Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 25 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd
niedziela, 18 luty 2018 16:05

Sport to zdrowie - każdy maluch ci to powie

Ćwiczenia gimnastyczne przysparzają dzieciom wiele radości. Zabawy i ćwiczenia w przedszkolu spełniają ważną rolę, ponieważ pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, dzieci pokonują trudności dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. Maluszki z radością maszerowały przy dźwiękach muzyki, sprawnie wykonywały ćwiczenia mające na celu rozgrzanie całego organizmu. Każdy maluszek dzielnie radził sobie w zabawach indywidualnych z woreczkami, jak również w zabawach w grupach. Wszyscy z ochotą podejmowali próby pokonania toru przeszkód. Z ogromną cierpliwością czekali na swoją kolej. Nagrodą za ukończenie toru przeszkód były oklaski dla każdego oraz oklaski dla drużyn: niebieskiej i żółtej. Ćwiczenia były dla nas dawką dużej porcji dobrej energii na dalszą część dnia.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 18 luty 2018 16:02

Wizyta w salonie fryzjerskim "Aneta"

We wtorek Maluszki wybrały się do salonu fryzjerskiego "Aneta". Właścicielka salonu Pani Aneta - ciocia naszej Marysi opowiedziała "małym klientom" na czym polega jej praca. Dzieci zobaczyły jakie przybory i urządzenia są niezbędne, aby powstawały piękne fryzury. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem obserwowały kolejne sprzęty i narzędzia prezentowane przez panią fryzjerkę. Wśród dzieci nie zabrakło chętnych do tego, aby zasiąść na fotelu lub sprawdzić jak to jest pod olbrzymią suszarką. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali wałeczki, nożyczki, szczotki do modelowania. Pani Aneta wraz z klientkami z uśmiechem i zainteresowaniem patrzyły na szeroko otwarte oczy maluszków, które bacznie śledziły każdy ruch Pani Anety. Wizyta w salonie fryzjerskim sprawiła dzieciom ogromną radość. Dzieci podziękowały za poświęcony im czas i słodki poczęstunek przygotowany dla na zakończenie wizyty. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Anetce za przekazanie dzieciom cennej wiedzy oraz dostarczenie przedszkolakom wspaniałych wrażeń.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 09 luty 2018 20:34

Bal Karnawałowy

1 lutego odbył się w przedszkolu bal pod hasłem „Na Dzikim Zachodzie”. Sala gimnastyczna zmieniła się w tym dniu w krainę z westernu. Pośród zielonych kaktusów, bizonów, indan i kowbojów przedszkolaki w kolorowych strojach rozpoczęły zabawę.

Jak co roku do tańca muzykę grała i śpiewała zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem pani Małogorzata Bialik. Dziecięce rytmy porwały wszystkich do zabawy. Na początku każda grupa zaprezentowała swoje stroje. Nie zabrakło indian, kowbojów, były również królewny, motylki i inne ciekawe postacie. Kolorowe koła wirowały na sali, tworzono pociągi, węże, były zabawy i konkursy. Dzieci mogły zmierzyć się w „wyścigach konnych”, nawijaniu sznurka z podkową na rurkę, rzucaniu do celu kapeluszem czy zjadaniu na czas nitki makaronu, rodzice siłowali się w przeciąganiu liny. Wszystkim dopisywały humory, a sam bal był udany.

Dziękujemy pani Małgosi za wspaniałą oprawę muzyczną.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I, II, V

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. III, IV, VI, VII

piątek, 09 luty 2018 00:14

Przedszkolne zapusty

"Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty Czwartek. Myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli". Mówi jedno z przysłów ułożonych na tę okazję. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia gotowano bardziej obfite jedzenie, z większą ilością tłuszczu i smażono specjalne ciasta: pączki i chrust (faworki). Od Tłustego Czwartku hucznie się bawiono, a już najhuczniej od niedzieli do północy z wtorku na środę popielcową. Podczas tych dni starano się najeść do syta dobrych rzeczy i przed Wielkim Postem dobrze się wybawić, wyśmiać i wykrzyczeć. W tłusty czwartek nie wypada nie zjeść pączka. Tym bardziej, że według tradycji staropolskiej  ten, kto w ten dzień ciastkiem pogardzi, szczęście szerokim łukiem omijać będzie.

Od samego rana w czwartek rozbrzmiewały w przedszkolu skoczne melodie ludowe, zaś dzieci prezentowały kolorowe stroje nawiązujące do różnych regionów Polski. Nasze huczne pożegnanie karnawału zaszczycili swoją obecnością członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Michniowa. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat ich działalności, jak również z czego składa się tradycyjny strój świętokrzyski żeński i męski. Usłyszeliśmy też nieznane nam dotąd przyśpiewki ludowe. Razem z naszymi Gośćmi bawiliśmy się przy skocznych melodiach oraz poznaliśmy jedną z zabaw ludowych. Nasze świętowanie nie mogło odbyć się bez tradycyjnego korowodu zapustowego utworzonego przez dzieci z grupy V. A żeby tradycji stało się zadość każdy miał okazję posmakować pączków i faworków, które ponoć w Tłusty Czwartek nie tuczą.

Serdeczne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich z Michniowa, którzy poświęcili nam swój czas i zechcieli przyjąć nasze zaproszenie do wspólnej zabawy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 07 luty 2018 22:17

Wycieczka starszaków do Parków Krajobrazowych

 

W dniach  6 - 7 luty dzieci z grup III, IV i VII wybrały się na wycieczkę do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

Podczas ciekawych warsztatów edukacyjno – przyrodniczych prowadzonych przez Panią Magdę dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą życia zwierząt leśnych, poznały pracę leśnika oraz utrwaliły wiadomości jak wybrane zwierzęta i ptaki spędzają zimę. Miały możliwość rozwiązywać multimedialne zagadki związane ze zwierzętami będącymi pod ochroną. Dużym zainteresowaniem dzieci obdarzyły małego mieszkańca siedziby Zarządu Parków - Popielicę Szarą - poznały jej wygląd, sposób odżywiania, zwyczaje, tryb życia. Dwie popielice znalazły schronienie w siedzibie zespołu, gdzie mieszkają od trzech lat i mają troskliwą opiekę ze strony wszystkich pracowników.

Po tak ciekawych warsztatach Pani przewodnik zaprosiła dzieci do zwiedzania eksponatów przyrodniczych w leśnym muzeum, gdzie przedszkolaki wysłuchały ciekawej opowieści o życiu mieszkańców lasów wzbogaconej odgłosami zwierząt – wilka, lisa, dzika oraz niektórych ptaków. Mogły także dotknąć i obejrzeć korę drzew, szyszki sosnowe i świerkowe, oraz futro różnych zwierząt. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pod ogromnym wrażeniem, teraz będą świadomie chroniły przyrodę i dbały o nią.

Miłym akcentem wycieczki było wręczenie przez pracownika parków dyplomów dla wszystkich grup za udział w konkursie „Gwiazdka dla ptaka”. A grupa IV za wyróżnienie plakatu plastycznego otrzymała voucher do Parku Etnograficznego w Tokarni. Gratulacje dla przedszkolaków.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - gr.IV, VII

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. III

 

wtorek, 06 luty 2018 21:46

"Bezpieczne ferie"- spotkanie z policjantem

Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu. Dbając o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, w piątek 2 lutego 2018 r.  przybyli do przedszkola zaproszeni goście z Komisariatu Policji w Suchedniowie: nasz dzielnicowy mł. asp. Mariusz Kamiński oraz st. asp. Mariusz Gębski. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Pan policjant przedstawił prezentację multimedialną, która zawierała kodeks bezpiecznych zabaw i zachowań dzieci w czasie przebywania na świeżym powietrzu zimową porą. Omówił zagrożenia oraz sposoby ich unikania, szczególnie, jeśli chodzi o zabawy w pobliżu drogi oraz wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Zwrócił uwagę najmłodszych, aby do zjeżdżania i ślizgania wybierali tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy.Poinformował również dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pan Policjant przypomniał dzieciom również o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o konieczności noszenia przez dzieci odblasków.

Kończąc wspólne spotkanie, dzieci podziękowały panom policjantom za przybycie do przedszkola i obiecały że będą stosować się do wyżej wymienionych zasad.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

poniedziałek, 05 luty 2018 19:35

Mali kucharze

 

W jeden ze styczniowych tygodni Maluszki poznawały zawód kucharza. Z tej okazji wybrali się w odwiedziny do przedszkolnej kuchni. Pani Iwonka z Panią Marzenką pokazały dzieciom, jak i gdzie przygotowują posiłki. Wytłumaczyły też, jak wykorzystują różne urządzenia kuchenne. Dzieci rozmawiały z paniami kucharkami i poznały zasady prawidłowego zachowania się w kuchni. Przedszkolaki pożyczyły potrzebne przybory, zaprosiły Panią Marzenkę, aby zapoznała ich z przepisem na pyszne zapiekanki. Maluszki podziękowały Paniom za miłe przyjęcie. Na zakończenie spotkania otrzymały od Pań upominki - magnesy.
Wiedza zdobyta przez dzieci w kuchni została wykorzystana już tego samego dnia. Pani Marzenka zapoznała dzieci z przepisem na pyszne zapiekanki. Maluszki starannie umyły ręce, nałożyły fartuszki i do dzieła. Dzieci starannie smarowały chlebek i nakładały składniki zgodnie z własnymi upodobaniami. Następnie z pomocą Pani Gosi umieściły tosty w piekarnikach. Aromat pieczonych tostów unosił się w całym przedszkolu. Własnoręcznie przygotowane tosty smakowały znakomicie. Zajęcia tego typu zawsze sprawiają dzieciom wiele radości. Podczas zabaw w „kucharzenie” dzieci poznawały różne smaki, zapachy oraz mają możliwość wykonywania różnych pyszności własnoręcznie. Zajęcia zakończyły się degustacją pyszności przygotowanych przez dzieci pod kierunkiem naszego Gościa.

Dziękujemy Pani Iwonce i Pani Marzence za udział w naszych zajęciach.

Podziękowania składamy również Pani Dorotce - mamie Bartusia,która zapoznała nasze dzieci z przepisem na pyszne pierniczki. Maluszki pod opieką Pani Dorotki wykrawały,piekły i dekorowały pierniczki bożonarodzeniowe. Poznawały składniki przepisu wieloma zmysłami. Nie wszystkie łatwe były do odgadnięcia. To spotkanie również zakończyło się degustcją, tym razem słodkości. Pierniczki własnoręcznie upieczone smakowały wszystkim. Pierniczki były również świątecznym prezentem dla pozostałych członków rodziny. Bartuś na zakończenie spotkania poczęstował dzieci cukiereczkami w imieniu swojej mamy.

Serdecznie dziękujemy Pani Dorotce za spotkanie i czas podarowany naszym dzieciom.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 25 styczeń 2018 17:21

Z wdzięczności dla Dziadków

,,Kocham mocno Babcię, Dziadka to nie żarty moi mili. Dzisiaj im życzenia składam, by sto latek jeszcze żyli” -  Takie życzenia usłyszały wszystkie babcie i dziadkowie, którzy przybyli w dniach 22 i 23 stycznia do naszego przedszkola na uroczystość z okazji swojego święta. Tego dnia dzieci z najstarszych grup III, IV, VII zaprezentowały jasełka pt. ,,Śpij maluśki”, piękną opowieść o narodzeniu Pana Jezusa przeplataną polskimi kolędami.

Po części oficjalnej nasi kochani Goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci również, pod kierunkiem swoich pań, przygotowały dla nich specjalny program artystyczny - piosenki, wiersze, tańce oraz wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W tych dniach nie brakowało uśmiechu, radości, wzruszenia, a także dumy, rozpierającej dziadków oglądających umiejętności swoich wnucząt. Niejednemu łezka zakręciła się w oku.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć  gr.III

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I, V, VI

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. II

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. VII

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. IV

poniedziałek, 15 styczeń 2018 22:21

Starszaki na 26 finale WOŚP

W niedzielę 14 stycznia dzieci z grupy III, IV oraz VII wzięły udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To już 26 finał tego szlachetnego przedsięwzięcia. W tym roku pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane dla podstawowych oddziałów neonatologicznych (wyrównywanie szans w leczeniu noworodków). Przedszkolaki pod opieką swoich pań zaprezentowały publiczności swoje umiejętności taneczne. Dodatkowo Panie nauczycielki zapraszały do zakupu losów, własnoręcznie pieczonych przez dzieci pierników oraz dekoracji świątecznych. Dzięki takim wydarzeniom uświadamiamy najmłodszym, że okazywanie pomocy innym jest niezwykle istotne, gdyż niewielkie rzeczy mogą dla kogoś znaczyć bardzo wiele.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, ich rodzicom, pracownikom przedszkola za włączenie się w akcję WOŚP.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

sobota, 13 styczeń 2018 00:02

Przedszkolaki i ich pierniczki na WOŚP

Tradycją w naszym przedszkolu jest to, iż rodzice wraz z dziećmi włączają się do akcji WOŚP. 9 grudnia dzieci z oddziału III z pomocą mamy Basi i mamy Beaty upiekły pyszne pierniczki. Natomiast dzieci z oddziału IV z pomocą mamy Izy piekły pierniczki 11 grudnia. Praca przedszkolaków szła sprawnie i z wielkim zaangażowaniem dzieciaków, które mieszały składniki, zagniatały ciasto. Następnie przy pomocy foremek wykrawały różne kształty: serduszka, choinki, aniołki, gwiazdki, baranki. Zabawa była naprawdę świetna, a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane na kolejne dni. Dzieci wraz ze swoimi paniami dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami.
Dziękujemy Pani Izie, Basi i Beacie za poświęcony czas i wspólne warsztaty cukiernicze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

środa, 03 styczeń 2018 20:34

Konkurs "Gwiazdka dla ptaka" rozstrzygnięty!!!Gwiazdka dla ptaka20171105 164355

Miło jest nam poinformować, że w gronie 30 grup przedszkolnych z terenu woj. świętokrzyskiego wszystkie grupy starszaków z naszej placówki zakwalifikowały sie do udziału w konkursie "Gwiazdka dla ptaka" organizowanym przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach oraz Wolontariat Pracowniczy Urzędu Marszałkowskiego Woj. Świętokrzyskiego. Zadaniem każdej grupy było wykonanie plakatu promującego akcję pomocy ptakom zimą oraz zebranie jak największej ilości karmy, która trafiła do Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie. Różnorodność oraz pomysłowość nadesłanych prac plastycznych, a także wkład przedszkolaków włożony w przygotowanie plakatu, skłonił Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach do przyznania dodatkowych nagród dla 7 grup. Jesteśmy dumni, ponieważ wyróżnienie otrzymały również dzieci z grupy IV. A w nagrodę otrzymają bilety wstępu do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni lub Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Z niecierpliwością czekamy na nagrody. Każda palcówka otrzyma także karmnik, a wszystkie 5-latki wezmą udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i pomoc w zbieraniu karmy dla Ośrodka „Ptasi Azyl”.

Wyniki konkursu

czwartek, 28 grudzień 2017 22:10

Wigilia i Jasełka w przedszkolu

Wigilia  Bożego  Narodzenia  to  jeden  z  najpiękniejszych  dni  w  roku, na  który  czekamy  i  przeżywamy  go  uroczyście  w  domach jak i w naszej  „przedszkolnej  rodzinie”. Na początku dzieci z najstarszych grup przedstawiły Jasełka pt.”Śpij maluszku”. Przepiękna i ciepła opowieść o narodzeniu Pana Jezusa przeplatana kolędami i pastorałkami wszystkim obecnym bardzo się podobała. Następnie przedszkolacy, rodzice, dziadkowie, personel włączyli się do wspólnego kolędowania. A Pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom, członkom rodzin i pracownikom  przedszkola  najlepsze  bożonarodzeniowe  życzenia. Wspaniałym momentem dla wszystkich dzieci było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. A na stole królowały w tym dniu smaczne potrawy wigilijne: zupa pieczarkowa, ryba i ciasto. Takie  podniosłe  chwile  nie  tylko  utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają serdeczne relacje między nimi. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich oraz brzmienie kolęd podkreślały rangę tego dnia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

"Śpij maluszku" - Jasełka

Świątecznie w przedszkolu - Wigilia

 

 

środa, 27 grudzień 2017 12:18

Konkurs świąteczny

W konkursie bożonarodzeniowym pn. "Kartka Świąteczna - Boże Narodzenie - Nowy Rok" organizowanym przez Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica" w Suchedniowie wzięło udział wielu przedszkolaków z naszego przedszkola. 16 grudnia na zorganizowanym Kiermaszu Świątecznym komisja podała jego zwyciężców.

Miło nam poinformować, iż I miejsce zdobyła Kaja Domrzalska z oddziału II. Natomiast wyróżniono: Marysię Pedryc z tego samego oddziału oraz Pawła Grudniewskiego z oddziału VI. 

Oprócz wymienionych dzieci w tym samym konkursie wzięły udział również dzieci z innych oddziałów - IV (Dawid M., Ala K., Iga S.) , V (Sandra Z. i Hania R.), i VII (Monika Sz., Maja B., Agatka K., Natalka P.), które pod opieką swoich wychowawczyń z ogromną starannością wykonywały kartki świąteczne przeróżnymi technikami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 21 grudzień 2017 22:21

Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami

18 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia rodzice oraz dzieci z grupy IV wzięli udział w świątecznych warsztatach plastycznych. Jednym z celów tych warsztatów było wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwo bliskich we wspólnej pracy i zabawie. Zadaniem każdej rodziny było wykonanie świątecznych ozdób. W rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstawały radosne aniołki i kolorowe choinki. Podczas tworzenia prac, rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Następnie przy dźwiękach świątecznej piosenki poznaliśmy sposób na przyjemne posprzątanie mieszkania. Nasze warsztaty zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy wzięli udział w warsztatach, a tym samym sprawili swoim dzieciom wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

niedziela, 17 grudzień 2017 20:58

Wysyłamy kartki świąteczne 

15 grudnia starszaki wybrały się do Urzędu Pocztowego. Celem wycieczki było wzbogacenie informacji dotyczących  pracy listonosza i urzędników pocztowych. A także utrwalenie wiadomości na temat drogi listu, paczki i innych przesyłek. Wycieczka na pocztę tuż przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia była też okazją do przypomnienia zwyczaju wysyłania życzeń drogą pocztową. Dzieci podczas zajęć przygotowały bombki i kartki świąteczne dla rodziców, dziadków, koleżanek i najbliższych.  Przedszkolaki na zaadresowanych kopertach samodzielnie przyklejały znaczki a listy wrzucały do skrzynki. Mamy nadzieję, że kartki sprawią wszystkim obdarowanym miłą niespodziankę.

Gorące podziękowania przesyłamy pracownikom poczty za ciepłe przyjęcie i przekazanie informacji na temat swojej pracy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 16 grudzień 2017 21:50

Pieczenie pierników

14 grudnia dzieci z oddziału II zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą babci Marysi - pani Małgorzaty Pedryc praca szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki mieszały składniki, zagniatały i wałkowały ciasto. Następnie przy pomocy foremek wykrawały świąteczne kształty - choinki, gwiazdy, serca, dzwoneczki, aniołki. Dalej ciasteczka piekły się w piekarnikach.

Po wystygnięciu dzieci dekorowały pierniczki pisakami i posypkami. W ten sposób przedszkolaki poznały wszystkie etapy przygotowywania pierniczków. Zajęcia te bardzo się dzieciom podobały, a w przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił  nas wszystkich w świąteczny nastrój.

Składamy serdeczne podziękowania dla  pani Małgorzaty, która swoją obecnością sprawiła, że spotkanie to było ciekawe, pełne życzliwości i przedświątecznej magii.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 14 grudzień 2017 22:06

Wycieczka do Nadleśnictwa Suchedniów

W dniu 13.12.2017r. dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola  wzięły udział w wycieczce do Nadleśnictwa Suchedniów, która miała charakter poznawczy i edukacyjny. W ramach współpracy z rodzicami, tata Igi Pan Karol Stefański - zapoznał dzieci z siedzibą Nadleśnictwa oraz osobami tam pracującymi. Dodatkowo dzieci obejrzały zdjęcia zwierząt, ptaków i roślin chronionych w Polsce oraz ekspozycję leśną (różne gatunki drzew, dary lasu). A w sali konferencyjnej wysłuchały pogadanki na temat dokarmiania ptaków w okresie jesienno – zimowym, a także obejrzały film edukacyjny „Leśna wycieczka", utrwalający zasady właściwego zachowania się  w lesie oraz ochrony przyrody. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz kolorowanki "Zwierzęta naszych lasów”.

Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi za miłe przyjęcie i ciekawą lekcję przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

czwartek, 14 grudzień 2017 18:50

Świąteczne pierniczki w grupie V

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne święta w roku. Boże Narodzenie - czas magiczny, czas, w którym "radość wita wszystkich", w "którym gasną wszystkie spory". To czas pachnący choinką, aromatem makowca i zupy grzybowej. W przedszkolu już od kilku dni każdemu zaczyna udzielać się świąteczna atmosfera. Dlatego też dzieci w grupie V postanowiły urządzić warsztaty kulinarne z udziałem mamy Mai. Przy pomocy Pani Ani robiły pierniczki, które później samodzielnie dekorowały. Miały mnóstwo uciechy podczas wyrabiania, wałkowania oraz wykrawania ciasteczek. W całym przedszkolu unosił się aromat korzennych ciasteczek, które każdy zabrał do swojego domu.

Dziękujemy Pani Ani za czas spędzony z nami oraz pomoc w realizacji tematyki naszych zajęć.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 14 grudzień 2017 18:18

Rodzice Dzieciom - tata Laury

Tradycją w naszym przedszkolu jest to, że odwiedzają nas rodzice, którzy chcieliby pokazać czym zajmują się zawodowo, bądź podzielić swoimi pasjami. Z ogromną radością przyjęliśmy propozycję taty Laurki z grupy V, który pomógł nam w realizacji tematyki tygodnia związanej z prądem oraz bezpieczeństwem w czasie korzystania z urządzeń elektrycznych. Pan Maciej jest programistą, a więc na co dzień zajmuje się tworzeniem programów komputerowych. Przybył do nas z mało znanym urządzeniem - drukarką 3D. Drukarki 3D drukują projekt wypuszczony z komputera używając takich materiałów jak metal, plastik, czy ceramika. Drukowanie obiektu polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki. Aktualnie druk 3D jest wykorzystywany do bardzo szerokiego zakresu rzeczy, począwszy od prototypów części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, lotniczych lub motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w medycynie i chirurgii, a skończywszy na przedmiotach codziennego użytku, czy zabawkach. 

Dzieci mogły zobaczyć co zostało już wcześniej wydrukowane, a następnie uczestniczyły w procesie drukowania "wyciskarki" do pasty do zębów. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy związanych z poszczególnymi etapami pracy drukarki. Tata Laury te wszystkie jakże trudne rzeczy przekazał w sposób niezwykle przystępny dla przedszkolaków. 

Dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawą lekcję techniki.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 12 grudzień 2017 18:10

Wyginam śmiało ciało z mamą Laurki

W minionym tygodniu zajęcia gimnastyczne w grupie V poprowadziła mama Laurki. Pani Ilona na co dzień prowadzi zajęcia sportowo - rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Dlatego też z ogromną radością przyjęła propozycję poprowadzenia zajęć w przedszkolu swojej córeczki. Była to zumba, w której dzieci wzięły udział bardzo chętnie. Dzielnie dotrzymywały kroku i naśladowały figury oraz kroki układu tanecznego, chociaż momentami nie było to łatwe. W ramach odpoczynku po wyczerpujących ćwiczeniach przy muzyce Pani Ilona pokazała zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które pozwolą, aby rozwój fizyczno - ruchowy dziecka przebiegał prawidłowo. 

Dziękujemy bardzo Pani Ilonie za poświęcony nam czas i życzymy wielu sukcesów oraz takich dzielnych grup ćwiczeniowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 09 grudzień 2017 19:37

Św.Mikołaj i Teatr Rodzica w przedszkolu

6 grudnia to dzień, na który najmłodsi czekają z niecierpliwością. Tego dnia już od samego rana Św.Mikołaj przy głośnym dźwięku dzwonka, z uśmiechem i koszem słodkości witał wszystkich w towarzystwie Śnieżynki. Pojawił się też gość specjalny Cezary Błach burmistrz Suchedniowa oraz Małgorzata Styczeń przewodnicząca Rady Miejskiej, aby obdarować dzieci cukierkami. Tuż po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolaków czekała kolejna niespodzianka. Sala gimnastyczna zamieniła się w arenę cyrkową na której swoje zdolności prezentowali rodzice naszych pociech. Wszystkich gości powitał dyrektor cyrku w towarzystwie asystentki. Rodzice zaprezentowali wspaniałe show stworzone w magicznej konwencji "czarnego teatru". Był pokaz żonglerki i akrobacje. Zabawy Klaunów spowodowały u wszystkich salwę śmiechu. Niesamowite wrażenie zrobił magik, któy potrafił wyczarować  nie tylko królika, ale przy czarodziejskiej różdżce pojawiały się kolorowe chusteczki, itp. Nie zabrakło tresowanych  i tańczących zwierząt. Przedstawienie cyrkowe  w formie czarnego  teatru zaczarowało publiczność. Wszystkim dzieciom, jak i dorosłym występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. A na zakończenie magik wykonał jeszcze jedną sztuczkę - wyczarował dla wszystkich Św. Mikołaja. Przedszkolaki z radością przyjęły Mikołaja i zaprosiły do swoich sal, gdzie zaprezentowały wiersze i piosenki okolicznościowe. Warto wspomnieć, że pojawił się też Św. Mikołaj w tradycyjnym stroju biskupa. Każde dziecko zostało obdarowane prezentami. Na każdej buzi widać było szczęście ze spotkania ze Św. Mikołajem. Później był czas na oglądanie prezentów i dzielenie się wrażeniami z wizyty gościa. A Mikołaj obiecał, że za rok znów nas odwiedzi...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Mikołajki

Grupa II

Grupa IV i VII

Grupa V

Grupa III i VI

sobota, 02 grudzień 2017 15:33

Wieczór wróżb i zabaw w przedszkolu

„Listopad, gdy już kończy dzień
I gwiazda się pokaże.
Spotkamy się przy blasku świec
Tak jak tradycja karze.
Niech nowy dzień obieca nam
Dni piękne i los nowy.
Niech spełnią się najlepsze z wróżb
W ten wieczór andrzejkowy.”

Wigilia świętego Andrzeja, przypada 29 listopada i jest to tradycyjny wieczór wróżb, który zawsze obchodzą również przedszkolaki. W tym roku w nieco inny sposób niż zazwyczaj, ale też na wesoło. Najpierw panie zapoznały dzieci z tradycjami andrzejkowymi, aby następnie przejść do wróżb i zabaw „przepowiadających”, co czeka każdego w niedalekiej przyszłości. Było wspólne czarowanie przy muzyce, losowanie rekwizytu związanego z wykonywanym w przyszłości zawodem oraz serduszek z imieniem sympatii, przekładanie butów, losowanie kolorów i liczb, które zawsze cos oznaczają. Wieczorem natomiast dzieci przyszły ponownie do przedszkola, tym razem już z rodzicami, gdzie czekały na nich wspólne zabawy przygotowane tym razem przez animatorów „Omega Party”. A wszystko nadal utrzymane w atmosferze andrzejkowej. Animatorki w przebraniach czarownic zachęcały dzieci i rodziców do zabaw przy muzyce oraz wróżb. Nie zabrakło także zabaw zręcznościowych. Wieczór wróżb zakończył się poczęstunkiem dla poszczególnych grup przygotowanym przez rodziców. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 26 listopad 2017 20:55

Rodzice – Dzieciom – spotkanie z krawcową

Starszaki podczas realizowanej tematyki tygodnia „Ciepło i miło” nie tylko  poznały jak powstają ciepłe ubrania z włóczki, ale także zapoznały się z różnymi pomiarami długości stosowane dawniej i dziś oraz z odpowiednimi narzędziami pomiaru. Samodzielnie mogły doświadczyć też zabawy z centymetrem,  która wzbudziła zaciekawienie wśród przedszkolaków. Mierzenie obwodu pasa, nogi, czy długości szafki, stołu, szuflady itp. dawało im wiele radości. Dodatkowo ćwiczyliśmy sprawność manualną poprzez zwijanie miarki krawieckiej w mały rulonik. Centymetr posłużył nam również do wyszukiwania i zaznaczania cyfr. Podsumowując tematykę tygodnia odwiedził nas gość specjalny – mama Igi, która jest krawcową. Pani Kasia przybliżyła dzieciom tajniki krawiectwa. Podczas spotkania poznały narzędzia krawieckie i akcesoria pasmanteryjne, np. różnej wielkości nożyce, naparstki, igły, szpilki, mydełko, rzepy, suwaki, guziki. Pani Kasia pokazała przedszkolakom jak działa maszyna do szycia oraz jak powstają wykroje. Dużą niespodzianką było poprowadzenie zajęć praktycznych. Pani krawcowa przygotowała miniaturowe wykroje strojów z różnych materiałów, które dzieci samodzielnie przyklejały, ozdabiały i tworzyły dodatki: kapelusze, torebki, bransoletki. Starszaki wykazały  się wielką  kreatywnością. A na zakończenie nie zabrakło wspólnego zdjęcia i prezentu dla całej grupy poduszeczki – serduszka, którą wyczarowała Pani Kasia w trakcie pracy dzieci. Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i świetne zajęcia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 25 listopad 2017 22:07

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. W ostatni piątek pluszowe misie opanowały nasze suchedniowskie przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby wspólnie bawić się, świętować i uczyć.

24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pomimo tego, że na półkach sklepów pokazują się coraz nowocześniejsze i coraz bardziej atrakcyjne zabawki, moda na misie wciąż trwa. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym, szarym, brązowym lub w innym kolorze pluszowym przyjacielem  –  misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy.

W tym uroczystym dniu każdego przychodzącego w holu witały wesołe piosenki o misiach. W godzinach przedpołudniowych przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie Misiolandii. Zaprezentowały swoje Przytulanki, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach i rymowankach, rozwiązywały zagadki i łamigłówki. A na zakończenie zostały obdarowane słodkim „małym co nieco”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 19 listopad 2017 19:05

Pasowanie na Przedszkolaka

„Dziś jest nasze pasowanie
Są tu nasze drogie panie
Już od dzisiaj przyrzekamy
Że przedszkole pokochamy.
Gdy w dzień bawić się będziemy
I jedzonko ładnie zjemy
I uśmiechem przywitamy
Przychodzące po nas mamy”.

W miniony piątek, 17 listopada, najmłodsze przedszkolaki miały swoje wielkie święto. W tym dniu bowiem odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie: panie Beata Kaszuba - inspektor ds. edukacji oraz Ewa Kaniewska – sekretarz Urzędu MiG. Ze względu na dużą ilość dzieci uroczystość była podzielona na dwie części. O godzinie 9:00 swój program artystyczny zaprezentowały „maluszki”, natomiast o godz. 10:00 dzieci z oddziałów V i VI. Były wesołe piosenki i wierszyki o przedszkolu, układy taneczne, jak i granie na instrumentach. Po swoich akademiach, przygotowanych pod okiem wychowawczyń, odbyło się uroczyste pasowanie dzieci, które we wrześniu przyszły po raz pierwszy do naszego przedszkola. Pani Dyrektor wielką czarodziejską kredką pasowała każdego przedszkolaka. Dzieci ślubowały, że będą przestrzegać zasad obowiązujących w przedszkolu i używać zwrotów grzecznościowych na co dzień oraz słuchać swoich pań. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami. Po części artystycznej wszyscy wraz ze swoimi najbliższymi i zaproszonymi gośćmi udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 19 listopad 2017 16:56

Wycieczka do biblioteki

W piątek 17  listopada dzieci z grupy IV I VII wybrały się na wycieczkę do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie. Podczas wycieczki przedszkolaki poznały różne pomieszczenia biblioteki -  wypożyczalnie i czytelnie nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych oraz ich funkcje. Pan Darek zapoznał dzieci z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki oraz w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki. Wędrując między półkami Pani Ilona przypomniała starszakom jak należy zachować się w takim miejscu oraz  jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Celem wycieczki było poznanie pracy bibliotekarza, zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Wiele radości sprawiła najmłodszym dziecięca czytelnia w której każdy znalazł sposób na spędzenie wolnego czasu. Po bardzo miłym spotkaniu do przedszkola wrócilismy wszyscy w dobrych humorach. Dziękujemy pracownikom biblioteki za mile spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

 

piątek, 17 listopad 2017 20:48

Z wizytą u krawcowej

W minioną środę, 15 listopada, dzieci z oddziałów V i VII  wybrały się z wizytą do zakładu krawieckiego. Nasza wycieczka była możliwa do zeralizowania dzięki uprzejmości pani Barbary Jaworskiej, prowadzącej zakład "Iga" mieszczący się w suchedniowskim Domu Handlowym. Dzieci miały możliwość poznania pracy krawcowej oraz przedmiotów niezbędnych do jej wykonywania (maszyna do szycia, różnego rodzaju i wielkości igły i szpilki, nozyce, centymetr itp.). Bardzo zaciekawione były, w jaki sposób powstają różne przeszycia maszynowe, przyglądały się przyszywaniu guzika, krojeniu materiału, a także fastrygowaniu. Dowiedziały się, w jaki sposób należy zacząc pracę nad uszyciem sukienki.

Dziękujemy serdecznie Pani Barbarze Jaworskiej za pomoc w realizacji naszej wycieczki edukacyjnej oraz bardzo miłe przyjęcie w swoim zakładzie. Życzymy satysfakcji z wykonywania swojej pracy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 14 listopad 2017 17:31

 "Śpiewnik polski"

Listopad to czas refleksji, zadumy i rozmyślań nad naszą polskością. W tym klimacie też utrzymany był wczorajszy koncert w wykonaniu artystów ze Świętokrzyskiej Filharmonii. Tym razem akompaniamentem był głos towarzyszący pieśniom Stanisława Moniuszki, a także pieśni żołnierskiej "O mój rozmarynie". 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 10 listopad 2017 19:33

Przedszkolak małym patriotą

W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Wszystkie grupy zebrały się na sali gimnastycznej, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych a dzieci przyszły do przedszkola ubrane na galowo. Zaszczycili nas swoją obecnością Pan Burmistrz Cezary Błach, Pani dyrektor Zofia Dulęba, rodzice, dziadkowie. Podczas uroczystej akademii 5-latki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny. Były wiersze, w których nie zabrakło wspomnień o czasach, kiedy nie było Polski na mapie i pieśni patriotycznych, takich jak: ,,Ojczyzno ma”, ,,Maszerują strzelcy”, ,,Legiony” oraz pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie został odśpiewany Hymn Polski. Nie zabrakło również akcentu tanecznego – taniec do piosenki ,,Jestem Polką i Polakiem” oraz z balonami w barwach narodowych.  Występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi brawami. To była prawdziwa lekcja wychowania patriotycznego. Po zakończeniu części artystycznej dzieci obejrzały film pt. „Polak Mały”, który przybliżył im znaczenie symboli narodowych. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach dzieci z naszego przedszkola uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

czwartek, 09 listopad 2017 21:01

Sukces przedszkolaków w konkursie plastycznym

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie plastycznym organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku - Kamiennej, w którym wzięło udział 5 naszych przedszkolaków mamy 2 laureatów. Iga Stefańska z gr.IV zdobyła 2 miejsce a Monika Szymczyk z gr.VII  zajęła 3 miejsce. Swoje piękne prace na temat "Rodzina zastępcza? - Warto!" wykonali również Gabrysia Detka, Maja Biesaga oraz Dawid Miernik. Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody i upominki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 08 listopad 2017 20:27

Dzień Postaci z Bajek

W dniu 7 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Postaci z Bajek”. Dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Największą popularnością wśród dziewczynek cieszyła się postać Elzy z Krainy Lody oraz wszelkiego rodzaju księżniczki. Uwagę przykuły także: policjantka, Pocahontas oraz Myszki Micky. Chłopcy zaś upodobali sobie Strażaka Sama, Supermena, Spidermena, Batmana oraz innych super bohaterów. Nie zabrakło także Pszczółki Mai, Scoobego doo, konia, rycerza czy piratów. Niezwykłą kreatywnością wykazał się Grzesiu z V grupy, przebrany za Traktora Toma. Główna część zabawy odbyła się na sali gimnastycznej prowadzona przez dwóch krasnali: Wesołka i Śpioszka oraz Myszkę Micky. Każda z grup miała do wykonania określone zadania. Między innymi były to: pomoc Kopciuszkowi w oddzieleniu grochu od maku, nakarmienie wilka, pokonanie przeszkód w celu dotarcia do zamku i uwolnienie księżniczki. Pomiędzy zadaniami prowadzone były zabawy ruchowe. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tej zabawie. Spotkanie to sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Zabawa zakończyła się tańcami przy utworach bajkowych oraz wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 08 listopad 2017 20:07

Przygody Kogla i Mogla

Na początku tego tygodnia przedszkolaki wybrały się do SOK "KUŹNICA" na przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej w wykonaniu artystów teatru QUADRO pt. "Przygody Kogla i Mogla". Mogły poczuć namiastkę prawdziwego teatru. Przesłaniem przedstawienia było bezpieczeństwo w czasie wędrówek górskich i leśnych oraz konsekwencja zanieczyszczania środowiska przyrodniczego. Dzieci dowiedziały się czym jest GOPR, poznały numer alarmowy obowiązujący w górach oraz sposób wzywania pomocy. Wiedzą także, co należy zrobić, gdy zagubimy towarzyszy naszej wędrówki po lesie. Na zakończenie spośród publiczności zostały wybrane "małe krasnale", które pomogły Koglowi i Moglowi segregować śmieci. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 05 listopad 2017 18:00

Rodzice Dzieciom - tata Tymona

 

W dniu 2 listopada starszaki z grupy IV gościły tatę Tymona. Pasją pana Jacka jest fotografowanie i w ramach programu Rodzice Dzieciom zechciał przybliżyć nam tajniki swojego hobby.  Dzieci z zaciekawieniem oglądały różne aparaty fotograficzne. Dowiedziały się, że fotografowanie nie jest wcale takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Należy wiedzieć, że są różne obiektywy służące do robienia zdjęć. Innego używa się do robienia zdjęć w pomieszczeniu, a innego w plenerze. Należy też odpowiednio ustawiać ostrość. Dzieci mogły porównać zdjęcia robione, zarówno przy użyciu lampy błyskowej, jak i bez niej, zdjęcia robione z dali i z bliży. Poznały również niektóre pojęcia związane z fotografią: smartfon, lampa błyskowa, karta pamięci, obiektyw, wizjer, klisza, aparat cyfrowy, aparat kliszowy. Dowiedziały się ponadto, iż dawniej wszystkie zdjęcia zapisywały się na kliszy i dopiero po jej wywołaniu można było się przekonać, czy się udały.

Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z zainteresowaniem patrzyły, jakie "czary" potrafi robić aparat. Dziękujemy tacie Tymona za poświęcony nam czas i przekazanie wielu cennych informacji. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 02 listopad 2017 19:22

Spotkanie z pielęgniarką

W tym tygodniu dzieci z grupy V podczas zajęć poruszały zagadnienia związane z higieną i czystością. Na podsumowanie tej tematyki zaproszenie przyjęła pielęgniarka z suchedniowskiego Ośrodka Zdrowia "Promyk" - pani Bożena Telka (prywatnie babcia Kubusia). Na co dzień jest to pielęgniarka środowiskowa, której praca polega głównie na odwiedzaniu i opiece medycznej nad pacjentami z terenu naszego miasta. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom, co należy robić, by zapobiegać chorobom, a kiedy choroba się już rozwinie, jak należy przyjmować lekarstwa. Pokazała dzieciom różne rodzaje strzykawek i opatrunków. Dużą frajdą była demonstracja prawidłowego bandażowania "skaleczonych" części ciała, a także mierzenie ciśnienia tętniczego i sprawdzanie, jak mocno bije nasze dziecięce serduszko.

Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie za to, że mimo mnóstwa obowiązków zawodowych, znalazła dla nas czas. Życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w niełatwej pracy pielęgniarskiej i miłych pacjentów.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 30 październik 2017 22:02

Spotkanie z leśnikiem

W ramach współpracy z rodzicami grupę starszaków odwiedził leśnik, a prywatnie tata Filipa – Pan Roman Noworycki. Na początku posłuchaliśmy informacji o pracy leśniczego, co należy do jego zadań oraz gdzie pracuje. Następnie dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Pan leśnik opowiedział dzieciom o tym, jakie ptaki można spotkać w naszej okolicy podczas zimy i w jaki sposób my możemy im pomóc przetrwać ten trudny czas. Dzieci usłyszały również o tym, jakie zwierzęta zapadają w zimowy sen oraz o zwyczajach niektórych zwierząt leśnych. Zwrócił również uwagę na właściwe zachowanie się w lesie podczas spaceru. Dzieci bardzo aktywnie i z zainteresowaniem słuchały ciekawostek przyrodniczych. Wielką niespodziankę przygotował nasz gość opowiadając o swoim hobby. Pan Roman jest muzykiem, jednocześnie kierownikiem zespołu sygnalistów  myśliwskim i poprzez grę na rogu krzewi i kultywuje tradycje i zwyczaje łowieckie. Gra na rogu myśliwskim była dla wszystkich nowym doświadczeniem. Bardzo dziękujemy za ciekawą pogadankę i muzyczną ucztę która uatrakcyjniła nasze spotkanie. Serdecznie dziękujemy i życzymy sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 30 październik 2017 19:43

Witaj muzyko

Wraz z nowym rokiem przedszkolnym w dniu dzisiejszym w naszych progach ponownie zawitali muzycy z zaprzyjaźnionej Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem poprzez różne utwory wykonywane na organach i akordeonie, pragnęli nas zapoznać z konstrukcją utworu muzycznego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 26 październik 2017 21:52

Robimy jesienne przetwory

We wtorek 24 października podczas zajęć rozmawialismy  na temat przygotowywania zapasów na zimę na przykładzie owoców. Wspólnie wysnulismy wniosek, że własnoręcznie zrobione przetwory są bardziej zdrowe niż te kupione w sklepie. Postanowiliśmy więc sami zrobić kompot z jabłek, gruszek i śliwek. Zadanie starszaków polegało na umyciu owoców, pokrojeniu  na mniejsze kawałki oraz ułożeniu w słoikach. Podczas przygotowywania kompotu nie zapomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa w czasie krojenia  oraz higienie - umyciu rąk i założeniu fartuszków. Zalewę przygotowała pani Monika, a pasteryzacją zajęły się panie kucharki. Później, jak słoiki ostygły, dzieci pomogły ozdobić kolorową serwetką i wstążką. Tak przygotowane kompoty ułożyliśmy w naszym kąciku przyrody. Dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych przetworów. Teraz pozostaje nam tylko czekać na ich posmakowanie.

Serdecznie dziękujemy Paniom Iwonce, Asi, Marzence i Ani za okazaną pomoc.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć

 

poniedziałek, 23 październik 2017 18:55

Przedszkolaki w Leśnej Klasie

Jesień to piękna pora roku, kiedy to zmienia się przyroda, jest kolorowo, a zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy. Dlatego też przedszkolaki z grup I, II i V postanowiły poobserwować złotą polską jesień w lesie. W ramach współpracy zarówno z rodzicami, jak i Nadleśnictwem Suchedniów, w piątek 20 października, wybrały się na wycieczkę do Leśnej Klasy na ulicy Zagórskiej. Na miejscu miło powitały nas panie, dzieki którym nasza wycieczka mogła się odbyć - Pani Anna Sobczak (mama Kacperka z gr. V) oraz Pani Marta Ptak (babcia Grzesia z gr. V i Krzysia z gr. II). Dzieci zostały zapoznane z przygotowaniami zwierząt leśnych do zimy. Dowiedziały się także, iż nie tylko zwierzęta i ptaki, ale i cała przyroda się zmienia, by móc przetrwać trudny czas zimowy. Nazywały drzewa, których liście odnajdywały, co była świetnym podsumowaniem dotychczasowych zajęć o lesie. Pani Marta zapoznała je z roślinnością, ssakami i gadami  zamieszkującymi polskie lasy. Po części dydaktycznej przyszła pora na przygotowaną niespodziankę - ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy ze smakiem zajadali pieczoną kiełbaskę. Uśmiechy nie znikały dzieciom z twarzy. I w radosnych nastrojach, pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Paniom Annie Sobczak oraz Marcie Ptak za zorganizowanie i przygotowanie naszej wycieczki. Zajęcia w plenerze były dla naszych wychowanków ogromną frajdą i niezmiernie ciekawym przeżyciem. Dziękujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 22 październik 2017 18:49

Teatr to jest widownia i scena "Dzieci - Dzieciom"

"Teatr to dla dziecka okazja wspaniałej zabawy. Tym wspanialsza, jeżeli efekty dziecięcej pracy można komuś pokazać".
Tak też było  w naszym przedszkolu. 20 października w ramach akcji "Dzieci - Dzieciom" starszaki z gr. IV przygotowały specjalnie dla swoich młodszych kolegów, rówieśników oraz absolwentów odwiedzajacych nas w w/w dniu przedstawienie pod tytułem "W ZOO". Podczas występu aktorzy pięknie recytowali wiersze wcielając się w role egzotycznych zwierząt i narratorów. Teatrzyk wzbogacony o wesołe piosenki tematycznie nawiązujące do treści oraz tańce zachwyciły publiczność. Po występie młodsi koledzy, pracownicy przedszkola oraz rodzice nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami. Brawo starszaki!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

sobota, 21 październik 2017 17:26

Uczniowie SP3  czytają przedszkolakom

W dniu 19 października miłą niespodziankę  sprawili nam absolwenci przedszkola a dziś  już uczniowie  Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3. Odwiedzili nas członkowie Klubu Przyjaciół Książki z opiekunem panią Małgorzatą Rek oraz klasa Oa z wychowawczynią panią Ewą Bąk. Dzieci z klasy zerowej zaprezentowały pięciolatkom wiersze i piosenki o tematyce jesiennej, natomiast „Przyjaciele książki” przeczytali bajkę ludową Braci Grimm „O rybaku i złotej rybce”. Mali odbiorcy byli zachwyceni. Następnie odbył się pokaz taneczny duetu dziewcząt. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w zabawach muzyczno - ruchowych i przypomnieli sobie lata spędzone w przedszkolu. Młodsi koledzy z gr. IV zrewanżowali się i zaprosili uczniów na swoje przedstawienie pt.”W zoo”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 17 październik 2017 21:51

Bombki i bombeczki czyli przedszkolaki w Fabryce Pana Janusza Bilińskiego

 

17 października 2017 r. dzieci z trzech najstarszych grup: III, IV i VII wraz z rodzicami i wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zapoznanie się z tworzeniem i dekorowaniem świątecznych ozdób choinkowych.

Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Bombki Choinkowej, w czasie którego dzieci poznawały różne style dekorowania choinek: norweski, francuski, wiktoriański, amerykański, staropolski.

Kolejnym bardzo pouczającym elementem zwiedzania był pokaz powstawania wyrobów choinkowych oraz proces ozdabiania ich w pracowni dekoratorskiej. Przedszkolaki obserwowały cykl produkcji bombek choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i suszenie. Dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu,  ale też ogromnej cierpliwości. 

Jednak największą atrakcją wycieczki były warsztaty plastyczne podczas których dzieci wraz z rodzicami ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

poniedziałek, 16 październik 2017 21:06

Dzień Nauczyciela w przedszkolu

„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć - o tym,
jak żyć, co robić i jak postępować nauczyłem się
w przedszkolu”

Robert Fulghum

Dnia 13.10.2017 r. w Samorządowym Przedszkolu im. Jana Pawła II w Suchedniowie odbyła się uroczystość  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystym nastroju wysłuchano wierszy, życzeń oraz piosenek w wykonaniu  dzieci adresowanych do nauczycieli, emerytowanych pracowników, personelu przedszkola oraz zaproszonych gości. Program artystyczny zaprezentowały dzieci z gr. III i VII  pod kierunkiem Grażyny Pawlik i Marty Miernik. Przedszkolaki za swój wspaniały występ zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkim cukiereczkiem. Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor przedszkola, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników obsługi wiele ciepłych słów. Życzenia złożone dodały wszystkim pracownikom dużo otuchy i sił do podejmowania wyzwań jakie czekają nas w pracy z dziećmi. Po zakończeniu akademii, dzieci złożyły życzenia oraz wręczyły ukochanym paniom i  pracownikom kwiaty.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 09 październik 2017 19:41

Pielgrzymka na Jasną Górę

Już dziesiąty raz, 4 października 2017 roku, nasze przedszkolaki uczestniczyły w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. W tym roku nasze jasnogórskie spotkanie przeżywaliśmy pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Kulminacyjnym momentem była  uroczysta msza święta sprawowana pod przewodnictwem naszego duszpasterza Księdza Biskupa Henryka Tomasika.

Dziękujemy Mamom, Babciom  za uczestnictwo w naszej przedszkolnej pielgrzymce. Nasi mali pielgrzymi dzielnie się spisali. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 08 październik 2017 18:11

Rodzice Dzieciom w grupie V 

Jesień to czas kiedy przedszkolaki poznają zwierzęta leśne oraz dowiadują się w jaki sposób przygotowują się one do nadejścia zimy. W związku z tym na piątkowych zajęciach w grupie V pojawił się Pan Adam Pliszka - tata Grzesia. Pan Adam na co dzień pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. W piątek natomiast miał okazję poprowadzić lekcję z "uczniami" o wiele młodszymi. I udało mu się to rewelacyjnie. Dzieci były bardzo zainteresowane prowadzonymi zajęciami, a  a jednocześnie bardzo aktywne. Udowodniły, że mają wiele informacji na temat zwierząt leśnych. Z zaciekawieniem słuchały informacji, w jaki sposób zwierzęta leśne spędzają zimę oraz jak my - ludzie możemy im w tym pomóc. Miały także okazję porównać wygląd wybranych roślin leśnych oraz szyszek. Przekonały się, jak silnym zwierzęciem mu być jeleń, by unieść tak ciężkie poroże.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały drobne upominki w postaci kolorowanek ze zwierzątkami. 

Dziękujemy serdecznie Panu Adamowi za wizytę i poświęcony nam czas. Dzieciom bardzo podobała się  piątkowa lekcja przyrody.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

środa, 04 październik 2017 19:47

"Rodzice – Dzieciom"   

3 października starszaki z grupy IV gościły mamę Laury, która przyniosła "patyczaki".  Pani Monika opowiedziała dzieciom, jak należy opiekować się takimi zwierzątkami, co jedzą, czy są groźne, czy łagodne dla człowieka. Wyjaśniła nam również, skąd pochodzi nazwa "patyczaki". I rzeczywiście nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ w momencie zagrożenia patyczaki zastygają bez ruchu i przypominają patyki. Wszystkie dzieci miały okazję przyjrzeć się niecodziennym gościom oraz z uwagą wysłuchały opowiadań o ich hodowli. Żywa lekcja przyrody była dla nas cennym doświadczeniem.

Dziękujemy mamie Laury za poświęcony czas i za "patyczaki".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 02 październik 2017 19:28

Witaminki, witaminki ....

Jesień to pora roku obfitująca w różnego rodzaju owoce i warzywa. Dzieci z oddziału V w ubiegłym tygodniu poznawały je różnymi zmysłami; smakowały, rozpoznawały dotykiem ich kształt, opisywały kolor i wielkość. Z zaciekawieniem obserwowały co takiego znajduje się w środku. W piątek natomiast, jako podsumowanie swojej tygodniowej pracy samodzielnie wykonywały szaszłyki owocowe oraz uczestniczyły w produkcji soku wieloowocowego, który okazał się być wspaniałym rarytasem. Dzieci chętnie prosiły o dodatkową porcję soku, który bardzo im smakował.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 01 październik 2017 20:13

Dzień Chłopaka

29 września obchodziliśmy w grupie starszaków Dzień Chłopaka. W tym szczególnym dniu  nasi chłopcy czuli się jak prawdziwi królowie. Dziewczynki  przygotowały pyszny poczęstunek, złożyły chłopcom życzenia, zaśpiewały „Sto lat” oraz wręczyły wspaniałe prezenty. To był dzień pełen uśmiechów i miłych niespodzianek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomysłowość i  ufundowane upominki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 01 październik 2017 19:10

Święto Pieczonego Ziemniaka

„Idzie przez świat Pani Jesień, psotny wiatr w worku niesie.
Wypuścić go z worka trzeba, niech strąci liście z drzewa.

Liście wirują nad ziemią, ich barwy w słońcu się mienią.
Dzieci się bardzo cieszą, szybko do parku śpieszą.

Spadają kasztany, żołędzie, wkoło pełno ich wszędzie.
Jesień dary przyniosła, piękna, bajkowa, radosna.”

W słoneczne piątkowe przedpołudnie 29 września na placu przedszkolnym zrobiło się kolorowo. A to za sprawą koszulek, które założyły przedszkolaki na uroczystość powitania jesieni. Każda grupa prezentowała się znakomicie i choć powiewał chłodny wietrzyk, uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci. Naszym gościem specjalnym w tym dniu był Król Ziemniak, który przyjechał dyniową karetą zaprzężoną w dwa dostojne rumaki. Miał okazję poznać wszystkie dzieci, ponieważ każda grupa miała za zadanie się zaprezentować. Panią jesień powitaliśmy zabawami przy jesiennej muzyce. Dla każdej grupy również zostały przygotowane konkurencje sprawnościowe, w których należało wykazać się zarówno sprytem, zwinnością, a także bystrością. M.in. przedszkolaki poszukiwały ziemniaków rozsypanych w trawie, wrzucały ziemniaki do wiaderka, czy też przewoziły je na taczkach. Na uroczystości towarzyszyli swoim pociechom rodzice, dla których także znalazły się zadania do wykonania. Mogli się wykazać artystyczną duszą i zrobić kolorowe „ziemniaczki – cudaczki”. A po chwili odpoczynku zaprezentowali swoją siłę i sprawność w przeciąganiu liny.

Po zakończonych zabawach na placu wszyscy mogli posilić się ziemniaczkiem w mundurkach oraz parówką na gorąco. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 27 wrzesień 2017 17:46

Przedszkolak bezpieczny na drodze

Wrzesień w naszym przedszkolu jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy na przypomnienie i utrwalenie z dziećmi zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjanci z Komisariatu Policji w Suchedniowie - asp.Mariusz Kamiński i st.asp.Mariusz Gębski przypomnieli jak należy zachować się w rejonie przejść dla pieszych oraz jak bezpiecznie przez te  wyznaczone miejsca przechodzić. Przestrzegali również, iż zabronione jest wbieganie na przejście oraz wchodzenia na nie zza stojących pojazdów. Policjanci przypomnieli też, jak ważną rolę dla bezpieczeństwa pieszych odgrywają elementy odblaskowe. Zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Na podsumowanie przedszkolaki  obejrzały film edukacyjny utrwalajacy zasady z bezpieczeństwa na drodze. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały od policjantów odblaski. Serdecznie dziękujemy Funkcjonariuszom Policji za upominki i przekazanie ważnych zasad  dla uczestnika ruchu drogowego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 21 wrzesień 2017 19:06

Dzień Przedszkolaka

20 września był obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zgromadziliśmy się w kolorowych koszulkach na sali gimnastycznej, aby wspólnie pobawić się przy muzyce. Kolejną niespodzianką był seans filmowy. Dzieciaki mogły choć przez chwilę poczuć się jak w kinie, ponieważ każdy częstował się pop cornem. Wszystkim dopisywał dobry humor, a uśmiech nie schodził im z twarzy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 05 lipiec 2017 23:12

Ognisko pożegnalne starszaków

Kilka dni później spotkaliśmy się ponownie aby jeszcze raz w gronie swoich grup  biesiadować przy ogniskach. Tym razem zebraliśmy się przy Centrum Kształceniowo - Integracyjnym w Michniowie  oraz  Wiejskim Domu Kultury w Mostkach gdzie wszyscy smażyli kiełbaski i wspominali przedszkolne chwile. Energii do wspólnej zabawy nie zabrakło ani małym ani dużym, i na wszystkich buziach gościł słoneczny, szeroki uśmiech, zwłaszcza podczas zabaw tanecznych i ruchowych proponowanych przez rodziców i animatorów. Trochę ze smutkiem, trochę z rozżaleniem, ale bardzo wzruszeni  i pełni miłych  wspomnień żegnamy się z kochanymi starszakami  oraz wspaniałymi rodzicami. Dziękujemy!!! 

środa, 05 lipiec 2017 23:07

Do widzenia przedszkole!

Pożegnanie starszaków to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycielek.Uroczysta akademia z okazji tego wydarzenia odbyła się 23 czerwca i rozpoczęła  przepięknym tańcem Polonez.  Następnie przedszkolaki w słowach  wierszy oraz piosenek podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w ich rozwój oraz wychowanie. Ze smutkiem żegnali się ze swoimi młodszymi kolegami, ale wychodząc z przedszkola  obiecali,  że na pewno we wrześniu nas odwiedzą. Pani dyrektor  w słowach swego przemówienia gratulowała starszakom i życzyła wielu sukcesów oraz wyraziła  swą  wdzięczność licznej grupie rodziców, którzy czynnie uczestniczyli w życiu naszej placówki. Dziękując wszystkim, wręczyła wyróżnionym osobom medale Przyjaciela Przedszkola  za pracę na rzecz placówki. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie dzieci i rodzice udali się do sal dydaktycznych, by tam pożegnać się ze swoimi wychowawczyniami. Każdy absolwent przedszkola otrzymał  fotoksiążkę  z wesołych przedszkolnych lat i obrazek z patronem J.P.II, które stanowić będą cenną pamiątkę z tego wspaniałego okresu w ich życiu.  Uroczystość zakończyliśmy wspólnym zdjęciem, degustacją tortu oraz  poczęstunkiem. Wszystkim absolwentom życzymy sukcesów i powodzenia w szkole!!! 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 26 czerwiec 2017 21:46

 Święto Kielc i występ Przedszkolaków z Suchedniowa

Już po raz kolejny starszaki z Przedszkola w Suchedniowie byli gośćmi Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Tym razem w ramach Święta Kielc i Białej Nocy zaprezentowali przedstawienie „Mała syrenka” jako zwycięzcy I Przeglądu Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na scenie!”. Nasi artyści znów osiągnęli wielki sukces swoją grą aktorską, scenografią oraz tańcem i śpiewem. Zgromadzona publiczność, a wśród niej Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Cezary Błach, inspektor ds. oświaty – Beata Kaszuba oraz dyrektor przedszkola – Zofia Dulęba, byli dumni z naszych artystów. Za wspaniały spektakl aktorzy otrzymali od organizatorów nagrody rzeczowe. Również Pan Burmistrz docenił  pracę małych aktorów i wręczył dyplomy oraz pacynki. Dziękujemy dzieciakom za odwagę, spontaniczność i piękne chwile na deskach kieleckiego Teatru, a Rodzicom za mocne wsparcie, okazaną  pomoc oraz obecność.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

niedziela, 25 czerwiec 2017 21:14

Akcja "Jabłko czy cytryna"

Starszaki naszego przedszkola wraz z Suchedniowskimi Policjantami wzięli udział w akcji "Jabłko czy cytryna". Celem tych nietypowych działań było przypomnienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających największy wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach, w tym szczególnie tych dotyczących prędkości oraz pasów bezpieczeństwa. Kierowcy, którzy popełnili wykroczenie - musieli zjeść plaster cytryny i otrzymali smutną minkę z napisem "Muszę się poprawić!". Natomiast kierowcy, którzy prawidłowo poruszali się w ruchu drogowym otrzymali w nagrodę jabłko i uśmiechniętą minkę "Jesteś dobrym kierowcą!" Sami kierujący byli zaskoczeni nietypową kontrolą i z uśmiechem na twarzy przyjmowali owoce - nawet te kwaśne. Dzieci uczestniczące w akcji dawały wszystkim świetny przykład zachowania się pieszych korzystając z kamizelek odblaskowych.
Organizatorzy akcji dziękują Policjantom z komisariatu Policji w Suchedniowie mł.asp. Mariuszowi Kamińskiemu i mł.asp. Michałowi Adamczykowi za wspólną akcję. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w kontrolach drogowych i były bardzo zadowolone mogąc pomagać stróżom prawa. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

czwartek, 22 czerwiec 2017 21:13

Wycieczka na Farmę Iluzji

 W dniu 20 czerwca starszaki z grupy III i IV wraz z rodzicami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki "Farma Iluzji". To miejsce, w którym nie tylko mogliśmy zobaczyć  ale także doświadczyć na własnej skórze efektu iluzjonistycznego, "tu nic nie było takie jakie się z pozoru wydawało...". Na dzieci i rodziców czekały niesamowite atrakcje w świat których wprowadzili wszystkich przewodnicy - Rafał i Ania. Jedną z nich była Latająca Chata Tajemnic - drewniany domek unoszony przez balony. Dodatkowo chatkę zwiedziliśmy w środku, a tam działy sie istne czary. Graliśmy w bilard na nierównym stole, na którym bile same znajdowały drogę do łuz. Zobaczyliśmy jak ludzie obok nas chodzą niby normalnie, a jednak byli dziwnie pochyleni. Przeżycia, jakie dostarczyła nam Chata Tajemnic sprawiły, że jedni chcieli w niej przebywać godzinami, a inni potrzebowali powrotu do świata zewnętrznego. W "Muzeum Iluzji" dzieci mogły poznać zjawisko złudzenia optycznego na przykładzie krzywych zwierciadeł oraz różnego rodzaju hologramów. Natomiast swoją sprawność fizyczną można było przetestować na ścieżce zdrowia. Niemal każdy z uczestników musiał sfotografować się podczas mrożącego krew w żyłach doświadczenia „głowa na patelni”. Wiele atrakcji zapewniało pole dmuchańców i szlak trapera. Nie lada wyzwaniem było zrozumienie zasad działania lewitujących piłeczek, lewitującego kranu czy studni nieskończoności. Podziwiając Meble Olbrzyma w skali 1:4 można było poczuć się jak krasnoludek. Te i inne atrakcje sprawiły, że dzieci oraz ich rodzice świetnie się bawili, a wycieczka należała do  udanych wypraw przedszkolaków do tajemniczej krainy zabawy i nauki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

sobota, 10 czerwiec 2017 20:57

Sukces przedszkolaków na deskach Kieleckiego Teatru!!!

10 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach odbył się finał I Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych pod hasłem "Uwaga! Dzieci na scenie!". Pierwsze kroki na deskach Teatru stawiały starszaki z Przedszkola Samorządowego w Suchedniowie, które zaprezentowały spektakl "Mała syrenka". Grupę przedszkolną przygotowały: Anna Dziób, Monika Kamionka, Małgorzata Naowak i Magdalena Biskup. Wspaniała gra aktorów, muzyka, scenografia, gra świateł i bajecznie kolorowe kostiumy przyciągnęły uwagę nie tylko małych widzów ale również profesjonalnego jury. Aplauz licznie zgromadzonej publiczności dowiódł, że debiut był bardzo udany. Po obejrzeniu 4 przedstawień w kategorii przedszkola jury przyznało nam I miejsce. To ogromny sukces! Jako Laureaci Przeglądu wystąpimy podczas Białej Nocy w ramach Święta Kielc.Dziękujemy Rodzicom za okazaną pomoc i zaangażowanie. Szczególne podziękowania składamy Panu Jankowi - konserwatorowi za wsparcie techniczne. Serdecznie zapraszamy wszystkich już 23 czerwca do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" na magiczne przedstawienie "Mała syrenka" w wykonaniu naszych przedszkolaków.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

środa, 07 czerwiec 2017 18:35

„Rodzice – dzieciom”

2 czerwca w gr. III odbyły się zajęcia z cyklu „Rodzice – dzieciom”, które przeprowadziła mama Michałka. Pani Sylwia jest nauczycielką w Liceum plastycznym w Kielcach. Pokazała przedszkolakom, czym zajmują się uczniowie w jej szkole, jakich przedmiotów artystycznych się uczą. Dzieci mogły zobaczyć jak powstają obrazy, rzeźby, gobeliny, meble i inne przedmioty, które zaliczamy do sztuki. Mama Michasia wyjaśniła dzieciom czym różni się sztuka od przedmiotów codziennego użytku, i że tworzono ją już w czasach prehistorycznych. Zadaniem dzieci było stworzenie prehistorycznego obrazka, przedstawiającego zwierzę, a następnie polowanie na niego. Po polowaniu każdy mógł posilić się „mięskiem” (czerwoną galaretką).

Dziękujemy pani Sylwii za bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 04 czerwiec 2017 20:57

Nocka w przedszkolu!

„Nocka w przedszkolu” to wielka przygoda i test na samodzielność, którą przeszły dzieci z grupy III i IV  Przedszkola Samorządowego w Suchedniowie. W piątkowy wieczór dzieci pełne werwy i zapału, wybierały w sali miejsce do spania i bez problemu pożegnały rodziców. Wieczór rozpoczął się od złożenia przysięgi dotyczącej „dzielnego przedszkolaka”. Następnie wspólna dyskoteka w piżamach  przy znanych i lubianych utworach przeplatana zabawami: chłopcy rozegrali mecz a dziewczynki zatańczyły jak prawdziwe chiliderki. Wielkich emocji i śmiechu przyniosła bitwa na poduszki. Kolejnym punktem były podchody ciemnymi korytarzami przedszkola i szukanie ukrytego skarbu – własnych przytulanek.  Na koniec wspaniałego wieczoru dzieci przeniosły się do przedszkolnego kina gdzie  na dużym ekranie obejrzały bajkę na dobranoc. Zmęczone, ale zadowolone starszaki zasnęły, jak niemowlaczki... i tak spały aż do 6.30. A po porannej toalecie i gimnastyce wszystkie dzieci za dzielnie przespaną noc otrzymały od pań dyplom wzorowego śpiocha za wielką odwagę, wspólną zabawę i dobry humor. Z pewnością nocka w przedszkolu zapadnie w pamięci wszystkich przedszkolaków i ich rodziców a nauczycielki są dumne  ze swoich wychowanków.  To była świetna zabawa!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 03 czerwiec 2017 20:23

Dzień Rodziny

Mama, Tato - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Rodzice! To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze niczym niezmącone, wspomnienia z dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność dla swoich ukochanych rodziców. Aby podziękować symbolicznie swoim kochanym Rodzicom, przedszkolaki pod okiem swoich pań pilnie przygotowywały się do Dnia Rodziny. I chociaż mama obchodzi swoje święto 26 maja, a tata 23 czerwca, my zawsze łączymy je w jedną całość. I w tym roku obchodziliśmy je 30 i 31 maja. Swoje umiejętności wokalno – recytatorskie i taneczne dzieci zaprezentowały w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”. Tradycją już stało się, iż tego dnia nasi Goście oglądają przedstawienie w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. W tym roku nie mogło być inaczej i pierwszym punktem programu była „Mała Syrenka”, której to premiera miała miejsce w kwietniu podczas XIX Wiosny Teatralnej. Następnie przyszedł czas na występy dzieci z innych grup. Były piękne piosenki i wierszyki nawiązujące tematycznie do mamy i taty, jak również układy taneczne. Niejednemu zakręciła się ze wzruszenia łezka w oku, kiedy ujrzał swoją pociechę dumnie stojącą na ogromnej scenie. Na zakończenie każde dziecko wręczyło swoim Rodzicom samodzielnie wykonany upominek oraz zaśpiewało tradycyjne „100 lat”. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 25 maj 2017 18:03

Mali turyści

W czwartek, 25 maja 2017 r., przedszkolaki z suchedniowskiego przedszkola wraz z wychowawczyniami oraz pozostałymi pracownikami udały się na wycieczkę autokarową po Ziemi Świętokrzyskiej. Głównym celem naszej podróży było oceanarium „Oceanika” w Chrustach koło Zagnańska. Wszyscy zastanawialiśmy się co to będzie z naszym zwiedzaniem, gdyż od samego rana padał deszcz i było chłodno. Jednak aura nas nie wystraszyła i zaraz po śniadaniu podekscytowani a zarazem w radosnych nastrojach ruszyliśmy. Po pewnym czasie okazało się, iż nawet pogoda zmieniła zdanie i zza chmur wyszło piękne słońce.

Pierwszym przystankiem był liczący ponoć 1000 lat Dąb „Bartek”. Dla tych, którzy byli tutaj po raz pierwszy, zainteresowanie wzbudziła wielkość drzewa oraz liczne podpory, na których się opiera. Po zakupieniu pamiątek, przejechaliśmy w okolice starego pieca hutniczego w Samsonowie, a następnie udaliśmy się w kierunku Chrustów. Dzieci miały tam  możliwość podziwiania podwodnej flory i fauny z różnych zakątków świata. Przewodnik zabrał je w „podróż” po morzach i oceanach opisując mieszkańców każdego. A było co podziwiać… Przedszkolaki z zachwytem przyglądały się różnokolorowym rybom, płaszczkom, sumom, groźnym rekinom i piraniom. Bez problemu rozpoznały też brata błazenka Nemo i siostrę rybki Dory (błazenka plamistego i pokolca królewskiego), które znają z filmu animowanego. 

Po zwiedzeniu oceanarium przeszliśmy jeszcze do Parku Miniatur, gdzie można oglądać makiety największych zabytków z terenu naszego województwa przedstawione w skali 1:20. Wielką atrakcją okazały się tutaj zestawy multimedialne, w których nagrane zostały informacje o każdej budowli. Dzieci z wielką uwagą słuchały tych opowieści. Weszliśmy również do Brzozowej Zagrody, aby obejrzeć przebywające tam zwierzęta.

Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do Suchedniowa, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice. Był to dzień pełen wrażeń, który bez wątpienia dla przedszkolaków będzie pięknym wspomnieniem.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 23 maj 2017 22:31

Obchody 10 - lecia nadania imienia

Już 10 lat minęło, od kiedy suchedniowskie przedszkole nosi imię Jana Pawła II. W związku z tym w ubiegłym tygodniu uroczyściej niż zwykle obchodziliśmy Święto Patrona. Zaczęliśmy już w środowe popołudnie, 17 maja, wieczornicą, której mottem przewodnim były ostatnie słowa naszego Papieża wypowiedziane na łożu śmierci „Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”. Montaż słowno – muzyczny, przygotowany pod okiem pań nauczycielek Justyny Bera i Moniki Kamionka, zaprezentowały dzieci z oddziałów III, IV i V. W śpiewie pomagały nasze niezawodne mamy oraz absolwent przedszkola Oskar Pawelec. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili burmistrz MiG pan Cezary Błach, przedstawiciel Rady Rycerzy Kolumba im. Jana Pawła II w Suchedniowie oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie pani Małgorzata Wiśniewska, jak również rodzice i najbliżsi naszych przedszkolaków. Były chwile wzruszeń, a łezka niejednemu zakręciła się w oku, kiedy to krok po kroku wspominaliśmy jaki trud oraz ile pracy i zaangażowania wielu osób należało włożyć, by placówka zdobyła obecną świetność.

Drugiego dnia w czwartek, 18 maja, obchodziliśmy Dzień Patrona – Urodziny Karola. Udaliśmy się do kościoła, aby podczas mszy świętej dziękczynnej dziękować za dar Jana Pawła II oraz prosić o kolejne łaski za Jego pośrednictwem. Oprawę mszy pomogli nam przygotować rodzice, a mszę sprawował i słowo Boże skierował do naszej przedszkolnej społeczności proboszcz parafii Suchedniów ks. Marek Migocki. Podczas mszy nie zabrakło sztandarów przedszkola oraz Rady Rycerzy Kolumbów, zaś grę na skrzypcach pieśni „Czarna Madonna” wykonała nasza absolwentka Michasia Maciejczyk.

Natomiast piątek, 19 maja, był świętem kończącym nasze tegoroczne obchody Święta Patrona, obchodzonym na sportowo. W tym dniu zorganizowaliśmy II Bieg Papieski, w którym oprócz dzieci wzięli udział rodzice naszych wychowanków. Nasze zaproszenie przyjął też pan burmistrz. Najpierw zgromadziliśmy się przed pomnikiem naszego Wielkiego Patrona, aby w radosnych nastrojach i kolorowych koszulkach wspólnie zaśpiewać piosenkę „Lolek”. Następnie przeszliśmy na plac przedszkolny. Tutaj rozgrzewkę przy muzyce poprowadziła pani Monika. Później każda grupa wraz ze swoimi paniami i rodzicami brała udział w biegu zgodnie z wytyczoną wcześniej trasą. Wszyscy walczyli dzielnie i nie było przegranych, za co otrzymaliśmy pamiątkowe medale. W naszym biegu wziął także udział sam pan burmistrz i on również został odznaczony medalem. Na mecie każdy mógł się poczęstować słodkim „co nieco” na wzmocnienie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam zorganizować oraz przeprowadzić te jakże dla nas ważne uroczyste dni.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 10 maj 2017 17:15

Przedszkolaki z wizytą w piekarni

W dniu dzisiejszym, w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym dzieci z oddziału V wybrały się na edukacyjną wycieczkę do piekarni "Jedynka". Od samego rana wszyscy byli podekscytowani wycieczką. Dzięki uprzejmości właścicieli panów Andrzeja Fornalika oraz Huberta Lasoty (prywatnie taty Mai) mogliśmy zrealizować nasze zajęcia dydaktyczne. Dzieci zostały zaproszone do hali produkcyjnej, gdzie obserwowały proces wyrabiania ciasta na chleb i bułki od zaczynu poprzez dokładne mieszanie wszystkich składników. Mogły także spróbować samodzielnie wałkować gotowe już ciasto, co okazało się dla niektórych ogromną frajdą. Przekonały się, iż jest wiele rodzajów mąki w zależności od tego, co chcemy z niej otrzymać. Widziały w jaki sposób wkłada się i wyjmuje pieczywo z ogromnego pieca. 

Na zakończenie naszej wizyty zostaliśmy poczęstowani pysznymi pączkami i rogalikami, których produkcji wcześniej się przyglądaliśmy. Mniam, mniam .... niektórzy nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli spróbować pięknie pachnącego przysmaku. Mnóstwo śmiechu podczas smakowania wywołały usmarowane cukrem pudrem buzie. 

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni oraz pełni wrażeń. Dziękujemy serdecznie właścicielom Piekarni "JEDYNKA" za możliwość poznania ciężkiej pracy piekarza oraz realizację naszych zajęć dydaktycznych. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 29 kwiecień 2017 22:41

Zwycięzcy Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej 

28 kwietnia grupa dzieci z oddziału III i IV wystąpiła podczas XIX Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej organizowanej przez SOK „Kuźnica”.  W imprezie „Maskarada 2017”  wzięło udział 5 zespołów: „Przedszkolandia”,„Zadziwiające Zerówki ZZ” w Ostojowa, „Kafelek” z Domu Kultury w Małogoszczy oraz działające przy SOK „Kuźnica” „Oś-ki I” i „Oś-ki II”.

W tym roku jednym z warunków organizatora  było przygotowanie spektaklu na dowolny temat zawierający wątek miłości. Przedszkolaki wystąpiły z przedstawieniem „Mała syrenka”, w którym  miłość pokazana została w różnym wymiarze: jako miłość króla mórz do Arielki, miłość syren do swojej najdroższej siostry oraz główny wątek - miłość syreny do człowieka – księcia. Wspaniała gra aktorów na prawdziwej scenie, muzyka, scenografia, gra świateł i bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę wszystkich zgromadzonych na widowni, a także wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt i łzy wzruszenia. Grupę „Przedszkolandia” przygotowały: Anna Dziób, Monika Kamionka, Małgorzata Nowak i Magdalena Biskup. Małych artystów dopingowała również wspaniała publiczność, rodzice, babcie, dziadkowie oraz zaproszeni goście. Cieszymy się, że jury w składzie: Anna Paluch i Zenon Juchniewicz tytuł Laureata tegorocznej Maskarady 2017 postanowiło przyznać naszym przedszkolakom. Brawo dla artystów!  
Główną nagrodą jest sfinansowanie wycieczki autokarowej do 300 km przez SOK „Kuźnica”. Ponadto Maja Jorż za rolę Wiedźmy Morskiej otrzymała indywidualne wyróżnienie.
Szczególne podziękowania należą się mamie Igi S. - pani Kasi Jedynak za uszycie fantastycznych strojów dla syren i ośmiornic oraz mamie Michała K. - pani Sylwii Kuszewskiej za namalowanie pięknego statku. Gorące podziękowania składamy również rodzicom i sponsorom,  którzy wspierali, pomagali przed i w dniu  konkursu a także  przygotowali rekwizyty i stroje do występu. Dziękujemy również obsłudze naszego przedszkola za włożoną pracę w przygotowania do spektaklu.
Wspaniałym aktorom gratulujemy talentów i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 19 kwiecień 2017 22:04

„Zdrowe plecy, proste nóżki nie chodzimy jak kaczuszki” – spotkanie z fizjoterapeutką

W dniu 19 kwietnia, w ramach ciekawych zawodów rodziców, grupę IV odwiedziła mama Kubusia L. Pani Agnieszka z zawodu fizjoterapeutka wyjaśniła dzieciom na czym polega jej praca. Dowiedzieliśmy się, że mama pomaga osobom, które mają kłopoty z poruszaniem się, i takim, które nie mogą chodzić, często są na wózkach inwalidzkich. Dużo radości sprawiła wszystkim gimnastyka  korekcyjna poprowadzona przez specjalistę. Pani Agnieszka w przystępny sposób zachęciła dzieci do wykonywania ćwiczeń przeciwko płaskostopiu, wzmacniające stopy oraz poprawiające sprawność ruchową. Dziękujemy za przygotowanie ciekawych zajęć oraz za to, że znalazła czas na spotkanie z nami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 12 kwiecień 2017 19:59

Wielkancne babeczki

Wielkanoc już za kilka dni. W domu gospodynie krzątają się robiąc ostatnie porządki, zastanawiają się jakie przysmaki przygotować. Wszystkim powoli udziela się radosny nastrój. Również przedszkolaki odczuwają atmosferę świąteczną, gdyż zajęcia w tym tygodniu nawiązują właśnie do Wielkiej Nocy. W dniu dzisiejszym dzieci z grupy V postanowiły z pomocą Pani Kasi Galant - mamy Julki przygotować wielkanocne babeczki. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów kulinarnych, które jak zwykle wszystkich zaciekawiły. Była to też wspaniała okazja do zabaw matematycznych oraz uruchomienia zmysłów węchu i smaku. Dzieci poznawały miary, ilości oraz objętości naczyń. Smakowały produkty wykorzystywane do produkcji ciasta. Chętnie mieszały składniki, by wszystkie dokładnie się połączyły. A następnie każdy mógł nałożyć do foremki swoją porcję. Wspaniały zapach babeczek pieczonych unosił się w całym przedszkolu. Upieczone słodkości można było posypać cukrem pudrem. Dzieci dumnie prezentowały swoje umiejętności przed swoimi rodzicami.

Dziękujemy serdecznie Pani Kasi, że znalazła dla nas czas i chętnie wzięła udział w naszych zajęciach. Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 11 kwiecień 2017 18:55

Warsztaty wielkanocne u "maluszków"

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, dlatego tez, aby w naszym przedszkolu zagościła świąteczna atmosfera, w dniu 6 kwietnia, w godzinach popłudniowych odbyły się w grupie "maluszków" warsztaty wielkanocne. Rozpoczęliśmy je wspólną nauką piosenki o pisankach, które są motywem przewodnim tych świąt. Następnie przy dźwiękach świątecznych piosenek tworzyliśmy pisanki z wykorzystaniem nietypowych materiałów - chusteczek szyfonowych, woreczków i szarf gimnastycznych. Wszyscy wykazali się duża kreatywnością i inwencją twórczą. Potem z przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych wykonywaliśmy wielkanocne dekoracje - koszyczki z pisankami, wesołe kurczaczki, baranki i zajączki. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Wszystkim obecnym na warsztatach dzieciom i rodzicom dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Wychowawczynie z "maluszków"

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

niedziela, 09 kwiecień 2017 16:58

Przedszkolaki gośćmi w bibliotece

W ubiegłą środę przedszkolaki z grupy V wybrały się na wycieczkę do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie. Były niezmiernie podekscytowane całą wyprawą. Już w progu zostały powitane przez Panią Ilonę Krogulec, w której towarzystwie dotarliśmy na piętro, gdzie znajduje się księgozbiór dla dzieci i młodzieży. Aby oswoić się z nowym miejscem miały chwilę czasu wolnego w czytelni. Tutaj mogły oglądać różne książki, układać puzzle, czy zająć się grami edukacyjnymi, albo zwyczjanie pobawić się tamtejszymi zabawkami. Nstępnie Pan Darek opowiedział o tym, co znajduje się na poszczególnych piętrach. Zapoznał dzieci z regulaminem korzystania z biblioteki. Wyjaśnił czym jest karta czytelnika, karta książki, jak również omówił budowę książki wskazując, iż każda jest oznaczona pieczątką biblioteki oraz ma nadany swój numer. Dzieci mogły zadawać pytania zaś na koniec wysłuchały krótkich opowiadań czytanych przez pracowników biblioteki. 

Serdecznie dziękujemy Pani Ilonie oraz Panu Darkowi za poświęcony nam czas oraz miłe przyjęcie.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 09 kwiecień 2017 16:49

"Dbamy o zdrowie" - spotkanie z pracownikiem Sanepidu

W piątek 7 kwietnia dzieci z grup III i IV spotkały się z panią Kingą Janus, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Skarżysku –Kamiennej. Zaproszony gość przeprowadził z przedszkolakami pogadankę na temat zdrowego stylu życia. Prelegentka zachęcała dzieci do uprawiania sportu, aktywnego spędzania czasu wolnego. Przypomniała nam również o zdrowych produktach dla naszego organizmu. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotyczącą tematu spotkania,  chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki. Spotkanie to było dla nich podsumowaniem tygodniowych zajęć edukacyjnych poświęconych temu zagadnieniu, które zdali na szóstkę. Serdecznie dziękujemy pani Kindze za przekazanie i utrwalenie wiadomości na temat prawidłowych nawyków higienicznych i postaw prozdrowotnych.

wtorek, 04 kwiecień 2017 21:49

Książka uczy, bawi, wychowuje

W ramach realizowanej tematyki dotyczącej książek oraz ich przekazu i znaczenia dla każdego z nas, na poniedziałkowych zajęciach w grupie V gościła mama Marysi. Pani Małgorzata na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej w Kielcach. Z chęcią przyjęła zaproszenie uczestnictwa w naszych zajęciach. Na rozpoczęcie zajęć zaproponowała dzieciom zabawę w wyobraźnię, a następnie zaprezentowała książkę, gdzie podczas oglądania dzieci musiały uruchomić swoją wyobraźnię. W dalszej części zajęć mieliśmy okazję przekonać się, jak wiele jest różnych rodzajów książek, od encyklopedii, poprzez książki przyrodnicze, książki dla dzieci młodszych i starszych, książki z obrazkami i bez obrazków. Dzieci miały okazję do wykazania się wiedzą na temat znajomości baśni. Dowiedziały się również co znaczy szanować książki oraz jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej. Były to bardzo interesujące zajęcia.

Dziękujemy Pani Małgosi za poświęcony naszym przedszkolakom czas i przeprowadzenie pouczającej lekcji.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 03 kwiecień 2017 19:30

Wycieczka  do  weterynarza

Realizując tematykę „ Na wiejskim podwórku” starszaki z gr. III i IV wybrały się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Pani  doktor – Agnieszka Łochowska opowiedziała dzieciom, że zwierzęta tak jak ludzie też chorują, cierpią i wymagają pomocy lekarza. Przedszkolaki zapoznały się z wyposażeniem lecznicy, urządzeniami i sprzętem lekarskim. Pani weterynarz opowiedziała nie tylko jak leczy zwierzęta, ale również o sposobach pielęgnacji zwierząt domowych. Przypomniała też starszakom jak postępować w kontakcie z nieznanym psem.

Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce za miłe przyjęcie, wyczerpujące wiadomości na temat swojej pracy oraz  upominki dla dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

grupa III

grupa IV

środa, 29 marzec 2017 11:21

"Ty też możesz pomóc"

Pod takim hasłem w miniony poniedziałek 27 marca, przedstawiciele teatru PATIGO przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla naszych przedszkolaków. Są to dość trudne tematy, ale zostały przekazane w sposób bardzo przystępny, a wręcz humorystyczny. Dlatego też dzieci nie były znudzone. Wręcz przeciwnie uświadomiły sobie, że pomimo swoich kilku latek one także mogą nieść pomoc. Utrwaliliśmy sobie wszystkie numery alarmowe. Wiemy jak postępować w przypadku krwotoku z nosa, upadku, czy omdlenia. Wiemy, jak usztywnić rękę oraz jak przeprowadzić resuscytację, przy której należy zapamiętać dwie liczby 30 oraz 2. Przy czym 30 oznacza ilość ucisków klatki piersiowej, zaś 2 - wdechy.

A więc nie obawiajmy się pomagać, bo może okazać się, iż to właśnie od nas zależeć może czyjeś zdrowie lub życie. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 23 marzec 2017 17:06

Ogrodnicy z grupy V

Kilka dni temu hucznie powitaliśmy w przedszkolu upragnioną wiosnę. A skoro zielona pora roku zadomowiła się u nas na dobre, dzieci z oddziału V postanowiły zabawić się w małych ogrodników. Najpierw uczestniczyły w zabawach badawczych, gdzie porównywały wygląd cebul oraz fasoli. Dzięki tym zajęciom wiedzą już, że cebula występuje w kilku rodzajach, a fasola swoim wyglądem przypomina popularne cukierki tik - taki. Następnie dzieci przystąpiły do samodzielnych działań, podczas których po nasypaniu ziemi do plastikowych pojemników, sadziły cebulkę szalotkę. Sporo śmiechu wywołała ta nazwa, gdyż skojarzyły ją ze znanym ciastem z jabłkami - szarlotką. Poznały także inny sposób sadzenia warzyw. Nabierały do słoików wody, przy pomocy recepturek mocowały gazę, aby potem wrzucić na nią ziarenka fasoli. 

W swoją dzisiejszą pracę były niezmiernie zaangażowane. Od razu też dopytywały, kiedy coś wyrośnie. Ale na efekty naszej wspólnej pracy trzeba będzie cierpliwie poczekać i każdego bacznie obserwować nasz parapet. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 23 marzec 2017 16:51

Przedszkolaki witają wiosnę

Jak co roku pierwszy dzień wiosny w naszym przedszkolu powitaliśmy zgodnie z tradycją. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków wzbudziły same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wspólnie z rodzicami malowały wiosenny obraz. Efekt końcowy okazał się rewelacyjny!

21 marca natomiast obejrzały przedstawienie pt. "Powitanie wiosny" w wykonaniu nauczycielek oraz przedstawicieli grup IV, V i VI. W oczekiwaniu na przybycie Pani Wiosny, w rolę której wcieliła się Pani Monika Kamionka, dzieci zapoznały się ze zwiastunami wiosennymi: bocianem, biedronką, jaskółką, żabkami, motylkami, kwiatami. Wspólnie bawiliśmy się przy wesołych piosenkach wiosennych. Rozwiązywaliśmy także zagadki przygotowane przez naszego Gościa specjalnego. 

Po uroczystościach w przedszkolu, w barwnym korowodzie udaliśmy się nad rzekę Kamionkę, gdzie głośno i bez żalu pożegnaliśmy zimową pannę - Marzannę, a gromkimi brawami powitaliśmy zieloną Wiosenkę. Do przedszkola dzieci wróciły z zielonym gaikiem w radosnych nastrojach. Wszyscy też mamy nadzieję oraz liczymy na to, iż wiosna zagości już u nas na dobre. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 15 marzec 2017 18:58

Zawody naszych Rodziców

W dniu dzisiejszym w oddziale V odbyły się zajęcia warsztatowe z udziałem taty jednego z dzieci - Tymona. Pan Jacek z zawodu jest fotografem i w ramach programu Rodzice Dzieciom zechciał przybliżyć nam tajniki swojego zawodu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały cyfrowe aparaty fotograficzne. Dowiedziały się, że praca fotografa nie jest tak łatwa, jakby się wydawało. Należy wiedzieć, że są różne obiektywy służące do robienia zdjęć. Innego używa się do robienia zdjęć w pomieszczeniu, a innego w plenerze. Należy też odpowiednio ustawiać ostrość. Dzieci mogły porównać zdjęcia robione, zarówno przy użyciu lampy błyskowej, jak i bez niej, zdjęcia robione z dali i z bliży. Poznały również niektóre pojęcia związane z fotografią: smartfon, lampa błyskowa, karta pamięci, obiektyw, wizjer, klisza, aparat cyfrowy, aparat kliszowy. Dowiedziały się ponadto, iż dawniej wszystkie zdjęcia zapisywały się na kliszy i dopiero po jej wywołaniu można było się przekonać, czy się udały. Praca z aparatem była świetną okazją do sprawdzenia, które oko jest wiodące.

Zajęcia były niezmiernie ciekawe, a dzieci zainteresowane tym, jakie "czary" potrafi robić aparat. Dziękujemy tacie Tymona za poświęcony nam czas i przekazanie wielu cennych informacji. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 12 marzec 2017 19:52

Dzień Kobiet w przedszkolu

8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Nasze przedszkolaki także świętowały,  chłopcy nie zapomnieli o dziewczynkach i paniach z naszego przedszkola i zrobili dziewczynkom niespodziankę.  W każdej grupie najmłodsi przedstawiciele płci męskiej złożyli  życzenia dziewczynkom, podarowali drobne upominki, kwiaty i słodkości. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni: byli  uczynni, serdeczni i bardzo pomocni: pełnili dyżury, sprzątali w kącikach tematycznych, odnosili kubeczki na tacę po posiłkach itp. Po prostu dziewczyny czuły się jak księżniczki.  Dziękujemy jeszcze raz za piękne życzenia, kwiaty, promienny uśmiech i mile spędzony dzień.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

piątek, 10 marzec 2017 20:16

Poznajemy zawody

W ramach realizowanej w tym tygodniu tematyki o różnych zawodach dzieci z oddziału V wybrały się na wycieczkę do zakładu fryzjerskiego, aby poznać tajniki zawodu fryzjera "od podszewki". Skorzystaliśmy z gościnności Pani Anety Lasoty, która prywatnie jest ciocią Mai - jednej z dziewczynek w naszej grupie. Mogliśmy przyjrzeć się, jak nakłada się farbę na włosy, jak robi się trwałą, jak układa się i modeluje włosy. Dzieci z uwagą przyglądały się, jak pani fryzjerka sprawdza, czy nadszedł już odpowiedni czas na zdjęcie wałków z włosów. Były niezmiernie ciekawe jak wyglądają różne szczotki, nożyczki, wałki do kręcenia loków. Poznały też niektóre przedmioty niezbędne w codziennej pracy fryzjera - lokówkę, prostownicę, suszarkę, urządzenie do nawilżania włosów, czy myjkę do mycia włosów.

Dziękujemy serdecznie Pani Anecie za poświęcenie nam czasu oraz przybliżenie swojego zawodu.  

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 04 marzec 2017 19:38

Lekcja prehistorii 

W minionym tygodniu przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych, ktore okazały się być niezmiernie ciekawą lekcją prehistorii. Dowiedziały się, że wiele milionów lat temu nasza ziemię zamieszkiwały dinozaury oraz gady latające i pływające. Tak naprawdę nie do końca wiemy, dlaczego tak nagle wyginęły. Jedna z teorii, najbardziej prawdopodobna głosi, że w ziemię uderzyła ogromna asteroida, niszcząc wszystko co żyło. Film pokazał jak wyglądały ówczesne stworzenia, czym się żywiły, jakie miały zwyczaje. Zgromadzone przez prowadzących eksponaty (rogi, pazury, jaja) dały namiastkę wyobrażenia, jak ogromne musiały one osiągać rozmiary. 
Wielkie zdziwienie w dzieciach wzbudził "żywy" malutki dinozaur, który wymaga opieki takiej samej, jak zwierzęta domowe pies, czy kot. Dużo emocji wzbudził ponadto film 3D, który należało obejrzeć w specjalnych okularach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 01 marzec 2017 21:40

Twórca ludowy w przedszkolu

W dniu 27 lutego nasze przedszkole odwiedził twórca drewnianych zabawek ludowych Pan Włodzimierz Ciszek. Rodzinne tradycje zabawkarskie nasz gość kultywuje od swojego ojca rzeźbiarza – zabawkarza i od ponad 30 lat zgłębia tajniki wytwarzania ludowych zabawek dając radość kolejnym pokoleniom dzieci. Na spotkaniu starszaki z gr. III i IV obejrzały bogatą kolekcję drewnianych zabawek ludowych, które przykuwały ich uwagę kolorami, formą i oryginalnym kształtem: bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, ptaki, owady, motyle klaskające skrzydłami, a także terkoczące koła czy anioły. Przedszkolaki chętnie bawiły się drewnianymi zabawkami, a szczególnie dużą popularnością cieszył się  koń na biegunach. Dzięki spotkaniu ze sztuką ludową, starszaki mogły zapoznać się z dawnymi tradycjami, a my wróciliśmy wspomnieniami do dzieciństwa, kiedy to właśnie takie zabawki cieszyły wszystkie dzieci.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony czas i przekazanie ciekawostek na temat swojej pracy z wykorzystaniem drewna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 01 marzec 2017 18:29

W zdrowym ciele zdrowy duch

W ramach realizacji tematyki dotyczącej zdrowia oraz współpracy ze środowiskiem, w środę 1 marca, przedszkolaki z oddziału V gościły u siebie panią pielęgniarkę z suchedniowskiego ośrodka zdrowia Bożenę Telka. Jest to pielęgniarka środowiskowa, a prywatnie babcia Kubusia. Dzieci słuchały o tym, co należy robić, by być zdrowym, jak zachować się w czasie kaszlu i kataru. Dowiedziały się, co należy do codziennych obowiązków pielęgniarki. Z wielkim zainteresowaniem oglądały przybory niezbędne do pracy. Porównywały wielkości strzykawek i doszły do wniosku, że dawanie zastrzyków nie jest takie proste, jakby się zdawało. Ogromną ciekawość wzbudził w nich aparat do mierzenia ciśnienia oraz stetoskop. Miały okazję nawet posłuchać bicia swojego serca oraz zobaczyć, w jaki sposób robi się opatrunek.

Dziękujemy Pani Bożenie za poświęcony nam czas oraz urozmaicenie naszych zajęć dydaktycznych. Była to niezmiernie ciekawa lekcja dla naszych najmłodszych. Życzymy sukcesów oraz satysfkacji z dalszej pracy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 27 luty 2017 22:31

Przedszkolne Zapusty

„Pączki, pączki, pączki.

Było ich tak dużo; różne, z budyniem i różą

Zjedliśmy je radośnie!

I nie ważne, że brzuch rośnie!

Pączki jemy, nie po to by się tyło -

lecz żeby nam szczęśliwie było (...)”    Dnia 23 lutego, jak co roku w Przedszkolu Samorządowym w Suchedniowie zorganizowane zostały zapusty. Słowo to oznaczało dawniej, albo cały okres od Nowego Roku do Popielca, albo trzy ostatnie dni przed Środą Popielcową.

W nastrój przedszkolnych ostatków wprowadziły nas dzieci z oddziału VI, które wspólnie z panią Blanką Grudniewską przygotowały i przedstawiły inscenizację przedstawienia pt. „Pączki i faworki u babci Honorki”. Tradycyjnie pojawił się korowód zapustowy, a w nim zgodnie ze słowami staropolskiej piosenki wystąpiły: konie, bocian, koza, niedźwiedzie. Wszystkie dzieci z każdej grupy w barwnych strojach bawiły się przy piosenkach i przyśpiewkach ludowych. Po wspólnej zabawie, jak tradycja nakazuje, wszyscy degustowali wyśmienite pączki i faworki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 24 luty 2017 21:42

Spotkanie biblioteczne w przedszkolu

W dniu 20 lutego nauczycielki i dzieci zaprosiły do naszego przedszkola pracowników Biblioteki Publicznej. Celem spotkania było zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania  oraz zachęcenie do wypożyczania pozycji z literatury dziecięcej. Na początku Pan Darek przedstawił zasady wypożyczania książek, szanowania oraz zapoznał dzieci z wyglądem karty czytelnika. Warto wspomnieć, że niektóre dzieci z gr. IV mają założoną kartę czytelnika i są częstymi gośćmi w Bibliotece. Następnie pan Darek przedstawił ciekawą  książkę, którą dzieci mogły obejrzeć, posłuchać odgłosów zwierząt. Wykazały się też znajomością literek w wybranych zagadkach. A pani Ilona i pani Magda przeczytały wierszyki z humorem i baśń H.Ch. Andersena „Kopciuszek”. To było bardzo pouczające spotkanie.

Dziękujemy bibliotekarzom za poświęcony nam czas. I na pewno jeszcze się spotkamy tym razem w Bibliotece.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 23 luty 2017 22:09

„Rodzice – dzieciom” zajęcia taneczne z mamą Kuby

         22 lutego grupa III gościła mamę Kubusia, która przeprowadziła zajęcia taneczno-ruchowe. Pani Ania pracuje jako instruktor tańca i przygotowała dla dzieci kilka układów tanecznych. Na samym początku była muzyczna rozgrzewka, żywiołowe rytmy od razu porwały dzieci do tańca. Następnie przedszkolaki uczyły się kroków i układu do znanego przeboju „Tamta dziewczyna” oraz piosenki afrykańskiej. Każdy cierpliwie powtarzał figury pokazywane przez mamę Kuby i starał się dać z siebie wszystko. Taniec to radość i przyjemność, wszyscy bawili się znakomicie a przy tym trochę się zmęczyli. Na koniec zajęć pani Ania wręczyła dzieciom naklejki z napisem „Jestem mistrzem tańca” i inne upominki.

 Dziękujemy mamie Kubusia za poświęcony czas i znakomitą zabawę.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 22 luty 2017 23:15

Strażak i jego praca

W ramach współpracy oraz poznawania ciekawych zawodów rodziców gościliśmy w sali gr. IV pana strażaka – tatę Borysa S. Dzieci poznały trudną i odpowiedzialną pracę strażaków. Nasz gość  przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w razie niebezpieczeństwa czy zagrożenia życia. Przedszkolaki wiedzą już, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również udzielają pierwszej pomocy przy wypadkach drogowych, powodziach. W okresie zimowym szczególnie ich działania skoncentrowane są na pomocy ofiarom czadu (dwutlenku węgla) i niewłaściwie korzystającym z zamarzniętych  zbiorników wodnych. Tatuś Borysa odniósł się również do tematyki tygodnia naszych zajęć „Urządzenia elektryczne”. Wyjaśnił zakazy i skutki bawienia się prądem.  Podczas spotkania dzieci przeszły krótki kurs udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia wykonywały pod czujnym okiem naszego gościa przy wykorzystaniu fantomu. Miały możliwość dowiedzieć się w jakich sytuacjach wykorzystywany jest  gorset usztywniający kark, szyję oraz maska tlenowa. Dużą radość sprawiło nam, szczególnie chłopcom – przyszłym strażakom przymierzanie odzieży specjalistycznej – kurtek strażackich i kasków ochronnych. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzieci z uwagą słuchały przekazywanych informacji przez tatę Borysa. W trakcie spotkania zadawały wiele pytań. Na koniec utrwaliły numery alarmowe i  zostały obdarowane upominkami. Otrzymały także ulotki "Czad i ogień - obudź czujność", aby przestrzec wszystkich jak nie narazić się na niebezpieczeństwo w swoim domu.

Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie i Panu Piotrowi za zaangażowanie i ciekawą lekcję. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

sobota, 18 luty 2017 20:29

 Dzień Kota w przedszkolu

Piątkowy dzień w przedszkolu zdominowała kocia tematyka,  a to w związku z obchodami Światowego Dnia Kota. Jest to święto obchodzone corocznie 17 lutego (w Polsce od 2006 roku) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka a także niesienie pomocy wolno żyjacym i bezdomnym zwierzętom. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola pięknie przebrane, odwiedziły nas: koty, kocury i kociaki. Po prostu cały koci świat. Po śniadaniu odwiedził nas niecodzienny gość - kotka imieniem Sofa. Kociczka jest  śnieżno - biała, puszysta i bardzo zadbana. Dzieci miały okazję  dotknąć i pogłaskać kotkę oraz popatrzeć jak szybko biega. Dowiedziały się od właścicielki kotki- pani Uli, jak dbać, karmić i opiekować się tak wspaniałym zwierzątkiem. Następnie zabawa przeniosła się na salę gimnastyczną i rozpoczęła paradą kotów z poszczególnych grup oraz wspólnym zaśpiewaniem piosenki "Wlazł kotek na płotek". Starszaki przygotowały dla wszystkich niespodziankę i zaprezentowały inscenizacje wierszy  "Kotek się uczy", O dwóch kotkach" i "Czy wy wiecie". Nie zabrakło zabaw ruchowo - naśladowczych  przy dźwiękach kociej muzyki. A po obiedzie dzieciaki obejrzały bajkę pt."Przygody kota Filemona". Nasz Dzień Kota był pełen radości i dobrej zabawy. 
Dziękujemy pani Uli i jej mężowi za umożliwienie nam na żywo poznania kotki i kocich zwyczajów oraz poświęcony czas.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 16 luty 2017 23:11

Z górki na pazurki

Korzystając ze słonecznej zimowej pogody z radością wybraliśmy się na sanki do ogrodu przedszkolnego. Dzieci wyposażone w ślizgi, jabłuszka i sanki z uśmiechem na ustach raźno kroczyły do ogrodu.  Choć górka nie była zbyt duża, przedszkolaki bawiły się wspaniale. Podczas zjazdów starszaki wydawały okrzyki radości i zachwytu.  Nie zabrakło wydeptywania śladów, odbijania aniołków oraz bitwy na śnieżki. Czas zimowych zabaw na śniegu szybko minął, zobaczcie sami jak było fajnie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

sobota, 28 styczeń 2017 19:53

W karnawale, w karnawale

Nie siedzimy w domu wcale…

Karnawał w pełni, a wraz z nim bale i zabawy karnawałowe. Jak co roku, tak i teraz w czwartek 26 stycznia, w suchedniowskim przedszkolu bawiliśmy się na „Karnawałowym balu maskowym”. Od wczesnych godzin przedpołudniowych rozbrzmiewały dźwięki muzyki granej przez Panią Małgosię Bialik. Najpierw bawiły się dzieci z oddziałów najmłodszych, a następnie swój czas na radosne harce miały „starszaki”. Niezbędnym rekwizytem stroju każdego uczestnika balu była maska. Zaraz po rozpoczęciu zabawy przez Pani ą Dyrektor wszyscy mieli okazję zaprezentować się w pięknym kolorowym stroju. Na balu pojawiły się m.in. księżniczki, spidermani, elfy, wróżki, biedronki, supermani oraz wiele innych postaci. Na wszystkie dzieci, oprócz tańców, czekały także konkursy i wesołe zabawy, w których mogły zabłysnąć sprytem, zwinnością oraz szybkością. Nie zapomnieliśmy również o rodzicach, którzy towarzyszyli swoim pociechom na balu. Oni również mieli swoje przysłowiowe „pięć minut” i mogli wziąć udział w przygotowanych dla siebie zabawach.

Dziękujemy Pani Małgorzacie Bialik za uprzyjemnianie nam czasu podczas zabawy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I, II, V

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. III, IV, VI

czwartek, 26 styczeń 2017 19:33

Bezpieczne ferie zimowe

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w naszym przedszkolu gościliśmy policjantów z Komisariatu Policji w Suchedniowie st. asp. Krzysztofa Berusa oraz mł. asp. Mariusza Kamińskiego. Opowiedzieli o tym, jak bezpiecznie można spędzić czas wolny od codziennych zajęć i obowiązków. Dzieci dowiedziały się przede wszystkim, w jaki sposób chronić swoje zdrowie w czasie zimy i mrozów, gdzie można bezpiecznie jeździć na sankach, nartach i łyżwach, gdzie zorganizować kulig tak, aby był świetną zabawą dla wszystkich, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia. Przypomnieliśmy wszystkie numery alarmowe do odpowiednich służb ratowniczych. Panowie przestrzegali przed niebezpieczeństwem rozmawiania z obcymi, a także uwrażliwiali na konieczność noszenia elementów odblaskowych, które sprawiaja, że piesi są lepiej widoczni na drodze. Wielką frajdą okazała się możliwość samodzielnego sprawdzenia działania kajdanek oraz "lizaka" policyjnego.

Życząc udanego zimowego wypoczynku, obdarowali wszystkie przedszkolaki właśnie odblaskami. My również, korzystajac z okazji, życzymy wszystkim naszym wychowankom oraz ich rodzicom, rodzeństwu zdrowego, bezpiecznego i radosnego spędzenia ferii zimowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 24 styczeń 2017 19:23

Cały ten jazz

To już kolejne kameralne spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej. Wtorkowe dopołudnie spędziliśmy w klimacie jazzu. Wysłuchaliśmy kilku utworów, dzięki którym dowiedzieliśmy się co to jest improwizacja podczas gry na instrumentach oraz na czym polega technika śpiewu bez przygotowania (śpiew improwizowany). Podczas słuchania utworów dzieci same mogły pobawić się improwizując ruchem. Poznaliśmy również sposób gry na instrumencie dętym blaszanym - trąbce. Dzisiejsze zajęcia pokazały, że muzyka  jazzowa nie musi być trudna i niezrozumiała ale wesoła i ciekawa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 21 styczeń 2017 17:36

„Kocham mocno babcię, dziadka…”

„Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa.

A w przedszkolu przedszkolaki, składają życzenia.

Wszystkim Babciom, wszystkim Dziadkom zdrowia,

pomyślności, uśmiechów na co dzień i dużo radości!”

Styczeń to miesiąc, kiedy szczególnie pamiętamy o naszych kochanych babciach i dziadkach. Swoje święto obchodzą oni 21 i 22 stycznia, które w tym roku przypadają w ciągu weekendu. W Polsce to ważne święto zaczęto obchodzić od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. W ciągu kilkunastu lat obchody przyjęły się w całym kraju. Babcie mogą zwykle tego dnia liczyć na drobne upominki, kwiaty, a przede wszystkim piękne laurki – niekiedy ręcznie wykonane w czasie zajęć w szkołach i przedszkolach.

Dziadkowie to współcześnie cała „instytucja”, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Okazują się bowiem nieocenioną pomocą przy wychowywaniu wnuków, umożliwiając rodzicom pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi. Powszechnie postrzegani są jako osoby czułe i opiekuńcze, które często też rozpieszczają swoje wnuczęta.

Przedszkolaki z suchedniowskiego przedszkola zawsze pamiętają o swoich babciach i dziadkach. W związku z tym każdego roku pilnie pracują, aby pod czujnym okiem swoich pań własnoręcznie przygotować kolorowe upominki oraz występy słowno – muzyczne, na które zapraszają swoich najbliższych. Zdarza się, iż jest to doskonała okazja, aby spotkać się z dawno niewidzianymi dziadkami, którzy mieszkają gdzieś daleko.

Już od progu naszych Gości witały radosne rytmy piosenek. Tradycją naszego przedszkola stało się, że przy okazji Święta Babć i Dziadków, najstarsze przedszkolaki pokazują swoje umiejętności aktorskie wystawiając jasełka bożonarodzeniowe. Dopiero później nasi szanowni Goście udają się do sal swoich wnucząt, aby tam obejrzeć przedstawienie w ich wykonaniu. Każda grupa prezentuje wiersze, wesołe piosenki skierowane do babć i dziadków. Dzieci pokazują także swoje talenty taneczne do układów muzycznych, jak również akompaniują na instrumentach do piosenek bądź różnych melodii. Takie wspólne spotkania z kochanymi dziadkami bywają czasem niezmiernie wzruszające. Niejednemu łezka zakręciła się w oku na widok wnuka czy wnuczki nieporadnie jeszcze, swoim dziecięcym językiem, deklamującego piękny wierszyk. Wspólnie z babciami i dziadkami można się również pobawić się nie tylko przy muzyce, ale też przypomnieć sobie zabawy z czasów, kiedy oni sami byli jeszcze dziećmi.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy, aby wnuczęta były dla nich radością. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. IV

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. III

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. V

wtorek, 17 styczeń 2017 20:33

Starszaki na 25. finale WOŚP

W niedzielę 15.01 dzieci z grupy III oraz IV wzięły udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej POmocy. To już 25 finał tego szlachetnego przedsięwzięcia. W tym roku pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Przedszkolaki pod opieką swoich pań zaprezentowały przybyłej publiczności swoje umiejętnosci taneczne. W barwnych koszulkach, z ogromnym zaangażowaniem wykonały taniec nowoczesny otrzymując gromkie brawa. Dodatkowo Panie nauczycielki zapraszały do zakupu losów, własnoręcznie pieczonych przez dzieci pierników oraz dekoracji świątecznych.
Dzięki takim wydarzeniom uświadamiamy najmłodszym, że okazywanie pomocy innym jest niezwykle istotne, gdyż niewielkie rzeczy mogą dla kogoś znaczyć bardzo wiele.  Dzięujemy wszystkim dzieciom, ich rodzicom, pracownikom przedszkola za włączenie się w akcję WOŚP.

Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdjęć

 

wtorek, 17 styczeń 2017 20:10

Przedszkolaki i ich pierniczki dla WOŚP

Tradycją jest już to, że dzieci z naszego przedszkola pieką pierniczki i włączają się do akcji WOŚP. Tym razem w ramach współpracy z rodzicami w gr. IV  do pomocy zaprosiliśmy mamę Wiktorka – panią Agnieszkę. Wyrabianiem ciasta zajął się sam Wiktorek, a mama tylko czuwała nam odpowiednim doborem składników. Gotowe i rozwałkowane ciasto ucieszyło wszystkich przedszkolaków, którzy z wielką chęcią zabrali się za wykrawanie serc. Gdy pierniczki były już upieczone, przyszła pora na ich dekorowanie. Sprawiło to dzieciom również ogromną radość. Każdy z wielkim zaangażowaniem ozdabiał swoje serduczka lukrem, a także kolorowymi posypkami.
Dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony czas i wspólne warsztaty cukiernicze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

niedziela, 15 styczeń 2017 20:20

Kulig! Kulig!

To był naprawdę świetny pomysł! Gdy nadeszła już prawdziwa, zasypana śniegiem zima, rodzice z grupy IV podjęli spontaniczną decyzję. Postanowili zorganizować kulig z prawdziwego zdarzenia, by pokazać jak można spędzać czas wolny w zimie. Liczna grupa chętnych przybyła do leśniczówki, aby stamtąd ruszyć na zimową sannę. Trasa kuligu wiodła przez pięknie ośnieżony las. Cała sceneria wprowadziła wszystkich w cudowny nastrój. A w lesie czekał na nas ciepły żurek i rozpalone ognisko, gdzie ogrzaliśmy się podczas pieczenia kiełbasek. Po tak smacznym posiłku przyszedł czas na zabawy. Aż wrzało od zimowych harców na śniegu. Największą frajdą było rzucanie się śnieżkami, odbijanie aniołków na śniegu, a także zabawy sportowe na wesoło z trenerem piłki nożnej. Doskonale bawili się i mali i duzi. Pełni radości i wspaniałych przeżyć wróciliśmy do domów. Wszystkim organizatorom serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 14 styczeń 2017 20:30

Zimowa wycieczka do lasu

Realizując tematykę „Zimą pomagamy zwierzętom” starszaki z gr. III i IV wyruszyły na wycieczkę autokarową do lasu w leśnictwie Kleszczyny. Celem wycieczki było poznanie wyglądu lasu zimą oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby dokarmiania zwierząt i ptaków zimą. W zacisznym, zimowym otoczeniu spotkały się z leśnikami suchedniowskich lasów - K. Stefańskim, J. Sidelnikow i T. Chłopkiem. Pan Karol (prywatnie tatuś Igi S.) opowiadał o tajemnicach lasu uśpionego w śniegu, dowiedzieliśmy sie po co sa paśniki w lasach, zobaczyliśmy przysmak zwierząt - lizawkę oraz przysmak ptaków - kule tłuszczowe. Pan leśniczy utrwalił wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących lasy oraz zapoznał ze zwierzęcymi tropami. Wycieczka do lasu okazała sie świetną okazją do obserwacji przyrody zimą oraz zabaw na śniegu. Na pożegnanie dzieci podziękowały za poświęcony czas, upominki w postaci kolorowanek o lesie oraz przysmaki dla ptaszków, które zawiesimy na placu przedszkolnym. Już dziś umówiliśmy się na następne spotkanie, które będzie poświęcone poszukiwaniu oznak wiosny w lesie i budzącej się do życia przyrody. Do zobaczenia wiosną!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 11 styczeń 2017 14:41

Wspólne kolędowanie

Dnia 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego Świętem Trzech Króli ulicami 500 miast Polski przeszedł Orszak Trzech Kroli. W naszym mieście również kilkadziesiąt osób uczestniczyło w orszaku, a po zakończeniu marszu w kościele parafialnym odbył się koncert kolęd. Nasze przedszkole reprezentowało dziewięć dziewczynek z najstarszych grup III i IV. Solistki wraz z chórkiem zaśpiewały cztery pastorałki: "Blask nad Judeą", "Złota gwiazdka", "Owieczki, cieszcie się" i "Monarchowie". Na koniec występu dzieci i rodzice zaśpiewali kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Za swoje wykonanie otrzymały gromkie brawa oraz słodycze. Słowa podziękowania i zachwytu wyraził ks. Wojciech Marchewka, mówiąc, że któż najlepiej odda cześć Małemu Jezuskowi, jeśli nie dzieci, swoim śpiewem i spontanicznością.
Serdecznie dziękujemy nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, babciom, dziadkom za zaangażowanie, poświęcony czas i wspólne kolędowanie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 24 grudzień 2016 00:16

„Ach! Co za noc!” – przedstawienie jasełek w przedszkolu

Tradycją naszego przedszkola jest przygotowywanie co roku przez dzieci z najstarszych grup, pod opieką nauczycieli, spotkania wigilijnego. Na początku artyści zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt: ”Ach! Co za noc!" Licznie zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historie narodzin Jezusa. Grupa aktorów, aniołki, chór gwiazdek, pasterze, zwierzęta i królowie – to wszystko złożyło się na niezwykły spektakl. Wśród tajemniczej, urokliwej scenerii dzieci z wielkim zaangażowaniem i oddaniem zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Wszyscy ulegli magii przedstawianych Jasełek i niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami, tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji nad Bożym Narodzeniem.
Nie byłoby tego wspaniałego występu, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli,  personelu przedszkola oraz rodziców. Z całęgo serca dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i obecność. Po obejrzeniu jasełek udaliśmy się do swoich sal, aby dalej wspólnie świętować czas wigilii. Nie obyło się oczywiście bez połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń oraz tradycyjnych potraw wigilijnych. Takie podniosłe chwile utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych.  Atmosfera była prawdziwie rodzinna i swiąteczna.

                                                  Zdrowych i Wesołych Świąt!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 23 grudzień 2016 22:59

Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami - świąteczne ozdoby

     15 grudnia kiedy zapadł już zmrok, gwarno zrobiło się w sali gr. III. Niektórzy całą rodziną przybyli na spotkanie, aby wspólnie z dziećmi wyczarować ozdoby bożonarodzeniowe. Była to okazja do bliższego poznania się, wspólnego spędzenia czasu. A przede wszystkim to czas poświęcony swoim pociechom. Zanim przystąpiliśmy do pracy nauczyliśmy się jak przyjemnie można przy dźwiękach muzyki posprzątać mieszkanie przed świętami, jak  namalować choinkę i ją udekorować. Był też czas na  układanie prezentów pod choinką - tatusiowie nawet z zamkniętymi oczami poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie dzieci wraz z rodzicami zabrały się do wykonania choineczki, którą ozdobiły kolorowymi cekinkami, łańcuchami, gwiazdeczkami, itp. Każde dziecko starało się wykonać zadanie najpiękniej jak tylko potrafiło. Miło było popatrzeć na uśmiechnięte buzie, zadowolone z siebie. Oprócz choineczki powstały aniołki, których nie może przecież zabraknąć podczas narodzenia małego Jezuska. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku….” Dzieci zaprezentowały jedną z pastorałek. Był to moment, kiedy wszyscy poczuliśmy klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy Rodzicom i Przedszkolakom - Wesołych Świąt dla wszystkich Waszych najbliższych.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 23 grudzień 2016 22:52

„Rodzice-dzieciom” – świąteczne smakołyki z mamą Agatki

16 grudnia gościem w gr.III była Pani Ania - mama Agatki. Święta Bożego Narodzenia to okazja do  spotkań rodzinnych, wspólnych przygotowań. Pod okiem Pani Ani przedszkolaki miały okazję wcielić się w rolę małych cukierników i własnoręcznie przygotować pierniczki dla swoich najbliższych. Poznały przepis na pierniki, zobaczyły jak wyglądają składniki, a także narzędzia potrzebne do ich przyrządzenia. Każdy miał okazję wałkować ciasto, wykroić wybierając ulubiony kształt foremki. ”Ale pachną”-wołały dzieci czując zapach piekących się pierniczków. Największą frajdą było ozdabianie lukrem i kolorową posypką. Pani Ania bardzo dokładnie opowiadała dzieciom o każdym etapie powstawania słodkości. Wzruszającym momentem było pakowanie pierniczków we wcześniej przygotowane rożki „Ten będzie dla mamy, a ten dla taty” - wołały dzieciaki. Dziękujemy serdecznie Pani Ani za czas poświęcony dzieciom  i przygotowanie pięknych zajęć.
„Wigilijny nadszedł czas całujemy mocno Was, chcemy złożyć Wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia”- to życzenia, które wraz z pierniczkami złożyły dzieciaczki wraz z paniami swoim najbliższym.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 21 grudzień 2016 22:30

Warsztaty z Rodzicami - "Świąteczne pierniczki"

W dniu 16 grudnia w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, a także  wzmacniania więzi rodzinnych oraz integracji środowiska z przedszkolnym spotkaliśmy się z dziećmi i rodzicami na pieczeniu świątecznych pierników. Wspólne wyrabianie ciasta, wałkowanie z rodzicami, a następnie wykrawanie różnych kształtów to dopiero była zabawa. W czasie gdy  pierniczki pod czujnym okiem tatusiów nabierały złocistej barwy, my mogliśmy spędzić czas na wspólnej zabawie: „Ubieramy choinkę”, „ Jaki to prezent?”. Gdy po przedszkolu unosił się aromat pieczonych pierników, poczuliśmy magię zbliżających się Świąt. Wiele radości i twórczej zabawy dostarczyło nam dekorowanie pierniczków różnokolorowymi lukrami, barwnymi posypkami, kolorowymi pisakami. Oczywiście trudno było się oprzeć słodkim cukiereczkom, lukrom i nie skosztować choćby odrobinki. Część słodkości została spakowana w małe torebeczki, aby ozdobiły choinki i stoły wigilijne w domach dzieci, a część została przekazana na świąteczny kiermasz. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i poczuliśmy świąteczny, cudowny nastrój. Dziękujemy Rodzicom  za zaangażowanie  i wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 17 grudzień 2016 21:00

Świąteczna kartka dla chorego Patryka  

 

Młyn w Jędrowie zaprosił chętnych mieszkańców naszego miasta do wysyłania kartek świątecznych chłopcu nieuleczalnie choremu z Bydgoszczy. Patryk jest pod opieką domowego hospicjum, choroba postępuje i dlatego rzadko wychodzi z domu. Włączając się w akcję, dzieci z gr. IV miały świadomość, że ich kartka i piękne, kolorowo narysowane listy sprawią Patrykowi radość i pozwolą choć na chwilę zapomnieć o chorobie, a radosne życzenia ogrzeją dziecięce serduszko.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

czwartek, 15 grudzień 2016 23:43

Świąteczne wypieki z mamą Kajtusia

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż... W domach zasiądziemy do wspólnej wieczerzy, będą wigilijne potrawy, kolorowa choinka, opłatek, wspólnie śpiewane kolędy. Przedszkolaki z oddziału V w tym tygodniu rozpoczęły przygotowania do tych najbardziej rodzinnych świąt. Postanowiły zabawić się w małych cukierników i upiec pierniczki. Do wspólnej pracy zaprosiliśmy Panią Barbarę Margas - mamę Kajtusia. Nie mogli się już doczekać, kiedy rozpoczną pracę. Była to świetna okazja do przeprowadzenia zabaw badawczych, gdzie dzieci dzięki różnym zmysłom poznawały produkty potrzebne do wypieków. Smakowały miód, cukier trzcinowy i cukier puder, porównywały ich smak i konsystencję, wąchały przyprawę do pierników i olejek zapachowy do ciast. Po przygotowaniu niezbędnych składników przystąpiliśmy do zagniecenia ciasta, które później każdy wałkował, a potem wykrawał ciasteczka. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy wreszcie będziemy je ozdabiać. 

Wszyscy, oczywiście, mogliśmy spróbować naszych wypieków, których zapach unosił się w całym przedszkolu. Dziękujemy mamie Kajtka za poświęcony nam czas i pomoc w realizacji naszych działań. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 12 grudzień 2016 22:34

Co słychać u Pani Beatki? - wycieczka starszaków do zakładu krawieckiego.

 W piątek 9 grudnia starszaki z grupy III odwiedziły Zakład Krawiecki Pani Beaty Krakowiak. Dzieci już wcześniej na zajęciach miały okazję poznać pracę krawcowej. Podczas wizyty poszerzyły i wzbogaciły swoją wiedzę. Dzieci poznały wygląd ,wyposażenie pracowni .Każdy kto miał na to ochotę miał okazję  zapoznać się z działaniem maszyny do szycia. Niektórzy mówili „ja też umiem szyć” odchodząc od maszyny. Pani Beatka zapoznała dzieci z etapami powstawania odzieży. Na własne oczy zobaczyły przybory i maszyny na których pracuje krawcowa. Był także mały quiz „Kto mi powie jaki to kolor?” - mówiła Pani Beatka podnosząc do góry kolejne szpulki nici. Pani Beata pokazała w jaki sposób pobiera wymiary - dzieciaki przyglądały się temu z uwagą. Wcześniej na zajęciach zapoznały się z centymetrem. Mierzenie długości rękawków, bluzeczek, obwodu szyi itp. dawało im wiele radości. Centymetr posłużył dzieciom także do podnoszenia sprawności manualnej - każdy miał okazję zwinąć miareczkę w malutki rulonik. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pani Beatka na pamiątkę ofiarowała dzieciom materiały o różnej strukturze w różnych kolorach. Przedszkolaki otrzymały jeszcze słodką niespodziankę. W podziękowaniu za poświęcony czas i zapoznanie dzieci z tajnikami krawiectwa przedszkolaki życzyły „Wesołych Świąt” i wręczyły drobną pamiątkę. Serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci z oddziału III.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 10 grudzień 2016 20:25

Odwiedziny uczniów z SSP 3

W poniedziałek 5 grudnia przedszkolaków z oddziałów I i II odwiedziły dzieci z SSP nr 3 w Suchedniowie. Byli to członkowie "Klubu Przyjaciół Książki" z opiwkunką panią Małgorzatą Rek, jak również uczniowie z klasy III a ze swoją wychowawczynią panią Ewą Bąk. "Przyjaciele Książki" czytali młodszym kolegom fragmenty utworów o tematyce zimowej. Natomiast dzieci klasy III zaprezentowały wiersze o Świętym Mikołaju. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowali starszych kolegów, w większości absolwentów naszego przedszkola. 

Po występach wszyscy mieli okazję pobawić się wspólnie w sali. Starsi przypomnieli sobie dawne lata spędzone w murach naszego przedszkola. Miło wspominali minione przedszkolne czasy. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 07 grudzień 2016 22:13

Przedszkolne mikołajki

„W mroźną noc grudniową wśród śnieżnej zamieci
Para reniferów z nieba do nas leci.
Ciągną piękne sanie w złocistym zaprzęgu
A w saniach Mikołaj i worek prezentów.

Święty Mikołaju na Ciebie czekamy
Przez okno zmarznięte ciągle wyglądamy…”

Przedszkolaki już od pewnego czasu niecierpliwie wyczekiwały przyjścia Świętego Mikołaja. Pilnie uczyły się piosenek i wierszyków, aby móc się jak najlepiej zaprezentować. Wszyscy zastanawialiśmy się, jak do nas dotrze, bowiem przez dłuższy czas nie było śniegu. Ale na szczęście w ostatnich dniach aniołki sypnęły z nieba nieco białego puchu i we wtorek 6 grudnia pojawił się On – w czerwonym kubraku i czapce, z białą długą brodą. Ponoć przyjechał saniami zaprzężonymi w renifery, ale gdzie je zostawił tego nie chciał zdradzić. Od samego rana z uśmiechem witał przychodzące do przedszkola dzieci i rodziców. Częstował cukierkami, w czym pomagała mu przebrana za Śnieżynkę Pani Ula. Chętnie też pozował do wspólnych zdjęć z dziećmi.

Nie mogliśmy się już doczekać, kiedy wreszcie odwiedzi nas w salach. Oczekiwaliśmy Jego wizyty z ogromnym podekscytowaniem. Było mnóstwo radości, kiedy usłyszeliśmy dźwięk dzwonka zwiastującego zbliżające się kroki Mikołaja. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami, za co pięknie dziękowały. Mikołaj przyznał, że jest już bardzo zmęczony, ale wielka radość, jaką sprawia najmłodszym, dodaje mu sił. Niestety, nie mógł u nas zostać zbyt długo, bowiem czekały na niego dzieci w wielu innych przedszkolach. Obiecał przybyć do nas również w przyszłym roku, a więc nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć na do widzenia DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 02 grudzień 2016 21:17

Zajęcia przyrodnicze

29 listopada starszaki naszego przedszkola gościły przedstawicieli Skarżyskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich. Zaproszeni goście realizując projekt "Poznaję, rozumiem i chronię bogactwo przyrodnicze ziemi skarżyskiej" przedstawili ciekawe zajęcia przyrodnicze. Była to wycieczka po mapie do najcenniejszych miejsc, pomników przyrody oraz poznanie flory i fauny naszego regionu. Podcza zajęć przypominano o konieczności dbania o rośliny i zwierzęta ale również zachęcano do obserwacji przyrody podczas spacerów, wycieczek po ziemi skarzyskiej oraz podejmowanie działań na rzecz jej ochrony. Warto dodać, że na mapie  znalazła się gmina Suchedniów z bogactem przyrody, np. Zalew Suchedniowski, Kopulak, rzeka Kamionka, Kompleks Leśny/Kruk. Na zakończenie warsztatów przedszkolaki otrzymały książeczki utrwalajace wiadomości o bogactwie przyrody na ziemi skarżyskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 29 listopad 2016 15:36

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały miś.

Miś, choć mały, choć nieśmiały

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały,

każdy misia swego ma.

W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z suchedniowskiego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta stało się już  tradycją. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem – Misiem. Miłą niespodzianką były odwiedziny Misia Kudłatka, który od samego rana witał dzieci, rozmawiał i bawił się z nimi. Przedszkolaki uczestniczyły także we wspólnej zabawie, podczas której prezentowały swoje pluszaki, brały udział w różnych konkursach, bawiły się wesoło przy muzyce. Wszystko, rzecz jasna, utrzymane w „misiowym temacie”. Chętnie fotografowały się ze swoimi ulubieńcami oraz naszym specjalnym gościem Kudłatkiem. Następnie mogły oglądać bajki o misiach, które same wybrały. To był wyjątkowy dzień, pełen radości i uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Miś Kudłatek pozdrawia wszystkie przedszkolaki oraz serdecznie dziękuje Państwu Monice i Dawidowi Bator za pomoc w realizacji tego święta. Widzimy się za rok…. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 26 listopad 2016 18:15

Andrzejkowe czary mary przedszkolaków

 Andrzejki – stary zwyczaj ludowy, obchodzony w wigilię świętego Andrzeja, 29 listopada – to wie­czór wróżb i przepowiedni. Św. Andrzej jest patronem małżeństw, orędownikiem zakochanych, wspomaga w sprawach ser­cowych. Stąd wróżby w tym dniu dotyczą miłości i małżeństwa. Dawniej był to wieczór wróżb wyłącznie dla dziewcząt. Tradycja wróżb andrzejkowych przetrwała do naszych czasów i ma przede wszystkim charakter zabawy. Współcześnie andrzejki mogą być wesołym spotkaniem nie tylko młodzieży, lecz także dzieci w różnym wieku. Spotkanie przedszkolaków i rodziców może być osobliwą okazją do pełnej śmiechów i żartów beztroskiej zabawy, podczas której możliwe jest przeniesienie się w świat fantazji. Wspólnie przygotowane przez dzieci i rodziców magiczne rekwizyty do dekoracji sali, ubranie wprost z garderoby czarodzieja umożliwią wykazanie się pomysłowością i inwencją twórczą. Ważne, aby wytworzyć wspólnie nastrój tajemniczości, konieczny dla wróżb i czarów.

Tegoroczne andrzejki w przedszkolu odbywały się w dniach 23 i 24 listopada, jak zwykle w godzinach wczesno wieczornych. Tradycją już jest, że w tym dniu dzieci mogą oglądać przedstawienie teatralne w wykonaniu swoich rodziców. Tym razem pod kierunkiem pań nauczycielek przygotowali  oni inscenizację baśni „Szewczyk Dratewka”. Następnie wszyscy udaliśmy się do sal, aby wspólnie zgłębiać tajniki wróżb i tradycji andrzejkowych. Dzieci miały okazję poznać imię swojego przyszłego wybranka lub wybranki, kim zostaną w przyszłości, na podstawie ulubionego koloru, czy kwiatu mogły dowiedzieć się o posiadanych cechach charakteru. Przy pomocy rodziców odczytywali znaczenie znaków zodiaku. Dla rodziców również coś się znalazło. Było mnóstwo śmiechu i zabawy przy wesołych dźwiękach hitów dyskotekowych.

A czy nasze życzenia i wróżby się spełnią? Tego podobno  dowiemy się po obserwacji gałązki z drzewka wiśniowego, którą każdy mógł zabrać ze sobą po zakończonej zabawie.  Przepowiednia bowiem mówi, że jeśli zakwitnie do świąt Bożego Narodzenia, wówczas wszystko się spełni.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 22 listopad 2016 20:04

Piłka nożna w przedszkolu

W ramach prowadzonej współpracy z rodzicami „Rodzice – Dzieciom” gościliśmy Pana Dawida Bator (tatę Dominiki i Wiktorii) – trenera Szkółki Piłkarskiej, który  wraz z Misiem Kazek - maskotką Legii poprowadził zajęcia sportowe dla starszaków.  W czasie zajęć dzieci, wykorzystując różne przybory a w szczególności piłki wykonały rozgrzewkę, pokonały tor przeszkód, strzelały gole a także rozegrały mini mecz piłki nożnej.  Prowadzony trening dał starszakom dużo radości oraz pokazał jak w sposób aktywny i ciekawy mogą spędzać swój czas wolny. Widać, że rośnie nam nowe pokolenie młodych piłkarzy. Dziękujemy Państwu Monice i Dawidowi Bator za zorganizowanie  z wielką pasją i zaangażowaniem  ciekawych zajęć sportowych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 19 listopad 2016 17:07

Listonosz gościem w grupie "maluchów"

W dniu 16 listopada "maluchy" gościły u siebie w grupie pana listonosza Stanisława Kowalika. Dzieci zapoznały się z wykonywaną przez niego pracą oraz charakterystycznym strojem - mundur, czapka. Z wielikm zainteresowaniem oglądały zawartość ciężkiej torby. Pan listonosz w ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy. Dzięki czemu dzieci przekonały się jak jest ona odpowiedzialna i trudna. 

Bardzo dziękujemy panu Stanisławowi za poświęcony nam czas i wyzytę z naszym przedszkolu.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 15 listopad 2016 22:04

Zwycięstwo przedszkolaków w konkursie plastycznym „Eko-ludek”

W dniu dzisiejszym odbył się finał VI edycji konkursu plastycznego ”Eko-ludek” zorganizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Miło jest nam poinformować, że trzyosobowy zespół (Maja Marszałek, Michalina Duda, Wiktor Zagórski) z Przedszkola Samorządowego w Suchedniowie  znalazł się w gronie finalistów zdobywając I miejsce. Zadaniem uczestników było przygotowanie przestrzenną prace plastyczną pod hasłem „Eko-ludek – zwierzątko”. Jednym z warunków konkursu było wykorzystanie w pracy surowców wtórnych. A główny cel to podnoszenie świadomości proekologicznej i pokazanie dzieciom możliwości wtórnego wykorzystywania odpadów. Starszaki pod opieką nauczycieli (Małgorzaty Nowak i Moniki Kamionka) świetnie poradziły sobie z tym zadaniem wykonując sowę przy użyciu: butelki i nakrętek plastikowych, folii, puszek metalowych, gąbki i innych tworzyw sztucznych. Uroczysty finał konkursu odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury  Kielcach, gdzie autorzy zwycięskich prac wraz z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i członkami rodzin  bawili się z animatorami i gościem specjalnym -  maskotką Alvin. Następnie wszyscy laureaci  i placówki oświatowe otrzymali nagrody rzeczowe.
Wielkie gratulacje dla przedszkolaków  i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy rodzicom i członkom rodzin za wspólny wyjazd.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

piątek, 11 listopad 2016 15:28
Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości
 
"Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa"
 

W czwartek w naszym przedszkolu odbyła się  uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Średniaki z oddziału II wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały na tę okazję montaż słowno - muzyczny, w trakcie którego recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. A wszystkie dzieci w strojach galowych, dumnie prezentując biało - czerwone kotyliony zaśpiewały, stojąc na "baczność", hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej "Legiony".  To była prawdziwa lekcja wychowania patriotycznego. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

piątek, 11 listopad 2016 15:07

Mali cukiernicy

Nawyki z dzieciństwa mają często wpływ na póżniejszy styl życia. Zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych jest doskonałą inwestycją na przyszłość. Bardzo często w przedszkolu rozmawiamy z dziećmi o zdrowym odżywianiu - jedzeniu surówek, sałatek, owoców, warzyw, piciu soków i wody mineralnej. Ważnym elementem prowadzenia zdrowego stylu życia jest ruch, szczególnie na świeżym powietrzu - zabawy i ćwiczenia ruchowe, spacery, wycieczki.                           

W ramach współpracy z rodzicami i najbliższą rodziną wychowanków, dzisiaj w grupie starszaków gościliśmy panią Beatkę - babcię Nadii, która przygotowała produkty na smaczne i zdrowe ciasteczka - muffinki z dynią. Dzieci bardzo pilnie obserwowały kolejne czynności wykonywane przez panią Beatkę. Przy okazji była też praca badawcza - próbowanie cukru trzcinowego, miodu prawdziwego, wąchanie przypraw - cynamon, kardamon. Każdy mógł wybrać sobie kolor foremki; dziewczynki różowe i fioletowe, chłopcy czarne i biało - czarne. Po upieczeniu dużą radością było ozdabianie swoich babeczek - wykrawanie foremkami wzorków w masie białej czekolady. Dzisiejsze zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, ciekawy sposób na zabawę, a smak babeczek wynagrodził wszystkim cierpliwość i wspaniałą aktywność. Serdecznie dziękujemy babci Nadusi za przybycie do przedszkola i pokazanie, jak świetnie można bawić się z dzieckiem przygotowujac wspólnie pyszne i zdrowe '"co nieco''.

A w zakładce "Dla rodziców" umieścilismy przepis "Muffinki z dynią Babci Beatki".

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

środa, 09 listopad 2016 17:49

Przedszkolaki poznają kosmos

We wtorek przedszkolaki z suchedniowskiego przedszkola miały niecodzienną okazję uczestniczyć w lekcji astronomii. A to wszystko dzięki mobilnemu planetarium, które do nas zawitało. Mogliśmy rakietą odbyć podróż w kosmos, aby z bliska obserwować gwiazdy i cały Układ Słoneczny, który powstał ok. 5-6 mld lat temu z obłoku gazowo – pyłowego. Wiemy, że Ziemia kręci się wokół Słońca – jedynej gwiazdy Układu Słonecznego, osobliwością Saturna są pierścienie, na które składają się kawałki lodu i skał, a największą planetą jest Jowisz. Najbardziej znanym ze wszystkich jest naturalny satelita Ziemi – Księżyc.

Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały film pokazany w kapsule, która na początku swoim wyglądem budziła niepewność. Dopiero po wejściu do środka wszyscy przekonali się, że to nic strasznego. Pewnie niejeden maluch mógł poczuć się jak kosmonauta. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

poniedziałek, 07 listopad 2016 17:59

Dzień Postaci z Bajek

„Bajka rozbudza to wszystko,

co ma być zrobione w życiu dziecka”

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Nasze przedszkole w tym roku aktywnie włączyło się w akcję. Najpierw został ogłoszony konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”, który właśnie w dniu dzisiejszym został rozstrzygnięty. Wszyscy, którzy zechcieli zaprezentować dowolną techniką ulubionego bohatera, otrzymali nagrody. Ponadto komisja w składzie pań: Blanki Grudniewskiej, Justyny Bera i Anny Treter wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz pracę, zasługującą na wyróżnienie.

I miejsce – Julia Wiśniewska gr. III

II miejsce – Malwinka Rozumek gr. III

III miejsce – Wiktoria Nowak gr. IV

Wyróżnienie – Kornelka Brzezińska gr. III

W poniedziałek 5 listopada nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. W salach poszczególnych oddziałów można było spotkać, m.in. księżniczki Elzy, Czerwone Kapturki, myszki Minnie, wróżki, elfy, rycerzy, a nawet Kubusia Puchatka. Aby uczcić ten dzień zaprosiliśmy specjalnych gości, aby zechcieli przeczytać przedszkolakom ich ulubione bajki. Tymi gośćmi były mamy kilkorga dzieci, które w przebraniach postaci bajkowych odwiedziły w godzinach dopołudniowych naszych wychowanków.

Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie czekały na wszystkich zabawy ruchowe przy muzyce, zagadki, w których należało się wykazać znajomością bajek i baśni, a co najważniejsze panie nauczycielki: Monika Kamionka, Blanka Grudniewska, Anna Treter, Grażyna Pawlik oraz Magdalena Biskup przedstawiły przedszkolakom bajkę „Trzy świnki”.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Albert Einstein kiedyś powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne – czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne – czytaj im więcej bajek”. A przecież wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój czas, aby pomóc zrealizować przebieg tegorocznego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 01 listopad 2016 20:55

Wycieczka do Fabryki Bombek i Ozdób Choinkowych

Choć do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze daleko to starszaki z naszego przedszkola wraz z rodzicami, babciami, wychowawczyniami i panią dyrektor uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Bombek Choinkowych  w Nowej Dębie. Podczas pobytu w tej "magicznej kranie" poznawaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek, oglądaliśmy różnorodne ozdoby choinkowe, które wzbudziły w nas ogromny  zachwyt.  Starszaki wraz z opiekunami wzięły udział w warsztatach plastycznych ozdabiając według własnego pomysłu bombkę choinkową.  Na zakończenie pobytu w fabryce odwiedzilismy firmowy sklep, gdzie można było zakupić szklane ozodby choinkowe i dekoracje świąteczne.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - gr.IV

sobota, 29 październik 2016 18:43

Pasowanie na przedszkolaka

„Idzie sobie przedszkolaczek,
śpiewa, tańczy, no i skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
Bo to dzień jest pasowania.”

Pasowanie na przedszkolaka to wieloletnia tradycja w Przedszkolu  w suchedniowskim przedszkolu. Jest to niezwykle ważna impreza nie tylko przedszkolna, ale również rodzinna. W związku z tym tego dnia naszym wychowankom towarzyszą najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Pasowanie zorganizowano w tym roku w piątek, 28 października. Dzieci zaprezentowały różnorodny program artystyczny. Były wesołe piosenki, wierszyki, tańce oraz gra na instrumentach do znanego dzieciom utworu. 

Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycił Burmistrz MiG Cezary Błach, który z uśmiechem na twarzy oglądał występy poszczególnych  grup i również nie szczędził, jakże przejętym maluchom, braw. Po części artystycznej nadeszła podniosła chwila pasowania, którego dokonała „zaczarowanym ołówkiem” Pani Dyrektor Zofia Dulęba. Każdy przedszkolak, po przejściu przez specjalnie przygotowaną na ten dzień bramkę oraz uścisku dłoni przez Panią Dyrektor, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek. Impreza ta miała na celu włączenie najmłodszej grupy dzieci do społeczności przedszkolnej. Obecni na pasowaniu goście mogli „na żywo” obejrzeć osiągnięcia i umiejętności nabyte przez swoje pociechy do tej pory w przedszkolu. Impreza wywołała uśmiech na twarzach jej wszystkich uczestników, od malucha po rodzica, zaś dzieci udowodniły, iż są prawdziwymi "zuchami", które nie grymasza i nie płaczą.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Grupa I

Grupa V

Grupa VI

wtorek, 25 październik 2016 20:17

Jesienne drzewa, liście i ich owoce

Poprzedni tydzień upłynął starszakom na zabawach związanych z tematyką darów jesieni z parku. Na początku dzieci rozpoznawały drzewa (klon, kasztanowiec, dąb, brzoza). A ucząc się wiersza „Jesienne liście”  poznały kształty liści w/w drzew. Podczas zabaw swobodnych dzieci chętnie wykorzystywały zgromadzony materiał przyrodniczy do przeliczania czy tworzenia samodzielnych obrazków. Dzieci chętnie segregowały, przeliczały i tworzyły jesienne zbiory z wykorzystaniem kolorowych liści. Z dużym zainteresowaniem obejrzały teatrzyk „Wiewiórka i dąb” a następnie opowiadały treść i układały historyjkę obrazkową. Nie zabrakło zabaw ruchowych i muzycznych z jesiennymi kolorami. Na zakończenie całego tygodnia starszaki dowiedziały się „Jak wyhodować drzewo?” oraz uczestniczyły w sadzeniu kasztanów i żołędzi do doniczek. Teraz  tylko  podlewamy  i czekamy  co nam wyrośnie?

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

 

środa, 19 październik 2016 22:20

Koncert Filharmonii Świękorzyskiej

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy nowy sezon spotkań z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej. Dzisiejszym tematem kameralnego koncertu edukacyjnego była jesienna aura. Wysłuchaliśmy muzycznych opowiadań o jesieni zawartych w utworach: „Preludium Deszczowe” F.Chopina, „Jesień” A.Vivaldiego, czy w piosence „Tańcowała jesień”. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworów oraz same tworzyły akompaniament z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Artyści mali i duzi otrzymali od nas burzę oklasków!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 18 październik 2016 17:01

 Wycieczka do parku

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody dzieci z gr. IV wybrały się do parku. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park. Starszaki obserwowały otaczającą nas przyrodę, rozpoznawały  drzewa i  ich owoce. Słoneczna pogoda w tym dniu zachęciła nas do spontanicznej zabawy ruchowej. Najwięcej radości sprawiło nam bieganie po szeleszczących liściach, podrzucanie różnobarwnych liści  oraz zabawa „Ukryj się za drzewem”.  Na zakończenie pobytu w parku dzieci zebrały jesienne skarby, które po powrocie ozdobiły nasz kącik przyrody. Zadowoleni wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki...

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 15 październik 2016 18:52

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W Przedszkolu Samorządowym gościliśmy Pana Burmistrza Cezarego Błacha, inspektor oświaty Panią Beatę Kaszuba, emerytowanych pracowników przedszkola oraz grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi. Uroczystość otworzyła Dyrektor Zofia Dulęba, kierując wiele ciepłych słów, życząc dużo zdrowia i dziękując wszystkim za serce, pomoc i wielki trud włożony w pracę z dziećmi. Następnie nauczycielka Danuta Pająk otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Po części oficjalnej program artystyczny zaprezentowały  starszaki z gr. IV, w którym nie zabrakło wierszy i piosenek okolicznościowych, a także układów tanecznych i życzeń. Na zakończenie każdy gość otrzymał laurkę oraz słodki upominek przygotowany przez Radę Rodziców. Miłym akcentem dzisiejszej uroczystości  było wręczenie nagród Dyrektora nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 04 październik 2016 18:19

"Wielkie wydarzenie w świecie małych ludzi"

Pod takim tytułem obejrzały dzieci przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru PATIGO. Tematyka nawiązywała do zachowania bezpieczeństwa w czasie spacerów lub drogi do przedszkola i szkoły, zwracania uwagi na jedzenie odpowiednich owoców leśnych, jak również ostrożny kontakt z grzybami. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się jak groźne mogą okazać się kleszcze, których mnóstwo jest w trawie oraz na liściach drzew. Wiedzą, że po kałużach można poskakać tylko w odpowiednim ubraniu oraz kaloszach. Mają świadomość, iż kontakt z osobą chorą czy zaziębioną może skutkować przeniesieniem zarazków na innych. A lekarz wcale nie jest taki straszny, jak niektórzy myślą. 

Wszystkie te informacje zostały przekazane w niezwykle humorystyczny sposób, z towarzyszeniem wesołych rytmicznych piosenek oraz zagadek, z którymi bez problemu radziły sobie nasze przedszkolaki.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 01 październik 2016 23:19

Dzień Chłopaka

Okazji do świetowania w dniu 30 września było wiele. Nie tylko za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego, ale również z okazji Dnia Chłopaka. Dla niektórych chłopców był to ich pierwszy wyjątkowy dzień. Dziewczynki wraz z nauczycielkami odśpiewały "Sto lat" i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Każdy chłopiec otrzymał upominek ufundowany przez rodziców. Dziewczynki z gr. IV dodatkowo ku zaskoczeniu chłopców  przygotowały  słodki poczęstunek oraz wręczyły dyplom Super Chłopaka. Nasi mali mężczyźni byli miło zaskoczeni, a cały dzień upłynął wszystkim w radosnej atmosferze.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr.III

Zapraszamy do obejrzenia galerii  zdjęć gr.IV

piątek, 30 wrzesień 2016 21:55

Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego

Znalezione obrazy dla zapytania ogólnopolski dnia przedszkolaka

W piątkowe słoneczne przedpołudnie 30 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego. Aby pokazać suchedniowianom, że w tym dniu to one są najważniejsze, przemaszerowały w kolorowym korowodzie ulicami miasta prosto pod Urząd Miasta i Gminy. Tam spotkał się z nami Pan burmistrz Cezary Błach, który złożył naszym wychowankom życzenia z okazji ich święta. Nie zapomniał też o słodkim „co nieco”. Po odliczeniu do trzech puściliśmy w górę kolorowe balony wypełnione helem. Długo patrzyliśmy, jak fruną w obłoki. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekał prawdziwy seans filmowy w postaci bajek wyświetlanych z projektora.

Dzień Przedszkolaka ma swoją krótką historię. Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się do Marszałka Senatu z petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustanowienia dnia 29 września "Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego". Na wniosek środowisk wychowania przedszkolnego z całej Polski "Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego" ma być świętem pewnej idei, osób zajmujących się edukacją przedszkolną dzieci i ma w sposób uroczysty i wzniosły uzmysławiać w społeczeństwie wagę edukacji przedszkolnej.

We wrześniu jest również jeszcze jeden dzień, który zwraca uwagę na to, jak ważna jest edukacja przedszkolna dla każdego malucha. Otóż, uchwałą Sejmu RP z 13 września 2013 roku, dzień 20 września został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, aby docenić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Ustanawiając to święto Sejm zwrócił uwagę, iż „wszystko, co naprawdę warto wiedzieć, nasze dziecko uczy się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat. To etap, w którym „budowany” jest solidarny fundament do dalszego rozwoju. Ten okres ma ogromny wpływ na dorosłe życie, odnoszone sukcesy i karierę. To w wieku przedszkolnym mały człowiek staje naprzeciwko nowych wyzwań, kształtuje swoją kreatywność, bycie odkrywcą jest wówczas jednym z jego najważniejszych celów i priorytetów”. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

wtorek, 27 wrzesień 2016 18:49

"Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki"

Ubiegły tydzień w grupie V upłynął na uświadamianiu przedszkolakom jakie znaczenie mają witaminy dla człowieka oraz czemu tak bardzo ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Dzieci poznawały te produkty różnymi zmysłami, porównywały ich wygląd, określały smak, badały co znajduje się w środku, stwierdzały, który im najbardziej smakował. Wskazywały, które owoce rosną na drzewie, a które na krzewie. Wiedzą także, że warzywa rosną albo pod ziemią, albo nad ziemią. 

Ogromną radość sprawiły im zajęcia, na które miały same przynieść wybrane owoce. Po omówieniu działań oraz odpowiednim przygotowaniu, przystąpiły do pracy. Najpierw samodzielnie wykonywały owocowe szaszłyki, a następnie przypatrywały się, w jaki sposób zrobić mus oraz sok owocowy. Rzecz jasna wszystkich tych produktów mogły później skosztować. I robiły to z wielką chęcią. Miło było popatrzeć, jak im smakują owoce pod różną postacią. 

Na podsumowanie "witaminowego" tygodnia przedszkolaki poznały wiersz "Urodziny marchewki", który następnie zaprezentowały w formie teatrzyku. Bardzo chętnie wcielały się w role poszczególnych warzyw, aby następnie wspólnie "bawić się na urodzinach". 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

niedziela, 25 wrzesień 2016 00:59

„Tańcowała jesień, kolorowa jesień”

Przy nutach takiej piosenki 23 września powitaliśmy kolorową porę roku. W piątkowe słoneczne przedpołudnie zgromadziliśmy się na placu przedszkolnym, by wspólnie przy rozpalonym ognisku bawić się i poznawać uroki jesieni. Oczywiście, Pani Jesień jak co roku była naszym honorowym gościem. Wszystkie przedszkolaki pięknie prezentowały się w strojach w kolorach jesiennych. Każda grupa wystąpiła najpierw z piosenką nawiązującą do tematu naszego święta, a następnie zmagała się z przygotowaną dla siebie konkurencją. I tak, „maluchy” świetnie poradziły sobie z wrzucaniem ziemniaków do wiaderka, „średniaki” wyzbierały wszystkie rozrzucone po placu ziemniaki, dzieci z oddziału V porozdzielały liście zgodnie  kolorami, a dzieci z oddziału VI bez problemu oddzieliły grzyby jadalne od trujących. Natomiast „starszaki” z oddziału IV bezbłędnie poradziły sobie ze stwierdzeniem, czy zdanie jest prawdziwe czy też fałszywe, zaś dzieci z oddziału III, dopingowane przez wszystkich, miały za zadanie jak najszybciej przenieść ziemniaka na łyżce, tak, by nie spadł. Nie tylko dzieci miały zadania do wykonania. Dla rodziców też się coś znalazło… i po niedługim czasie mogliśmy podziwiać „ziemniaczki – cudaczki” w ich wykonaniu.

Tradycją już stało się, iż w Dniu Pieczonego Ziemniaka organizowany jest pokaz mody jesiennej. Chociaż przeważały piękne suknie przystrojone kolorowymi kwiatami, to nie zabrakło też stroju odpowiedniego na spacer do lasu.

Na zakończenie naszej uroczystości przedszkolaki ze smakiem zajadały kiełbaski oraz ziemniaki w mundurkach. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

sobota, 17 wrzesień 2016 14:32

"Ballada bezludna"

W piątkowe przedpołudnie gościliśmy w przedszkolu Teatr Doraźny - młodzież działającą przy MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, która przyjechała wraz ze swoim opiekunem panią Urszulą Bilską, by pokazać swój talent aktorski. Przedstawienie pt. "Ballada bezludna" w ich wykonaniu obejrzały przedszkolaki z najstarszych grup. Spektakl, dość niecodzienny, inspirowany twórczością Bolesława Leśmiana. Ballada, o czym świadczy jego warstwa fabularna; elementy fantastyczne, nastrój tajemniczości (wszystko odbywało się bowiem w zaciemnionym pomieszczeniu). Był to teatr formy, w którym główną rolę odgywał szary papier, dźwięki i obrazy malowane na żywo światłem i fakturą papieru.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć