andrzejki
Wspomnień czar
Nadeszły wakacje, a razem z nimi dla dzieci z oddziału VI czas wspomnień - jak minął nam czas w roku szkolnym 2015/2016. Pobyt w przedszkolu to nie tylko zabawa, ale również czas ciężkiej pracy dzieci. Miniony rok to także czas wycieczek, spacerów, zabaw, spotkań z zaproszonymi gości.
W celu prawidłowego oddziaływania na dzieci niezbędne jest stworzenie im takich sytuacji,w których będą mogły poznawać nowe środowiska społeczne, ludzi - pasjonatów, zdobywać wiedzę na tematotaczającej ich rzeczywistości. Na bieżąco starałam się współpracować z różnymi instytucjami. Współpraca ta dawała zawsze obopólne korzyści. W celu rozbudzania zainteresowań czytelniczych odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tutaj przedszkolaki uczestniczyły w organizowanych przez bibliotekę zajęciach, w trakcie których poznały bohaterów literackich, uzyskaływiadomości dotyczące książek.
Podczas spotkania ze strażakami Panem Pawłem Więckowskim i Panem Bartoszem Magdziarzem z Komendy Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchedniowie dzieci oglądały wóz strażacki i elementy wyposażenia, mundury. Przedstawiciele strażypożarnej opowiadali o swojej służbie, nietypowych zdarzeniach, prezentując sprzęty służące im dopracy. Przedszkolaki miały możliwość poznania różnych zagrożeń i uczyły się sposobów zachowania się w sytuacjach zagrożenia.
Podczas minionego roku nie mogło zabraknąć współpracy z suchedniowskimi szkołami. Korzystając z zaproszenia przedszkolaki zwiedziły budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.Emilii Peck w Suchedniowie oraz uczestniczyły wraz z uczniami „Jedynki” w „Dniach Sportu”. Współpraca z młodzieżą z Gimnazjum im. Stanisława Stasica w Suchedniowie w ramach wolontariatu cyklicznie odwiedzała grupę VI w celu wspólnych zabaw i czytania dzieciom bajek.
Współpraca z zakładami usługowymi umożliwiła dzieciom poznanie różnych zawodów oraz integrowała je ze społecznością lokalną. W minionym roku odwiedziliśmy: Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, Urząd Pocztowy w Suchedniowie, Sklep EuroMarket Gasko w Suchedniowie, Gabinet Weterynaryjny Pani Agnieszki Łochowskiej, Piekarnię „Jedynka”, Przychodnię Zdrowia „Promyk”, Studio Fryzur „Monika”, Gabinet Kosmetyczny „Rubin”.
Ciekawą formą pracy były spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy uczestniczyli w zajęciach i uroczystościach. Podczas uroczystości „ Pasowania na przedszkolaka” grupa VI gościła Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów Pana Cezarego Błacha oraz Panią Inspektor ds. edukacji Beatę Kaszubę. Nasze zaproszenie przyjął Pan Michał Grudniewski, który zaprezentował dzieciom sport paralotniarstwo.
Panie Halina Tuśnio dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Emilii Peck, Alicja Tokarczyk, Jolanta Żońca sekretarka Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II wzięły udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tej akcji wzięły również udział wolontariuszki z Gimnazjum im Stanisława Staszica w Suchedniowie: Marta Świtek, Alicja Sitarz, Julia Zubińska, Julia Górniak, Ewelina Tuśnio oraz rodzice: Panie Sylwia Kucera – Biesaga, Edyta Ciura, Martyna Guzera, Kamila Pałgan, Sylwia Krogulec, Gabriela Anna Salwa, Katarzyna Caturian, Karolina Kierkuś. Wszyscy czytali dzieciom wybrane przez siebie książki w ramach programu „Lubię kiedy czytasz mamo, tato.”
Wszystkim osobom, którzy przyczynili się, że na buziach dzieci pojawił się uśmiechy – składamy serdeczne podziękowania
wychowawca i dzieci z grupy VI Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła w Suchedniowie
Janusz Korczak powiedział: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Dziękujemy!!!!!
Szaleństwo w "Jedynce"
W dniach 22 – 23 czerwiec 2016r., na zaproszenie Pani Haliny Tuśnio dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck, dzieci z oddziału VI uczestniczyły w Dniach Sportu w „Jedynce”.
Pierwszego dnia wizytę rozpoczęło śniadanie w świetlicy szkolnej. Następnie dzieci obejrzały pokaz Mieszka Włodarczyka, jednego z najwszechstronniejszych koszykarskich freestylerów na świecie, który jest półfinalistą telewizyjnego programu „Mam Talent”, a swoje umiejętności prezentował nie tylko na krajowych arenach, ale również za granicą m.in. w Dubaju. Po pokazie była nauka najprostszych trików z piłką, np. kręcenia piłki na palcu. Jednak największą atrakcją były dmuchana trampolina i zjeżdżalnia. Tu „szaleństwo przedszkolaków” nie miało końca. Kolejną atrakcją było puszczanie baniek mydlanych, małych i dużych. Na zakończenie wizyty w „Jedynce” dzieci zwiedzały budynek szkoły.
Pani dyrektor Halina Tuśnio zaprosiła dzieci do swojego gabinetu, wręczyła małym gościom upominki - pamiątki wspólnie spędzonego czasu i zaprosiła na dalsze świętowanie Dni Sportu następnego dnia. Przedszkolaki bardzo poważnie potraktowały to zaproszenie i w czwartkowy poranek w przedszkolu już od wejścia do sali było słychać „i kiedy pójdziemy do Jedynki?, no chodźmy już!”. Chcąc nie chcąc maluchy ponownie udały się na wycieczkę do szkoły i po raz kolejny szaleństwom nie było końca. Oczywiście w ruch poszły „dmuchańce”.
Ale wszystko, co dobre musi się kończyć. Przedszkolaki podziękowały za tak fantastycznie spędzony czas i po słodkim poczęstunku od Pani dyrektor wyruszyły w drogę powrotną do przedszkola. Dwudniowa wizyta w „Jedynce” zostanie na długo w pamięci przedszkolaków.
Dziękujemy!!!!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym!
W dniu 10 czerwca rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Taneczny "Tańczące przedszkolaki". Organizatorem było Przedszkole Nr 3 w Jędrzejowie. Celem konkursu była popularyzacja tańca jako forma wyrazu artystycznego wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
Jesteśmy dumni, że wśród 21 nagrań dostarczonych z całej Polski nagrodzono także nasze dziewczynkiz gr. III. Zespół "Iskierki" w składzie: Pola Andrzejewska, Marysia Moliszewska, Ewa Pajek, Oliwia Pawelec, Wiktoria Piwowarczyk, Gabrysia Pokrzywa, Alicja Młodawska zdobyły wyróżnienie prezentując "Taniec murzynek". Formacja taneczna przygotowana przez Monikę Kamionka (opracowanie choreograficzne), Annę Dziób i Magdalenę Biskup (dobór kostiumów) otrzymała indywidualne dyplomy oraz puchar dla placówki. Gratulujemy występu i zaangażowania w promocję placówki. Życzymy dalszych sukcesów tanecznych.
Nocka w przedszkolu
Pożegnanie 6- latków to czas niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Kończy się okres wspólnych zabaw i spotkań, wspólnej pracy. Aby jak najmilej dzieci wspominały ostatnie dni spędzone wspólnie, postanowiłyśmy zorganizować dla starszaków z grupy III i IV NOCKĘ W PRZEDSZKOLU. W piątek 24 czerwca wieczorem starszaki stawiły się wspólnie z rodzicami i rozpoczęły się wielkie przygotowania do nocnej zabawy. Następnie dzielne przedszkolaki pożegnały swoich rodziców. Dla niektórych była to pierwsza noc bez mamy, taty i bliskich, ale za to z kolegami, koleżankami, i paniami z przedszkola. Dzieci podekscytowane z niecierpliwością czekały na niespodzianki, jakie niesie ze sobą wieczór. Zabawa rozpoczęła się od złożenia przyrzeczenia: „My przedszkolaki przyrzekamy tego wieczoru i nocy być dzielni i odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha oraz chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali i płakali. Pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali.” Następnie wszystkie dzieci własnoręcznie „podpisały się” pod przyrzeczeniem na znak akceptacji odbijając swój palec zamoczony w paście do zębów. Nadszedł czas figli, podczas których nie mogło zabraknąć piżamowego pokazu mody z poduszkami, konkursów z wykorzystaniem przyniesionych „jaśków” oraz prawdziwej bitwy poduszkowej. Podczas dalszej zabawy przedszkolaki mogły wykazać się umiejętnościami tanecznymi i kreatywnością tańcząc zumbę oraz bawiąc się przy ulubionych melodiach. Po wyczerpujących ćwiczeniach nadszedł czas na nabranie sił podczas wspólnej kolacji. Gdy słońce zaszło i na dworze zrobiło się ciemno, ruszyliśmy z latarkami w poszukiwaniu skarbu. Przemierzaliśmy przedszkolne korytarze z góry na dół i w końcu udało się odnaleźć skarb w postaci pluszaków, z którymi dzieci radośnie przywitały się po krótkiej rozłące. Tradycją organizowanej od kilku lat w naszym przedszkolu nocy jest też wspólne oglądanie bajek z projektora. Po wspólnym oglądaniu przyszedł czas na wieczorną toaletę oraz przygotowania do snu. Dzieci pełne wrażeń i emocji dzielnie zasypiały z ulubionymi przytulankami. Nocka minęła spokojnie, zaś rano po krótkiej zabawie nadszedł czas na pożegnanie pań i kolegów. Dzieci całe i szczęśliwe wróciły ze swymi rodzicami do domu zabierając ze sobą bagaż wspaniałych wspomnień.
Zakończenie roku w przedszkolu
Jeśli tęsknota mnie ogarnie,
Kiedy już będę uczniem w szkole –
To znajdę wyjście, wiem, co zrobię:
Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole!
23 czerwca odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnanie starszaków, które po wakacjach idą do szkoły. Dzieci z młodszych grup pożegnały swych starszych kolegów i koleżanki wierszami, życząc im powodzenia w otwierającym się przed nimi nowym etapie edukacji. Uroczystość rozpoczął tradycyjny polonez, który dzieci z grup III i IV zatańczyły z dużym przejęciem. Następnie przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny „Przedszkola czas już minął nam”- pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, za co nagrodzone zostały gromkimi brawami. Po występach wręczone zostały Medale Przyjaciela Przedszkola oraz podziękowania za współpracę wszystkim zaangażowanym w życie przedszkola rodzicom, a osób takich było niemało. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców.
Uroczystość zakończenia roku przedszkolnego była również okazją do pożegnania i podziękowania za długoletnią współpracę paniom udającym się na zasłużoną emeryturę - paniom Wiesławie Nicpoń i Mirosławie Niedziela. Następnie dzieci i rodzice udali się do sal dydaktycznych, by tam pożegnać się ze swoimi wychowawczyniami. Każdy absolwent przedszkola otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia przedszkola oraz książkę i mały upominek na szczęście. Wszystkim dzieciom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów w nowym roku szkolnym. Rodzicom zaś przyjemnych urlopów.
Lubię kiedy mi czytasz mamo, tato
Przez cały rok w naszym przedszkolu realizowano program własny "Lubię, kiedy mi czytasz mamo, tato", który miał na celu pobudzać do kontaktu z książką, wspierać wczesną edukację językową i czytelniczą dzieci. Akcja polegała na tym, ze chętni Rodzice przychodzili do poszczególnych grup i czytali dzieciom utwory literackie - wybrane prez syna/córkę. Były to bajki, baśnie, opowiadania, wiersze. Utwory znane i mniej znane. Cieszymy się, że na nasz apel odpowiedziało bardzo dużo Rodziców. A dzieci były dumne, wyróżnione i zadowolone. Gościliśmy takze babcie i dziadków oraz rodzeństwo i absolwentów naszego przedszkola, którzy również poprzez głośne czytanie utworów literakich zachęcali do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Wszystkim bardzo gorąco dziękujemy za poświecony czas naszym najmłodszym czytelnikom. Serdeczne podziękowania przekazujemy także wszystkim Rodzicom z gr.II, którzy włączyli się do akcji "Tydzień z moją książką"udostępniając pozycje ksiażkowe z literatury dziecięcej.
Zajęcia sportowe z trenerami piłki nożnej
Dnia 14 czerwca nasz plac przedszkolny zamienił się w boisko sportowe, na którym głównymi zawodnikami były dzieci z poszczególnych grup. A to wszystko za sprawą zajęć zorganizowanych we współpracy z trenerami Szkółki Piłkarskiej. Rozgrzewka i trening piłkarski, prowadzone z ogromnym zaangażowaniem trenerów dały dzieciom mnóstwo radości. Świetnie strzelały gole, radziły sobie podczas prowadzenia piłki slalomem, a także rozegrały mecz zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Serdeczne dziękujemy Panu Dawidowi i Michałowi Bator za przeprowadzenie profesjonalnych zajęć z piłki nożnej dla naszych przedszkolaków.
Kolory lata w grupie V
Lato to pora roku, kiedy wszystko jest kolorowe, słońce świeci promieniami, które napełniają człowieka pozytywną energią i od razu ma się ochotę na zabawę. Na ziemi nie ma zgniłych liści ani nieprzyjemnego zimna. W tym czasie wszelkie stworzenie ma ochotę do życia, lasy są zielone, a pola pełne złotych kłosów. Niebo jest bezchmurne i każdy czuje się beztrosko. Tak samo też było w czasie zajęć dydaktycznych w jednej z młodszych grup w minionym tygodniu. Dzieci utrwalały podstawowe kolory, dowiedziały się w jaki sposób powstaje tęcza oraz poznawały uroki lata. Najciekawszymi zajęciami były zajęcia badawcze, na których rozpoznawały smak owoców z zasłoniętymi oczami, a następnie smakowały wspólnie zrobionego musu truskawkowego. Ogromną frajdę sprawiły im "wąsy" pozostawione na ich wargach przez pyszny deser. Zakończeniem zajęć o kolorach była praca plastyczna polegająca na odwzorowaniu kolorów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Średniaki na zajęciach w „Leśnej Klasie”
W dniu dzisiejszym, korzystając ze słonecznej pogody, dzieci z gr. II wybrały się na wycieczkę edukacyjną do „Leśnej Klasy” mieszczącej się przy Leśniczówce na Kruku. Na początku wszystkie dzieci zostały zabezpieczone środkiem odstraszającym komary i inne insekty w postaci kolorowej bransoletki. Zajęcia przyrodnicze poprowadzili pracownicy Nadleśnictwa Suchedniów: Pani Marta Ptak oraz Pan Karol Stefański – tatuś Igi. Celem wycieczki było poznanie mieszkańców naszych lasów, rozbudzanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym oraz uczenie się właściwego i bezpiecznego zachowania podczas pobytu w lesie. Dzieci spacerując ścieżką edukacyjną chętnie słuchały ciekawostek na temat lasu, aktywnie uczestniczyły w magnetycznej grze edukacyjnej „Leśne rodziny” oraz starannie odrysowywały poznane zwierzęta. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały stempel „Pomocnik lasu” oraz balony. Na zakończenie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek.
Lekcja przyrodnicza zorganizowana w lesie pozwoliła nam uczyć się, bawić i bliżej poznawać las. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa, a także rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki oraz poczęstunek. A jesienią znów tu wrócimy.
Starszaki z wizytą w szkole
Chcąc bliżej poznać szkołę, przedszkolaki z najstarszych grup – III i IV odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Już od rana dzieci przeżywały wycieczkę i były bardzo podekscytowane możliwością zwiedzenia szkolnych murów od wewnątrz. W progach powitała nas pani dyrektor, która zaprosiła dzieci do spaceru po szkole. Rolę gospodarza przejęły panie Agnieszka i Kinga. Przedszkolaki zwiedziły szkolną szatnię, korytarze, sale. Największym zainteresowaniem cieszyła się świetlica, gdzie mogły się pobawić oraz sala gimnastyczna. Miały też możliwość zobaczyć, jak uczą się ich koledzy z zerówki i klas I – III, a także miały okazję usiąść w szkolnych ławkach i spróbować swoich sił podczas pisania na tablicy. Ogromną radość sprawiła wizyta w sali komputerowej, gdzie mogły zagrać w wybrane przez siebie gry edukacyjne. Na koniec wycieczki przedszkolaki zawitały do gabinetu pani dyrektor, gdzie zostały obdarowane drobnymi upominkami.
Dla przedszkolaków było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły progi szkoły. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dziękujemy pani dyrektor, nauczycielom i dzieciom za tak miłe przyjęcie przyszłych uczniów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
"Rytmy pełne słońca"
Na zakończenie comiesięcznych spotkań z muzykami z Filharmonii Świętokrzyskiej w bieżącym roku szkolnym, przedszkolaki miały okazję poznać tańce i muzykę pochodzącą z różnych stron świata. Poznały brazylijską sambę i podstawowy krok tego popularnego dość tańca, taniec i piosenkę pochodzącą z krajów afrykańskich. Starszaki aktywnie włączyły się w śpiew razem z panią prowadzącą znanej piosenki "Samba brazylijska". Jednocześnie przypomniały sobie, jak wyglądają znane już im instrumenty gitara i organy. Radosne rytmy wprowadziły nas wszystkich w iście wakacyjny nastrój.
Ruch - to zdrowie
Cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne sprawiaja średniakom z gr II dużą radość. Dzieci odkrywają własną możliwość ruchową, potrafią manipulować przyborami gimnastycznymi. Poprawiają szybkość, zwinność, siłę. Przestrzegają reguł obowiązujących w zabawie, uczą się samodzielności podczas zdejmowania i zakładania ubrań. Tym razem piątkowe ćwiczenia gimnastyczne odbywały się na placu przedszkolnym przy pięknej słoneczej pogodzie. Jednym z celów było kształtowanie prawidłowej postawy podczas zabaw z przyrządami - piłką i kołami hola- hop. Na wstępie była rozgrzewka) a po niej ćwiczenia z przyrządami tj. slalom z piłką między kołami hola- hop, skoki obunóz i na jednej nodze w kołach hola hop, skoki z piłką między kolanami. Wiele ćwiczeń odbywało się w formie zdrowej rywalizacji. Dzieci były zainteresowane, radosne i aktywne do końca.
Wycieczka średniaków do Teatrzyku "Kubuś"
Kilka dni przed Dniem Dziecka nauczycielki z gr.II wspólnie z rodzicami zorganizowały niespodziankę swoim pociechom - wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Opowiedziana wierszem, dowcipna historia "Kota w butach" na motywach baśni Charlesa Perraulta zrealizowana została w bardzo efektownym stylu Adventure - wielkiej przygody. Dzieci żywo reagowały na to co się dzieje na scenie. Spektakl świetnie bawił i dzieci, i dorosłych. Wielką radość sprawiło dzieciom podróżowanie pociągiem. Nie zabrakło tez pysznych lodów, spacerku ul.H.Sienkiewicza i wspólnych zdjęć.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Przedszkolaki poznają przedszkole
W minionym tygodniu odbyły się spotkania dla rodziców i dzieci, które rozpoczną swoją edukację przedszkolną już po wakacjach. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek 7 czerwca, gdzie pani psycholog Małgorzata Urynek przedstawiała rodzicom w jaki sposób może przebiegać proces adaptacyjny dziecka do środowiska przedszkolnego.
Następnie, dwa dni później, w czwartek 9 czerwca, odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które przyjdą do nas po raz pierwszy we wrześniu, a także dla ich rodziców. Po wspólnych zabawach integracyjnych w salach, dzieci mogły się pobawić zabawkami, poznać swoje panie, a rodzice chwilę porozmawiać. Większość maluszków była tak zaciekawiona nowym miejscem, że wcale nie chciała wracać do domu. Można było także zauważyć jak nawiązują się pierwsze koleżeństwa w grupach.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za przybycie i spędzenie z nami czasu. Teraz odpoczywajcie i nabierajcie sił na nowy rok szkolny. Do zobaczenia we wrześniu!
Przedszkolaki podczas Suchedniowskiego Dnia Dziecka
1 czerwca przedszkolaki z trzech najstarszych grup uczestniczyły w Dniu Dziecka dla uczniów i wychowanków wszystkich placówek oświatowych przygotowanym przez Radę Miejską, Urząd Miasta oraz Suchedniowską Korporację Samorządową. Uroczyste rozpoczęcie świętowania rozpoczęło się przed budynkiem SOK Kuźnica, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie klucza do miasta Młodzieżowej Radzie Miasta. Następnie spod Suchedniowskiego Ośrodka Kultury na stadion sportowy MKS „Orlicz” oraz Halę Sportową wyruszył w asyście Policji i Strzelców barwny korowód. Na murawie stadionu rozstrzygnięto konkurs na najlepszy transparent promujący zdrowy styl życia, wolny od nałogów, podczas którego nasza placówka zdobyła I miejsce w kategorii klas zerowych i przedszkoli prezentując plakat przygotowany przez Zuzię Turakiewicz, Gabrysię Chłopek, Mateusza Adamczyka oraz Wojtka Chłopka. Następnie dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy oraz uczestniczyły w wielu atrakcjach przygotowanych na terenie Hali Sportowej takich, jak rysowanie ilustracji do obejrzanej sztuki, malowanie twarzy, barwienie włosów czy pokaz baniek mydlanych.
Po radosnej zabawie dzieci mogły posilić się smacznym poczęstunkiem.
Starszaki w teatrze Kubuś
W niedzielę 22 maja przedszkolaki z grupy III i IV wybrały się wspólnie z rodzicami i wychowawczyniami na wycieczkę do Teatru Kubuś w Kielcach. Dużą radość sprawiła dzieciom możliwość podróżowania pociągiem, bowiem dla większości z nich była to pierwsza przejażdżka tym środkiem transportu. Po przybyciu do teatrzyku dzieci i rodzice obejrzeli przedstawienie „W butach. Kot w butach”- opowiedzianą wierszem, dowcipną historię Kota w butach, która pokazuje, że odwaga, bystry umysł i wiara w siebie mogą zdziałać więcej, niż siła, bogactwo i władza. Po obejrzeniu spektaklu, przedszkolaki z grupy III miały możliwość uczestniczenia w warsztatowych zajęciach teatralnych prowadzonych przez panią Beatę Orłowską, która pokazała im, jak jedna osoba w ciągu kilku minut może przeobrazić się w kilka postaci. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje przedstawienie teatralne i ile osób zaangażowanych jest w jego przygotowanie. Starszaki z grupy IV uczestniczyły w lekcji teatralnej prowadzonej przez panią Małgorzatę Oracz, która oprowadziła dzieci po Galerii Lalki Teatralnej w teatrze "Kubuś", gdzie dzieci podziwiały kukły, jawajki, pacynki i marionetki zgromadzone w galerii, poznały sposoby ich animacji i tworzenia. Po obejrzeniu lalek przedszkolaki miały możliwość zmienić się w prawdziwych aktorów i spróbować swoich sił na scenie. Dowiedziały się również jak wygląda trening przed występem- rozgrzewka ciała i aparatu mowy, ćwiczenia oddechowe i dykcyjne.
Po pełnym emocji przedpołudniu wszyscy udali się na małą przekąskę, by zaraz potem ruszyć pociągiem w drogę powrotną. Wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem. Pobyt w teatrze sprawił, że dzieci mogły na żywo obejrzeć grę aktorów i teatr od wewnątrz. Przedszkolaki z wycieczki wróciły pełne wrażeń i miłych wspomnień.
Dzień Dziecka w przedszkolu
Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest na całym świecie w różne dni w ciągu roku, a w Polsce 1 czerwca. Żaden z dorosłych nie powinien zapomnieć tak ważnej daty. Na przedszkolaków, jak co roku czekały atrakcje. Starsze dzieci udały się na suchedniowski stadion sportowy i halę, gdzie brały udział w obchodach Dnia Dziecka zorganizowanych przez UMiG.
Najmłodsze przedszkolaki zostały natomiast w przedszkolu, gdzie miały przygotowane niespodzianki przez swoje panie. Na początek obejrzały przedstawienie „Kozucha Kłmczucha” w wykonaniu rodziców, a następnie w kolorowych koszulkach przeszły na plac przedszkolny, aby uczestniczyć w grach i zabawach sportowych. Tak, jak igrzyska olimpijskie mają swój znicz, który jest uroczyście zapalany, tak i u nas przed rozpoczęciem wszystkich konkurencji został odpalony „znicz”. Nie obyło się również bez uroczystego ślubowania, że wszyscy będą z radością wykonywać zadania, a gdyby się coś nie udało, nie będą płakać. Bo to w końcu jest zabawa i każdy ma się bawić wspaniale. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w przygotowanych konkurencjach a na ich buziach widać było uśmiech i zadowolenie.
Wszystkie Panie życzą swoim wychowankom z okazji ich święta radosnego dorastania, by wszystkie chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi były magiczne i przepełnione fascynacją dla piękna świata, by każdy dzień przybliżał Was do realizacji marzeń.
Uczymy się ratować życie - pierwsza pomoc
W dniu 25 maja gościliśmy pana Michała Piastę, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Na początku średniaki dowiedziały się jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, prawidłowo ułożyć oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Następnie pan Michał pokazał na fantomie jak prawidłowo wykonywać masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci chętnie brały udział w praktycznych ćwiczeniach na fantomie. A także wykazały się wiedzą na temat prawidłowych zachowań w czasie burzy oraz utrwaliły ważne numery alarmowe służb ratowniczych. Przeprowadzone warsztaty uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Serdecznie podziękowania dla naszego gościa – pana Michała.
Dzień Rodziny
„Uśmiech za dobroć i serce, za ten miłości rodzicielskiej dar,
Uśmiech za troskę w smutku, udręce, uśmiech za ciepłe i czujne ręce”.
23 i 24 maja przedszkolaki przeżywały jedną z najważniejszych uroczystości w ciągu roku – Dzień Rodziny. Kochanym rodzicom, w dniu ich święta, podziękowały za to, że są przy nich, w ich maleńkich jeszcze myślach i serduszkach, towarzyszą im w chwilach szczęścia oraz wtedy, gdy potrzebują dorosłej rady.
Jak co roku, obchodziliśmy to święto w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”, korzystając z gościnności dyrektora i pracowników placówki. Kiedy na widowni zgromadzili się nasi najważniejsi goście – Rodzice, można było rozpocząć uroczystość od pokazu przedstawienia „Przygody Stasia i Nel” w wykonaniu naszych najstarszych wychowanków. Dzieci po raz pierwszy zadebiutowały nim na tegorocznej Wiośnie Teatralnej, zajmując pierwsze miejsce. Później nadszedł czas na pokaz umiejętności artystycznych pozostałych przedszkolaków. Były wiersze, piosenki, a nawet układy taneczne, wypracowane przez dzieci pod okiem swoich pań. Wszystkie grupy zaprezentowały się wspaniale. Wiedziały bowiem, że na widowni siedzą najważniejsze osoby w ich życiu – Rodzice. Mama i Tato - synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Każde dziecko chciało jak najlepiej pokazać to, czego nauczyło się do tej pory. Obok chwil radosnych, pojawiły się też łzy wzruszenia. Szczególnie, gdy dzieci na zakończenie wspólnie zaśpiewały:
„Moje nowe życie, to Twoje nowe życie – jesteś mamą,
Moje urodziny, to Twoje urodziny – jesteś mamą,
Moje pierwsze kroki, to Twoje pierwsze kroki – jesteś mamą,
Moje wielkie święto, to Twoje wielkie święto – jesteś mamą”.
Rodzice dzieciom
Kolejnym gościem w ramach akcji „Rodzice dzieciom” w grupie III był pan Krzysztof – tata Poli, który jest zawodnikiem pierwszoligowej drużyny siatkarskiej „Ślepsk” Suwałki, oraz trenerem młodzieży. Dzieci obejrzały prezentację o drużynie, zobaczyły zawodników w akcji. Obejrzały również strój zawodnika: koszulkę z numerem i nazwiskiem, specjalne ochraniacze. Następnie wszyscy przebrani w sportowe stroje udaliśmy się na plac przedszkolny aby odbyć specjalny trening. Na początku była rozgrzewka. Przedszkolaki uważnie słuchały i wykonywały polecenia taty Poli. Rzucały i łapały piłki, przerzucały je przez siatkę. Potem przyszedł czas na zawody drużynowe. Każda drużyna starała się być najlepsza. Po zakończonym treningu dzieci nauczyły pana Krzyśka swojej ulubionej zabawy europejskiej.
Dziękujemy tacie Poli za zorganizowanie spotkania i życzymy sukcesów sportowych.
Dzień Patrona i I Bieg Papieski
18 maja – to dzień w którym dziewięć lat temu nasze przedszkole otrzymało imię Jana Pawła II. To również dzień urodzin papieża Polaka. W tym roku uroczystość Dnia Patrona odbyła się przed pomnikiem Wielkiego Człowieka – Św. Jana Pawła II. Wprowadzono sztandar w asyście „gwardii szwajcarskiej”, a dzieci i pracownicy dumnie odśpiewali hymn przedszkola. Następnie nauczycielka przypomniała, gdzie znajdują się symbole poświęcone naszemu patronowi (min. tablicę z okazji nadania imienia naszej placówce, sztandar, pomnik Najlepszego Ojca Świata, jodłę papieską jako dowód wdzięczności za błogosławionego J.P.II, tablicę na pamiątkę uczczenia kanonizacji J.P.II). Dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały krótki program artystyczny. Nie zabrakło wiersza „Jan Paweł II – Wielki Człowiek”, radosne i chętnie śpiewane przez dzieci pieśni „Taki mały, taki duży”, „Jak Dawid” oraz „Skała”. Średniaki natomiast wykonały układ taneczny do muzyki poważnej, w którym zaakcentowały papieskie kolory (żółty i biały).
Po uroczystej akademii odbył się I Bieg Papieski, którego celem było uczczenie kanonizacji J.P.II oraz popularyzacja biegania jako forma aktywności ruchowej. Dużą pomocą wykazali się rodzice: pan Jan Markiewicz – tatuś Filipka i jednocześnie reprezentant grupy „Biegający Suchedniów”, który poprowadził poszczególne grupy od startu do mety oraz pani Paulina Gębska – mama Michasi za udokumentowanie dzisiejszego dnia. Każda grupa została odznaczona złotym medalem a na koniec przedszkolacy wysłali symboliczne serduszka łącząc się w ten sposób z naszym patronem. Dzień Patrona upłynął w radosnej atmosferze a słowa J.P.II „…Chciałbym bardzo, aby nawet na chwilę nie zgasła radość na twarzach dzieci z całego świata” były mottem dzisiejszego dnia.
Wycieczka grupy III do Wioski Indiańskiej
16 maja starszaki z grupy III razem ze swoimi rodzicami udały się na wycieczkę autokarową do Mroczkowa. Na miejscu dzieci zwiedziły stajnię, poznały konie i ich imiona. Dowiedziały się jak należy o nie dbać i czym karmić. Dzieci chętnie karmiły je marchwią i jabłkami, czesały specjalnymi szczotkami. Następnie dzieci mogły przejechać się konno, wszystkie odważnie dosiadały konia i z pomocą instruktora robiły rundę wokół hali. W tym czasie rodzice rozpalili ognisko i przygotowali pyszne kiełbaski. Po wspólnym biesiadowaniu przy ognisku na dzieci czekała przejażdżka bryczką i ogromna pompowana zjeżdżalnia. Na koniec imprezy mamy przygotowały niespodziankę: było to malowanie twarzy w indiańskie wzory oraz piękne indiańske pióropusze. Każde dziecko w pióropuszu na głowie, w indiańskim tipi mogło poczuć się jak prawdziwy Apacz.
Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wiele wrażeń. Dziękujemy rodzicom za tak sprawne zorganizowanie imprezy dla dzieci.
Wycieczka przedszkolaków po Ziemi Świętokrzyskiej
W czwartkowy poranek, 19 maja, na placu przedszkolnym zrobiło gwarno. A to w związku z wycieczką autokarową naszych wychowanków do Kurozwęk i Szydłowa. Wielu z nich w tak daleką podróż jechało po raz pierwszy bez rodziców. Wszyscy byli podekscytowani i nie mogli się już doczekać aż będą wsiąść do autokaru. Po sprawdzeniu stanów technicznych pojazdów mogliśmy wreszcie wyruszyć w drogę.
Pierwszym przystankiem był Bodzentyn, gdzie przy ruinach zamku biskupów krakowskich pochodzącego z drugiej połowy XIV w., zjedliśmy śniadanie. Niegdyś zamek był wielką rezydencją, na którą składał się m.in. ogród włoski rozciągający się do terenu pobliskiego kościoła, zwierzyniec i budynki gospodarcze.
W czasach największej świetności sam zamek składał się z trzech skrzydeł z dziedzińcem w środku, posiadał jedną wieżę wykorzystywaną na więzienie. Całość była otoczona murem. Obecnie zachowały się wysokie ściany z otworami okiennymi oraz XVII – wieczny portal wykonany z czerwonego piaskowca.
Następnie udaliśmy się w dalszą drogę do Kurozwęk – miasta, które swoją nazwę zawdzięcza pierwotnym właścicielom Kurozwęckim. Tutejszy pałac z XIV w. został zbudowany jako budowla obronno – mieszkalna. Z pierwotnej budowli zostały tylko fragmenty gotyckich murów i fosy. Na przełomie kolejnych stuleci wielokrotnie była przebudowywana co nadało jej bardziej reprezentacyjny charakter.
W Kurozwękach od 2000 r. znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Mogliśmy je obejrzeć z bliska dzięki „bizon – safari”. Przejażdżka wozem z przewodnikiem cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród przedszkolaków, lecz także wśród opiekunów. Najbardziej podobały się najmniejsze bizony, które nie dawno przyszły na świat. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam o bizonach oraz ich życiu w hodowli. Oprócz safari z bizonami dużym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta w mini zoo oraz sztuczny bizon o rozmiarach zbliżonych do rzeczywistych, z którym wszyscy chcieli mieć pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie pobytu w Kurozwękach dzieci zaopatrzyły się w pamiątki i upominki.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Szydłów - niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z murami obronnymi, pozostałościami zamku i bramami miejskimi, dzięki czemu czasem bywa nazywany "polskim Carcassonne". Historia Szydłowa sięga XII wieku, ale to na XIV i XV stulecia przypadł okres największego rozkwitu. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi z trzema bramami, rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek oraz wzniósł kościół.Powstała w ten sposób obronna warownia o powierzchni 6,5 ha, będąca jedną z kilkunastu największych, broniących granic Małopolski. Na przestrzeni wieków miasto i zamek były nękane licznymi pożarami oraz najazdami nieprzyjaciela, lecz za każdym razem udawało się go odbudować. Dopiero w wieku XVIII popadł w ruinę. Zaś w XX w. przeprowadzono wiele prac, aby odbudować mury obronne wraz z zamkiem. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i radośni udaliśmy się do autokarów.
Pogoda nam dopisała, było słonecznie i ciepło, więc wycieczka również pod tym względem się udała. Szczęśliwie dotarliśmy do przedszkola, gdzie już czekali na swoje pociechy stęsknieni rodzice.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. II
„Przygody Stasia i Nel”- to nasz sukces-wygrana w Wiośnie Teatralnej
MASKARADA 2016
Nasze dzieci długo i ciężko pracowały przygotowując przedstawienie „Przygody Stasia I Nel”. W końcu nadszedł ten dzień.
29 kwietnia 2016 r. w sali kinowej SOK „Kuźnica” odbyła się XVIII edycja Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej „MASKARADA 2016”. Organizowana od 18 lat kształtuje i rozwija zainteresowania teatrem promującym ciekawy, barwny i bogaty styl życia wśród młodego pokolenia. W imprezie wzięło udział 7 grup teatralnych, w sumie 111 występujących aktorów. W tym roku, oprócz wychowanków lokalnych placówek, na scenie pojawiły się zespoły z Parszowa, Kielc i Górna.
Zebrani obejrzeli prezentacje następujących zespołów teatralnych:
-
"Przedszkolandia” (Samorządne Przedszkole im. Jana Pawła II w Suchedniowie)
-
"Pierwszaki – Cudaki” (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Peck)
-
"Teatrzyk Czerwona Róża” (Szkoła Podstawowa w Parszowie)
-
"Słoneczny Teatrzyk” (Szkoła Podstawowa w Parszowie)
-
"Kwiatowi Aktorzy” (Gminny Ośrodek Kultury w Górnie)
-
"Puzzle” (Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Kielcach)
-
"Świetliki” (Świetlica Środowiskowa przy Parafii Św. Andrzeja Ap. w Suchedniowie)
Jury w składzie:
-
Urszula Bilska (instruktor teatralny - Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim)
-
Zenon Juchniewicz (instruktor teatralny - Centrum Kształceniowo-Integracyjne w Michniowie)
po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji, postanowiło właśnie nam przyznać nagrodę główną w postaci sfinansowania wycieczki do 300 km.Przedstawienie „Przygody Stasia i Nel" przygotowane zostało przez Annę Dziób, Magdalenę Biskup, Ludmiłę Chłopek, Danutę Pająk i Monikę Kamionkę. Rolę Stasia zagrał Oskarek P., a w Nel - Nela B. Szczególne podziękowania należą się: tacie Oskarka Ł. za namalowanie przepięknych wielbłądów, wszystkim rodzicom, którzy pomogli przygotować stroje i rekwizyty do występu, Panom: Jankowi i Jurkowi, Pani Ani i Joli.
Serdecznie wszystkim dziękujemy. Gratulujemy wszystkim aktorom i życzymy dalszych sukcesów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
„Rodzice-Dzieciom”
W ramach akcji „Rodzice-dzieciom” gościem w gr. III był tata Natalki B. - Pan Maciek. Nasza grupa od dłuższego czasu przygotowywała się do udziału w MASKARADZIE 2016 organizowanej przez Ośrodek Kultury „Kużnica”. W tym roku organizatorzy z okazji Roku H.Sienkiewicza zachęcali do zaprezentowania jego utworów. Pan Maciek podczas spotkania z dziećmi opowiedział o swojej pracy.Wspólnie ze swoimi uczennicami: Martą Ś, Alą, Małgosią Sz. przybliżyli postać H. Sienkiewicza. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji o życiu i twórczości wybitnego pisarza popartej opowieściami naszych absolwentek. Szczególną uwagę dzieci skierowały na utwór „W pustyni i w puszczy”. W nawiązaniu bowiem do tego utworu nasze dzieci przygotowywały przedstawienie „Przygody Stasia i Nel” na Wiosnę Teatralną.
To jednak nie był koniec niespodzianek. Kolejnym punktem spotkania był quiz dla dzieci. Za każdą poprawną odpowiedź - coś słodkiego.Z dumą patrzyłyśmy na naszą grupę - nie było bowiem pytania, które zostało bez odpowiedzi. A najważniejsze dla dzieci było to ,że nie było też dziecka, które nie otrzymało smakołyka. Dziękujemy Panu Maćkowi i jego uczennicom: Ali, Martusi i Małgosi za zorganizowanie spotkania
Jabłko - cytryna
Akcja „Jabłko - cytryna” jest już tradycją w naszym przedszkolu. Tym razem wzięły w niej udział starszaki z gr. III. Jest ona organizowana wspólnie z Komisariatem Policji w Suchedniowie. Policjanci po przybyciu , przedstawieniu się, zapoznali dzieci z celem akcji. Przedszkolaki bardzo chętnie wcielały się w rolę „strażników prawa”. Wspólnie z policjantami zatrzymywali pojazdy,prosili o okazanie dokumentów, gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem obserwowały pracę policjantów. Kierowcy pojazdów, którzy poruszali się zgodnie z przepisami otrzymywali jabłuszko. Byli jednak i tacy, którzy kierowali rowerem bez światła, czy dzwonka lub prowadzili samochód bez zapiętych pasów. Tym razem spotkała ich niespodzianka. Zamiast mandatu dzieciaki wręczały plasterek cytryny. Ten rodzaj kary wywoływał uśmiech na twarzach. Kierujący pojazdami z taką nietypową kontrolą spotkali się po raz pierwszy, była ona dla nich dużym zaskoczeniem. Przedszkolakom podobała się praca policjantów. Niektórzy mówili „Ja też kiedyś będę policjantem”.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
"Śpiewogranie"
W czasie majowego koncertu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej przekonaliśmy się, iż każdy z nas zawsze ma przy sobie instrument, jakim jest ludzki głos. Wykorzystując go możemy tworzyć muzykę. Dzieci mogły poznać różne rodzaje głosu - męskiego i żeńskiego. Męski głos to bas, baryton i tenor, zaś żeński - alt, mezzosopran, sopran. Rzecz jasna, artyści zaprezentowali nam kilka utworów muzycznych wykorzystując te rodzaje głosów. W związku z tym będziemy potrafili już je od siebie odróżnić.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Przegląd Poezji Dziecięcej
W dniach 12 i 13 maja został zorganizowany Przegląd Poezji Dziecięcej pod hasłem „Poeci bawią dzieci”. Celem przeglądu było rozwijanie umiejętności recytatorskich przedszkolaków, oswajanie się ze sceną oraz pokazanie jak poprzez dziecięcą zabawę teatralną można poznawać utwory literackie. W pierwszym dniu na scenie zaprezentowano wiersze J. Brzechwy: "Tydzień", "Na straganie", "W zoo", "Żuk" oraz „Lokomotywę” J.Tuwima. Wszystkie prezentacje wzbogacone zostały pięknymi strojami i ciekawymi rekwizytami.
Gościem specjalnym był suchedniowski poeta - pan Wojciech Domagała, który z wielką radością przysłuchiwał się poszczególnym inscenizacjom. Podczas spotkania przeczytał najmłodszym utwór „Jaś i Małgosia” z własnego zbioru wierszy. W tym dniu pan Wojciech wręczył także dyplomy dzieciom z gr. III za udział w konkursie „Moja pierwsza książeczka”, którego celem było stworzenie wraz z rodzicami opowiadania.
W drugim dniu na scenie mogliśmy podziwiać kunszt recytatorski, aktorski i wokalny starszaków z gr. III w inscenizacji „Przygody Pana Kleksa”. Przedstawienie zaprezentowano nowatorską techniką teatralną „Czarny teatr”, która wprowadziła widownię w świat magii i iluzji. Na zakończenie wspólnej zabawy z poezją wystąpiły dzieci z grupy II w słowno – muzycznej inscenizacji wiersza „Kaczka Dziwaczka”.
Wszystkim należą się wielkie brawa. Każda grupa otrzymała dyplom za wspaniały występ oraz indywidualne upominki. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim nauczycielom za przygotowanie dzieci oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.
Wiosenne zabawy na świeżym powietrzu
Wraz z pojawieniem się pierwszych promyków wiosennego słoneczka starszaki z grupy IV udały się na plac zabaw znajdujący się przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica, zwiedziły też park miejski. Zabawy na świeżym powietrzu to jest to, co przedszkolaki lubią najbardziej. Postanowiliśmy wykorzystać wiosenną pogodę do wspólnych zabaw, które dostarczają wiele radości oraz sprawiają, że wzrasta nasza odporność i jesteśmy zdrowi. To również możliwość obserwacji i podziwiania przyrody w nowej, wiosennej szacie. Kolorowe zjeżdżalnie, huśtawki, domki i bujaczki były dużą atrakcją dla naszych przedszkolaków. Chętnie zwiedzały wszystkie zakątki placu zabaw, wspinając się, biegając, huśtając, zjeżdżając, po prostu dobrze się bawiąc!
Laureatki konkursu wielkanocnego zorganizowanego przez SOK Kuźnica
29 kwietnia podczas XVIII Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej „Maskarada 2016 ” nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów konkursu corocznie organizowanego przez Suchedniowski Ośrodek Kultury Kuźnica - „Wielkanoc w sztuce ludowej – Pisanki Wielkanocne”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji ludowych oraz podtrzymywanie tradycji ręcznego wykonywania ozdób oraz popularyzacja osiągnięć sztuki ludowej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.
Jury w składzie: Aneta Chrzęszczyk – przewodnicząca, instruktor plastyki w SOK „Kuźnica”, Agnieszka Włodarczyk - Mazurek – etnograf w Muzeum Wsi Kieleckiej, Andrzej Karpiński - SOK „Kuźnica” oceniając prace brało pod uwagę samodzielność oraz autentyczność. W kategorii wiekowej do 12 lat , w której wpłynęły 54 prace, laureatkami konkursu zostały dziewczynki z naszego przedszkola – Maja Zubińska z grupy III oraz Gabrysia Chłopek i Zuzia Turakiewicz z grupy IV, które pod kierunkiem pani Ludmiły i pani Danusi w ramach pracy z dziećmi zdolnymi, wykonały wielkanocne pisanki, wykorzystując głównie w swojej pracy naturalne produkty takie, jak bazie, sypkie przyprawy, kawę, groch, kaszę itp. Wszystkie prace wyeksponowane zostały na wystawie konkursowej, którą można było oglądać w SOK Kuźnica. Również starszaki udały się tam, by podziwiać prace nie tylko swoich koleżanek, ale i wszystkich biorących udział w konkursie. Dziewczynki za wspaniałe i pracochłonne ozdoby otrzymały dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe.
Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Spotkanie z książką w Bibliotece
"Od ziarenka do bochenka"
W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z oddziału V poznawały krok po kroku etapy powstawania chleba. Przekonały się, jak trudny i długi jest to proces, począwszy od ciężkiej pracy rolnika w polu związanej m.in. z przygotowaniem pola pod zasiew, a następnie sianiem ziarenek, z których później wyrośnie zboże. Wiedzą, że zboże dzielimy na jare (siane na wiosnę) i ozime (siane na jesieni). Z dużym zainteresowaniem poznawały różnymi zmysłami produkty, które otrzymujemy ze zboża. Mogły także rozwijać sprawność manualną poprzez wyrabianie "pieczywa" z masy solnej, które następnie zostało upieczone i wykorzystane do ćwiczeń matematycznych. Dzieci klasyfikowały pieczywo według rodzajów, przeliczały dodając i odejmując, stosowały określenia "mniej, więcej, tyle samo". Świetnie się przy tym bawiły.
Podsumowaniem całotygodniowej pracy była wycieczka do sklepu Państwa Kozłowskich. Dzięki uprzejmości sprzedawczyni pani Ewy Synowiec dzieci poznały wiele rodzajów pieczywa (bułek, chleba), wyrabianego z różnego rodzaju mąki. Wiedzą, że w piekarni można kupić nie tylko pieczywo niezbędne do zrobienia kanapek, lecz także coś na deser (słodkie bułeczki, ciasteczka, ciasta). Taka wycieczka z pewnością zapadnie dzieciom w pamięci na długo.
Dziękujemy pani Ewie za poświęcony nam czas i umożliwienie przeprowadzenia ciekawych zajęć.
"Muzyka dla księcia i księżniczki"
W tym tygodniu po raz kolejny spotkalismy się z muzykami z kieleckiej Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem dzięki muzyce przeniesliśmy się w czasy książąt i królów. Dowiedzieliśmy się jakiej muzyki wówczas słuchano i jaka muzyka królowała na ucztach i balach dworskich. Przez chwilę nawet mogliśmy się poczuć jakbyśmy byli gośćmi na jednym z nich, bowiem z pomocą pani prowadzącej mogliśmy do dawnej muzyki zatańczyć.
Dbamy o Ziemię
„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, drzewa szanować, kwiaty hodować!” Tak przyrzekały nasze przedszkolaki w piątek 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi.
Dzień Ziemi to w naszym przedszkolu coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologii nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród rodziców, dorosłych. Tego dnia dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie teatralne pt: „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. W postacie biorące udział w przedstawieniu wcielili się nauczyciele, pracownicy i dzieci z przedszkola. Gościem specjalnym była Planeta Ziemia, która przypomniała dzieciom, jak należy dbać o środowisko naturalne. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach o charakterze ekologicznym.
Jednym z punktów spotkania był ,,Pokaz mody ekologicznej’’. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały specjalnie na ten dzień, stroje wykonane z różnych materiałów : starych gazet, tektury, folii, butelek plastikowych, zakrętek i innych surowców wtórnych. Pomysłowość oraz prezentacja dzieci zostały nagrodzone gorącymi brawami.
Każda z grup zaprezentowała również wykonane wspólnie Ekoludki, które przyozdobiły przedszkolną szatnię. I tak powstały: Pani Słoneczko, Eko - Metalik, Lusia Śmieciusia, Eko- Elegant oraz Mucia Lucia - Pogromca śmieciJ Po uroczystym złożeniu przyrzeczenia, wszystkie grupy otrzymały odznaki „ Przyjaciela Przyrody- Ekoludka”, stając się jednocześnie przyjaciółmi planety Ziemi.
Po wspólnej zabawie w przedszkolu wyruszyliśmy na „ zielony” przemarsz ulicami miasta. Przedszkolaki przy dźwiękach piosenek ekologicznych, niosąc zielone baloniki zachęcały mieszkańców naszego miasta do ekologicznego stylu życia. Dzień ten był podsumowaniem całego tygodnia pracy z dziećmi, podczas którego przedszkolaki omawiały tematykę ekologiczną, poznawały sposoby ochrony środowiska, zasady segregacji odpadów oraz przygotowywały prace z surowców wtórnych.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów na pokaz mody ekologicznej a poprzez to uatrakcyjnienie obchodów Dnia Ziemi.
Starszaki na wystawie w SOK Kuźnica
W środę 13 kwietnia dzieci z grupy IV- starszaki uczestniczyły w zorganizowanej w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica wystawie związanej z historią naszego miasta a poświęconej głównie produkcji stenów na terenie Suchedniowa w latach wojennych. Inicjatywa ta związana była z realizacją projektu do Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz miała na celu upowszechnienie wiedzy na temat historii miasta. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać prelekcji organizatorek wystawy - Zosi Obarskiej oraz Weroniki Miernik (uczennic suchedniowskiego gimnazjum), obejrzeć wystawę Steny oczami dzieci oraz spotkać się z kombatantami pamiętającymi tamte czasy i wziąć udział w konkursie z nagrodami, które wręczały organizatorki wystawy.
Miło nam poinformować, iż w kategorii dzieci młodszych pierwsze miejsce zajął Wojtek Chłopek, drugie miejsce zajęła Zuzia Turakiewicz, trzecie - Zuzia Tuszyńska. Wyróżnienia zdobyli Kornelia Brzezińska oraz Mateusz Adamczyk. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzca zaś nagrodę książkową.
Dziękujemy za zaproszenie a zwycięzcom gratulujemy!!!
Przedszkolaki ogrodnikami
Wiosna to czas, kiedy do życia budzi się przyroda, wszystko rozkwita, a ludzie zaczynają swoje prace na działkach i w ogródkach. W minionym tygodniu również naszym najmłodszym wychowankom z oddziału V udzielił się wiosenny klimat. Z wielkim zaciekawieniem poznawały różnymi zmysłami nasionka różnych roślin ogrodowych. Wiedzą także, że jeśli chciałyby zjeść kanapki ze szczypiorkiem, to najpierw powinny zasadzić cebulkę i cierpliwie poczekać, aż zacznie kiełkować zielony szczypiorek.
Bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem podejmowały działania, w których miały okazję samodzielnie sadzić i siać nasionka wybranych roślin, m.in. pietruszki, koperku, cebulki dymki, maciejki, czy fasoli. Jednocześnie przekonały się, iż fasolkę można sadzić w dwojaki sposób. Po zakończeniu swoich prac wspólnie z nauczycielem zorganizowały kącik ogrodniczy, w którym codziennie obserwują swoje dzieło.
Zwieńczeniem działań przyrodniczych przedszkolaków z oddziału V była wycieczka dydaktyczna na suchedniowskie ogródki działkowe, która była możliwa dzięki uprzejmości i zaproszeniu Prezesa Rodzinnych Ogródków Działkowych „Kamionka” pana Sebastiana Gbiorczyka. Dzieci poznały jak wygląda praca na działce, jakich narzędzi się przy tym używa. Wiedzą, że zanim zasiane rośliny wykiełkują należy je odpowiednio zabezpieczyć oraz pielęgnować. Okazało się jednocześnie, że działka to także świetne miejsce do hodowli gołębi, czy rybek, a sama praca, jak zapewniali nas właściciele odpręża, daje mnóstwo satysfakcji, radości i wcale nie jest ciężka.
Dziękujemy panu Sebastianowi oraz pani Jadwidze Michta, która poświęciła nam swój czas i oprowadziła naszą grupę po ogródkach działkowych. Dzięki tym osobom nasza wycieczka edukacyjna była możliwa do zrealizowania.
Wiosenny kiermasz książki
W dniach 04 - 06 .04.2016r. z inicjatywy pani Małgosi i pani Moniki odbył się w naszym przedszkolu Wiosenny kiermasz książki, organizowany we współpracy z Księgarnią Taniej Książki w Tuliszkowie. Celem kiermaszu była promocja książki wśród społeczności przedszkolnej. Każdy miłośnik czytelnictwa mógł tu znaleźć coś dla siebie. Były min. znane i lubiane opowiadania, legendy, atlasy o zwierzętach i kolorowanki. Warto podkreślić, że na kiermaszu sprzedawały średniaki z grupy II, które zachęcały wszystkich do zakupu. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, rodziców i ich rodzin. Bardzo dużo pozycji znalazło nabywców, przez co można sądzić, iż cel naszej akcji został osiągnięty. Serdecznie dziękujemy pani Uli za okazaną pomoc przy sprzedaży książek.
Wizyta przedszkolaków w bibliotece
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, przypadającego 2 kwietnia, w poniedziałek - 4 kwietnia, starszaki z grupy IV razem z panią Danusią, Ludmiłą i Bożenką odwiedziły Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Suchedniowie. Dzięki panu Darkowi i pani Ilonie, dzieci miały możliwość zapoznania się z biblioteką, księgozbiorami, salą komputerową, dowiedziały się w jaki sposób mogą zapisać się do biblioteki i jak wypożyczać książki. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Wysłuchały też bajki, którą przeczytała im pani Ilona. Niektóre przedszkolaki odwiedziły to miejsce pierwszy raz a część przedszkolaków już od dawna ma własną kartę czytelnika i jest tu częstym gościem. Na koniec w wesołym pociągu przedszkolaki ruszyły zwiedzić miejsca, które dostępne są tylko pracownikom biblioteki. Największe zainteresowanie wzbudziła czytelnia dla dzieci i wesoła w niej zabawa. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze.
Bardzo dziękujemy pracownikom biblioteki za poświęcony nam czas.
Zielony ogródek w sali starszaków
Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w sali przedszkolnej. Dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Kąciki rozwijają również umiejętności poznawcze, kształtują opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska. Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny starszaki z grupy IV postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory, pojemniczki, doniczki, ziemię , nasionka oraz sadzonki. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu podłoża i sianiu rzeżuchy, owsa, pszenicy, fasoli oraz sadzeniu cebuli, dymki, pietruszki. Z dużym zainteresowaniem dzieci obserwowały wzrost roślin. Dzięki bezpośredniej obserwacji miały możliwość poznania cyklu rozwoju rośliny, uczyły się systematycznej pielęgnacji. Dzięki działaniom praktycznym dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy ogrodnika.
To właśnie dziś, 2 kwietnia, jest Międzynarodowy Dzień Ksiażki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa - to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena - Duńczyka, autora najsłynniejszych baśni , takich jak "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Brzydkie kaczątko". Celem święta jest rozpowszechnienie czytania dzieciom i uświadamianie jak jest ważne oraz jak wielki wpływ ma na rozwój dziecka. Drodzy Rodzice - czytajmy dzieciom!
Wielkanocne zajączki w grupie II
Już od kilku dni odczuwamy atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje Świąt; święcenia pokarmów, malowania pisanek, poznały zwyczaj oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. A także udały się do Wielkanocnej Krainy, gdzie wspólnie z innymi zajączkami wzięły udział w zabawach ruchowych i konkursach: ozdabiały gałązki kolorowymi pisankami, rozwiązywały zagadki, przenosiły jajka na łyżce, pokonywały tor przeszkód oraz własnoręcznie ozdabiały pisanki. A na koniec – wybrały się na poszukiwanie koszyczka wielkanocnego z czekoladową niespodzianką. Mmmmm…. - ale pyszne jajeczka.
„Idą Święta, Wielkanocne idą Święta
O tych świętach, zajączek pamięta,
Do koszyczka zapakuje słodycze,
I na święta przyniesie moc życzeń!!!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
„Przyszła do nas wiosna
Piękna i radosna…”
21 marca to data bardzo znacząca. Tego bowiem dnia w kalendarzu rozpoczyna się piękna, zielona wiosna. W związku z tym w miniony poniedziałek w naszym przedszkolu również się zazieleniło. A to wszystko za sprawą ubrań dzieci, w których dominował właśnie kolor zielony. Rozbrzmiewały także radosne melodie piosenek o tematyce wiosennej.
Aby uroczyście powitać upragnioną wiosnę, udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie oglądaliśmy najmłodsze dzieci z oddziału I, które wystąpiły w inscenizacji przedstawienia „Gdzie jesteś wiosno?” Był to ich debiut, ale poradziły sobie znakomicie. Wśród dzieci można było wypatrzeć żabki, niedźwiedzia, ptaszki. O pierwszych wiosennych kwiatach piosenkę zaśpiewała Hania – ogrodniczka, trzymająca „nasionek pół koszyczka”. Z wierszykiem „Ogrodniczka” wystąpiła Małgosia, a Rebeka zaprezentowała „Upodobania wiosny”. Na starsze dzieci natomiast czekały zagadki wiosenne. Wreszcie, gdy usłyszeliśmy wierszyk w wykonaniu Kacperka i Madzi o marzannie – symbolu odchodzącej zimy, na sali pojawiła się długo wyczekiwana Wiosna z koszem kwiatów i kolorowymi motylkami. Z „zimową panną” po zakończeniu przedstawienia „starszaki” udały się nad rzekę, aby ją wrzucić, a tym samym oficjalnie pożegnać zimę.
Rodzice -dzieciom
W piątek 18 marca gościem w grupie III był tata Franka. Pan Darek zorganizował dla dzieci spotkanie warsztatowe pod hasłem „Domki dla naszych skrzydlatych przyjaciół”. Celem spotkania było zbudowanie budek lęgowych dla ptaków. Pan Darek wyjaśnił dzieciom jakimi narzędziami będą się posługiwały i jak należy się nimi bezpiecznie posługiwać. Praca przebiegała w czterech zespołach. Każdy zespół wybrał dla siebie deseczki specjalnie oznaczone. Dzieciaki z zainteresowaniem słuchały kolejnych wskazówek, cierpliwie oczekiwały na swoją kolej - każdy chciał mieć swój udział przy konstruowaniu budki. Praca, która okazała się świetną zabawą dla dzieciaków, przyniosła im wiele radości. Powstały cztery budki lęgowe, w których mamy nadzieję wyklują się małe pisklątka. Będziemy obserwować je na placu przedszkolnym.
Starszaki podziękowały Panu Darkowi za wspaniałą zabawę, zaśpiewały piosenkę. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem, na którym widoczne są oczywiście budki lęgowe - efekt pracy dzieci. Dziękujemy serdecznie Panu Darkowi za to spotkanie i czas poświęcony dzieciom.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Sport to zdrowie
Podnoszenie sprawności fizycznej dzieci to ważny element naszej pracy. Przedszkolaki z gr. III bardzo chętnie biorą udział w ćwiczeniach gimnastycznych. Nasze przedszkole wyposażone jest w różnorodny sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych, dzięki czemu przebieg zajęć jest atrakcyjny dla naszych przedszkolaków. Tym razem dzieci kształtowały sprawność fizyczną podczas pokonywania toru zbudowanego z przyborów piankowych i urządzeń drewnianych (drabinek ,równoważni). Zadania nie były łatwe. Ćwiczenia odbywały się w zespołch oznaczonych kolorowymi szarfami. Każdy za wykonanie zadania otrzymał brawa koleżanek i kolegów. Największą atrakcją były skoki na „mini trampolinie” i zabawa w „mini kuleczkowie”. Miło popatrzeć na uśmiechnięte buzie dzieciaków, dla których, jak same podkreślają elementy rywalizacji i wygrana jest bardzo ważna, ale najważniejsza jest dobra zabawa.
Wycieczka do Gabinetu Kosmetycznego RUBIN
By lepiej poznać pracę kosmetyczki starszaki z grupy IV wybrały się do gabinetu kosmetycznego Rubin Pani Renaty Krogulec. Dzieci zostały wspaniale przyjęte i miały okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny salon kosmetyczny i podologiczny (zajmujący się leczeniem i profilaktyką schorzeń powstających w obrębie skóry stóp i płytki paznokciowej). Poznały wyposażenie oraz przyrządy, jakimi posługuje się pani kosmetyczka oraz mogły zobaczyć na czym polega jej praca, zapoznały się ze sposobem dbania o dłonie i stopy. Teraz dzieci rozumieją, że pani kosmetyczka nie tylko maluje paznokcie i robi makijaż, ale wykonuje wiele zabiegów zdrowych dla naszej skóry. Wycieczka do salonu kosmetycznego sprawiła dzieciom wiele radości i dostarczyła im wielu nowych wiadomości i doświadczeń. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały upominki.
Bardzo dziękujemy Pani Renacie za miłe spotkanie i poświęcony nam czas!
Spotkanie z leśnikiem
16 marca grupa III gościła pana Karola Stefańskiego, pracownika Nadleśnictwa Suchedniów. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z nazwami ptaków, przybliżenie im ich życia i zwyczajów. Przedszkolaki mogły zobaczyć na ilustracjach jak różnorodne i barwne są ptaki żyjące w Polsce. Z chęcią słuchały ciekawostek o ich życiu, zdobywaniu pokarmu, czy budowaniu gniazd. Wspólnie z panem leśnikiem dzieliły ilustracje z ptakami na dwie grupy: te ptaki, które u nas zimują i te które odlatują na zimę do ciepłych krajów. Dowiedziały się, że wszystkie ptaki należy chronić, gdyż są bardzo pożyteczne. Formą pomocy ptakom jest np. budowanie i zawieszanie na drzewach budek lęgowych. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz książki o tematyce przyrodniczej.
Serdecznie dziękujemy panu Stefańskiemu za spotkanie i cenne informacje.
Kogel i Mogel łapią wiatr
W dniu dzisiejszym przedszkolaki udały się do SOK "Kuźnica" by obejrzeć przedstawienie o tematyce ekologicznej pt: "Kogel i Mogel ratują las i łapią wiatr" w wykonaniu aktorów z Teatru Quadro. Najmłodsi widzowie zostali zaproszeni do śwata przygód dwóch krasnali - Kogla i Mogla, którzy wraz z dziadkiem Poziomka i leśnymi przyjaciółmi wyjaśnili dlaczego należy dbać o przyrodę. Dzieci dowiedziały się czym jest prąd oraz jak działają wiatraki. Dodatkowo utrwaliły zasady segragacji śmieci. A pomocnicy - krasnoludki wybrane z publiczności szybciutko pomogły posprzątać las.
W tą magiczną krainę przeniosła nas bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy oraz muzyka. Była to ciekawa lekcja o ekologii połączona z dobrą zabawą.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Kto sukienkę uszył Hani,
Kto przerobił ten kubraczek
Kto paltocik zreperował
Wiemy, wiemy – to krawcowa.
Wizyta grupy IV w zakładzie krawieckim
10 marca starszaki z grupy IV odwiedziły Zakład Krawiecki pani Beaty Krakowiak. Przedszkolaki miały okazję wzbogacić i utrwalić wiadomości, które zdobywały wcześniej na zajęciach. Na własne oczy mogły zobaczyć oraz zrozumieć na czym polega praca krawcowej. Dzieci mogły poznać wygląd i wyposażenie zakładu krawieckiego, zobaczyć sposób działania urządzeń i przyborów jakimi posługuje się pani krawcowa w swojej pracy. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. Zaciekawione otoczeniem bardzo chętnie zadawały pytania dotyczące krawiectwa oraz dzieliły się swoimi wrażeniami. Na koniec wizyty dzieci otrzymały upominki a także w prezencie ścinki różnych gatunków materiału, które mogły obejrzeć z bliska, porównując je, wskazując podobieństwa i różnice faktur, kolorów oraz wzorów. Dzieci długo jeszcze po powrocie do przedszkola dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z odbytej wycieczki, która zainspirowała je do zabawy w małych projektantów i do zaprojektowania wymyślonych przez siebie strojów.
Bardzo dziękujemy pani Beacie za poświęcony nam czas oraz wprowadzenie w tajniki krawiectwa!
Starszaki w salonie fryzjerskim
Jak wygląda salon fryzjerski? Czym zajmuje się fryzjer? Jakie akcesoria są mu potrzebne? Na te i inne pytania odpowiedzi szukały starszaki z grupy IV, które w czwartek 10 marca odwiedziły Studio Fryzur pani Moniki Madej znajdujące się przy ulicy Bugaj. Pani Monika oraz pani Karolina oprowadziły dzieci po salonie, opowiedziały o swojej pracy, pokazały dzieciom przybory i urządzenia fryzjerskie wykorzystywane podczas pracy: suszarki, nożyczki, szczotki i grzebienie oraz szampony, płyny i lakiery do włosów. Dzieci miały okazję przyjrzeć się różnym zabiegom fryzjerskim takim jak: farbowanie, strzyżenie czy mycie włosów. Popularnością cieszył się fotel z myjką – takiego nikt nie ma w domu. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły i cierpliwości. Na zakończenie przedszkolaki zostały poczęstowane słodkościami oraz złożyły paniom pracującym w salonie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Każde dziecko wróciło do przedszkola zadowolone i radosne nie mogąc doczekać się zabawy w kąciku fryzjerskim. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zaproszenie do swojego zakładu.
„Dzieci - dzieciom”
W naszym przedszkolu prowadzone są różnego rodzaju zajęcia aktywizujące, które wyzwalają spontaniczność, kreatywność, rozwijają wyobraźnię, doskonalą mowę a także zwiększają poczucie własnej wartości. Do takich form możemy zaliczyć zabawę w teatr. W dniu 11 marca 4 – latki przygotowały dla swoich młodszych kolegów niespodziankę - inscenizację wiersza J. Brzechwy „Kaczka dziwaczka”. Teatrzyk bardzo podobał się zgromadzonej publiczności, co wyrazili gromkimi brawami. A aktorzy wspaniale, z wielką radością i bez tremy odegrali swoje role, prezentując własne umiejętności aktorskie przed najmłodszą publicznością. Akcja "Dzieci-Dzieciom" prowadzona w przedszkolu ma właśnie na celu zachęcić najmłodszych do częstego kontaktu z książką i ciekawych zabaw literacko - teatralnych. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu rekwizytów oraz strojów.
Poznajemy świat przyrody
"W marcu jak w garncu" to przysłowie znane jest przedszkolakom doskonale. Wiedzą, że marzec może nas zaskoczyć zmienną pogodą. Nigdy nie można być pewnym czy dzień będzie słoneczny, deszczowy, wietrzny, czy też powita nas białym puchem, albo mrozem. Aby lepiej zrozumieć różne zjawiska atmosferyczne, dzieci z grupy V z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach badawczych. Dowiedziały się, w jaki sposób woda krąży w przyrodzie oraz jak z jednej małej kropelki powstaje deszcz. Poźniej samodzielnie próbowały go przedstawić w pracy plastycznej. Wiedzą, że deszcz jest potrzebny tak ludziom, jak i zwierzętom, ale w nadmiarze może też być doprowadzić do niezwykle niebezpiecznych powodzi.
Kolejnego dnia badały natomiast powstawanie wiatru. Dowiedziały się, że jest to nic innego jak poruszające się powietrze. Poprzez doświadczenia dowiedziały się, iż wiatr ma swój kierunek, siłę, prędkość, może być ciepły i zimny, można go też usłyszeć. Mają świadomość, iż wiatr ludzie wykorzystują m.in. do produkcji prądu, do poruszania się łodzi i statków. Wiatr przenosi też nasiona drzew i kwiatów. Ale wiatr bywa tak samo niebezpieczny i szkodliwy jako huragan czy trąba powietrzna. W zależności od siły z jaką wieje ma swoją nazwę. Doskonale przedstawiły poruszające się drzewa na wietrze w zabawie ruchowej przy zmiennej muzyce klasycznej.
Starszaki w szczytnym celu
Przedszkolaki chętnie angażują się w akcj organizowane na terenie naszego miasta. Podobnie było również w przypadku happeningowego II Suchedniowskiego Biegu Kobiet zorganizowanego w niedzielę 6 marca. Hasło przewodnie jakie przyświecało wydarzeniu - "Nie cyckamy się z rakiem" miało na celu zwrócenie uwagi na problem i profilaktykę chorób nowotworowych, w szczególności raka piersi. Zachęcone przez organizatorów, z radością i entuzjazmem postanowiłyśmy przygotować niespodziankę dla uczestniczek biegu. Dzieci z grupy IV (starszaki) z zaangażowaniem, dobrze się przy tym bawiąc, przygotowały dla pań kosze pełne kwiatów wykonanych z lizaków oraz bibuły w kolorze różowym, który kojarzony jest z nowotworem piersi. Przygotowane upominki przekazane zostały organizatorom i rozdane wśród uczestniczek akcji.
Organizatorom i wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy pomysłu oraz determinacji życząc jednocześnie kolejnych udanych przedsięwzięć!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym
Wszystkie dzieci kochają zwierzęta, lecz nie zawsze wiedzą jak się nimi opiekować. Wycieczka do gabinetu pani weterynarz Agnieszki Łochowskiej, który znajduje się przy ulicy Bodzentyńskiej, pozwoliła maluchom pogłębić wiedzę na ten temat. W piątek 4 marca przedszkolaki z grupy IV( starszaki) udały się na spotkanie z lekarzem weterynarii. Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, czasem wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dowiedziały się jak opiekować się psami , kotami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy zwierzak jest chory i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Dzieci dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pani weterynarz opowiedziała do czego służą znajdujące się w nim urządzenia, poznały też narzędzia medyczne potrzebne do badania, między innymi: termometr, stetoskop, strzykawki i igły, specjalny stół do badania zwierząt a także leki. Dzieci otrzymały również od pani doktor broszurki zawierające ciekawe informacje na temat czworonogów. Z okazji zbliżających się świąt przedszkolaki złożyły pani Agnieszce życzenia i podziękowały za poświęcony czas.
Poznajemy zawody naszych rodziców
W tym tygodniu dzieci z oddziału V poznawały różne zawody. Nawiązywaliśmy nie tylko do tych znanych i polularnych wykonywanych przez rodziców nszych przedszkolaków, lecz również do tych zapomnianych, wykonywanych dawniej. Dzieci miały okazję podzielić się także swoimi marzeniami, jaki zawód chciałyby wykonywać w życiu dorosłym. Na podsumowanie tygodnia o zawodach, w ramach współpracy z rodzicami, nasze zaproszenie przyjął tata Zuzi. Opowiedział nam o swojej ciężkiej a czasami nawet niebezpiecznej pracy ochroniarza. Wszystkie dzieci były zainteresowane gościem oraz jego strojem służbowym. Najbardziej ciekawiło je, co takiego zostało ukryte w kieszeniach kamizelki. Uważnie słuchały prezentacji zawodu oraz oglądały przedmioty niezbędne do jego wykonywania.
Dziękujemy Panu Maciejowi za przyjęcie zaproszenia oraz uczestnictwo w lekcji pokazowej dla naszych najmłodszych. Życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
Czytamy dzieciom - babcia i dziadek też!
Styczeń i luty to miesiące w których do akcji głośnego czytania w przedszkolu włączyli się babcie i dziadkowie z grupy II. To właśnie oni czytali swoim wnukom i ich kolegom bajki, baśnie, wiersze czy opowiadania. To było naprawdę ciekawe przeżycie dla dzieci. Sedecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i poświecony czas swoim wnukom.
Przedszkolaki i Nauczyciele
Wycieczka przedszkolaków do Domu Handlowego
W piątkowe popołudnie przedszkolaki z grupy II wybrały się do Domu Handlowego. Podczas wycieczki dzieci miały okazję obserwować pracę sprzedawców, różnorodność artykułów na każdym ze stoisk. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wypełnione towarem regały, półki, lodówki. Najwięcej czasu spędziliśmy na stoisku z zabawkami gdzie każdy mógł dokonać drobnych zakupów. Średniaki utrwaliły pojęcia: klient, sprzedawca, lada sklepowa, kasa. Poznały także sposób płacenia za kupiony towar: gotówka, karta płatnicza. Wycieczka ta dostarczyła wychowankom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Dziękujemy pracownikom sklepu „Lewiatan” za miłe przyjęcie a mamie Wojtusia za słodką niespodziankę. Podziękowania składamy również pracownikom sklepu z zabawkami za cierpliwe obsłużenie każdego małego klienta.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Wycieczka przedszkolaków do Domu Handlowego
W piątkowe popołudnie przedszkolaki z grupy II wybrały się do Domu Handlowego. Podczas wycieczki dzieci miały okazję obserwować pracę sprzedawców, różnorodność artykułów na każdym ze stoisk. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wypełnione towarem regały, półki, lodówki. Najwięcej czasu spędziliśmy na stoisku z zabawkami gdzie każdy mógł dokonać drobnych zakupów. Średniaki utrwaliły pojęcia: klient, sprzedawca, lada sklepowa, kasa. Poznały także sposób płacenia za kupiony towar: gotówka, karta płatnicza. Wycieczka ta dostarczyła wychowankom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Dziękujemy pracownikom sklepu „Lewiatan” za miłe przyjęcie, a mamie Wojtusia za słodką niespodziankę. Podziękowania składamy również pracownikom sklepu z zabawkami za cierpliwe obsłużenie każdego małego klienta.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Znamy różne sklepy
Realizując tematykę tygodnia „Znamy różne sklepy” wspólnie z dziećmi z oddziału II zorganizowaliśmy różne kąciki: „Świat zabawek”, „Zdrowy koszyk – owoce i warzywa” i Księgarnię . Na początku średniaki segregowały artykuły potrzebne na naszych stoiskach, następnie otrzymały portfeliki i zajęły się przygotowywaniem pieniędzy. Podczas zabawy w sklep każde dziecko miało okazję stać się klientem oraz sprzedawcą. Przedszkolaki uczyły się kupować, sprzedawać, ważyć prowadząc krótkie dialogi. Dzięki tej zabawie również kształtowały umiejętność cierpliwego oczekiwania na swoją kolej oraz uczyły właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawie, chętnie podejmowały różne role bawiąc się wesoło.
Sport to zdrowie
Większość ludzi wie dokładnie, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna i ćwiczenia na świeżym powietrzu przyczyniają się do poprawy kondycji i wydolności organizmu. Systematyczne, ale niemęczące ćwiczenia fizyczne chronią serce, zapobiegają otyłości, budują tężyznę i poprawiają samopoczucie. Korzyści zdrowotne i estetyczne z regularnego uprawiania sportu są wymierne. Sport poprawia wydolność układu krwionośnego i oddechowego. Dzięki dotlenieniu organizmu, sprawniej pracuje mózg, rozszerzają się naczynia krwionośne i znika uczucie ospałości. Ruch odgrywa olbrzymią rolę w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza u najmłodszych obywateli. Wiek dziecięcy jest najważniejszym okresem rozwoju człowieka. Po przez odpowiednie ćwiczenia budujemy tkankę mięśniową, wzmacniamy więzadła i ścięgna. Dziecko przebywając na świeżym powietrzu, jest dotlenione, co gwarantuje mu dobry sen. Wyraźnie wzmacnia się jego pozytywna samoocena, która pomaga we właściwym rozwoju. Dzięki stabilnej i wysokiej samoocenie dziecko z podniesionym czołem wchodzi w nowe, nieznane sytuacje. Dziecko posiadające dobrą samoocenę nie boi się nowych ludzi i sytuacji oraz bezproblemowo rozpoczyna swoją edukację. Kluczową korzyścią jest również budowanie u dziecka zdrowych nawyków, jakimi są pozytywne nawyki dotyczące aktywności fizycznej i bycia w grupie.
Z takim właśnie przesłaniem, w poniedziałkowe przedpołudnie w przedstawieniu „Sport to zdrowie”, wystąpił w naszym przedszkolu teatr Amuzo z Tarnowa. W sposób humorystyczny i bardzo przystępny dla najmłodszych aktorzy chcieli przekazać, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna dla ich rozwoju. Dzieci przekonały się, jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do wytyczonego celu. Każdy może odnieść sukces, chociaż niejednokrotnie potrzeba wielu wyrzeczeń a na widoczne efekty trzeba długo czekać. Wystarczy tylko odrobina motywacji oraz samozaparcia. Tak jak to było w przypadku bohaterki przedstawienia Krówki.
Dzieciństwo bez próchnicy
Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do realizacji programu profilaktycznego w kierunku zdrowia jamy ustnej „Dzieciństwo bez próchnicy”. Przedszkolaki poznały królika Pampisia, który podczas zajęć uczył dzieci m. in. jak prawidłowo dbać o zęby i co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, obejrzały również filmy edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki otrzymały od organizatorów zestaw do czyszczenia zębów- szczoteczkę i pastę do zębów, dwumiesięczny kalendarz mycia zębów oraz poradnik dla rodziców i opiekunów. A przedszkolaki nadal pod „okiem” królika Pampisia będą systematycznie myć ząbki w przedszkolu. Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę, ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia liczby dzieci z próchnicą w Polsce.
Zapusty przedszkolaków
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Tradycją już stało się, że w tym dniu w naszym przedszkolu obchodzimy zapusty, czyli zakończenie karnawału. Tak też było i w dniu dzisiejszym. Zapusty to określenie bardzo stare, używane ju z w czasach szlacheckich zwłaszcza na wsiach. Był to okres balów, kuligów i hucznych zabaw. Zapusty trwały do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.
W przedszkolu jest to dzień ludowy, a więc każdy w swoim ubraniu miał jakiś element stroju ludowego. Pięknie prezentowały się dzieci ubrane w strój pochodzący z któregoś zakątka naszego kraju np. krakowski lub świętokrzyski. Na sali gimnastycznej dzieci obejrzały najpierw teatrzyk kukiełkowy pt. "Pączki i faworki u babci Honorki" w wykonaniu pań nauczycielek, a następnie uczestniczyły w zabawach tanecznych przy muzyce przygotowanych przez panie Ludmiłkę i Danusię z oddziału IV. Każda grupa wiekowa miała także specjalne zadanie do wykonania, w którym należało wykazać się sprytem, zwinnością a nawet precyzją. Na zakończenie zabaw mogliśmy podziwiać jadący drogą kolorowy zapust złożony z przebierańców. Jak tradycja nakazuje każdy mógł także skosztować faworka.
Muzyczne zgadywanki
W tym miesiącu artyści z Filharmonii Świętokrzyskiej przygotowali dla naszych przedszkolaków muzyczne zgadywanki, a więc melodie pochodzące ze znanych bajek i filmów dziecięcych. Towarzyszyły im pianino i wiolonczela, a więc instrumenty już doskonale nam znane. Mogliśmy wsłuchać się w melodie skomponowane do "Króla lwa", "Pinokia", "Pszczółki Mai", "Reksia", "Smerfów". Największą radość i entuzjazm wzbudziła natomiast melodia z lubianej i popularnej obecnie wśród dziewczynek baśni animowanej "Kraina lodu". One właśnie włączyły się do wspólnego śpiewu piosenki "Mam tę moc".
Zajęcia otwarte z udziałem rodziców
W czwartek 11 lutego na zajęcia w oddziale V zostali zaproszeni rodzice dzieci. Mieli okazję przekonać się jak wyglądają codzienne zajęcia dydaktyczne oraz czego ich pociechy nauczyły się w ciągu pierwszego półrocza uczęszczania do przedszkola. Na zajęciach pt. "Goście w karmniku" przedszkolaki dzieliły się m.in. umiejętnością liczenia w zakresie 4, stosowania liczebników porządkowych oraz określeń "mniej - więcej", nazywania poznanych ptaków zimujących w Polsce, stosowania przyimków. Poznały również smakiem i dotykiem smakołyki, które później mogliśmy zanieść ptaszkom do karmnika.
„W krainie zabawek”
Tegoroczny bal karnawałowy w przedszkolu odbył się we wtorek 2 lutego. W godzinach dopołudniowych bawiły się oddziały I, II i V, natomiast wczesnym popołudniem oddziały III, IV i VI. W prawdzie wszystko opatrzone zostało hasłem „W krainie zabawek”, ale jak można było się zorientować na naszej zabawie, obok lal w kolorowych sukienkach i pajacyków, nie zabrakło także księżniczek i wróżek, Czerwonych Kapturków, dinozaurów, kowbojów, biedronek i motylków oraz wielu innych pięknych postaci. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie przy muzyce i śpiewie w wykonaniu zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem Pani Małgosi Bialik. Oprócz tańców, nie zabrakło oczywiście prezentacji kolorowych strojów oraz zabaw muzycznych jak np. pociągu, tańca labado, popularnych kaczuszek, taniec z balonem czy zabawy „Stacyjkowo”, gdzie zadaniem dzieci było naśladowanie różnych zabawek. Panie przygotowały ponadto konkursy dla poszczególnych grup. Zadaniem dzieci było m.in. zatańczenie w parach stykając się różnymi częściami ciała, posegregowanie klocków wg kolorów, przewiezienie slalomem lal w wózkach, przejechanie autem przez slalom, czy też taniec pajacyków z utrzymaniem na głowie czapeczki. Radosny nastój nie opuszczał nikogo i żal było schodzić z parkietu. Już teraz czekamy na przyszłoroczny bal.
Kocham mocno Babcię, Dziadka!
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości. W dniach 12-14 stycznia w naszym przedszkolu gościliśmy drogie babcie i wspaniałych dziadków. Na początku szczególni goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt: "To on jest królem” w wykonaniu 5-latków. Następnie każda z grup przygotowała część artystyczną. Przedszkolaki pokazały swoje zdolności aktorskie, muzyczne i taneczne pięknie ilustrując wiersze, radośnie śpiewając piosenki i wesoło pląsając. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami a w oczach niektórych, można było dostrzec łezkę wzruszenia. Nie zabrakło konkursów i wspólnych zabaw. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkania przebiegły w serdecznej atmosferze. Te dni na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr.I i V
Przedszkole na WOŚP
W niedzielę, 10 stycznia 2016 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury, odbył się już 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze niezawodne przedszkole, jak co roku, również wzięło udział w tej ogromnej akcji. W tym roku graliśmy o pozyskanie funduszy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Krótki program artystyczny przygotowały 5 - latki z oddziału III. Wystąpiły w układzie tanecznym do tańca nowoczesnego, a Oskar P. zaprezentował się w piosence świątecznej "Jest taki dzień". Panie nauczycielki zapraszały natomiast do zakupu losów, własnoręcznie pieczonych przez dzieci pierników oraz dekoracji świątecznych.
W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować rodzicom dzieci z oddziału III, a w szczególności paniom Ewie Pajek, Paulinie Grudniewskiej, Magdalenie Dąbrowie, Magdalenie Młodawskiej, za czynne włączenie się w naszą akcję i przygotowanie stoiska ze słodkim poczęstunkiem.
Podziękowanie
"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi"
Jan Paweł II
Serdecznie dziękujemy Rodzicom z gr.II, którzy odpowiedzieli na naszą akcję "Świąteczna Paczka" i włączyli się do niesienia pomocy innym poprzez zakup zabawek, przyborów szkolnych, ubrań i słodyczy. Cieszymy się, że jest tyle wrażliwych i życzliwych osób,które potrafią dzielić się tym co posiadają z potrzebującymi.
Jeszcze raz w imieniu obdarowanej Rodziny dziękujemy za okazane serce.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
„Tak, to On jest Królem…”
Święta Bożego Narodzenia dopiero za kilka dni, a w sklepach, a także w wielu domach i ogródkach już od dłuższego czasu można było zaobserwować choinki przybrane w kolorowe światełka. W przedszkolu w tym tygodniu również rozpoczęły się przygotowania do tych najbardziej rodzinnych dla nas Polaków świąt. Tradycyjne, jak co roku został zorganizowany kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych zarówno przez naszych rodziców, jak i panie nauczycielki. Tematyka zajęć dydaktycznych nawiązywała do tradycji i zwyczajów, dzieci z radością ubierały w swoich salach choinki, natomiast w hallu przedszkola pojawiła się szopka oraz życzenia. Przychodzących do przedszkola witają również melodie kolęd i pastorałek. Wszystko to tworzy piękny, rodzinny klimat świąteczny. Szkoda tylko, że za oknem brakuje śniegu…
W miniony piątek, 18 grudnia, mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu 5 – latków pt. „Tak, to On jest Królem”. W rolach głównych Maryi i świętego Józefa zobaczyliśmy Natalkę B. i Filipa M. z grupy III. Dzieci słowem i piosenką, a nawet pięknym tańcem aniołków, przekazały zgromadzonym historię narodzin Pana Jezusa. Narodzin „maleńkiej miłości zbawiającej świat”, dla której mimo pukania i stukania, nigdzie nie było miejsca.
„Nie ma miejsca dla Jezusa.
Wszystkie drzwi zamknięte.
Dzieciąteczko Święte gdzieś pod sercem mamy jeszcze śpi.
Wszystkie drzwi zamknięte
Dzieciąteczko Święte gdzieś pod sercem budzi się” zaśpiewała Gabrysia P.
To dlatego nasz Król przyszedł na świat w ubogiej stajence na sianku otoczony zwierzętami. To dlatego pierwszymi osobami, które oddały mu pokłon byli zbudzeni przez anioła pasterze, a później trzej królowie. A chór aniołków zaśpiewał wtedy „Panu się kłaniają grają i śpiewają, Jezusowi”. Nawet podstępnemu diabełkowi (w tej roli wystąpiła Ewa P.) nie udało się pogmatwać bożych planów, bo „aniołkowie stajeneczkę uniosą ku gwiazdom, byś do Ojca się przytulił i spokojnie zasnął”.
Po obejrzeniu jasełek udaliśmy się do swoich sal, aby dalej wspólnie świętować czas wigilii. Nie obyło się oczywiście bez połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń oraz tradycyjnych potraw wigilijnych; barszczu z uszkami oraz pierogów z kapustą i grzybami.
„Piękna jest radość, lecz nie każdy ją zna.
Piękne są święta i każdy z nas je ma.
Jedni w oddali, inni przy jednym stole.
Nie ważne kto gdzie, lecz ważne,
Byśmy zawsze pamiętali o sobie”. Takie przesłanie niech nam towarzyszy w te nadchodzące święta. Niech będą rodzinne, spokojne, pełne ciepła i radości.
Udział przedszkolaków w turnieju wiedzy o przyrodzie „Przyroda w czterech porach roku”
We wtorek 15 grudnia w Cedzynie odbyła się XIII edycja turnieju wiedzy przyrodniczej pod nazwą "Przyroda w czterech porach roku " organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody przy współudziale szkoły podstawowej w Cedzynie. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z 16 przedszkoli, w tym pierwszy raz dzieci z naszej placówki. Przedszkole reprezentowały dzieci z grupy IV- Zuzia, Gabrysia i Wojtuś wraz z opiekunem panią Ludmiłą Chłopek. Głównym celem konkursu było wzbogacenie wiedzy przedszkolaków z zakresu przyrody, upowszechnianie nowych metod i form aktywnych w realizacji treści programowych dotyczących ekologii i ochrony środowiska w przedszkolu oraz kształtowanie właściwych postaw proekologicznych. Dzieci spróbowały swoich sił w różnego rodzaju zadaniach o charakterze edukacyjnym. Najważniejsza była wiedza dotycząca zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku. Przedszkolaki uczestniczyły między innymi w konkursach ruchowych, plastycznych, technicznych. Gościem specjalnym konkursu był Minionek, który wprowadził dzieci we wspaniały nastrój bawiąc się z nimi oraz Mikołaj, który przypomniał o zbliżających się świętach i obdarował wszystkie maluchy podarunkami.
W turnieju przede wszystkim liczyło się kształtowanie świadomości przyrodniczej dzieci poprzez zabawę. Każdy uczestnik mógł się czuć jak zwycięzca, ponieważ wszystkie dzieci i każda placówka biorąca udział w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Cieszymy się, że nasze starszaki tak dzielnie i efektywnie reprezentowały naszą placówkę zdobywając zestaw wspaniałych pomocy edukacyjnych, które służyć będą wszystkim przedszkolakom.
"Gore gwiazda"
Pod takim hasłem wystapili w tym miesiącu w przedszkolu artyści z Filharmonii Świętokrzyskiej. Spotkanie miało na celu przybliżenie często zapomnianych lub rzadko śpiewanych kolęd i pastorałek. Usłyszeliśmy m.in. "Bracia, patrzcie jeno", "Hej kolęda, kolęda", czy też lubianą przez dzieci pastorałkę "Pastuszek bosy". Jednocześnie poczuliśmy atmosferę zbliżających się świąt.
Tym razem zaprzyjaźnieni z nami muzycy występowali przy akompaniamencie akordeonu, fryżoletu (instrument przypominający fujarkę) oraz dud. Nie obyło się, rzecz jasna, bez zaprezentowania nam tych instrumentów. Zwłaszcza tych ostatnich, należących do grupy instrumentów dętych drewnianych. Dzieci mogły również znaleźć podobieństwa między akordeonem a dudami, które są bardzo głośne.
Eko - aktywny nauczyciel
„ Całe nasze życie to działanie i pasja.
Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów,
ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia”.
Takie motto przyświecało III edycji konkursu EKOAKTYWNI dla najbardziej aktywnych nauczycieli z terenu województwa świętokrzyskiego, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej w szkołach i przedszkolach. Pomysłodawcą konkursu jest Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgowy w Kielcach. Jego główny założeniem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych nauczycieli. Było o co zawalczyć, ponieważ za ekoaktywność nagrodzeni nauczyciele otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia 2015 w Ośrodku Kultury „ Białogon” w Kielcach. Podczas uroczystości obecny był pan wicekurator Grzegorz Bień, który wręczał nagrody zwycięzcom. Wśród laureatów konkursu znalazła się nauczycielka naszego przedszkola pani Ludmiła Chłopek, która zdobyła drugie miejsce wśród nauczycieli przedszkoli z całego województwa oraz zdobyła certyfikat Eko-aktywnego nauczyciela.
Nagroda dla przedszkola!!!
14 grudnia w sali Kieleckiego Centrum Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursów o tematyce ekologicznej, organizowanych przez Ligę Ochrony Przyrody. Jednym z nich był konkurs pod hasłem „Zostań Przyjacielem Ziemi”, przeznaczony dla przedszkoli i klas I-III, które przez cały rok realizowały działania na rzecz ochrony przyrody. Nasze przedszkole zgłosiło udział w konkursie, zebrało i udokumentowało ponad 80 działań. Z dużą radością przyjęliśmy zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród. Nasza radość była jeszcze większa, gdy okazało się, że Samorządowe Przedszkole im. Jana Pawła w Suchedniowie zdobyło II nagrodę czyli piękny, 40-calowy telewizor. Jest to wspaniały sukces, gdyż liczba uczestników była duża i większość placówek uczestniczy w konkursie już od lat, a nasze przedszkole po raz pierwszy.
Uroczystość uświetniły występy młodych aktorów z koła teatralnego, którzy przedstawili program złożony z prac nadesłanych na konkurs literacki. Jan Wróblewski, językoznawca i znawca zwierząt przywiózł z ptasiego azylu, który prowadzi w Ostrowie, sowę płomykówkę o imieniu Irena i opowiedział o jej zwyczajach.
Cieszymy się z cennej nagrody, która będzie służyć wszystkim przedszkolakom.
Spotkanie z leśnikiem pod hasłem „Dokarmiamy ptaki”
9 grudnia gościliśmy pana Karola Stefańskiego (tatę Igi) – pracownika Nadleśnictwa Suchedniów. Na początku dzieci – przebrane za różne zwierzęta, ptaki, przedstawiły się pokazując w zabawie ruchowo – naśladowczej charakterystyczny sposób poruszania się mieszkańców lasu. Następnie pan leśnik opowiedział o zwyczajach niektórych zwierząt oraz utrwalił które z nich zapadają w sen zimowy. Przypomniał także dzieciom o właściwym zachowaniu podczas kontaktu ze zwierzętami leśnymi. Następnie wykorzystując obrazki różnych gatunków ptaków opowiedział, które z nich można spotkać w naszej okolicy i które pozostają na zimę. A także jakie zasady należy stosować podczas dokarmiania ptaków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadki obrazkowe, wszyscy chętnie udzielali prawidłowej odpowiedzi. Dzieci zaprezentowały Galerię Prac, którą przygotowały specjalnie na dzisiejsze spotkanie. Pan leśnik pochwalił średniaków za estetyczne wykonanie i ich zdolności plastyczne. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal z podobizną leśnych zwierząt. A cała grupa otrzymała książkę o tematyce przyrodniczej „Basia i wyprawa do lasu” oraz „kule tłuszczowe” i ziarenka dla ptaszków.
Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o środowisku leśnym przed zbliżającą się zimą. A po obiedzie wybraliśmy się na plac przedszkolny aby wsypać ziarenka do karmnika a „kule pokarmowe” umieścić na drzewach. Teraz codziennie będziemy obserwować jakie ptaki odwiedzają „ptasią stołówkę”. Serdecznie dziękujemy panu leśnikowi za spotkanie oraz cenne wskazówki związane z dokarmianiem ptaków.
Wyniki konkursu plastycznego "Mikołaj jak malowany"
Konkurs plastyczny pt. "Mikołaj jak malowany" został rozstrzygnięty. Do wychowawców napłynęło mnóstwo ciekawych, kolorowych a często bardzo oryginalnych prac. W sumie było ich 55. Każda z nich została zakodowana i otrzymała swój numer, aby nikt nie wiedział, kto jest jej autorem. W poniedziałek 7 grudnia przedszkolaki, rodzice oraz inne osoby odwiedzające nasze przedszkole mogły oddać swój głos na wybraną pracę.
Komisja w składzie: Pani Dyrektor Zofia Dulęba, pani Jolanta Żońca, pani Danuta Pająk oraz pani Ludmiła Chłopek podliczyły oddane głosy. Łącznie oddanych zostało 316 głosów. W wyniku głosowania laureatami konkursu plastycznego związanego ze Św. Mikołajem zostają:
I miejsce - Zuzanna Ceglińska gr. II (32 głosy)
II miejsce - Oskar Łakomiec gr. III (24 głosy)
III miejsce - Nina Gałczyńska gr. III (18 głosów).
Zgodnie z zapowiedziami, każde dziecko borące udział w naszym konkursie otrzyma pamiątkowy dyplom oraz upominki. Dziękujemy za udział i zaanagażowanie w konkursie, jak równiez za oddane głosy. A zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Wizyta Świętego Mikołaja
„To już czas, to już czas…
Prezenty przywieź nam.
My jesteśmy bardzo grzeczni,
Oceń proszę sam.”
W poniedziałek 7 grudnia już od rana w przedszkolu rozbrzmiewały dźwięki piosenek o Świętym Mikołaju. Dzieci oczekiwały go w swoich udekorowanych na tę okazję salach z niecierpliwością. Na spotkanie z Nim przygotowały specjalne miejsce, by mógł usiąść i odpocząć, wesołe piosenki i wierszyki, którymi chciały się odwdzięczyć za przyniesione prezenty. Zastanawialiśmy się, czym on przyjedzie skoro nie ma nawet odrobiny śniegu. Padało mnóstwo propozycji – samochodem, rowerem, autobusem, aż wreszcie nadszedł ten czas i usłyszeliśmy dzwoneczki i pukanie do drzwi. Okazało się, że nasz wyczekiwany Gość przyjechał saniami, które zamiast płozów miały koła, a cały zaprzęg ciągnęły zaczarowane renifery. Przyznał, że jest bardzo zmęczony, bo w końcu pracował cały poprzedni dzień i noc, by zdążyć na czas z prezentami do dzieci na całym świecie. Dlatego też chętnie skorzystał z chwili odpoczynku w naszym przedszkolu. Mikołaj pamiętał o wszystkich przedszkolakach. Przymknął oko nawet na tych, którym czasem zdarzy się rozrabiać i po krótkiej rozmowie oraz wysłuchaniu piosenek i wierszyków, obdarował dzieci upominkami. Kto odważny mógł usiąść mu na kolanach i uwiecznić tę chwilę na pamiątkowej fotografii. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i chcieli jak najszybciej dowiedzieć się, co też znajduje się w kolorowym pudełku. Było mnóstwo radości i gwaru przy rozpakowywaniu upominków. Mikołaj wychodząc obiecał, że wróci do nas za rok, a więc …. trzymamy za słowo i obiecujemy, iż będziemy grzeczni i uprzejmi wobec siebie nawzajem. Dziękujemy pięknie za wszystkie prezenty i do zobaczenia!
Z okazji mikołajek, w przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Mikołaj jak malowany”. Napłynęło mnóstwo prac, wszystkie bardzo ciekawe i pomysłowe. Obecnie można je obejrzeć na wystawie w hallu naszego przedszkola. Każda praca jest kodowana, tak więc nie wiadomo, kto jest ich autorem. W poniedziałek 7 grudnia, można było oddać głos na jedną wybraną przez siebie pracę. Oddane głosy zostaną policzone i na tej podstawie zostaną wyłonieni laureaci oraz zwycięzca. O wynikach konkursu poinformujemy w najbliższym czasie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I, V
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. II
Rodzice – Dzieciom
Pod takim hasłem 18 listopada w gr. III odbyło się spotkanie zorganizowane i przeprowadzone przez Panią Agnieszkę – mamę Jowitki. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z przedmiotami codziennego użytku naszych pradziadków.
Po przywitaniu się z dziećmi Pani Agnieszka zaprezentowała przedmioty, omówiła ich budowę, sposób posługiwania się nimi. Następnie dzieci podzielone na kilkuosobowe zespoły mogły podczas działań praktycznych poznać sposób posługiwania się tymi przedmiotami. Pani Agnieszka zorganizowała 5 stanowisk. Pierwsza grupa prała na tarce i za pomocą kijanki oraz maglowała obrusy. Druga grupa zagniatała ciasto na bułeczki. Trzecia ubijała masło w maselnicy. Czwarta poznawała zasadę działania cepów do młócenia zboża. Piąta za pomocą nosideł przenosiła wodę do cebrzyka. Dzieci poznały zasadę działania wszystkich przedmiotów wymieniając się przy stanowiskach. Kiedy ciasto już wyrosło przedszkolaki (każdy swoją) uformowały bułeczki, które zostały upieczone, niestety nie w piecu chlebowym. Świeżutkie bułeczki dzieciaki zjadały z apetytem smarując „własnym” masełkiem. Dużą niespodzianką dla dzieci było otrzymanie od Pani Agnieszki dyplomu ”Certyfikatu Pradziadka”. Dyplom otrzymał oczywiście każdy uczestnik spotkania. Czasami bywało ciężko. Pod ciężarem wiaderek uginały się ramionka , dzieciaki śmiejąc się mówiły „jakie to ciężkie”, czasami potrzebowały pomocy. Mimo to dzielnie pokonywały wyznaczony odcinek. Pytane „Co podobało Ci się najbardziej”, najczęściej odpowiadały „wszystko”. Każde dziecko może teraz śmiało powiedzieć „Kiedyś było inaczej -bardzo ciężko. Uśmiechy na twarzach naszych dzieci były najlepszym podziękowaniem dla Pani Agnieszki za zaangażowanie i poświęcony czas. My również dołączamy się do tych podziękowań.
Święto Pluszowego Misia
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci pamiętają szczególnie o swoich pluszowych ulubieńcach, które przybyły z nimi do przedszkola. Wraz z misiami uczestniczyły nie tylko w zajęciach dydaktycznych związanych tematycznie z misiami, ale także we wspólnych zabawach na sali gimnastycznej. Cały czas towarzyszyły im pluszaki. Na początku poznały historię powstania pluszowego misia, a następnie każda grupa brała udział w przygotowanej konkurencji. Zadaniem dzieci było m.in. uśpienie maskotek na chuście animacyjnej, przesuwanie papierowych misiów poprzez wachlowanie gazetą, przewożenie misiów na taczkach, przechodzenie po linie z misiem na głowie, czy nawijanie na czas plastra miodu na rolkę. Jedna z grup natomiast zatańczyła w parach taniec laleczki i misia.
Naszym zabawom z misiami pluszowymi towarzyszyła radosna muzyka oraz rymowanki, do których mogliśmy wykonywać różne zadania i zabawy naśladowcze. Zwieńczeniem Dnia Pluszowego Misia były wykonane przez dzieci prace plastyczne, których głównym bohaterem był właśnie miś.
VII Przegląd Pieśni Patriotycznej
26 listopada przedszkolaki z grupy II reprezentowały placówkę na VII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta w Skarżyku - Kamiennej. Celem przeglądu było kształtowanie postawy patriotycznej, tradycji oraz zainteresowanie pieśnią żołnierską od najmłodszych lat. Naszą placówkę reprezentowała solistka – Julia Chylak w pieśni „Warszawo ma”, która swoim delikatnym głosem rozczuliła serca całej widowni. Natomiast Zespół Przedszkolandia (w składzie: Zuzia C., Julcia Ch., Michasia D., Wiktorka N., Kubuś Ch., Oskarek M., Nadusia O., Agatka R., Oliwierek Ś., Wiktorek Z. ) radośnie i bez tremy zaśpiewał pieśń „Płynie Wisła płynie”. Dzieci odważnie wkroczyły na scenę mocno dopingowane przez nauczycielki i rodziców. Warto zaznaczyć że był to nasz debiut na dużej scenie i byliśmy najmłodszymi (4-latki) uczestnikami przeglądu. Wszystkie placówki w tej kategorii otrzymały dyplomy, a dzieci słodkie upominki.
Jesteśmy z Was dumne i gratulujemy. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za okazaną pomoc.
Filharmonia Świętokrzyska "Kto Ty jesteś"
Listopad to miesiąc, w którym szczególną uwagę skupiamy na naszej ojczyźnie i polskości. W tym tonie właśnie utrzymany był koncert kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej, jaki odbył się w miniony poniedziałek 23 listopada. Muzycy skupili się na tańcach wywodzących się z różnych zakątków naszego kraju. Mieliśmy okazję wysłuchać m.in. dwóch wersji poloneza skomponowanego przez Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Stanisława Moniuszkę oraz oberka. Pani prowadząca zaśpiewała także "Życzenie" Fryderyka Chopina.
Na zakończenie przypomnieliśmy sobie wygląd skrzypiec oraz poznaliśmy fragment utworu pochodzącego z rejonu polskich gór. Dowiedzieliśmy się również, iż piękna wzorzysta chusta, jaka zdobiła ramiona skrzypaczki pochodzi z okolic Limanowej.
Spotkanie z pielęgniarką
W miesiącu listopadzie niektóre grupy w ramach realizowanych zajęć z edukacji zdrowotnej gościły w swoich salach panie pielęgniarki. W oddziale II "średniaków" była to pani Bożena Zegadło z suchedniowskiego Ośrodka Zdrowia „Promyk”, w oddziale "maluszków" o swojej pracy opowiedziała mama Rebeki - pani Sonia Bonar. Natomiast dzieci z oddziału V odwiedziła babcia Zuzi - pani Anna Kalina, która również jest pielęgniarką.
Celem zorganizowanych spotkań było uświadomienie przedszkolakom jak ważna jest higiena i dbanie o własne zdrowie. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, co należy jeść i gdzie mieszkają i czym są witaminki oraz jak ważny jest ruch dla naszego prawidłowego rozwoju. Dowiedziały się, że soczki i napoje, które piją w dużych ilościach na co dzień wcale nie są tak zdrowe, jakby się to wydawało. Zawierają bowiem mnóstwo cukru, który szkodzi na nasze zęby, a także przyczynia się do wzrostu otyłości. Najzdrowsze są soki zrobione samemu ze świeżych owoców. Panie pielęgniarki udzieliły także wskazówek jak postępować podczas kaszlu i kataru, jak również, że lekarstwa należy przyjmować tylko pod kontrolą osoby dorosłej.
Panie pielęgniarki zaprezentowały również dzieciom przedmioty potrzebne w ich codziennej pracy oraz wyjaśniły do czego służą (strzykawki, igły, termometr, bandaże, ciśnieniomierz, glukometr). Dziękujemy za mile spędzony czas, dobre rady i życzymy dużo zdrowia.
Przedstawienie „Szalone bajeczki z dziadunia teczki”
Bardzo ciekawie rozpoczął się tydzień dla przedszkolaków. Dziś bowiem zaraz po śniadaniu udaliśmy się do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur „Szalone bajeczki z dziadunia teczki”. Od razu naszą uwagę przykuła bogata kolorowa scenografia, którą wzbogacały efekty dźwiękowe oraz świetlne. Usłyszeliśmy zabawne interpretacje znanych wierszy dla dzieci poetów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Były to m.in. „Sroka kłamczucha”, „Katar Katarzyny”, „Sum”, „Okulary”, „Skarżypyta”, „W aeroplanie”, „Żaba”. Aktorzy pamiętali, by za każdym razem aktywować dzieci do swoich występów. Okazało się, iż większość z zaprezentowanych wierszy jest przedszkolakom doskonale znana. Świetnie się bawiły mając możliwość dopowiadania rymów, bądź „przekomarzania” się z recytującymi. Natomiast do interpretacji „Rzepki” Juliana Tuwima niezbędna okazała się pomoc samych dzieci. W każdej grupie znaleźli się „ochotnicy” do występu na scenie. Wcielili się oni w bohaterów, dzięki którym rzepkę udało się wreszcie wyciągnąć.
Dzisiejsze przedstawienie pokazało, że poezja nie musi być wcale nudna. Wręcz przeciwnie, można ją przekazać w sposób interesujący i humorystyczny. Można zachęcić już najmłodszych do jej głębszego poznawania.
Zabawa z wiatrem
12 listopada 2015r. grupę VI w Przedszkolu Samorządowym im. Jana Pawła II odwiedził Pan Michał Grudniewski, który opowiadał dzieciom o swojej pasji jaką jest latanie paralotnią. Spotkanie to odbyło się w związku z zajęciami, na których przedszkolaki „poznawały wiatr”. Podczas wizyty maluchy dowiedziały się, jak z pomocą wiatru uprawiać tak pasjonującą dyscyplinę sportu jaką jest paralotniarstwo. Nasz gość zademonstrował dzieciom sprzęt, który jest niezbędny do uprawiania tej dyscypliny sportowej i poinformował dzieci o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w tym sporcie. Dzieci obejrzały także film i zdjęcia z lotu paralotnią, następnie mogły przymierzyć kask, usiąść w uprzęży oraz podziwiać rozmiary paralotni.
Zajęcia te bardzo zainteresowały przedszkolaków i pewnie na długo zostanie w ich pamięci ta niecodzienna wizyta. Panu Michałowi bardzo dziękujemy za cierpliwość, życzliwość i poświęcony czas najmłodszym.
Spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Suchedniów – Cezarym Błachem.
Przez tydzień przedszkolaki w oddziale VI poznawali swoje miejsce zamieszkania- „Suchedniów – naszą małą Ojczyznę”. Odwiedziły najbardziej popularne miejsca naszego miasteczka: park, cmentarz, i najbliższą okolicę przedszkola. Zaplanowana była także wizyta u Burmistrza naszego miasta. Mimo deszczowej pogody spotkanie odbyło się w poniedziałek 9 listopada 2015r.w budynku Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów. Była to jedna z ciekawszych wycieczek, jakie dzieci przeżyły w ostatnim czasie. Przede wszystkim spotkanie z maluchami było wspaniale zorganizowane, a Pan Burmistrz i jego pracownicy byli doskonale do niego przygotowani.
Największą atrakcją i największym przeżyciem dla dzieci była wizyta w gabinecie Pana Burmistrza – Cezarego Błacha. Przedszkolaki z wielką uwagą i zainteresowaniem rozglądały się po pięknym gabinecie. Szeptem wymieniały swoje spostrzeżenia. Nic nie umknęło ich uwadze, nawet stojąca na biurku drobiazgi. Kiedy już ochłonęły i minęło pierwsze wrażenie, Pan Burmistrz opowiedział o swojej pracy, a dzieci zadawały pytania. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu Burmistrzowi za gościnę, a gospodarz obdarował małych gości słodyczami.
Wychowawcy i przedszkolaki serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi za tak gościnne i miłe przyjęcie oraz za poświęcony czas i uwagę najmłodszym mieszkańcom Suchedniowa.
Dzieciom bardzo podobała się ta wycieczka i na długo zostanie w ich pamięci.
Święto Zmarłych
„Śpieszmy się kochać ludzi
oni tak szybko odchodzą...”
(ks. Jan Twardowski)
Święto Zmarłych to czas zadumy i refleksji. Ale również jest to odpowiedni moment na wspomnienie i rozmowę o tych, którzy już odeszli od nas.
W dniu 2 listopada korzystając z pięknej pogody dzieci z oddziału VI wybrały się na spacer, na cmentarz parafialny, aby pomodlić się i zapalić na grobach znicze. W skupieniu i z powagą dzieci oddały hołd żołnierzom, którzy zginęli, walcząc o Naszą Ojczyznę. Krótką modlitwą uczciliśmy również pamięć księdza infułata Józefa Wójcika.
Przedszkolaki wiedzą, że te dni są bardzo ważne a cmentarz to miejsce szczególne dla naszej historii.
Święto Niepodległości - Przegląd Poezji i Piosenki Patriotycznej
Dzisiaj jest święto Polski – Dzień Niepodległości.
Dzisiaj wielka jest rocznica, jedenasty listopada.
Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa.
„Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”, a dla każdego Polaka data 11 listopada 1918 roku jest niezmiernie ważna. W tym bowiem dniu po wielu latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji odbył się w naszym przedszkolu Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej. Uczestnicy występowali wraz ze swoimi grupami lub indywidualnie, a niektórzy mieli okazję zadebiutować na scenie przy większej publiczności.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zastępca burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów pan Dariusz Miernik oraz inspektor wydziału oświaty pani Beata Kaszuba. Po powitaniu wszystkich zebranych oraz odśpiewaniu hymnu narodowego zostało powołane jury, które czuwało nad prawidłowym przebiegiem naszego przeglądu. W jego składzie znaleźli się pan Dariusz Miernik – przewodniczący oraz członkowie pani dyrektor przedszkola Zofia Dulęba i pani Magda Biskup z grupy III. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, były recytacje wierszy związanych z naszym krajem oraz piosenki zarówno te żołnierskie, które towarzyszyły naszym żołnierzom na różnych frontach, jak również te opisujące piękno naszej Ojczyzny.
Mogliśmy usłyszeć wiersze w wykonaniu Julii i Mateusza z grupy V, Hani, Kacperka i Rebeki z grupy I. A dzieci z grupy VI zaprezentowały wiersz „Polska”. Starsze przedszkolaki natomiast pod kierunkiem swoich pań przygotowały własne interpretacje piosenek. „Średniaki” śpiewając „Płynie Wisła, płynie” pokazały jak pięknie wstęgą opasuje nasz kraj Wisła. Swoją dumę i radość z bycia Polakami, w różnobarwnych strojach z wielu zakątków naszego kraju, wyśpiewały dzieci z grupy IV w piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wesoło o ułanach przybywających pod okienko śpiewały „starszaki” z grupy III. Zaś solista z tego samego oddziału - Oskar zaprezentował się w piosence zachęcającej do marszu „Marsz I brygady”. Wszystko utrzymane było w podniosłym i uroczystym charakterze. Każdy z biorących udział w naszym dzisiejszym przeglądzie otrzymał ogromne brawa oraz pamiątkowy dyplom.
Spotkanie z panem leśniczym
„Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły.”
H. Zdzitowiecka
W dniu 4 listopada do naszego przedszkola przybył niezwykły gość – Pan Leśniczy z Nadleśnictwa Suchedniów - Tomasz Chłopek, tata Wiktorka. Na początku spotkania pan leśniczy zaprezentował swój mundur, opowiedział o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Zwrócił uwagę na właściwe zachowanie się w lesie podczas spaceru. Przypomniał naszym przedszkolakom, iż w lesie nie należy hałasować, by nie płoszyć ptaków, wyrzucać śmieci na ściółkę , rozniecać ognia w miejscach do tego nie przeznaczonych, zrywać i niszczyć roślin. Następnie dzieci zapoznały się z narzędziami niezbędnymi do pracy leśniczemu: przyrządem do pomiaru średnicy drzew- średnicomierzem, przyrządem do mierzenia wysokości drzew- wysokościomierzem oraz numeratorem służącym do znakowania drewna. Przedszkolaki zapoznały się też z roślinami występującymi w poszczególnych warstwach lasu. Miały okazję porównać wygląd liści wybranych drzew.
Każdy przedszkolak mógł też przymierzyć prawdziwą czapkę leśniczego i obejrzeć z bliska rogi jelenia i koziołka. Każdy chętny mógł zadać panu Tomkowi pytania na temat interesujących go zagadnień związanych z ekosystemem leśnym. Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce przyrodniczej „ Od ziarenka do drzewa”. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Pasowanie na Przedszkolaka
Czwartek 5 listopada był bardzo ważnym dniem dla wszystkich przedszkolaków, które we wrześniu przekroczyły po raz pierwszy próg przedszkola. Dziś bowiem odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Jednak zanim pani Dyrektor wypowiedziała formułę „pasuję cię na przedszkolaka Przedszkola Samorządowego w Suchedniowie”, dzieci wystąpiły w przygotowanych wcześniej programach artystycznych. Wszystkie grupy pięknie się zaprezentowały. Zasłużyły tym samym na gromkie brawa rodziców, którzy przybyli, aby wraz ze swoimi dziećmi cieszyć się dzisiejszym dniem i wspólnie świętować. Były wesołe piosenki, wierszyki, tańce, akompaniowanie na instrumentach. Okazało się, że można do tego wykorzystać nawet przedmioty codziennego użytku, np. plastikowe kubeczki i gumki recepturki. Następnie pani Dyrektor odczytała treść przyrzeczenia ślubowania, które zostało zaakceptowane głośnym „PRZYRZEKAMY”. Od dziś już nikt w przedszkolu nie będzie grymasił ani płakał, a z talerza wszystko zjadał. W końcu każdy jest już dzielnym przedszkolakiem. Występ dzieci z oddziału VI zaszczycił swoją obecnością Pan Burmistrz naszego miasta Cezary Błach, który wraz z rodzicami mógł się przekonać, jak wiele dzieci już potrafią. Po części uroczystej na sali gimnastycznej nadszedł czas na słodki poczęstunek w poszczególnych salach przygotowany przez rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. I
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gr. II i V
Wizyta uczniów ze szkoły nr 3.
4 listopada grupę III odwiedzili uczniowie z klasy II a, Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką pani Ewy Bąk oraz dzieci ze szkolnego Koła Przyjaciół Książki pod opieką pani Małgorzaty Rek. Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom krótkie, wesołe wierszyki oraz zagadki. Starszakom podobały się występy dzieci, ze skupieniem słuchali swoich starszych kolegów. Bardzo miłym gestem było wręczenie przedszkolakom zakładek do książek jako pamiątki spotkania i zachęcenia do czytania książek. Po bajkach był czas na wspólną zabawę. Dzieci ze szkoły z radością razem z przedszkolakami układały układanki, budowały z klocków, lepiły z plasteliny. Niektórzy z uczniów wspominali dawne czasy, gdy byli przedszkolakami i uczęszczali do naszego przedszkola. Było to bardzo miłe spotkanie, za które serdecznie dziękujemy.
Wycieczka do Leśnej Klasy
We wtorek 27 października dzieci z najstarszych grup – III i IV wyruszyły na wycieczkę autokarową do Leśnej Klasy znajdującej się przy na ulicy Zagórskiej. Dzięki uprzejmości pani Marty Ptak oraz pana Sebastiana Bryczkiewicza mogły zwiedzić obiekt i znajdujący się w pobliżu las a także zaobserwować zmiany w przyrodzie zachodzące w okresie jesieni. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach, na których poznały nazwy roślin i zwierząt występujących w lesie oraz dowiedziały się, w jaki sposób postępować w przypadku, gdy spotkamy na swojej drodze leśnych mieszkańców. Nauczyły się też rozpoznawać różne gatunki drzew liściastych i iglastych. Po ciekawych zajęciach dzieci miały okazję udać się na w poszukiwaniu tropów leśnych zwierząt. Dowiedziały się jakie gatunki zwierząt można spotkać w naszych lasach oraz mogły zaobserwować ślady, jakie one zostawiają. Po bardzo ciekawej i pouczającej lekcji przedszkolaki odznaczone zostały przez panią Martę medalami z podobiznami leśnych zwierząt.
Za przekazanie nam wielu ciekawych informacji pani Marcie i panu Sebastianowi bardzo dziękujemy!
Rodzice czytają dzieciom
W ramach programu własnego "Lubię, kiedy mi czytasz mamo, tato" realizowanego w naszej placówce chętni rodzice odwiedzają swoje pociechy, w poszczególnych grupach, aby czytać dzieciom bajki, opowiadania. Czytają literaturę – najczęściej wybraną przez syna/córkę. Dzieci są bardzo zadowolone i dumne ze swoich rodziców. Czytanie książek przez bliskie osoby sprawia im wiele radości a także jest powodem do dumy i szczególnego wyróżnienia. Celem tej akcji jest min. kształtowanie nawyków czytelniczych, a także wprowadzanie dziecka w świat pozytywnych wartości: dobra, prawdy, miłość itp. Zdaniem psychologów „codzienne czytanie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem szczególnie w dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery.
„Jesienne zabawy z deszczem”
Podsumowując tygodniowe działania o tematyce „Deszczowa pogoda” średniaki poznały historię zagubionej kropelki a także chętnie ułożyły i opisały jej treść. Uczestniczyły w zabawie paluszkowej „Deszczowy spacerek” a wcielając się w malutkie kropelki aktywnie brały udział w zorganizowanej zabawie ruchowej i muzycznej .W grupie średniaków królował kolor niebieski. Dużo frajdy sprawiły dzieciom zabawy z papierowymi kałużami, deszczowymi chmurami oraz kolorowymi parasolkami. Na zakończenie odbył się koncert „Deszczowej orkiestry”. Wspólna zabawa rozwijała wyobraźnię i inwencję najmłodszych, uczyła współdziałać z innymi oraz dała im wiele radości i uśmiechu.
Muzyczne kontrasty
Podczas dzisiejszego spotkania z muzykami z Filharmonii Świętokrzyskiej przedszkolaki poznały kolejny termin stosowany nie tylko w muzyce, ale i na co dzień KONTRAST. Słowo to oznacza coś przeciwstawnego. Tak samo jest również w muzyce, o czym można było się przekonać słuchając przygotowanych utworów. Muzyka może być spokojna lub skoczna, wesoła lub smutna, głośna lub cicha, szybka lub wolna. Dynamika takiego utworu się zmienia.
Dzieci poznały również kolejny instrument muzyczny, jakim jest flet poprzeczny. Jest to instrument należący do rodziny instrumentów dętych drewnianych, mimo że obecnie wykonywany jest z metalu. A to ze względu na fakt, iż dawniej flety robione były z drewna.
Ciekawe zajęcia w grupie V
W środę 21 października dzieci z grupy V uczestniczyły w zajęciach z zaproszonym gościem, którym była mama Gabrysia. Jest ona nauczycielem pracującym w poradni z dziećmi słabowidzącymi lub niewidomymi. A w ramach współpracy z rodzicami przyjęła nasze zaproszenie i opowiedziała nam, czym zajmuje się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Przyniosła ze sobą pomoce, które są niezbędne do wykonywania różnych ćwiczeń dla osób z wadą wzroku. Pokazała, jak wyglądają książki pisane alfabetem Braille'a, atlas geograficzny, z którego korzystają osoby z niepełnosprawnością oraz inne pomoce do zabawy z dziećmi. Przedszkolaki mogły jednocześnie poznać rodzaje powierzchni, jaką mają różne przedmioty codziennego użytku. Bardzo chętnie wykonywały ćwiczenie doskonalące zmysł dotyku. Wielkim zainteresowaniem natomiast cieszył się przedmiot przypominający tablet w wersji mini. Jak się okazało, była to lupa, służąca do powiększania liter w tekście.
Dziękujemy Pani Kindze za przyjęcie zaproszenia do uczestnictwa w naszych dzisiejszych zajęciach dydaktycznych. Można było się przekonać jak wielkim zainteresowaniem się one cieszyły. Z pewnością wiele wiadomości zostanie dzieciom w pamięci na długi czas.
Dzień Edukacji Narodowej oczami małych fotoreporterek
14 X wybrałyśmy się do Samorządowego Przedszkola im Jana Pawła II, aby poznać panujące tam zwyczaje. Czekała na nas miła niespodzianka. Na dole w holu zauważyłyśmy okolicznościową tablicę z kwiatami i napisem: „14 X Dzień Edukacji Narodowej”. Z góry dochodziły dźwięki muzyki. To starszaki z grupy III przygotowywały się do występów. Były życzenia wyrażone wierszem i przepięknie zaśpiewana przez Oskara P. piosenka pt.: „Nasza Pani”.
Przywitałyśmy wszystkich i przeprowadziłyśmy wywiad z dziećmi. Starszaki śpiewająco odpowiadały na nasze pytania. Zaprezentowały w jaki sposób bawią się w kole, jak wyglądają zajęcia na rytmice i gimnastyce, co lubią rysować i gdzie najlepiej odpoczywają przy cichych kołysankach. Popisowym numerem był taniec całej grupy oraz występ Franka w roli solisty zespołu Milano. Przedszkolaki nie zapomniały o upominkach i odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat”. Ujęła nas miła i serdeczna atmosfera. Wszystko dokładnie sfotografowałyśmy i przelałyśmy na papier z pomocą naszych pań: Magdaleny Biskup i Anny Dziób. Za rok znów się tam wybierzemy.
„Fotoreporterki gazety suchedniowskiej” Julia, Gabrysia i Ewa.
Dzień Papieski
16 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Papieski. By godnie uczcić ten dzień, przedszkolaki cały tydzień przygotowywały się do uroczystości słuchając historii związanych z życiem Papieża Polaka, oglądały albumy i zdjęcia przedstawiające Jana Pawła II, śpiewały i słuchały pieśni związanych z jego osobą, rozmawiały o Jego życiu a także wspólnie z wychowawczyniami przygotowywały kąciki patrona naszego przedszkola w salach dydaktycznych. By utrwalić wiedzę o osobie Jana Pawła II zwiedzały też miejsca w przedszkolu, które są z nim związane. Wszyscy odwiedzający przedszkole mogli też obejrzeć w holu wystawę „Z Pamiętnika Papieskiego Anioła”. Akademię z okazji Dnia Papieskiego rozpoczęło uroczyste wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu przedszkolnego. Następnie nauczyciele i pracownicy przybliżyli życie Karola Wojtyły, który urodził się w zwykłej rodzinie i tak, jak każde dziecko uwielbiał biegać, grać w piłkę, chodzić po górskich szlakach, jeździć na spływy kajakowe. Następnie maluchy poznały drogę Karola, którą przebył, by być kapłanem, biskupem, kardynałem i wreszcie papieżem. Przedszkolaki wraz z Janem Pawłem II przeniosły się na różne kontynenty, by na końcu pożegnać go przed ostatnią tajemniczą podróżą. Nie zabrakło wspólnych zabaw i tańca przy piosenkach o tematyce religijnej. Na koniec zaś dzieci poznały drogowskazy, jakimi należy kierować się w życiu, a które pozostawił nam Święty, który zawsze nam wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre.
Opiekujemy się drzewami
10 października pobchodzone jest Święto Drzewa. W przedszkolu już w najmłodszych grupach staramy się zainteresować dzieci bardzo ważnym tematem, jakim jest ochrona środowiska naturalnego. W tym roku nie mogło być inaczej. Dzieci z grupy V wzięły udział w zajęciacho tematyce "Opiekujemy sie drzewami. Dbamy o środowisko". Miały okazję wypowiedzieć się, jakie znaczenie mają drzewa w życiu ludzi. Bawiły się matematyką przeliczając na materiale przyrodniczym, utrwalały znaczenie przyimków "na, pod, obok, za". Na koniec natomiast utworzyły wspólne grupowe drzewo jesienne odbijając swoją dłoń pomalowaną farbą.
XV Spotkanie Rodzin Szkół im. Jana Pawła II
W dniu 8 października 2015r. delegacja dzieci, rodziców i nauczycielek z naszego przedszkola odbyła pielgrzymkę autokarową do Częstochowy z okazji XV spotkania Rodzin Szkół im. Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej odprawianej przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika - opiekuna rodzin. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset szkół i tylko kilka przedszkoli - w tym nasze. Jak co roku dopisała nam pogoda i wszystkim udzielała się uroczysta atmosfera spotkania.
Soki pijemy zdrowo rośniemy
Dzieci z grupy IV wiedzą, że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać, spożywać dużo warzyw i owoców zawierających witaminy. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Dzieci przyniosły do przedszkola marchewki i jabłka. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie wspólnie omówiliśmy, jakich zasad higieny należy przestrzegać przed przystąpieniem do przygotowywania posiłków. Na koniec pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i degustacja soków o różnych smakach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci zgodnie stwierdziły, iż przygotowane własnoręcznie soki są pyszne.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Oj działo się, działo... po pierwsze pogoda zrobiła nam miłą niespodziankę - było dość ciepło i słonecznie, po drugie było wiele atrakcji, a po trzecie całe nasze miasteczko mogło się przekonać, jak ważne jest to święto dla całej naszej społeczności przedszkolnej.
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego. Dzień ten został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka.To święto najmłodszych, dla których przedszkolna zabawa i nauka ma być wielką przygodą. Każdy dzień jest nową przygodą, w przedszkolu czekają kolorowe zabawki, ciekawe zajęcia radosne panie.
Większość przedszkolaków przyszła w tym dniu w kolorowych przebraniach. Wśród dziewczynek przeważały księżniczki i wróżki. Ale można było rozpoznać także myszki, biedronki, pszczółki, misie, policjantów oraz wiele innych. Wszyscy prezentowali się wspaniale. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wesołych zabaw przy muzyce na placu przedszkolnym. Następnie, przy asyście policjantów z suchedniowskiego komisariatu, bezpiecznie przeszliśmy kolorowym korowodem ulicami miasta.