Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł
sobota, 06 maj 2023 18:36

Wycieczka edukacyjno- turystyczna starszaków do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Umianowicach

W czwartek 27-go, kwietnia grupa Skrzatów i Delfinów wybrała się na wycieczkę edukacyjno - turystyczną do Umianowic („Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy"). Celem wycieczki było poznanie regionu z terenu województwa świętokrzyskiego, które wpływa na kształtowanie więzi z krajem i podnoszenie świadomości o jego wyjątkowych walorach i wartościach zarówno przyrodniczych jak i kulturowych, historycznych.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez pracowników Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Umianowicach. Pani Beata omówiła program oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas naszej wycieczki.

W pierwszej części naszej wycieczki odbyły się zajęcia terenowe, podczas, których dzieci wcieliły się w rolę detektywów i miały za zadanie odszukać w terenie m.in.: mech, dziuple, ambonę, porosty, hubę oraz inne rośliny i kwiaty pokazane na ilustracjach przez Panię Beatę. Następnie odwiedziliśmy stadninę, gdzie dzieci mogły nakarmić konie. Po tym spacerkiem udaliśmy się na krótką przerwę, aby zjeść II śniadanie przygotowane przez organizatorów wycieczki. Druga część zajęć polegała na obserwowaniu przez dzieci przyrody z użyciem lornetek i lup.

Następnie udaliśmy się na teren Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, gdzie starszaki mogły zobaczyć zwierzątka przebywające w zagrodzie: baranki, owieczki, kozy i krówkę. Na koniec zajęć na świeżym powietrzu dzieci podziwiały piękny krajobraz wokół Ośrodka Edukacji Przyrodniczej z wieży widokowej.

Po dość wyczerpujących zajęciach terenowych przeszliśmy do budynku Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajowrazowych w Umianowicach , gdzie odbyły się zajęcia przy wielogabarytowym akwarium ,,Nidarium” przedstawiającym gatunki ryb żyjących w rzece Nidzie, pogadanka o żółwiu błotnym oraz quest przyrodniczy, który utrwalił wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

Wycieczkę zakończyliśmy smacznym posiłkiem oraz pamiątkowym grupowym zdjęciem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobą za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego projektu.

Dziękujemy!!!!