Dzisiaj jest: 23 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
piątek, 30 wrzesień 2016 21:55

dzień przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego

Znalezione obrazy dla zapytania ogólnopolski dnia przedszkolaka

W piątkowe słoneczne przedpołudnie 30 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego. Aby pokazać suchedniowianom, że w tym dniu to one są najważniejsze, przemaszerowały w kolorowym korowodzie ulicami miasta prosto pod Urząd Miasta i Gminy. Tam spotkał się z nami Pan burmistrz Cezary Błach, który złożył naszym wychowankom życzenia z okazji ich święta. Nie zapomniał też o słodkim „co nieco”. Po odliczeniu do trzech puściliśmy w górę kolorowe balony wypełnione helem. Długo patrzyliśmy, jak fruną w obłoki. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekał prawdziwy seans filmowy w postaci bajek wyświetlanych z projektora.

Dzień Przedszkolaka ma swoją krótką historię. Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się do Marszałka Senatu z petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustanowienia dnia 29 września "Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego". Na wniosek środowisk wychowania przedszkolnego z całej Polski "Ogólnopolski Dzień Wychowania Przedszkolnego" ma być świętem pewnej idei, osób zajmujących się edukacją przedszkolną dzieci i ma w sposób uroczysty i wzniosły uzmysławiać w społeczeństwie wagę edukacji przedszkolnej.

We wrześniu jest również jeszcze jeden dzień, który zwraca uwagę na to, jak ważna jest edukacja przedszkolna dla każdego malucha. Otóż, uchwałą Sejmu RP z 13 września 2013 roku, dzień 20 września został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, aby docenić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Ustanawiając to święto Sejm zwrócił uwagę, iż „wszystko, co naprawdę warto wiedzieć, nasze dziecko uczy się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat. To etap, w którym „budowany” jest solidarny fundament do dalszego rozwoju. Ten okres ma ogromny wpływ na dorosłe życie, odnoszone sukcesy i karierę. To w wieku przedszkolnym mały człowiek staje naprzeciwko nowych wyzwań, kształtuje swoją kreatywność, bycie odkrywcą jest wówczas jednym z jego najważniejszych celów i priorytetów”.