Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena
poniedziałek, 07 listopad 2016 17:59

„Bajka rozbudza to wszystko,

co ma być zrobione w życiu dziecka”

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Nasze przedszkole w tym roku aktywnie włączyło się w akcję. Najpierw został ogłoszony konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”, który właśnie w dniu dzisiejszym został rozstrzygnięty. Wszyscy, którzy zechcieli zaprezentować dowolną techniką ulubionego bohatera, otrzymali nagrody. Ponadto komisja w składzie pań: Blanki Grudniewskiej, Justyny Bera i Anny Treter wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz pracę, zasługującą na wyróżnienie.

I miejsce – Julia Wiśniewska gr. III

II miejsce – Malwinka Rozumek gr. III

III miejsce – Wiktoria Nowak gr. IV

Wyróżnienie – Kornelka Brzezińska gr. III

W poniedziałek 5 listopada nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. W salach poszczególnych oddziałów można było spotkać, m.in. księżniczki Elzy, Czerwone Kapturki, myszki Minnie, wróżki, elfy, rycerzy, a nawet Kubusia Puchatka. Aby uczcić ten dzień zaprosiliśmy specjalnych gości, aby zechcieli przeczytać przedszkolakom ich ulubione bajki. Tymi gośćmi były mamy kilkorga dzieci, które w przebraniach postaci bajkowych odwiedziły w godzinach dopołudniowych naszych wychowanków.

Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie czekały na wszystkich zabawy ruchowe przy muzyce, zagadki, w których należało się wykazać znajomością bajek i baśni, a co najważniejsze panie nauczycielki: Monika Kamionka, Blanka Grudniewska, Anna Treter, Grażyna Pawlik oraz Magdalena Biskup przedstawiły przedszkolakom bajkę „Trzy świnki”.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Albert Einstein kiedyś powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne – czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne – czytaj im więcej bajek”. A przecież wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój czas, aby pomóc zrealizować przebieg tegorocznego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu.