Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Kwiecień 2020    |    Imieniny obchodzą: Wacław, Izydor, Benedykt
sobota, 26 listopad 2016 18:15

andrzejki w przedszkolu

Andrzejkowe czary mary przedszkolaków

 Andrzejki – stary zwyczaj ludowy, obchodzony w wigilię świętego Andrzeja, 29 listopada – to wie­czór wróżb i przepowiedni. Św. Andrzej jest patronem małżeństw, orędownikiem zakochanych, wspomaga w sprawach ser­cowych. Stąd wróżby w tym dniu dotyczą miłości i małżeństwa. Dawniej był to wieczór wróżb wyłącznie dla dziewcząt. Tradycja wróżb andrzejkowych przetrwała do naszych czasów i ma przede wszystkim charakter zabawy. Współcześnie andrzejki mogą być wesołym spotkaniem nie tylko młodzieży, lecz także dzieci w różnym wieku. Spotkanie przedszkolaków i rodziców może być osobliwą okazją do pełnej śmiechów i żartów beztroskiej zabawy, podczas której możliwe jest przeniesienie się w świat fantazji. Wspólnie przygotowane przez dzieci i rodziców magiczne rekwizyty do dekoracji sali, ubranie wprost z garderoby czarodzieja umożliwią wykazanie się pomysłowością i inwencją twórczą. Ważne, aby wytworzyć wspólnie nastrój tajemniczości, konieczny dla wróżb i czarów.

Tegoroczne andrzejki w przedszkolu odbywały się w dniach 23 i 24 listopada, jak zwykle w godzinach wczesno wieczornych. Tradycją już jest, że w tym dniu dzieci mogą oglądać przedstawienie teatralne w wykonaniu swoich rodziców. Tym razem pod kierunkiem pań nauczycielek przygotowali  oni inscenizację baśni „Szewczyk Dratewka”. Następnie wszyscy udaliśmy się do sal, aby wspólnie zgłębiać tajniki wróżb i tradycji andrzejkowych. Dzieci miały okazję poznać imię swojego przyszłego wybranka lub wybranki, kim zostaną w przyszłości, na podstawie ulubionego koloru, czy kwiatu mogły dowiedzieć się o posiadanych cechach charakteru. Przy pomocy rodziców odczytywali znaczenie znaków zodiaku. Dla rodziców również coś się znalazło. Było mnóstwo śmiechu i zabawy przy wesołych dźwiękach hitów dyskotekowych.

A czy nasze życzenia i wróżby się spełnią? Tego podobno  dowiemy się po obserwacji gałązki z drzewka wiśniowego, którą każdy mógł zabrać ze sobą po zakończonej zabawie.  Przepowiednia bowiem mówi, że jeśli zakwitnie do świąt Bożego Narodzenia, wówczas wszystko się spełni.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć