Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
piątek, 09 luty 2018 00:14

Przedszkolne zapusty

Przedszkolne zapusty

"Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty Czwartek. Myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli". Mówi jedno z przysłów ułożonych na tę okazję. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia gotowano bardziej obfite jedzenie, z większą ilością tłuszczu i smażono specjalne ciasta: pączki i chrust (faworki). Od Tłustego Czwartku hucznie się bawiono, a już najhuczniej od niedzieli do północy z wtorku na środę popielcową. Podczas tych dni starano się najeść do syta dobrych rzeczy i przed Wielkim Postem dobrze się wybawić, wyśmiać i wykrzyczeć. W tłusty czwartek nie wypada nie zjeść pączka. Tym bardziej, że według tradycji staropolskiej  ten, kto w ten dzień ciastkiem pogardzi, szczęście szerokim łukiem omijać będzie.

Od samego rana w czwartek rozbrzmiewały w przedszkolu skoczne melodie ludowe, zaś dzieci prezentowały kolorowe stroje nawiązujące do różnych regionów Polski. Nasze huczne pożegnanie karnawału zaszczycili swoją obecnością członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Michniowa. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat ich działalności, jak również z czego składa się tradycyjny strój świętokrzyski żeński i męski. Usłyszeliśmy też nieznane nam dotąd przyśpiewki ludowe. Razem z naszymi Gośćmi bawiliśmy się przy skocznych melodiach oraz poznaliśmy jedną z zabaw ludowych. Nasze świętowanie nie mogło odbyć się bez tradycyjnego korowodu zapustowego utworzonego przez dzieci z grupy V. A żeby tradycji stało się zadość każdy miał okazję posmakować pączków i faworków, które ponoć w Tłusty Czwartek nie tuczą.

Serdeczne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich z Michniowa, którzy poświęcili nam swój czas i zechcieli przyjąć nasze zaproszenie do wspólnej zabawy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć