Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 12 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Zenon, Wiktor
czwartek, 05 kwiecień 2018 23:10

Przedszkolaki w Magii Karmelu

Przedszkolaki w Magii Karmelu i Muzeum Zabawek

W środę 4 kwietnia dzieci z oddziałów I, II, V, VI wybrały się na wycieczkę autokarową do Kielc. Głównym celem było zwiedzanie Muzeum Zabawek oraz udział w warsztatach cukierniczych w Magii Karmelu. Muzeum posiada kolekcje lalek w historycznych strojach z przełomu XIX i XX wieku, a najstarsza lalka woskowa pochodzi z wieku XVIII. Wśród akcesoriów lalkowych znajdują się także pokoiki dla lalek z kompletnym wyposażeniem i odrębne zestawy mebelków lalkowych, które bardzo podobały się dziewczynkom. Są też gry z okresu międzywojennego, m.in.: „Lotto”, chińska „Mah Jong”, unikatowe domino wykonane z kości i hebanu czy też jo-jo z lat 30. XX wieku. Wśród zabawek historycznych są zagraniczne i polskie różnego rodzaju klocki. W muzealnych zbiorach znajdują się zabawki charakterystyczne dla wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce. Tymi mogły się pobawić nasze przedszkolaki, co sprawiło im wielką frajdę. Kolekcje modelarskie są integralną częścią zbiorów muzealnych. Zawierają modele latające, pływające i jeżdżące, wykonane z kartonu i plastiku. Można było tez obejrzeć postacie z bajek zarówno dawnych, jak i współczesnych, np. Bolka i Lolka, pingwina Pik Poka, misia Koralgola, misia Uszatka, czy też Shreka z najlepszym przyjacielem osłem. 

Zwiedzanie muzeum przybliżyło naszym wychowankom wygląd oraz sposób wykonania zabawek naszych pradziadków. Z zaciekawieniem słuchały opowiadania pani przewodniczki.

Ale najbardziej czekały na warsztaty cukiernicze w Magii Karmelu. W trakcie warsztatów poznały niezmieniony od dawnych czasów ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu, sposób jego barwienia oraz wytwarzania różnokolorowych cukierków, które można było obejrzeć na półkach. Zwieńczeniem naszej wizyty w Manufakturze była możliwość samodzielnego wykonania lizaka. Była to wyśmienita zabawa dla wszystkich, nawet pań nauczycielek, które również miały możliwość pokazania swoich umiejętności cukierniczych. Każde dziecko otrzymało w prezencie pamiątkowy dyplom oraz swojego lizaka.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć