Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 11 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Filip, Leon, Marek
środa, 23 maj 2018 21:51

Warsztaty "Od ziarenka do bochenka"

Warsztaty „Od ziarenka do bochenka”

W dniu 22 maja starszaki udały się na wycieczkę do Parku Etnograficznego w Tokarni. Głównym celem wyjazdu był udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka” – nagroda w konkursie plastycznym organizowanym przez Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe w Kielcach, w którym przedszkolaki otrzymały wyróżnienie. Zaprezentowane zajęcia to ciekawa opowieść od momentu wysiewa ziarna poprzez poszczególne jego etapy przygotowania, aż do wypieku chleba. I część warsztatów odbyła się w najstarszym wiatraku z Janika. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pracował młyn wietrzny typu „koźlak”, z jakich części się składa. Poznały różne rodzaje zbóż oraz sposób ich młócenia i mielenia. Następnie spacerkiem udaliśmy się do wiejskiej chałupy, gdzie miały możliwość samemu doświadczać  jak wypieka się chleb. Pod czujnym okiem pani zwijały małe bułeczki, które następnie wypiekały się w piecu. Ponadto dzieci poznały zwyczaje związane z tradycją wypiekania chleba. Kończąc naszą wycieczkę w Skansenie udaliśmy się do Dworku  z Suchedniowa, podziwiając wnętrza średniozamożnej rodziny szlacheckiej a także Masztalnię dworską w której zgromadzono pojazdy z kolekcji Jana Wzorka. Dzieciom bardzo podobały się również zwierzęta gospodarskie – krowy, konie, kozy które pasły się na trawie. Wycieczka była bardzo udana – dopisywały nam humory i piękna pogoda.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć