Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
niedziela, 03 marzec 2019 18:20

zapusty

Przedszkolne zapusty

Zapusty to okazja do świetnej zabawy, ale także przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Tegoroczny ostatni czwartek karnawału przypadał 28 lutego. W naszym przedszkolu jest to dzień, który obchodzimy na ludowo. Dlatego też od samego rana towarzyszyły nam skoczne ludowe rytmy, a w salach było kolorowo od ręcznie haftowanych bluzek i spódnic, zapasek, chustek z motywem kwiatowym, korali ozdabiających szyje dziewczynek i pań nauczycielek, czy też aksamitek zdobiących koszule chłopców. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od inscenizacji przedstawienia w wykonaniu nauczycielek „Pączki i faworki u babci Honorki” na podstawie utworu M. Kownackiej. Następnie nadszedł czas na wesołe zabawy przy muzyce, które poprowadziła pani Monika. Naszą uroczystość, podobnie jak w roku ubiegłym, zaszczycili swoją obecnością członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Michniowa „Michniowianie”. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że wśród naszych wychowanków są dzieci, które zaczynają działać w Kole Gospodyń. Mieliśmy okazję poznać typowy strój ludowy zarówno damski, jak i męski, a także dowiedzieć się, czym zajmują się panie i panowie z Koła w czasie wspólnych spotkań. Przedszkolaki natomiast miały przygotowane zagadki słuchowe w wykonaniu jednego z przybyłych gości. Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć tradycyjnego kolorowego korowodu, który jak mówią słowa ludowej przyśpiewki kurpiowskiej, składa się z kozła, boćka, dwóch niedźwiedzi.

Najważniejszym akcentem Tłustego Czwartku są pączki i faworki, których oczywiście nie zabrakło w przedszkolu w tym dniu. Po obiedzie wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. 

Serdecznie dziękujemy członkom Koła Gospodyń Wiejskich za przyjęcie naszego zaproszenia i wspólną zabawę.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć