Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
wtorek, 04 czerwiec 2019 21:35

Muzeum Orła Białego

Przedszkole w Muzeum Orła Białego

We wtorek 4 czerwca, w letnie, słoneczne przedpołudnie przedszkolaki z suchedniowskiego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kam. Odbyła się ona w ramach realizacji planu przedszkolnego, a jednocześnie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Muzeum mogliśmy obejrzeć jedną z największych kolekcji militarnych w plenerze. Przewodnik oprowadzając każdą grupę, w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla najmłodszych odbiorców, przekazywał informacje na temat zgromadzonych zbiorów. W salach zaciekawiły nas mundury armii polskiej, niemieckiej, radzieckiej a nawet amerykańskiej, broń palna, pociski, czy motocykl wojskowy „Kaśka”. Starszaki miały nawet do odgadnięcia zagadki, m.in. do czego mogłyby służyć żołnierzom łyżeczki różnej wielkości.
Następnie przeszliśmy na zewnątrz, gdzie wydzielonych zostało 5 stref tematycznych: lotnicza, pancerna, morska, artylerii lufowej oraz artylerii rakietowej. Większość, z liczącej około 130 obiektów kolekcji, to sprzęt produkcji radzieckiej służący w Wojsku Polskim po II Wojnie Światowej. Największymi atrakcjami muzeum są, bez wątpienia, ogromny powojenny kuter torpedowy ORP Odważny oraz samolot transportowy IŁ-14, do którego można było wejść i spróbować sił „w pilotowaniu”.

Nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, aby odpocząć i podzielić się wrażeniami.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć