Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
wtorek, 17 marzec 2020 11:21

Zabawy na 1 tydzień

Drodzy Rodzice, kochane Przedszkolaki!

W związku z zaistniałą sytuacją, która wymaga od nas pozostania we własnych domach, nauczycielki naszego przedszkola chciałyby zaproponować różnorodne aktywności na wspólne zabawy domowe z dziećmi. Pamiętajcie, że umieszczane tu zadania są dobrowolne i dla chętnych. Mamy nadzieję jednak, że każdy z Was znajdzie tu ciekawą propozycję dla siebie.

Zachęcamy, aby rozmawiać z dziećmi o tym, co się teraz dzieje w związku z epidemią. Dzieciom z pewnością trudno jest zrozumieć obecną sytuację: dlaczego nie chodzimy do przedszkola, rzadziej wychodzimy z domu, nie odwiedzamy dziadków. Warto z nimi o tym rozmawiać i wyjaśniać, czym są wirusy i dlaczego się przed nimi bronimy. Dzieci, choć nie wszystko rozumieją, odczuwają również lęk i niepokój. Docierają do nich różne komunikaty: z rozmów, telewizji, wiadomości. Warto o tym rozmawiać i oswajać ich z tym tematem, żeby zmniejszać ich lęk i niepewność.. Na pewno najlepszą metodą na poradzenie sobie z tą sytuacją będzie Wasz wspólnie spędzony czas.

Poniżej zamieszczamy kilka pomysłów na zabawy:

1. PIOSENKI Z RUCHEM I POKAZYWANIEM

Często słyszymy od Was, że dzieci śpiewają w domu piosenki, których nauczyły się w przedszkolu. Załączam zatem ulubione utwory naszych dzieci – te, które sprawiały im największą frajdę. Każda z tych piosenek jest wzbogacona o pokazywanie lub jakiś ruch – może dzieci Was nauczą, jak się do nich bawimy w przedszkolu?

1.A ram zam zam – pewnie doskonale znacie :). Dzieci uwielbiają, a jest to dla nich doskonałe ćwiczenie dla sprawności rąk i powtarzaniu sekwencji.

A ram sam sam

2. Budujemy ciszę – magiczna piosenka, która pomoże Waszym dzieciom na chwilę się wyciszyć. Możecie jej użyć np. przed czytaniem bajki lub położeniem się wieczorem do łóżka. Dzieci na pewno chętnie nauczą Was, jak do niej pokazujemy.

Budujemy ciszę

3.Marcowe żaby – cały czas obserwujemy aktualną pogodę i wyczekujemy upragnionej wiosny. Ta piosenkia doskonale obrazują co dzieję się teraz w naszej przyrodzie.

Marcowe żaby

2. ĆWICZYMY UMYSŁ

Jeśli macie ochotę na zabawy matematyczne, proponujemy ćwiczenie umiejętności liczenia, klasyfikowania, rozwijania wyobraźni przestrzennej.

 • Klamerki do bielizny – jak najbardziej można użyć je do zabawy. Wystarczy przygotować kartki, najlepiej z grubszego papieru, np. bloku technicznego i napisać na nich cyfry od 1 do 10, lub narysować na kartkach odpowiednią ilość kropek (na każdej kartce inną). Dzieci na każdej kartce przypinają tyle klamerek, ile wskazuje cyfra. Można je również dobierać kolorami. To nie tylko ćwiczenie matematyczne, ale i trening rączek.

 • Sortowanie nakrętek – wielu z Was zbierało nakrętki od butelek. Wykorzystajcie je do zabawy! Można je sortować kolorami, porównywać, których jest więcej, a których mniej, układać z nich różne wzory, które dziecko musi powtórzyć. Można z nich układać cyfry i litery.

 • Układanie figur geometrycznych lub narysowanych na kartce wzorów z zapałek. To zadanie rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność odwzorowywania.

3. ZABAWY PLASTYCZNE

Wiosną wszystko budzi się do życia, pojawiły się już pierwsze wiosenne kwiaty, przebiśniegi, krokusy. Zachęcamy do wykonania takich kwiatów w formie plastycznej.

 • Przebiśniegi z pasków papieru, mogą być wykonane na zwykłej kartce papieru,/ przykład pracy w załączonym linku /

 • Przebiśnieg
 • Bazie kotki, poniżej w linku trzy propozycje wykonania takiej pracy.
 • Bazie
 • Ptaki z rolek - rolki to jeden z bardziej inspirujących materiałów, który często wykorzystujemy w różnych pracach plastycznych. Możecie wspólnie z dziećmi wykonać z rolek na przykład bociana lub inne ptaki.. 

 •  4.ZIELONY OGRÓDEK NA PARAPECIE – zabawy badawcze.Nadchodzi wiosna, więc jest to czas, kiedy chętnie otaczamy się roślinami. Jeśli nie masz domu z ogrodem ani mieszkania z balkonem nie oznacza to, że nie możesz stworzyć z dzieckiem wspaniałego ogrodu na wiosnę.Dzieci mogą obserwować kolejne etapy wzrostu roślin. Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie musisz od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku możesz pokazać przedszkolakowi co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli.

 • Fasolka

  Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać.
  Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni  i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek.
  Szczypiorek
  Kładziemy cebulkę w małej ilości wody w naczyniu. Szczypiorek wyrośnie błyskawicznie i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami już po dwóch dniach. Możecie przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Dziecko na pewno z chęcią spróbuje własnych zbiorów.Uprawianie ogródka to przecież bardzo wdzięczne zajęcie!

  Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Podajemy jeszcze kilka przydatnych linków, gdzie, Drodzy Rodzice, znajdziecie propozycje i pomysły do zabaw z dziećmi w domu z wykorzystaniem multimediów:

www.learningapps.org

www.szaloneliczby.pl

www.digipuzzle.net

www.matematykadladzieci.pl

www.kolorowe-obrazki.pl

www.kolorowe-kredki.pl

www.zyraffa.pl

www.buliba.pl

www.klasoteka.pl

www.multiplication.com

 

Mamy nadzieje, że każdy wybierze dla siebie coś ciekawego

Panie Monika, Małgosia B., Justyna, Agatka