Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
czwartek, 19 marzec 2020 12:21

Zabawy w wodą

Drodzy Rodzice!

Dziś proponujemy zabawy badawcze, które zachęcą dzieci do samodzielnego eksperymentowania, a także dadzą im możliwość obserwowania, samodzielnego wyciągania wniosków.

ZABAWY Z WODĄ

Będziemy dziś „badaczami” odkrywającymi tajemnice wody”, proponujemy zagadkę na początek:

„Co tak wygląd zmieniać może:

Gdy jej dużo – zwie się morzem,

A gdy ilość jest niewielka,

To jest kropla lub kropelka.

Gdy jest ciepło, wtedy płynie,

A na lód twardnieje w zimie….”

  • Doświadczenie 1

Przelewanie z miski do miski – można użyć dwóch naczyń, z których jedno wypełniamy wodą. Za pomocą kubka lub chochli dziecko musi przelać wodę z jednego do drugiego. Można też ustawić kilka kubeczków obok siebie. Do pierwszego z nich wlewamy wodę. Następnie dziecko przelewa do kolejnego potem do następnego, aż do ostatniego kubeczka. Ćwiczymy wówczas sprawność motoryczną. Rodzeństwo może urządzić zawody – kto szybciej przeleje. Uwaga: może się nachlapać

  • Doświadczenie 2

Co pływa, co tonie – przygotowujemy różne przedmioty np. spinacz, gumka, klocek plastikowy, klocek drewniany, patyk, kawałek gazety, kamyk, kluczyk metalowy, piórko itp. Dzieci wrzucają kolejno do miski różne przedmioty i sprawdzają co pływa, a co tonie. Próbują zgadnąć dlaczego. Dzieci starsze mogą wykonać kartę pracy badacza, na kartce narysować wszystkie przedmioty jeden pod drugim i obok zaznaczać znakiem + pływa, a znakiem – tonie.

Wyjaśnienie: Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie i które zatonęły. Zauważają, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na powierzchni wody. Zwracamy uwagę dzieci na fakt, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy on pływa, czy tonie.

  • Doświadczenie 3

Rozpuści się, czy nie – do szklanek z wodą wsypujemy różne rzeczy i zgadujemy, co się rozpuści, a co nie, np. sól, cukier, kakao, kasza manna, kawa, ryż, olej itp.

Wyjaśnienie: Dzieciom starszym możemy wyjaśnić: sól i cukier rozpuszczają się, to znaczy, że cząsteczki wody wnikają pomiędzy cząsteczki cukru lub soli. Cząsteczki wody nie mogą przeniknąć między cząsteczki kawy, kakao, ryżu, czy piasku. Te substancje nie rozpuszczają się w wodzie. Tworzą zawiesinę, której drobiny osadzają się na dnie.

 

Pamiętajcie, że powyższe propozycje są zupełnie dobrowolne i tylko dla chętnych, a najlepsze pomysły na zabawy mają Wasze dzieci :D. Pozdrawiamy serdecznie :).

 

Pani Małgosia z gr. VI