Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
piątek, 20 marzec 2020 09:04

20.03 (piątek)

Dziś proponujemy kilka zabaw rozwijających kompetencje matematyczne:

Zabawa badawczo-matematyczna "CEBULE I CEBULKI"

Zachęcamy Was , aby do wspólnych zabaw z dziećmi wykorzystać warzywa, których używacie również na co dzień w domu.

Możecie przygotować różne rodzaje cebul (spożywcze żółte, czerwone, białe, duże, małe, ale również cebulki kwiatowe -różnej wielości i kształtów). Następnie umieszczamy je w pudełku. Zadaniem dziecka jest sprawdzić dotykiem, co jest w środku i spróbować odgadnąć.

Przykłady zabaw matematycznych z wykorzystaniem przygotowanych cebul i cebulek:

- klasyfikowanie według kolorów, wielkości

- przeliczanie,

- porównywanie liczebności ( więcej, mniej),

- określanie podobieństw i różnic ,

- układanie rytmów

- określanie przeznaczenia wybranych gatunków cebul

Na koniec zadań, możecie wspólnie zasadzić cebule.   

Pani Agatka i Pani Monika

 

 Budujemy wieżę

Potrzebujemy klocki oraz kostkę do gry. Jeśli nie mamy kostki możemy zastąpić ją kartonikami z narysowaną liczbą oczek, które dziecko będzie losować.

Grając we dwójkę wprowadzamy zasadę naprzemiennego rzucania kostką, najpierw dziecko potem mama lub rodzeństwoJ. Po rzuceniu kostką dziecko przelicza liczbę oczek, a następnie taką samą liczbę klocków musi złączyć ze sobą. Potem robi to samo kolejna osoba. W całej grze chodzi o to, kto w 3 rzutach (może być więcej) złączy ze sobą najwięcej klocków, czyli zbuduje najwyższą wieżę. Gdy skończą nam się klocki i kolejki, porównujemy ze sobą zbudowane wieże, prosząc dziecko, aby określiło, która jest większa a która mniejsza.

Włączając się do wspólnej zabawy w załączeniu przesyłam zdjęcie z ilością oczek, którą „wyrzuciłam”;) Proszę, aby dzieci narysowały na kartkach „moją wieżę”, kolorując tyle kratek „klocków” ile jest oczek na wszystkich wyrzuconych kostkach. Mogą również narysować obok swoją wieżę. Kiedy się spotkamy w przedszkolu, będziemy mogli obejrzeć wykonane karty.

20200319 164552

                                                                                                                             Pani Małgosia B. i Pani Małgosia N.                                                       

Kolorowe klocki

Dzieci podczas zabaw klockami mogą również ćwiczyć umiejętności matematyczne:

Zabawa klasyfikacyjna „Kolorowe klocki” – klasyfikowanie klocków ze względu na wielkość -  dzieci otrzymują klocki (małe i duże). Na słowa rymowanki:

Dużo klocków w koszu mamy
wszystkie (lub jeden, dwa, trzy…) małe/duże wyciągamy.
I do pojemnika wkładamy.

Panie z gr. I Justyna i Ula

 

karta_pracy.jpg

 

Panie Ania i Magda

 

Wiosna tuż tuż

W związku z nadejściem nowej pory roku zachęcamy przedszkolaki do przygotowania pracy o tematyce wiosennej wykorzystując przy tym różne techniki plastyczne ( kredki, farby, papier kolorowy, włóczka lub to co macie dostępne w domu). Po powrocie do przedszkola z dostarczonych prac zrobiona zostanie galeria. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy miłego tworzenia!

wiosna

 

Panie Danusia Pająk i Ludmiła Chłopek

A na koniec zabawy  sensoryczne:

Malowanie rączkami

Klasyk uwielbiany przez dzieci. Radość dziecka warta jest jednak drobnych poświęceń, wystarczy zabezpieczyć podłogę gazetami lub folią i sprzątania wcale nie będzie tak dużo. Dzieci malują z rozmachem – im większa kartka, tym lepiej, i oczywiście na podłodze, bo z niej nic już nie spadnie. Po zabawie papier może zyskać jeszcze drugie życie – nadaje się do pakowania prezentów lub na plakat do pokoju.

Mała cukiernia

Ciastolinowe ciastka mogą mieć różne wielkości, kształty i kolory, w roli wafelków do lodów doskonale sprawdzą się papierowe papilotki (takie, w których piecze się babeczki). Do zabawy przyda się wałek, wykrawaczki do ciastek i występujące w roli posypek cekiny, brokatowy pył, ziarenka maku lub sezamu.

Przepis na domową ciastolinę:

  • 2 szklanki mąki,

  • 1 szklanka soli,

  • 2 łyżki oleju roślinnego,

  • 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

  • 1,5 szklanki gorącej wody.

Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.

Pani Sylwia

 

Moi drodzy to jedynie propozycje dla chętnych.

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy. Nauczycielki poszczególnych grup.