Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 11 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Filip, Leon, Marek
wtorek, 07 lipiec 2020 20:05

propozycje zabaw 08.07

PROPOZYCJE ZABAW 08.07

Witajcie Kochani w kolejnym dniu letnich wakacji. Dzisiaj zabierzemy Was na wycieczkę do królewskiego miasta jakim jest Kraków. Dlaczego królewskie? Bo dawno temu było siedzibą polskich królów i drugą stolicą Polski (pierwszą stolicą Polski było Gniezno).

1. W podróż z Suchedniowa do Krakowa wybierzemy się pociągiem Jedzie pociąg z dalekaDojechaliśmy na miejsce.Wawel | Pobierz Darmowe Wektory, Zdjęcia i pliki PSD

2. Na zdjęciu wawelskie wzgórze z olbrzymim zamkiem. Tu właśnie mieszkali królowie Polski, tu w kaplicy spoczywają ich ciała. A cóż to za jama? Kto przed nią stoi i groźnie zieje? To Smok Wawelski.

Czy Smok Wawelski był człowiekiem?

Przygotowałam dla niego niespodziankę. Mam nadzieję, że jak je dostanie już nie będzie taki groźny.

Smoku, proszę 3 róże, dodam jeszcze 3 goździki. Ile kwiatów mam dla smoka?

I jeszcze coś słodkiego. 4 muffinki, 2 pierniczki i na dokładkę 2 eklerki. Ile ciastek zje smok?

3. Idziemy teraz na Rynek. Spójrzcie, dwie wysokie wieże to Kościół Mariacki, a długie arkady to Sukiennice.

Fototapeta Kraków Stare Miasto Rynek, Kościół Mariacki i ...

4. Słyszycie? Co to za melodia? Hejnał mariacki

To trębacz na Wieży Mariackiej wygrywa Hejnał na trąbce. Można usłyszeć go co godzinę. A dlaczego tak się dzieje? Posłuchajcie legendy: Legenda o hejnale mariackim

Podobało się?

5. Przygotujcie teraz klocki, zbudujcie wieże mariackie. Legenda głosi, że budowali je dwaj bracia i konkurowali ze sobą, który zbuduje wyższą wieżę. Budowa skończyła się tragicznie, bo bracia pokłócili się i jeden zabił drugiego. Ale to tylko legenda (a więc trochę prawdy, trochę zmyślenia). Wy możecie zaprosić rodzeństwo do zabawy i wspólnie w zgodzie zbudować wieże.

6. Na koniec odwiedzimy jeszcze jedno miejsce w Krakowie, o którym turyści często nie słyszeli. Niedaleko Wawelu jest Rondo Grunwaldzkie, stoi na nim pomnik psa. Posłuchajcie prawdziwej historii psa Dżoka, którą przeczytają Wam rodzice:

Czarny kundelek Dżok spacerował kiedyś ze swoim panem w okolicy Ronda Grunwaldzkiego. Nagle jego pana zaczęło boleć serce i zmarł. Dżok nie mógł zrozumieć, że pan już nie wróci – czekał na niego w tym samym miejscu, na rondzie ponad rok – w upalne lato i mroźną zimę. Mieszkańcy Krakowa opiekowali się nim, przynosili mu jedzenie, chcieli go wziąć do swoich domów, ale on wiernie czekał.

Dopiero po roku zgodził się zamieszkać z panią Marią. Niestety pani Maria po jakimś czasie też zmarła. Zrozpaczony Dżok uciekł z domu, wałęsał się po torach kolejowych i nie zauważył nadjeżdżającego pociągu…

Mieszkańcy Krakowa byli tak poruszeni tą historią, że w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, gdzie Dżok czekał ponad rok na powrót swojego pana postawili pomnik Psiej Wierności – przedstawia psa Dżoka otoczonego ludzkimi dłońmi.Plik:Pomnik psa Dżoka.jpg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Piękna historia, prawda? Kiedy będziecie w Krakowie, koniecznie zobaczcie pomnik tego wiernego psa.

7. Na pożegnanie z Krakowem zapraszam do zrobienia smoka wawelskiego z rolki po papierze toaletowym. Obejrzyjcie jak go wykonać: smok z rolki po papierze toaletowym

 

Propozycja na popołudnie i wieczór:

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania legendy Legenda o smoku wawelskim

 

Wasze Panie