Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2021    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

 

Grupa II

 

Nauczycielka: Małgorzata Bialik, Justyna Bera


ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC styczeń:

 

Tematyka tygodni:

1. Płynie czas

2. Dbam o zdrowie

3. Młodsi i starsi

4. Sport to zdrowie

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PIĄTEK 06.11

Witajcie Kochani! Jak ten czas szybko leci…dzisiaj już piątek. A skoro tak, to początek weekendu. Mamy nadzieję, że spędzicie go radośnie, spokojnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Na pewno już wiecie od rodziców, że z dniem dzisiejszym kończymy naukę na odległość i w poniedziałek spotkamy się już w przedszkolu. My bardzo się cieszymy z tego powodu, a Wy?

Zanim jednak będziemy odpoczywać po całym tygodniu pracy, zapraszamy do zajęć ruchowych.

 

1 Rozpoczynamy od muzycznego powitania Dzieci lubią gimnastykę

2. „Portret jesieni” – zestaw ćwiczeń w formie opowieści ruchowej.

Idziemy do lasu na jesienny spacer – marsz po pokoju.

W lesie rosną różne drzewa: wysokie – dziecko staje na palcach, ręce wyciągnięte w górę – i niskie – przechodzi do przysiadu.

W nocy padał deszcz, na dróżkach jest pełno kałuż – dziecko przeskakuje z nogi na nogę.

Na drzewach widać jesienne kolorowe liście, którymi lekko porusza wietrzyk – dziecko kołysze rękami w dowolnych kierunkach

Barwne liście wiatr gdzieś niesie – naśladowanie spadających liści.

Pod drzewami chodzi Jesień. Chodzi Jesień zadumana „Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdą chłody, deszcze, a tu szala nie mam jeszcze. Wiem, co zrobię!” - Jesień nazbierała liści i z pomysłu swego rada w długi rządek je układa – skłony przedstawiające zbieranie i układanie liści.

Truś - zajączek - przysiadł w trawie. Patrzy bystro i ciekawie. - Szal za krótki - pisnął - Szkoda! Muszę jeden listek dodać, bo wiem przecież doskonale, że są modne dłuższe szale – naśladowanie ruchów zająca, przysiad.

Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko liście porachował. - na szal ... Fiiu! ... jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! - I wnet zawiał porywiście: - Masz tu jeszcze cztery liście! – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.

Takie piękne! Takie duże! Lecz trzy spadły mi w kałużę!- dzieko przeskakuje z nogi na nogę.

Przyfrunęły dwa wróbelki, każdy przyniósł liść niewielki. Już prezenty swoje kładą. Jesień woła: - Co za radość! - I uśmiecha się złociście: - Znów mam więcej o dwa liście. – naśladowanie lotu ptaków.

Przechodziły właśnie dzieci. – marsz. Patrzcie! Liście na bukiecik!I jak pięknie wietrzyk wieje, zaraz wszystkie nam przywieje – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.

A tam patrzcie, grzybów kilka, pozbieramy do kącika, i kasztany i żołędzie pozbierajmy prędzej! prędzej! – skłony obustronne podczas marszu.

Grześ trzy zebrał, jeden Ola - i pobiegły do przedszkola – bieg w miejscu.

Po drodze deszcz nas zastał - naśladowanie padającego deszczu, a my biegiem do przedszkola – bieg w miejscu.

Teraz znowu grzeje słońce. Dzieci cieszą się i wesoło podskakują – podskoki obunóż.

Jesteśmy zmęczeni i po tak długim spacerze nareszcie odpoczniemy w sali – leżenie na dywanie.

3. Zabawa ruchowa „Słońce świeci, pada deszcz”. Rodzic trzyma gazetę lub kartkę. Umawia się wcześniej z dzieckiem, że gdy podniesie ją w górę, nad głowę, wtedy dziecko chowa się szybko w wyznaczonym miejscu, ponieważ pada deszcz. Kiedy rodzic opuści ręce z gazetą na dół, wtedy dziecko spaceruje po pokoju, ponieważ świeci słonko.

4. Ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia „Grzybobranie” – marsz po pokoju przy muzyce akompaniament marszowy

Co kilka kroków zatrzymujecie się, aby wykonać skłon w przód, skręt w prawo i w lewo – naśladujecie ruchem zbieranie grzybów w lesie.

5. Posłuchajcie najpierw melodii Jesień

Ciekawe, kto ją pamięta? Jest to utwór Vivaldiego „Jesień”. Już kiedyś się przy niej bawiliśmy z chustą animacyjną. Dzisiaj nie mając takiej możliwości, pobawimy się w inny sposób. Kiedy melodia będzie głośna, zamienicie się w wiatr jesienny, który biega po polu, lesie. Kiedy melodia będzie ciszej, wówczas będziecie naśladować spadające liście z drzew. W tym celu zostańcie w miejscu i pokazujcie paluszkami obu rąk jak spadają liście z góry na dół.

6. Zapraszamy teraz do zrobienia sałatki owocowej ze słodką polewą. Będzie to oczywiście zabawa ruchowa przy muzyce  Sałatka owocowa z polewą

Była to sałatka zrobiona na niby, ale zachęcamy przez weekend do wykonania sałatki owocowej lub jarzynowej. Dostarczy Wam dużo niezbędnych witamin. A może ktoś się pochwali swoim przepysznym dziełem? I prześle zdjęcie?

7. Naszą dzisiejszą gimnastykę zakończymy rymowanką, która Was uspokoi i wyciszy.

Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

 

Na weekend mamy dla Was, Kochane „średniaki” zadanie do wykonania. Zbliża się bardzo ważne święto dla naszej ojczyzny Święto Niepodległości. W związku z tym, prosimy, abyście nauczyły się 2 zwrotek naszego hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”. Pamiętacie, jaką postawę musimy przyjąć? Będziemy go ćwiczyć i utrwalać już w poniedziałek w przedszkolu, a we wtorek o godz. 11:11 wszyscy razem w grupie go zaśpiewamy.

Przesyłamy link do hymnu wykonywanego przez dzieci Mazurek Dąbrowskiego

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA CZWARTEK 05.11

Witam serdecznie wszystkie dzieci i rodziców. Dziś obchodzimy jedno z najsympatyczniejszych świąt „Dzień postaci z bajek”. Ten dzień jest okazją do przypomnienia naszych ulubionych bajkowych bohaterów i wspaniałej zabawy. Jesteście gotowi? Zaczynamy.

1. Przeniesiemy się do bajkowej krainy witając się piosenką. Zaproście do wspólnej zabawy domowników, rodziców, rodzeństwo i spróbujcie zatańczyć wspólnie, starając się pokazywać gestami o czym mowa w piosence. Witajcie w naszej bajce

2.Zapraszamy teraz na „Domowy turniej bajkowych zagadek”. Poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o odczytanie zagadek. Za każdą dobrze rozwiązaną zagadkę możecie otrzymać punkt np. w postaci jednego klocka. Policzcie później swoje klocki, w ten sposób sprawdzicie, ile zagadek odgadliście.

Zagadki dla dzieci:

 • Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. Czerwony Kapturek
 • Jakie imiona mają, braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia
 • Jaka to dziewczynka, ma roboty wiele, a na wielkim balu gubi pantofelek. Kopciuszek
 • ·Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka. Dlatego też jej imię brzmiało … . Calineczka
 • ·Malutkie to ludziki, w bajkach występują, czerwone czapeczki na ich główkach zazwyczaj królują. Krasnoludki

 3. Czy ktoś tu mówił o krasnoludkach? Świetnie! Bo zapraszają nas do wspólnej zabawy przy muzyce. Postarajcie się zatańczyć tak jak na załączonym filmiku. Krasnoludki

4. Krasnoludki trochę zmęczyły nas skakaniem. Możemy chwilę odpocząć, bo do zabawy zapraszają nas „Świnka i wilk”. Rodzic siada z tyłu, przed sobą ma plecy dziecka, na których wykonuje masażyk, zgodnie z treścią wiersza. Potem następuje zamiana ról.

 

Przez łąkę biegnie świnka różowa (dłoń zaciśnięta w pięść, naciskamy z wyczuciem na plecy dziecka)

Patrzy dookoła, gdzie by się schować (dłonie wędrują bokami pleców)

Na sobie już oddech wilka czuje (dmuchamy delikatnie w szyję)

Myśli, co zrobić… - Domek zbuduję! (palcem wskazującym rysujemy kontur domku)

Miesza zaprawę, cegły układa- (otwartą dłonią wykonujemy koliste ruchy)

Dom na schronienie świetnie się nada!

5. Kolejna zagadka dla wszystkich dzieci i nie tylko. Spróbujcie teraz posłuchać fragmentów różnych piosenek. Waszym zadaniem jest odgadnąć, z której bajki pochodzą Z jakiej bajki ta piosenka

6. Próbujemy odgadnąć „Czyje to oczy?” Czyje to oczy

7. Kto kryje się w cieniu? Co kryje się w cieniu

8. Quiz obrazkowy dla dzieci, zgadnijcie, z której bajki jest ta postać: Z jakiej bajki ta postać

Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci, dobrze wiecie,
że Was bajka pokochała!
A postacie z różnych bajek
znacie przecież doskonale!!!

 

Myślę, że z proponowanymi zadaniami poradziliście sobie świetnie. Czeka nas jeszcze bajkowe popołudnie… Możecie wybrać z podanych propozycji tą która, najbardziej Wam się podoba. Możecie również poprosić mamę, tatę lub rodzeństwo o przeczytanie waszej ulubionej bajeczki.

 

Propozycje bajek dla dzieci:

„Bolek i Lolek mali filmowcy” Bolek i Lolek

„Reksio żeglarz” Reksio

 

Życzymy wspaniałej i bajecznej zabawy! Zajrzyjcie jeszcze na stronę główną. W Zakładce „aktualności” czekają na Was jeszcze inne niespodzianki.

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA ŚRODĘ 04.11

Witajcie Kochani. Ja Wasze samopoczucie w dniu dzisiejszym? Mamy nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi. Dzisiaj dalszy ciąg zabaw jesiennych z owocami i warzywami. Zapraszamy…

 

1 Zajęcia jak zwykle rozpoczniemy piosenką Na dzień dobry

 

2. Usiądźcie wygodnie na podłodze i razem z rodzicem pobawcie się swoimi dłońmi przy wierszyku pt. „Warzywa babci”.

Babcia wyrwała z grządki marchewkę (trzymamy przed sobą otwartą dłoń z rozstawionymi palcami. Drugą dłonią chwytamy i ciągniemy kciuk, naśladując wyrywanie marchewki)

Potem czerwoną, smaczną rzodkiewkę (chwytamy palec wskazujący naśladując wyrywanie rzodkiewki)

Nie chciała dyni ani kabaczka (z pomocą drugiej dłoni zamykamy palec środkowy i serdeczny),

Lecz pomidorek zerwała z krzaczka (chwytamy mały palec i go ciągniemy).

Wszystkie warzywa babcia umyła (naśladujemy mycie)

I w równą kostkę je pokroiła (krawędzią dłoni uderzamy o podłogę tak, jakbyśmy kroili warzywa)

 

3. Obejrzyjcie teraz krótki film o tym, w jaki sposób rośnie roślina Jak rosną rośliny.

Zachęcamy Was do zrobienia ogródka w Waszych domach. Wystarczy doniczka, ziemia i cebula. Posadźcie cebulkę i obserwujcie ją każdego dnia. Ciekawe, czy wyrośnie Wam szczypiorek, który warto, aby znalazł się w codziennym pożywieniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczypiorek bowiem to bogactwo witaminy K, która wzmacnia kości, witaminy C, która poprawia odporność, witaminy A, która pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Dodatkowo jest źródłem miedzi, żelaza i magnezu. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

4. Zapraszamy do zabawy ruchowej przy rymowance „Warzywa z grządki”:

Oberwiemy strączki, (naśladujemy zrywanie strączków grochu)

Wyrwiemy pietruszki. (schylamy się i naśladujemy wyrywanie pietruszek z ziemi)

Popracują rączki, („wkręcamy” żarówki)

Zmęczą się paluszki. (uderzamy opuszkami palców o podłogę).

Warzywa weźmiemy (naśladujemy podnoszenie kosza z warzywami i maszerujemy w miejscu)

Do naszej sałatki.

Z apetytem zjemy. (masujemy brzuch).

Nie są z nas niejadki. (kiwamy przed sobą palcem wskazującym)

 

5. Pamiętacie zabawę przy muzyce „Sałatka owocowa”. Jeśli Wam się podobała, to zachęcam do przypomnienia sobie: Sałatka owocowa

6. Zabawa matematyczna z piłeczkami. Jeśli nie macie piłeczek, to z pomocą rodzica wytnijcie po 5 sztuk kółek z papieru kolorowego lub bloku technicznego (kolor zielony, kolor czerwony i kolor żółty). Kółka zielone w naszej zabawie to będą ogórki, kółka czerwone – pomidory, kółka żółte – cebula. Zadaniem rodzica będzie układanie krótkich zadań matematycznych, np.

Do sałatki mama wkroiła 2 pomidory, 2 ogórki i 1 cebulę.
Babcia zerwała z krzaczka 3 pomidory a z ziemi wyciągnęła 3 cebule.
W słoiku były 4 pomidory, 1 cebula i 1 ogórek.
Obierzemy 2 ogórki i 1 pomidora i pokroimy 1 cebulkę. Itd.

Zadanie to będzie wprowadzeniem do nauki dodawania. Jeśli chcecie Państwo z dzieckiem poćwiczyć odejmowanie, to na tej samej zasadzie możecie układać zadania.

7. Zabawa „Wysoko – nisko”, to zabawa, która pozwoli Wam utrwalić pojęcia, a przy okazji troszkę się poruszać. Gdy będziecie słyszeć dźwięki grube, niskie, naśladujecie sadzenie nasionek w ziemi. Gdy muzyka będzie weselsza, a dźwięki wyższe, wtedy będziecie naśladować zrywanie jabłek z drzewa. Wysoko - nisko

8. Na zakończenie dzisiejszych zajęć prosimy o wykonanie Karty Pracy nr 20 – kolorowanie wg ustalonego kodu.

 

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA WTOREK 03.11

Witajcie moi drodzy w kolejnym dniu naszych zabaw. Dziś zapraszam na „muzyczny wtorek”

 

1. Zacznijmy naszą piosenką „Wszyscy są witam was”; zaproście rodziców do wspólnych zabaw i zaśpiewajcie razem Wszyscy są, witam Was

 

2. Posłuchajcie teraz uważnie piosenki Idzie jesień

3. Powiedzcie proszę rodzicom jaką mamy teraz porę roku?

Myślę, że wszyscy pamiętają, że teraz mamy jesień. Jesień przynosi nam bardzo dużo darów: owoce, warzywa, grzyby, jarzębinę, kasztany i kolorowe liście do wspaniałych zabaw.

Czy wiecie gdzie rosną warzywa? Właśnie dziś będziemy o nich mówić. Porozmawiajcie teraz z rodzicami starając się znaleźć odpowiedź na takie pytania:

Kto powie, jak nazywa się sklep z warzywami?

Po co zjadamy warzywa?

Dlaczego najlepiej zjadać warzywa surowe?

Co musimy zrobić z warzywami przed jedzeniem?

Co by było, gdyby zabrakło warzyw?

4. Obejrzyjcie krótki film i postarajcie się nazwać przedstawione tam warzywa Jakie to warzywa

5. Proponuję teraz zabawę ruchową pt. „Skoki przez grządki”

Układamy na podłodze paski z gazet lub kawałki wełny „grządki”. Zadaniem dziecka jest przeskoczyć obunóż przez każdą grządkę w ogrodzie.

6. Przeskoczyliście wszystkie grządki? Postarajcie się teraz rozwiązać moją zagadkę:

Niech pomyślą wasze głowy:

Jest on bardzo, bardzo zdrowy.

Cały jest zielony, może być kiszony.

Do sałatki pokrojony,

Na kanapkę położony. (ogórek)

 

 • Podzielcie na sylaby wyraz „ogórek” (o-gó-rek). Ile sylab ma wyraz ogórek? Klaśnijcie w dłonie tyle razy, ile sylab było w wyrazie.

7. Zapraszam do zabawy z piosenką „Ogórek wąsaty”. Zaproście mamę, tatę lub rodzeństwo do wspólnego tańca przy piosence. Spróbujcie zaśpiewać refren: Ogórek

„Ogórek, ogórek, ogórek

Zielony ma garniturek.

I czapkę i sandały, zielony, zielony jest cały”

 

8. Teraz zapraszam do wykonania karty pracy z kręgu tematycznego „Skarby jesieni” str.19

 

Propozycje zabaw dla dzieci chętnych: 

Gra warzywa

„Zabawa lepię wałeczki – zielone ogóreczki” – formowanie wałeczków z zielonej plasteliny – zabawa rozwijająca sprawność motoryki małej.

 

Życzymy wszystkim miłej zabawy!

 

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PONIEDZIAŁEK 02.11.

 

Dzień dobry Kochane „średniaki”. Bardzo za Wami tęsknimy, ale jednocześnie wierzymy mocno, że za tydzień spotkamy się już w przedszkolu na zajęciach i wspólnych zabawach. A tymczasem zaczynamy kolejny tydzień i zajęcia na odległość. Będziemy kontynuować tematykę jesienną z tematem kompleksowym „Skarby jesieni”.

1. Zajęcia jak zwykle rozpoczniemy piosenką Na dzień dobry 

2. Zachęcamy Was teraz do zabawy, w której uruchomicie zmysł smaku. Prosimy, aby rodzice, pokroili na talerzyku dostępne w domu owoce i warzywa (np. jabłko, gruszkę, banana, marchewkę, pomidor, ogórek, itp.) a Wam zawiązali oczy apaszką. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie owocu lub warzywa po spróbowaniu. Tylko nie podglądajcie….

3. A teraz usiądźcie wygodnie i posłuchajcie opowiadania pt. „O życzliwym zającu i jego nieuprzejmym bracie”, które przeczyta Wam rodzic:

W pobliżu łąki, na skraju lasu wznosił się maleńki pagórek. Na jego szczycie rósł rozłożysty dąb. Pod drzewem znajdowała się niewielka nora. Mieszkało w niej dwóch braci – zając Bonifacy i młodszy zajączek Feliks. Bonifacy cieszył się dobrą opinią. Wszyscy go lubili, bo zawsze był uczynny i pomocny, a przy tym uśmiechnięty. Niestety, nie można było tego samego powiedzieć o jego młodszym bracie. Feliks był niekulturalny i leniwy, a przy tym ciągle marudził i wyśmiewał się z innych.
Pewnego jesiennego dnia bracia otrzymali list od ciotki Zygrydy, która się rozchorowała i prosiła o pomoc i opiekę. Bonifacy bez namysłu zaczął pakować najpotrzebniejsze rzeczy, aby jechać do cioci. Feliks natomiast zaczął grymasić i narzekać. W końcu obaj ruszyli w drogę.
- Dzień dobry, Pani Szarusiu – ukłonił się Bonifacy, gdy przechodzili obok domku sąsiadki.
- Witajcie, moi Drodzy! Gdzie tak kicacie?
- A co cię to obchodzi? Pilnuj swojego nosa! – zamruczał cicho Feliks, który był zły, że nie mógł zostać w domu. Bonifacy przeprosił zajęczycę za zachowanie brata i wszystko opowiedział. Pomógł jej też poukładać główki kapusty, które gromadziła w spiżarni na zimę. Feliks tylko się przyglądał stojąc z boku. Później bracia ruszyli w dalszą drogę.
Bonifacy witał się ze wszystkimi napotkanymi zwierzętami i pytał o samopoczucie. Był kulturalny i uprzejmy. Feliks nikomu się nie kłaniał, ani nie odpowiadał na czyjeś powitanie.
- Dzień dobry, Pani Olesiu!. Co Pani taka smutna? – zaciekawił się Bonifacy.
- Och, Bonifacy, odkąd zostałam sama, z niczym sobie nie radzę. Worki z marchewkami są bardzo ciężkie, a tu znikąd pomocy. Byłbyś uprzejmy mi pomóc? – żaliła się zajęczyca Olesia. Bonifacy nie dał więcej prosić i pownosił do spiżarni wszystkie worki z marchewkami. Feliks w tym czasie biegał sobie po polu. Jako podziękowanie Bonifacy dostał butelkę soku marchwiowego. Zając podziękował za podarunek i razem z bratem ruszyli w dalszą drogę.
w końcu dotarli do ciotki Zygfrydy. Zostali tam tydzień.
w dzień, kiedy mieli wracać do domu, rozpętała się burza z ulewnym deszczem. Bracia musieli więc zostać jeden dzień dłużej, bo w taką pogodę nie sposób wracać do domu. Tego samego dnia zdarzyło się też coś strasznego. Piorun uderzył w drzewo, pod którym swoją norkę miały zajączki, a to runęło na ziemię. Kiedy bracia wrócili do swojego domku, zobaczyli, że nic z niego nie zostało. Teraz oni byli w potrzebie. Nie mieli dachu nad głową, a wszystkie zapasy zabrała wichura i ulewa. Ciotka Zygfryda udzieliła im schronienia na czas, aż nie odbudują swojego domku. Nie miała jednak dla nich wystarczającej ilości pożywienia na czas zimy. Bracia postanowili poprosić sąsiadów o pomoc. Feliksowi nikt nie chciał pomóc i każdy zamykał przed nim drzwi. Zaś Bonifacy za swoją uprzejmość i życzliwość, otrzymał od wszystkich wsparcie. Od zajęczycy Olesi dostał cały worek marchewek, a od Szarusi kosz kapusty. Bonifacy miał dobre serce i podzielił się swoimi zapasami z młodszym bratem. Feliks dopiero w obliczu nieszczęścia, zrozumiał, że warto być dla wszystkich miłym, uprzejmym i pomocnym.

 

Odpowiedzcie teraz na pytania dotyczące treści opowiadania:

 • Kto mieszkał w norce pod starym rozłożystym dębem?
 • Jak miały na imię zajączki?
 • Jaki był Bonifacy?
 • Jak zachowywał się Feliks?
 • Do kogo bracia udali się w podróż i dlaczego?
 • Kogo spotkali po drodze?
 • W jaki sposób Bonifacy traktował napotkanych sąsiadów, a w jaki sposób Feliks?
 • Co się zdarzyło podczas burzy?
 • Czy inne zające pomogły braciom?
 • Czy warto być uprzejmym i życzliwym?

 

4. Na pewno w Waszych domach znajdą się jakieś stare gazety lub czasopisma, które są przeznaczone na makulaturę. Z kartek zróbcie kulki tak, jak to robiliśmy kiedyś na zajęciach. Będą to główki sałaty potrzebne w kolejnej zabawie „Zające i sałata”. Prosimy, aby rodzice podzielili dywan na dwie połowy. Na jednej stronie rozsypcie kulki z gazety – główki sałaty. Przy muzyce akompaniament do podskoków Wy, czyli zajączki, musicie przenieść jak najwięcej „główek sałaty” na drugą stronę. Tylko UWAGA, będziecie to robić jak zajączki, a więc skacząc. Jednorazowo można przenieść jedną kulkę. 

5. Przygotujcie teraz 4 kulki z gazety, małe kartki, albo 4 piłeczki, jeśli macie w domu. Usiądźcie w siadzie skrzyżnym i rozłóżcie je przed sobą. Zapraszamy do zabawy z tekstem rymowanki „Idzie Felek”:

Idzie sobie mały Felek (dziecko rytmicznie uderza w kolejne kulki/kartki zaczynając od lewej strony prawą ręką)

Żeby kupić kartofelek (uderza tak samo tylko lewą ręką)

A dla Zuzi i dla Ewki (znowu prawą ręką zaczynając od lewej strony)

Felek kupi dwie marchewki. (uderza lewą ręką)

Dla Marysi kupi pory (znowu prawą),

Dla Marcinka kalafiory. (lewą ręką)

Dla Michałka dwa selery, (prawą ręką)

Dynię i pietruszki cztery. (lewą ręką)

 

Należy pamiętać, że rytmiczne uderzanie w kulkę/kartkę zawsze musi rozpoczynać się od lewej strony.

6. A teraz sprawdzimy, jak pracują Wasze oczy. Rozłóżcie na stole 6 sztuk różnych owoców i warzyw, które znajdziecie w domu. Przypatrzcie się uważnie jak są ułożone. Odróćcie się do tyłu lub zamknijcie oczy. Rodzic zabiera jeden owoc/warzywo, a Wy macie odgadnąć co zniknęło.

7. Na zakończenie troszkę poruszamy przy znanej piosence. Zrobimy "sałatkę owocową" Zabawa przy muzyce sałatka owocowa. Bawcie się razem z dziećmi, które widać na filmiku.

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PIĄTEK 30.10

Temat: Dlaczego chodzę do lekarza.?

 

Witajcie kochani, na początek przesyłam Wam pozdrowienia oraz propozycje zabaw na dzisiaj:

 

1. ,,Szeleszczący wiatr”– zabawa ruchowa.

Dziecko stoi w lekkim rozkroku. Ręce unosi wysoko i wykonuje nimi płynne ruchy w prawo – w lewo, wydając przy tym odgłos szumiącego wiatru szszszsz. Rodzic poprzez podniesienie lub opuszczenie dłoni sygnalizuje dziecku zmianę głośności wypowiadanego dźwięku.

 

2. „Kolorowe liście” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Na podłodze w różnych miejscach leżą kolorowe liście, w kolorze żółtym, czerwonym, brązowym i ciemnozielonym (można wyciąć z papieru). Dziecko, w rytm uderzeń np. tamburyna, porusza się po pokoju. Rodzic zmienia szybkość, dziecko dostosowuje marsz do wygrywanego rytmu. Na hasło: liść żółty – dziecko podbiega do najbliższego liścia w tym kolorze (dziecko może pobawić się z rodzeństwem przy liściu może stać kilkoro dzieci). Rodzic powtarza zabawę, tak aby pojawiły się wszystkie kolory liści.

 

3. ,,Po skakance"- zabawa równoważna .

Rodzic układa skakance na podłodze/trawie, a dziecko próbuje przejść po skakance, noga za nogą. Dla ułatwienia może rozłożyć ręce na boki. Następnie wraca tym samym sposobem. Można połączyć kilka skakanek, żeby przedłużyć trasę.

4. ,,Dlaczego chodzę do lekarza?” – rozmowa na temat wizyt u lekarza na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Renaty Piątkowskiej ,,Różyczka”.

,,Różyczka” Renata Piątkowska

Jak ja nie lubię chorować. Gdy leżę chory w łóżku, nie mogę bawić się z kolegami. Boli mnie głowa i w ogóle nie mam na nic ochoty ani siły. Dobrze chociaż, że mama poświęca mi wtedy więcej czasu, a wszyscy troszczą się o to, jak się czuję. A kiedy muszę połknąć lekarstwa, mama głaszcze mnie po głowie i mówi:– Moje biedactwo. Potem mnie całuje i przytula, i to jest w całym chorowaniu najlepsze. Teraz też jestem chory, a moja choroba nazywa się dość dziwnie – różyczka. Wolałbym, żeby nazywała się jakoś poważniej, bardziej groźnie. Każdy wolałby chorować na przykład na nożownicę, czy tygrysicę, a nie na różyczkę. Różyczka to nazwa dobra dla dziewczyn. Kto to wymyślił?– Czemu różyczka, a nie na przykład kaktusik albo tulipanek? – zapytałem mamę.– Tomku, właściwie to wszystko jedno, jak się choroba nazywa. Ważne jest to, że musisz przez kilka dni zostać w domu. A wiesz, może ta nazwa wzięła się stąd, że osoba chora na różyczkę ma na całym ciele wysypkę, takie różowoczerwone, małe plamki. Można powiedzieć, że jesteś cały obsypany maleńkimi różyczkami – powiedziała mama. Po chwili dodała: – Niestety, nie będziesz mógł przez parę dni chodzić do przedszkola, bo pozarażałbyś inne dzieci. Szkoda – pomyślałem. – Gdybym tak zaraził wszystkie dzieci w przedszkolu, to wtedy moglibyśmy bawić się ze sobą. Wszyscy mielibyśmy jednakowe plamki, jakby małe różyczki. I gdy-byśmy stanęli tak blisko siebie, to byłby z nas cały bukiet róż.Po kilku dniach spędzonych w domu czułem się już o wiele lepiej i bardzo chciałem spotkać się z kolegami. – Niestety – powiedziała mama. – Jak długo masz tę wysypkę, nie możesz bawić się z dziećmi.Wtedy przypomniałem sobie, że kiedyś zerwałem w ogródku kilka polnych kwiatów, potem położyłem je na stole i zapomniałem o nich. Kwiaty pozbawione wody szybko zwiędły, a rano były już uschnięte. W takim razie – pomyślałem – jeśli pozbawię tę moją wyspę z różyczek wody, to ona uschnie. A ja będę zdrowy. Przez dwa wieczory odmawiałem wejścia do wanny. Nie dałem się namówić nawet na prysznic. Starannie unikałem wody. Myłem tylko ręce i to jedynie wtedy, gdy były bardzo brudne. Kiedy zbudziłem się trzeciego dnia, z niedowierzaniem obejrzałem swoje ręce, nogi i brzuch. Wszystkie czerwone plamki zniknęły.– Huraaaaaa! Nie mam wysypki! Huraaaaaaaa! Mamo, jestem zdrowy! Zasuszyłem moje różyczki. Zasuszyłem i wyzdrowiałem! – krzyczałem na cały głos.– Synku – powiedziała mama. – Dzieci zazwyczaj chorują na różyczkę kilka dni. Potem wy-sypka znika i dzieci wracają do zdrowia. Ty po prostu odchorowałeś już te kilka dni i teraz wygląda na to, że jesteś zdrowy.– Ależ skąd! – zawołałem. – Gdybym się kąpał, to moje różyczki miałyby wodę i rosłyby sobie dalej. Ja je ususzyłem i dlatego jestem zdrowy. To był świetny pomysł, ale dorośli tego i tak nie zrozumieją.– Rzeczywiście, nic nie rozumiem – powiedziała mama. – Martwię się tylko, żebyś po po-wrocie do przedszkola znowu nie zachorował. Słyszałam, że kilkoro dzieci z twojej grupy cho-ruje na kolejną zakaźną chorobę. Tym razem na świnkę.– Co takiego? – krzyknąłem. – Na świnkę? Jak ja ją ususzę? – zapytałem zmartwiony.

 

Po przeczytaniu opowiadania Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat jego treści.

5. „Recepta na syrop malinowy” – zabawa plastyczna.

Rodzic daje dziecku niedużą kartkę w kształcie prostokąta. Mówi, że dziecko zamienia się teraz w lekarza. Prosi, aby wypisał receptę na kaszel i przepisał swoim pacjentom syrop malinowy. Zadaniem dzieci jest narysowanie na recepcie butelki z malinowym syropem.

6. „Miś u lekarza” – scenka teatralna.

Rodzic odgrywa krótką scenkę teatralną z użyciem np. dwóch misiów. Dialog pomiędzy postaciami powinien dotyczyć typowej wizyty u lekarza (powitanie z lekarzem, rozmowa o stanie zdrowia pacjenta, badania, recepta, pożegnanie). Rodzic zwraca uwagę na różne typowe zwroty wypowiadane przez pacjenta i lekarza.

 

7. Karta pracy ,,Lekarz” - pokoloruj według wzoru.

kolorowanka lekarz

Życzymy dużo zdrowia

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA CZWARTEK 29.10

Temat: W co się ubiorę na spacer?

Dzień dobry. Dzisiaj zaczniemy nasz dzień od posłuchania piosenki:

1. Piosenka na chłodne dni – słuchanie piosenki. Piosenka na chłodne dni

 

2. „Deszczowy spacerek” – zabawa paluszkowa.

Poszła pani na spacerek. (Dzieci palcami wskazującym i środkowym „maszerują”)

Deszczowe chmury przywiał wiaterek. (po podłodze.)

Gdy daleko od domu już była, (Dmuchają.)

deszcz zaczął padać – parasol rozłożyła. (Jedną dłoń ustawiają pionowo, drugą opierają o nią)

Gdy kropla za kroplą spadała, (poziomo, tworząc daszek.)

pani pod parasol się schowała. (Dzieci z jednej dłoni tworzą daszek, a palcami drugiej dłoni rytmicznie uderzają w powstały daszek.)

Gdy deszczyk przestał padać, (Jedną dłoń ustawiają pionowo, drugą opierają o nią poziomo, tworząc daszek.)

parasol złożyła i do domu wróciła. (Dzieci palcami wskazującym i środkowym „maszerują” po podłodze.)                                     

 

3. Zabawy umuzykalniające:

– Misia bela – zabawa z pokazywaniem.– dziecko poruszanie się do rytmu wybijanego przez rodzica. (np. na tamburynie): marsz, podskoki, bieg. Swobodne poruszanie się dziecka w rytm muzyki.

– „Trudne słowa” – ćwiczenia oddechowe.

Dziecko stoi, biorą wdech, a na wydechu wymawiają słowa, przedłużając brzmienie ostatniej gło-ski – tssss, kriiiiii, pkiiii, brrrr, breeee, wraaaa.

– Rozśpiewanie (Rodzic zwraca uwagę na dykcję dziecka). Dziecko przykuca. Śpiewa pierwszą część rymowanki, powoli podnosząc się do góry, a drugą część – powoli przykucając. Dziecko powtarzają za rodzicem.:

Mały Jurek wszedł na murek

Patrz na Jurka spada z murka.

 

– Nauka piosenki pt. ,,Piosenka na chłodne dni”. Dzieci słuchają piosenki odtwarzanej przez rodzica.

Umiem włożyć już buciki,

kurtkę zapiąć na guziki.

Ref.: Chociaż trochę chłodno dziś,

to na spacer trzeba iść. X2

Wkładam czapkę i sweterek,

mogę iść już na spacerek.

Ref.: Chociaż...Rękawiczki, ciepły szalik

zimno mi nie będzie wcale.X2

 

– Omówienie treści piosenki.

Rodzic zadaje dziecku pytania:

Jak trzeba się ubrać, gdy idziemy na jesienny spacer?

Jaka jest wtedy pogoda?

 

– Taniec do piosenki.

Rodzic. Ustawia dziecko przodem do siebie, i prosi dziecko aby powtarzało za nim:

Umiem włożyć już buciki, (Dziecko, trzymając się pod boki, idzie krokiem dostawnym w prawo.)

kurtkę zapiąć na guziki. (Idzie w lewo.)

Ref. Chociaż trochę zimno dziś, (Obrót.)

to na spacer warto iść. (Idzie rytmicznie trzy kroki do przodu i trzy kroki do tyłu.)

Wkładam czapkę i sweterek, (Dziecko trzymając się pod boki, idzie krokiem dostawnym)

mogę iść już na spacerek., (w prawo. Idzie w lewo.)

Rękawiczki, ciepły szalik (Dziecko, trzymając się pod boki, idzie krokiem dostawnym w prawo.)

zimno mi nie będzie wcale. (Idzie w lewo.)

 

– Muzyczne wyciszenie.

Dziecko kładzie się na dywanie i słucha dowolnego utworu muzyki klasycznej.

4. „Jesienne ubranie” – kolorowanie ubrań na jesienna pogodę.

 

Materiały do nauki w domu | Przedszkole Miejskie nr 4

 


5. ,,W co się ubrać na spacer?” - słuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści.

W co się ubrać na spacer? Karina Jedynak

– Misiu! – woła mama – Ubieraj się, idziemy na spacer!– Już się ubieram, mamo! – mówi dziewczynka.Misia otwiera szafę i zaczyna się zastanawiać. – Włożę tę sukienkę, tak bardzo ją lubię. Jest śliczna i tak miło faluje, jak biegam. – Po chwili patrzy przez okno i widzi, że na drzewach jest coraz mniej liści, słońce nie świeci już tak mocno, jak miesiąc temu. – No tak, przecież jest je-sień, nie mogę włożyć mojej ulubionej letniej sukienki – myśli Misia, zdejmuje sukienkę i znów zagląda do szafy. Teraz decyduje się na długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. – Misiu! – woła z przedpokoju mama. – Tylko nie zapomnij o kurtce, jest trochę zimno.Misia szybko zakłada swoją jesienną kurtkę. – Tylko co teraz? – zastanawia się. – Tak, założę zimowe buty, skoro jest tak zimno. A na głowę... może kapelusz? Tak! Bardzo go lubię!– Już jestem gotowa, mamo, idę do ciebie – mówi dziewczynka. Mama ze zdziwienia usiadła na krześle. – Kochanie, bardzo dobrze dobrałaś spodnie, bluzkę oraz kurtkę. – mówi mama – Jednak ten kapelusz nie pasuje do dzisiejszej pogody, jak myślisz?– Masz rację, mamo – mówi Misia jeszcze raz patrząc przez okno – zaraz założę moją jesien-ną czapkę.– Córeczko zmień jeszcze buty, w tych będzie ci za ciepło – przypomina mama.Po chwili przychodzi Misia: w długich spodniach, bluzce z długim rękawem, w kurtce jesien-nej, jesiennych trzewikach i jesiennej czapce. Woła do mamy – Chodźmy na spacer! Teraz na pewno nie będzie mi ani za ciepło, ani za zimno.

Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat, Jak należy się ubrać w jesienną pogodę?

       6. Spacer w okolicy. Podziwianie piękna przyrody. Wzbogacanie zasobu słownictwa: opisywanie pogody i nazywanie elementów krajobrazu.

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA ŚRODĘ 28.10

Temat: Co potrafi czterolatek?

 Witajcie! Dzieciaczki,

Dzisiaj

1.Przywitajmy się wesołą piosenką: Jeśli jesteś dziś szczęśliwy

 

2.Mam cztery lata – słuchanie wiersza z pokazywaniem i rozmowa na jego temat.                                                  

 

,,Mam cztery lata” Urszula Piotrowska

Dla mamy jestem szkrabem, mój skrzacie woła tata.

Uwierzyć wciąż nie mogą, że mam aż cztery lata.

Bo ja przecież wszystko wiem i powtarzam cały dzień. Dzieci mają ręce rozłożone na boki, dłonie skierowane ku górze.

Wasze dziecko jest już duże, może samo umyć buzię. Prawą rękę podnoszą do góry, otwartą dłonią rysują koło przed twarzą.

Włożyć buty i ubranie i ze smakiem zjeść śniadanie. Udają, że wkładają kurtkę. Prawą ręką wykonują ruch, jakby jedli łyżką.

Umie zetrzeć kurze z szaf ki, dba o książki i zabawki. Prawą dłonią wykonują ruch przed twarzą, jakby ścierali kurz.

Zawsze grzecznie idzie drogą i nie ciągnie psa za ogon. Maszerują, machają palcem wskazują-cym przed twarzą.

Pomagam chętnie mamie, wyręczać lubię tatę.

Mieć swoje obowiązki chce każdy czterolatek. Podskakują.

 

Rodzic zadaje dziecku pytania:

Ile lat ma dziecko, o którym jest ten wiersz? (cztery)

Jak mówią na nie mama i tata? (szkrab, skrzat)

Co potrafi ten czterolatek? (umyć buzię, włożyć buty, zjeść śniadanie, zetrzeć kurze z szafki, dbać o książki i zabawki)

Czy ty też tak potrafisz?

Jakie masz obowiązki w domu?

Co jeszcze potrafi czterolatek? Zrobimy mały egzamin. Rodzic wymienia aktywności, dzieci je wykonują – Czy potrafisz: szybko chodzić, przeskakiwać z nogi na nogę, biegać, podskoczyć obunóż, chodzić tyłem, stać na jednej nodze, obrócić się, skakać na jednej nodze. Brawo! Zdałeś egzamin czterolatka.

 

3. Zabawy ruchowe – wzmacnianie siły ramion, nóg i tułowia.

–                    „Berek kucany” – dziecko poruszają się w dowolny sposób w rytm dowolnej muzyki. Gdy muzyka milknie, dziecko przykuca. Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie.

–                    „Kotki czyścioszki” – dziecko naśladuje czynności, które po kolei wykonuje kotek (myje się, idzie na spacer, pije mleczko, bawi się wełenką, przeskakuje przez płotek).

–                    „Sport to zdrowie” – Rodzic recytuje treść rymowanki, a dziecko ilustrują ją ruchem.

Na paluszki się wspinamy,w górę rączki wyciągamy, do podłogi dotykamy i ze sobą się witamy. Dzień dobry! Każdy o tym wnet się dowie biegi, skoki czy przysiady dla leniwych nie ma rady. Skok do góry, rzut piłeczką byś mógł chodzić dumnie z teczką!

4. „Czy mój latawiec poleci wysoko?” – wykonanie latawca z recyklingu.

Dziecko siedzi przy stole, ma przygotowaną torebkę foliową, dwa patyczki (długi i krótszy), sznurek, krepinę, taśmę klejącą, nożyczki. Dziecko z pomocą rodzica składa dwa patyki i łączą je za pomocą taśmy klejącej, tworząc krzyż. Kładzie go na torebce foliowej, taśmą klejącą przyklejają każdy koniec kijka do torebki, następnie wycina kształt latawca na podstawie krzyża ułożonego z patyczków. Następnie z krepiny dziecko wycina długie pasy (ogon latawca) i przyklejają je taśmą do końca dłuższego kijka. Rodzic pomaga dziecku przymocować sznurek do latawca.

Bawcie się dobrze:)

 

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA WTOREK 27.10

 

Temat: Dlaczego musimy jeść różne potrawy?

 

1. Masaż na dobry humor.

Dziecko wypowiada rytmicznie tekst rymowanki wspólnie z rodzicem.

Żeby było nam wesoło, masujemy swoje czoło.

Raz, dwa i raz, dwa, każdy ładne czoło ma.

Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.

Język w górę raz i dwa. Ładny język każdy ma.

Powiedz mama, tata, lala i zaśpiewaj la la la la.

Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.

Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.

Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.

 

2. „Ciepło – zimno” – szukanie przedmiotów związanych z tematem dnia.

Rodzic wcześniej chowa w różnych miejscach w domu: np. butelkę z olejem, jabłko, pasztet w puszce, jogurt, makaron, jabłko, butelkę wody. Tłumaczy, że najważniejsze w naszej diecie jest regularne picie wody oraz ruch. Dziecko po kolei szuka schowanych produktów. Rodzic mówi ciepło, gdy dziecko znajduje się blisko produktu, a zimno, gdy się od niego oddala.

 

3. „Dlaczego musimy jeść różne potrawy?” – rozmowa na temat zdrowego odżywiania na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Renaty Piątkowskiej ,,Koń”.

,,Koń” Renata Piątkowska

Jak ja nie lubię zupy jarzynowej. Zwłaszcza jak jest gorąca i posypana pietruszką. A babcia nalała mi dwie pełne chochle takiej zupy na talerz.– Tomku, zjedz, bo ci wystygnie – powiedziała. Na szczęście na stole stała cukierniczka. Wysypałem trochę cukru na stół. Układałem kryształki jeden za drugim, aż powstał piękny, długi wąż. Wtedy babcia zawołała:– Tomku, nie rozsypuj cukru po stole i zjedz wreszcie tę zupę!– Tomek! – Tym razem to był głos mojej siostry Agnieszki. – Znowu zrobiłeś bałagan w moim pokoju. Na podłodze jest pełno rozsypanych kredek i papierków po cukierkach. Babciu, on to musi posprzątać! – krzyczała Agnieszka. A ja patrzyłem w okno i myślałem, jak by to było wspaniale, gdybym w tej chwili zamienił się w pięknego konia. Najlepiej, żebym miał kolor brązowy, jak wyjęte z łupiny kasztany. Widziałem takiego konia na ulicy, zaprzęgniętego do dorożki. Gdybym był takim koniem, nie musiał-bym jeść zupy, ani sprzątać kredek. Wyskoczyłbym przez okno, wprost na podwórko. Chłopcy z sąsiedztwa, którzy czasem mi dokuczają, patrzyliby na mnie ze strachem. A ja pobiegłbym do szpitala, w którym pracuje mama. Mogłaby usiąść na moim grzbiecie i ułożyć tam wszystkie ciężkie siatki, które zawsze nosi. Zawiózłbym ją do domu. Mama pochwaliłaby mnie, mówiąc: – Co za wspaniała jazda, Tomku. Jesteś bardzo silny, dziękuję Potem pobiegłbym na boisko. Tam chłopcy grają w piłkę. Wszyscy chcieliby mieć mnie w swojej drużynie. Galopowałbym po boisku i żaden zawodnik nie byłby szybszy ode mnie. Gole mógłbym strzelać wszystkimi czterema nogami. A po meczu zawiózłbym na swoim grzbiecie wszystkich chłopaków na lody. Ludzie na ulicy mówiliby: – Ach, jaki piękny koń. Pani w budce z lodami wkładałaby mi gałki lodów wprost do buzi, bo nie mógłbym trzymać w kopytkach wafelka. Tylko dlaczego te lody są ciepłe i smakują jak zupa jarzynowa?! Och, nie! To babcia wkłada mi do ust łyżki pełne zupy.– Zapatrzyłeś się w okno i musiałam cię nakarmić. Bo inaczej zupa zupełnie by wystygła – tłumaczyła z uśmiechem babcia. W kuchni pojawiła się mama.– O, talerz już pusty. To świetnie, bo zabieram ciebie i Agnieszkę na plac zabaw – powie-działa. Uśmiechnąłem się i jak szalony zacząłem podskakiwać na jednej nodze. Potem przytuliłem się mocno do mamy i powiedziałem:– Jak to dobrze, że jednak nie jestem koniem. No bo pomyśl, mamo, jak koń wyglądałby na zjeżdżalni albo na huśtawce.– Tomku, dlaczego miałbyś być koniem? – spytała zdumiona mama. Ach, ci dorośli, oni nigdy nic nie rozumieją – pomyślałem. I pobiegłem szukać foremek do piasku.

 

Rodzic zadaje dziecku pytania do treści opowiadania:

Jaką zupę jadł Tomek?

Czy lubił tę zupę?

W co Tomek chciał się zmienić? Dlaczego?

Czy Tomek zjadł w końcu zupę?

Czy wy czasem też nie macie ochoty na zupę, którą ktoś wam przygotuje?

Dlaczego trzeba jeść nie tylko to, co się lubi najbardziej?

 

4. „Zasady zdrowego żywienia” – rozmowa rodzica z dzieckiem na temat zasad zdrowego żywienia.

Jedz 4–5 posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Pij przed posiłkiem, a nie w czasie jedzenia. Dokładnie gryź i przeżuwaj pokarm. Spożywaj zdrowe produkty, unikaj słodyczy. Spożywaj ostatni posiłek 2 godziny przed snem. Pij codziennie dużo wody!        

Dziecko powtarza te zasady, które zapamiętało.

5. ,,Głowa, ramiona, kolana, pięty...” - zabawa muzyczno – ruchowa z pokazywaniem. Głowa, ramiona, kolana, pięty

Dziecko śpiewa piosenkę z pokazywaniem.

Głowa, ramiona, kolana pięty

Kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Oczy, uszy, usta, nos.

 

6. „Nasz sok malinowy” – degustacja soku.

Rodzic tłumaczy, że sok malinowy ma wiele witamin, jest bardzo dobry przy przeziębieniu, a nawet skutecznie obniża gorączkę.

Odżywiamy się zdrowo - film dla dzieci

 

7. „Śniadanie, obiad, kolacja i... podwieczorek” – rysowanie dań.

Zadaniem dziecka jest wymyślenie zdrowego posiłku i narysowanie go (do wyboru śniadanie, obiad, itd...).

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 30.06.2020

Dzień Dobry kochane dzieci. Dzień Dobry Rodzice.

Kochani dziś będą to nasze ostatnie zajęcia w tym roku przedszkolnym, dlatego zachęcamy Was do wspólnej zabawy. Spędźcie ten dzień razem z nami i bawcie się dobrze!

1. Na początek naszej zabawy przywitajcie się piosenką:

,,Przywitamy się wesoło”- powtarzajcie słowa piosenki oraz wykonujcie podane czynności ruchowe :

Przywitamy się wesoło

2. Opowieść ruchowa ,, Na wycieczce”

Rodzic wraz z dzieckiem wyobrażają sobie, że wyruszają samochodem na wycieczkę:

Dojechaliśmy do celu. Jesteśmy w górach. Podziwiamy piękne widoki – dziecko robi daszek nad oczami i spogląda raz w prawą, raz w lewą stronę.

W górach żyją różne zwierzęta: kozice, świstaki, orły. Za chwilę zamienimy się w "orły" – dziecko wyciąga ręce na boki i unosi je powoli w dół i w górę "fruwa wysoko ponad górami".

Teraz jesteśmy niedźwiedziami – dziecko przenosi ciężar z nogi na nogę.

Niedźwiedzie się zmęczyły, odpoczywają na polanie i głęboko oddychają – dziecko przechodzi do siadu, nogi w lekkim rozkroku, wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami.

Misie idą spać – dziecko przechodzi do leżenia na boku.

Nagle na polanie pojawiły się zające – dziecko przechodzi do przysiadu, palce to uszy, podskakuje przemieszczając się w dowolnych kierunkach

3.,, Zabawa w łowienie rybek”- Do zabawy potrzebujemy makaron “rurki” i słomki z możliwością wyginania .Wygięte słomki to nasze wędki, a makaroniki to rybki. Podejrzyjcie zabawę w linku poniżej:

Rybki - zabawy dzieci z makaronem

4. Proponujemy abyście powtórzyli sobie kilka piosenek, których ostatnio się uczyliście.

Bajeczki

Jestem Polakiem

Hyc, tup,klap

Moja mama

Idziemy do ZOO

Tęcza cza cza cza

5. ,,Wystukaj rytm’’ – Rytmiczne buty. Zajrzyjcie do linku poniżej:

Do zabawy będą potrzebne buty oraz 4 wycięte szablony odbitych par podeszew od buta , które trzeba przykleić do podłogi- tak jak pokazane to jest na filmiku.

Możecie też bawić się bez szablonów. Wtedy wystukujecie podany rytm muzyki za pomocą butów o podłogę.

"Rytmiczne buty" - zabawy z rytmem

6. Zachęcamy do wspólnego tańca z Olą i Blu – naśladujcie pokazane ruchy do podanej muzyki :

Zabawa muzyczna - Taniec z Olą i Blu

7. Może macie ochotę obejrzeć bajkę o przygodach Kajtka :

Kajtek nad morzem

8. Dla chętnych proponujemy eksperymenty z wodą :

Eksperymenty z wodą- zabawy dydaktyczne.

Potrzebne będą: 

1.Eksperyment: ,,Lampa lava” - olej, woda, barwnik, tabletka musująca 2

2.Eksperyment: ,, Kolorowy deszcz” - woda, pianka do golenia, barwniki 

3.Eksperyment: ,, Burza w szklance wody” - woda, olej, barwniki

4.Eksperyment: ,,Tańczący olej” - woda, olej, kakao, sól 

5.Eksperyment: ,, Kolorowe wulkany”- woda, barwniki, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy

LINK DO ZABAW Z INSTRUKCJĄ :

Eksperymenty z wodą

Eksperyment: ,,Wędrująca woda”

Do zabawy należy przygotować 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie mają Państwo barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki i obserwujemy wędrówkę wody

Eksperyment - "Wędrująca woda"

Życzymy Wam wspaniałej zabawy!

 

Kochane ŚREDNIACZKI! 

Duże brawa za wzorową postawę, aktywność,

staranność i chęć do wykonywania zabaw i ćwiczeń.

Jesteście wspaniałymi przedszkolakami! Spisaliście się na złoty medal!

A także DYPLOM (znajduje się w wyprawce) który wyjątkowo wypiszą i wręczą Wasi Rodzice.

Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się we wrześniu.

Przesyłamy wirtualnie moc uścisków ❤❤❤

 

Drodzy Rodzice 

DZIĘKUJEMY za zaangażowanie, poświęcony czas,

za fantastyczną współpracę w czasie pracy zdalnej oraz przez cały rok.

Wielkie brawa dla Was i ukłony za dzielnie wspieranie swoich dzieci.

Cieszymy się , że dzieliliście się z nami zdjęciami,

filmikami i informacjami na temat Waszych pociech.

Wspólnie przeżyliśmy ten trudny okres. Teraz czekają na Was wakacje i odpoczynek.

pobrane 2

                                                                                                          P. Agata i Monika

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 29.06.2020

Witamy serdecznie w poniedziałek,  wakacje już tuż, tuż. Warto więc porozmawiać o bezpiecznym odpoczynku.

1. Na początku przypomnijmy sobie wesoły taniec:

Taniec wywijaniec

2. A teraz jeszcze jedna zabawa utrwalająca – opowieść ruchowa. Wyobraźcie sobie, że wybieracie się na wakacje …… nad morze.

- Pakujemy plecaki, zakładamy wygodne buty i wyruszamy – dziecko naśladuje zakładanie plecaka i maszeruje.

- Wsiadamy do pociągu – dziecko zajmuje miejsce za rodzicem ,tworzą pociąg i przemieszczają się po mieszkaniu.
- Jesteśmy nad morzem. Idziemy na plażę – dzieckorozbiega się w dowolną stronę
- Wsłuchujemy się w szum morza – nasłuchuje raz jednym, raz drugim uchem przykładając do niego dłoń.
- Nadmuchujemy koła do pływania - naśladuje nadmuchiwanie.
- Idziemy się kąpać, skakać przez fale - podskoki obunóż.
- Pływamy - naśladowanie rękami ruchów wykonywanych podczas pływania żabką.
- Jesteśmy bardzo zmęczeni, idziemy spać - dziecko leży na dywanie i odpoczywa

3. Usiądźcie wygodnie i porozmawiajcie na temat bezpiecznych wakacji na podstawie plakatu oraz wiersza A. Bober „Bezpieczne wakacje”.

plakat wakacje

„Bezpieczne wakacje” A. Bober

Gdy na wakacjach z rodzicami wypoczywasz,

Dużo niezwykłych przygód przeżywasz.

Nie zapomnij jednak o rzeczy ważnej,

By bezpieczeństwo zachować w sytuacji każdej.

Przez ulicę przechodź tylko na pasach zebry,

Na zielonym świetle i rozglądając się bez przerwy.

Wychodząc na słońce, nakrycie głowy zakładaj,

A na całe ciało krem przeciwsłoneczny nakładaj.

Podczas kąpieli, bądź zawsze pod okiem dorosłego,

By żaden wypadek nie zdarzył Ci się kolego.

Podczas burzy, nie wybieraj się w góry,

A także gdy za oknem, krajobraz jest szaro- bury.

W pobliżu ulicy się nie baw nigdy,

By samochód, autobus czy tramwaj nie zrobiły Ci krzywdy.

Będąc w lesie, śmieci nie wyrzucaj,

Nie rozpalaj ogniska i ciszy nie zakłócaj.

Nie przyjmuj też nic od nieznajomego,

Bo przydarzyć może Ci się coś bardzo niedobrego.

O numerach alarmowych nie zapominaj,

Niech je wraz z Tobą powtórzy cała rodzina.

997- to telefon na policje,

tam niepokojące sytuacje możesz zgłosić wszystkie.

998- wykręcasz, gdy pożar zauważysz,

bo wtedy dodzwonisz się do pożarnej straży.

999- to numer na pogotowie,

dzwoniąc tam możesz innym i sobie uratować zdrowie.

Gdybyś jednak, tych wszystkich numerów nie umiał zapamiętać,

Wystarczy o jednym ogólnym numerze pamiętać.

112- tam możesz wszystko zgłosić

i o każdy rodzaj pomocy poprosić.

4. „Bezpieczne/niebezpieczne”- zabawa utrwalająca bezpieczne i niebezpieczne zachowania podczas wakacji. 

Przygotujcie dwa klocki: czerwony i zielony. Zadaniem dziecka jest zdecydować czy wspomniane zachowanie jest bezpieczne (pokazują wtedy zielony klocek) lub niebezpieczne (pokazują wtedy czerwony klocek).

Rodzic czyyta zdania:

Przez ulicę przechodzimy tylko na pasach.

Kiedy świeci słońce nie potrzebne nam nakrycie głowy.

Kiedy świeci słońce musimy pamiętać o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego.

Kiedy widzimy, że nadciąga burza możemy wyjść na spacer.

Śmieci możemy wyrzucić w lesie.

Rozpalanie ogniska w lesie jest zabronione.

Można bawić się w pobliżu ulicy.

5. Zabawa ruchowa: Kalambury – pomyślcie o tym co można robić podczas wakacji, pokażcie to tylko ruchem nie używając słów, rodzic odgaduje co to za czynność. Powtórzcie zabawę kilka razy. Następnie zamieńcie się rolami.

6. Zachęcamy do obejrzenia filmików edukacyjnych na tema bezpiecznych wakacji:

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo nad morzem

7. Po obejrzeniu filmów zapraszamy do wykonania wakacyjnej pocztówki (Wyprawka nr 56).

Ale najpierw zastanów się: Wolisz góry czy morze? Samodzielnie wybierz pocztówkę, pokoloruj, dorysuj coś według własnego pomysłu . Zachęcamy do zaadresowania swojej pocztówki na przedszkolny adres. Sprawi nam wszystkich wiele radości.

8.  Dla chętnych przedstawiamy więcej inspiracji do zabaw z dziećmi.

Zabawy masami sensorycznymi:

Ciągliwy glut  - wystarczą tylko 2 składniki

Domowa ciastolina - 

Aksamitna masa - powstaje z odżywki i skrobi

 

Życzymy miłej zabawy

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 26.06.2020

Witamy serdecznie kochanych przedszkolaków i naszych rodziców !

Jak w każdy piątek proponujemy ten dzień spędzić aktywnie dlatego zapraszamy do wspólnych zabaw i ćwiczeń ruchowych!

1. Na początek zaczniemy od zabawy paluszkowej. Usiądźcie wygodnie przygotujcie swoje rączki .

Najpierw ręce się witają, (siedzimy po turecku, machamy  rękoma na powitanie)

Potem w piąstki zamykają, (na przemian zamykamy dłonie w piąstki i otwieramy)

Robią także duże fale

I nie męczą się tym wcale. (naśladujemy ruchem rąk morskie fale)

Czeszą włosy,  niczym szczotka, (kilka razy przeczesujemy palcami włosy)

Jak kocury groźnie drapią (naśladujemy kocie ruchy)

I w powietrzu muchy łapią. (szybkimi ruchami rąk naśladujemy chwytanie much w powietrzu)

A gdy zmęczą się zadaniem,

To odpoczną na kolanie. (kładziemy dłonie na kolanach).

2. Kolejną propozycją będą zabawy ruchowe:

- „Górska wspinaczka” –Dziecko swobodnie maszeruje. Na hasło rodzica: Góry! naśladuje wspinanie się pod górę – chodzi, wysoko unosząc kolana.

- „Powódź” – zabawa bieżna. Rodzic wyznacza miejsce, na które dziecko wbiega, gdy usłyszy hasło: Powódź!

- "Wciąganie żagla” – zabawa ze skakanką. Tutaj możemy zaprosić rodzeństwo do zabawy. Dziecko wraz z siostrą lub bratem dobierają się w parę. Jedno z dzieci pełni rolę żagla, drugie – marynarza. Dziecko trzyma jeden koniec skakanki. Natomiast duga osoba z pary pełniąca rolę marynarza ma za zadanie przyciągnąć do siebie siostrę (brata) który stawia mu lekki opór. Potem następuje zamiana ról. Rodzic zwraca uwagę na to, aby dzieci ciągnęły skakankę wolno, nie gwałtownie

- „Wyścig łódek” – zabawa ruchowa. Dziecko siedzą w jednej linii na dywanie w sia­dzie prostym, ręce ma na kolanach. Na hasło: Start! Posuwa się do przodu, ślizgając się pupą po dywanie, zginając jednocześnie nogi. Ręce cały czas na ko­lanach

3. Zachęcamy do ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem przyboru niekonwencjonalnego – gąbki .

Dziecko :

- Maszeruje we wspięciu na palcach na sygnał zatrzymanie, ręce wysoko w górze, zaciskają gąbkę 10 razy.
- Chodzi z gąbką między kolanami, na sygnał zatrzymanie, ręce w przód, zaciskanie gąbki 10 razy.

- skłony głowy: w przód i w tył, skręty głowy: w prawo i w lewo i krążenia głowy

ZABAWA OŻYWIAJĄCA
- Bieg, na sygnał  zatrzymanie, podrzucanie i łapanie gąbki z próbą klaśnięcia. 
- Zabawa „Ile razy” . Dziecko podrzuca gąbkę tyle razy ile usłyszało klaśnięć w dłonie rodzica.

- Lub swobodny bieg, podrzucanie i łapanie gąbki. Na sygnał zatrzymanie w miejscu: postawa. Zgniatanie gąbki.

ĆWICZENIE SIŁY
Dziecko w parze z rodzicem stoją plecami do siebie, ręce splecione w łokciach, gąbki w dłoni, przepychanie się.

ĆWICZENIE RÓWNOWAGII SKRĘTY TUŁOWIA
- Stanie na prawej nodze, lewa zgięta w kolanie, podniesiona w tył ze skierowaniem stopy mocno w górę.

- Jedna gąbka na podłodze podskoki jednonóż do gąbki i odskakiwanie. Raz prawa, raz lewa noga.

ĆWICZENIE TUŁOWIA- SKŁONY W PRZÓD
-Gąbka leży na podłodze. Dziecko siada w siadzie klęcznym przed gąbką. Na sygnał dziecko skłania się w przód i dotyka krążka czołem, ręce luźno wzdłuż tułowia, następnie prostuje się do siadu klęcznego. W trakcie ćwiczeń nie unosić się z pięt.

ĆWICZENIE DUŻYCH GRUP MIĘŚNIOWYCH
-Gąbka włożona między stopy, ręce w bok. Dziecko chowa i pokazuje gąbkę- skłon, wyciągnięcie gąbki i pokazanie jej w górze nad  sobą.
gąbka leży na podłodze przy prawej stopie, kilkakrotne zataczanie kółek przy prawej stopie, następnie przy lewej. Po każdym ćwiczeniu krótki odpoczynek.

CZWORAKOWANIE
Chodzenie dookoła swojej gąbki w prawą i w lewą stronę, następnie chodzenie w podporze tyłem w dowolnym kierunku

ĆWICZENIE STÓP

Siad skulny podparty, ręce oparte z tyłu o podłogę, stopy na podłodze kolana złączone. Chwytanie na gąbki palcami stóp i unoszenie do góry.
Raz prawą, raz lewą stopą.

ĆWICZENIE MIĘŚNI GRZBIETU
W parach, Rodzic tworzy most: podpór przodem. Na grzbiecie leży gąbka, przechodzenie pod mostem w taki sposób aby gąbka nie spadła, raz jedno, raz drugie dziecko.

ĆWICZENIE USPOKAJAJĄCE
Leżenie tyłem, jedna gąbka pod głową: "poduszka", druga gąbka na klatce piersiowej – wdech nosem, wydech ustami. Następnie druga gąbka na brzuchu i oddychanie przeponą- wdech nosem, wydech ustami.

4. Zapraszamy do opowieści ruchowej .Zbliża się czas wakacji dlatego wyobraźcie sobie, że wybieracie się na wakacje nad morze.

- Pakujemy plecaki, zakładamy wygodne buty i wyruszamy – dziecko naśladuje zakładanie plecaka i maszeruje.

- Wsiadamy do pociągu– dziecko zajmuje miejsce za rodzicem ,tworzą pociąg i przemieszczają się po mieszkaniu.
- Jesteśmy nad morzem. Idziemy na plażę –dzieckorozbiega się w dowolną stronę
- Wsłuchujemy się w szum morza – nasłuchuje raz jednym, raz drugim uchem przykładając do niego dłoń.
- Nadmuchujemy koła do pływania - naśladuje nadmuchiwanie.
- Idziemy się kąpać, skakać przez fale - podskoki obunóż.
- Pływamy - naśladowanie rękami ruchów wykonywanych podczas pływania żabką.
- Jesteśmy bardzo zmęczeni, idziemy spać - dziecko leży na dywanie i odpoczywa

5. Pamiętacie piosenkę ,,Kochamy lato” – spróbujcie utrwalić sobie słowa drugiej zwrotki.

6. Zachęcamy Was do układania puzzli, memory, domino oraz zabaw z wykorzystaniem gier planszowych.

7 . Mamy nadzieje, że w ten weekend zaświeci dla Nas słoneczko i zagości z nami na dłużej , dlatego może wybierzecie się na rodziną wycieczkę – nad zalew. Bardzo jesteśmy ciekawe co zaobserwowaliście podczas spaceru!

Jeśli macie ochotę podeślijcie zdjęcia J

Życzymy wam odpoczynku w weekend i dużo słoneczka

Bawcie się dobrze!                                                                                                                                                                                            Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 25.06.2020

Dzień dobry kochane Przedszkolaki! Dziś pozostajemy w temacie lata i zbliżających się wakacji proponując kilka zabaw matematycznych.

1. „Wodne, powietrzne i lądowe” – zachęcamy do rozmowy na temat sposobów przemieszczania się ludzi. Podział środków transportu na sylaby. Na pewno potraficie wymienione środki transportu podzielić na: lądowe, wodne i powietrzne.  

– powietrzne: samolot, helikopter, paralotnia, balon
– lądowe: samochód, rower, autobus, pociąg
– wodne: statek, łódka, motorówka.

Jak myślicie który pojazd jest najszybszy?

2. Zapraszamy do  wybranej zabaw ruchowej: 

Maszynista zuch 

Samoloty

3. „Czym jedziemy na wakacje?” – rozwiążcie zagadki A. Maćkowia­ka dotyczące środków transportu.

Składa się z wagonów i lokomotywy,
Podróż nim to prawie same pozytywy.
Bezpieczny i szybki, gdy po torach gna.
Każdy z was na pewno już odpowiedź zna. (pociąg)
 
Pojazd, co ma cztery koła,
Długą drogę przebyć zdoła.
Co zapewnia nam wygodę,
nazywamy… (samochodem)
 
To maszyna do latania.
Śmigło silnik uruchamia.
Skrzydła niosą go po niebie.
Co to jest? Ja pytam Ciebie. (samolot)
 
Mknie przez miasto i jest duży,
Pasażerom swoim służy.
Skasuj bilet kiedy wsiądziesz,
będzie miejsce, to usiądziesz.
Jeszcze tylko podpowiadam,
Każdy numer swój posiada. (autobus)
 
Na siodełku sobie siedzisz, no i pedałujesz,
dzięki niemu długi dystans szybko pokonujesz.
Możesz jeździć nim po górach oraz po ulicy,
umieszczamy na nim dzwonek – gdzieś na kierownicy. (rower)

4. Dzisiaj chcemy Wam zaproponować zabawę matematyczną „Wakacyjne walizki”. Trzeba policzyć na obrazku ile rzeczy zabieramy w góry i tyle kropek bądź kresek robimy w środku walizki. Później liczymy rzeczy potrzebne nad morzem i na koniec nad jezioro. Jesteśmy ciekawe czy uda Wam się prawidłowo policzyć potrzebne rzeczy. (pomoce przesłane na maila grupowego).

Jeśli nie macie drukarki możecie sami narysować trzy walizki. 

5. Czy pamiętacie piosenkę „Kochamy lato”? Spróbujcie zaśpiewać pierwszą zwrotkę piosenki. Refren na pewno już znacie. Wymyślcie dowolny układ taneczny do piosenki. Nauczcie się 2 zwrotki.

6. Otwórzcie kartę pracy nr 52 i na początku wykonajcie  takie zadania:

- policzcie- ile środków transportu jest na obrazku?

- policzcie - ile dzieci jest na ilustracji?

- ile jest dziewczynek, a ile chłopców?

- policzcie- ile jest chmurek na niebie?

- policzcie wszystkie drzewa na obrazku?

Świetnie J

Następnie wykonajcie polecenia z książki.

7.  Dla chętnych:

Zapraszamy również do wykonania kart pracy związanych z liczeniem,  kodowaniem oraz doimino sylabowe, które  znajdują się na grupowym mailu.

8. Jeśli chcecie poznać wakacyjną przygodę całej rodzinki Świnki Peppa zapraszamy na bajkę:

Lecimy na wakacje

 

Kochane Dzieci przygotowaliście piękne upominki z okazji Dnia Taty. Gratulujemy J

 

Serdecznie pozdrawiamy

Panie: Monika i Agatka

 

Język angielski

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki  i zabawy J

Baby shark 

One little fingers 

Head Shoulders Knees and Toes 

Wheels on the Bus 

Stop 

Let's Go To The Zoo 

Who's In the Zoo 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 24.06.2020

Witamy serdecznie i zapraszamy do wspólnej zabawy!

1. Wstępem do naszych zajęć będzie wiersz Dominiki Niemiec pt: ,, Zagubiona córeczka”

Wybraliśmy się z mamą i tatą

na wyjątkową wycieczkę.

Zwiedzamy krakowską starówkę,

ale zaraz, chwileczkę...

Tata tuż obok mnie robił zdjęcia.

Mama szukała pamiątek w sklepiku.

Ja przyglądałam się kamienicom,

a jest ich tu chyba ze sto, bez liku.

I nagle rozglądam się wokół,

na plecach mam gęsią skórkę,

bo moi cudowni rodzice

zgubili własną córkę.

Albo ja się zgubiłam,

właściwie już nie wiem sama.

Jestem naprawdę przerażona.

Ratunku! Gdzie jest mama?

Co robić? Strach mnie obleciał...

Tętno mi przyśpieszyło.

Uwierzcie mi, w tym momencie

do śmiechu mi wcale nie było.

Stanęłam w miejscu i stoję, stoję,

stoję i czekam.

Proszę, niech rodzice mnie znajdą...

Już będę się pilnować, przyrzekam!

I nagle z ulgą zauważam,

że biegnie do mnie mama,

a tata już mi przypomina:

Nie odchodź nigdzie sama.

Porozmawiajcie z dziećmi na temat treści wiersza:

 1. Gdzie wybrała się dziewczynka?
 2. Co przydarzyło się dziewczynce?
 3. Jak czuła się dziewczynka, gdy się zgubiła?
 4. Co poczuła dziewczynka, gdy odnaleźli ją rodzice?
 5. Jak powinniście się zachować, gdy gdzieś się zgubicie? Jak myślicie , czy czulibyście się podobnie, gdybyście zgubili swoich rodziców?

2. Zachęcamy do obejrzenia filmów edukacyjnych na temat bezpiecznego wypoczywania w czasie wakacji w górach oraz nad morzem .

Po obejrzeniu spróbujcie wymienić zasady bezpiecznego wypoczynku.

Góry

Morze

3. Może poeksperymentujecie trochę i przeprowadzicie kilka doświadczeń z wodą?

- Woda gotująca w czajniku – co zauważyliście? widoczna para wodna
- wlana do szklanki przykryta talerzykiem skrapla się – widoczne krople
- gąbka trzymana nad gotującą się wodą – robi się mokra
- pojemnik z zamarzniętą wodą – obserwacje lodu, jego cech fizycznych
wniosek: dziecko teraz wypowiada się na temat kształtu wody (nie ma, ale lód ma formę pojemnika w jakim zamarzła woda)

4. Jak w każdą środę proponujemy wykonanie pracy plastycznej . Dziś zachęcamy do zrobienia pracy plastycznej z elementem przestrzennym .

Waszym zadaniem będzie wykonać ilustrację przedstawiającą łódkę nad wodą .

Potrzebne materiały to : rolka papierowa , wykałaczki długie , cienka słomka lub patyczek, papier kolorowy, bibuła, nożyczki ,kredki , farby.

plastyka

Możecie wykonać więcej niż jedną łódkę. Rolkę papieru można obkleić papierem kolorowym lub pomalować farbą. Słoneczko i chmurki można narysować . Żagle wycinamy z papieru kolorowego i pomiędzy nimi w środku można umieścić patyczek lub wykałaczkę . Naklejamy gotową łódkę na szeroki pas z niebieskiej bibuły.

Czekamy na Wasze zdjęcia wykonanych prac J

5. Pamiętacie naszą zabawę ruchowo - naśladowczą ,, Morze i góry” z wykorzystaniem chustki .

Naśladujcie małe i duże fale za pomocą chustki. Gdy Rodzic powie ,, sztorm”- schowajcie się pod chustką. Gdy morze cichnie- pospacerujcie i naśladujcie jak zbieracie muszelki.

Teraz wybieracie się w góry- spacerujecie po małych górach z chustą blisko ziemi, wyobraźcie sobie teraz sobie, że wchodzicie wysoko w góry- wspinacie się na palce i unosicie chustę do góry.

6. Dla chętnych na e- mailu grupowym karty pracy do wykonania oraz wakacyjne kolorowanki .

Życzymy Wam miłej zabawy !                                                                                                                                                                   

Panie z gr. II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 23.06.2020

Witamy wszystkich we wtorek i zapraszamy do wspólnej zabawy.

1. Przywitamy się wesołą piosenką „Przywitamy się wesoło”

Przywitajmy się wesoło

2. Zabawa przy melodii głośno – cicho.

Cicho - głośno

Jeśli dzieci usłyszą głośną melodię, wówczas podskakują jak piłeczki na całych stopach. Jeśli usłyszą cichą melodię – przeskakują z nogi na nogę na paluszkach.

3. ,,Zabawa w echo’’- zabawa dźwiękonaśladowcza. Rodzic wypowiada poszczególne słowa: echo, góry, woda, tatry itp. Dziecko wymawia te słowa coraz ciszej- od krzyku do szeptu.

4. Pomimo kapryśnej aury w ostatnich dniach zapraszamy do wysłuchania piosenki „Kochamy lato” (plik muzyczny znajduje się na mailu grupowym).

1. Lato w dobry nastrój nas wprawia,

lato do psikusów namawia.

Słoneczną aurą lato nas urzeka,

nad morzem, w górach na dzieci czeka.

i nic nie poradzimy na to.

Lato zachwyca nas widokami,

wszystkich częstuje owocami. /x2

2. Lato zamienia piasek w złoto,

latem bawimy się z ochotą.

Drzwi do przygody lato nam otwiera,

zaprasza do jazdy na rowerach.

Powiedzcie rodzicom, o czym opowiada piosenka?

Na pewno refren już zapamiętaliście. To teraz przyszła pora na powtórzenie słów 1 zwrotki.

4. Drogie dzieci dziś jest ważny dzień – Święto Taty. Zapraszamy do wykonania upominku dla tatusia. A oto propozycje:

- w wyprawce jest ramka nr 50 możecie ozdobić ją dostępnym materiałem i wkleić zdjęcie z tatusiem lub narysować portret taty.

- możecie wykonać laurkę według tej instrukcji Laurka

- lub pomalować (ozdobić) i wyciąć order dla super taty lub krawat (szablony przesłane na grupowego maila)

- albo wykonać prezent według własnego pomysłu 

Podzielcie się z nami waszymi pomysłami  przesyłając  zdjęcia.

5. Nauczcie się krótkiej rymowanki dla taty:

Jesteś moim bohaterem
I mojego życia sterem
Twoje słowa w sercu noszę
O buziaka dzisiaj proszę! 

oraz zaśpiewajcie „Sto lat”

5. Zaproście też swoich najbliższych do wspólnej zabawy przy muzyce.

Taniec wywijaniec Taniec wywijaniec

I jeszcze specjalny upominek muzyczny na Dzień Taty:

Daj mi rękę tato 

 

Miłego dnia.

Niech  każdy tata poczuje się dziś wyjątkowo!

Wszystkim Tatusiom życzymy dużo zdrowia, rodzinnego szczęścia,

sukcesów oraz radości ze swoich pociech.

Panie: Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 22.06.2020

Dzień Dobry kochane przedszkolaki! Witamy serdecznie rodziców.

Przed nami kolejny tydzień zajęć z wakacyjną tematyką, dlatego zapraszamy do wspólnych zabaw i ćwiczeń .

1. Na początek ćwiczenia wzmacniające mięśnie warg :

 - przesadne, głośne i dokładne wymawianie naprzemienne samogłosek:

e- o- e- o- e- o (naśladujemy karetkę pogotowia),

i –o –i –o -i- o (zabawa w naśladowanie osiołka),

e - u- e - u- e -u (naśladowanie straży pożarnej);

- "Pajacyki" - naśladowanie min wesołego i smutnego pajacyka;

- „Wielbłąd” - zakładanie dolnej wargi na górną i odwrotnie - górnej na dolną;

- "Króliczek" - wysuwanie warg do przodu (wargi ściągnięte) i przesuwanie w kąciki ust: w prawo, w lewo, tak jakby królik chrupał marchewkę;

- „parskanie” - naśladowanie odgłosu zmęczonego konika, lub warkotu samochodu;

- „całuski dla mamy” czyli głośne cmokanie ściągniętymi w dzióbek wargami;

- nadymanie jednego policzka i przesuwanie powietrza do drugiego (tak jakbyśmy płukali buzię wodą);

- nadmuchiwanie baloników, puszczanie baniek mydlanych;

- „Chudzinka” - wciąganie policzków do jamy ustnej;

- „Wąsy" - utrzymywanie słomki lub kredki między nosem a górną wargą;

- „Rybka" - powolne otwieranie i zamykanie warg wysuniętych do przodu;

- „Ptaszki" - wysuwanie do przodu mocno ściągniętych warg, gwizdanie przy ich lekkim rozchyleniu (fiu, fiu..).

2. Proponujemy obejrzenie filmiku , w którym przedstawiono charakterystyczne cechy krajobrazu Polski.

Obejrzyjcie uważnie film , na koniec będą przedstawione ilustracje naszych krajobrazów polskich – spróbujcie je nazwać.

Filmik edukacyjny ,,Polskie krajobrazy”

Polskie krajobrazy - zajęcia dydaktyczne dla przedszkola

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat krajobrazów polskich:

- jakie nazwy krajobrazów wystąpiły w filmie? (krajobraz górski- góry,) krajobraz nizinny ( łąki, jeziora, sady i pola) krajobraz nadmorski ( plaża, wydmy, morze)

- jakie kolory oznaczają dane krajobrazy na mapie?

( kolor niebieski- zbiorniki wodne czyli jeziora, rzeki, morza, oceany),

kolor zielony –niziny czyli łąki, las, tereny rolnicze, miasta, wsie)

kolor żółty – wyżyny- pagórki, wzniesienia – skałki, wąwozy, jaskinie).

Kolor czerwony i brązowy– góry

3. Pobawcie się w zabawę ruchowo- naśladowczą „Morze i góry”- z wykorzystaniem chustki.

Dziecko robi fale duże i małe za pomocą chustki.

Na hasło Rodzica ,, sztorm” - chowa się pod chustka.

Gdy morze się uspokaja dziecko:   spacerują po plaży i udaje, że zbiera muszelki .

Następnie wyobraża sobie, że spaceruje w górach : krąży z chustą blisko przy ziemi (małe górki), następnie wspina się na palce i unosi chustę do góry (wysokie góry).

4. Otwórzcie teraz swoją kartę pracy na str 50.

Zadaniem dziecka jest narysować linie faliste ( jedna pod druga) przy zdjęciach przedstawiających rzeczy, które można znaleźć w wodzie.

Natomiast dziecko rysuje drzewko przy zdjęciach rzeczy, które można znaleźć w parku lub w lesie. Zastanówcie się – czy niektóre z tych przedmiotów możemy spotkać w obu tych miejscach?

5. Zachęcamy do zabawy sensorycznej. Przygotujcie miskę z woda, do której możecie wrzucić: muszelki, kamyki, patyki, bursztyny, szyszki, korę z drzew , ( wykorzystajcie to co posiadacie ) dziecko ma zawiązane oczy, wkłada ręce do miski i dotyka znajdujących się tam przedmiotów. Próbuje odgadnąć jaki skarb znalazł w wodzie.

6. Proponujemy puzzle ,, Dzieci bawiące się latem” ( link poniżej)

Puzzle - Lato

Wakacyjne memory :

Memory - Lato

Połącz w pary:

Połącz w pary - Lato

7. Kochani to są propozycje naszych zabaw, wybierzcie spośród nich te, które Wam się podobają. Bawcie się dobrze,  korzystajcie z zabaw na świeżym powietrzu, spacerujcie wykorzystując słoneczną pogodę. Pamiętajcie o systematycznych czynnościach higienicznych i porządkowych po zabawie i przed posiłkami.

Życzymy Wam miłego dnia

i wspaniałej zabawy!                                                      

                                                                                    Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 19.06.2020

Witajcie Średniaczki!

Dzisiaj ostatnie spotkanie w tym tygodniu. Mamy piątek, więc czas na naszą gimnastykę. Załóżcie tylko wygodny strój.

1. Na początek rozgrzewka z Fruzią.

Gimnastyka z Fruzią

2. A teraz poćwicz z Kubusiem.

Rozgrzewka nr 1

Rozgrzewka nr 2

3. Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem przyboru nietypowego- worka na śmieci (pod nadzorem osób dorosłych):

- „Zające”  dziecko  wykonuje skoki obunóż w workach z zachowaniem ostrożności;

-  „Siłacze” – dziecko wraz z rodzicem siadają w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie trzymają w dłoniach worki – liny; przeciąganie liny z zachowaniem ostrożności;

-  „Wycieranie ręcznikiem” – siad skrzyżny, worek z tyłu za plecami, dziecko przesuwa worki poziomo i skośnie tak jak przy wycieraniu ręcznikiem;

-  „Skoki” – dziecko wykonuje dowolne skoki  przez worek – przodem, bokiem, tyłem;

- „Ukłony” – dziecko w siadzie klęcznym trzyma worek za końce oburącz, wzniesione w górę, wykonuje głęboki skłon tułowia w przód do „ukłonu japońskiego” i wyprost;

- „Odpoczynek” – dziecko leżą na plecach z workiem trzymanym w dłoniach, ramiona wyprostowane, podnoszenie się do pozycji siadu;

- „Taniec - wywijaniec” dziecko stoi na worku wykonują skręty tułowia naśladujące taniec – na całych stopach, na piętach, na palcach;

4. Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem przyboru nietypowego – rolki papierowej :

-  „Żonglerka” – dziecko w siadzie skulnym podpartym lub leżeniu tyłem, stopami obejmuje rolkę, wznosi nogi nad podłogę i obraca rolkę stopami;

- „Wałkujemy” – dziecko siada na piętach trzyma   z przodu pod rozłożonymi dłońmi rolki tocząc je  w przód i w tył na zmianę lewą i prawą oraz obiema dłońmi;

- „Leniuszek” – dziecko w leżeniu tyłem, ma ugięte nogi w kolanach, dłonie położone wzdłuż tułowia – wzniesienie bioder na kilka sekund i przełożenie rolki pod sobą, a następnie powrót do pozycji wyjściowej;

- „Ćwiczenie szyi” – dziecko chodzi w zmiennym tempie wg. poleceń rodzica, po pokoju z rurką włożoną pod brodą;

- „Kalejdoskop” –  dziecko leży na brzuchu i unosi tułów do góry patrzy przez lunetę, raz prawym, raz lewym okiem;

5. Inscenizacja ruchowa do piosenki ,, Dmucha wiatr”- utrwalenie piosenki poznanej w przedszkolu.

Dmucha wiatr

6. Utrwalenie słów refrenu piosenki ,, Tęcza, cza, cza” .

7. Zabawa relaksacyjna "Jaka dziś pogoda?"- masażyk na plecach.

Może słońce świeci?- okrężne ruchy dłońmi

Albo deszczyk kropi?- uderzenia opuszkami palców

Nie to deszczyk buty topi- szybkie i mocne ruchy palców

Może ulewa nas zalewa?- oklepywanie dłońmi

Lub piorun trzaska w drzewa?- lekkie klaśnięcie w dłonie

Potem w ziemie szybko leci- opadnięcie dłoni na plecy

Jak się czują wszystkie dzieci?- masowanie po szyi.

7. Zachęcamy do wykonania koktajlu mleczno – owocowego podczas którego możecie pomagać rodzicom, tak jak wspólnie przygotowywaliśmy zdrowe koktajle w przedszkolu.

Potrzebne produkty i narzędzia:
– sezonowe owoce
– jogurt naturalny
– blender
– kubki
Ustalcie czynności: umyjcie owoce, włóżcie do blendera, wlejcie mleko lub jogurt, włączcie mikser pod nadzorem rodzica, zmiksujcie wszystko, rozlejcie koktajl do kubków. Uporządkujcie miejsce pracy. Smacznego:)

8. Dla chętnych:

Zachęcamy do wykonania karty pracy: Rysuj po śladzie.

kolory-teczy-po sladzie

9. Dla zainteresowanych:

"Tęcza w ogrodzie” – eksperyment w ogrodzie.

Problem do rozwiązania: Co się stanie, gdy do wystawionej na słońce miski z wodą wlejemy olej? Dzieci podają hipotezy.

Przeprowadzenie eksperymentu: Dzieci wynoszą miskę z wodą na ostre słońce. Wlewają parę kropli oleju. Obserwują. Lekko mieszają patykiem wodę z olejem. Dodają więcej oleju.

Wnioski: Po wlaniu oleju do wody pojawiło się w niej wiele kolorów.

Wyjaśnienie: Kolory zostały wywołane przez światło, którego promienie załamały się między warstwami oleju.

! Kolory pojawiły się w innej kolejności niż w tęczy.

 

Udanej zabawy! Myślimy i tęsknimy za Wami. J

Życzymy wszystkim odpoczynku.

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 18.06.2020

Dzień Dobry!

Witamy Was w kolejnym dniu i zapraszamy do zabaw!

1. Na początek przygotujcie gazetę i woreczek foliowy , rozłóżcie je na podłodze obok siebie. Gdy rodzic wypowie hasło: pada deszczyk dziecko cichutko uderza paluszkami o leżącą gazetę, wieje wietrzyk- dziecko cichutko pociera palcami o woreczek foliowy, uwaga błyskawica- - zakrywa oczy rekami, grzmot- mocna szeleści gazetą, wielki huk- mocno szeleści woreczkami .

2. Pamiętacie o codziennych czynnościach porządkowych i higienicznych po zabawie i przed posiłkami? Na pewno tak. Myjcie często i dokładnie dłonie . Pomagajcie swoim rodzicom w czasie porządków domowych, szczególnie dbajcie o porządek w swoim pokoju- na pewno wtedy odciążycie swoich rodziców i sprawicie im ogromną radość.

3. Zachęcamy do wykonania tęczowego rysunku przygotujcie kredki i kartę .

Zadaniem dziecka jest narysować od góry do dołu siedem elementów ( każdy w innym kolorze tęczy, w kolejności ich występowania- czerwony,pomarańczowy,żółty,zielony,niebieski,granatowy, fioletowy). Rysunki powinny kojarzyć się dzieciom z danym kolorem. np.: czerwona piłka ,pomarańczowy samochód, , żółta cytryna itp.

Dzieci mogą uzasadnić mówiąc : ,,czerwona piłka bo taka sama jest w przedszkolu;) pomarańczowy samochód- mam taki w domu ; żółta cytryna bo ten owoc jest żółty itp.

4. Znajdźcie w swojej wyprawce puzzle ,,Tęcza” ( W.55) .Za nim wypchniecie i złożycie puzzle wymińcie jeszcze raz kolory, z których składa się tęcza.

- Przeliczcie z ilu kolorów składa się wasza tęcza puzzli?

- Odpowiedzcie na pytania: Który z kolei jest kolor czerwony? ( używajcie liczebników porządkowych _ pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piaty itp.)

- Odpowiedzcie na pytanie: Jaki kolor jest czwarty? ( zielony) Jaki kolor jest drugi? (pomarańczowy) .

5. W kolejnej zabawie możecie wykorzystać klocek lub inna zabawkę . Możecie wykorzystać do tej zabawy również krzesło. Rodzic mówi gdzie dziecko ma położyć przedmiot i używa zwrotów za, przed, pod, obok siebie . np.: połóż klocek za krzesłem, przed, obok, pod krzesłem, na krześle.

Zabawę można odmienić prosząc aby dziecko umieściło dany przedmiot względem swojego ciała : np.: połóż klocek przed sobą, za, obok, z prawej strony, z lewej strony, na głowie lub nad głową ( wtedy dziecko powinno przytrzymać przedmiot nad swoja głową) .  

6. Proponujemy zabawę dydaktyczną ,, Dokończ podany rytm”- będą wam potrzebne kolorowe paski z bibuły lub papieru kolorowego. Mogą to być kolory tęczy po kilka pasków danego koloru.

Rodzic układa dany rytm np.: czerwony pasek 1x , żółty 2x, czerwony 1x – dziecko ma za zadanie dokończyć rytm. Możecie zmieniać kolory oraz utrudniać dodając większość ilość kolorów.

7. Zachęcamy tez do układania przez dzieci z kolorowych pasków figur i kształtów.

Rodzic może ułożyć figurę, dziecko odtwarza ją. Możecie zamienić się rolami.

8. A może wybierzecie się na krótką wycieczkę w okolice swojego domu.

Spróbujcie poobserwować i wyszukać roślin podanych w karcie pracy nr 46 .

W karcie pracy nr 46 jest 9 roślin : 1. Mniszek lekarski ( tzw. Dmuchawiec) ,2. Liście mięty. 3. Liść brzozy brodawkowatej. 4. Liść maliny z owocem. 5. Igły jałowca z owocem. 6. Babka lancetowata.7. Kwiat i liść lipy.8. Liść aronii z owocem. 9. Kwiat i liść akacji ( w czerwcu są liście i kwiaty- dziecko może skreślić liść , by zapamiętało, że jest trujący).

Po spacerze dziecko może zaznaczyć znakiem x rośliny te, które zobaczyło podczas spaceru .

Życzymy Wam wspanialej zabawy !

                                                                                                          Panie z gr. II

 

J. ANGIELSKI

ZOO animals/Zwierzęta z zoo

Zbliża się czas wakacyjnego odpoczynku . To również czas wycieczek. Być może niektórzy z Was będą chcieli odwiedzić zoo. Warto zapoznać się z nazwami zwierzątek mieszkających w zoo po angielsku.

1.Zaśpiewajcie piosenkę na powitanie, w której będziecie pokazywać różne emocje.

Hello 

2. Zapoznaj się z nazwami zwierząt oraz wydawanymi przez nie dźwiękami na podstawie piosenek:

Wild animals 

Who's In the Zoo 

3. Zatańcz wesoło tak, jak zwierzątka w piosence:

Let's Go To The Zoo 

Zabawy :

"Telescope song" - Co widzisz? 

"The wheels on the bus" 

P. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 17.06.2020

Drogie Dzieci! Drodzy Rodzice! Witam Was serdecznie w środę i przesyłamy kilka propozycji zabaw.

1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Świeci słońce, pada deszcz” – dzieci chodzą z chustą/apaszką po pokoju. Piosenka do zabawy 

Na przerwę w muzyce i hasło słowne „pada deszcz” (lub stukanie palcami o blat stołu) szybko kucają i chowają się pod chustkę.

2. Usiądźcie wygodnie i porozmawiajcie:

- Skąd się bierze tęcza?

- Z jakich kolorów się składa?

- Kiedy się pojawia?

- Czy kiedykolwiek mieliścue okazję ją zobaczyć?

3. Aby dowiedzieć się jak powstaje tęcza i z jakich kolorów się składa obejrzyjcie dokładnie film:

Tęcza malowana różdżką 

A teraz spróbujcie wymienić wszystkie kolory tęczy w odpowiedniej kolejności. Ciekawe jesteśmy komu się udało? Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy. Świetnie!!

4. Zachęcamy was do ilustrowania ruchem wiersza „Tęcza nad rzeką” A.Pysin. 

Rodzic czyta wiersz a dziecko ilustruje ruchem jego treść.

Gdzieś wysoko nad wioseczką (wskaż ręką nad głową), bije grom (klaśnij w dłonie).
Zawieszony ponad rzeką tęczy krąg (zatocz ręką łuk).
Krąg wysoki, kolorowy, świetlny łuk.
Pod nim chmurek rząd deszczowych suszę zmógł (opuszczaj rękę, poruszając palcami)
Ile ma kolorów tęcza? Siedem barw (pokaż 7 palców).

5. Zapraszamy do zabawa tanecznej przy piosence ,,Tęcza cza,cza,cza”. Zatańcz według własnego pomysłu. Można wykorzystać paski z bibuły w różnych kolorach.

Tęcza cza cza cza - piosenka dla dzieci

6. Drogie dzieci zapraszamy was do zabawy z kolorami i odzwierciedlenie w formie plastycznej wyglądu tęczy. Wybierzcie technikę która sprawi wam wiele radości:

- malowanie tęczę za pomocą gąbki.

A oto link do filmu: Tęcza malowana gąbką

- tęcza z kolorowych pasków papieru

A oto link do filmu: Tęcza - praca plastyczna

- wyklejanie szablonu tęczy  plasteliną, bibułą lub kolorowym papierem

tęcza 1

Czekamy na wasze prace! 

Pamiętajcie o czynnościach higienicznych i porządkowych po zabawie. Pomóżcie rodzicom posprzątać swój warsztat pracy.

Dla chętnych:

Wykonanie eksperymentu. Tęcza na talerzu z wykorzystaniem kolorowych cukierków

Mieszanie kolorów - eksperyment

 

Życzymy Wam wspaniałej zabawy. 

Panie: Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 16.06.2020

Witamy Was bardzo serdecznie we wtorek. Dzisiaj mamy dla Was kolejną porcję zadań i zabaw. Gotowi? Zaczynajmy.

1. Na początek proponujemy muzyczne powitanie i krótką rozgrzewkę. Śpiewajcie usłyszane zwroty i wykonujcie podane czynności ruchowe do muzyki.

Muzyczna rozgrzewka

2. Przygotujcie niewielki kawałek wstążki lub małą chusteczkę . Wyobraźcie sobie , że jesteście na łące i będziecie wąchać kwiatki . W czasie wdechu dziecko podnosi wstążkę do góry, w czasie wydechu opuszcza ją.

Następnie: Dziecko tańczy ze wstążką.

Gdy rodzic uniesie rękę w górę, dziecko ma za zadanie przykucnąć, wziąć wdech nosem, a na wydechu długo wypuszcza powietrze przez otwarte usta, zachwycając się pięknym zapachem kwiatów.

3. Otwórzcie teraz swoja kartę pracy na str 48. Są tam przedstawione ilustracje jak należy zachowywać się w czasie sytuacji kiedy jest na dworze bardzo gorąco i kiedy jest burza.

Na początek dziecko może opowiedzieć sytuacje przedstawione na wszystkich obrazkach. Następnie wybiera właściwą ilustrację, która przedstawia prawidłowe zachowanie się podczas upalnego lata, a następnie w czasie burzy.

Zdaniem dziecka jest pokolorować wybrane ilustracje.

Możecie porozmawiać z dzieckiem o innych sposobach bezpiecznego przebywania na słońcu np.: o zakładaniu nakrycia na głowę, nawadnianiu się .

4. Posłuchajcie krótkiej piosenki ,, Idzie Burza” – wykonajcie do niej inscenizację ruchowa:

Idzie burza

Chlap, chlap, chlap – po kałużach! (naśladujemy skacząc omijając kałuże)

Grzmot, grzmot, grzmotidzie burza! (klaszczemy)

Tup, tup, tup – nie zwlekamy, tylko przed nią się chowamy! (idąc- tupiemy i chowamy się w domku robiąc daszek z rak nad głową)

5. Pamiętacie naszą zabawę muzyczno-ruchową ,, Deszczyk pada” – posłuchajcie podobnej piosenki i pobawcie się przy niej:

Deszczyk pada - piosenka dla dzieci

Deszczyk pada, deszczyk pada (raczkami naśladujemy kropelki spadające z góry na dół)

Wieje silny wiatr (w górze machamy rączkami na boki)

Deszczyk pada, deszczyk pada ( j.w)

Wieje silny wiatr ( j.w)

Błyskawica grzmot Błyskawica grzmot ( 1 x klaszczemy w dłonie i 1x o kolano)

A na niebie kolorowa tęcza (raczkami w górze rysujemy zataczając tęczę)

Błyskawica grzmot Błyskawicagrzmot (j.w)

A na niebiekolorowa tęcza ( j.w)

6. Zachęcamy do posłuchania piosenki ,, Tęcza cza, cza, cza „- spróbujcie nauczyć się refrenu podczas słuchania.

Tęcza cza cza cza

Tęcza, tęcza, cza, cza, cza ,
czarodziejska wstążka ta.
Wiąże niebo z ziemią
o.... jaki kolorowy splot.

Tęcza, tęcza, cza, cza, cza,
czarodziejska wstążka ta.
Przez tę tęczę cały świat
kolorowy uśmiech ma.

7. Kochanie zachęcamy do spacerów w pobliżu waszego miejsca zamieszkania – poobserwujcie pogodę, która się często zmienia.

Pamiętacie jak opisywaliście pogodę w czasie naszych spacerów w pobliżu przedszkola? Może spróbujecie określić jaka dziś jest pogoda: czy jest słonecznie, pochmurno, deszczowo .

Życzymy Wam miłej zabawy !                                                  

                                                                                              Wasze Panie

                                                                                

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 15.06.2020

Witamy średniaki po długim weekendzie! Pogoda sprawiła wszystkim wielką niespodziankę i na pewno wspaniale odpoczęliście i nabraliście siły na nową porcję ćwiczeń i zabaw.

JDziękujemy za przesyłane pozdrowienia oraz zdjęcia jak spędzacie czas na świeżym powietrzu lub bawicie się w domu a także cieszymy się, jak wspaniale wywiązujecie się z proponowanych zadań i ćwiczeń, np. Wasze fantastyczne prace konstrukcyjne ZOO,  różnorodne prace plastyczne, rysowane zwierzęta i wiele innych. Brawo J

1.Poniedziałkowe zabawy zaczniemy od zestawu ćwiczeń porannych:

- „W góry lub nad morze” – dziecko swobodnie maszerują. Na hasło: W góry! dziecko naśladuje marsz po górach lub wspinaczkę – wysoko unosi kolana i wyciąga ręce w górę. Na hasło: Nad morze! dzie­cko naśladuje ruchy pływania.

„Kolorowe, kolory” – Rodzic rozkłada na podłodze kilka kolorowych kartek (po kilka da­nego koloru: żółty, zielony, niebieski, czerwony). Dziecko chodzi na czwora­kach. Rodzic podaje kolor i dziecko musi na nim stanąć.

„Jedziemy na biwak” – zabawa uspokajająca. Dziecko siedzą w pozycji - siad skrzyżny, plecy proste, dłonie na kolanach) wymie­nia kilka rzeczy, którą należy zabrać na biwak do lasu.

2. Drogie dzieci rozwiążcie zagadkę, a dowiecie się, o czym będą dzisiejsze zajęcia.

Na niebie pojawił się
wielobarwny łuk.
Kto go zrobić mógł?
Kto się dzisiaj tak namęczył?
Nikt! To niebo lśni kolorami…. (tęczy)

3. Posłuchajcie uważnie wiersza Marii Konopnickiej pt: ,,Tęcza” .

Tęcza M.Konopnickiej

Zapoznajcie się ze zjawiskiem atmosferycznym – tęcza. Rozmowa kierowana pytaniami:

Jak wygląda tęcza opisana w wierszu?

•Gdzie została namalowana?
•Kto stworzył tęczę?
•Kiedy powstaje tęcza?
•Od jakich roślin pożyczyło słoneczko farb?
•Czego znakiem jest tęcza?

4. W krainie kolorów – a teraz kilka zagadek o kolorach:

* w jakim kolorze mają butki krasnoludki? (czerwony)

* powiedz, w jakim kolorze są gorące słońce i piasek nad morzem? (żółty)

* w tym kolorze jest niebo i morze (niebieski)

* tego koloru szukaj na łące, jest nim trawa i żabki skaczące (zielony)

* taki kolor ma marchewka i pomarańcza (pomarańczowy)

* jakim kolorem pytam Cię maluje się fiołki lub śliwki? (fioletowy)

 * gdy zimą śnieg pada przez dzień cały świat staje się nagle... (biały)

4. Ćwiczenia twórcze - „Lista atrybutów” - chętne dzieci kończą zdanie:

Tęcza jest...... (jaka?)

5. Zabawa ruchowa „Kolory” – rodziców poprosimy o włączenie dowolnej, ulubionej piosenki dziecka którego zadaniem jest bieg w rytm słyszanej muzyki. Po kilku chwilach włączają państwo pauzę i mówią na głos nazwę wybranego wcześniej koloru tęczy (np. zielony). Zadaniem dziecka jest przyniesienie dowolnego przedmiotu o danym kolorze z najbliższego otoczenia i umieszczenie go w ustalonym przez was miejscu. Zabawę powtarzacie kilka razy.

6. W czasie odpoczynku wykonajcie kartę pracy z książki cz.2 nr 47 „Malowanie kolorów lata”. Wykonajcie eksperymenty mieszania konkretnych kolorów i dowiedzcie się jaki nowy kolor powstanie.

7. Zachęcamy do spacerów, wycieczek, doskonaleniu jazdy na rowerach, rolkach itp. Ale pamiętajmy o nakryciu na głowę i bezpiecznym korzystaniu ze słońca.

8. Na popołudnie zapraszamy na bajkę z serii „Moi przyjaciele Tygrys i Kubuś”

Na końcu tęczy 

9. Czy tęczę można zjeść? Tej z nieba niestety nie, ale czemu nie zrobić  tęczowych smakołyków?

Na deser proponujemy tęczę z galaretek
Propozycja - kuchenne fantazje


Miłego dnia i udanej zabawy!

Panie: Monika i Agatka

 

J. ANGIELSKI

VEHICLES /Pojazdy

Dziś zabawy, dzięki którym poznamy i utrwalimy sobie nazwy pojazdów w języku angielskim.

1.Przywitajmy się wesołą piosenką:

HELLO 

2. Powtarzajcie za panem nazwy pojazdów oraz liczcie:
I can clap

3. Zaśpiewajcie piosenkę o autobusie naśladując ruchy:
Wheels on the Bus

4. Zabawa STOP

Każde dziecko może przygotować dla siebie znak stopu lub pokazywać rączką STOP. Wykonujemy czynności o których mowa w piosence, na hasło stop pokazujemy swój znak i zastygamy w bezruchu.

Stop 

ZABAWY:

Naśladujcie, jak prowadzi się dane pojazdy:
Let's Be Planes   

Zapraszam na krótką wycieczkę różnymi pojazdami:
Vehicles

Pozdrawiam Was

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 10.06.2020

Witamy w kolejnym dniu zabaw!

Dziś poznacie kolejne zwierzątka – ciekawe jesteśmy czy kiedyś widzieliście: niedźwiedzia, żmije, wilka, dzika, sarnę, łosia lub bielika? Na te zwierzątka trzeba szczególnie uważać, ponieważ są dzikie, żyją w lasach i niektóre z nich mogą być niebezpieczne.

1. Naszą zabawę zaczniemy od rozmowy na temat wymienionych wyżej zwierząt.

Na e- mailu grupowym znajdziecie ilustracje oraz krótkie informacje o: niedźwiedziu, żmii, wilku, dziku, sarnie, łosiu i bieliku. Przeczytajcie je dzieciom, porozmawiajcie o nich. Dziecko może spróbować opowiedzieć jak wyglądają poszczególne zwierzątka, czym się różnią od siebie i w czym są podobne.

W próbach porównywania skupiamy uwagę na takie aspekty jak : miejsce występowania, wielkość (dziecko może używać słów: mniejszy- większy) .

2. Zapraszamy do kolejnej zabawy pt:,, Zgadnij co to za zwierzę?”. Do tej zabawy również wykorzystujemy ilustracje zwierzątek.

Rodzic zasłania oczy, dziecko przygląda się ilustracją i wybiera zwierzątko, które będzie udawało. Oczywiście nie zdradza swojego wyboru. Następnie rodzic otwiera oczy, dziecko prezentuje ruchy tego zwierzęcia oraz wydaje odgłosy, które są podobne do odgłosów wydawanych przez to zwierzę. Po prezentacji rodzic odgaduje o jakie zwierzę chodziło. Możecie zamienić się rolami.

3. Otwórzcie swoje karty pracy na str.43.

Przed wykonaniem pracy, możecie porozmawiać z dzieckiem na temat sposobu poruszania się różnych zwierzątek (pełzanie, latanie, bieganie na czterech nogach).

4. Zajrzyjcie również do swojej wyprawki – jest tam zwierzątko, o którym dziś rozmawialiście wspólnie z rodzicem : ,,Żmija” . Będzie Wam potrzebna rolka od papieru toaletowego. Wypchnijcie wszystkie elementy. Naklejcie skórę żmii na rolkę. Doklejcie głowę z językiem i ogon.

5. Gdy wasze zwierzątko jest już gotowe to proponujemy zabawę słuchowo- artykulacyjną z wykorzystaniem waszej żmii.

Rodzic wypowiada po kolei każdy wers wierszyka, dziecko wykorzystując swoją żmije naśladuje wskazany jej ruch i syczy ,,ssssssssss”

Idzie żmija wąską dróżką   (dziecko trzymając żmije naśladuje jej pełzanie i przy tym syczy (sssss...)
Nie porusza żadną nóżką (żmija- zatrzymuje się -sssss...)
Spacerować bardzo chciała (żmija powoli zaczyna pełzać i sssss...)
I pełzaniem świat zwiedzała (żmija pełza troszkę szybciej –ssssss)

6. Jeśli macie jeszcze ochotę na film o innych dzikich zwierzątkach to zapraszamy :

Dzikie zwierzęta

7. Dla chętnych: Memory – zwierzątka – dobierz pary tych samych zwierzątek.

Memory ze zwierzątkami

A może chcielibyście spróbować nauczyć się rysować węża? Lub tez inne zwierzątka?

Na pewno wam się uda!

Jak narysować węża?

lub

Jak narysować jeża?

8. A jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców koniecznie wejdźcie na stronę:

Opowiadania przyrodnicze dla dzieci

Kochani przed nami długi weekend , dlatego zachęcamy Was do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Może wybierzecie się na rodzinną wycieczkę do lasu - poobserwujecie zwierzątka, wsłuchacie się w leśne odgłosy i śpiew ptaków.

Życzymy Wam przyjemnej zabawy i odpoczynku w ten weekend!

A po weekendzie będą czekać na Was kolejne zabawy J

Do poniedziałku !

Pozdrawiamy serdecznie                                                                       

 Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 09.06.2020

Kochane Dzieci, drodzy Rodzice oto propozycje wtorkowych zajęć.

1. Na początek krótka rozgrzewka „Marsz i bieg” – poruszajcie się do rytmu z nagrania.

Marsz i bieg

2. Teraz średniaczki zapraszamy do zabawy „Czyje to odgłosy?”. Zamknijcie oczy włączcie nagranie i spróbujcie rozpoznać jakie dzikie zwierzę wydaje takie odgłosy. Starajcie się nie podglądać. 

Dżungla - odgłosy zwierząt

3. Czy jesteście gotowi do aktywnego słuchania muzyki P.Czajkowskiego? Potrzebna będzie kartka, kredki. Narysujcie wzór na kartce taki jaki na filmiku i za pomocą kredki, wystukujcie rytm według instrukcji. 

"Dziadek do orzechów" P.Czajkowski 

4. Kochani, na pewno pamiętacie zabawę do piosenki „Idziemy do Zoo”, w którą bawiliśmy się w naszym przedszkolu. Spróbujcie przypomnieć sobie słowa tej piosenki oraz w jaki sposób do niej tańczyliśmy. Zaproście najbliższych. 

Idziemy do ZOO

5. A teraz chwila odpoczynku podczas którego wykonajcie zadania z karty pracy nr 44 „Od najmniejszego do największego” oraz kartę pracy nr 45 „Kto mieszka w lesie?”. Drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat zachowania bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie. Wytłumaczcie, jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania takich zasad.

6. Po obiedzie wybierzcie się razem z Lulkiem do Zoo.

Lulek jedzie do Zoo

7. Zachęcamy też do zabaw konstrukcyjnych. Spróbujcie z różnego rodzaju klocków jakie macie w domu zaprojektować ZOO, zwierzątka. Jesteśmy bardzo ciekawe Waszych pomysłów. Czekamy na zdjęcia!

 

Wesołej zabawy! Udanego muzykowania!

Panie: Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 08.06.2020

Dzień dobry Kochane Dzieciaczki. Witamy Was bardzo serdecznie po weekendzie. Mam nadzieję, że miło spędziliście ten czas wspólnie z rodzicami.

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o zwierzątkach dużych i małych.  

Zapraszamy do wspólnych zabaw:

1. Zacznijcie zabawę od ćwiczeń ortofonicznych: ,, Co słychać w lesie” ( powtarzajcie podane zgłoski )

- Wróbel: ćwir, ćwir;

- Kukułka: ku-ku, ku-ku;

- Wrona: kra, kra;

- Dzięcioł: stuk - puk, stuk- puk;

- Sowa: uhu- uhu;

- Wilk: auu…;

- Dzik: chrząkanie.

2. Posłuchajcie zagadki ,, O czym będzie dziś mowa?”

Liściaste i iglaste drzewa w nim rosną,

Wszystkie pięknie zielenią się wiosną.

W ich otoczeniu, różne zwierzęta mieszkają,

Mieszkańcami tego miejsca się nazywają.

Znajdziesz też tam grzyby, poziomki , jagody i borówki

Wiecie o czym mowa? Ruszcie swoje mądre główki! (LAS)

3. Na pewno często spacerujecie w lesie, chodzicie na wycieczki z rodzicami. Dlatego dziś chciałybyśmy, abyście dowiedzieli się jakie zwierzątka mieszkają w lesie. Zapewne , niektóre z nich znacie lub widzieliście w lesie, ale spróbujcie udzielić odpowiedzi na kilka zagadek:

Jest brunatny, bardzo duży,
nos ma czarny, futra w bród,
zaś ze wszystkich smakołyków
on najbardziej lubi miód. (niedźwiedź)
 
 On jest dziki, on jest zły
On ma bardzo ostre kły.
Gdy go ktoś w lesie spotyka, to na drzewo szybko zmyka. (dzik)
 
Podobno jest chytry, do kurników się wkrada
Codziennie rude futerko zakłada.
Ma pociągły pyszczek i puszysty ogonek
Podobny do pieska, lecz w lesie ma swój domek. (lis)

 

Jest zgrabna i płochliwa
W lesie je trawkę, liście zrywa.
Jest zwinna jak panna.
Kto to taki? To jest ...(sarna)

 

Mądre oczy, duża głowa
w nocy łowi w dzień się chowa.
Zgadniesz po tych paru słowach,
że ten ptak to …  (sowa)

 

Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę. (wiewiórka)

 

Ma króciutkie nóżki,
i maleńki ryjek,
chociaż igły nosi,
nigdy nic nie szyje. (jeż)

Zajrzyjcie koniecznie na grupowego e- maila znajdziecie tam ilustracje tych zwierzątek!

4. Obejrzyjcie filmik edukacyjny ,, Leśne zwierzątka”

Leśne zwierzęta

- Wymieńcie nazwy zwierzątek, które się pojawiły w filmie?

- Podzielcie te nazwy zwierząt na sylaby

5. Zapraszamy teraz do zabawy ruchowo- naśladowczej ,,Zwierzątka”. Rodzic podaje nazwę zwierzątka, dziecko ma za zadanie naśladować sposób jego poruszania się .

6. Zachęcamy tez do zrobienia zwierzątka leśnego z papierowego talerzyka.

Proponujemy wykonać : żabkę, jeża, lisa lub sowę.

Będą potrzebne:
- papierowy talerzyk okrągły
- farby do pomalowania talerzyka,
- papier kolorowy,
- nożyczki , klej.

Zajrzyjcie na e- maila grupowego będą tam zdjęcia jak powinno wyglądać zwierzątko.

7. Pamiętajcie o codziennych czynnościach porządkowych po skończonej zabawie, ale tez o systematycznej higienie rąk.

8. Dla chętnych: Jeśli macie ochotę na ułożenie puzzli o zwierzątkach leśnych- znajdują się w podanym linku:

Puzzle - zwierzęta leśne

Życzymy Wam udanej zabawy !                                                  

  Ściskamy mocno!    

                                                                                     Panie z Gr II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 05.06.2020

Witajcie kochane Średniaczki!

Ten tydzień bardzo szybko minął. Mamy już piątek, a w każdy piątek przypominamy wszystkim, że ruch to zdrowie. Załóżcie wygodne stroje. Zaczynamy!

1. Rozgrzewka ,,Zabawy ruchowe z Pipi i Scooby” – odcinek 3.

Rozgrzewka

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

„Mrówki na spacerze” – zabawa wprowadzająca, orientacyjno-porządkowa. Rodzic rozkłada na podłodze skakankę lub sznurek. Na hasło: Mrówki idą na spacer! – dzieci – „mrówki” wychodzą z „mrowisk”. Natomiast na słowa: Szybko do domów! – wracają do swoich gniazd. Przy kolejnym powtórzeniu zabawy rodzic może zmieniać miejsce gniazd mrówek.

„Kle kle, boćku” – zabawa bieżna z elementem równowagi. Dziecko biega po sali, wymachując ramionami – naśladują bociana. Na hasło: Bocian! zatrzy­muje się i staje na jednej nodze.

„Biedroneczki są w kropeczki” – zabawa z elementem czworakowania. Dzie­cko chodzi po pokoju na czworakach. Na hasło: Wesołe biedronki! - kładzie się na ple­cach – ręce i nogi wyprostowane.

„Linoskoczki” – zabawa skoczna. Rodzic rozklada na podłodze długą skakankę. Dziecko ustawia się na jej końcu. Na sygnał porusza się wzdłuż skakan­ki, przeskakując z jednej na drugą stronę.

„Mrówcza praca” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci stoją w parach plecami do siebie (z rodzicem). Nogi mają w lekkim rozkroku. Wykonują równocześnie skręt tułowia i próbują przekazać partnerowi przedmiot.

„Drabinka” – ćwiczenie z elementem skoku. Rodzic rozkłada na podłodze kredki w formie drabiny. Dzieci kolejno przeskakują stopnie drabinki.

„Na zielonej łące” – zabawa uspokajająca. Dziecko kładzie się na plecach i odpo­czywa przy spokojnej muzyce.

3. A teraz chwila odpoczynku i masaż relaksacyjny „Spacer biedronki”.

Osoba dorosła siada za dzieckiem i mówiąc wiersz wykonuje delikatne ruchy na plecach dziecka zgodnie z opisem. Potem zmiana ról – dziecko siada za dorosłym, dorosły czyta a dziecko stara się wykonać zapamiętane ruchy. 

Biedroneczka mała po trawce biegała - delikatne poruszanie palcami w różnych kierunkach,

nóżkami tupała - naprzemiennie uderzanie w plecy otwartymi dłońmi,

rączkami machała - masowanie obiema rękami,

potem się ślizgała - przesuwanie zewnętrzną stroną dłoni do góry,  wewnętrzną  stroną dłoni w dół,

w kółko się kręciła - rysowanie rękami koła w przeciwnych kierunkach,

i piłką bawiła - delikatne uderzanie pięściami.

Gdy deszcz zaczął padać - stukanie palcami wskazującymi z góry na dół,

pod listkiem się skryłarysowanie obiema rękami kształt liścia,

i bardzo zmęczona spać się położyła - przesuwanie złączonymi dłońmi w jedną i w drugą stronę.

4. Wczoraj uczyliśmy się rysować motylka. Dzisiaj zachęcamy Was do narysowania  pszczółki i biedronki. Wystarczą kredki i kartka.  Powodzenia!

biedronka

pszczoła 

5. Po obiedzie zapraszamy na pełną humoru opowieść o perypetiach żaby.

Historia pewnej żaby

6. Drogie dzieci, czy pamiętacie naszą zabawę muzyczno-ruchową „Gąsienica”, którą poznaliście w przedszkolu?  Dla przypomnienia przesyłamy filmik  i postępujcie zgodnie z instrukcją. Zaproście swoich najbliższych do wspólnej zabawy.

Gąsienica

7. W ramach zabawy dydaktycznej zapraszamy na grę interaktywną z elementami kodowania.

Łączenie cech na łące - określanie współrzędnych 

8. Kochani! Za oknem mamy piękną pogodę, która zachęca do spacerów. Mamy dla Was zadanie:

Gdy będziecie na spacerze spróbujcie znaleźć jakieś łąkowe kwiaty, rośliny. Może uda Wam się spotkać owady bądź zwierzęta zamieszkujące łąkę. Pobawcie się w fotografa i badacza, zróbcie zdjęcia i nam przyślijcie. Bardzo chętnie je zobaczymy.  Niektórzy już przysyłali nam zdjęcia z ciekawych spotkań. Dziękujemy.

!! Pamiętajcie o zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Życzymy udanej zabawy i miłego weekendu!

Panie Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 04.06.2020

Witamy w kolejnym dniu Dzieci i Rodziców! Dziś trochę zabaw matematycznych!

1. Na początek zaczniemy naszą zabawę od rysowanego wierszyka . Przygotujcie kredki i kartę. Waszym zadaniem będzie narysować motylka według instrukcji podanych w filmiku:

Jesteście gotowi ? To zaczynamy.

Rysowany wierszyk - motylek

2.„Nogi stonogi” – matematyczna zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem klocków i pasków papieru kolorowego. Przygotujcie klocki- mogą być plastikowe, drewniane najlepiej takiego samego kształtu. Do tego będą potrzebne paski kolorowego papieru .

Dziecko układa z klocków dżdżownice, ( układa jeden klocek obok drugiego) , a następnie układa po obu stronach dżdżownicy paski papieru ( nogi) , tak, aby po jednej i po drugiej stronie było tyle samo.

Dziecko:

- przelicza ile nóg jest po jednej stronie , ile po drugiej ?

- ile jest wszystkich nóg?

- z ilu klocków składa się powstała dżdżownica?

3. Zapraszamy do zabawy ruchowej z elementami liczenia. „Ile kropek ma biedronka” .

Dziecko porusza się podczas muzyki, może to być piosenka, przy której bawiliście się we wtorek

Bal na łące

Rodzic zatrzymuje muzykę i podaje hasło: Ile kropek ma biedronka? dziecko zatrzymuje się. Rodzic wyklaskuje określoną liczbę dźwięków, np. 3. Zadaniem dziecka jest policzenie, powiedzenie i pokazanie na palcach liczby usłyszanych dźwięków.

4. .,, Kodowanie”- pomaluj plastry miodu zgodnie z podanym kodem.(karta pracy w linku poniżej oraz na mailu grupowy)

file:///C:/Users/Marek/Downloads/pomaluj_zgodnie_z_podanym_kodem_latwiejsza.pdf

5. Zabawa matematyczna połączona z elementami ćwiczeń oddechowych za pomocą słomek.

file:///C:/Users/Marek/Downloads/zabawa_matematyczna%20(1).pdf

Zadania matematyczne można rozwiązywać również wykorzystując liczmany, patyczki, które będą zastępować biedronki , pszczółki, motylki.

6. Jeśli nie jesteście zmęczeni zachęcamy do zabawy w memory!

Waszym zadaniem jest połączyć w pary zwierzęta . Parę tworzą dwa rożne zdjęcia tego samego zwierzęcia!

Memory - zwierzęta

7. Zachęcamy do utrwalenie piosenki ,, Łąka” ( plik muzyczny jest na e- mailu grupowym) .

8. Dla chętnych !!! Jeśli chcielibyście dowiedzieć więcej o roślinach i zwierzątkach mieszkających na łące to zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego ,,Wędrówka Skrzata Borówki” .

Film edukacyjny "Łąka"

Bawcie się dobrze!

Do jutra   J                                                                                                   

Wasze Panie

 

 

 

J. ANGIELSKI

VERY HUNGRY CATERPILLAR / Bardzo głodna gąsiennica

1. Piosenka na powitanie - „Make a circle” 

Make a circle 

Make a circle, big big big.

Small small small.

Big big big.

Make a circle, small small small. 

Hello hello hello.

Make a circle, round and round. 

Round and round.

Round and round.

Make a circle, round and round.

Hello hello hello.

Make a circle, up up up.

Down down down.

Up up up.

Make a circle, down down down.

Now sit down. 

2. Czy pamiętacie głodną gąsienniczkę? Co zjadła ? Co się z nią stało?

Przypomnijmy sobie jej przygody:

The very Hungry Caterpillar 

3. Pobaw się przy wesołej piosence o gąsieniczce:

Hungry caterpillars 

4. A może spróbujesz zrobić własną gąsienniczkę:

Art & Craft - VERY HUNGRY CATERPILLAR MODELS 

Odbijamy rączki 

Lego 

5. Zabawa „Touch something …” -  utrwalanie kolorów. Dzieci poruszają się po pokoju w rytm wyklaskiwany przez Rodzica, a na pauzę słuchają polecenia:

touch something green ( zielony) - dotykają przedmiotu w tym kolorze

touch something red ( czerwony )

touch something blue ( niebieski )

touch something pink ( różowy )

touch something yellow ( żółty )

6. Linki do zabaw:

Baby shark 

One little fingers 

Head Shoulders Knees and Toes 

P. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 03.06.2020

Witamy wszystkich średniaków oraz Rodziców w kolejnym dniu zabaw i ćwiczeń.

1. Na początek  zapraszamy do „Szybkiej gimnastyki” z wykorzystaniem muzyki. Każdy, żeby dobrze się obudzić niech zrobi 10 (podskoków obunóż, na jednej nodze, pajacyków, obrotów, biegnie licząc do 10, maszeruje spokojnie oddychając do 10.)

 Włączcie nagranie to Was pobudzi i doda energii!

Bąki z łąki 

2. A teraz zachęcamy również do gimnastyki naszych buziek i do zabawy w „Śmieszne kwiaty”. Spróbujcie naśladować minki z obrazka  (pomoc dydaktyczna przesłana na grupowego maila). Nie musicie drukować wystarczy otworzyć na ekranie komputera itp.

3. Jak już wiecie w tym tygodniu zapraszamy was na łąkę. Przedstawcie ruchem treść wiersza i uczestniczcie w zabawie.

Opowieść ruchowa „Łąka”

Nastaje piękny wiosenny dzień.
Słońce ciepłymi promieniami ogrzewa ziemię budząc przyrodę do życia.
Wszyscy mieszkańcy łąki wykonują swoje prace.
Mrówki budują mrowisko (dzieci maszerują w różnych kierunkach po pokoju)
Kiedy mrówki są zmęczone, wracają do mrowiska i odpoczywają. (dzieci wracają na czworakach w wyznaczone miejsce, kładą się na dywanie i przez chwilę pozostają w bezruchu)
Pszczoły zbierają nektar, przenoszą pyłek fruwając z kwiatka na kwiatek (dzieci wyciągają ręce na boki i małymi krokami przemieszczają się w dowolnych kierunkach po pokoju naśladując głos pszczół – bzzzz)
Powiał wiatr. Kwiaty i trawa kołyszą się w różne strony (zatrzymują się, unoszą ręce w górę, kołyszą nimi nad głowami równocześnie naśladując szum wiatru – szuszuszu)
Nagle pojawiają się piękne motyle (dzieci maszerują w miejscu, ręce wyciągnięte na boki, wykonują powolne ruchy, unoszą je wgórę, następnie powoli opuszczają(naśladują ruchy skrzydeł motyla)

4. Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie wiersza ,,Wiosenna Łąka”.

Wiosenna łąka - Z.Baryła

Rozmowa na temat wiersza „Wiosenna łąka”.
- O jakiej porze roku była mowa w wierszu?
- Jakie znamy pory roku?
- Po czym poznamy że jest wiosna?
- Jak wiosną wygląda łąka?
- Kogo mozemy na niej spotkać?
- Z czego cieszą się dzieci?

5. Przypomnijcie piosenkę którą poznaliście wczoraj pt.,, Łąka”.

6. ,,Zabawa - sylaby”- na początku podzielcie nazwy mieszkańców łąki na sylaby.  Możecie też wydrukować kartę pracy, zamoczyć paluszek w odpowiednim kolorze farby i odcisnąć tyle śladów, ile jest sylab w każdym wyrazie lub narysowaćodpowiedniąliczbę kresek. (karta pracy znajduje się w mailu grupowym)

7. Bocian i żaby” – zabawa ruchowa bieżna.  Dziecko- żabka porusza się po wyznaczonym terenie żabi­mi skokami. Na hasło: Bocian! dziecko biegnie do wyznaczonego miejsca. W tym czasie rodzic-bocian stara się złapać żabkę. Następuje zamiana ról.

8. Następnie zachęcamy Was do świetnej zabawy muzyczno-plastycznej „Łąka i biedronki”. Przygotujcie kredki, farby i patyczek. Rysujcie do muzyki według instrukcji. Obserwujcie równocześnie, co dzieje się na filmiku instruktażowym. Jesteśmy ciekawe jak Wasza łąka będzie wyglądać-czekamy na zdjęcia. Wesołej zabawy mali artyści!

Biedronki na łące - zabawa plastyczna

9. Dla zainteresowanych:

Czy zastanawialiście się kiedyś jak roślina pije wodę?

Zapraszamy do samodzielnego wykonania eksperymentu. Najpierw obejrzyjcie krótki filmik:

Doświadczenia dla dzieci

Jeśli chcecie się przekonać czy to prawda, wykonajcie takie same doświadczenie. Do dzieła :)

10. Dla chętnych:

Proponujemy jeszcze zabawy interaktywne:

Pamięć doskonała 

Szeregowanie 

11. Piękna pogoda zachęca nas do spacerów. Pamiętajcie! że wokół budzi się przyroda oraz także owady, których użądlenie i ukąszenie może być dla nas niebezpieczne. Zobaczcie filmik jak należy się zachować i co zrobić jeśli będziemy mieć bliskie spotkanie z jakiś owadem.

Jak rozpoznać ukąszenia różnych insektów?

12. Dla pracowitych przedszkolaków przygotowałyśmy ciekawe karty pracy. Wybierzcie, które chcecie zrobić. (zajrzyjcie na grupowego maila)

Życzymy wesołej i  kreatywnej zabawy J

Pani Monika i Pani Agatka

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 02.06.2020

Dzień Dobry Kochani!

Mamy nadzieję, że wczorajszy dzień był dla Was wyjątkowy i sprawił Wam dużo radości! A dziś jesteście gotowi do dalszych zabaw i ćwiczeń ? Jeśli tak- to zapraszamy !J

 

1. Na początek poruszajcie się troszkę przy zabawie muzyczno-ruchowej :

,,Marsz, bieg, podskoki”, Reagujcie na zmianę tempa w usłyszanej muzyce – najpierw maszerujcie, później pobiegajcie, jeszcze raz marsz, następnie podskoki, a na końcu ponownie maszerujcie. (plik muzyczny znajduje się na e- mailu grupowym).

2. W tym tygodniu chcemy Was zabrać na wiosenną łąkę. Posłuchajcie zagadek o mieszkańcach łąki:

Zagadkowa łąka

3. Posłuchajcie piosenki też pt: ,,Łąka” ( znajdziecie ją  na e- mailu grupowym) spróbujcie nauczyć się jej ze słuchu:

1.Na wiosennej łące tańczyły zające,

po trawie skakały z łąką się witały.

Witały ślimaka, motyla i szpaka, żabę,

kreta, muchę, mrówkę i ropuchę.

Podczas pierwszej zwrotki rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce, obracają się i podskakują; później spacerują machając zwierzątka, które witają)

Ref.: Hej, ha, hej, ha (machają rączkami )

raz, dwa, trzy, (klaszczą w dłonie)

z zajączkami zatańcz ty! (rodzic i dziecko obracają się i wskazują na siebie)

Hej, ha, hej (machają rączkami )

raz, dwa, trzy, (klaszczą w dłonie)

z zajączkami tańcz i ty. (rodzic i dziecko obracają się i wskazują na siebie)

2. Na wiosennej łące tańczyły zające, (rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce,)

po trawie skakały kwiatki oglądały. (obracają się i podskakują)

Oglądały bratki, fiołki i bławatki , (spacerują i naśladują obserwowanie kwiatków)

mlecze i rumianek przez calutki ranek. (wąchają kwiatki)

Ref.: Hej, ha, raz, dwa, trzy,… j.w.

4. Zachęcamy do improwizacji ruchowej przy piosence. Wyżej przy słowach piosenki jest propozycja zabawy ruchowej.

5. Proponujemy ułożenie puzzli ,, Wiosenna łąka” . Wejdźcie w podany link.

Puzzle - Majowa łąka

6. Jeśli macie jeszcze chęć do zabawy przy muzyce, zachęcamy do swobodnej zabawy przy piosence ,, Bal na łące” . Może zaprosicie do tańca rodzeństwo . Zatańczcie w parach .

Bal na łące - piosenka dla dzieci

7. Pobawcie się jeszcze przy zabawie ruchowej : Rodzic może wyznaczyć linie startu i mety! Dziecko ustawia się na linii startu i na hasło: Start! Porusza się do przodu skokiem zajęczym, aż do linii mety. Zabawę powtarzamy kilka razy!

8. Wiemy od waszych rodziców, że dużo czasu spędzacie na świeżym powietrzu. Cieszymy się i może dziś wybierzecie się na krótki spacer na łąkę- poobserwujecie jej mieszkańców. Pamiętajcie o samodzielności podczas zakładania obuwia i odzieży wierzchniej!

Życzymy Wam udanej zabawy !

Pozdrawiamy serdecznie J

 

                                                                                              Panie z Gr II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 01.06.2020

Dzień dobry kochane dzieci, dzień dobry rodzice!

Kochani dziś jest 1 czerwca – to bardzo ważna data w kalendarzu. Wiecie dlaczego? Jest to szczególny dzień, ponieważ właśnie dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Czy wiecie co oznacza słowo „międzynarodowy” ? To znaczy, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie swoje święto obchodzą dziś wszystkie dzieci.

Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Wszyscy śmieją się od rana
Każda buzia roześmiana
Czar zabawy dziś panuje
Każde serce się raduje.

Drogie przedszkolaki! może i Dzień Dziecka nie będzie wyglądał tak, jak zawsze w naszym przedszkolu, ale nie martwmy się tym!

Dzisiaj waszym zadaniem jest być uśmiechniętym od samego rana i bawić się radośnie przez cały dzień!!! Wszystkim Paniom z przedszkola jest dziś smutno, że nie możemy bawić się wspólnie.

Ale przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

1. Zacznijmy wesołą piosenką pt. „To jest nasz dzień”; zapraszam do tańca i zachęcam do zaśpiewania fragmentu refrenu, dołączając odpowiednie ruchy:

Jeden i dwa, jeden, dwa, trzy (klaszczemy)

W prawo i w lewo – baw się i Ty (skok w prawą stronę, w lewą)

Jeden i dwa, jeden, dwa, trzy (klaszczemy)

W górę i w dół, tylko śmiej się dziś (przykucamy, skok w górę)

To jest nasz dzień 

2. Teraz zapraszamy na film pt. „Domowe przedszkole – niespodzianki dla dzieci”

Niespodzianki dla dzieci

3. Możecie się teraz ponownie zabawić przy muzyce z piosenką:

Maskotki - kółeczko zabawa taneczna dla dzieci

4. Czy lubicie puszczać bańki mydlane? Podamy dziś przepis na płyn do puszczania baniek, możecie się dziś pobawić wspólnie z rodzicami. To przecież proste wystarczą zaledwie 3 składniki i zabawa gotowa. Kto z nas nie próbował puszczać baniek mydlanych? Obserwowanie ich jak unoszą się w powietrzu, wirują  się nad nami, mieniąc się tysiącem barw a potem rozpadają się na miliony cząstek. Takie doświadczenie jest wspaniałą zabawą. 

Składniki do zrobienia płynu do baniek: płyn do naczyń, woda i gliceryna (nadaje bańkom połysk i odporność na pękanie) Najważniejsze są proporcje.   Należy pamiętać  o zachowaniu odpowiednich proporcji przy robieniu  płynu do baniek mydlanych. Proponuję 1 część płynu do naczyń na 10 części wody plus  na koniec ok.10 kropel gliceryny na litr płynu.

Powstałą miksturę bardzo delikatnie, starając się nie robić piany mieszamy i dodajemy jeszcze  kilka kropel gliceryny. Warto dodawać ją stopniowo i sprawdzać efekty naszych prób, można jej dodać więcej. Proporcje jednak mogą ulec zmianie w zależności od płynu do naczyń jaki mamy. Jeszcze potrzebujemy słomki i możemy zaczynać zabawę.

5. Przygotowaliśmy dla Was jeszcze kilka propozycji na dzisiejszy dzień. Poczytajcie i ustalcie wspólnie z rodzicami, co chcielibyście obejrzeć, w co się pobawić:

 • Spektakl "Ja, Maluch i morze" w reż. Marka Zákostelecký'ego, który możecie obejrzeć w swoich domach w w Dzień Dziecka. Jeśli tęsknicie za latem, podróżami i wakacyjnymi przygodami, koniecznie musicie zobaczyć bajowe przedstawienie. Przedstawienie będzie dostępne dla widzów bezpłatnie na stronie internetowej Teatru Baj 1 czerwca w godzinach 10:00-12:00.

        Bezpośredni link do spektaklu:
        "Ja, maluch i morze"

 • Spektakl "Pchła szachrajka", będący adaptacją jednej z najbardziej znanych bajek Jana Brzechwy. To wspaniałe wydarzenie, w czasie którego będziecie mogli przenieść się w kolorowy świat bajek, który dostarczy Wam wielu emocji i powodów do uśmiechu.  Zatem, 1 czerwca o godzinie 16:00 usiądźcie wygodnie w swoim ulubionym fotelu i zajrzyjcie na stronę www oraz facebook Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu. Tam będziecie mogli połączyć się bohaterką tego widowiska - Pchłą Szachrajką i jej towarzyszami, którzy specjalnie wystąpią dla Was na scenie Sali Widowiskowej; strona www: www.mok-orzesze.pl
 • Spektakl słowno – muzyczny „Bajki o zwierzętach”, który można obejrzeć 1 czerwca o godz 17.00 na: 

         profilu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na:

         kanale Youtube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biuro Wojewody

 • Spotkanie z humorystycznym pokazem iluzjonistycznym Pana Nochala. Zupełnie za darmo!
  Spotkajmy się online w poniedziałek 1.06 o godz 18.00
  Baza Zabawy - pokaz iluzji
 • Dzień Dziecka u Nietoperzy – bezpłatny koncert online. Jak nasza ulubiona para nietoperzy świętuje Dzień Dziecka? Wspominając zabawy, piosenki i kreskówki z dzieciństwa:) Zapraszamy na spotkanie z Emilką i Cypisem. Będzie muzycznie, zagadkowo i interaktywnie.

       Koncert odbędzie się na kanale YouTube:
        Dzień Dziecka u nietoperzy
        Link aktywny będzie do 10 czerwca, zatem możecie oglądać dowolną ilość razy o dowolnej porze. Koncert            jest bezpłatny - jest prezentem na Dzień Dziecka od Art Bonsai dla wszystkich dzieci, które lubią śledzić losy             Nietoperzy.

 • A może wybierzecie się na: Wirtualny spacer po ZOO?

        Wirtualny spacer po ZOO

 • A jeśli jesteście ciekawi świata oraz chęci zrozumienia go, to zapraszamy na zabawy badawcze z projektu „Domowe Centrum nauki EC1”

        Domowe Centrum Nauki i Techniki

Kochani, mamy nadzieję, że każde dziecko znajdzie coś ciekawego dla siebie wśród tych propozycji.

 

NA ZAKOŃCZENIE NIESPODZIANKA J

Czy dzisiaj jest Dzień Dziecka?

 

A na koniec piosenki, przy których możecie pobawić się wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem:

Skaczemy, biegniemy

Jesteśmy dziećmi

Wspaniałej zabawy, do jutra…

Panie: Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 29.05.2020

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Sportu.  Spędźmy aktywnie ten dzień. Do wspólnych zabaw gimnastycznych zapraszamy całą rodzinę. Przygotujmy sobie butelkę wody i przewietrzmy mieszkanie. Nie zapominajmy też o spacerach i zabawie na świeżym powietrzu.

1. Rozpoczynamy zajęcia piosenką

Skaczemy, biegniemy, ćwiczymy, tańczymy 

Na słowa zwrotek stańcie w lekkim rozkroku, ręce na biodrach, wykonujcie kręty tułowia w prawą i lewą stronę.

Słów refrenu się nauczcie: Skaczemy, biegniemy, ćwiczymy, oooo, aby śpiewać razem z dziećmi. Pokazujcie też jak skaczecie, biegniecie w miejscu, ćwiczycie, tańczycie.

2. Zapraszamy Was do rozgrzewki z Lulisią i Lulitulisiami. Wykonujcie ćwiczenia razem z prowadzącą.

Trening fitness dla dzieci 

3. „Piramida” – do tej zabawy będą Wam potrzebne klocki w różnych kolorach (ewentualnie większe dla młodszych dzieci, np. klocki duplo, drewniane, typu cegła). Musimy je pogrupować według kolorów (kolorów musi być tyle ilu jest ćwiczących). Ustalamy tor, po którym będziemy się poruszać. Wyznaczmy go np. sznurkiem, wstążką (dla starszych dzieci możemy zrobić slalom ustawiając butelki plastikowe, kładąc poduszki). Biegniemy, przenosząc klocki swojego koloru na drugi koniec toru. Układamy z nich piramidę. Drugi raz rozpoczynamy z końca, na którym uzbieraliśmy pierwszą piramidę.

Ze starszymi dziećmi możemy urządzić przy tej zabawie wyścigi. Kto pierwszy ten lepszy.

4. Zabawa przy muzyce:

Muzyczne stop 

Jest to zabawa pobudzająco – hamująca, gdzie musicie się w pewnym momencie zatrzymać.

Idziemy, idziemy, idziemy, idziemy i STOP. (3x)

To nasz muzyczny krok.

Skaczemy, skaczemy, skaczemy, skaczemy i STOP (3x)

To nasz muzyczny krok.

Biegniemy, biegniemy, biegniemy, biegniemy i STOP. (3x)

To nasz muzyczny krok.(3x)

5. Przygotujcie teraz małe poduszki, bo będą nam potrzebne do zabaw:

„Podajemy worki z mąką” – przekazywanie poduszek na różne sposoby:

– siad płaski jedno za drugim – podawanie poduszek górą,

– stanie w lekkim rozkroku – podawanie poduszek dołem, między nogami

– w siadzie skrzyżnym – wykonując skręty tułowia, podajemy poduszkę bokiem z lewej  i z prawej strony,

- siłowanie – siadamy naprzeciwko siebie, poduszkę trzymamy oburącz (dziecko z jednej  strony, rodzic z drugiej strony) przeciągamy poduszkę na swoją stronę jednocześnie przechylając się do przodu i tak na zmianę kilka razy

- rzucamy – stajemy naprzeciwko siebie w niewielkiej odległości, będziemy podawać  sobie poduszkę tym                 razem rzucając

- równowaga – poduszkę kładziemy na głowie, plecy wyprostowane, chodzimy po pokoju starając się, by poduszka nie spadła nam z głowy

- dżdżownica – leżąc na brzuchu trzymamy poduszkę obiema rękami, czołgamy się po pokoju. Ze starszakami można zrobić wyścigi.

,,Skoki przez worki” – skoki przez poduszki – każdy ćwiczący przeskakuje obunóż przez swoją poduszkę.

,,Transport worków z mąką” – czworakowanie z poduszką na plecach.

 Każde ćwiczenie wykonujcie kilkakrotnie.

6. Lulisię już znacie. Zapraszamy więc do treningu fitness razem z Lulitulisiami. Ćwiczcie razem z nimi.

Trening fitness 

7. A teraz zabawa „Na ziemi zostaje”. Piosenka Wam z pewnością doskonale znana i lubiana. Kiedy będziecie słyszeć piosenkę, wyginacie śmiało ciało. A kiedy rodzic zatrzyma w pewnym momencie muzykę powie: NA ZIEMI ZOSTAJE pupa (a więc musicie tak usiąść, żeby na podłodze została tylko pupa). Przy piosence dalej ćwiczycie. Na kolejną przerwę w muzyce rodzic podaje hasło: NA ZIEMI ZOSTAJE ręka i noga. Muzyka gra dalej, wy ćwiczycie. Kolejne hasła: NA ZIEMI ZOSTAJĄ NOGI, NA ZIEMI ZOSTAJĄ PLECY, NA ZIEMI ZOSTAJE BRZUCH.

Na ziemi zostaje

8. Ostatnią zabawą w dniu dzisiejszym będzie zabawa:

Głowa, ramiona, kolana, pięty.

Wykonujemy czynności, o których mowa w piosence:

Glowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.

Gimnastyka dobra sprawa.

Dla nas dzieci to zabawa.

Ręce w górę, w przód i w bok.

Skłon do przodu, przysiad, skok.

9. A na zakończenie dzisiejszego dnia sportu, zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego. Dowiecie się z niego jak ważną sprawą jest uprawianie sportu i aktywny wypoczynek.

Ruch to zdrowie - Jedyneczka

Na pewno zasłużyliście na słodką niespodziankę od rodziców J  

Dla chętnych polecamy jeszcze bajkę podsumowująca naszą tematykę tygodnia : ,,Dzieci z różnych stron świata”. My dzieci świata

 

Bawcie się dobrze!

Życzymy Wam odpoczynku w weekend!

Pozdrawiamy serdecznie J                                                                         

Panie z Gr. II

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 28.05.2020

Witamy w kolejnym dniu Dzieci oraz Rodziców.

.Na początku przypomnijcie afrykańską zabawę ruchową „Si Mama Kaa”. Świetnie Wam poszło. Brawo.

2. A teraz przenosimy się do indiańskiej wioski – opowieść ruchowa.

"Dawno, dawno temu żyło sobie Indiańskie plemię Tiki-Taka. Indianie z tego plemienia mówili swoim własnym językiem, na przykład witali się tak:

 /rodzic przykłada prawą rękę do serca i odchyla ją zataczając półkole, mówiąc:/ Wingapo! (czyt. łingapo) 

/dzieci powtarzają/

Plemię to mieszkało w ogromnych namiotach, które nazywano tipi. W środku namiotów paliło się ogniska, przy których w mroźne wieczory można było ogrzać swoje ręce.

/dzieci wyciągają ręce do środka, chcąc je ogrzać przy ognisku/ 

Tej nocy, odbywała się właśnie narada plemienia. Indiański wódz z wielkim pióropuszem na głowie, obwieścił, że w wiosce kończą się zapasy jedzenia i czas wyruszyć na polowanie. Wszyscy Indianie zatem wyszli z tipi i wsiedli na swoje konie mustangi. 

/dzieci udają, że wsiadają na konie; konie trochę się wiercą, ale na szczęście udaje się zapanować nad sytuacją/. 

Indianie żegnają się z rodziną...  

/dzieci posyłają w powietrzu całuski we wszystkie strony/ 

... i wyruszają na polowanie... 

/dzieci siadają na podłodze i uderzają dłońmi o kolana imitując dźwięk stukotu kopyt; można dzieci bardziej rozruszać mówiąc, że pokonujemy przeszkody - podnosimy ręce wysoko do góry, jedziemy przez błoto - lekko stukamy dłońmi o policzki, potem przez szuwary - pocieramy dłońmi o siebie/   

 ... aż dotarli na miejsce! Zeskoczyli z koni i rozglądają się we wszystkie strony, gdzie czai się jakiś bizon.  

/pokazują ruch zsiadania z konia i rozglądają się dookoła/ 

Nagle Indianin Sokole Oko, zauważył, że coś przemknęło mu przed oczyma i wszyscy Indianie zaczęli po cichutku skradać się w tamtym kierunku.

/dzieci skradają się w kierunku pokazanym przez rodzica/  

Udało się znaleźli bizona! Teraz wszyscy wyciągają łuki, naciągają je i oddają pierwszy strzał, drugi i trzeci!   

/dzieci naśladują wykonywanie strzału z łuku/

Bizon upolowany! W wiosce zapanowała wielka radość.

/dzieci skaczą z radości, wydają indiański okrzyk/

Po opowieści rodzic może zadać kilka pytań, by sprawdzić co dziecko zapamiętało:

 • Jak witali się Indianie?
 • Jak nazywały się namioty, w których mieszkali?
 • Co nosił na głowie Indiański wódz?
 • Na co polowali Indianie?

3. Przypomnijcie sobie piosenkę indiańską, możecie założyć wykonane przez siebie pióropusze. Nie zapomnijcie o indiańskim okrzyku!!

Piosenka dla dzieci

4. A teraz usiądźcie wygodnie i zapraszamy do zabawy paluszkowej „Mały Indianin”.

Mały Indianin w tipi siedzi, na bębenku gra (dzieci tworzą trójkąt, łącząc kciuki i palce wskazujące , następnie uderzają dłońmi o kolana.

Założył pióropusz kolorowy, w którym piórko ma (przykładają do czoła otwarta dłoń, poruszając palcami)

Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć (zaciskają dłoń , po czym wysuwają kolejno palce)

Jedno piórko się ułamało, ile zostało? (chowają mały palec, pomagając sobie drugą ręką)

Jeden, dwa, trzy, cztery .

Jedno piórko się ułamało, ile zostało? (chowają palce serdeczny, pomagając sobie drugą ręką)

Jeden, dwa, trzy.

Jedno piórko się ułamało, ile zostało? (chowają palce środkowy, pomagając sobie drugą ręką)

Jeden, dwa.

Jedno piórko się ułamało, ile zostało? (chowają wskazujący, pomagając sobie drugą ręką)

Jeden.

Jedno piórko się ułamało, ile zostało? (chowają kciuk i wystawiają zaciśniętą pięść)

Mały Indianin w tipi siedzi, na bębenku gra (tworzy trójkąt łącząc kciuki i palce wskazujące, następnie uderzają dłońmi o kolana)

Wszystkie piórka połamane, pióropusza nie ma.(pokazują pięść, po czym chowają ją w drugiej dłoni).

5. A teraz kilka zagadek o treści matematycznej „Zagadkowo”- Przygotujcie np. sznurek, sznurówkę lub  plastikowe nakrętki. Po każdej zagadce i prawidłowym rozwiązaniu spróbujcie ułożyć wzór figury lub cyfry z dostępnego materiału.

Powiem tylko jestem szczery,
ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki, obce mi są różne dołki,
moje boki są równiuteńkie,
a cztery kąty prościutkie.
Myślę, że teraz wszyscy poznacie, jaką figurę przed sobą macie? (kwadrat)

 

Narysuj serduszko. Potrzebna Ci tylko połowa.
Do prawej połowy, gdy ogonek wygięty dodasz,
przyjrzyj się uważnie, bo cyferka już gotowa. (2)
 
Mam cztery boki równe parami,
chociaż różniące się długościami,
nie jestem jednak kwadratem,
a tylko jego bliskim bratem,
tak jak on cztery kąty proste mam,
lecz nie jestem taki sam,
teraz już pewnie poznacie,
kogo przed sobą macie. (prostokąt)
 
Kosił Franek trawę, kosa się zmęczyła.
Uciekła do szkoły, w cyfrę się zmieniła. (7)
 
Ja mam boków mniej, jest mi przez to lżej,
a magiczna liczba trzy, zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki, trzy mam kąty,
trzy odcinki, twoja buzia mówi mi,
że odgadniesz raz, dwa, trzy.(trójkąt)
Toczę, toczę się wesoło, i do wszystkich macham w koło,
początku nie mam ani końca, podobne jestem do słońca,
wszyscy mnie doskonale znacie, myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło)
 
Gdy linka się urwała, to cyferka powstała.
W dole brzuszek krągły ma.
Kto z was imię jej już zna? (6)

6. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem np.sznurowadeł – przy dźwiękach muzyki dzieci z rodzicami tańczą indiański taniec, na przerwę w muzyce dzieci starają się nadać odpowiedni kształt sznurowadłu np. I jak Indianie, S jak sokole, O jak Oko (dz. starają się same wskazać pierwszą lite wypowiedzianą przez rodzica który nadzoruje poprawne wykonanie zadania).

Małych Indian - piosenka dla dzieci

6. Zachęcamy do spacerów, doskonalenia jazdy na rowerze, hulajnodze.

7. Po obiedzie przypomnijcie piosenkę „Jestem podróżnikiem”. Utrwalajcie kolejną zwrotkę. Następnie możecie obejrzeć bajkę dla dzieci:

 Andzia i niedźwiedź na tropie Indian

8. Dla zainteresowanych:

Czy podobała Wam się bajka o przygodach Andzi? A może zainspirowała do dalszej zabawy? Możecie zorganizować w swoim pokoju kącik tematyczny i zbudować tipi (niektórzy nawet już mają taki domek) i bawcie się w Indian.

9. Dodatkowe pomoce związane z tematem przesyłamy na grupowego maila.

Miłęj zabawy! 

Panie Monika i Agatka

 

Język angielski

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki i zabawy J

Rainbow 

Five little monkeys 

Daddy Finger                             

Baby shark

Hokey pokey

Five little ducks

A może posłuchacie bajki o trzech świnkach:

Three Little Pigs 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 27.05.2020

Dzień Dobry Kochani!

1. Na początek naszych zabaw posłuchajcie nagrania ,, przywitanie w różnych językach’’ (w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, norweskim, włoskim, hindi), który znajduje się na e-mailu grupowym. Wysłuchajcie i spróbujcie powtarzać usłyszane powitania. Na koniec zabawcie się w powitanie. Rodzic wraz z dzieckiem podają sobie dłonie i witając się powtarzają na zmianę usłyszane powitania w różnych językach.

2. Proponujemy zabawę w rozpoznawanie przedmiotów dotykiem. Może posiadacie worek lub pudło, do którego możecie wrzucić różnorodne kształty zabawek i przedmiotów wykonanych z rożnych materiałów .Dziecko zamyka oczy i rączką wybiera po kolei przedmioty, próbuje za pomocą dotyku odgadnąć co to za przedmiot i do czego on jest potrzebny.

3. Zachęcamy do wysłuchania wiersza „Kwoka” J. Brzechwy na temat zasad dobrego wychowania na podstawie doświadczeń dzieci i treści wiersza.

J.Brzechwa "Kwoka" - wierszyk z obrazkami

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści wiersza:

- Dlaczego kwoka zaprosiła inne zwierzątka do swojego domu?

- Jakie zwierzątka zaprosiła kwoka?

- Jak zachowała się kwoka wobec znajomych? Czy waszym zdaniem kwoka była dobrze wychowana?

4. Zastanówcie się teraz jak powinniśmy się zachowywać , gdy kogoś odwiedzamy oraz gdy kogoś zapraszamy do swojego domu /mieszkania? Przyjmowanie gości oraz odwiedzanie najbliższych i przyjaciół zawsze wiąże się z zasadami dobrego wychowania, które obowiązują zarówno gości jak i gospodarzy.

Na pewno wiecie o tym, że gdy do kogoś przychodzicie zawsze głośno i ładnie witacie się mówiąc -,,Dzień Dobry”.   Gdy się żegnamy wychodząc z pomieszczenia używamy słów : ,,Do widzenia”Wszyscy na pewno znają i używają czarodziejskich słów, które są bardzo ważne – pamiętacie jak one brzmią : ,,Dziękuję, Proszę, Przepraszam”.

Gdy zdarzy się przykra sytuacja, że przez przypadek będąc u kogoś w domu stłuczemy np.: szklankę, to zawsze powinniśmy przeprosić za swoje zachowanie.

Korzystając z gościny u kogoś należy pamiętać o tym, aby zawsze podziękować za możliwość spotkania się , za mile spędzony czas .

Zapraszając do swojego domu dziadków, rodzinę , koleżanki czy kolegów zobowiązuje nas do tego, aby zachowywać się kulturalnie, w sposób uprzejmy zwracać się i odpowiadać na pytania. Starajmy się, aby nikt nie poczuł się odrzucony.

Drodzy Rodzice! Może spróbujcie odegrać krótką scenkę ze swoim dzieckiem, w której uwzględnicie używanie czarodziejskich słów.

Rodzic może być gospodarzem domu, który zaprosił gościa ( dziecko) do swojego domu i stara się, aby jego zaproszony gość czuł się dobrze.

5. Jak w każdą środę proponujemy wykonanie pracy plastycznej . Dziś chciałybyśmy , abyście użyli jak najwięcej swojej wyobraźni. Pomyślcie jakie jest wasze marzenie. Może jest to przedmiot lub zabawka, która chcielibyście posiadać. Albo pragniecie pojechać do jakiegoś magicznego miejsca. Spróbujcie odtworzyć swoje marzenie. Narysujcie ilustracje przedstawiająca wasze marzenie. Użyjcie dowolnych narzędzi plastycznych: kredki, farby, mazaki. Jak zawsze zachęcamy Was do odsyłania zdjęć swoich prac do Nas lub na e- maila

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Po wykonaniu pracy opowiedzcie co przedstawia Wasz rysunek.

6. Powtórzcie zabawę ruchową z wykorzystaniem wiersza ,, Po kamyczkach”.

Idą dzieci polną drogą,(dzieci maszerują w miejscu.)
Po kamyczkach iść nie mogą, (zatrzymują się i wykonują palcem gest przeczenia.)
Po kamyczkach hop, hop, hop, (wykonują podskoki obunóż.)
Do dołeczka skok,  (robią przysiad.)   
Pora wracać. Kto się znuży,  (maszerują w miejscu.)
Ten odpocznie po podróży,   
Dom już blisko… nogi w ruch,(biegają.)
Kto zwycięży-zuch!  (na słowo ,,zuch" zatrzymują się i podnoszą w górę dłonie.

 

7. Zachęcamy do utrwalenia słów pierwszej zwrotki piosenki ,, Jestem podróżnikiem” . Spróbujcie dziś nauczyć się kolejnej - drugiej zwrotki piosenki. ( plik muzyczny znajduje się na naszym e -mailu grupowym).

 

Życzymy Wam miłego popołudnia!

 

Pozdrawiamy Was serdecznie.                                                        

 

                                                                                                                      Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 26.05.2020

Witamy w kolejnym dniu. Dziś jest wtorek więc zapraszamy na różne zabawy muzyczne i nie tylko. Wybierzcie to co najbardziej Wam się podoba.

1.Powitanie piosenką „Wszyscy są”

Wszyscy są

2. A teraz na rozgrzewkę marsz po pokoju do piosenki:

 Marszowa piosenka

3. Zapoznajcie się z piosenką nawiązującą do tematu tygodniowego „Dzieci świata” (plik muzyczny znajduje się w mailu grupowym).

„Jestem podróżnikiem”

1. Zapakuję plecak i w podróż wyruszę.

A dlaczego? A dlatego, bo świat poznać muszę.

Szlak mojej wędrówki już narysowany.

Jedną mapkę mam dla siebie, a drugą dla mamy.

2. Na żaglówce z kory przepłynę kałuże.

I na wyspie podwórkowej zatrzymam się dłużej.

Potem w piaskownicy poszukam oazy.

Na pustyni przecież wszystko może się wydarzyć.

3. Na lwa się zaczaję, bo tu śladów wiele.

I zostanę najsłynniejszym w świecie tropicielem.

Gdy skończę wyprawę po lądach i wodach,

wtedy chętnie wam opowiem o moich przygodach.

 

Omówienie treści piosenki (pytania pomocnicze):

- Dlaczego chłopiec zapakował plecak i wyruszył w świat?

- Jak będzie zwiedzać świat?

- Na jakie zwierzę chciałby się zaczaić?

- Gdzie będzie chłopiec bawił się w podróżnika?

4. Nauczcie się słów 1 zwrotki piosenki. Powtarzajcie słowa w rytm piosenki.

5. W trakcie piosenki wykorzystajcie swoje instrumenty zrobione na wcześniejszych zajęciach. Zwróćcie uwagę na utrzymanie rytmu piosenki.

6. Zachęcamy do poznania zabawy rytmiczno – ruchowej afrykańskich dzieci ”Si Mama Kaa”

Si Mama Kaa

Ruchy dzieci:

Si mama - kucają

Kaa – wstają

Si mama -kucają

Kaa - wstają

Ruka, ruka, ruka – klaszczą lub tupią

Si mama – kucają

Kaa – wstają

Tembea kimbia – obracają się wokół własnej osi

7. Chwila odpoczynku i wyciszenia z wykorzystaniem utworu muzyki klasycznej „Marzenie” R.Schumana

Klasyka dla dzieci

8.„Co lubię robić?” – jest to zabawa rodzinna w której każdy (dziecko, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) może opowiedzieć ruchem, mową ciała i gestami co lubi robić. Pamiętajcie aby nie używać głosu.

9. Zachęcamy do wykonania „Przeplatanki” – którą znajdziecie w wyprawce nr 53.

Średniaczki!!! Czy pamiętacie że właśnie dzisiaj jest 26 maja i każda MAMA ma dzisiaj swoje święto. Zaśpiewajcie piosenkę, złóżcie życzenia, podarujcie laurkę i powiedzcie mamie jak bardzo ją kochacie. Zaśpiewajcie też „Sto lat” dla mamy.

Moja mama - piosenka

Sto lat

Życzenia

Droga mamo, uśmiechnij się, 
przecież dzisiaj jest Twój dzień!
Dlatego przesyłam całusa mocnego
życząc Ci wszystkiego najlepszego!

6. Dla chętnych mamy jeszcze propozycję wykonania wazonu z kwiatami (pomoc przesłana na grupowego maila) lub samodzielne rysowanie zgodnie z instrukcją wiersza „Kwiatek” A.Maćkowiak.

Rysowany wierszyk - kwiatek

7. Zapraszamy również na grę interaktywną „Rodzina”, która pozwoli Wam ćwiczyć spostrzegawczość i pamięć.

Dom rodzinny - zapamiętaj

 

Miłego dnia i wspólnego świętowania. 

 

Wszystkim Mamom życzymy chwil pełnych radości, spokoju w sercu,

pogody ducha i spełnienia najskrytszych marzeń.

 

Panie Monka i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 25.05.2020

Dzień Dobry ! Witamy Was po weekendzie , mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do kolejnych zabaw. Dziś naszą zabawę zaczynamy od ćwiczeń logopedycznych , możecie usiąść wygodnie przed lustrem i zaczynamy:

1. „Językowe rymowanki”
1. Piłka sama podskakuje, Język piłkę naśladuje- wyciągamy język do przodu i poruszamy nim w górę i w dół

2. Karuzela mknie wokoło. Kręć językiem szybko w koło- wyciągamy język do przodu i kręcimy nim wokół ust
3. Otwórz buźkę i zamykaj, Tak jak pyszczkiem robi rybka- wysuwamy wargi do przodu zaokrąglając je w kształt litery „o” i poruszamy ustami
4. Dotknij swym językiem nosa By nie siadła na nim osa- wysuwamy mocno język do przodu i próbujemy jego końcem dotknąć nosa
5. Możesz krówkę naśladować, Wyjąć język i go schować- wyciągamy i chowamy język
6. Choć nie robi się już tego, Język mlaska na całego!- naśladujemy odgłosy mlaskania
7. Masz swój język bardzo giętki Możesz czyścic nim swe zęby- czyścimy językiem zęby od strony wewnętrznej i zewnętrznej
8. Chce mamusia dostać buzi, A więc cmoknąć każdy musi.- naśladujemy odgłosy cmokania
9. Konik tupie kopytami, My klaskamy językami.- „przyklejamy język’ do górnego podniebienia o odrywamy go swobodnie uderzając nim o dolne podniebienie
10. Trąbę piękną ma pan słonik, Język zwija się w rulonik- wewnątrz buzi zwijamy język w rulonik i wysuwamy go przez lekko zaciśnięte usta

2. Pamiętajcie o systematycznych nawykach związanych z codziennymi czynnościami higienicznymi i porządkowymi. Myjemy ręce przed posiłkiem, po zabawie , po przyjściu ze spaceru. Pamiętajcie, tez aby dbać o porządek w swoim pokoju oraz po skończonej zabawie zawsze odkładać zabawki na stale miejsce.

3. Proponujemy przeczytać dzieciom wiersz W. Fabera ,, Dzieci świata” , który nawiązuje do zbliżającego się dnia 1 czerwca, w którym to dniu obchodzą swoje święto dzieci na całym świecie.

W Afryce w szkole ,na lekcji,

Śmiała się dzieci gromada,

Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,

że gdzieś na świecie śnieg pada.

A jego rówieśnik, Eskimos,

też w szkole, w chłodnej Grenlandii,

nie uwierzył , że są na świecie

gorące pustynie i palmy.

Afryki, ani Grenlandii

my także jak dotąd nie znamy,

a jednak wierzymy w lodowce,

w gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata

chcemy ręce uścisnąć mocno

i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,

jak i z nas samych wyrosną.

Możecie zadać dziecku pytania dotyczące wiersza:

- Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego?
- Gdzie mieszkają Eskimosi?
- O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci?
- Co łączy dzieci na całym świecie?

Podczas rozmowy wspomnijcie o tym, że wszystkie dzieci na całym świecie, są wyjątkowe , tez obchodzą swoje święto pomimo tego , że różnią się od nas się wygładem, mieszkają w rożnych miejscach, ale są tacy sami jak my i powinniśmy traktować ich z szacunkiem.

4. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji zdjęć dzieci z różnych stron świata. Opowiedzcie o ich wyglądzie, czym się różnią między sobą.

Dzieci z różnych stron świata

5. Kochani spróbujcie pomyśleć i dokończyć zdanie : „Jesteśmy różni, ale razem możemy…” – dzieci kończą rozpoczęte zdanie.

6. Zachęcamy do zabawy ruchowej z wykorzystaniem treści wiersza ,, Po kamyczkach’’:

Idą dzieci polną drogą, (dzieci maszerują w miejscu.)

Po kamyczkach iść nie mogą, (zatrzymują się i wykonują palcem gest przeczenia.)

Po kamyczkach hop, hop, hop, (wykonują podskoki obunóż.)

Do dołeczka skok,  (robią przysiad.)   

Pora wracać. Kto się znuży,  (maszerują w miejscu.)

Ten odpocznie po podróży,   

Dom już blisko… nogi w ruch, (biegają.)

Kto zwycięży-zuch!  (na słowo ,,zuch" zatrzymują się i podnoszą w górę dłonie.)

7. Otwórzcie kartę pracy nr 41. Dziecko ma za zadanie uzupełnić ilustrację zgodnie z podanymi instrukcjami. Rodzic może czytać po jednej instrukcji, chwilkę poczekać , aż dziecko odnajdzie osobę na ilustracji i wykona zadanie, po tym można przejść do kolejnego zadania.

8. Zachęcamy do wspólnych spacerów w pobliżu zamieszkania. Poobserwujcie jak zmienia się przyroda wokół Nas.

Życzymy milej zabawy !

Ściskamy Was mocno !

                                                                                                          Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 22.05.2020

Dzień dobry, jak w każdy piątek przypominamy wszystkim, że ruch to zdrowie.

1. Ale zaczniemy od utrwalenia poznanego wierszu „Życzenia” oraz piosenki „Moja mama”

Gotowi do nowej porcji zabaw ruchowych? J

2. Na początku rozgrzewka i marsz przy piosence: „Dwa przysiady, obrót, skok”

Dwa przysiady, obrót, skok

3. Dziś wybierzemy się na „Rodzinny spacer” – ćwiczenia w formie opowieści ruchowej.

Rodzina wybrała się na krótki spacer. Rodzice zdecydowali, że wszyscy pojadą rowerami (dzieci kładą się na plecach i unoszą nogi).

Droga prowadziła pod górę, więc na początku było bardzo ciężko.(powoli poruszają uniesionymi nogami, wykonują „rowerki”).

Ale za górką pojawił się łagodny zjazd i rowery przyspieszyły (kręcą coraz szybciej).

Gdy dojechali na skraj lasu, zsiedli z rowerów i w dalszą drogę wybrali się pieszo. Dzieci biegły, zachwycone leśną ścieżką (biegają po pokoju).

Rodzeństwo zaczęło więc go rozśmieszać, robiąc zabawne „a kuku” (wykonują skłony do przodu).

Jakież było zdziwienie, gdy w pewnym momencie na ścieżce pojawiły się przewrócone kłody drzew. Trzeba było przejść pod nimi (pełzają po dywanie).

A potem przeskoczyć przez niewielki strumyk (skaczą obunóż do przodu).

Ścieżka bardzo się zwęziła (idą, stawiając stopa za stopą).

Mama powiedziała, że słychać dzięcioła. Wszyscy więc przystanęli i nasłuchiwali to z jednej, to z drugiej strony (stają w rozkroku i robią skręty tułowia).

W pewnym momencie las się skończył. Pojawiła się łąka. Trawy był już naprawdę wysokie, więc trzeba było podnosić wysoko nogi (spacerują wysoko unosząc kolana).

Na skraju łąki dzieci oznajmiły, że czas na odpoczynek. Wszyscy więc rozłożyli koc i usiedli (rodzic kładzie na środku zwiniętą chustkę a dzieci chwyta jej brzeg stopami i rozsuwają na boki, gdy chustka zostaje rozłożona, siadają).

Nagle wszyscy zaczęli się wiercić (wstają).

Ojej! Nogi obsiadły jakieś robaczki, łaskocząc wszystkich po kolei (potrząsają raz jedną, raz drugą nogą).

Zaraz potem na niebie pojawiły się chmury i pierwsze krople spadły na ziemię. To był znak, że najwyższa pora wracać (wchodzą pod chustkę i poruszają się po sali).

Rodzina, choć zmęczona, wróciła bardzo zadowolona (rozkładają ponownie chustkę i leżą na niej przez chwilę).

4. Odpoczynek przy spokojnej muzyce:

 Zamykamy oczy - odpoczywamy 

5. W wolnej chwili zachęcamy do wykonania papierowego domku z niewielką pomocą rodzica. Instrukcję znajdziecie w tym filmiku:

Jak zrobić domek z papieru?

6. Jeśli jesteście ciekawi jak zwierzątka obchodziły Dzień Mamy zapraszamy do obejrzenia bajki „Króliczek Alilio – Dzień Matki”

Dzień Matki - bajka dla dzieci

7. Wykonajcie także kartę pracy nr 39 "Piknik" w swojej książce.

8. Możecie również ułożyć puzzle ”Rodzina”. Link do interaktywnej wersji: 

Puzzle - Rodzina

9. Dla chętnych:

Kochane średniaki, ciekawe jesteśmy jakie pomysły rodzą się w Waszych głowach przed świętem Dnia Mamy? Wiersz i piosenka już gotowa. JA może……z pomocą taty lub starszego rodzeństwa przyrządzicie coś smacznego? Np. sernik na zimno z truskawkami. Przykładowy przepis znajdziecie tutaj:

Sernik na zimno

Sernik pychota 

Na pewno będzie pyszny. Powodzenia!

Przypominamy również o  pomaganiu rodzicom w codziennych obowiązkach. Wspólne sprzątanie. może być dla dziecka niezłą zabawą, a także sprawi, że poczuje się ważne. 

 

Życzymy Dzieciakom i Rodzicom miłego weekendu.

Panie z gr.II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 21.05.2020

Witamy Was w kolejnym dniu. I zapraszamy do wspólnej zabawy.

1. Na początek zaczniemy od zabawy ruchowej:

,,Dotknij krzesła”. Dziecko biega między ustawionym w pokoju krzesłem. Na hasło: ,,Uwaga”- zatrzymuje się przy krześle, a rodzic określa jakimi częściami ciała ma je dotknąć , np.: nogą i ręką, obiema nogami, łokciem i kolanami. Zabawę można powtórzyć.

2. Posłuchajcie opowiadania o doświadczeniach dzieci z przedszkola, które z okazji Dnia Ojca malowali portret swojego taty:.

Opowiadania dla przedszkolaków - Portret taty

Po wysłuchaniu opowiadania możecie zadać dziecku kilka pytań:

- Co robiły dzieci w przedszkolu?

- Dlaczego dzieci zainteresowały się rysunkiem Bartka?

- Kim okazał się tata Bartka?

- Kim jest wasz tata? Czym się zajmuje?

3. Powtórzcie słowa wiersza ,, Życzenia ‘’ dla waszej mamy z wczorajszego dnia.

4. Proponujemy zabawy matematyczne z wykorzystaniem piórek z wyprawki nr 51.

Dzieci mogą wypchnąć piórka.

- poproście, aby dziecko policzyło ile jest wszystkich piór,

- następnie może utworzyć zbiór według wielkości : zbiór małych piórek , zbiór dużych piór,

- dziecko może przeliczyć ile jest małych piórek, a ile dużych ( należy zwrócić uwagę, aby dziecko liczyło od lewej do prawej strony)

- układanie piór od najmniejszego do największego i odwrotnie,

5. Proponujemy także zabawy z rytmami. Na e- mailu grupowym znajdują się dodatkowe karty pracy z uzupełnianiem podanych sekwencji. Jeśli nie maja Państwo możliwości wydrukować, można narysować wzór danej sekwencji, który dziecko może kontynuować kolorując lub rysując.

6. W wyprawce nr 52 znajdują się opaski Indian . Dziecko wycina prostokąty potrzebne do opaski, później skleja po dwa prostaty do siebie, tak aby powstały dwie opaski. Następnie dziecko dokleja piórka. W ten sposób powstały dwie opaski Indian. Dziecko może zaprosić swojego tatę do wspólnej zabawy przy piosence Indiański taniec: Indiański taniec - piosenka dla dzieci

7. Pamiętacie o naszej piosence dla mamy : Utrwalajcie ją słuchając:

Moja mama

8. Zachęcamy, aby rozwijać zainteresowania czytelnicze u dzieci poprzez czytanie bajek i opowiadań przez rodzica lub rodzeństwo.

9. Dla chętnych na e- mailu grupowym znajduje się ilustracje planszy do kodowania. Zadaniem dziecka jest narysować strzałki w kwadracikach w odpowiednim kierunku, aby doprowadzić dzieci do rodziców.

Życzymy milej zabawy !

                                                                                                                      Wasze Panie

 

J. ANGIELSKI

MY FAMILY/ Moja rodzina

1.Przywitajmy się wesołą piosenką:

HELLO 

2. Obejrzyj obrazek przestawiający rodzinę:

Family 

Wspólnie z rodzicem spróbuj nazywać poszczególnych jej członków. Podczas utrwalania słownictwa dzieci mogą powtarzać słówka w różny sposób. Najpierw powtarzamy normalnym tonem głosu, później głośno, cicho, szybko, wolno.

3. Spróbujcie teraz zrobić pacynki na palce. Możemy również wykorzystać kolorowe pisaki i sami narysować na palcach członków rodziny. 

Pomogą wam w tym zdjęcia i filmik:

Fingers                    

Fingers 2 

Fingers 3 

Finger family - papierowa rodzinka 

4. Kiedy pacynki są już gotowe śpiewamy piosenkę The Finger Family i pokazujemy paluszkami poszczególne osoby. Dziecko śpiewa poszczególne cześć piosenki : daddy finger, mommy finger, brother finger, sister finger, baby finger Here I am, here I am how do you do (bądź dzieli się z rodzicem na role). 

Family                         

Daddy Finger                             

5. Piosenki do zabawy:

Baby shark

The wheels on the

If you're happy

Five little ducks  

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 20.05.2020

Serdecznie witamy w środowy poranek. Przed Wami kolejna porcja nowych zabaw i zadań. Gotowi do działania? ZapraszamyJ

1. Na początek powtórzymy piosenkę „Moja mama”. Utrwalajcie ją codziennie, uczcie się kolejnych zwrotek. 

Moja mama

2. Wprowadzeniem do tematu dzisiejszych zajęć będzie postawienie dziecku pytania: Co to jest rodzina ?

Kilka pytań pomocniczych:

- Co to znaczy być rodziną?

- Z ilu osób może składać się rodzina?

- Co trzeba zrobić, żeby być rodziną?

- Co łączy osoby w rodzinie?

Pozwólcie też na samorzutne wypowiedzi dzieci na temat waszej rodziny.

Możecie także obejrzeć krótki filmik  według Przedszkola Profesora Szymona:

Moja rodzina

3. Zapraszamy do poznania nazw wszystkich palców oraz do wspólnej zabawy „Rodzina paluszków”.

Rodzina paluszków - piosenka dla dzieci

4. Porozmawiajcie na temat sposobów spędzania czasu z rodzicami, z wykorzystaniem fragmentów wiersza D.Głośnickiej” Moja mama”

"MOJA MAMA" D. Głośnicka

Wesoło  mi  z  moją  mamą  i  śmiać  się  i  bawić  i  grać.
Mama  wszystkiemu  zaradzi, nie  trzeba  niczego  się  bać.

Przychodzi  po  mnie  do  szkoły, uśmiecha  się  serdecznie.
Jest ze  mnie  zadowolona, gdy  zachowuję  się  grzecznie.

Idziemy  ulicami, oglądamy  wystawy,

wszystko  nam  się  podoba  i  wszystko  nas  ciekawi.

A  kiedy  robi  się  ciemno, na  skraju  łóżka  siada.
Całuje  mnie  ciepło  w  czoło i  bajki  opowiada.

I  już  smacznie  zasypiamy  z  uśmiechem  na  twarzy,
bo  my  wiemy, że  przy  mamie  nic  się  złego  nie  przydarzy

Omówienie treści wiersza:

O kim opowiada wiersz? Kto opowiada o swojej mamie? Co dziecko lubi robić z mamą? Co mama robi wieczorem? Jakie życzenia złożyło dziecko swojej mamie? Jakie święto obchodzimy 26 maja?

5. Co robi moja mama, co robi mój tata?” – wspólna zabawa pantomimiczna.

Rodzic staje przed dzieckiem i za pomocą ruchów i gestów prezentuje czynności/obowiązki wykonywane w domu, np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń, wieszanie prania, praca przy komputerze gotowanie, mycie podłogi, czytanie książki, naprawianie szafki, wyrzucanie śmieci itp.) Dziecko odgaduje co to za czynność, a następnie naśladuje wykonywanie tej czynności. Możecie też zamienić się rolami.

6. Drogie dzieci, jak już wiecie, za kilka dni, dokładnie 26 maja każda mama ma swoje święto. Może warto już przygotować niespodziankę dla swojej drogiej mamy? Wykonajcie dziś laurkę dla mamy.

Zamieszczamy kilka propozycji:

Łatwa laurka dla mamy 

Laurka z bukietem kwiatów 

Laurki - proste kwiatki z kółek 

7. Następnym krokiem będzie nauka wiersza „Życzenia”

Droga mamo, uśmiechnij się, 
przecież dzisiaj jest Twój dzień!
Dlatego przesyłam całusa mocnego
życząc Ci wszystkiego najlepszego!

8. Zachęcamy do zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnych klocków, sznurków, tasiemek, guzików itp.– możecie ułożyć dla mamy kompozycje kolorowych kwiatów, serduszek. Na pewno taka praca sprawi mamusi dużo radości.

9. Dla chętnych:

Czy wiecie, co to jest drzewo genealogiczne?

Jak myślicie, czy rosną na nim liście? 

Do czego może służyć?

Jeśli nie padnie właściwa odpowiedź, dorosły wyjaśnia, że drzewo genealogiczne jest ilustracją więzi rodzinnych oraz sposobem bliższego poznania członków swojej rodziny.

Jak wygląda drzewo prezentuje filmik: Drzewo genealogiczne - praca plastyczna

Jeśli macie ochotę stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny to zapraszamy do kreatywnego działania. Miło nam będzie obejrzeć Wasze prace w galerii zdjęć.

10. Zachęcamy do codziennych spacerów i w miarę możliwości  do zabaw na powietrzu.

11. A po spacerze zachęcamy do rodzinnych wspomnień i  na fotografiach „mamusi/tatusia dzidziusia” odnaleźć podobieństwa z waszym wyglądem. Mamusia/tatuś też kiedyś byli mali J. Może macie podobny nosek, oczka, włosy albo uśmiech? Stańcie razem przed lustrem i zobaczcie jaką jesteście piękną rodzinką!  

Miłego dnia. Przesyłamy buziaki!

Pani Monika i Pani Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 19.05.2020

Dzień Dobry Kochani.

1. Na początek przywitajcie się piosenką ,, Wszyscy są” , którą często witaliśmy się przed zajęciami w przedszkolu Wszyscy są

2. Zapraszamy do zabawy rytmicznej z wykorzystaniem kubeczków plastikowych.

Usiądźcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Każdy stawia swój kubeczek do góry dnem przed sobą. Rodzic konstruuje sekwencję rytmiczną i pokazuje ją dziecku. Najpierw spróbujcie ją wykonywać wspólnie. Później można wymyślać kolejne sekwencje i zwiększać poziom trudności. Np.:

- jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej ( tam | ta- dam)

- jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka + jedno klaśnięcie ( tam | ta –dam | tam)   - jedno klaśnięcie + uderzenie o kolana/ o podłogę + jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej ( tam | tam | tam | ta- dam) .

3. Proponujemy zabawę ruchową ,, Głośno- cicho” . Wejdźcie w podany link , w którym na zmianę będzie słychać melodię głośną z melodia cichą. Gdy dzieci usłyszą głośna melodię podskakują jak piłeczki na całych stopach lub mogą głośno klaskać, gdy usłyszą melodie cichą – przeskakują z nogi na nogę na paluszkach.

Głośno - cicho -zabawa muzyczna 

4. W tym tygodniu będziemy realizować tematykę z związaną ze zbliżającym się Świętem Dnia Mamy. Dlatego zachęcamy do wysłuchania piosenki o mamie. Spróbujcie nauczyć się tej piosenki dla waszych Kochanych Mam.

Moja mama

,, Moja Mama”

I. Moja mama jest kochana, bo uśmiecha się od rana.
Odpowiada mi z ochotą, zawsze gdy ją pytam o to.

Ref. Czy deszcz umie głośno śpiewać?
Po co w lesie rosną drzewa?
Kto ma cztery długie nogi?
Po co ślimakowi rogi?
Gdzie spotkać hipopotama?
Czy żaba kumka od rana?
Czy można dosięgnąć nieba?
I czy połknę świat, gdy ziewam?

II. Mama nigdy się nie złości, bo ma dużo cierpliwości.

Chętnie więc mi odpowiada, na pytania które zadam.

Ref: j.w.

III. Ale ja co dzień niestety, na następne mam apetyt.
I choć wiem już rzeczy tysiąc, ciągle pytam, mogę przysiąc!

Wykorzystajcie grzechotki, które zrobiliście wcześniej i zagrajcie na nich w rytm refrenu piosenki.

5. Otwórzcie kartę pracy nr 40. Zadaniem dziecka jest opowiedzieć jak Michał i Misia wraz z rodzicami spędzają czas na biwaku oraz powiedzieć gdzie rodzina będzie spała, gdy nadejdzie noc? Dziecko z papieru kolorowego wycina kształt namiotu i nakleja go w odpowiednie miejsce na ilustracji. Na koniec dziecko powinno narysować tyle kresek w ramce, ile jest wszystkich kół rowerowych na obrazku.

6. Kochani zachęcamy Was do układania puzzli oraz korzystania z gier planszowych w czasie zabaw w domu. Może spróbujcie zrobić zawody z rodzeństwem lub rodzicem- kto pierwszy ułoży puzzle. Zagrajcie w memory i policzcie kto zdobył najwięcej par obrazków.

Życzymy Wam przyjemnej zabawy !

                                                                                                                                                               Pozdrawiamy !                                                                        Panie z Gr. II.

 

PROPOZYCJE NA PONIEDZIAŁEK 18.05.2020

Drodzy Rodzice,  kochane dzieci, witamy Was serdecznie w poniedziałek w sposób wyjątkowy.

jp2

 

18 maja to dzień szczególny dla naszej społeczności przedszkolnej.

Tego bowiem dnia przypada 100 rocznica urodzin

Ojca Świętego Jana Pawła II, który od 2007 roku jest naszym Patronem.

Zapraszamy do świętowania razem z nami lecz inaczej, na odległość.

 

1. Zapoznajcie się z krótką historią życia naszego Patrona Jana Pawła II na podstawie filmu:

Św.Jan Paweł II film z serii Aureola - "Od Stanisława do Karola" 

Papież Jan Paweł II był człowiekiem wielkim. Nie dlatego, że był głową Kościoła tylko dlatego, że urzekł swoim postępowaniem cały świat, zakochał w sobie człowieka.

Święty Jan Paweł II to wielki skarb.

3. „Prawda – fałsz” – zab. dydaktyczna. Rodzic czyta zdanie, jeśli dziecko się z tym zgadza i jest to prawdaklaszcze w rączki. Natomiast jeśli uważa że rodzic mówi nieprawdę – tupie nogami.

 • Bohater opowiadania nazywał się Karol Wojtyła (Tak).
 • Urodził się w mieście – Wadowice.(Tak)
 • Karol Wojtyła pochodził z Francji ( Nie).
 • Karol Wojtyła został aktorem ( Nie).
 • Karol Wojtyła został wybrany papieżem. (Tak).
 • Jako papież Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł I? (Nie).
 • Jan Paweł II po swojej śmierci został ogłoszony świętym. (Tak).

4. „Razem z Janem Pawłem II” – zab. ruchowo – naśladowcza. A teraz zapraszamy na wycieczkę tak jak to lubił nasz patron. Dziecko maszeruje po pokoju a na hasło słowne pokazuje co lubił robić papież: kajak (pływać kajakiem), rower (jeździć na rowerze), piłka (grać w piłkę nożną.

4. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądało spotkanie Jana Pawła II z dziećmi, które postanowiły przeprowadzić wywiad z papieżem oraz zobaczyć jaki prezent otrzymał nasz patron od małych dzieci? Krótki reportaż zamieściłyśmy tutaj:

Pierwsze spotkanie Jana Pawła II z dziećmi   

5. Na pewno wiele razy słyszeliście piosenkę „Święty Uśmiechnięty”. Zapraszamy do wspólnej zabawy z dziećmi i chórem Salezjańskie Nutki.

Święty Uśmiechnięty

6. Zachęcamy do pracy plastycznej „Serce dla naszego patrona – JPII” – najpierw połączcie  kropki tworząc serce, następnie możecie pokolorować, wyciąć i ozdobić je według własnego pomysłu.

SERCE

Wykonane prace (z podpisem lub własnym zdjęciem) prosimy wysyłać na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

7. Drodzy Rodzice, kochane przedszkolaki zachęcamy do odwiedzenia zakładki NASZ PATRON aby poznać historię od nadania imienia naszej placówce do pracy z patronem drogich przedszkolaków.

8. A dziś o godz. 15.00 w celu uczczenia pamięci Ojca Świętego zachęcamy do odśpiewania hymnu naszego przedszkola. Tekst i melodię hymnu znajdziecie Państwo w zakładce Nasz Patron – Hymn Przedszkola.

9. Z okazji uczczenia 100 rocznicy urodzin Papieża Polaka zachęcamy Rodziców wraz z Dziećmi do napisania wiersza o naszym Patronie św. Janie Pawle II. Szczegóły udostępnione w aktualnościach.

10. Dla zainteresowanych:

Koncert "Jan Paweł II zawsze w naszych sercach"
 
Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz organizuje koncert pt. „Jan Paweł II zawsze w naszych sercach”.
Premiera tego wydarzenia odbędzie się 18 maja (poniedziałek) o godzinie 17.00 na profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w portalu społecznościowym Facebook  www.facebook.com/suw.kielce   
Wystąpią wokaliści i instrumentaliści z regionu świętokrzyskiego.
 

Zapraszamy

Panie Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 15.05.2020

Dzień Dobry! Dziś dzień zabaw ruchowych, dlatego na początek zabawcie się w powitanie rożnymi częściami ciała.

1. Dziecko może poruszać się w pokoju, na określony sygnał np.: klaśnięcie, lub na przerwę przy dowolnej piosence dziecko zatrzymuję się, a rodzic mówi : witają się nasze dłonie , ( następnie ponownie dziecko porusza się , a w kolejnej przerwie rodzic powtarza witają się - nasze stopy, kolana, czoła… ) .

2. Zapraszamy Was do muzycznej rozgrzewki ruchowej przy piosence ,, Najpierw skłon”.

Wykonujcie podane czynności ruchowe, w przerwach pomiędzy ćwiczeniami możecie klaskać.

Najpierw skłon

3. Do dzisiejszych ćwiczeń będzie nam potrzebna gazeta.

- Na początek dziecko biega w pokoju z gazetą , potrząsając nią, trzyma ją oburącz w górze . gdy rodzic klaśnie w dłonie i wypowie hasło ,, burza”- dziecko zatrzymuje się i przyjmuje dowolna pozycję, aby schronić się przed zmoknięciem, nakrywając głowę gazetą.

Dziecko :

- podrzuca rozłożoną gazetę w górę i próbuje naśladować ciałem ruch jej spadania.

 - staje w rozkroku , trzyma oburącz złożoną gazetę- wykonuje skłon w przód wymachując gazetą w tył i w przód, następnie wykonuje wyprost i potrząsa gazeta w górze ,

 - klęk podparty – dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w łokciach rękach opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie, następnie dziecko próbuje przejść do leżenia przodem ( na brzuchu) za przesuwaną gazetą,

 - dziecko siada na złożonej gazecie, odpycha się piętami i rękami, próbuje kręcić się wkoło ( jak ,, karuzela”) , a następnie odpychając się rękami z boku, a piętami z przodu porusza się  w dowolnych kierunkach.

 - w kolejnym ćwiczeniu dziecko musi zwinąć gazetę w rulon i przeskakiwać przez nią bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca,

 - stojąc dziecko trzyma rulonik gazety za końce i próbuje przełożyć nogę przez rulonik,

 - staje na jednej nodze i przekłada po nią rulonik, następnie zmiana nogi,

 - dziecko ugniata gazetę, aby powstała kulka ( piłeczka) – podrzuca i chwyta kulkę w miejscu, dwoma rekami, jedną i druga na zmianę,

 - w leżeniu przodem przetacza kulkę z reki do reki,

 - rodzic może przygotować kosz lub pudełko, do którego dziecko może próbować z różnych odległości rzucać kulkę z gazety, ( może policzyć trafione rzuty do kosza).

 - na koniec ćwiczeń w marszu , trzymając kulkę na dłoni ( prawej lub lewej) – wykonuje ćwiczenia oddechowe – wdech nosem i próba zdmuchnięcia kulki z dłoni.

Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy.

4. Proponujemy wspólny masażyk pleców ,, Robimy pizzę”

Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni)
i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),
lejemy oliwę (rysujemy palcem falistą linię),
dodajemy szczyptę soli (lekko je szczypiemy)..
no… może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto (z wyczuciem ugniatamy boki dziecka),
wałkujemy (wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół),
wygładzamy placek (gładzimy plecy) i na wierzchu kładziemy:
pomidory (delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki),
krążki cebuli (rysujemy koła),
oliwki (naciskamy palcem w kilku miejscach),
później … (dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy),
posypujemy serem (szybko muskamy po plecach opuszkami palców obu dłoni)
i… buch! do pieca (Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji).
Wyjmujemy i kroimy: (Kroimy plecy brzegiem dłoni)
dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata
dla Matyldy… a teraz (dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy).
Polewamy keczupem (kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami)
i… zjadamy… mniam, mniam, mniam. ( łaskotamy pod pachami) .

5. Zachęcamy rodziców, aby wspólnie z dziećmi zabawili się w kucharzy i zrobili domową pizzę, zapewne macie swoje własne przepisy. Dzieciaki uwielbiają zajęcia kulinarne, które są dla nich atrakcyjne i ciekawe.

6. Jeśli nie jesteście zmęczeni zachęcamy do powtórzenia i zabawy ruchowej przy poznanej piosence,, Hyc , tup, klap’’.

Życzymy Wam miłej zabawy. Zachęcamy do przebywania na świeżym powietrzu. Może jeśli będzie słoneczna pogoda wybierzecie się na rodzinny spacer po lesie .

Mamy nadzieję, że po weekendzie będziecie wypoczęci i gotowi do dalszych zabaw. J

Pozdrawiamy Was serdecznie!

                                                                                                                      Panie z gr. II.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 14.05.2020

Witajcie w kolejnym dniu zabaw i ćwiczeń. 

1. Na początek przypomnijcie piosenkę „Hyc, tup, klap”.

Śpiewające brzdące Hyc, tup, klap

2. Proponujemy jeszcze na rozgrzewkę kilka zabaw ruchowych z poduszkami:

Zabawy ruchowe z poduszkami

3. Zapraszamy do ćw. języka „Nieśmiały języczek” – spokojnie spacerujcie po pokoju wykonując ruchy okrężne języka. Gdy rodzić klaśnie w ręce to język szybko się chowa i na zmianę wypycha lewy i prawy policzek.

4. A teraz usiądźcie wygodnie i dokończcie zdania wg własnego pomysłu:

 • Jestem szczęśliwa/y, gdy……….
 • Jestem smutna/y, gdy………
 • Najbardziej dziwi mnie……
 • Boję się…….
 • Płaczę, gdy……..
 • Jestem zła/y, gdy……

5. Uważnie posłuchajcie wiersza „Zły humorek” D. Gellner czytanego przez rodzica lub włączcie nagranie.

Zły humorek D.Gellner

Jestem  dzisiaj  zła  jak  osa!
Złość  mam  w  oczach  i  we  włosach!
Złość  wyłazi  mi  uszami
I  rozmawiać  nie  chcę  z  wami!
A  dlaczego ?
Nie  wiem  sama
Nie  wie  tata ,  nie  wie  mama …
Tupię  nogą , drzwiami  trzaskam
I  pod  włos  kocura  głaskam .
Jak  tupnęłam  lewą  nogą ,
Nadepnęłam  psu  na  ogon .
Nawet  go  nie  przeprosiłam
Taka  zła  okropnie  byłam .
Mysz wyjrzała  z  mysiej  nory :
– Co to  znowu  za  humory ?
Zawołałam : –  Moja  sprawa!
Jesteś  chyba  zbyt  ciekawa .
Potrąciłam stół  i  krzesło ,
co  mam  zrobić , by  mi przeszło?!
Wyszłam  z  domu na podwórze ,
Wpakowałam  się  w kałużę.
Widać , że  mi  złość  nie  służy ,
Skoro  wpadłam  do  kałuży.
Siedzę  w  błocie , patrzę  wkoło,
Wcale   nie  jest  mi  wesoło…
Nagle co  to ?
Ktoś  przystaje
Patrzcie !  Rękę  mi  podaje!
To  ktoś  mały , tam  ktoś  duży-
Wyciągają  mnie  z  kałuży .
Przyszedł  pies  i  siadł  koło  mnie
Kocur  się  przytulił  do  mnie,
Mysz  podała  mi  chusteczkę :
– Pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę , że  się pobrudziłam ,
Ale  za  to  złość  zgubiłam
Pewnie  w  błocie  gdzieś  została .
Nie  będę  jej  szukała!

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat wiersza, zadaje pytania:

 •  Kto występował w wierszu?
 • Co czuła dziewczynka?
 • Jak się zachowywała?
 • Dlaczego wszystko jej przeszkadzało?
 • Kto pomógł Kasi?
 • Kiedy Kasia zgubiła zły humor?
 • Jak się zachowujemy kiedy opanuje nas złość?

A teraz zapraszamy do zabaw matematycznych:

6. „Rowery”- wyliczanka, leżenie na plecach. Naśladowanie jazdy na rowerze. Rodzic czyta – dziecko jedzie. Jeden, dwa, trzy, cztery – zapraszamy na rowery. Pięć, sześć, siedem, osiem – kto pokona nas na szosie. Dziewięć, no a potem dziesięć – chcemy pierwsi być na mecie. Jedziemy wolno, a potem szybko.

7. „Słońce” – rodzić pyta dziecko z czym mu się kojarzy kolor żółty i żółte koło? (np.ze słońcem). Wyjaśnia, ze teraz będą wspólnie tworzyć sylwetę słońca. To czy ono będzie smutne czy wesołe zależy od humoru dziecka. Krótki pasek będzie oznaczał – zły humor, a długi pasekdobry. Dziecko dokłada do żółtego koła paski – promyki. Wypowiada się na temat tego , co wykonuje  (słońce wesołe to mocno grzeje, smutne – słabo grzeje ).

8.”Słoneczne rytmy” - rodzic  rozpoczyna układanie rytmów,

np. długi, długi, krótki, długi, długi, krótki……… .

krótki, długi, krótki, długi, ……

krótki, długi, długi, krótki, długi, długi……

Dziecko kontynuuje i odczytuje głośno rytm.

9. Rysowanie i przeliczanie wg instrukcji. Rodzic prosi dziecko, aby narysowało trzy żółte koła. Następnie:

- Do pierwszego koła dorysuj trzy promienie długie i jeden krótki. Policz, ile masz razem promieni?

- Do drugiego koła dorysuj 1 promień długi i 4 krótkie . Ile masz razem promieni?

- Do trzeciego koła dorysuj  2 długie promienie i 3 krótkie . Ile masz promieni ?

Policz, które słonko ma najwięcej promieni ?

Rodzic może zwiększać ilość rysowanych promieni według mozliwości dzieci.

10. Ciekawe jesteśmy z czym kojarzy wam się spaghetti? Tak! z pysznym daniem na obiad. Ale jest również taka zabawa „Spaghetti”.

Wyobraźcie sobie, że jesteście wiązką spaghetti, które może być podane na obiad. Jesteście w garnku z wodą. Stoicie na baczność. Po chwili makaron zaczyna mięknąć, staje się coraz bardziej miękki i powoli opada na dno garnka, tworząc luźny kłębuszek. Zachowujcie się tak jak gotowane spaghetti do momentu, aż krzyknę: sos pomidorowy! Wtedy wolno wam wstać i potrząsnąć rękami i nogami.”

11. „W domu czuję się bezpiecznie” – praca z KP2 str.38, wyszukiwanie różnic między obrazkami.

12. Dla chętnych:

 • Emotki i kostka. Odrysuj na kartce kilka kółek np. od kubeczka lud okrągłego klocka. W każdym kółku narysuj inną minkę: wesołą, zdziwioną, smutną, dumną, zawstydzoną złą lub wydrukować.  Możesz je wyciąć, przykleić do kostki i stworzyć własną „Kostkę uczuć”. Zapraszamy do zabawy.
 • szablon-kostkiemotki

13.  Dla zainteresowanych:

Domisie - Dzień na nie 

 

Pozdrawiamy Was mocno!

Panie Monika i Agata

J. ANGIELSKI

Numbers / Liczby

Witam Was! Czy jesteście chętni i gotowi na nowe wyzwania w tym tygodniu? Zachęcam Was do powtórzenia  i utrwalenia liczb.

1.Przywitajmy się wesoła piosenką:

Hello            

2. Przypomnijmy sobie nazwy kolorów, które poznaliśmy.

Zabawa „ Touch green „- potrzebne będą: przedmioty codziennego użytku w różnych kolorach. To prosta gra na poznanie kolorów. Mówimy “touch’” i podajemy konkretny kolor (np. “green”) a zadaniem dziecka jest znalezienie przedmiotu w wymienionym przez nas kolorze. ( Touch green, touch yellow, touch red, touch blue, touch pink, touch orange )

2. Posłuchajcie piosenki piosenek, spróbujcie liczyć w trakcie ich trwania.

Five little ducks 

Five little monkeys 

3. Zabawa One little finger- wstańcie i zabawcie się z piosenką:

One little finger 

4. Utrwalanie przeliczania- zabawa z rodzicem – rodzic pokazuje dziecku jakąś ilość palców od 1 - 5 (ważne aby to nie było po kolei) i zadajemy pytanie "How many fingers?" - dziecko zgaduje cyfrę.                              

Po wykonanym zadaniu przybij piątkę "Give me five" .

5. Piosenki do zabawy :

Baby shark

Hokey pokey

If you're happy

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 13.05.2020

Dzień Dobry kochane przedszkolaki !

1. Na początek przygotujcie miskę z wodą. Usiądźcie wygodnie na dywanie.

Dziś naszą zabawę zaczniemy od wyrażania przez Was ruchem swoich emocji. Zadaniem dziecka jest wyrażenie za pomocą ruchu dłonią w wodzie swojego nastroju, humoru. Zadaniem rodzica jest odgadnąć ,, co czuje dziecko”, możecie zamienić się rolami oraz zaprosić rodzeństwo do wspólnej zabawy w wyrażanie swoich uczuć i nastroju.

2. Tematyka dzisiejszego dnia dotyczy uczucia, które często u dzieci wywołuje poczucie braku bezpieczeństwa- czyli strachu przed ciemnością.

Strach, często towarzyszy dzieciom np.: podczas przebywania w zaciemnionych miejscach, w czasie zasypiania lub w innych sytuacjach. Najważniejsze to nie lekceważyć strachów dziecka, ale próbować radzić sobie z lękiem, oswajać dzieci ze strachem poprzez różnego rodzaje zabawy z ciemnością. Dlatego wprowadzeniem do dzisiejszej rozmowy będzie wiersz

,, Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać,

Bo w ciemnym pokoju czar może się stać…

Ach! W ciemnym pokoju, powiadam wam, dzieci,

Lampa Aladyna czasem świeci…

Ach! W ciemnym pokoju wśród łóżka poduszek

Spoczywa z rodzeństwem samo Tomcio Paluszek…

Ach! W ciemnym pokoju podobno na pewno

Zobaczyć się można ze Śpiącą Królewną…

Ach! W ciemnym pokoju Kot, co palił fajkę,

Opowiedzieć gotów najciekawszą bajkę,

A wysoka czapla chodzi wciąż po desce,

I pyta się dzieci: Czy powiedzieć jeszcze?

Możecie zadać kilka pytań dziecku:

Dlaczego ciemnego pokoju nie trzeba się bać?

Jakie postacie bajek możemy sobie wtedy wymyślić?

Co wy widzicie , gdy jesteście w ciemnym pokoju?

Czy to jest miłe?

Dlaczego? Jaką miłą postać chcielibyście zobaczyć w swoim ciemnym pokoju?

Dlaczego?

3. Otwórzcie teraz swoją wyprawkę nr 49. Macie tam sylwetę straszydła. Po wypchnięciu sylwety, zadaniem dziecka jest ozdobić straszydło. Użyjcie tutaj swojej wyobraźni. Jak według Was może wyglądać straszydło. Możecie ozdobić go plasteliną, kolorowym papierem, krepiną. Jeśli posiadacie bibułę, zróbcie z niej paski kolorowe, które będą przypominać skrzydełka . Zachęcamy, aby wysyłać zdjęcia prac na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , możecie tez wysyłać do Nas.

Po wykonaniu swojej sylwety strachu spróbujcie powiedzieć pełnym zdaniem dlaczego wasze straszydło jest straszne.

Moje straszydło jest straszne bo, ….dokończcie zdanie.

4. Po wykonaniu swojego straszydła pobawcie nim w zabawie ruchowej. Możecie wykonywać ruchy taneczne, ćwiczenia ruchowe w rytm utworu . Na e- mailu grupowym znajdziecie podkład muzyczny, który możecie puścić dziecku podczas zabawy. Oczywiście możecie wykorzystać inne piosenki do zabawy.

5. Zachęcamy, aby dziecko w domu lub mieszkaniu wyszukało miejsca najciemniejsze. Możecie bawić się razem z dzieckiem. Proponujemy, aby usiąść z dzieckiem w miejscu gdzie jest ciemnio , trzymając się za ręce, zamknąć oczy , a po chwili powiedzieć: ,, Co czuję, gdy jestem w ciemności?”.

6. Na koniec zachęcamy do powtórzenia i utrwalenia z wczorajszych zajęć piosenki pt: ,, Hyc, tup, klap”.

Jeśli nie czujecie się zmęczeni to zapraszamy do obejrzenia bajki, którą opowiada jest z waszych ulubionych postaci bajkowych ,, Masza”.

 Straszne historie Maszy

7. Dla chętnych na e- mailu grupowym będą zamieszczone propozycje zabaw ze światłem i ciemnością.J

         Życzymy dobrej zabawy!

                                                                                                          P. Agata i Monika

          

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 12.05.2020

Witajcie kochani!

Dzisiaj proponujemy kilka zabaw muzyczno – ruchowych ale nadal pozostajemy w temacie tygodnia "Wrażenia i uczucia”.

- Witamy wszystkich, którzy wstali „prawą nogą” -  są weseli, sympatyczni i gotowi do zabawy. Niech pomachają ręką i ładnie się uśmiechną do rodziców.

- Witamy również tych, którzy wstali „lewą nogą”  - są niewyspani, smutni, źli, zmęczeni. Niech udają, że machają rękami i zrobią „kwaśną minę”. Brawo!

1. A teraz zapraszamy wszystkie dzieci do poruszania w rytm muzyki – spacer, bieg na paluszkach, podskoki, duże kroki.

Poruszamy się w rytm muzyki

2. Ćwiczenie oddechowe „Chusteczka – maseczka”, wydłużanie fazy oddechowej. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Trzymając chusteczkę higieniczną za jej górne rogi zasłania nią twarz, robi wdech nosem, a potem długi wydech ustami tak, aby chusteczka odsłoniła mu twarz. Powtarzamy kilka razy.

3. Dziś będziemy rozpoznawać i reagować na melodię wesołą i smutną.

Zabawa muzyczna: wesoło - smutno

Na wesołe dźwięki będziecie poruszać się do przodu (bądźcie weseli i uśmiechnięci), a jak usłyszycie smutne to poruszajcie się do tyłu (pokażcie smutek).

4. Zachęcamy do wysłuchania piosenki „Hyc, tup, klap”.

Śpiewające brzdące Hyc, tup, klap

Czy wiecie o czym opowiada piosenka? Jak można okazywać emocje? (np.szczęście, złość, radość).

„Hyc, tup, klap"

1. Kiedy jesteś szczęśliwy, podnieś ręce do góry.

I wysoko jak możesz, skacz pod chmury.

Ref. Wysoko hyć, hyć, hyc. Do góry hyc, hyc, hyc.

I wyżej hyc, hyc, hyc. Pod chmury hyc.

2. Kiedy coś nie wychodzi, to do tego masz nogę.

By czasami nią tupnąć, o podłogę.

Ref. I nogą tup, tup, tup. W podłogę tup, tup, tup,

I mocniej tup, tup, tup. Swą nogą tup.

3.Kiedy jest Ci wesoło i od śmiechu brzuch boli.

Wszystkim pokaż swą radość, klaszcz do woli.

Ref. I głośno klap, klap, klap. Wesoło klap, klap, klap.

Do woli klap, klap, klap. I jeszcze klap. (2x)

5. Następnie powtórzcie słowa całej piosenki. Na pewno refren i 1 zwrotkę już umiecie.

6. Bawcie się i stwórzcie własną interpretację ruchową do piosenki.

7. Teraz proponujemy „Dźwiękowe memory”- może macie w domu opakowania- jajeczka po zabawkach z kinder niespodzianek? Jeśli tak, to do każdej pary opakowań wsypcie coś innego- mogą to być koraliki, spinacze biurowe, makaron, ryż, guziki, muszelki.

 

grzechotkijak zrobić grzechotkę

 

 

 

 

 

 

Następnie:

- dziecko spróbuje znaleźć dwa tak samo brzmiące jajeczka

- lub dziecko zamyka oczy a rodzic poruszy wybranym jajeczkiem, zadaniem średniaka jest odszukać to samo brzmienie.

8. Ciekawe jesteśmy czy pamiętacie z naszych zajęć rytmicznych zabawę muzyczną z gazetami?

Na starych gazetach pięknie gramy

 9. Po obiedzie zapraszamy  do obejrzenia krótkiego filmu i wysłuchania bajki  "Kolorowy potwór". 

Kolorowy potwór - bajka o emocjach

Miłej zabawy! 

Widzimy się jutro. Pa

Panie gr.II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 11.05.2020

Serdecznie witamy Was i Waszych Rodziców w kolejnym tygodniu zajęć. Mamy nadzieje, że odpoczęliście w ten słoneczny weekend i jesteście gotowi do kolejnych zabaw i ćwiczeń.

1. Na początku naszą zabawę zaczniemy od pokazywania waszych uczuć wyrażających radość, smutek, zdziwienie i strach. Rodzic może pokazać dziecku jaki jest jego wyraz twarzy, kiedy smutny, wesoły, zdziwiony, przestraszony. Następnie dziecko próbuje wyrazić wymienione uczucia patrząc w lusterko i mówiąc:

Teraz jestem…smutny, wesoły, zdziwiony, przestraszony.

Możecie pobawić się w kalambury: rodzic pokazuje minę, dziecko próbuje odgadnąć jakie to uczucie.

Na e- mailu grupowym znajdują się również ilustracje przedstawiające uczucia i emocje.

2Zachęcamy Was do obejrzenia programu edukacyjnego o emocjach dzieci:

Bajka o emocjach

Bajka opowiada o Ubu, który wyruszył w podróż w przestrzeń kosmiczną. Jego statek popsuł się i niespodziewanie wylądował pośród zabawek sympatycznej dziewczynki Poli . Ubu nie zdążył oswoić się z bogactwem uczuć występujących na Ziemi, dlatego Pola postanowiła mu wszystko wyjaśnić.

Spróbujcie razem z Ubu i Polą wyrażać podane emocje.

Oto kilka pytań, które możecie zadać dziecku po obejrzeniu filmiku:

       - W jaki sposób Pola rozweseliła Ubu, który czuł się przygnębiony ?

       - Dlaczego Ubu był zły?

       - Jak Ubu się czuł jak pierwszy raz przeleciał na Ziemię?

       - Jak Ubu się czuje, gdy poznaje nową osobę?

Zachęćcie dziecko, aby wspólnie z Polą i Ubu zabawiło się w pokazywanie podanych emocji

3. Proponujemy zabawę muzyczno -naśladowczą z piosenką : ,, Jak się dziś czuje miś?”

Jak się dziś czuje miś?

Posłuchajcie piosenki i spróbujcie naśladować ruchem pokazane przez misia uczucia.

4. „Co mnie cieszy?” – otwórzcie kartę pracy na stronie 37. Porozmawiajcie z dziećmi na temat sytuacji wywołujących różne uczucia na podstawie ilustracji pokazanych w karcie pracy. Poproście dzieci, aby opowiedziały co znajduje się na obrazkach. Następnie przyklejają odpowiednie symbole uczuć- smutek, zdziwienie, strach i radość. Dzieci mogą opowiedzieć swoje sytuacje, w których czują się smutni, zdziwieni, przestraszeni i weseli.

5. Na koniec chciałybyśmy, aby dziecko wyraziło jak się dziś czuje, jaki jest jego nastrój?

Na e- mailu grupowym znajduje się karta pracy: ,, Jak upłynął Ci dzisiejszy dzień ?” dziecko może pokolorować wybraną buźkę. Może też zrobić to na koniec dnia, aby określić jak upłynął mu dzień lub zrobić to teraz wyrażając swój obecny nastrój.

6. Zachęcamy również do kolorowanek ,,Buziek-emocji” zamieszczonych na e- mailu grupowym .

Pamiętajcie o systematycznych zabiegach higienicznych po zabawie i przed posiłkami. Przebywajcie w miarę możliwości na świeżym powietrzu, a może pomożecie rodzicom w niektórych drobnych pracach porządkowych na podwórku. J

Życzymy Wam miłej zabawy i ściskamy mocno J

                                                                                                    Wasze Panie

    

      

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 08.05.2020

Dzisiaj zaczniemy od ćwiczeń ruchowych. Załóżcie wygodny strój i zaczynamy.

1.Rozgrzewka z kolekcji „Ćwicz z Kubusiem”:

 Ćw.1 

Ćw.2   

2. Podczas dzisiejszych ćwiczeń ruchowych wykorzystamy woreczki gimnastyczne/sensoryczne. Drodzy rodzice możecie go wykonać w 1 minutę. Woreczek gimnastyczny

„Korona na głowie” – ćw. mięśni głowy i szyi.

Dzieci kładą woreczek na głowie, chodzą we wspięciu na palcach, tak aby worek nie spadł z głowy. Zatrzymują się, kręcą głową w obie strony (broda lekko uniesiona). Następnie wykonują skłon w przód – woreczek spada na podłogę.

„Idzie gąsienica” – ćw. stóp.

Chód gąsienicy i popychanie palcami stóp woreczka leżącego na podłodze.

„Mycie podłogi” – ćw. dużych grup mięśniowych.

W pozycji siadu na piętach, dłonie na woreczku, przesuwanie się z woreczkiem w przód tak, aby pośladki nie oderwały się od złączonych pięt. Wykonywanie rytmicznych ruchów przeplatanych odpoczynkiem.

„Chód pająków” – ćw. mięśni brzucha

Czworakowanie tyłem z woreczkiem ułożonym na brzuchu. Ostrożne poruszanie się tak, aby woreczki nie spadły.

„Lecą wróbelki” – ćw. mięśni grzbietu.

W leżeniu przodem chwyt woreczków za rogi i potrząsanie nimi przy uszach. Ramiona w skurczu pionowym, łokcie uniesione i rozłożone szeroko w bok, dłonie z woreczkami przy uszach.

„Stopy bawią się woreczkami” – ćw.stóp

W pozycji siadu skulnego chwyta nianie stopami woreczka, podrzucanie w górę, łąpanie, przesuwanie.

„Przeskocz przez woreczek” – skoki.

Ułożenie woreczka na podłodze. Przeskoki obunóż w przód i w tył.

Ćwiczenia relaksacyjne.

Leżenie na plecach w pozycji korekcyjnej (nogi krótkie, stopy razem, ręce pod głową, łokcie przyklejone do podłogi. Po chwili dziecko siada skrzyżnie z prostymi plecami.

Brawo średniaczki!

3. Zachęcamy także do wykonania ćw.grafomotorycznych – karty pracy udostępnione na mailu grupowym.

4. Po obiedzie zapraszamy na film z kolekcji Domisiów „Od hałasu puchną uszy” - na temat skutków hałasowania oraz odpowiedzi na pytanie jak dbać o swoje uszy?

Od hałasu puchną uszy

5. Jeśli tylko pogoda sprzyja to zachęcamy do ruchu na świeżym powietrzu: spacery, doskonalenie jazdy na rowerze, hulajnodze.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Wam Drodzy Rodzice za pomoc w wykonywaniu ćwiczeń i prac, a Wam Kochane Przedszkolaki za wytrwałość i chęci podczas prac.

Przesyłamy wirtualne całuski!!! J

Pani Monika i Agatka

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 07.05.2020

Witamy Was serdecznie. Dziś zapraszamy do ćwiczeń matematycznych !

1. Na początek powtórzcie sobie nasz wierszyk, którego jakiś czas temu uczyliśmy się w przedszkolu ,,Masaż na dobry humor” – rodzic może czytać wiersz, a zadaniem dziecka jest pokazywać poszczególne czynności ruchowe:

Żeby było nam wesoło, masujemy swoje czoło

Raz, Dwa i raz, dwa , każdy ładne czoło ma. ( tu może dziecko wyklaskać )

Potem, oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.

Język w górę raz i dwa . Ładny język każdy ma.

Powiedz : mama, tata, lala i zaśpiewaj : la la la la.

Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.

Pogłaszcz główkę ładna swoją i policzki, brodę , czoło.

Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz!

2. Możecie tez powtórzyć inscenizacje ruchową do piosenki ,, Na muzyce w przedszkolu” spróbujcie ją też śpiewać.

3. Obejrzycie teraz film edukacyjny z cyklu Sowa mądra głowa” na temat „Kształtów i figur”.

Sowa mądra głowa uczy kształtów

Poproście, aby dzieci wymieniły rzeczy (okno, drzwi, namiot itp.) , które były pokazane na filmiku. Jakie kształty przypominały te przedmioty?

Dziecko może wyszukać w domu przedmiotów o kształcie zbliżonym do koła, kwadratu, prostokącie i trójkącie.

4. Na grupie e- maliowym znajduje się karta pracy do ćwiczeń z figurami geometrycznymi. Jeśli nie maja Państwo możliwości wydrukowania, dziecko może odpowiedzi zaznaczać na swojej kartce. Zadaniem dziecka jest powiedzieć co widzi na obrazku i z jakich figur zbudowana jest lokomotywa i domek. W podanych kratkach obok ilustracji, dziecko ma za zadanie policzyć i narysować tyle kresek ile jest poszczególnych figur, z których zbudowana jest lokomotywa i domek? Można pokolorować rysunki.

5. Proponujemy zabawę w ,,Zakodowane figury” . Rodzic ustala z dzieckiem jakie ruchy odpowiadają poszczególnym figurą, aby dziecko mogło odgadnąć jaka to figura. Koło – oznacza obrót, kwadrat- klaśnięcie, trójkąt- podskok, Prostokąt- tupnięcie. Następnie rodzic pokazuje dziecku poszczególne figury według ustalonego ruchu . Aby utrudnić można pokazywać , zwiększając ilości podawanych figur. Możecie tez zamienić się rolami.

6. Aby trochę odpocząć możecie zrobić sobie przerwę na masażyk na plecach. Rodzic rysuje poszczególne figury geometryczne na plecach dziecka.

7. Zapraszamy do zabawy muzyczno-ruchowej do piosenki ,, Muzykanci konszabelanci” - dzieci ja dobrze znają. Pobrójcie śpiewać i pokazywać ruchem jak zagrać na podanych instrumentach muzycznych.

Jestem muzykantem

8. Dla chętnych na grupie e-mailowym znajdują kolorowanki do pomalowania według wzoru oraz pajacyk zbudowany z figur geometrycznych do wycięcia.

Spróbujcie wyciąć poszczególne figury, jeśli dla niektórych może to być za trudne, rodzic może pomóc wyciąć. Waszym zadaniem jest z wyciętych figur ułożyć pajacyka według podanego wzoru.

   Życzymy miłej zabawy!

                                                                                              Wasze Panie

 

 

J. ANGIELSKI

Colours/ Kolory

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „Colours”.

1. Obejrzyj film o Hogim. Posłuchaj i powtarzaj nazwy kolorów w języku angielskim:                                              

Learn Colors with Hogi 

Rainbow colors

Colors 

2. Posłuchaj teraz piosenki i spróbuj rozwiązać zagadki :

What colour is it? 

3. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem.

The Colors Song 

What's Your Favorite Color? 

Rainbow 

p. Ludmiła

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 06.05.2020

Witamy Was serdecznie w kolejnym dniu i zapraszamy do zabawy.

1. Rozpoczniemy zabawą ruchową utrwalającą części ciała, którą wszystkie średniaki doskonale znają.

Głowa, ramiona, kolana, pięty 

2. A teraz kilka zagadek „Co to?” Kto to?” – do naszego wiodącego tematu tygodnia.

Może być dęty, może być i strunowy,

Ważne, aby był do gry gotowy.

Piękne dźwięki nam wygrywa,

Z nim piękna muzyka jest możliwa. (instrument muzyczny)

Jest to zespół niemały,

Mogą w nim być skrzypce, a nawet organy.

Gdy wszyscy razem zaczynają grać,

to aż publiczność chce z foteli wstać. (orkiestra)

Zna go każde w przedszkolu dziecko,

Zawsze stoi przed swoją orkiestrą

I porusza drewnianą pałeczką. (dyrygent)

Dyrygent wszyscy się słuchają,

Tylko na nią patrzeć mają.

Dzięki tej drewnianej pałeczce

Wszystko uda się w każdej piosence. (batuta)

3. Przyszłą pora na wykonanie kolejnego instrumentu z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów. Dziś zachęcamy do zrobienia gitary  według własnego pomysłu i materiałów dostępnych w domu. Podpowiedź na załączonym  filmiku. 

Zabawkowa gitara

Drogie przedszkolaki i pamiętajcie o posprzątaniu swojego miejsca pracy. 

4. Jeśli jesteście gotowi to zapraszamy do swobodnej gry na wykonanych przez siebie instrumentach z wykorzystaniem piosenki „O graniu na gitarze marzę”

Wygibajki - piosenka 

5. Zapraszam na odpoczynek – relaks na dywanie. Zachęcamy rodziców do czytania dzieciom książek. Ale również na stronę Bajkowisko.pl gdzie możecie posłuchać bajki „O czterech muzykantach” O czterech muzykantach

6. Dla chętnych:

Kilka propozycji gier interaktywnych

Ułóż puzzle - instrumenty 

Znajdż parę - dopasuj instrument do dźwięku   

 

Udanej zabawy J

Wasze Panie

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 05.05.2020

Dzień Dobry kochane przedszkolaki !

1. Na początek przywitajcie się poznaną już przez Was piosenką oraz rytmiczną rozgrzewką.

Posłuchajcie piosenki i śpiewajcie powtarzające się słowa: ,,My właśnie my” . Następnie wykonujcie podane czynności ruchowe w rytm muzyki.

Rytmiczna rozgrzewka

2. Dziś zachęcamy was do rozmowy na temat instrumentów muzycznych.

Instrumentów muzycznych jest wiele, mogą być podobne do siebie wyglądem, ale również mogą się bardzo różnić. Dziś poznacie instrumenty, które dzielą się na: strunowe, perkusyjne, dęte.

Instrumenty strunowe to te, które posiadają struny np.; gitara, skrzypce.

Instrumenty perkusyjne to takie, w które można uderzać ręką lub pałeczkami np.: bębenek, perkusja.

Natomiast instrumenty dęte,  aby wydały swój dźwięk trzeba w nie wdmuchiwać powietrze np.: flet, trąbka. Aby wam pokazać jak wyglądają instrumenty i jak wybrzmiewają to zapraszam na wycieczkę do szkoły muzycznej. Spróbujcie zapamiętać nazwy instrumentów, może uda wam się też powiedzieć jak wyglądają. 

Poznajemy instrumenty

Po obejrzeniu filmiku poproście, aby dziecko wymieniło nazwy instrumentów, które zapamiętało, opisało ich wygląd. Możecie zapytać, który instrument najbardziej mu się podobał i dlaczego.

3. Proponujemy ćwiczenia oddechowe wspomagające i rozwijające aparat mowy : np.; Rodzic naśladuje różne dźwięki przedłużając ich brzmienie, a dziecko powtarza : Dziecko może powiedzieć z czym kojarzy mu się dany dźwięk

- ffffffffff ( wiatr)

- wwwwwww ( duży owad : bak, trzmiel)

- ssssssssss ( wąż, gąska)

-zzzzzzzzz ( mucha , komar)

- szszszszsz ( szum morza)

- żżżżżżżżżż ( dźwięk wydawany przez pilę podczas pracy)

4. W tym tygodniu zachęcamy do posłuchania nowej piosenki pt: ,,Na muzyce w przedszkolu” , która znajduje się na e –mailu grupowym.

Po wysłuchaniu piosenki zapytajcie dzieci, jakie instrumenty wystąpiły w piosence? Dlaczego na muzyce w przedszkolu jest wesoło?

Zachęcamy do wspólnego tańca z dzieckiem przy piosence:

Na muzyce w przedszkolu jest nam bardzo wesoło ( Rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i kołyszą się lub mogą się obracać w kółeczku )

Teraz zagra bęben, my idziemy w koło 2x ( poruszają się, chodząc , w rytm uderzeń bębna)

Na muzyce w przedszkolu jest nam bardzo wesoło ( Rodzic z dzieckiem trzymają się za rece kołyszą lub mogę się obracać w kółeczku )

Teraz Graja janczary, my biegamy w koło 2x ( Rodzic z dzieckiem biegają w rytm janczarów)

Na muzyce w przedszkolu jest nam bardzo wesoło ( Rodzic z dzieckiem trzymają się za rece kołyszą lub mogę się obracać w kółeczku )

Teraz grają drewienka, my cwałujemy w koło 2x ( rodzice z dzieckiem cwałują ruchem dostawnym w rytm uderzeń drewienek )

Na muzyce w przedszkolu jest nam bardzo wesoło ( Rodzic z dzieckiem trzymają się za rece kołyszą lub mogę się obracać w kołeczku)

Teraz grają drumle, my skaczemy w koło 2x ( Rodzic i dziecko podskakują obunóż).

Na muzyce w przedszkolu jest nam bardzo wesoło ( Rodzic z dzieckiem trzymają się za rece kołyszą lub mogę się obracać w kołeczku) 

5. Otwórzcie teraz kartę pracy na str 35. Na emailu grupowym znajdziecie odgłosy instrumentów, które będą potrzebne do wykonania podanego zadania

Poprosicie, aby dziecko nazwało instrumenty, które są na ilustracji. Następnie zadaniem dziecka jest posłuchać odgłosów instrumentów, pokazać w jaki sposób można na nich zagrać, a następnie otoczyć niebieska pętlą instrument który słyszało jako pierwszy i jako ostatni n nagraniu.

Jeśli dziecko ma jeszcze chęć do zabawy w podanej karcie pracy jest rytm do wyklaskania.

Podany rytm to : ( 1x zaklaszcz; 3x zaklaszcz szybko nie robiąc przerwy,; 1x zaklaszcz) Gdy zabawa się spodoba rodzic może wyklaskać nowe rytmy, które dziecko może powtarzać.

 6. Mamy nadzieję, że nie zmęczyliście się dziś, dlatego zachęcamy was kochane dzieci, abyście pomagali swoim rodzicom w obowiązkach domowych. Możecie nakrywać do stołu przed posiłkami, sprzątać po posiłkach lub pomagać przy innych drobnych porządkach domowych. Na pewno w ten sposób odciążycie swoich rodziców, ale też wykażecie się samodzielnością, ponieważ już niedługo zostaniecie najstarszą grupą w przedszkolu – starszakami. J

Życzymy Wam powodzenia i trzymamy za Was kciuki J

                                                                                     p. Agata i p. Monika

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 04.05.2020

Witajcie kochani po dłuższym majowym weekendzie !

Zaczynamy nowy tydzień z kolejnymi propozycjami, które wykonacie z pomocą waszych Rodziców. Do tej pory spisaliście się ŚWIETNIE - BRAWO WYPięknie pracujecie, bardzo się staracie z czego bardzo się cieszymy i tęsknimy za Wami.

W tym tygodni przenosimy się do krainy muzyki.

1. Dziś zaczniemy od zabawy ruchowej z el.równoważnym „Nad przepaścią” – rodzic rozkłada 2 sznurki (skakanki) wzdłuż pokoju. A dziecko wyobraża sobie, że pod ta liną jest przepaść i jego zadaniem jest odważnie przejść (stopa za stopą, ręce wyciągnięte w bok) na drugą stronę.

3. „Orkiestra” – rozmowa na temat muzykowania na podstawie wiersza „Mysia orkiestra” D.Gellner.

„Mysia orkiestra”

Dla kotów w sylwestra gra mysia orkiestra.

Stanęła pod bramą, gra w kółko to samo.

Mysz pierwsza po strunach ogonem przebiera.

Mysz druga się śmieje jak głupia do sera.

A trzecia i czwarta ze złotym bębenkiem, fałszując okropnie, śpiewają piosenkę.

Więc koty z piwnicy stos waty przyniosły i uszy zatkały, i gdzieś się wyniosły, wołając:

- Ach, nie ma jak kocia muzyka! Od mysiej niestety dostają bzika!

Rodzic zadaje pytania:

- Co to jest orkiestra?

- Jaka orkiestra grała dla kota w sylwestra?

- Ile myszek było w tej orkiestrze i na czym grały?

- Czy kotom podobała się mysia muzyka?

- Gdzie możemy zobaczyć i posłuchać orkiestry?

- Czy widzieliście kiedyś orkiestrę?

- Jak wyglądała?

- Czy dużo było w niej ludzi i instrumentów?

4. Muzyczne ludziki – wypchnijcie postać z wyprawki nr 48. Czy wiecie jak nazywają się te instrumenty? Tak, świetnie! Stwórzcie z fortepianu i wiolonczeli ludziki według własnego pomysłu z wykorzystaniem dostępnego materiału plastycznego.

5. „Jaki to dźwięk?” – zabawy słownikowe. Pobawcie się w wyszukiwanie nazw dźwięków w swoim otoczeniu (np. kura gdacze, dzwonek dzwoni, drzwi skrzypią, osa bzyczy, itp.).

6.  Przypomnijcie sobie naszą jedną z ulubionych zabaw tanecznych do pioseniki:

 Maskotki

7. A jeśli chcecie zobaczyć na jakich instrumentach grała Peppa z całą rodziną to proponujemy bajkę „Świnka Peppa i instrumenty muzyczne”.

Świnka Peppa i instrumenty muzyczne

8. Zachęcamy do spacer w pobliżu miejsca zamieszkania – pamiętajcie średniaki o większej samodzielności podczas ubierania w odzież wierzchnią. W czasie spaceru zachęcamy do zabawy „Co słyszysz”- zamknijcie tylko oczy.

9. !!!Pamiętajcie również, że dziś 4 maja swoje święto obchodzą wszyscy STRAŻACY, dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień StrażakaMożecie obejrzeć krótki film na temat właściwego zachowania podczas pożaru oraz utrwalić numer alarmowy. 

Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru?

 

Życzymy Wam miłego dnia!

Pani Monika i Pani Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 30.04.2020

Dzień dobry Kochani!

Dziś utrwalimy i powtórzymy wiadomości na temat naszych symboli narodowych i treści patriotycznych.

1. Na początku powtórzcie wiersz „Katechizm polskiego dziecka” – odpowiadajcie na pytania dziewczynki z nagrania:

Kto ty jesteś?

2. Wiecie już jak wygląda flaga Polski. Ale posłuchajcie wiersza „Polska flaga” – oraz porozmawiajcie na temat zbliżającego się święta. Przygotujcie dwa paski papieru, bibuły (jeden biały a drugi czerwony). Podczas recytacji wiersza przez rodzica, poruszaj nimi zgodnie z tekstem. Pod koniec wiersza połącz paski zamieniając w biało – czerwoną flagę.

„Polska flaga”

Biała i czerwona wstęga,

Biała na górze, czerwona na dole,

każde dziecko przecież wie.

Gdy wstęgi razem nad drzwiami domów wirują,

to znak, że Polacy Dzień Flagi Polskiej świętują!

Następnie rodzic zadaje pytania:

- Jakie kolory ma flaga Polski, gdzie znajduje się biały a gdzie kolor czerwony?

- Czy wiesz kiedy jest Święto Flagi?

- Kiedy jeszcze powinniśmy pamiętać o naszych symbolach narodowych?

3. Wyruszamy na wycieczkę po Polsce - zab.ruchowo-naśladowcza.

Przy dźwiękach piosenki „Jedzie Pociąg z daleka..”

Jedzie pociąg z daleka

Gdy rodzic włącza „pauzę” dziecko zatrzymuje się i słucha gdzie dojechało lub rodzic pokazuje kolorowy kartonik; następnie dziecko pokazuje ruch kojarzący się z danym miejscem, np.:

- tereny morskie lub niebieski kartonik – przeskakiwanie przez fale, pływanie, budowanie zamku z piasku, fruwające mewy

- tereny górskie lub pomarańczowy kartonik – zjazd na sankach, nartach, wspinaczkę górską

- tereny nizinne lub kartonik zielony – poruszające się korony drzew, zbieranie grzybów, wąchanie kwiatów, chodzenie po wysokiej trawie

4. Zapraszamy jeszcze na zabawy matematyczne z materiałem patriotycznym:

Przesyłam na grupowego maila pomoce dydaktyczne do zabaw matematycznych, np:

 • Przeliczanie poszczególnych liczmanów (flaga, mapa, monety, godło, dzieci ) oraz wskazywanie prawidłowej liczby.
 • Obrazkowe sudoku – uzupełnij pola tak, aby pionowo i poziomo były 4 różne obrazki.
 • Porządkowanie wielkości przedmiotów według wzrastającej cechy - elementów od najmniejszego do największego.

5. Przypomnijcie sobie słowa refrenu piosenki „Polska flaga” i bawcie się z wykorzystaniem swojej flagi.

6. Zachęcamy też do zabaw manipulacyjno – konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnorodnych klocków. Może zbudujecie mosty, bloki, domy?

7. Jeśli tylko pogoda pozwoli to wybierzcie się na spacer po swojej miejscowości – szukajcie budynków na których umieszczona jest flaga Polski.

8. Po spacerze zróbcie zabawę w teatr z wykorzystaniem kukiełek do "Legendy o smoku wawelskim". Sylwety kukiełek znajdują się  w wyprawce nr 30.

Legenda o smoku wawelskim 

Ściskamy Was mocno. Życzymy udanego weekendu.

Do zobaczenia w poniedziałek.

Wasze Panie

 

Język angielski 

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki i zabawy J

The wheels on the

I am a music man

Baby shark

Hokey pokey

If you're happy

Five little ducks  

Teddy bear

Życzę Wam udanego odpoczynku i pozdrawiam.

p. Ludmiła

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 29.04.2020

Dzień Dobry kochane przedszkolaki!

1.Dziś naszą zabawę zaczniemy od obejrzenia bajki przedstawiającej legendę pt: ,, Wars i Sawa’’. Obejrzyjcie uważnie legendę, a przekonacie się jak powstała naszą stolica Polski WARSZAWA.

Legendy polskie - Wars i Sawa

Zadajcie dziecku kilka pytań :

- Jak miał na imię rybak?

- Co usłyszał rybak, gdy zarzucał sieć?

- Kogo zobaczył rybak, gdy wypłynął łodzią?

- Kim była postać, którą zobaczył Wars? Jak miała na imię?

- Co wręczyła Sawa rybakowi?

- Jak nazwano miasto, którego mieli bronić Wars i Sawa?

2. Następnie otwórzcie kartę pracy na str 33. Jest tam ilustracja dotycząca legendy ,, Wars i Sawa”. Waszym zadaniem jest opowiedzieć co jest przedstawione na rysunku, skreślić elementy, które do niego nie pasują (np.: telefon, motor itp.). I odpowiedzcie na pytanie : ,, Czym dawniej mógł płynąć Wars?

3. Proponujemy również, aby rodzice przeczytali Wam krótki wiersz o tym, dlaczego powinniście być dumnym z bycia Polką i Polakiem :

,, To moja Polska

Tu jest moje miejsce na Ziemi.

Tu jest mój dom i moja rodzina.

To jest moje miasto , moje ulice.

Tu każdy mój dzień kończy się i zaczyna.

Znam tu każdy plac, każdy zakątek.

Tu mam kolegów i chodzę do przedszkola.

To miejsce kochać, cenić i szanować

To moja Polska- patrioty rola.

Zapytajcie dzieci jakie uczucia wzbudziły w nich słowa wiersza, które czytaliście. Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dziećmi, co oznacza bycie patriotą- możecie spróbować zapytać dziecko :,, kto to jest patriota?’’.

4. Myślę, że przyda Wam się trochę ruchu, dlatego powtórzcie naszą zabawę ruchową z flagą, w którą bawiliście w poniedziałek. Pamiętacie : Rodzic włącza muzykę, a Wy w tym czasie spacerujecie z flagą, gdy muzyka cichnie stajecie w bezruchu z wysoko podniesioną flagą.

5. Możecie powtórzyć naszą inscenizację do wiersza ,, Powiewa Flaga” z wykorzystaniem karteczek białej i czerwonej.

6. Na koniec proponujemy wykonanie pracy plastycznej. Wykonaliście już flagę przestrzenną. Teraz chciałybyśmy, abyście poćwiczyli sprawność manualną przy wykonaniu wydzieranki z kolorowego papieru, z bibuły formując kuleczki lub z plasteliny. Waszym zadaniem będzie wykonać flagę biało-czerwoną, oczywiście zapełniamy dolny pasek flagi w kolorze czerwonym. Możecie zrobić wydzierankę ( małe kawałeczki) , formować małe czerwone kuleczki z bibuły, lub użyć plasteliny, którą przedszkolu bardzo lubicie podczas prac plastycznych.

Na e-mailu grupowym będzie dostępny szablon, wielkość  flagi może być na połowie kartki A4, jeśli ktoś da radę może być większa.

Czekamy na Wasze zdjęcia wykonanych prac ! Przesyłajcie do nas lub na stronę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

7. Podczas wykonywania pracy plastycznej posłuchajcie piosenki ,,Jestem Polakiem ‘’.

8. Dla chętnych na e- mailu znajdą się również kolorowanki związane z naszą tematyką tygodnia.

Życzymy miłej pracy!

Trzymamy za was kciuki.                                                                                                             

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 28.04.2020

Witamy drogi dzieci oraz Rodziców. A oto kilka propozycji zabaw i ćwiczeń dla Was na dzisiejszy dzień.

1. Zaczniemy od rozgrzewki muzycznej:

„Marsz, bieg, podskoki” – swobodnie poruszajcie się do muzyki (plik muzyczny przesłany na grupowego maila).

2. Usiądźcie wygodnie i ćwiczcie swoją buzię.

„Jak łopocze flaga?”- ćw.oddechowe z wykorzystaniem flagi wykonanej z wyprawki.

Rodzic mówi:

Pokaż, jak łopocze flaga na słabym wietrze? Dziecko na wydechu leciutko dmucha na flagę.

Pokaż, jak łopocze flaga na zmiennym wietrze? Dziecko bierze wdech i dmucha na flagę – raz mocniej, raz słabiej.

Pokaż, jak łopocze flaga na silnym wietrze? Dziecko bierze wdech i mocno dmucha na flagę.

3. Wczoraj oglądaliście film na temat symboli narodowych. A dziś posłuchajcie piosenki o jednym z symboli - o polskiej fladze. Zobaczcie też przykładowe miejsca, wydarzenia i uroczystości w trakcie których jest wyeksponowana.

Polska flaga   

Nauczcie się fragmentu refrenu piosenki:

Ref. Biel i czerwień dwa kolory,

Które każdy Polak zna.

To nasz symbol narodowy,

to od lat niezmiennie trwa.

4. Jeśli już udało Wam się zapamiętać fragment piosenki, to podczas trwania zwrotek - maszerujcie po pokoju. A podczas refrenu zatrzymajcie się i zaśpiewajcie poznany fragment, falując flagą zrobioną dzień wcześniej.

5. A teraz usiądźcie i wyjmijcie z wyprawki kartę nr 6 – Mapa Polski.

Popatrzcie uważnie i spróbujcie własnymi słowami opowiedzieć co widzicie?...

Następnie rodzic może naprowadzać dziecko pytaniami:

- Gdzie znajduje się Morze Bałtyckie? Jaki kolorem jest zaznaczone?

- Gdzie waszym zdaniem znajdują się Polskie góry? Po czym to poznaliście?

- Jakiego koloru jest najwięcej na mapie Polski? Tak oczywiście to kolor zielony i oznacza niziny, czyli tereny dość płaskie, nisko położone.

- A czy kolorem niebieskim zaznaczone jest tylko morze? Rodzic może pokazać rzekę Wisłę, od jej źródła (góry) do jej ujścia (morze Bałtyckie). Dziecko również może rysować palcem po zaznaczonej niebieskiej linii.

6. Następnym zadaniem dla średniaków będzie wypchnięcie puzzli Mapa Polski oraz jej ułożenie. Możecie od razu nie przyklejać ich na kartce tylko doskonalić percepcje wzrokową układając kilka razy.

7. Teraz zapraszamy do zabawy muzyczno – ruchowej przy piosence:

 Jestem Polakiem 

8. A na zakończenie zachęcamy do wykonania karty pracy nr 34.

9. Wybierzcie się też na wiosenny spacer – pamiętajcie o wdrażaniu dzieci do umiejętnego stosowania maseczki osłaniającej twarz i nos. .

!! Przynieście też w małej butelce wodę z rzeki do przeprowadzenia doświadczenia.

10. Dla chętnych po spacerze:

Jeśli chcecie dowiedzieć się „Czy wodę z rzeki można pić”? – wykonajcie eksperyment.

Przeprowadzenie eksperymentu:

Dzieci nalewają do dwóch przezroczystych szklanek wodę – do jednej szklanki wodę z rzeki, do drugiej wodę z kranu.

Wnioski: Woda z kranu jest przejrzysta, bez zapachu. Woda z zreki jest mętna, ma zapach. Woda z rzeki nie nadaje się do picia.

Wyjaśnienie: w wodzie z rzeki znajdują się szczątki zwierząt, odchody, mikroorganizmy w tym chorobotwórcze, które mogą powodować wiele groźnych chorób.

 

Do zobaczenia!

Pani Monika i Agatka

 

 

 PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 27.04.2020

Witamy serdecznie wszystkie średniaki, na pewno odpoczęliście przez weekend, dlatego dziś zapraszamy Was do zabaw związanych z nową tematyką tygodnia "POLSKA TO NASZ DOM”.

1. Wstępem do podanej tematyki będzie filmik edukacyjny pt: ,, Polskie symbole narodowe”:

Historia w kolorach - Polak Mały

Po obejrzeniu filmiku, możecie zadać dziecku kilka pytań : np.:

- Poprosicie, aby wymieniło symbole, które pojawiły się w filmie?

-Jak wygląda Godło Polski?

-Jak wygląda flaga Polski?

-Co symbolizują czerwień i biel?

-Dlaczego mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?

Podczas rozmowy z dzieckiem wspomnijcie jak ważne są nasze symbole narodowe, że należy je szanować, a podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego powinniśmy zachować spokój i powagę.

Jeśli posiadacie w domu ksiązki, ilustracje lub zdjęcia charakterystycznych miejsc w waszym regionie - pokażcie je dzieciom (np.: zabytkowe miejsca , które są w pobliżu, możecie wymienić m.in. miejsca turystyczne, ważniejsze instytucje państwowe, może dziecko pamięta gdzie się znajdują np.: Urząd Miasta, Szkoła, Przedszkole, Przychodnia itp.

Sprawdźcie czy dziecko pamięta też nazwę swojej miejscowości, adres.

2. Zachęcamy, aby spróbować nauczyć dziecko wiersza Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”. Możecie odtworzyć słowa wiersza, aby dziecko mogło posłuchać:

Kto Ty jesteś? - film eduakacyjny dla dzieci

- Kto Ty jesteś?                           - Czym ta ziemia?

-Polak mały.                                   - Ma ojczyzną/

- Jaki znak twój?                          - Czym zdobyta?

- Orzeł biały.                                - Krwią i blizną.

- Gdzie Ty mieszkasz?                  - Czy ją kochasz?

- Między swymi.                           - Kocham szczerze.

-W jakim kraju?                           - A w co wierzysz?

- W polskiej ziemi.                       - W Polskę wierzę.

3. ,,Polskie symbole narodowe – flaga i herb” – wyjmijcie z wyprawki prace nr 47. Przygotujcie nożyczki, plastikową rurkę, patyczek lub długą wykałaczkę, taśmę dwustronną. 

Dziecko wycina flagę przymocowuje do niej plastikową rurkę. Następnie wycina godło i może podkleić je dwustronną taśmą. W ten sposób ma gotową flagę, a godło, które jest podklejone taśmą można przykleić na bluzkę.

4. Jeśli macie zrobioną flagę, możecie ją wykorzystać teraz do zabawy ruchowej. Rodzic może włączyć muzykę , proponujemy podany link do melodii podczas zabawy Jesteśmy Polką i Polakiem - podkład

W  tym czasie dziecko spaceruje trzymając w ręku flagę , gdy muzyka cichnie dziecko musi stanąć w bez ruchu i trzyma wysoko podniesioną rękę trzymając w niej flagę.      

5 . Na koniec zachęcamy do powtórzenia wiersza, którego uczyłyśmy dzieci podczas Święta Niepodległości . Wiersz jest krótki, dzieci na pewno go pamiętają. Do tego robiłyśmy inscenizacje z wykorzystaniem barw naszej flagi. Przygotujcie dwa prostokąty, biały i czerwony, które po złączeniu będą flagą Polski.

     ,,Powiewa flaga” Cz. Janczarski.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie (dziecko w jednej ręce trzyma biały prostokąt , a w drugiej czerwony, wymachuje karteczkami )

A na tej fladze jest biel i czerwień (dziecko pokazuje w jednej raczące białą karteczkę, a następnie w drugiej czerwoną)

Czerwień to miłość, biel serce czyste (dziecko wysuwa przed siebie rękę z czerwona karteczką, a następnie nad nią przystawia drugą rękę z białą karteczką, tak aby powstała flaga biało –czerwona)

Pięknie są nasze barwy ojczyste. (dziecko prezentuje przed sobą trzymając w rekach flagę biało- czerwoną)

5. Korzystajcie z ładnej pogody spacerując i przebywając na świeżym powietrzu. Starajcie się być samodzielnym w zakładaniu obuwia i odzieży wierzchniej. Pamiętajcie tez o codziennych nawykach higienicznych po zabawie i przed posiłkami.

 

Życzymy miłej zabawy i trzymamy za Was kciuki .

Pozdrawiamy i ściskamy mocno!                                              

  Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZANAW NA PIĄTEK 24.04.2020

Dziś dzień ćwiczeń ruchowych i zabaw zręcznościowych, zachęcamy wszystkich domowników do wspólnej zabawy. Możecie założyć wygodny, luźny strój. Pamiętajcie o samodzielności podczas przebierania oraz zostawieniu ubrań w jednym miejscu. Na pewno dacie radę!

1. Na samym początku krótka rozgrzewka, którą dobrze znacie. Ćwiczcie razem z Pipi Pończoszanką Rozgrzewka

2. A teraz część właściwa: (ćwiczenia możecie również przeprowadzić na powietrzu)

Do kosza wrzuć! – zabawa rzutna. Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii. W odległości kilku kroków od nich rodzic ustawia pojemnik (może być po zabawkach lub też obręcz ze sznurka). Dziecko rzuca kulami ze zgniecionych arkuszy gazet. Następnie liczy ilość trafień.

Slalom z butelkami – zabawa bieżna. Rodzic ustawia 5-6 butelek w odstępach. Zadaniem dziecka jest przebiec slalomem i po obiegnięciu ostatniej butelki wrócić na linie startu.

Kręgle z butelek – zabawa rzutna. Ustawiamy 5 – 6 butelek i dziecko z wyznaczonego miejsca próbuje trafić je np.piłką.

Uwaga przeszkoda! – rodzić układa 5-6 butelek na podłodze w odstępach (w rzędzie, butelki leżą). Dziecko przeskakuje butelki obunóż.

Ringo – zabawa rzutna. Rodzic z pomocą dziecka przy­gotowuje obręcze do gry (rolując arkusze gazet i formu­jąc z nich okręgi, których końce skleja taśmą klejącą). Jako pachołki służyć będą plastikowe butelki wypełnione wodą kranową, którą dzieci zużyją w następnych dniach do pod­lania kwiatów w domu lub ogrodzie.

Trzy rzuty – zabawa w trafianie do celu. Rodzic układa w piramidkę puste puszki po napojach lub rolki po papierze, pudełka po chusteczkach higienicznych, syropach.. Dziecko celuje do nich kolejno papierowymi kulami. Pobawcie się razem z dzieckiem. Każdy ma trzy rzuty. Wygrywa ten uczestnik, który strąci najwięcej.

Drogie średniaki, po ćwiczeniach pomóżcie rodzicom posprzątać pomoce, tak jak pomagacie Paniom w przedszkolu. Dziękujemy.

3. W czasie odpoczynku proponujemy rysowanie po śladzie „Rysuj kosze” (karta pracy przesłana na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. Następnie krótkie podsumowanie całego tygodnia „Czy wiem jak chronić planetę?”quiz ekologiczny. Przygotujcie kilka plastikowych nakrętek jako punkty. Po każdej poprawnej odpowiedzi dziecko dostaje 1 pkt.

Pytania:

 • Co robimy, aby oszczędzać wodę?
 • Jak zachowujemy się w lesie, by nie płoszyć zwierząt?
 • Co należy zrobić, gdy wychodzimy wieczorem np. z pokoju lub łazienki?
 • Pzypomnij kolory koszy potrzebne do segregacji odpadów.
 • Zaśpiewajcie piosenkę „Wielkie sprzątanie” – stwórzcie własną ilustracje ruchową.

To już koniec pytań. Policz ile zdobyłaś/-eś punktów. Brawo! Gratulacje!

5. Zachęcamy też do wybrania się na spacer a jeśli macie własne podwórko lub działkę to możecie z bliska poobserwować prace na działce wykonywane przez najbliższych a może też sami włączycie się do prac wiosennych?

6. Na podsumowanie całego tygodnia proponujemy bajkę o miasteczku Porządkowo i genialnych pomysłach Pana Sprzątalskiego.

Pan Sprzątalski - Porządkowo

6. A w weekend dla chętnych rodzin mamy ekologiczną grę planszową (pomoc znajduje się w mailu grupowym).

I pamiętajcie, że o naszą Planetę Ziemię musimy dbać nie tylko „od święta”,

ale też na co dzień.

Życzymy wszystkim dużo słońca i miłego weekendu!

Pani Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAWA NA CZWARTEK 23.04.2020

Witajcie !

Dziś zapraszamy wszystkie średniaki do ćwiczeń matematycznych!

1. Na emailu grupowym jest umieszczony fragment tekstu opowiadania Grzegorza Kasdepke pt: ,, Pstryk” . Przeczytajcie go dzieciom, porozmawiajcie o sposobach wykorzystania prądu na podstawie doświadczeń bohaterów.

2. Otworzycie kartę pracy KP2.28 – jest ćwiczenie nawiązujące do tekstu opowiadania pt: ,,Pstryk”.

- na początek dziecko koloruje elementy, które wystąpiły w opowiadaniu(czajnik elektryczny, radio) i dorysowywuje jeszcze dwa ( pralkę, lodówkę).

- poproście , aby dziecko policzyło ile teraz urządzeń jest na obrazku oraz  narysowało tyle samo kresek w ramce.

- na koniec mogą poprawić koła po śladzie.

3. ,,Wskaż i policz”- ćwiczenie matematyczne. Zachęcamy, aby dziecko odszukało w mieszkaniu wszystkie urządzenia elektryczne oraz policzyło ile ich jest.

Następnie może porównać wielkością, które urządzenia są większe, które mniejsze. Może powiedzieć, których urządzeń jest więcej, mniej, tyle samo. Zachęćcie , aby dziecko podczas wypowiadania się stosowało podane zwroty: więcej, mniej , tyle samo.

4. Na pewno posiadacie w domu zakrętki po butelkach, jogurtach do picia, słoikach, może nawet macie kapsle . Proponujemy , aby dziecko utworzyło zbiory   poszczególnych elementów. Możecie posegregować zakrętki w pudelkach lub ułożyć ze sznurka koło do którego dziecko może wkładać wybrane elementy.

- dziecko układana zbiór elementów( zakrętek) , które mają ten sam kolor,

- zbiór elementów składających się z dwóch kolorów, np.czerwonego i niebieskiego itp. i możecie określić w którym jest mniej elementów a w którym więcej

- zbiór elementów małych, dużych,

- zbiór elementów ze względu na ilość ( po 2 nakrętki, 3 , itp.).

- dziecko można wskazać, w którym zbiorze jest więcej nakrętek, w którym mniej,    

lub tyle samo

5. Aby troszkę się rozruszać powtórzcie zabawę ruchową, w którą się bawiliście    poniedziałek. Pamiętacie: „Ziemia, powietrze, ogień” –dzieci ostrożnie biegają w mieszkaniu, a na hasło: Ziemia – kładą się na plecach na dywanie, nogi i ręce wyprostowane. Powietrze – klęczą, kołysząc się na boki z wysoko podniesionymi rękami. Ogień – stają nieruchomo z szeroko rozstawionymi rękami i nogami.

6. Na koniec możecie powtórzyć piosenkę pt: ,, Wielkie sprzątanie’’. J

Życzymy przyjemnej zabawy !                                                     

    Do jutra !                                                                                        

Wasze Panie

 

Język angielski

MY TOYS/ Moje zabawki

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „My Toys”. W serwisie youtube znajduje się wiele piosenek, dla dzieci w wieku przedszkolnym, które możemy wykorzystać podczas pracy z tym zagadnieniem.

 

1. Posłuchaj i powtarzaj słówka:                                              

 

Toy vocabulary

 

Toys Talking Flashcard 

 

Toys in English for kids 

 

2. Oto wybrane zabawki i ich nazwy w j. angielskim:

 

toys 

 

teddy bear 

 

blocks 

 

ball 

 

doll 

 

car 

 

3. Posłuchaj teraz piosenki i spróbuj rozwiązać zagadki:

 

What Is It? Song 

 

4. Mystery box - zabawa                                                                                                                      

 

Umieszczamy pudełku zabawki, które były na obrazkach. Dzieci kolejno wkładają ręce do pudełka i starają się po dotyku rozpoznać wylosowaną zabawkę. Możemy również śpiewać piosenkę Mystery box. Podczas przerwy w muzyce, dziecko podaje nazwę wylosowanej zabawki.

 

Mystery Box 

 

5. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem „ My toys”:

 

Teddy bear 

 

My toys 

 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 22.04.2020

Witamy serdecznie! 

Czy pamiętacie, że 22 kwietnia czyli dziś przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi? Zachęcamy do wykonywania   ćwiczeń i  zadań, dziś w szczególności do  aktywności plastycznej.

 

Zaczynamy!

1. Na początku zabawa muzyczno – ruchowa"  Na ziemi zostaje

2. Pobawcie się teraz w osoby, które aktywnie obserwują przyrodę.

„Przyrodnik obserwuje” E.Kaczanowskiej. Dzieci ilustrują gestem opowieść. Za każdym razem, gdy rodzic wypowie zdanie: Przyrodnik obserwuje to dzieci formują z dłoni „lornetkę” i przykładają do oczu.

Przyrodnik obserwuje…. pająka robiącego pajęczynę.

jedna dłoń ułożona w pionie z rozłożonymi palcami, wokół palców krąży palec wskazujący drugiej dłoni – potem zmiana rąk

Przyrodnik obserwuje…. lecące ptaki.

skrzyżowanie dłoni w nadgarstkach, machanie jak skrzydłami

Przyrodnik obserwuj….. kiełkujące rośliny.

położenie jednej dłoni na drugiej i ułożenie poziomo, następnie przeciskanie palców dłoni leżącej pod spodem między palcami dłoni na wierzchu – potem zmiana ułożenia dłoni i powtórzenie

Przyrodnik obserwuje…… mrówkę w mrowisku.

wchodzenie palcami jednej dłoni od łokcia do palców i schodzenie ku łokciowi po zewnętrznej stronie przedramienia.

2. Wysłuchajcie wiersza o tematyce ekologicznej „Jak dbać o Ziemię?” K.Gawlik

Chcesz o Ziemię dbać praktycznie?

Rób to więc ekologicznie.

Zawsze kran dokręcaj szczelnie,

niech nie kapie – to oszczędniej.

Gdy wychodzisz, to gaś światło,

zapamiętać bardzo łatwo.

Przestań jeździć samochodem,

gdy chcesz zadbać o przyrodę.

I pamiętaj – sortuj śmieci,

bo to mogą nawet dzieci.

Metal, plastik, szkło i papier,

niech dorosły też rozdziela

do każdego kontenera.

Gdy ktoś zada ci pytanie,

co mu głowę ciągle łamie:

„Jak o Ziemię dbać praktycznie?”

Powiedz wprost: „EKOLOGICZNIE!”.

Wspólnie z rodzicem zastanówcie się co to znaczy żyć ekologicznie? Co możemy zrobić dla naszej planety - Ziemi? Jakie są sposoby dbania o środowisko naturalne?

4. Ekologiczne środki transportu – zabawa ruchowo-naśladowcza.

Rodzić wymienia środek transportu, dziecko wykonuje ustalone ruchy:

 • jazda na łyżworolkach – poruszają się imitując jazdę na rolkach (naprzemienny ruch prawej i lewej stopy na zewnątrz);
 • jazda na rowerze – kładą się na plecach i imitują czynność pedałowania na rowerze;
 • jazda na hulajnodze – stoją na jednym końcu skakanki(sznurka, wełny) na jednej nodze, drugi koniec trzymają w dłoni i imitują jazdę na hulajnodze (trzymanie kierownicy, odpychanie się nogą);
 • jazda na deskorolce – na nogach zgiętych w kolanach stają na gazecie ułożonej w linii prostej bokiem.

5. Na zakończenie dzisiejszego dnia wykonajcie pracę plastyczną - Nasza Planeta. Wydrukujcie kartę pracy (dołączoną w mailu grupowym) i wybierzcie technikę wykonania pracy:

 • wydzieranka – małymi kawałkami kolorowego papieru lub kolorowych gazet – ulotek obklej planetę. A na końcu używając np, plasteliny doklej oczy, nos i buzię (uśmiechniętą lub smutną).
 • malowanie farbami z efektem 3D: Obejrzyjcie filmik jak zrobić rosnące farby:

 Jak zrobić rosnące farby?

Kolejne etapy tworzenia planety Ziemi :

- Potrzebujecie 2 kolorów farb: zielonej i niebieskiej. Masę bazową na rosnące farby możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. My potrzebujemy tylko 2 kolorów: zielony i niebieski.

- farbę nakładaj patyczkiem i rozsmaruj na kartce pędzlem lub palcem.

- następnie włóż do mikrofalówki na 30 s.

- praca po wypieczeniu zyska piękną strukturę i efekt 3D  

Proponujemy wykonywać  swoją pracę przy  piosence Ziemia wyspa zielona

Zachęcamy do podpisania swojej pracy i wysłania na mail przedszkola lub do nauczycielek, oczywiście może być zdjęcie dziecka z pracą.

 Podpiszcie: EKO-BOHATER lub wykonajcie jeszcze  inne proponowane zadanie (szczegóły w zakładce: Aktualności).

6. Jeszcze raz powtórzcie piosenkę Wielkie sprzątanie. Utrwalajcie kolejne zwrotki.

7. A może dziś wybierzecie się na wycieczkę do lasu i pobawicie w przyrodników prowadzących obserwację w terenie?

Życzymy miłych chwil na łonie natury.

Buziaczki dla Was. Do jutra

                                                                                                          Pani Monika i Agatka

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 21.04.2020

Dzień Dobry kochane przedszkolaki.

Naszą zabawę rozpoczniemy zabawą muzyczno- ruchową z piosenką ,,Jeśli czujesz się szczęśliwy…”. 

Jeśli czujesz się szczęśliwy...

1. Spróbujcie śpiewać powtarzające się słowa i naśladujcie wymienione czynności ruchowe:

Jeśli czujesz się szczęśliwy w dłonie klaszcz 2x ( klaszczemy w dłonie)

Jeśli czujesz się szczęśliwy uśmiech twoją twarz ożywi ,jeśli czujesz się szczęśliwy w dłonie klaszcz. ( klaszczemy w dłonie)

Jeśli czujesz się szczęśliwy nogą tup 2x ( tupiemy )

Jeśli czujesz się szczęśliwy uśmiech twoją twarz ożywi ,jeśli czujesz się szczęśliwy nogą tup. ( tupiemy )

Jeśli czujesz się szczęśliwy krzycz hura 2x

Jeśli czujesz się szczęśliwy uśmiech twoją twarz ożywi ,jeśli czujesz się szczęśliwy krzycz hura.

Jeśli czujesz się szczęśliwy klaśnij, tup. Jeśli czujesz się szczęśliwy krzycz hura. Jeśli czujesz się szczęśliwy uśmiech twoją twarz ożywi i ze szczęścia rób te rzeczy wszystkie trzy. ( klaszczemy, tupiemy, krzyczymy ,,hura”).

2. Pamiętacie opowieść ruchową o żuczku(,,Spacer żuka”) z wczorajszych zabaw, spróbujcie ją powtórzyć – zaproście do zabawy rodzeństwo.

3. Proponujemy, abyście wykonali z odpadów nadających się do recyklingu instrument muzyczny: może to być grzechotka wykonana z opakowania po jogurcie, z rolki papieru toaletowego, puszki, z plastikowego jajka po Kinder niespodziance itp. Do środka możecie wsypać produkty spożywcze( ryż, kasze, sól, makaron, fasole, )ale również małe koraliki, kamyczki. Grzechotkę możecie obkleić papierem kolorowym, bibułą, taśmą, ozdobić według własnego pomysłu. Na poczcie grupowej znajdziecie kilka zdjęć jak powinna wyglądać taka grzechotka

4. Na naszej pocztowej grupie znajdziecie również nowa piosenkę do nauki pt: ,,Wielkie sprzątanie" - po wysłuchanie zadajcie dzieciom kilka pytań :

- Co robią zwierzątka?

- Gdzie sprzątają mrówka i ślimak? A żabki z wiewiórką?

- Co robią sikorki i muszki?

- Co robią kosy?

- Co zrobiły, gdy zakończyły sprzątać?

Proponujemy inscenizację do piosenki, z wykorzystaniem apaszki, chusteczki :

Wielkie sprzątanie

1.W lesie na polanie dziś ważne zebranie( dziecko zakłada chustę na głowę)
wzięły się zwierzęta za ważne sprzątanie (powoli podnosi się , bierze chustę do prawej ręki i zamiata podłogę)
Ref.Szu-szu-szu /2x ( dziecko wykonuje ruchy okrężne chustą)

pracujemy ile tchu (porusza się dookoła z chustą)

Szu-szu-szu /2x ( j.w) 

zaraz czysto będzie tu.(porusza się dookoła)
2. Mrówki ze ślimaczkiem ( trzymają chustę za rogi i ja trzepią)
sprzątają pod krzaczkiem ( jw).
a żabki z wiewiórką w strumieniu za górką ( ugniata chustę rekami)
Ref. Szu-szu-szu /2x......

3. Zbieraj sikorki papierki i worki ( unosi obie ręce i faluje chustą nad głową)

a maleńkie muszki, butelki i puszki (jw.).
Ref. Szu-szu-szu /2x...

4. Kosy pogwizdują i śmieci pakują( wykonuje młynek rekami trzymając chustę)
a niedźwiadek z liskiem sortują je wszystkie ( przekłada chustę z jednej reki do drugiej)
Ref. Szu-szu-szu /2x..

5. A gdy posprzątały ten list nam wysłały(trzymaja chustę za rogi, energicznie się porusza, po chwili przykucają .

Pamiętajcie dzieci, by w lesie nie śmiecić!(grożą palcem).

5.Jesli zrobiliście nową grzechotkę to wykorzystajcie ją do nowej piosenki .

Możecie też skorzystać z grzechotki, którą już kiedyś zrobiliście.

Potrząsajcie grzechotką w rytm piosenki. Możecie zagrać głośniej przy słowach refrenu: szu-szu- szu!

6. Na koniec otwórzcie karty pracy na stronie 27. Waszym zadaniem jest dokończyć rysunek- drzewo. Może pomalować dłoń farbą i odbić ją na kartce, tak aby powstała korona drzewa. Możecie też zrobić drzewo według własnego pomysłu.

Następnie namalujcie słońce i deszcz, których drzewo potrzebuje do życia.

Życzymy powodzenia i milej zabawy !                           

                                                                                                          P. Agata i Monika

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 20.04.2020

Kochane średniaki!!!

Serdecznie witamy Was i Waszych Rodziców w kolejnym tygodniu zajęć. Tym razem będziemy realizować tematykę związaną z ekologią czyli dbaniem o naszą planetę Ziemię. Zapraszamy  do wspólnej zabawy i nauki! 

1. Na początku zachęcamy do opowieści ruchowej; wyobraźcie sobie że jesteście małymi żuczkami. Rodzice czyta opowiadanie a dzieci wykonują ruchy zgodnie z treścią.

Spacer żuka – opowieść ruchowa

Pewien mały żuk poszedł na spacer. (dzieci maszerują po dywanie)

Na swej drodze napotkał dużego jeża. (zatrzymują się i patrzą do góry).

Jeż był tak ogromny, że żuk musiał wysoko podskoczyć trzy razy, aby jeż go zauważył. (podskakują, licząc: jeden, dwa, trzy)

Poszedł dalej (maszerują), lecz tam rosła bardzo gęsta trawa, więc żuk musiał się schylić, aby przejść. (chodzą na ugiętych kolanach ze schyloną głową)

Gdy mu się to udało, dotarł na bardzo piaszczystą drogę, trudne to zadanie dla żuka, trzeba szybciutko przebierać nogami. (dzieci przemieszczają się po sali, szybko poruszając nogami)

Ale cóż to?! Nie udało się! Nasz żuk przewrócił się na plecy. (dzieci kładą się na plecach)

Biedny mały żuk przebierał nóżkami tak szybko i bujał się na boki (dzieci wykonują te czynności), ale nie udawało mu się podnieść.

Nagle zawiał mocniejszy wiatr i przewrócił żuka z powrotem na nogi. (dzieci przekręcają się na bok, później kładą się na brzuchu i wstają)

Bardzo już zmęczony, ale zadowolony żuk wrócił do domu i położył się, aby odpocząć. (dzieci idą powoli, następnie kładą się na brzuchu i zwijają w kulkę i chwilkę odpoczywają).

2. A teraz usiądźcie wygodnie i uważnie obejrzyjcie film edukacyjny "W kontakcie z naturą". W trakcie filmu spróbujcie odpowiadać na pytania Krzysia na temat właściwych nawyków proekologicznych. Zastanócie się też co to znaczy ekologia?

3. Popatrzcie na przesłaną ilustrację.

pomoc dydaktycznaSpróbujcie wspólnie z rodzicem omówić do czego służą te pojemniki? i dlaczego mają różne kolory? Na pewno w waszych domach segregujecie śmieci więc przypomnijcie jeszcze raz konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy?

4. Teraz zachęcamy do zabawy ruchowej „Ziemia, powietrze, ogień” – ustalcie z dziećmi określone hasła i ruchy. Następnie dzieci ostrożnie biegają w mieszkaniu, a na hasło:

Ziemiakładą się na plecach na dywanie, nogi i ręce wyprostowane.

Powietrzeklęczą, kołysząc się na boki z wysoko podniesionymi rękami.

Ogieństają nieruchomo z szeroko rozstawionymi rękami i nogami.

5.Wyjmijcie z wyprawki kartę nr.43 – wypchnijcie poszczególne elementy, rozsypcie i powiedzcie co znajduje się na poszczególnych kartach? Następnie   posegregujcie śmieci do właściwych pojemników.

6. Kolejna ciekawa zabawa ukryta jest w tym linku Eko - bohater  – myślę, że rodzice pozwolą wam skonstruować własny pojazd ekologiczny na komputerze. Do dzieła!

7. Zachęcamy również do spaceru na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i podziwianiem pięknej, budzącej się do życia przyrody.

8. A po spacerze jeśli tylko macie ochotę to wykonajcie własny znaczek przyjaciela przyrody W.42.

Pamiętajcie tez o codziennych nawykach higienicznych po zabawie i przed posiłkami.

Życzymy miłej pracy.

Pani Monika i Agatka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 17.04.2020

Witajcie kochane przedszkolaki, dziś czeka Was dużo zabaw ruchowych, ale nie tylko.

1. Na początek musicie się trochę poruszać przy rozgrzewce. Dziś do wspólnej zabawy zapraszają Was Pipi i Myszka Minnie. Obejrzyjcie filmik i naśladujcie pokazane czynności ruchowe.

Aktywna zabawa z Pipi.

2. Następnie zapraszamy do zabaw ruchowych z wykorzystaniem ksiązki:

- ,, Ile zrobię kroków?”- dziecko kładzie sobie książce na głowie. Rodzic wyznacza linie na podłodze, do której dziecko będzie musiało dojść tak, aby ksiązka nie upadła na ziemię. Dziecko liczy, ile kroków udało mu się zrobić, zanim książka spadnie.

- ,, Odgadywanie tytułów bajek”- dziecko i rodzic na zmianę przedstawia za pomocą gestów i ruchów jakąś postać z bajki np.: Kubusia Puchatka, Króla lwa itp.

- ,, Książki”- dziecko zajmuje dowolne miejsce na dywanie. Leży na boku. Na hasło rodzica : ,, książki się otwierają”- przechodzi do leżenia na brzuchu , wyciąga wyprostowane na boki ręce i nogi. Na hasło : ,,książki się zamykają”- dziecko powraca do pozycji wyjściowej. Gdy rodzic zawoła : ,, Książki na regale”- dziecko przechodzi do stania na baczność.

3. Proponujemy, aby dziecko z wykorzystaniem książki wykonało kilka ćwiczeń gimnastycznych np.:

- pozycja stojąca w rozkroku- skłony ramion trzymając w ręku książkę do prawej nogi, do lewej, do środka (po kilka razy). Tutaj pamiętamy , aby nogi były wyprostowane.

- pozycja stojąca- przekładanie książki z reki do ręki, przed sobą, z tyłu, nad głową,

- w pozycji stojącej – dziecko podnosi kolano do góry i kładzie na nim książkę, próbuje kilka sekund utrzymać równowagę, następnie zamiana nogi,

- w pozycji stojącej – książka na głowie- pochylając głowę próbujemy złapać książkę , można spróbować też pochylając głowę do tylu,

- siad skrzyżny ( po turecku)- książka na głowie , powoli dziecko przechyla głowę do przodu i łapie książkę, w ten sam sposób można wykonać ćwiczenie przechylając głowę do tylu. Tutaj trzeba pamiętać, aby plecy były wyprostowane .

- w siadzie skrzyżnym przekładanie ksiązki z ręki do reki przed sobą, z tyłu, nad głową,

- leżenie przodem ( na brzuchu)- dziecko ma wyprostowane ręce, trzyma książkę w rękach

i unosi ramiona do góry kilka razy,

- leżenie tyłem- ( na plecach)- układamy książkę na brzuszku, dziecko robi głęboki wdech nosem ( książka się unosi na brzuszku) i wydech ustami ( książka opada).

4. Otworzcie teraz wyprawkę nr 28 – macie tam elementy do wypchnięcia, aby wykonać zakładkę do książki. Wypchnijcie podane elementy, ponaklejacie ozdoby i już macie gotową zakładkę, którą na pewno wykorzystacie do swoich ulubionych książeczek. W trakcie wykonywania pracy możecie zaśpiewać sobie poznaną piosenkę ,, Bajeczki”.

5. Na koniec zachęcamy do masażyku, który można wykonać na plechach z wykorzystaniem wiersza : ,, Papiernia”

Wczesnym rankiem                (kroczymy palcami )

Drwal tam drzewa tnie          (krawędzią dłoni kreślimy delikatnie linię w poprzek pleców)

Potem wielką ciężarówką do papierni jada pnie (pięść dłoni przesuwamy wzdłuż pleców)

Duży kawał drewna weź i długo nie czekaj, (chwyć dziecko za rękę)

Na drobne kawałki porządnie je posiekaj      (stukamy po plecach dłonią od góry do dołu)

Dodaj barwnik, jaki chcesz, jeszcze klej i woda, (dotykamy delikatnie szyi, później jednego i drugiego ucha)

W wielkiej kadzi to wymieszaj i masa gotowa (palcem wskazującym kreślimy kola na plecach)

Teraz trudne jest zadanie , lecz się nie poddawaj, na podłużnych sitach te masę rozkładaj (palcami obydwu dłoni przesuwaj po plechach od góry do dołu).

Dużo cierpliwości teraz potrzebujesz, masa schnie, a ty ją dzielnie po trochu wałkujesz. (pięścią lekko naciskasz plecy po całości od góry do dołu)

Kiedy papier już gotowy, zwiń go w wielkie bele, taki papier co dzień ma zastosowań

wiele. (rodzic tura dziecko po dywanie)

6. Dla osób, które mają ochote  jeszcze  się pobawić  to w waszej wyprawce znajdziecie memory  wyprawka nr 46) . Możecie je wykorzystać do zabawy z rodzicem, ze starszą siostrą lub bratem w weekend, albo w innej wolnej chwili.  J

Życzymy milej zabawy.

Ściskamy Was mocno! Do poniedziałku!

                                                                                                          p. Agata i Monika

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 16.04.2020

Cieszymy się, że znów się spotykamy. Dziś zachęcamy do kolejnych zabaw i ćwiczeń.

1. Na początku proponujemy zestaw zabaw ruchowych:

- Poszukiwanie zabawek – zab.orientacyjno – porządkowa. Na polecenie rodzica dziecko biegnie w określone miejsce gdzie znajduje się zabawka, której nazwę zapowiada rodzic. Dzieci naśladują ruch przedstawionej zabawki oraz prezentują ją artykulacyjnie, np.: piłka – hop, zajączek – kic, pajac – fiki, miki itp.

- Piłka duża – piłka mała – ćw. dużych grup mięśniowych Dzieci w pozycji stojącej wykonują duże ruchy rozmachowe przedstawiając zarys dużej piłki, następnie małymi ruchami rąk przedstawiają piłkę małą. Rodzic może odbijać raz piłkę dużą, raz małą – dzieci podskakują wysoko, bądź nisko.

- Pajac chodzi po kamieniach – ćw. równowagi. Marsz   z wysokim unoszenie kolan. Na hasło – przeszkoda, stanie jednonóż. Należy ćwiczyć na zmianę chód i stanie jednonóż na prawej i lewej nodze.

- Koniki - bieg i chód w różnych kierunkach – koniki biegną kłusem lub biegną stępa.

- Ćwiczenia uspokajające - marsz w pokoju, rodzic może wybijać rytm, np. klaszcząc, stukając o kolana, tupiąc itp.

2. Drogie przedszkolaki, czy patrząc na książkę zastanawialiście się „Jak powstaje papier?” Obejrzycie krótki film, który w prosty sposób pokazuje jak wygląda produkcja papieru.

Skąd się bierze papier?

Powtórzcie jeszcze raz etapy powstawania kartek papieru. Myślę, że teraz już wszystko jasne.

3. Ćwiczenia logopedyczne „Książki”
Dzieci wykonuj następujące ćwiczenia:
- „Przekładanie kartek w książce”- przesuwanie czubka języka od jednego kącika ust do drugiego- od prawej do lewej strony.

- „Huśtamy książkę”- dziecko leży na plecach kładzie książkę na klatce piersiowej. Podczas wdechu książka wyraźnie unosi się do góry, podczas wydechu opada (Rodzic zwraca uwagę, aby dziecko wciągało powietrze przy zamkniętych ustach a wypuszczają powietrze przy otwartych ustach).

4. Co potrafi papier? – zabawa manipulacyjna. Do tej zabawy można wykorzystać niepotrzebne już kartki papieru lub stare gazety. Dzieci próbują znaleźć odpowiedź na pytania rodzica i przetestować swoje pomysły:

▪ Co zrobić, żeby kartkę papieru dorzucić do linii? (wyznaczonej za pomocą taśmy);

▪ Co zrobić, żeby kartka papieru przecisnęła się przez wąską szczelinę? (np. mały otwór wielkości guzika wycięty w wieczku od pudełka, lub przez rolkę po papierze toaletowym);

▪ Jakie dźwięki można tworzyć za pomocą papieru?

▪ Co może zastąpić kartka papieru? (np. złożona w harmonijkę imituje wachlarz).

5. Jaka to książka?”- zabawa matematyczna

Zachęcamy was do wybrania kilku książek z własnej biblioteczki i posegregowaniu według określonych cech (np.treść, wielkość).: np. książki z bajkami, wierszami, zwierzętami, samochodami, duże, małe itp.
Następnie policzcie książki i zastanówcie się których książek jest najwięcej? Których najmniej? A czy są jakieś książki których jest tyle samo?

6. „W księgarni” – zabawa tematyczna

A może wasz pokój zamieni się w księgarnię, w której będziecie mogli kupować książki? Jeśli macie ochotę to wydrukujcie i wytnijcie kilka monet lub własnoręcznie je przygotujcie. (karta pracy monety przesłane w  mailu grupowym).

Dziecko (klient), prosi rodzica/rodzeństwo (sprzedawcę) o książkę – może wybrać konkretny tytuł lub poprosić sprzedawcę o pomoc w wyborze. Sprzedawca podaje cenę a klient płaci z wykorzystaniem banknotów do zabawy. Następnie role się zamieniają. Nie zapominajcie o stosowaniu zwrotów grzecznościowych.

7. Zachęcamy te do wykonania karty pracy KP2 nr 31- 32.

8. Propozycje dla chętnych :

Bajki - znajdź parę

Dopasuj rekwizyt do bajki

9. A po obiedzie poproście dziecko, aby wybrało książeczkę i ją przeczytajcie.

A może przedszkolak wybierze swoją ulubioną bajkę i spróbuje samodzielnie opowiedzieć jej treść. Rodzic może być pomocnikiem, który nakieruje dziecko pytania.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Wasze Panie

 

PROPOZYCJA ZABAW NA ŚRODĘ 15.04.2020

 Witamy serdecznie i zapraszamy do zabawy!

1. Wstępem do naszej dzisiejszej zabawy będzie rozmowa z dziećmi na temat literatury dziecięcej na podstawie doświadczeń dzieci i książek znajdujących się w waszej domowej biblioteczce.

Usiądźcie z dziećmi na dywanie, zgromadzacie kilka książeczek, mogą to być te pozycje po które często sięgacie.

Porozmawiajcie z dziećmi na ich temat, spróbujcie wybrać te, które zawierają krótkie opowiadania , lub długie historie, oraz te, które sa pisane wierszem. Pokażcie je dzieciom.

Dzieci mogą powiedzieć, które książki najbardziej lubią, jaka jest ich ulubiona postać z bajki lub opowiadania, mogą podać tytuły bajek i wymienić bohaterów, których zapamiętali.

 
2. Przeczytajcie krotki wiersz :,, Mole książkowe”

Otwieram książkę, jedna chwilka

I już jestem w innym świecie.

W wyobraźni staje się piękną królewną

lub pszczołą skrytą w kwiatów bukiecie.

Każda książka roztacza przede mną

świat niezwykły , wspaniały.

Z zachwytem pochłaniam każde słowo, zdanie,

Rozdział od deski do deski…czyli cały.

Rodzice doskonale rozumieją mój zachwyt

nad książkami bo tak jak ja są zwyczajnie

książkowymi molami.

Możecie zadać dzieciom kilka pytań na temat wiersza: ,, O jakim przedmiocie był wiersz?’’. ,, W kogo zamienia się dziewczynka, czytając książkę?”, ,, Jak czuje się dziewczynka, gdy czyta książki?’’, ,, Kto jeszcze razem z dziewczynką zachwyca się książkami?”,, Kto to jest ,, Mol książkowy?’’.

3. W kolejnej zabawie, proponujemy, aby dzieci wypchnęły sobie stroje rycerza i księżniczki z Wyprawki nr 44 i 45 .

W waszej wyprawce niektórzy z was mogą też znaleźć sylwety chłopca – Michała i dziewczynki – Misi. Jeśli znajdziecie te sylwety to zachęcamy , aby przebrać Michała i Misię w rycerza i księżniczkę. Pobawcie się w swoją

baśń o rycerzach i księżniczce.

Jeśli nie ma sylwet w wyprawce lub chcielibyście w inny sposób wykorzystać te ubranka bajkowe to możecie np.: poszukać w dostępnych w domu gazetach twarz chłopca i dziewczynki, wyciąć i dokleić.

Możecie całą postać nakleić na kartce i wyciąć- wtedy wszystko będzie sztywniejsze. Jeśli dokleicie z tylu postaci patyczek lub wykałaczkę macie świetną papierową pacynkę do zabawy w teatrzyk.

W ten sposób stworzycie własnych bohaterów baśni. Możecie też wymysleć swoją historię, w której wykorzystacie stworzone przez Was pacynki.

Oczywiście to są nasze propozycje, możecie sami dorysować, wydrukować twarz chłopca i dziewczynki lub wykorzystać stroje bajkowe według własnego pomysłu.

4. Jeśli nie jesteście zmęczeni możecie jeszcze wykonać prace w KP.2.30. Waszym zadaniem jest połączyć przedmioty do zabawy w rycerza z postacią chłopca - Michała na ilustracji, a rzeczy do zabawy w księżniczkę z postacią dziewczynki – Misi.

5. Na koniec zachęcamy do powtórzenia improwizacji ruchowej przy piosence Bajeczki

 

Życzymy milej zabawy !                                       

                                                                                   

P. Agata i Monika

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

FARM ANIMALS/zwierzęta z farmy

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „Farm animals”. Temat bardzo lubiany przez wszystkie dzieci. W serwisie youtube znajduje się wiele piosenek, dla dzieci w wieku przedszkolnym, które możemy wykorzystać podczas pracy z tym zagadnieniem.

1. Obejrzyjcie filmy i zapoznajcie się z nazwami zwierząt mieszkających na wsi:

Farm animals

Learn Farm Animals for Kids 

2. Posłuchajcie teraz piosenki Old MacDonald had a farm i  The animals on the farm, podczas której możecie naśladować odgłosy zwierząt. Piosenkę śpiewamy coraz szybciej, co okazuje się nie takie proste.

The animals on the farm

Old MacDonald Had A Fam

3. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem „ Farm animals”:

Old MacDonald had a fam

Fam Animals Song

What Do You Hear?

Five little ducks  

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 14.04.2020

Kochani, witajcie po przerwie świątecznej. Myślę, że zabawy w poszukiwanie prezentów od zajączka sprawiło wszystkim wiele radości. Bardzo nas to cieszy.

Dziś zachęcamy do zabaw muzyczno – ruchowych.

1. Na początku zapraszamy do muzycznego powitania. Maszerujcie w pokoju i włączcie się do śpiewania „My właśnie my”.

2. Następnie będzie rozgrzewka: Marsz, bieg i podskoki.

3. A później będziemy utrwalać dźwięki wysokie i niskie. Waszym zadaniem jest reagować na określone hasła i dźwięki.

To wszystko znajdziecie w tym filmiku: Lekcja 2 -Dźwięki wysokie i niskie

4. Po takiej dawce ruchu, usiądźcie wygodnie i posłuchajcie piosenki  "Bajeczki"

 • Możecie opowiedzieć rodzicom treść piosenki.
 • Nauczcie się tej piosenki fragmentami ze słuchu – próbujcie powtarzać krótkie fragmenty.

Bajeczki

1. Na półkach mieszkają książeczki,

w książeczkach mieszkają bajeczki.

Opowiem o nich wam,

bo wszystkie dobrze znam.        x2

2. W bajeczkach znajdziecie rycerzy,

królewnę co spała na wieży. 

I dobrych wróżek sto

i czarownicę złą.            x2

3. A kiedy się dziecko zasłucha,

to wróżki mu szepczą do ucha.

Pokochaj bajek świat

na wiele, wiele lat,            x2

5. Wykonajcie improwizację ruchową do tej piosenki oraz wymienionych bohaterów bajek.

6. Zabawa rytmiczna oparta na tekście piosenki (rytmizacja tekstu).

Do tej zabawy wykorzystajcie grzechotki, które tworzyliśmy na pierwszych zajęciach muzycznych. Powtarzajcie rytmicznie tekst i fragmentami grajcie na instrumencie. Jeśli opanujecie rytm spróbujcie zaśpiewać.

7. Zachęcamy do pokolorowania wybranych postaci z bajek lub samodzielnie wykonajcie rysunek z dowolnej bajki. Kilka kolorowanek przesyłamy  w mailu grupowym.

Bawcie się dobrze. Pozdrawiamy

Pani Monika i Agatka

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 10.04.2020

Witajcie!

1. Zapraszamy wszystkie średniaki do wspólnych ćwiczeń ruchowych:

Ręce do góry

Zabawy ruchowe z Pippi i Scooby

2. A teraz zachęcamy do zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnego rodzaju klocków, guzików, nitek, tasiemek, koralików, itp. Wszystkie przybory rozłóżcie na podłodze lub stole i postarajcie się stworzyć swoją nietypową pisankę, zróbcie ją według własnego pomysłu.

Ciekawe jesteśmy jak poradziliście sobie z tym zadaniem? Czekamy na Wasze prace.

3.. Do kolejnej zabawy przygotujcie: białe kartki, ołówek, kredki, mazaki itp. Chcemy Was zaprosić do wspólnej, krok po kroku i łatwej nauki rysowania.

Rysunki wielkanocne dla dzieci 

4. Proponujemy również, aby włączyć dzieci do wspólnych przygotowań świątecznych, np. pomoc podczas przygotowywania świątecznych wypieków, wspólne przygotowanie koszyczka wielkanocnego, dekoracja stołu świątecznego, pomoc w rozłożeniu sztućców i zastawy stołowej. Aktywnie włączcie dzieci w prace domowe w okresie Świąt Wielkanocnych.

Drodzy Rodzice!

Wszyscy wiemy, że w tym roku Wielkanoc będzie inna. Ale nie warto rezygnować z obdarowywania swoich dzieci drobnymi upominkami.

Dzieci bardzo lubią zabawy w chowanego więc zachęcamy do zorganizowania zabawy „Poszukiwanie prezentów od zajączka!” Na pewno wszystkim dzieciom a także Rodzicom taka zabawa przyniesie dużo radości i uśmiechu!

Oto kilka pomysłów:

 • Mapa od zajączka. Rysujecie mapę na której zaznaczycie jajka czy inne przedmioty, które dziecko ma zebrać. Za zebranie wszystkich ukrytych jajek/przedmiotów otrzymuje upominek/prezent.
 • Zabawa z instrukcjami do wykonania. Dajecie dziecku instrukcję, której wykonanie doprowadza je do kolejnego punktu np. zrób trzy kroki w tył, dwa skoki w przód, itp. To ile punktów – instrukcji będzie dziecko miało wykonać zależy do Was. Takie instrukcje możecie ukryć np. w plastikowych jajkach z jajek niespodzianek.
 • Ukryte elementy. W różnych miejscach w domu/ogrodzie chowacie elementy puzzli lub pocięty na kawałki obrazek. Za zebranie wszystkich elementów i ułożenie obrazka dziecko otrzymuje upominek/prezent.
 • Po śladach zająca. Wycinacie z kartonu kształt stóp i rozkładacie je na podłodze lub trawie, tak jakby zostawił je zając. Dziecko idąc po nich dociera do prezentu.

Uwaga!!

Kiedy zajmiecie się przygotowywaniem tej zabawy Wasze pociechy mogą w tym czasie obejrzeć bajkę:

Zou i wielkanocny królik oraz zaśpiewać piosenkę Wełniany baranek.

Powodzenia!

Przypominamy także o tradycji Śmigus- Dyngus!!

Zajrzyjcie tez na naszego grupowego maila, gdzie przesyłamy propozycje związane z tematem Świąt Wielkanocnych.

 życzenia

 

J.ANGIELSKI

Zbliżają się Święta Wielkanocne, obejrzyjcie filmik i zapoznajcie się z nazwami symboli świątecznych:

 Zabawa What is it

A teraz powtarzajcie proszę  za króliczkiem

The Way the Bunny Hops

Mam nadzieję, że poskakaliście wesoło jak króliczek. 

Proponuję abyście pobawili się przy znanych piosenkach:

 The wheels on the

 I am a music man

 Baby shark

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 09.04.2020

Dziś proponujemy troszkę zabaw matematycznych.

Zapewne w domu posiadacie mnóstwo pluszaków, być może wśród waszych maskotek znajdzie się kurczaczek, baranek lub zajączek J jeśli tak to wybierzcie jedną z nich, a jeśli nie to po prostu przygotujcie swoją ulubioną maskotkę.

1.Zaczniemy od zabawy pt: ,, Gdzie jesteś kurczaczku” - do tej zabawy wykorzystacie swoją maskotkę, którą wybraliście- jeśli to nie jest kurczaczek to zmieniacie podczas zabawy nazwę zwierzątka ,, Gdzie jesteś kotku, piesku, itp.”). Dziecko zamyka oczy, w tym czasie rodzic chowa zabawkę np.: kładzie ją na parapecie, pod stołem, obok fotela, za łóżkiem, w półce. Zadaniem dziecka jest odnalezienie maskotki i określenie jej położenia np. Kurczaczek jest na parapecie, (pod stołem, w półce, obok doniczki, za fotelem.

2. Otwórzcie teraz kartę pracy na stronie 22. Zadaniem dzieci jest znaleźć na ilustracji jajka i je pokolorować. Następnie poproście, aby dziecko je i narysowało w ramce poniżej tyle kresek ile jajek pokolorowało.

   - poproście , aby dziecko wymieniło jakie zwierzątka znajdują się na obrazku,  

     może policzyć ile jest ( gęsi, kur, kogutów, kurczątek, strusi)

   - zadajcie dziecku inne pytania np.: których zwierzątek jest najwięcej, ile najmniej, których jest tyle samo.

   Jeśli dziecko ma ochotę, może pokolorować ilustracje.

3. Aby troszkę się teraz poruszać zachęcamy do zabawy ruchowej, możecie wspólnie ponaśladować zwierzątka np.: poruszamy się jak kwoka z jajem, ,zamieniamy się w zajączki, które kicają, kulą się, zwijają się w kłębuszek, jesteśmy pisklątkiem, które dopiero wykluło się z jajka, na koniec zamieniamy się w brykającego baranka.

Jeśli posiadacie w domu jajka styropianowe lub plastikowe, które są lekkie możecie ustawić je w szeregu na podłodze i waszym zadaniem będzie dmuchać mocno jajka, aby przesuwały się do wyznaczonej linii.

4.Jeśli nie jesteście zmęczeni to zachęcamy do zrobienia z dziećmi  doświadczenia z farbowaniem kolorowych jaj. Możecie skorzystać naturalnych sposobów farbowania jaj, ale też za pomocą barwników sztucznych.

( potrzebujecie kilka jajek, łupiny z cebuli , mogą być tez łupiny z czerwonej cebuli) jeśli macie 5-6 jajek to potrzebujecie łupiny z 10 średnich cebul )

- łupiny z cebuli zalewacie zimną wodą, a następnie powoli gotujecie je przez kilka minut i odstawiacie do wystygnięcia. W tym czasie dokładnie umyjcie jajka, następnie wkładamy je do wywaru i razem z łupinami gotujemy na twardo przez 10 min. Sami zobaczycie jaki kolor otrzymacie.

Może znacie inne domowe sposoby na farbowanie jaj wykorzystajcie je.

- jeśli posiadacie sztuczne barwniki to skorzystajcie z nich , wtedy musicie mieć jajka ugotowane na twardo, które wkładacie do wody gorącej z rozpuszczonym barwnikiem – możecie dodać łyżkę octu, wtedy kolor będzie intensywniejszy, możecie mieszać barwniki ( najlepiej kolor żółty, czerwony, niebieski). Po zabarwieniu jajek można wykałaczką wydrapać na nich wzorki.

Na koniec dzieci mogą policzyć , ile jajek udało Wam się pofarbować.

Życzymy dobrej zabawy !

                                                                           Wasze Panie

  

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 08.04.2020

Drogie dzieci!

1.Ciekawe jesteśmy czy pamiętacie rymowanki zajączka, które rozpoczynały nasze poniedziałkowe zabawy. A więc, zaczynamy:

Drogie zajączki! Każde ćwiczenie róbcie kilka razy.

Gdy święta wielkanocne się zbliżają,

Zajączki w domu kurze wycierają.

Dziecko spaceruje po pokoju. Na sygnał wspina się na palce i unosi ręce.

Następnie czyszczą swoje futerka,

w prawo i w lewo każdy zając zerka.

Dziecko w siadzie skrzyżnym prawą ręką pociera lewą część ciała, a następnie lewą – pociera prawą część, udając czyszczenie futerka.

Od rana ze sklepu z zakupami wracają,

Ciężkie siatki w łapkach dźwigają.

Dziecko pochyla się do przodu, ugina kolana i udaje dźwiganie ciężkich siatek. Następnie prostuję się i powtarza ćwiczenie.

W koszyczku jeszcze nie wszystko mają,

pisanki do siebie żwawo turlają.

Dziecko leży na brzuchu naprzeciwko rodzic. Unoszą głowę, ręce i toczą do siebie piłkę (lub np. rolkę po papierze - pisankę).

Kiedy już wszystko przygotowały,

Skakały wesoło przez dzień cały.

Dziecko skacze w przysiadzie w różnych kierunkach. Co chwilę zatrzymuje się, staje słupka (przysiad, palce wskazujące przy uszach) i uśmiecha się wesoło.

Na świąteczny spacer powychodziły,

wszystkich sąsiadów odwiedziły.

Dziecko spaceruje w mieszkaniu. Spokojnie oddycha, nabiera powietrza nosem i wypuszcza ustami.

2. Wysłuchajcie opowiadania G. Kasdepke „Najpiękniejsze...” , które znajduje się w mailu grupowym:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do rozmowy na temat utworu kierowanej pytaniami:
- O kim była mowa w opowiadaniu?
- O czym marzyły kury?

- Jakie dziecko chciała mieć pierwsza kura?

- Jakie dziecko chciała mieć druga kura?

- O jakim dziecku marzyła trzecia mama kura?

- Jak wyglądały ich dzieci po wykluciu się z jaj?

3. Zabawa zręcznościowa „Przenoszenie jajek na łyżce” – do tej zabawy wykorzystajcie jajko surowe lub ugotowane na twardo. Na pewno znajdzie się duża łyżka drewniana lub stołowa. Spróbujcie przenieść jajko na łyżce w pokoju.

Drogi Rodzicu! Może uda Ci się przygotować slalom z krzeseł? Dopingujcie swoje pociechy.

Brawo średniaki! Świetnie wykonaliście to ćwiczenie.


4. Oto kilka pomysłów na wielkanocne prace plastyczne. Zobaczcie jak możecie w domu zrobić wielkanocnego kurczaka, baranka czy zajączka z papieru. Podstawową figurą do wykonania zwierzątek jest koło.

Do wykonania tych prac potrzebujemy:

szablon barankaszablon kurczątkaszablon zajaczka

Szablony do wykonania tych prac zostały przesłane na mail grupowym. Wystarczy wyciąć poszczególne elementy, pomalować, koło złożyc na połowę, przykleić  i gotowe. 

!!! Jeśli nie macie tych rzeczy, to wykorzystajcie dowolny materiał dostępny w domu.

Bujany króliczek, kurczak lub baranek rozbawi każdego przedszkolaka.

gotowa praca

Mam nadzieję że przypadnie Wam do gustu któryś z pomysłów. Możecie również zrobić wszystkie. Samodzielnie wykonane prace lub z niewielką pomocą rodziców dadzą Wam na pewno wiele satysfakcji.

Uwaga! Do pracy malowanej farbami warto wybrać kartkę techniczną lub podkleić koło sztywną kartką.

Pokażcie nam swoje prace wysyłając zdjęcia na skrzynkę e-mailową.

5. Zabawa ruchowa „Jestem jajeczkiem”. Dzieci ostrożnie turlają się po dywanie. Następnie odpoczywają.

6. Zachęcamy do utrwalania piosenki „Wełniany baranek” poznanej w dniu wczorajszym.

Życzymy udanych zabaw kreatywnych.

                                                                                                                      Panie z grupy II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 07.04.2020

 

Dzień Dobry KOCHANE PRZEDSZKOLAKI dziś zaczniemy zabawę od rytmicznej rozgrzewki.

1.Obejrzyjcie podany filmik Rytmiczna rozgrzewka , naśladujcie pokazane czynności ruchowe i spróbujcie śpiewać powtarzające się tam słowa "My, właśnie my" oraz wykonujcie określone polecenia.

2.,,Zabawa w echo’’- Zadaniem dzieci będzie powtórzyć przebieg rytmiczny pokazany przez rodzica.

   Spróbujcie podawać dzieciom krótkie motywy rytmiczne np.: zaklaszczcie 2x, 1x o kolana, 1x o stół ) możecie zmieniać ilość uderzonych rytmów, sposób klaskania ( wykorzystując podłogę, stół , pudełko ) , zmieniajcie tempo (szybciej, wolniej) .

3.Proponujemy piosenkę pt:,, Wełniany baranek

* Po wysłuchaniu utworu zapytajcie dzieci : w co był ubrany baranek? Z czego ma łebek?

* zachęcamy do inscenizacji ruchowej piosenki o baranku:

1.Ten mały nasz baranek ( dziecko swobodnie porusza się )
wszyściutko ma wełniane.
Lali la, lali la, lali la. 2x  ( dziecko klaszcze rytmicznie)

Wełniane ma trzewiczki, (dziecko lekko tupie )
wełniane rękawiczki.        ( macha rączkami)
Lali la, lali la, lali la.2x ( rytmicznie klaszcze)

2.Co tu robisz, baranku? ( swobodnie poruszanie się
Chłodno dzisiaj od ranka,
chmurki w niebie jak pianka.
Lali la, lali la, la la. ( rytmicznie klaszcze)

Ref: Wełniane masz trzewiczki,( dziecko lekko tupie)
wełniane rękawiczki. ( macha rączkami)
Lali la, lali la, lali la.2x ( rytmicznie klaszcze)

3. Ten mały nasz baranek ( swobodnie porusza się )
wszyściutko ma wełniane.
Lali la, lali la, lali la.2x (rytmicznie klaszcze)

4.W kołnierzu futra pełny (dziecko dotyka głowy)

ma łepek cały z wełny.
Lali la, lali la, lali la.2x ( rytmicznie klaszcze)

5. Ślicznie ci jest, baranku, ( obraca się dookoła własnej osi)
w tym wełnianym ubranku,
ślicznie ci jest, baranku.
Lali la, lali la, la la.( rytmicznie klaszcze)

6. W kołnierzu futra pełnym ( kłania się)
masz łepek cały z wełny. (dziecko dotyka głowy)
Lali la, lali la, lali la.2x

4.Na koniec proponujemy zabawę ruchową z elementem równowagi ,, Czy umiesz tak jak ja?” : Rodzic pokazuje daną czynność ruchową np.: staje na jednej nodze . Następnie pyta dziecko ,, Czy umiesz tak ja : stać na jednej nodze? Dziecko naśladują pokazaną czynność.

     * Inne propozycje np.: czy potrafisz narysować jedną noga jajkowa podłodze?  

Podnieś nogę zgiętą w kolanie i klaśnij pod nią? Zrób dwa kroki w przód z zamkniętymi oczami? Obróć się szybko i stań na jednej nodze? Może wymyślać swoje zadania- zamieńcie się rolami J

5.Jeśli macie ochotę na więcej zabaw świątecznych to zapraszamy do wykonania pisanki. Szablon znajdziecie w wyprawce nr 40. Możecie wykonać pracę zgodnie ze wskazówkami zawartymi na karcie lub z naszą podpowiedzią (np. do ozdobienia wykorzystaj stare kawałki papieru ozdobnego)

     Ale również możecie spróbować samodzielnie bawić się w ozdabianie jajka. 

 

Ściskamy Was mocno

Pani Agata i Monika

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 06.04.2020

Witajcie Kochani!

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Przez najbliższe dni będziemy Wam proponować zabawy, piosenki i inspiracje związane ze Świętami.

1. Nasze zabawy rozpoczniemy od zestawu ćwiczeń ruchowych z rymowankami zajączka. Rodzic recytuje rymowanki, a dziecko – zajączek powtarza za nim tekst i wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją.

Drogie zajączki! Każde ćwiczenie róbcie kilka razy.

Gdy święta wielkanocne się zbliżają,

Zajączki w domu kurze wycierają.

Dziecko spaceruje po pokoju. Na sygnał wspina się na palce i unosi ręce.

Następnie czyszczą swoje futerka,

w prawo i w lewo każdy zając zerka.

Dziecko w siadzie skrzyżnym prawą ręką pociera lewą część ciała, a następnie lewą – pociera prawą część, udając czyszczenie futerka.

Od rana ze sklepu z zakupami wracają,

Ciężkie siatki w łapkach dźwigają.

Dziecko pochyla się do przodu, ugina kolana i udaje dźwiganie ciężkich siatek. Następnie prostuję się i powtarza ćwiczenie.

W koszyczku jeszcze nie wszystko mają,

pisanki do siebie żwawo turlają.

Dziecko leży na brzuchu naprzeciwko rodzic. Unoszą głowę, ręce i toczą do siebie piłkę (lub np. rolkę po papierze - pisankę).

Kiedy już wszystko przygotowały,

Skakały wesoło przez dzień cały.

Dziecko skacze w przysiadzie w różnych kierunkach. Co chwilę zatrzymuje się, staje słupka (przysiad, palce wskazujące przy uszach) i uśmiecha się wesoło.

Na świąteczny spacer powychodziły,

wszystkich sąsiadów odwiedziły.

Dziecko spaceruje w mieszkaniu. Spokojnie oddycha, nabiera powietrza nosem i wypuszcza ustami.

2. Teraz usiądźcie wygodnie, otwórzcie kartę pracy nr 24 i posłuchajcie wiersza E.Skarżyńskiej  Wielkanocny stół

3. Porozmawiajcie na temat zbliżających się Świąt i tradycyjnych potraw znajdujących się na stole wielkanocnym. Wytłumaczcie dzieciom niezrozumiałe słowa z wiersza. Następnie wykonajcie proponowane ćwiczenia z karty pracy nr 24. Pamiętajcie o dorysowaniu 3 jajek na talerzu.

4. Jeśli możemy przejść dalej…, to proponujemy dla utrwalenia kilka zagadek świątecznych. Podzielcie też słowa – rozwiązanie zagadki na sylaby. Policzcie ilość sylab w danym słowie (np.klaszcząc, tupiąc, podskakując).

Gdy go weźmiesz za uszy, zaraz wszystko nosi,

Ma wiklinowy brzuszek, i nazywa się ……….. (koszyk)

Może być migdałowa, piaskowa,

lukrowana z rodzynkami a każda zapachem kusi. (babka)

Jak się nazywa jajko malowane co na Wielkanoc się przydaje. (pisanka)

Ma mięciutką wełnę i złociste różki,

a w Wielkanoc siedzi na stole z rzeżuszki.(baranek)

Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny …(mazurek)

Przeważnie jestem biały i na stole leżę.

Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze.(obrus)

Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,

i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)

5. "Kolorowe zajączki" – zabawa ruchowa z el.skoku.
Przygotujcie 4-6 kartek A4 w różnych kolorach i za pomocą taśmy przyklejcie je do podłogi. Ustawiamy je w dowolnej kolejności. Zaznaczcie też linie startu.

Wersja1.Rodzic wypowiada głośno nazwę koloru wybranej kartki i prosi, żeby dziecko na nią skoczyło.

Wersja 2: Rodzic wypowiada nazwę koloru w języku angielskim.

Wersja 3: Rodzic mówi w jednym ciągu kolory kartek po których ma skakać dziecko, np. zielony, czerwony, żółty.

Wersja 4: dziecko ma za zadanie skoczyć na dane kolory oprócz jednego przez nas wybranego.

6. Jeśli się troszkę zmęczyliście zapraszamy do wielkanocnego memory, które nie tylko jest zabawą ale również doskonali pamięć i koncentracji uwagi.

 Wielkanocne memory

7. Zachęcamy Was do zrobienia własnych puzzli z pocztówek. Na pewno znajdziecie w domu świąteczną pocztówkę. Rozetnijcie na kilka części, ułóżcie obrazek i naklejcie na kartkę.

8. Na zakończenie proponujemy wykonanie ćwiczenia KP nr 23. Używając ołówka lub kolorowych kredek rysujcie po śladzie koszyk. Wykorzystajcie dostępne nalepki i uzupełnijcie koszyk wielkanocnymi rzeczami.

Miłej pracy

W czasie pracy możecie słuchać piosenek o Wielkanocy

Wielkanocna zabawa

Wielkanocne pisanki  (Ciekawe jesteśmy czy ją pamiętacie?)

 

Do jutra Kochani.

Panie: Monika i Agata

 

 

 PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 03.04.2020

Dziś dzień zabaw ruchowych, dlatego zachęcamy Was, aby wspólnie z dziećmi włączyć się do zabawy.

1. Na samym początku musi być krótka rozgrzewka, ćwiczcie razem z Pipi PończoszankąJ  Rozgrzewka

2. Po tej krótkiej rozgrzewce zachęcamy do dalszych zabaw ruchowych kilka propozycji ćwiczeń, w których możecie uczestniczyć razem z dzieckiem.

* ,,Na taczkach” – możecie przenosić swoje dzieci na plecach do wyznaczonego miejsca lub jeśli macie ochotę przytrzymajcie dziecko za kostki, ono w tym czasie będzie poruszało się na dłoniach imitując taczkę.

*Zabawcie się w koguty, które skaczą do siebie, stańcie naprzeciw siebie, w przysiadzie ( przy ugiętych kolanach) doskakujcie do siebie dotykając się dłońmi,

*Możecie zawiązać dziecku oczy i spróbować poprowadzić je po pokoju w rożnych kierunkach, zróbcie to trzymając je za ramię i powtarzajcie jak ma się poruszać np.: idź trzy kroki do przodu, zatrzymaj się, odwróć się w prawa stronę i dalej idź trzy kroki itp; jeśli dziecku spodoba się zabawa zamieńcie się rolami ,

*Teraz usiądźcie, wyobraźcie sobie, że siedzicie w fotelach naprzeciw siebie , w pozycji siedzącej naprzeciw siebie kołyszcie się w parach,

* ,,Paczka”- dziecko zwija się w ,,kłębek’’, a rodzic próbuje ,, rozwiązać paczkę” – ciągnąc za ręce i nogi, możecie zamienić się rolami.

3. Zabawy z wykorzystaniem kocyka

,, Naleśnik”- zwińcie dziecko w kocyk, delikatnie turlajcie je po podłodze;

,, Kółka, zygzaki- poproś, by dziecko położyło się na kocyku. Chwyć za koc i ciągnij delikatnie po podłodze, wykonuj zygzaki, kola itp.

,, Hamak”- jeśli macie możliwość to zaproście do zabawy trzecią osobę, dwie osoby chwytają koc za rogi i delikatnie bujają dziecko leżące w jego środku,

,, Wiatraczek”- dziecko siedząc na kocyku , ma skulone nogi pod brodą, rodzic trzyma kocyk i kręci dziecko w kółko.

,, Rozwijanie cukierka”- rodzic zawija się w kocyk, a dziecko stara się ,, cukierka” rozwinąć.

,, Łódki”- składamy kocyk w kostkę. Dziecko siedzi w klęku na złożonym w kostkę kocu, a rodzic popycha je przesuwając po podłodze. Dziecko może samo się poruszać na kocyku, odpychając się rękami, możecie zrobić wyścigi i zaprosić do zabawy starsze rodzeństwo.

,, Bączek”- dziecko siedząc na kocyku z ugiętymi nogami i lekko uniesionymi ,może spróbować odpychać się rękoma w miejscu wokół własnej osi.

,, Kładka”- zwijamy w rulon kilka koców i układamy je na podłodze, jeden za drugim. Dzieci muszą przejść ( na boso) po tak ułożonej kładce. Drugi wariant tej zabawy to układamy z zrolowanych koców ,,obręcze” ( koła) , dzieci mogą przez te obręcz przechodzić, albo czymś do niej rzucać.

,, Rzeźba”- Dziecko wchodzi pod koc i przyjmuję jakąś pozycję. Rodzic próbuje odgadnąć, następnie zdejmuje koc i ocenia zagadkową pozycję.

4. Ćwiczenia artykulacyjne rozwijające aparat mowy, z wykorzystaniem skórek od chleba.

( jeśli dziecko ma dalszą ochotę na zabawę proponujemy ćwiczenia z wykorzystaniem skorki od chleba) :

- mlaskanie - dokładne przeżuwanie skórki od chleba (z prawej strony, z lewej strony żuchwy) –

- przyklejenie kawałka chleba do wałka dziąsłowego, za górnymi zębami,

- następnie - stukanie w niego czubkiem języka (jak dzięcioł stuka w drzewo)

- pychota - oblizujemy wargi - niejadek – usta wciągamy w głąb jamy ustnej

-  pychota - całuski za pyszne chlebek - wargi ściągnięte w „ryjek”, przesyłamy sobie nawzajem całuski;

5. N koniec odpocznijcie się przy krótkim masażyku:  

Słoneczko świeci dla dobrych dzieci.( rysujemy kolo na plecach)
Wyszedł rolnik w pole przy swojej stodole.( kroczymy palcami po plecach)
Pole zaorał, zabronował i do szopy się schował.( przesuwamy opuszki palców z góry na dół i chowamy rączki pod pachy dziecka)
Przy szopie płynie rzeczka jak błyszcząca wstążeczka.( przesuwamy dłoń po plecach robiąc fale )
Na rzeczce wybudowano mostek z drobniutkich kostek.(dwoma paluszkami odbijamy kostki na plecach)
Po moście przeszły słonie, galopowały konie.( odbijamy piąstki , otwarta dłonią uderzamy )
Przeszła pani na szpileczkach( opuszkami dotykamy po plecach )
A za nią piesek gryzaczek, co na kosteczki miał wielki smaczek. ( podszczypujemy)
Zaczął padać drobny deszczyk. ( lekko opuszkami palców naśladujemy deszczyk)
Czy przeszedł Cię dreszczyk? (łaskotanie)

6. W wolnej chwili dzieciaki mogą wykonywać ćwiczenia z kart pracy od numeru 1 do numeru 21.

Drodzy Rodzice zajrzyjcie również  na maila grupowego.

Odwiedzajcie tez naszą galerię zdjęć, w której ukażą się zdjęcia przesłane przez  Was z tego tygodnia.

Dobrej zabawy ! Życzymy Wam udanego weekendu. Do poniedziałku! J

 

                                                                                                                      p. Agata i Monika

 

 PROPOZYCJA ZABAW NA CZWARTEK 02.04.2020

Witajcie kochani!

Codzienne propozycje aktywności i zabaw  umieszczane na stronie przedszkola możecie  podzielić na części. Nie są to materiały obowiązkowe, ale jeżeli macie ochotę to zachęcamy do korzystania z nich.

Temat: Jak powstaje chleb?

1.Wprowadzeniem do tematu zajęć są dziś zagadki.

Okrągły, podłużny, chrupiący i świeży.

Jesz go na śniadanie, na stole w koszyku leży.

Nożem go pokroisz, cienkie kromki zrobisz,

Dżemem posmarujesz i zdrowe kanapki z niego przygotujesz. (chleb)

Pachnący chlebek w sklepie czeka na ciebie,

To pan w białej czapce piecze go dla ciebie. (piekarz)

Z ziarenek zrobiona i w młynie przemielona. (mąka)

Wysiane w ziemię – zaczyna kiełkować,

By latem złotym ziarnem zaowocować. (zboże)

2. Drodzy rodzice, pozwólcie swobodnie wypowiedzieć się dzieciom na temat chleba (może w czasie wspólnego przygotowywania śniadania) – co to jest chleb, co o nim wiedzą, z czego się go robi, jakie znają rodzaje pieczywa, czy potrafią określi kształt pieczywa.

3. Zachęcam do obejrzenie filmu edukacyjnego „ Jak produkowany jest chleb?"- który opowiada o etapach powstawania chleba. Wspólnie  z dzieckiem porozmawiajcie jaką drogę musi przejść ziarno, aby powstał chleb i trafił do piekarni: - siew, wzrost zbóż ,- żniwa, - produkcja mąki z ziaren, - pieczenie chleba z mąki , - sprzedaż chleba w piekarniach. A także o pracy ludzi różnych zawodów zaangażowanych w wypiek pieczywa i potrzebnych maszyn.

4. Pobawcie się przy opowieści ruchowo – naśladowczej „Rolnik” z dnia poprzedniego.

5. Wykonajcie teraz kartę pracy na str.26 „Jak powstał chleb?”.

6.„Maszyna” – zabawa paluszkowa. Dziecko siada  naprzeciwko rodzica. Stykają  się otwartymi dłońmi.  Podczas recytacji wiersza na przemian wyciągają i przybliżają do siebie ręce, uważając, aby dłonie przez cały czas były złączone. Ruchy są rytmiczne.

Maszyna (M.Barańska)

Ta maszyna, ta maszyna

swoją pracę już zaczyna.

Wszystkie tłoki zaraz ruszą,

bo się razem ruszać muszą.

7. Możecie wspólnie upiec babeczki lub ciasteczka.

Pamiętajcie o higienie przed rozpoczęciem pracy. Możecie przypomnieć sobie piosenkę z poprzedniego tygodnia Myj ręce.

 A w czasie przygotowań przeprowadźcie zabawę badawczą i matematyczną: ważenie, odmierzanie, przesypywanie. Dzieci mogą min. sprawdzić ile łyżek mieści się w szklance mąki, ile szklanek mąki potrzebujemy do przygotowania naszego przepisu, ile waży opakowanie mąki. Przeliczać możemy użyte jajka i inne produkty. Po upieczeniu przeliczcie ile babeczek udało wam się wykonać. A po wspólnej zabawie kulinarnej przyjdzie pora na degustację wypieków. Smacznego!

W wolnej chwili przygotowałyśmy dla was tematyczne kolorowanki (zawarte w mailu grupowym).

 

Życzymy miłego dnia spędzonego razem!

 

Pani Monika i Pani Agata 

PROPOZYCJA ZABAW NA ŚRODĘ 01.04.2020 

1.Wstępem do dzisiejszej tematyki będą ilustracje maszyn i urządzeń rolniczych, które znajdują się na e-mailu grupowym:

Traktor- to maszyna wielofunkcyjna. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wykorzystywać przy rożnych pracach.

Kombajn zbożowy- maszyna, która ścina zboże, młóci je ( oddziela ziarno od kłosów) . na polu zostawia słomę, a ziarna zbóż zbiera i przesypuje do zbiornika przygotowanego przez rolnika.

Prasa belująca- zbiera siano z pola i zwija go w bele.

Pług- narzędzie do przekopywania ziemi, aby nie była zbyt twarda. Pług przygotowuje ziemię, aby można było w niej zasiać nowe nasiona.

Siewnik- maszyna do rozsiewania ziarna po polu.

2. Naszą zabawę zaczniemy od opowieści ruchowo- naśladowczej, dzięki , której Wasze dzieci mogą się wcielić w role Rolnika.

Przeczytajcie dzieciom poniższą opowieść – zadaniem dzieci jest powtarzanie wyrazów i głosek w nawiasach oraz naśladowanie podanych czynności ruchowych, możecie zasugerować dziecku jak może wykonać daną czynność.

Najpierw rolnik sieje zboże (siejeje, siejeje, siejeje), potem deszczyk je podlewa (kap, kap, kap – zmieniamy tempo), potem rośnie i złociście długo na polu dojrzewa, a wietrzyk pięknie między kłosami zboża śpiewa (szszszsz). Słońce grzeje całe lato (ufufuf jak gorąco), złote kłosy już się mienią. Aż nadchodzi czas zbierania plonów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr, wrrrrrrr, wrrrrrr). Kombajn ziarno przesypuje na wozy (szszszszsz), teraz rolnik zawiezie ziarno do młynarza. Odpala ciągnik i ciężkie wozy z ziarnem już ruszają powoli (wrrrr, wrrrrr, wrrrr).  W młynie wielki ruch i huk (buch, buch, buch). Młynarz w młynie ziarnka zmiele (mielenie cała szczęka), z ziaren tych mąka powstanie. Ach tej mąki tu tak dużo że aż… aaa-psik w nosie troszkę kręci nas. Szybko worki z mąką na samochody pakujemy i wprost do piekarni jedziemy. Samochody (brum, brum, brum). W nocy podczas gdy ty śpisz (aaaaaaa – ziewanie, sen – chrapanie), piekarz z mąki w piekarni chleb upiecze. Z samego rana, z piekarni samochody (brum, brum) ruszają do sklepów z świeżutkim chlebem (wąchanie – głęboki wdech i wydech). 

3. Zachęcamy również, aby wspólnie z dzieckiem nauczyć się krótkiego wiersz na pamięć pt:,,Rolnik”.

ROLNIK

Rolnik rano rusza w pole

Orać pługiem czarną role,

Sieje zboże i buraki

Z których później są przysmaki

4. Zabawa ruchowa ,, Traktory i samochody” – jeśli dzieci mają jeszcze ochotę na zabawę ruchową to mogą zamienić się w pojazdy. Jeśli posiadacie np.: plastikowy talerz, lub inna rzecz, to może ona posłużyć jako kierownica pojazdów Włączcie muzykę lub piosenkę. Gdy muzyka gra- dziecko zamienia się w samochód, który jeżdżąc skręca raz w prawą, raz w lewą stronę, gdy muzyka cichnie, dzieci zamieniają się w traktory rolnicze, które wyjeżdżają do pracy w pole , w tym czasie dzieci jeżdżą powoli naśladując głośno wrrrrr, wrrrrr.

Jeśli macie możliwość to poszukajcie w dostępnych dla siebie albumach, encyklopediach, książkach rożnych ciekawostek i ilustracji jak wyglądają maszyny i urządzenia rolnicze i w jaki sposób pomagają rolnikowi w jego ciężkiej pracy. Być może macie rolnika w swojej rodzinie, który zajmuje się uprawianiem roli lub posiadacie swoje doświadczenia.

5. Na koniec zachęcamy Was do złożenia przestrzennego traktora z wyprawki W.41.

 A może użyjecie go podczas swobodnej zabawy konstrukcyjnej i z dostępnych klocków zrobicie wiejską zagrodę i maszyny rolnicze.

 

Życzymy Wam udanej pracy!

                                                                                                     Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 31.03.

Dziś zachęcamy do zabaw muzyczno – ruchowych. 

1.Zabawa orientacyjno – porządkowa. Przy dowolnie włączonej muzyce dziecko biega, skacze, tańczy. W pewnym momencie rodzic zatrzymuje muzykę i wydaje komendę, np: - dotknij krzesła…, biegnij do drzwi…, dotknij podłogi…, wejdź pod stół… itp. Dziecko podczas tej zabawy musi jak najszybciej znaleźć dany przedmiot i go dotknąć. Następnie znowu włączamy fragment piosenki, aby po chwili wydać kolejną komendę.

2. "Dziadek fajną farmę miał" - słuchanie piosenki, zabawa ortofoniczna przy piosence. Na pewno znacie tą piosenkę. Maszerujcie raz w prawą, raz w lewą stronę. W czasie refrenu naśladujcie pojawiające się zwierzęta charakterystycznym dla nich głosem i ruchem.

3.Ekspresja plastyczna „Grzechotka z plastikowych butelek, pojemników”

Wystarczy do plastikowej butelki lub zakręcanych pojemników wsypać dowolne sypkie produkty (np.ryż, kasza, ciecierzyca, groch, słonecznik). Najlepiej użyć takiej butelki (pojemnika), które nie mają etykiet. Pozwólcie dowolnie ozdobić dzieciom butelkę kolorowym papierem lub naklejkami. 

Możecie stworzyć kilka grzechotek o różnym brzmieniu. Dla bezpieczeństwa możecie przed zakręceniem posmarować nakrętkę mocnym klejem. Grzechotka gotowa.

4.„Czy potrafisz powtórzyć ten rytm? – do tej zabawy wykorzystaj własnoręcznie zrobioną grzechotkę. W załączniku (pliki muzyczne dodane w mailu grupowym) znajdują się 3 ścieżki dźwiękowe. Wysłuchaj uważnie danego rytmu: wyklaszcz go, a następnie wystukaj na grzechotce. Powtórz kilka razy.

5.Na zakończenie zapraszam do utrwalenia piosenki „Idzie wiosna polną drogą” (znajduje się w mailu grupowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Podczas refrenu wystukuj rytm swoją grzechotką (do słów bociana, żabki, wietrzyku i deszczu).

Miłej zabawy.

 

Panie z gr.II

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 30.03.

Dzień Dobry ! Witajcie kochane średniaki!

1. Wstępem do naszej tematyki tygodnia będzie rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt na podstawie waszych doświadczeń.

Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dziećmi o tym, jak należy zachowywać się spędzając czas na wsi. Jeśli posiadacie w domu książki, zdjęcia czy ilustracje możecie pokazać je Waszym dzieciom. Oto kilka pytań przewodnich podczas pogadanki na temat pobytu i zachowania się na wsi:

 1. Jakie zwierzątka można spotkać na wsi?
 2. Na co trzeba zwracać uwagę, gdy podchodzi się do zwierząt?
 3. Czy można podchodzić do zwierząt, których się nie zna?
 4. Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu?
 5. Czy mieliście kiedyś jakąś przygodę związaną ze zwierzętami na wsi?

2. Posiadanie zwierząt do duża odpowiedzialność za ich życie i zdrowie. Bardzo ważna jest opieka, ale i odpowiednie karmienie zwierząt. Następna propozycja to historyjka obrazkowa na podstawie opowiadania H.Bechlerowej „Jak kotek zwierzątka mlekiem częstował”ukryta jest na grupowym mailu.

Po obejrzeniu ilustracji oraz wysłuchaniu tekstu odpowiedzcie na pytania zadane przez rodzica.

Rozmowa kierowana pytaniami:
- Jak wyglądał kotek Filik?
- Czym kotek Filik częstował zwierzęta?
- Kogo najpierw kotek częstował mlekiem przy kurniku?

- Jakie inne zwierzątka jedzą ziarno? ( kury, indyki, kaczki, gęsi)
- Co kogucik jadł na śniadanie?
- Kogo kotek jeszcze częstował mlekiem?
- Co koń jadł rano?Jakie inne zwierzątka jedzą siano? ( krowy, kozy, owce, konie)
- Co gryzł królik?

- Kto jeszcze lubi marchewkę? zwierzęta jedzą marchewkę? ( króliki, krowy, konie, kozy).
- Co jadł gołąb?
- A co lubi jeść krowa?
- Co pił motyl?
- Co jadła wiewiórka w lesie? Co jeszcze lubi?( orzechy, ukryte w szyszkach nasiona drzew iglastych, nasiona drzew liściastych, żołędzie, jagody, młode pąki, grzyby)
- Jakie zwierzątko chciało pić mleko?

- Co jeszcze jedzą jeżę? ( owady, dżdżownice, żaby, małe gady, młode ptaki i myszy, ptasie jaja, piją tez mleko matki- są ssakami.
- Jak myślicie, kto jeszcze lubi mleko oprócz zwierząt?

3. Wszystkie średniaki zapraszamy do zabawy ruchowej „Kotek i wełna”. Zamieńcie się w małego kotka, który bardzo chcę się teraz pobawić.

Przygotujcie kawałek gazety, którą dziecko zgniata w kulę. Będzie to ,, kłębek wełny” .Możecie włączyć ulubioną piosenkę dziecka. Podczas muzyki- dziecko- kotek chodzi na czworakach i toczy papierowa kulę, raz prawą , raz lewą ręką. Na przerwę w muzyce dziecko- kotek zwija się w kłębek i odpoczywa lun naśladuje picie mleczka z miseczki.

4. Po krótkiej zabawie możecie teraz otworzyć kartę pracy na stronie 25 , znajduje się ćwiczenie na temat karmienia zwierzątek.

Dziecko ma za zadanie połączyć zwierzątko z odpowiednim dla niego pokarmem. Za nim przystąpi do pracy, poproście, aby powiedziało, jakie zwierzątka są na ilustracji, mogą podać nazwy pokarmów.

Zachęćcie ich, aby podzielili nazwy zwierząt na sylaby, mogą powiedzieć – z ilu sylab składają się nazwy zwierząt. Dzieci mogą również powiedzieć, które zwierzątko jest największe, a które najmniejsze na ilustracji. I na koniec trzeba narysować w ramce tyle kresek, ile zwierzątek jest na obrazku.

Zachęcamy Was, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego jeśli jest ładna pogoda pospacerujcie na podwórku, poobserwujcie zmieniającą się pogodę , poproście dzieci, aby określi jaka jest dziś pogoda. W naszej Sali mamy założony kalendarz pogody i często obserwujemy zmieniająca się pogodę, którą zaznaczamy odpowiednim obrazkiem na kalendarzu.

Pamiętajcie również, aby zachęcać dzieci do samodzielnego zakładania odzieży wierzchniej przy wyjściu na zewnątrz.

Pozdrawiamy, życzymy powodzenia !

Pani Monika i Agata