Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2021    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

 

Grupa V

 

Nauczycielki: Blanka Grudniewska, Danuta Jędrzejczyk-Piwowar


ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC styczeń: 

 

TEMATYKA TYGODNI:

1. Nowy Rok się właśnie zaczął i z radości wszyscy skaczą.

2. Ferie to jest supersprawa, odpoczynek i zabawa.

3. Ferie to jest supersprawa, odpoczynek i zabawa.

4. Kocham babcię, kocham dziadka, bycie z nimi to jest gratka.

5. Kto tu mieszka?

 

Kochani nadszedł trudny czas dla Was, Waszych rodziców ale również dla Nas. Wiem że już bardzo tęsknicie za Naszym przedszkolem i zapewne każde z Was chciałoby się teraz pobawić z kolegami i koleżankami. Myślę, że dzięki tym propozycją, które będziemy prezentować na tej stronie razem przetrwamy ten okres. Tu będziemy umieszczać propozycje zabaw i zajęć (możecie wybierać te zadania , które Was interesują i najbardziej podobają).

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PIĄTEK 06.11.2020 

Witajcie przedszkolaki!

Dziś temat dnia: „Porównujemy obrazki”

1.Zabawa manualna „Mozaika” – Dziecko tnie nożyczkami kolorowe kartki lub gazety, a następnie układa z pociętych kawałków kolorową mozaikę. Doskonalenie sprawności manualnych i umiejętności cięcia nożyczkami.

2. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI

Przybory: taśma malarska, krążki, plastikowe filiżanki, książeczki dla dzieci, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer przedszkolaków”. Dziecko chodzi w sposób podany przez rodzica: wysoko unosi kolana, na piętach, na palcach itp.

2. Zabawa z elementem równowagi „Podaj herbatę”. Rodzic z dzieckiem stoją w przeciwległych końcach pokoju, przed linią z naklejonej taśmy malarskiej. Zadaniem dziecka jest zanieść herbatę rodzicowi – marsz z plastikową filiżanką na krążku. Po podaniu herbaty dziecko wraca na miejsce. Teraz rodzic zanosi herbatę dziecku.

3. Ćwiczenie tułowia „Podaj książeczkę”. Dziecko z rodzicem siedzą w rozkroku w parach, dotykają się plecami. Podają sobie książeczkę raz z jednej strony, raz z drugiej.

4. Ćwiczenie rozluźniające. Dziecko ruchem naśladuje strzepywanie muchy z rąk i nóg.

5. Leżenie tyłem na dywanie i słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Muzyka relaksacyjna

3. Zabawa dydaktyczna „Porównaj” – Rodzic układa kilka par obrazków, które różnią się szczegółami. Zadaniem dzieci jest je odnaleźć. Obrazki mogą przedstawiać np. bohaterów bajek: Kota w butach, wilka, Czerwonego Kapturka. Rozwijanie umiejętności stosowania określeń: taki sam, różni się

4. Wykonanie ćwiczenia z Kart Pracy

Trzylatki Karty Pracy 1 str.26

Dziecko koloruje kółeczka pod takimi samymi rysunkami, jakie widzą w ramce

Czterolatki Karty Pracy 2 str. 34

Ćwiczenie grafomotoryczne.

5. Zabawa słowna „Witaj, kotku”. Dziecko nabiera powietrza i mówi w ciągu 10 sekund na jednym wydechu kilka razy zdanie „Witaj kotku nasz kochany”.

6. Zabawa głosowa „Mruczanka”. Dziecko cicho mruczy przez nos. Następnie łączy spółgłoskę m z samogłoskami, wydłużając ich wymowę: muuu, miii, meee, maaa, mooo.

7.„W krainie bajek” – zabawy rytmiczne rozwijające wyobraźnię ruchową.

 1. Rozmowa na temat bajek. Rodzic wspólnie z dzieckiem ustala, że bajki można czytać lub oglądać. Pyta, jakie są ulubione bajki filmowe. Jeżeli padnie tytuł Pszczółka Maja, prosi o wymienienie bohaterów bajki i opowiedzenie kilku ich przygód. Jeżeli dziecko jej nie znają, sam krótko wyjaśnia, że w bajce występują owady i zwierzęta – mieszkańcy łąki. Bohaterowie mają wiele przygód, zmagają się z różnymi trudnościami, ale zawsze, dzięki pomocy przyjaciół, wszystko kończy się szczęśliwie.
 2. Zabawa „Maja i Gucio na łąceDziecko biega przy dźwiękach tamburynu, imitujących lot pszczółki. Na przerwę w grze przykuca – pszczółka siada na kwiatku i się posila (3–4 przerwy), po czym spotyka przyjaciół: oddział mrówek – rytm marsza wybijany na bębenku (mrówka maszeruje i salutuje), konika polnego Filipa – dziecko podskakuje do wtóru tamburynu, motyl – tryl na trójkącie (szybkie uderzenia metalowej pałeczki wewnątrz trójkąta, możliwie jak najbliżej „narożnika” trójkąta) i pojedyncze dźwięki – dziecko lata, macha szeroko rozłożonymi rękami. (Spotkania z mieszkańcami łąki można powtarzać). Następnie pszczółka leci na kwiatek i zasypia. rodzic może im cicho zaśpiewać, zamiast kołysanki, początek piosenki z bajki Pszczółka Maja. (instrumenty można zastąpić przedmiotami codziennego użytku).
 3. . Rozmowa na temat bajek czytanych. Jakie znasz bajki, w których występują zwierzęta? Jakie to są zwierzęta? (np.: Trzy świnki, O wilku i siedmiu koźlątkach, Złotowłosa i trzy misie, Kot w butach).
 4. Zabawa "Pomieszane bajki". Dziecko-bajkowy bohater wesoło podskakuje w rytm tamburynu. Na umówiony sygnał dźwiękowy reaguje następująco: głośno wypowiedziane miau – dziecko stawia duże kroki, wysoko podnosi kolana, jak Kot w butach; chrząkanie świnki – dziecko zamienia się w świnkę uciekającą przed wilkiem, np. chowa się pod stół lub w innym, ustalonym miejscu; na groźny dźwięk rrrau zamienia się w niedźwiedzia – chodzi na czworakach (czterech łapach) i głośno pomrukuje. Rodzic kilka razy powtarza każdy dźwięk.
 5. Zabawa "Co to za postać?" Dziecko pokazuje za pomocą ruchu i mimiki swoją ulubioną bajkową postać. Stara się nic nie mówić, żeby nie zdradzić jej nazwy. Rodzic odgaduje, kim jest dziecko.
 6. Na zakończenie zajęć dziecko kładzie się na dywanie, zamyka oczy i wyobraża sobie bajkę, w której chciałby się znaleźć.

8.Przypomnienie piosenki

„Wesołe przedszkole”

Kiedy Słońce świeci i gdy deszczyk pada,
idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu tupu tup.
Raźno do przedszkola idzie mały zuch.

Klocki, misie, lalki czekają od rana,
uśmiechem nas wita pani ukochana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja.
Wesoło skaczemy hopsa, hopsa sa.

A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie,
to nasze kółeczko zmienia się w słoneczko.
Śpiewamy piosenki tralalala.
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA CZWARTEK 05.11

Witam serdecznie wszystkie dzieci i rodziców. Dziś obchodzimy jedno z najsympatyczniejszych świąt „Dzień postaci z bajek”. Ten dzień jest okazją do przypomnienia naszych ulubionych bajkowych bohaterów i wspaniałej zabawy. Jesteście gotowi? Zaczynamy.

1. Przeniesiemy się do bajkowej krainy witając się piosenką. Zaproście do wspólnej zabawy domowników, rodziców, rodzeństwo i spróbujcie zatańczyć wspólnie, starając się pokazywać gestami o czym mowa w piosence. Witajcie w naszej bajce

2. Zapraszamy teraz na „Domowy turniej bajkowych zagadek”. Poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o odczytanie zagadek. Za każdą dobrze rozwiązaną zagadkę możecie otrzymać punkt np. w postaci jednego klocka. Policzcie później swoje klocki, w ten sposób sprawdzicie, ile zagadek odgadliście.

Zagadki dla dzieci:

 • Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. Czerwony Kapturek
 • Jakie imiona mają, braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia
 • Jaka to dziewczynka, ma roboty wiele, a na wielkim balu gubi pantofelek. Kopciuszek
 • ·Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka. Dlatego też jej imię brzmiało … . Calineczka
 • ·Malutkie to ludziki, w bajkach występują, czerwone czapeczki na ich główkach zazwyczaj królują. Krasnoludki
 • 3.Czy ktoś tu mówił o krasnoludkach? Świetnie! Bo zapraszają nas do wspólnej zabawy przy muzyce. Postarajcie się zatańczyć tak jak na załączonym filmiku. Krasnoludki
 • 4. Krasnoludki trochę zmęczyły nas skakaniem. Możemy chwilę odpocząć, bo do zabawy zapraszają nas „Świnka i wilk”. Rodzic siada z tyłu, przed sobą ma plecy dziecka, na których wykonuje masażyk, zgodnie z treścią wiersza. Potem następuje zamiana ról.

 Przez łąkę biegnie świnka różowa (dłoń zaciśnięta w pięść, naciskamy z wyczuciem na plecy dziecka)

Patrzy dookoła, gdzie by się schować (dłonie wędrują bokami pleców)

Na sobie już oddech wilka czuje (dmuchamy delikatnie w szyję)

Myśli, co zrobić… - Domek zbuduję! (palcem wskazującym rysujemy kontur domku)

Miesza zaprawę, cegły układa- (otwartą dłonią wykonujemy koliste ruchy)

Dom na schronienie świetnie się nada!

5. Kolejna zagadka dla wszystkich dzieci i nie tylko. Spróbujcie teraz posłuchać fragmentów różnych piosenek. Waszym zadaniem jest odgadnąć, z której bajki pochodzą Z jakiej bajki ta piosenka

6. Próbujemy odgadnąć „Czyje to oczy?” Czyje to oczy

7. Kto kryje się w cieniu? Kto się kryje w cieniu

8. Quiz obrazkowy dla dzieci, zgadnijcie, z której bajki jest ta postać: Z jakiej bajki ta postać

 

Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci, dobrze wiecie,
że Was bajka pokochała!
A postacie z różnych bajek
znacie przecież doskonale!!!

 

Myślę, że z proponowanymi zadaniami poradziliście sobie świetnie. Czeka nas jeszcze bajkowe popołudnie… Możecie wybrać z podanych propozycji tą która, najbardziej Wam się podoba. Możecie również poprosić mamę, tatę lub rodzeństwo o przeczytanie waszej ulubionej bajeczki.

 

Propozycje bajek dla dzieci:

„Bolek i Lolek mali filmowcy” Bolek i Lolek

„Reksio żeglarz” Reksio

 

Życzymy wspaniałej i bajecznej zabawy! Zajrzyjcie jeszcze na stronę główną. W Zakładce „aktualności” czekają na Was jeszcze inne niespodzianki.

 

PROPOZYCJE  ZABAW NA ŚRODĘ 04.11.2020

Witajcie przedszkolaki!

Dziś temat dnia: „Jaś i Małgosia”

 1. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI

Przybory: taśma malarska, krążki, plastikowe filiżanki, książeczki dla dzieci, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer przedszkolaków”. Dziecko chodzi w sposób podany przez rodzica: wysoko unosi kolana, na piętach, na palcach itp.

2. Zabawa z elementem równowagi „Podaj herbatę”. Rodzic z dzieckiem stoją w przeciwległych końcach pokoju, przed linią z naklejonej taśmy malarskiej. Zadaniem dziecka jest zanieść herbatę rodzicowi – marsz z plastikową filiżanką na krążku. Po podaniu herbaty dziecko wraca na miejsce. Teraz rodzic zanosi herbatę dziecku.

3. Ćwiczenie tułowia „Podaj książeczkę”. Dziecko z rodzicem siedzą w rozkroku w parach, dotykają się plecami. Podają sobie książeczkę raz z jednej strony, raz z drugiej.

4. Ćwiczenie rozluźniające. Dziecko ruchem naśladuje strzepywanie muchy z rąk i nóg.

5. Leżenie tyłem na dywanie i słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Muzyka relaksacyjna

2.Prezentacja bajki „Jaś i Małgosia”.

Jaś i Małgosia cz.1 

Jaś i Małgosia cz.2 

Jaś i Małgosia 

bajka do słuchania 

3.Wspólne wymyślanie bajki, której bohaterami będą: chłopiec – Jaś, dziewczynka – Małgosia i czarownica – Baba-Jaga. Rodzic może rozpocząć opowiadanie. Dziecko podaje swoje propozycje. Jeśli nie nawiąże do tekstu bajki Jaś i Małgosia, rodzic ją opowiada.

4.Zabawa słowna – wymienianie cech bohaterów bajki o Jasiu i Małgosi. Dziecko opowiada o postaciach występujących w bajce. Stara się nazywać ich cechy. Nawiązuje do wydarzeń z bajki. Rodzic wyjaśnia dzieciom znaczenie poszczególnych przymiotników.

5.Opowiastka ruchowa „Jaś i Małgosia”.

Dziecko w parze z rodzicem (chłopiec z dziewczynką) i za pomocą ruchu ilustrują słowa:

Pewnego dnia Jaś i Małgosia wybrali się na spacer do lasu (spacerują w parze, trzymając się za ręce). Najpierw szli bardzo wąską dróżką (idą bardzo blisko siebie), która potem zamieniła się w szeroką leśną drogę (idą jak najdalej od siebie, cały czas trzymając się za ręce). Po chwili na gałęzi zobaczyły wiewiórkę (spoglądają w górę). Małgosia pomachała jej rączką na powitanie („dziewczynka” udaje, że macha wiewiórce), za to Jaś zaczął zbierać rosnące przy drodze grzyby („chłopiec schyla się i udaje, że zbiera grzyby). Gdy dzieci zobaczyły przed sobą leśną polanę, szybko na nią wbiegły (podbiegają), rozłożyły koc i usiadły na nim (udają, że rozkładają koc i siadają na nim).

6.Zabawa plastyczna „Jasia i Małgosi” – pokoloruj obrazek dowolną techniką

7.Przypomnienie piosenki

„Wesołe przedszkole”

Kiedy Słońce świeci i gdy deszczyk pada,
idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu tupu tup.
Raźno do przedszkola idzie mały zuch.

Klocki, misie, lalki czekają od rana,
uśmiechem nas wita pani ukochana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja.
Wesoło skaczemy hopsa, hopsa sa.

A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie,
to nasze kółeczko zmienia się w słoneczko.
Śpiewamy piosenki tralalala.
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 03.11.2020

Witajcie przedszkolaki!

Dziś temat dnia: „O kocie, który chodził w butach”

1.Ćwiczenia poranne: Zestaw VI

Przybory: taśma malarska, krążki, plastikowe filiżanki, książeczki dla dzieci, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

1.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer przedszkolaków. Dziecko chodzi w sposób podany przez rodzica: wysoko unosi kolana, na piętach, na palcach itp.

2. Zabawa z elementem równowagi „Podaj herbatę”. Rodzic z dzieckiem stoją w przeciwległych końcach pokoju, przed linią z naklejonej taśmy malarskiej. Zadaniem dziecka jest zanieść herbatę rodzicowi – marsz z plastikową filiżanką na krążku. Po podaniu herbaty dziecko wraca na miejsce. Teraz rodzic zanosi herbatę dziecku.

3. Ćwiczenie tułowia „Podaj książeczkę”. Dziecko z rodzicem siedzą w rozkroku w parach, dotykają się plecami. Podają sobie książeczkę raz z jednej strony, raz z drugiej.

4. Ćwiczenie rozluźniające. Dziecko ruchem naśladuje strzepywanie muchy z rąk i nóg.

5. Leżenie tyłem na dywanie i słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Muzyka relaksacyjna

2.Prezentacja bajki o Kocie w butach.

Bajka "Kot w butach"

"Kot w butach" - do słuchania – bajka do słuchania

3.Wymienianie różnic między prawdziwym kotem, a kotem bajkowym. Dziecko wymienia je, odwołując się do konkretnych fragmentów bajki.

4.Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Jestem kotem”. Dziecko zamienia się w kota. Chodzi na czworakach, naśladuje picie mleka z miseczki, miauczy. Na hasło staje się bajkowym kotem w butach. Wstaje i chodzi, wysoko podnosząc kolana, jakby miało na nogach wysokie buty.

5.Zabawa słowna „Zdrobnienia” – podawanie zdrobnień do słowa kot. Dziecko wymyśla zdrobnienia słowa: kot (np.: koteczek, kiciuś, kitek, kotulek).

6.Zabawa manualna „Wąsy kota” – formowanie z drucików kreatywnych, uzupełnienie szablonu kota. Rodzic daje dziecku szablon głowy kota wycięty ze sztywnego papieru. W miejscu nosa w szablonie znajdują się 2 otwory. Zadaniem dziecka jest uformować z drucików kreatywnych wąsy kota, włożyć je w otwory i zagiąć przy pomocy rodzica.

7.Wykonanie ćwiczenia z Karty Pracy

Trzylatki Karty Pracy 1 str.25

Dziecko odszukuje w labiryncie właściwą drogę, którą czarodziej dojdzie do swojego kapelusza. Wspólna rozmowa na temat tego, kim jest czarodziej.

Czterolatki Karty Pracy 2 str. 33

Przeliczanie elementów, porównywanie ich wielkości.

8.Przypomnienie piosenki

„Wesołe przedszkole”

Kiedy Słońce świeci i gdy deszczyk pada,
idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu tupu tup.
Raźno do przedszkola idzie mały zuch.

Klocki, misie, lalki czekają od rana,
uśmiechem nas wita pani ukochana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja.
Wesoło skaczemy hopsa, hopsa sa.

A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie,
to nasze kółeczko zmienia się w słoneczko.
Śpiewamy piosenki tralalala.
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 02.11.2020

Witajcie przedszkolaki!

Wypoczęci i pełni energii po przerwie?

W tym tygodniu a dokładnie 05 listopada to jest czwartek obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. Dlatego w tym tygodniu zajęcia będą o bajkach.

Temat tygodnia: „W krainie bajek”

A dziś pobawimy się z Czerwonym Kapturkiem.

Dziś temat dnia: „Czerwony Kapturek”

1. Zabawa plastyczna „Kreska”.

Dziecko dostaje od rodzica kartkę z narysowaną na niej jedną kreską. Zadaniem dziecka jest skomponować wokół niej dowolny rysunek.

2. Zabawa ruchowa „Cyk, cyk”.

Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Naśladuje ruchy rodzica: skłony głowy w przód i w tył ze słowami cyk, cyk oraz skłony głowy na boki ze słowami bim-bam.

3. Ćwiczenia poranne: Zestaw VI

Przybory: taśma malarska, krążki, plastikowe filiżanki, książeczki dla dzieci, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer przedszkolaków”. Dziecko chodzi w sposób podany przez rodzica: wysoko unosi kolana, na piętach, na palcach itp.

2. Zabawa z elementem równowagi „Podaj herbatę”. Rodzic z dzieckiem stoją w przeciwległych końcach pokoju, przed linią z naklejonej taśmy malarskiej. Zadaniem dziecka jest zanieść herbatę rodzicowi – marsz z plastikową filiżanką na krążku. Po podaniu herbaty dziecko wraca na miejsce. Teraz rodzic zanosi herbatę dziecku.

3. Ćwiczenie tułowia „Podaj książeczkę”. Dziecko z rodzicem siedzą w rozkroku w parach, dotykają się plecami. Podają sobie książeczkę raz z jednej strony, raz z drugiej.

4. Ćwiczenie rozluźniające. Dziecko ruchem naśladuje strzepywanie muchy z rąk i nóg.

5. Leżenie tyłem na dywanie i słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Muzyka relaksacyjna

4. Teatrzyk sylwetowy na podstawie bajki o Czerwonym Kapturku.

Czerwony Kapturek -teatrzyk kukiełkowy

5. Wspólne wymyślanie innego zakończenia bajki o Czerwonym Kapturku. Dziecko zastanawia się, co mogło się wydarzyć, gdy Czerwony Kapturek wszedł do domu babci i zaczął rozmawiać z przebranym wilkiem.

6. Praca plastyczna „Stemplowany kapturek” – ozdabianie rysunku za pomocą stempelków. Dziecko otrzymuje kartkę z konturowym rysunkiem kapelusika (kapturka). Zadaniem dzieci jest ozdobić go czerwonymi stempelkami. Można je wykonać, maczając w czerwonej farbie kawałek gąbki, waty lub korka i odciskając na kartce. Rodzic prosi dziecko, aby starało się mieścić w konturze.

7. Bajka Czerwony Kapturek 

Czerwony Kapturek - bajka

8. Przypomnienie piosenki

„Wesołe przedszkole”

Kiedy Słońce świeci i gdy deszczyk pada,
idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu tupu tup.
Raźno do przedszkola idzie mały zuch.

Klocki, misie, lalki czekają od rana,
uśmiechem nas wita pani ukochana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja.
Wesoło skaczemy hopsa, hopsa sa.

A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie,
to nasze kółeczko zmienia się w słoneczko.
Śpiewamy piosenki tralalala.
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 30.10.2020

Witajcie przedszkolaki!

Dziś zaczniemy od zabaw ruchowych.

Dziś temat dnia: „Gazetowe kałuże”

1.Ćwiczenia poranne: Zestaw IX.

Przybory: 3 krążki do ćwiczeń gimnastycznych (kolorowe kółka z papieru), kolorowa szarfa (tasiemka) dla dziecka, nagranie spokojnej muzyki.

1.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przedszkolaki maszerują”.

Kiedy rodzic woła: Tup, tup!, dziecko maszeruje dookoła dywanu. Na hasło: Hop, hop! dziecko podskakuje na obu nogach w miejscu.

2.Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Krople duże i małe”.

Dziecko stoi na hasło: Krople duże dziecko wspina się na palcach nóg, na hasło: Krople małe dziecko wykonuje przysiad podparty.

3.Ćwiczenie równowagi „Po kamieniach przez strumyk”.

Rodzic rozkłada na dywanie 3 krążki. Dziecko przechodzi po nich jedno za drugim.

4. Ćwiczenie skoczne „Skakały krasnale od grzybka do grzybka”.

Na dywanie leżą 2 małe krążki, dziecko-krasnal przeskakuje obunóż z krążka na krążek.

5. Ćwiczenie zręcznościowe „Przekładamy szarfę”.

Dziecko otrzymuje szarfę. Przekłada ją, zaczynając od głowy, a kończy na nogach. Następnie zmienia kierunek przekładania: zaczyna od nóg, a kończy na głowie.

6. Ćwiczenie uspokajające.

Dziecko leży na dywanie i słucha spokojnej muzyki.

Muzyka relaksacyjna

2. Zabawa logorytmiczna „Kałuże”.

Dziecko powtarza rymowankę za rodzicem, jednocześnie tupiąc rytmicznie nogami.

Małe chmury, duże chmury – zrobił nam się dzień ponury.

Nocą były wielkie burze i powstały wnet kałuże.

Cały dzień więc dzisiaj noszę ulubione swe kalosze.

3. Rozmowa na temat treści wierszyka. Wyjaśnienie, jak wygląda ponury dzień.

4. Wydzieranka „Gazetowe kałuże” – przypomnienie zasad posługiwania się klejem.

Dziecko wydziera kawałki gazety i nakleja je na kartkę A3. Rodzic przypomina dziecku o zasadach posługiwania się klejem.

5. Zabawa naśladowcza „Odgłosy pogody” – wydobywanie dźwięków naśladujących odgłosy przyrody za pomocą różnych przedmiotów.

Rodzic daje dziecku różne przedmioty (gazety, torebki foliowe, grzechotki, woreczki), za pomocą których będzie naśladowało odgłosy przyrody (deszcz – silny, drobny, grzmoty, wichurę…).

6.Przypomnienie piosenki

Do przedszkola idzie maluch

„Do przedszkola idzie maluch”

słowa:  U. Piotrowska
muzyka: M. Melnicka- Sypko
wraz z zabawą ilustracyjną

I. Do przedszkola idzie maluch
Tup, tup, tup, tup.
Wszyscy dziś malucha chwalą
Tup, tup, tup, tup.

II. Zna wierszyki i piosenki
La, la, la, la.
Zawsze chodzi uśmiechnięty
La, la, la, la.

III. Podskakują razem dzieci
Hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawią się najlepiej
Hop, hop, hop, hop.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

 PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 29.10.2020

Witajcie przedszkolaki!

Dziś temat dnia: „Wieje wiatr”

1.„Chmurka” – wycinanie nożyczkami po śladzie – nauka prawidłowego chwytu nożyczek.

2.Ćwiczenia poranne: Zestaw IX.

Przybory: 3 krążki do ćwiczeń gimnastycznych (kolorowe kółka z papieru), kolorowa szarfa (tasiemka) dla dziecka, nagranie spokojnej muzyki.

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przedszkolaki maszerują”.

Kiedy rodzic woła: Tup, tup!, dziecko maszeruje dookoła dywanu. Na hasło: Hop, hop! dziecko podskakuje na obu nogach w miejscu.

 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Krople duże i małe”.

Dziecko stoi na hasło: Krople duże dziecko wspina się na palcach nóg, na hasło: Krople małe dziecko wykonuje przysiad podparty.

 • Ćwiczenie równowagi „Po kamieniach przez strumyk”.

Rodzic rozkłada na dywanie 3 krążki. Dziecko przechodzi po nich jedno za drugim.

 • Ćwiczenie skoczne „Skakały krasnale od grzybka do grzybka”.

Na dywanie leżą 2 małe krążki, dziecko-krasnal przeskakuje obunóż z krążka na krążek.

 • Ćwiczenie zręcznościowe „Przekładamy szarfę”.

Dziecko otrzymuje szarfę. Przekłada ją, zaczynając od głowy, a kończy na nogach. Następnie zmienia kierunek przekładania: zaczyna od nóg, a kończy na głowie.

 • Ćwiczenie uspokajające.

Dziecko leży na dywanie i słucha spokojnej muzyki.

Muzyka relaksacyjna

3.Zabawa oddechowa „Głęboki wdech i wydech”.

Dziecko dmucha na paski bibuły/chusteczki higienicznej zawieszone na nitkach na stojaku.

4.Zabawa badawcza „Wiatrak” – doświadczalne odczucie podmuchu wiatru – rozwijanie wrażliwości czuciowej, doprowadzenie do zrozumienia przez dzieci, czym jest wiatr.

Rodzic włącza wiatrak. Dziecko podchodzi do niego, żeby poczuć na sobie podmuchy powietrza (wiejącego wiatru).

Rozmowa na temat wiatru. Dziecko dzieli się swoimi doświadczeniami. Co czułeś/aś, gdy stałeś/aś blisko wiatraka? Spróbuj powiedzieć, co to jest wiatr. Co się dzieje na dworze, gdy wieje silny wiatr? Dlaczego wiatr może być niebezpieczny?Czy wiatr może być pożyteczny? Kiedy?

5.Wykonanie ćwiczenia z Karty Pracy 1 Trzylatki str. 10

Oglądanie ilustracji, wnioskowanie na temat oznak wiejącego wiatru. Dziecko przygląda się ilustracji i wyjaśnia, po czym można poznać, że na dworze wieje wiatr. Odciska na listkach paluszki umoczone w farbie.

Czterolatki str. 18

Wykonaj ćwiczenie według polecenia.

6.Zabawa naśladowcza (ćwiczenie logopedyczne).

Dziecko naśladuje dźwięki wiatru – delikatnego i silnego.

7.Zabawa manualna „Wytnij kropelkę” – wycinanie dużych kropli.

Dziecko wycina duże krople.

8.Zabawy dźwiękonaśladowcze z gazetą – naśladowanie odgłosów deszcz i wiatru.

Dziecko uderza palcami w gazetę (trzyma w dłoni lub położoną na podłodze), naśladując padający deszcz. Potem zwija i gniecie gazetę w dłoniach, naśladując szum wiatru.

9.Przypomnienie piosenki

Do przedszkola idzie maluch

„Do przedszkola idzie maluch”

słowa:  U. Piotrowska
muzyka: M. Melnicka- Sypko
wraz z zabawą ilustracyjną

I. Do przedszkola idzie maluch
Tup, tup, tup, tup.
Wszyscy dziś malucha chwalą
Tup, tup, tup, tup.

II. Zna wierszyki i piosenki
La, la, la, la.
Zawsze chodzi uśmiechnięty
La, la, la, la.

III. Podskakują razem dzieci
Hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawią się najlepiej
Hop, hop, hop, hop.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 28.10.2020

Drodzy Rodzice!

Pamiętajcie podajemy propozycje zabaw i zajęć wybierajcie te zadania, które zainteresują Wasze pociechy.

Witajcie przedszkolaki!

Zaczynamy

Temat dnia: „Jesienny spacer”

 1. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IX.

Przybory: bębenek.

I.

1. Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe „Pada deszczyk, pada”.

Dziecko maszeruje w rożnych kierunkach. Na hasło: „Deszczyk pada” zatrzymuje się, unosi ręce do góry i chwyta własne dłonie. Zabawę powtarzamy 2 razy.

2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Olbrzym i Tomcio Paluszek”.

Dziecko chodzi w rożnych kierunkach. Na hasło: „Nadchodzi olbrzym” dziecko idzie ociężale, na hasło: „Tomcio Paluszek pod listkiem” wykonuje przysiad i rozgląda się dookoła.

II.

3. Ćwiczenie kształtujące ręce „Wiatraczek”.

Dziecko na hasło: „Wiatrak kręci skrzydłami” dziecko zatacza rękoma koła. Zabawę powtarzamy 3 razy.

4. Ćwiczenie kształtujące tułów.

Dziecko stoi w lekkim rozkroku, chwyta się w pasie i przechyla tułów na jeden i na drugi bok.

5. Ćwiczenie skoczne „Małpka na trampolinie”.

Dziecko skacze obunóż, na zmianę nisko i wysoko, zgodnie z hasłem rodzica, który podaje też tempo skoków, grając na bębenku.

III.

6. Ćwiczenie uspokajające.

Dziecko siada na dywanie, wyciąga jedną rękę do przodu i rysuje nią w powietrzu zakręconą muszlę ślimaka.

2.Zabawa dydaktyczna „Przyczyna i skutek” – oglądanie obrazków przedstawiających różną pogodę.

Rodzic pokazuje dziecku obrazki przedstawiające rożną pogodę: burzę, wiatr, deszcz, słońce. Rozmawia z dzieckiem na temat konieczności dostosowania ubioru do pogody: Jak ubieramy się, gdy na dworze pada deszcz? Co zabieramy ze sobą? Dlaczego wkładamy kalosze? Jak ubieramy się, gdy jest ciepło i świeci słońce? Jaka jest dzisiaj pogoda?

3.Zabawa dydaktyczna „Co wybrać?” – praktyczne ćwiczenia w wyborze ubioru w zależności od pogody.

Dziecko z ubrań i przedmiotów swojej garderoby(np.: peleryna, słomkowy kapelusz, parasol, klapki, kalosze, lornetka, szalik, okulary przeciwsłoneczne) wybierają te, które należy włożyć lub zabrać ze sobą na spacer. Pogodę, jaka jest podczas spaceru, określa rodzic, np.: Pada deszcz i wieje wiatr. Świeci słońce. Jest bardzo zimno i pada śnieg.

4.Wykonanie ćwiczenia z Karty Pracy 1.

Trzylatki str. 9

Dziecko koloruje parasol i ubrania, które Trampolinek powinien włożyć na jesienny spacer.

Czterolatki str. 17

Dziecko rysuje pośladzie.

5. Rozmowa na temat bezpiecznego zachowania się podczas burzy, silnego wiatru lub mgły.

Dziecko wspólnie z rodzicem zastanawiają się, na co trzeba uważać, gdy na dworze zastanie nas burza, zerwie się silny wiatr lub jest mgła. Co się dzieje na dworze, gdy jest burza (wieje silny wiatr)? Jak wyglądają wtedy drzewa? Jak zachowują się ptaki? Jak wygląda mgła? Dlaczego podczas mgły kierowcy muszą szczególnie uważać? Na co trzeba uważać podczas burzy? Dlaczego w taką pogodę lepiej pozostać w domu?

6.Zabawa ruchowa „Mały deszcz, duży deszcz, burza”.

Dziecko siedzi na podłodze. Stuka palcami o podłogę, naśladuje odgłosy padającego deszczu: najpierw małego (stuka delikatnie), potem coraz silniejszego (stuka mocniej), a na końcu burzy i grzmotów (uderza całymi dłońmi o podłogę).

7.„Tańczące kalosze” – słuchanie i nauka piosenki „Tańczące kalosze”. Zabawy rytmiczne do tekstu i melodii piosenki.

„Tańczące kalosze”

Słowa: Urszula Piotrowska

Muzyka: Magdalena Melnicka-Sypko

1. Tańczą, tańczą dwa kalosze

w błocie i w kałuży.

Słonko zerka obrażone –

chyba się zachmurzy.

Ref. Oj, dana chlap, chlapu chlap.

Oj, dana chlap, chlapu chlap. 

2. I już deszczyk leci z chmurek,

tańczy z kaloszami.

Krople deszczu podśpiewują:

bal jesienny mamy.

Ref. Oj, dana kap, kapu kap.

Oj, dana kap, kapu kap. 

Rozmowa na temat treści piosenki.

Nauka piosenki „Tańczące kalosze”. Rodzic rozpoczyna od prostego refrenu. Dziecko stoi przed rodzicem i naśladuje jego ruchy.

Na każde chlap przypada jedno tupnięcie.

Rodzic i dziecko wspólnie śpiewają 2–3 razy refren. Następnie rodzic sam śpiewa zwrotkę i pokazuje, jak słoneczko obrażało się na kalosze (odwraca się lekko bokiem z obrażoną miną i założonymi rękami).

Inscenizacja piosenki. Rodzic ustala, że dziecko jest kaloszami i w czasie trwania pierwszej zwrotki podskakuje, tańczy, tupie i cieszy się deszczem. Wykonuje ruchy według własnego pomysłu lub pokazywane przez rodzica. Rodzic odgrywa w pierwszej zwrotce rolę obrażającego się słońca. Słysząc refren, dziecko obraca się w stronę rodzica. Patrzy na niego i wykonują ruchy:

Oj, dana – jedna ręka szerokim zamachem opiera się na biodrze

chlap, – tupnięcie jedną nogą

chlapu chlap. – trzy tupnięcia naprzemienne, każde przypada na jedną sylabę

Oj, dana – jw. tylko ruch wykonuje druga ręka

chlap, – jw.

chlapu chlap. – jw.

W czasie trwania drugiej zwrotki rodzic zamienia się w kropelkę, i tańczy z dzieckiem Dziecko z rodzicem mogą tańczyć dowolnie: solo lub w kółeczku.

Powrót refrenu powoduje zatrzymanie się i znów obrócenie się w stronę rodzica. Tym razem zamiast słowa chlap jest kap, które dziecko za każdym razem wyklaskuje.

Jeżeli dziecko jest zmęczone, naukę drugiej zwrotki można przeprowadzić w innym czasie.

Na zakończenie rodzic oznajmia, że kalosze urwisy bardzo się zmęczyły „kałużowym” tańcowaniem. Teraz udają się na odpoczynek na swoje miejsce – dziecko zwija się w kłębek na podłodze i przez chwilę leży w ciszy.

8. Spacer – obserwacja pogody, trening samoobsługi (ubieranie i rozbieranie się).

9. Zabawa plastyczna „Plastelinowe kropelki” – lepienie z plasteliny kropelek deszczu i układanie ich na papierowych talerzykach.

10. Zabawa ruchowa „Ciepło – zimno” – rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Rodzic pokazuje dziecku 2 kartki – żółtą i niebieską. Gdy podniesie do góry kartkę żółtą, oznaczającą ciepło, dziecko kładzie się na podłodze i udaje, że wygrzewa się w słońcu. Gdy w górze jest kartka niebieska – przykuca i kuli się, jakby było mu zimno. Rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

11.Przypomnienie piosenki

Do przedszkola idzie maluch

„Do przedszkola idzie maluch”

słowa:  U. Piotrowska
muzyka: M. Melnicka- Sypko
wraz z zabawą ilustracyjną

I. Do przedszkola idzie maluch
Tup, tup, tup, tup.
Wszyscy dziś malucha chwalą
Tup, tup, tup, tup.

II. Zna wierszyki i piosenki
La, la, la, la.
Zawsze chodzi uśmiechnięty
La, la, la, la.

III. Podskakują razem dzieci
Hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawią się najlepiej
Hop, hop, hop, hop.

Życzymy miłej zabawy!

Wasze Panie

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 27.10.2020

 

Witajcie przedszkolaki!

 

W tym tygodniu temat jest „Kapryśna pogoda”. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy.

 

A więc zaczynamy

 

Temat dnia: „Kropelki deszczu”

1.Zabawa ortofoniczna „Wiatr i deszcz”. Dzieci naśladują odgłosy małego deszczu i ulewy, delikatnego wiatru i wichury.

2.Zabawa dydaktyczna „Czego brakuje?”. Rodzic układa w rzędzie kilka zabawek. Dziecko przygląda się im i stara się je zapamiętać. Następnie zamyka oczy, a rodzic chowa jedną z zabawek. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, której brakuje.(Dzieci bardzo lubiły tą zabawę w przedszkolu).

3.Teraz troszkę się poruszamy. Ćwiczenia poranne: Zestaw IX

 

Przybory: 3 krążki do ćwiczeń gimnastycznych (kolorowe kółka z papieru), kolorowa szarfa (tasiemka) dla dziecka, nagranie spokojnej muzyki.

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przedszkolaki maszerują”.

 

Kiedy rodzic woła: Tup, tup!, dziecko maszeruje dookoła dywanu. Na hasło: Hop, hop! dziecko podskakuje na obu nogach w miejscu.

 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Krople duże i małe”.

 

Dziecko stoi na hasło: Krople duże dziecko wspina się na palcach nóg, na hasło: Krople małe dziecko wykonuje przysiad podparty.

 • Ćwiczenie równowagi „Po kamieniach przez strumyk”.

 

Rodzic rozkłada na dywanie 3 krążki. Dziecko przechodzi po nich jedno za drugim.

 • Ćwiczenie skoczne „Skakały krasnale od grzybka do grzybka”.

 

Na dywanie leżą 2 małe krążki, dziecko-krasnal przeskakuje obunóż z krążka na krążek.

 • Ćwiczenie zręcznościowe „Przekładamy szarfę”.

 

Dziecko otrzymuje szarfę. Przekłada ją, zaczynając od głowy, a kończy na nogach. Następnie zmienia kierunek przekładania: zaczyna od nóg, a kończy na głowie.

 • Ćwiczenie uspokajające.

 

Dziecko leży na dywanie i słucha spokojnej muzyki.

 

Muzyka relaksacyjna

4.Zabawa słuchowa. Dziecko wystukuje kredkami lub patyczkami o blat stolika rytm padającego deszczu. Nadaje mu rożne tempo i rożne natężenie (szybko, wolno, mocno, delikatnie).

5.Rozmowa z dzieckiem „Co nam daje deszcz?”. Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się na temat deszczu: Czy lubi deszcz? Dlaczego? Za co nie lubi deszczu? Dlaczego deszcz jest potrzebny? Co by było, gdyby deszcz przestał padać?

6.Praca plastyczna „Deszcz”. Dziecko maluje na kartce A3 farbą plakatową krople deszczu. Rodzic włącza podkład muzyczny.Podkład muzyczny

7.Rozmowa na temat pracy. Dziecko opowiada, jaki deszcz namalował – spokojny, drobny czy ulewę. Mówi, jakiego koloru farb użyły.

8.Przypomnienie piosenki

 

Do przedszkola idzie maluch

 

„Do przedszkola idzie maluch”

 

słowa:  U. Piotrowska
muzyka: M. Melnicka- Sypko
wraz z zabawą ilustracyjną

 

I. Do przedszkola idzie maluch
Tup, tup, tup, tup.
Wszyscy dziś malucha chwalą
Tup, tup, tup, tup.

 

II. Zna wierszyki i piosenki
La, la, la, la.
Zawsze chodzi uśmiechnięty
La, la, la, la.

 

III. Podskakują razem dzieci
Hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawią się najlepiej
Hop, hop, hop, hop.

 

Życzymy miłej zabawy!

 

Wasze Panie

 

 

 

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 30.06.2020

Witajcie kochane przedszkolaki i rodzice

To już ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym. Chciałam Wam wszystkim podziękować za współprace mimo tak ciężkiego okresu jaki teraz zapanował, a w szczególności tym rodzicom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w pracę i pomoc na rzecz grupy i przedszkola – serdecznie Wam DZIĘKUJĘ.

Zaczynają się wakacje, tak więc:

 

Drogie Dzieci!

Pojedziemy na wakacje

Razem z mamą, razem z tatą,

Zabierzemy piłkę, namiot

I skakankę. Co Ty na to?

W góry, lasy lub nad morze,

Każdy jedzie tam gdzie może.

Bliżej słońca, bliżej wody,

By się kąpać dla ochłody

Słońca, woda, las już czeka,

Wszystkie dzieci woła

Zabawimy się wesoło

Przed powrotem do przedszkola.

 

Wszystkim Wam życzę

Słonecznych, pogodnych, bezpiecznych i roześmianych wakacji. Odpoczywajcie w ciepłym słońcu i ładnej pogodzie i „ładujcie akumulatory”, abyście po wakacjach wrócili do przedszkola szczęśliwi, wypoczęci i pełni energii.

Do zobaczenia – pa pa pa buziaków sto dwa.

Wasza pani Blanka

 

 Tematyka dnia: Nad morzem

 1.„Fale” – wyklejanka z kolorowego papieru, doskonalenie małej motoryki.

Rodzic recytuje wiersz A. Frączek Bałwan na plaży

 

Co ten bałwan tutaj robi?!

Dawno już stopniały lody.

Woda ciepła niczym zupa,

A na plaży straszny upał!...

Biedak się w kałużę zmieni!

Nie doczeka tu jesieni!!!

Może schować go w lodówce?

Bo jak nie, to zniknie wkrótce!

Buja się na morskich falach,

Coś porykuje z dala,

Tańczy sobie wśród kamieni,

Nawet się troszeczkę pieni…

Lecz nie pieni się ze złości.

Bałwan pieni się z radości!

On się świetnie czuje w lecie,

Bo to bałwan morski przecież.

Rodzic pyta: O jakim bałwanie mowa?. Następnie rodzic wraz z dzieckiem ogląda fotografie przedstawiające morze i reprodukcje obrazów marynistycznych. Proponuje dziecku wykonanie morskich fal z bałwanami.

Na tacy jest przygotowany papier kolorowy, podarty ręcznie na długie pasy. Rodzic zwraca uwagę na paski: jedna krawędź paska jest niebieska, druga ma białe poszarpane końce. Rodzic nakleja paski wzdłuż kartki od góry, tak aby kolejny nachodził postrzępioną, białą krawędzią na poprzedni.

Dziecko pracuje według wzoru, okleja całą kartkę, podziwia fale morskie z bałwanami. Rodzic odkłada wykonaną pracę, będzie to podkładka pod pracę plastyczną.

 Szum Morza Bałtyckiego

zabawa z pokazywaniem Oto Morze Bałtyckie jest Zabawa z pokazywaniem

"Dlaczego Bałtyk jest słony" - polska legenda

 2.Trzylatki:

Praca z Karty Pracy część 2 strona 39 – kształtowanie umiejętności wypowiadania się zdaniami, przeliczanie i odwzorowywanie liczby za pomocą symboli.

Rodzic pyta: Gdzie pojechały dzieci na wakacje?; W jaki sposób spędzają tam czas?; Jak inaczej można bawić się na plaży?. Prosi, by dziecko odszukało wszystkie foremki do piasku i je pokolorowało. Na końcu dziecko liczy foremki i rysuje w ramce tyle kresek, ile jest foremek.

Czterolatki:

„Gdzie można to znaleźć?” – praca z Karty Pracy część 2 strona 50.

„Wakacje nad morzem” – praca z Karty Pracy część 2 strona 51.

Dziecko opowiada, co przedstawiają ilustracje. Odnajduje na nich takie same elementy.

3. „Plaża” – poznanie charakterystycznych cech krajobrazu morskiego oraz sposobów spędzania czasu nad morzem.

Grabki w łapki (Małgorzata Strzałkowska)

Szumią rzeki i jeziora,

że na grabki przyszła pora.

Babkowicze i babkarze!

Grabki w łapki! Czas na plażę!

Jeśli chrapkę masz na babkę,

Zrób w wiaderku z piasku papkę,

Uklep, by nie było dziury,

Chwyć wiaderko dnem do góry,

Po czym zrób grabkami trach!

I już babka mknie na piach.

Dla malucha i stulatka

Babki to nie lada gratka.

Babkowicze i babkarze!

Grabki w łapki! I na plażę!

Rodzic pyta: O jakich babkarzach mowa w wierszyku?; Jak się robi babki z piasku?; Co można jeszcze robić na plaży?.

Dziecko otrzymuje kopertę, a w niej pocztówka z nadmorskim widokiem. Każda pocztówka pocięta jest na 2–4 części w zależności od umiejętności dziecka. Dziecko składa obrazek, wypowiada się na jego temat.

5. „Morskie przygody” – zapoznanie z piosenką, nauka słów i melodii. Morskie przygody

Morskie przygody (sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko)

Już od dawna o tym marzę,

żeby dzielnym być żeglarzem

i popłynąć w świat nieznany

przez trzy wielkie oceany! (x 2)

Może spotkam gdzieś syrenkę

i zaśpiewam z nią piosenkę.

Latającą znajdę rybę,

pogawędzę z wielorybem. (x 2)

Ponurkuję z morskim żółwiem,

bo nurkować bardzo lubię.

A rekina minę grzecznie,

bo to zwierzę niebezpieczne. (x 2)

A gdy mama do mnie powie:

„Czas, by wrócił twój żaglowiec.”

Zaraz wrócę, daję słowo,

i popłynę jutro znowu! (x 4)

 

 1. 1.„Piasek” – zabawy badawcze w ogrodzie, poznawanie cech fizycznych piasku. Wdrażanie do

empatii, kształtowanie świadomości uczuć i przeżyć innych.

Próby rozpuszczania piasku i cukru w wodzie (do wykorzystania: przezroczyste kubeczki plastikowe, kuweta z piaskiem, pojemnik z cukrem, łyżeczki). Doświadczanie zmysłem dotyku suchego i mokrego piasku. Rysowania patykiem na mokrym i suchym piasku. Lepienie bab piaskowych z mokrego i suchego piasku. Zabawy w piaskownicy.

6. „Pieski i kotki” – zabawa z elementem czworakowania.

Piesek – dziecko i kotek – rodzic. Gdy tempo gry na bębenku/klaskanie jest szybkie, na spacer wychodzi piesek, a gdy tempo jest wolne, wychodzi kotek. Po chwili zamiana ról.

7. „Żaglówki” – ćwiczenia oddechowe, utrwalanie właściwego toru oddechowego.

Dziecko samodzielnie konstruuje żaglówkę. W kawałek styropianu wkłada słomkę, przykleja do niej kawałek kolorowego papieru. Następnie bawią się przy stoliku, na których stoi miska z wodą. Dziecko kładzie swoją żaglówkę i na wodę i wraz z rodzicem urządzają wyścigi. Żaglówki poruszają się, gdy w nie dmuchamy bezpośrednio lub przez słomkę.

Żaglówkę możemy wykonać z kartki papieru techniką orgiami, z pomocą rodzica.

Jak zrobić Papierowy Statek Origami Papierowy statek

 Origami łódeczka

 

Bezpieczne wakacje

W dzisiejszym dniu poznamy zasady bezpiecznego pobytu na wodą oraz kąpieli słonecznych.

 Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje PKP - Bezpieczeństwo nad wodą 

Wakacje nad morzem - zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą| Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje na plaży. Zasady. Film edukacyjny dla dzieci

Jak chronić skórę przed słońcem odc 1 | Myszka w Paski  Bezpieczeństwo na słońcu

Czyściochowo - odc. 5 Wyścig Gładzia

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 29.06.2020

Witajcie moje przedszkolaki

Zbliżamy się do końca wspólnie spędzanego czasu, ale mam nadzieję, że jeszcze macie siłę na kilka zabaw, które dla Was przygotowałam.

Tematyka dnia: Piękna Polska nasza cała

1.„Zabawy kolorami” – obserwowanie tworzonych efektów plastycznych, usprawnianie mięśni dłoni poprzez zabawy z plasteliną.

Rodzic zaprasza dziecko do zabawy z kolorami. Rozmawia z dzieckiem na temat jego wcześniejszych doświadczeń – zabawy z farbami: Jak się zachowały kolory?; Co się działo, co można było zaobserwować?; Jakie kolory powstawały?. Rodzic zaprasza do łączenia plasteliny w różnych kolorach (dwóch, trzech kolorów), lepienia wałków, kulek, sprawdzania, czy powstają nowe kolory, obserwowania nowych form plastycznych.

2.„Oto nasza Polska cała” – utrwalanie znajomości nazwy kraju, jego stolicy oraz głównej rzeki.

Rodzic prezentuje dziecku fizyczną mapę Polski. Prosi dziecko o podzielenie się wrażeniami. Czy wie, co ta mapa przedstawia? Co na mapie oznaczają zielone plamy, a co czerwone? Czym są niebieskie niteczki i plamki, których dużo jest na mapie? Rodzic wskazuje dziecku Wisłę, za pomocą latarki oświetla jej bieg na mapie.

3.„Płynie Wisła, płynie” – słuchanie fragmentu książki Cz. Janczarkiego, rozwijanie wiedzy o Polsce.

Płynie Wisła, płynie

Czesław Janczarski

Na Baraniej Górze

Srebrne źródło błyska.

Dwie Wisełki pluszczą,

Powstała z nich Wisła. (rodzic wskazuje za pomocy światła, które to miejsce na mapie, dziecko mocują zdjęcie Baraniej Góry. Wisła ma początek w górach)

Płynie do Krakowa

Przez wioski i miasta.

W Krakowie na rynku

dziś lajkonik hasa. (dziecko wraz z rodzicem oznaczają na mapie Kraków, oglądają zdjęcie Lajkonika)

Trzeba minąć most w Puławach,

Cel podróży to Warszawa.

Śmiało naprzód żeglujemy,

Powita nas gród Syreny. (dziecko wraz z rodzicem oznaczają na mapie Warszawę, oglądają zdjęcie Syrenki)

Żaglóweczka sunie lekko,

Spójrz, już morze niedaleko.

Słona fala zmywa plażę

I muszelkę niesie w darze. (dziecko wraz z rodzicem oznaczają na mapie Gdańsk i oglądają zdjęcie statku w porcie)

 Rzeka Wisła

O powstaniu Wisły - legenda

Lajkonik

Królowa Bałtyku Jurata

Wars i Sawa - legenda

4. .„Wycieczka wzdłuż Wisły” – poznawanie charakterystycznych elementów dla regionów. Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę wzdłuż Wisły i pyta: Czym popłyniemy? – dziecko podaje swoje pomysły. Słychać szum potoku Szum potokubeczenie owiec

Rodzic mówi: Jesteśmy w górach, stąd Wisła wypływa, w górach na halach pasą się owce. Dziecko zamienia się w owieczkę, chodzi na czworakach. Na znak dzwonka podchodzą do rodzica -bacy, beczą „beee, beee, beee”. Rodzic zmienia miejsce i znowu daje sygnał dzwoneczkiem, owieczka zawsze idzie za bacądzwoneczek

Następnie dziecko z rodzicem wsiadają do łódek i płyną dalej.

Słychać szum przepływającej rzeki, szum płynącej rzeki

fragment piosenki Krakowiaczek jeden fragment piosenki

Rodzic mówi: Jesteśmy w Krakowie.Jednym z symboli Krakowa jest smok wawelski. Kraków słynie także z lajkonika. Lajkonik to brodaty Tatarzyn na koniu. Przemierza ulice Krakowa i dotyka mieszkańców buławą, kogo dotknie ten będzie miał szczęście. Dziecko zamienia się w lajkonika. Rodzic zakłada lajkonikowi brodę (wata na gumce/sznurku/tasiemce), koniem jest szczotka. Rodzic wyklaskuje fragment piosenki Krakowiaczek jeden, najpierw wolno, potem coraz szybciej. fragment piosenki

Po zabawie dziecko wraz z rodzicem znów wsiadają do łódek, płyną dalej. Słychać szum przepływającej rzeki szum płynącej rzeki

samochody, gwar wielkomiejskigwar miejski

Rodzic mówi: Dojechaliśmy do Warszawy, to nasza stolica, piękna i nowoczesna. W Warszawie jest metro. Dziecko z rodzicem tworzą pociąg, poruszają się szybko, wolno, w zależności od tempa piosenkipiosenka

Później znów wsiadają do łódek, płyną dalej: słychać szum przepływającej rzeki szum płynącej rzeki syreny statków. syreny statków

Rodzic mówi: Dopłynęliśmy do Gdańska, tutaj Wisła kończy swój bieg i wpada do morza.

 

– Masażyki –dziecko kładzie się na brzuchu, dłonie wkłada pod brodę, a rodzic masuje.

Rzeczka (Julian Tuwim)

Płynie, wije się rzeczka. (na plecach rysujemy linię falistą)

Tu się srebrzy, (delikatnie drapiemy) tam ginie. (wkładamy palce za kołnierz)

A tam znowu wypłynie. (przenosimy dłoń pod pachę dziecka i szybko wyjmujemy)

 Wycieczka po Polsce

Poznaj miasta Polski wirtualna wycieczka po Polsce Wycieczka po Polsce

5.Zabawy na świeżym powietrzu.

6. „Nasze kolorowanki” – doskonalenie umiejętności trzymania narzędzia pisarskiego, cierpliwe wykonanie pracy. Rodzic zwraca uwagę na prawidłowy chwyt kredki, motywuje dziecko do dokładnej i estetycznej pracy. Indywidualny kontakt z dziećmi, wskazywanie i podawanie nazw kolorów, argumentowanie swoich wyborów, próby temperowania kredek.

 

Bezpieczne wakacje

W dzisiejszym dniu poznamy zasady bezpiecznego przebywania w lesie.

ZoZi - Bezpieczne wakacje

PORADNIK LEŚNEGO SAVOIR - VIVRE przed weekendowym wyjściem do lasu - MINISTERSTWO ŚRODOWISKA Zachowanie w lesie

Jak powinniśmy zachowywać się w lesie - 123 edukacja Zachowanie w lesie1

Bezpieczne wakacje PKP - Bezpieczeństwo w lesie

 

Pozdrawiam Wasza Pani Blanka

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 26.06.2020

Witajcie kochani

Dziś jest piątek dzień na gimnastykę, a więc zaczynamy.

Tematyka dnia: Lato w sztuce

1.„Zdanie prawdziwe i fałszywe” – utrwalenie wiedzy o otaczającym świecie, uważne słuchanie ze zrozumieniem.

Rodzic daje dziecku kopertę, wewnątrz niej są dwie buźki: smutna i uśmiechnięta. Rodzic pyta: Co to jest prawda?; Co to jest fałsz?. Dziecko udziela swobodnych odpowiedzi.

Rodzic informuje dziecko, że będzie mówił różne zdania. Zadaniem dziecka jest bardzo uważne ich wysłuchanie. Jeśli zdanie będzie prawdziwe, podnosi buźkę uśmiechniętą, jeśli fałszywe – smutną. Rodzic odnosi się do ostatnio zdobytej przez dziecko wiedzy. Przykłady zdań: Z chmury pada deszcz; Słońce jest zielone; Truskawki rosną na drzewach; W czasie burzy trzeba się schronić w domu; Latem jest ciepło; Ryś to dziki kot; Lew ma grzywę; Tygrys jest w kropki.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Dzisiaj zajmiemy się noskiem – czyszczenie nosa.

Myszka w Paski Jak mieć czysty nos odc.4

Czyściochowo odc. 3 Zakatarzynka roznosi zarazki

3. Zestaw ćwiczeń ruchowych – rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, skoczności, zwinności i zręczności

– „Leżenie na piasku” – rodzic rysuje na kartce trójkąt, na drugiej kwadrat, na trzeciej koło. Dziecko porusza się w różnych kierunkach, a na umówiony sygnał (hasło – trójkąt) podbiega do narysowanej figury. Na inny sygnał (kwadrat) podbiega do kwadratu itd. (zabawę należy powtórzyć kilka razy). Muzyka do poruszania się

– „Plażowanie” – dziecko stawia stopę na woreczku gimnastycznym/chustce. Na dany sygnał podnosi woreczek palcami stopy. Ćwiczenie należy wykonywać raz jedną, raz drugą stopą.

– „Orzeźwienie” – rodzic daje dziecku pustą butelkę plastikową/woreczek/piłkę/mały balon. Dziecko przekładaj butelkę/woreczek/piłkę/mały balon z ręki do ręki – z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem, stojąc w miejscu, w chodzie i w biegu w różnych kierunkach. Podrzuca butelkę/woreczek/piłkę/mały balon i stara się chwycić oburącz.

– „Przeciąganie liny” – dziecko wraz z rodzicem tworzy parę, przeciągają linę w swoją stronę, wygrywa osoba, która przeciągnie druga osobę za wyznaczoną linię.

– „Pokrzywa” – dziecko siedzi na przecie rodzica. Rodzic rzuca piłkę dziecka, wymieniając warzywa, owoce, krzewy. Na słowo pokrzywa dziecko nie łapie piłki. Jeśli się pomyli, robi przysiad.

4. „Lato w sztuce” – prezentacja multimedialna, poznawanie otaczającego świata za pomocą nowoczesnych technologii.

Rodzic pyta: Za co lubicie lato?, dziecko udziela swobodnych wypowiedzi. Rodzic opowiada: Lato jest piękne, jasne i kolorowe. Zobaczcie, jak widzieli lato artyści malarze. Rodzic może wykorzystać wybrane dzieła, np.: Kazimierz Alchimowicz Dziewczynka na tle pejzażu, Teodor Axentowicz Nad morzem, Jan Ciągliński Na pokładzie, Teraz nad morzem, Algeciras, Stefan Filipkiewicz Chata w słońcu, Łąka, Stanisław Gałek Na tatrzańskiej hali, Eugeniusz Zak Dziewczyna z motylem, Stanisław Wyspiański Chaty w Grębowie. Dziecko swobodnie wypowiada się na temat obrazów.

5. „Lato” – rozwijanie inwencji twórczej, malowanie za pomocą gąbki.

Rodzic zaprasza dziecko do malowania lata według jego pomysłów. Dziecko maluje obraz, w czasie twórczej pracy towarzyszy mu muzyczny opis lata A. Vivaldiego. Lato Vivaldi

6. Zabawy na świeżym powietrzu.

7. „Woreczkiem do celu” – zabawa ruchowa z elementem celowania.

Dziecko staje wzdłuż krawędzi dywanu lub przy ścianie, ok. 1,5 m od dziecka rodzic rozkłada obręcze. Zadaniem dziecka jest trafić do obręczy. takiego samego koloru.

8. „Razem z latem” – utrwalenie piosenki. Razem z latem

Razem z latem (sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko)

Chodzi złote lato

w kapeluszu z kwiatów,

w rękach ma latawiec,

biega z nim po trawie.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

Czasem dla ochłody

lato zjada lody.

Zajada je powoli,

gardło go nie boli.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

9. Czterolatki:

„Artyści w ogrodzie” – praca z Karty Pracy część 2 strona 49. Dziecko omawia ilustracje i przykleja do artystów te narzędzia, którymi posługują się oni w swojej pracy. 

Lato

Bezpieczne wakacje

W dzisiejszym dniu poznamy zasady bezpiecznego w domu

 Bezpieczne wakacje

PZU Niestraszki – Tadek Niekradek Puk, puk

Zasady bezpieczeństwa podczas zabawy z psem - bajka edukacyjna dla dzieci Zabawa z psem

słuchowisko dla dzieci Bezpieczni w domu i w mieszkaniu

Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Korzystanie z urządzeń elektrycznych

porady bajkowych bohaterów Bezpieczni w domu i w mieszkaniu

Nie otwieraj drzwi

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 25.06.2020

Witam wszystkich

Mamy nadzieję, że jesteście gotowi, bo zaczynamy kolejne zabawy. A oto propozycja na dzisiaj:

Tematyka dnia: Jaka dziś pogoda?

1.„Truskawki pełne witamin” – zachęcanie dzieci do spożywania sezonowych owoców, mycie. Recytacja wiersza.

Truskawka (Dorota Strzemińska-Więckowiak)

Przyjrzyj się dobrze truskawce,

Która rośnie na rabatce.

Jest czerwona i dojrzała,

W pestkach jest maleńkich cała.

Ma poziomkę w swej rodzinie,

I ze smaku w świecie słynie.

Latem są truskawek zbiory –

Możesz robić z nich przetwory –

Soki, konfitury, dżemy,

Delikatne musy, kremy.

Myj owoce, zanim zjesz,

I się zdrowiem swoim ciesz.

W smaku swoim są wprost wyśmienite –

Oczywiście, te umyte.

Rodzic pyta: Czego dowiedziałeś truskawce?. Prezentuje dziecku pojemnik ze świeżymi truskawkami, a także przetwory: dżem truskawkowy, soki truskawkowe. Zachęca dziecko do spożywania owoców sezonowych ze względu na ich walory smakowe i zdrowotne. Dziecko myje truskawki, układa je w miseczkach.

2. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Dzisiaj zajmiemy się korzystaniem z toalety.

Korzystanie z toalety1

Korzystanie z toalety2

Korzystanie z toalety3

3. „Jaka to pogoda?” – naśladowanie ruchem zjawisk atmosferycznych lub czynności z nimi związanych, odczytywanie symboli.

Rodzic wykłada piktogramy oznaczające wybrane zjawiska atmosferyczne, dziecko odczytuje symbole, ustalają z rodzicem. formę ruchu.

Słońce – słoneczna pogoda (swobodny bieg)

Wiatrak – wiatr (stanie w rozkroku, ręce uniesione, skłony tułowia w pozycji czołowej)

Chmury – zachmurzenie (powolny chód)

Chmury i krople – opady deszczu (marsz z daszkiem z rąk nad głową)

Chmury i śnieżynki – opady śniegu (rzucanie się śnieżkami)

Chmura z błyskawicą – burza (kucnięcie, objęcie rękoma kolan)

Muzyka do marszu i biegu – zmiana muzyki oznacza ukazanie symbolu, rodzic podpowiada dziecku ustaloną formę ruchu.

Muzyka zmienna

Melodia do marszu i biegu         

4. „Kalendarz pogody” – rozpoznawanie i podawanie nazw zjawisk atmosferycznych, rozróżnianie emocji przyjemnych nieprzyjemnych z nimi związanych, określanie pogody zaobserwowanej za oknem.

Rodzic pokazuje ozdobioną kartkę z kratką, w której po lewej stronie ma wpisane dni tygodnia a po prawej puste pola i mówi: To jest nasz kalendarz pogody, codziennie będziemy obserwować pogodę i zamieszczać odpowiedni symbol, być może trzeba będzie tutaj zamieścić więcej niż jeden. Dziecko określa, jaka jest pogoda tego dnia, np. świeci słońce i wieje wiatr. Następnie za pomocą masy plastycznej (plasteliny) przyczepiają odpowiednie piktogramy lub rysuje symbol pogody. Kalendarz pogody ma swoje stałe miejsce.

5. Trzylatki:

„Słońce” – praca z wykorzystaniem Wyprawki strona 42, kształtowanie umiejętności konstrukcyjnych, zachęcanie dziecka do podejmowania wyzwań, usprawnianie małej motoryki.

Dziecko wypycha wszystkie elementy. W odpowiednich miejscach nacina je samodzielnie lub prosi o pomoc rodzica. Łączy wszystkie elementy według wzoru. Przewleka sznureczki.

6. Zabawy na świeżym powietrzu.

7„ Dojrzała truskawka” – wyklejanie plasteliną, doskonalenie sprawności manualnej.

Dziecko otrzymuje sylwetę truskawki, nakleja ją na karton, następnie odrywa malutkie kawałki plasteliny i wykleja pestki owocu, za pomocą wałeczków wyklejają listki truskawki.

 

Bezpieczne wakacje

W dzisiejszym dniu poznamy zasady bezpiecznego poruszania się na drodze –bezpieczne uczestnictwo w ruchu rogowym.

Bezpieczne wakacje

Zasady bezpieczeństwa na drodze

PZU Niestraszki – Stach Trach „Wkładaj kask” – teledysk Wkładaj kask

Jak prawidłowo przechodzić przez ulicę

Jak prawidłowo zachować się na drodze Zasady bezpieczeństwa na drodze

Zasady bezpieczeństwa na rowerze - bajki dla dzieci po polsku

Film dla dzieci

Bezpieczne podróże

Śpiewające Brzdące - Rodzinna wycieczka

 

 

 

Język angielski

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki  i zabawy J

Baby shark 

One little fingers 

Head Shoulders Knees and Toes 

Wheels on the Bus 

Stop 

Let's Go To The Zoo 

Who's In the Zoo 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 24.06.2020

Tematyka dnia: Tęcza

Witam wszystkie moje przedszkolaki i rodziców.

Mam nadzieję, że jesteście gotowi bo zaczynamy kolejny dzień zabaw. Zobaczcie co dzisiaj dla Was przygotowałam.

Pozdrawiam Pani Blanka

1.„Powitanka”- – stwarzanie miłej i życzliwej atmosfery.

Zapraszam do wspólnej zabawy: Powitanka

2.„Eksperymenty z kolorami” – obserwowanie procesu tworzenia się nowych barw, dostrzeganie

Dziecko siada przy stole, ma do dyspozycji plastikowe talerzyki, waciki, które rodzic nawilża czystą wodą (za pomocą atomizera), rozwodnione farby w kolorach podstawowych w kubeczkach. Dziecko pędzlami nanosi kolory na waciki, obserwuje efekty tych działań, podaje nazwy kolorów, określają ich nasycenie.

 Zabawa z kolorami

Nauka kolorów dla dzieci - Jak mieszać kolory  Zabawa z farbkami

Mieszanie kolorów farb, zabawa i nauka o kolorach, jak mieszać kolory, zabawy dla dzieci. Mieszanie kolorów farb

3. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Dzisiaj zajmiemy się higieną rąk – prawidłowy sposób mycia rąk.

Dlaczego warto myć ręce mydłem? Dlaczego myjemy ręce mydłem

Mycie Rąk poradnik instrukcja bajka dla dzieci Mycie rąk - poradnik

Naucz się gestów pierwszej pomocy - Mycie rąk w przypadku epidemii  Mycie rąk w epidemii

Czyściochowo - Łapson i nieproszeni goście - odc. 4 Bajka

Piosenka dla dzieci o myciu rączek Piosenka

Jak dokładnie myć ręce odc 7 – Myszka w Paski Jak dokładnie myć ręce

"Myj ręce" Myj ręce

"Umyj ręce" Umyj ręce

4. „Przepis na tęczę” – poznawanie zjawisk atmosferycznych, rozpoznawanie i podawanie nazwkolorów tęczy, rozwijanie pamięci.

Rodzic rozkłada przed sobą biały obrus/kartkę, pojemniczki z pociętą krepiną w kolorach tęczy (w jednym pojemniku znajduje się krepina w jednym kolorze) i recytuje wiersz:

Przepis na tęczę (Agnieszka Frączek)

Weź bukiecik polnych wrzosów, (rodzic rozsypuje łukiem fioletowe skrawki krepiny)

dzbanek chabrowego sosu, (rodzic rozsypuje łukiem granatowe skrawki krepiny)

szklankę nieba wlej pomału,

garść niebieskich daj migdałów, (rodzic rozsypuje łukiem niebieskie skrawki krepiny)

dorzuć małą puszkę groszku,

nać pietruszki wsyp (po troszku!), (rodzic rozsypuje łukiem zielone skrawki krepiny)

włóż pojęcia dwa zielone

i zamieszaj w prawą stronę.

Dodaj skórkę od banana,

łąkę mleczy i stóg siana, (rodzic rozsypuje łukiem żółte skrawki krepiny)

szczyptę słońca, dziury z serka

i cytryny pół plasterka.

Weź jesieni cztery skrzynki,

zapach świeżej mandarynki, (rodzic rozsypuje łukiem pomarańczowe skrawki krepiny)

pompon od czerwonych kapci,

barszcz z uszkami (dzieło babci)…

Jeszcze maków wrzuć naręcze

i gotowe… (rodzic rozsypuje łukiem czerwone skrawki krepiny)

Widzisz tęczę?

 

Rodzic pyta: Z czego w wierszyku powstała tęcza?; Jak naprawdę powstaje tęcza?; Jak nazywają się kolory, które można zobaczyć w tęczy?.

Stefania Elbanowska Domowe Przedszkole Tęcza Tęcza

Jak powstaje tęcza? Jak powstaje tęcza

Tęcza dla dzieci malowana różdżką | Czy Wiesz Jak  Tęcza różdżką malowana

Tęcza w szklance #Kopernikwdomu  Tęcza w szklance

Tęczowy Eksperyment! • Tęcza w szklance • kreatywne zabawy Tęczowy eksperyment

 

Podczas rozmowy i wszystkich zabaw w tym dniu można wprowadzić elementy języka angielskiego: tęcza – rainbow, czerwony – red, pomarańczowy – orange, żółty – yellow, zielony – green, niebieski – blue, granatowy - navy blue, fioletowy – violet.

The Rainbow Colors Song The rainbow colors

Bajka o chmurze. Lulek.tv Bajka o chmurze

5. „Tęczowy taniec” – rozwijanie kreatywności ruchowej, usprawnianie dużej motoryki poprzez ćwiczenia rozmachowe rąk.

Dziecko otrzymuje długie paski krepiny/bibuły/tasiemki ok. 1,5 m. Porusza się zgodnie z muzyką. Na hasło: Tęcza rysuje zamaszystymi ruchami łuki nad sobą, obserwuje zachowanie się pasków.

Chochliki - Tęcza cza cza Tęcza cza cza cza

6. Trzylatki:

Praca z Karty Pracy część 2 strona 38 – pośrednie poznawanie zjawisk przyrodniczych, poszerzanie wiedzy o barwach. Dziecko podaje nazwy kolorów tęczy, wskazuje palcem miejsca nad i pod. Kończy kolorowanie tęczy, rysuje kwiaty pod tęczą, a nad tęczą ptaki.

Czterolatki:

„Tęcza” – puzzle, praca z Wyprawka strona 55. Przed wypchnięciem i złożeniem puzzli dziecko wymienia kolory, z których składa się tęcza.

7. Zabawy na świeżym powietrzu – Bańki mydlane – zabawy z elementem ćwiczeń oddechowych, próby dostrzegania kolorów tęczy w bańkach.

3 przepisy na najlepsze bańki mydlane własnej roboty

 

1. Szybki przepis

Do szklanki wody, dodaj 1-2 łyżeczki gliceryny oraz 4-5 łyżek płynu do mycia naczyń. Wymieszaj dobrze wszystkie składniki i gotowe.

 

2. Przepis bez gliceryny

Do szklanki wody dodaj wcześniej przygotowany gęsty syrop zrobiony z wody i cukru, dodaj 5 łyżek płynu do naczyń, wymieszaj i do dzieła!

 

3. Świecące bańki

Chcesz robić bańki w ciemnościach? Do płynu przygotowanego według przepisu nr 1 dodaj fluorescencyjnej farby plakatowej ( w ilości pół na pół). Użyj ulubionego koloru. Nam najbardziej podobają się bańki żółte.

 

Kilka dobrych rad:

 • eksperymentuj z ilością składników i ich proporcjami tak, aby wielkość i wytrzymałość baniek była jak najlepsza (nie każdemu odpowiada to samo :))
 • wybieraj płyn do naczyń, który dobrze się pieni; możesz wypróbować kilka płynów, ale na początek zacznij od tego którego używasz,
 • jakość baniek może też zależeć od jakości wody; do pierwszych baniek możesz spróbować z wodą z kranu, ale jeśli będziesz mieć możliwość wypróbuj również wodę mineralną lub destylowaną
 • gliceryna – to istotny i łatwo dostępny składnik; jeśli nie masz jej w domu możesz ją łatwo dostać w każdej aptece;.
 • 7„Przywitaj przyjaciela” – zabawa bieżna.

Dziecko z rodzicem tworzą parę, witają się ze sobą w wybrany przez siebie sposób. Mówią sobie coś miłego, na hasło: Do zobaczenia rozbiegają się, ostrożnie omijają się w biegu. Na hasło: Spotkanie odnajdują się w swoich parach i witają. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.

8. „Kolory tęczy” – gra matematyczna, przeliczanie w zakresie 1–6, odwzorowywanie zbiorów liczbowych.

Potrzebny jest karton, na którym jest narysowany łuk tęczy (paski). Na początku każdego paska naklejone jest kółko z odpowiednim kolorem. Przy kartonie leży tacka z kółkami w kolorach tęczy. Zabawa polega na rzucaniu kostki i odczytaniu liczby oczek. Tyle dziecko może przyczepić kół do tęczy.

Bajki dla dzieci - RODZINA TREFLIKÓW - sezon 1 - odc. 1 - "Tęcza" Tęcza

 

Bezpieczne wakacje

W dzisiejszym dniu poznamy numery alarmowe.

Bezpieczne wakacje

Numery alarmowe dla dzieci I Lulek.tv  Numery alarmowe

Myszka w paski | Pierwsza pomoc | Numery alarmowe Numery alarmowe

Bezpieczne dziecko i numery alarmowe Bezpieczne dziecko

Bajki Gilusia | odcinek 83 | Numery alarmowe Numery alarmowe

Śpiewające Brzdące - 112 Numer alarmowy - Piosenki dla dzieci Numer 112

Znam Numery Alarmowe - teledysk edukacyjny dla dzieci Znam numery alarmowe

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 23.06.2020

Kochane przedszkolaki dzisiaj jest 23 czerwca w tym dniu obchodzimy Dzień Ojca. Myślę, że już wszyscy złożyli życzenia tatusiom jeśli jeszcze nie to biegniemy uściskać tatę. Możecie powtórzyć za mamą krótki wierszyk:

Tatusiu!

Choć jestem jeszcze dzieckiem,

Nie wszystko rozumiem,

Kocham Cię tak mocno,

Jak tylko kochać umiem.

Z Tobą nie jest straszny świat,

Żyj, tatusiu mój, sto lat!

Również wszystkim tatom składam najserdeczniejsze życzenia z okazji ich najważniejszego święta. Życzę Wam pociechy i dumy ze swoich wspaniałych dzieci, cierpliwości i jak najwięcej wspaniałych chwil spędzonych ze swoimi skarbami.

Pozdrawiam Pani Blanka

1.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

Dzisiaj zajmiemy się higieną jamy ustnej – ząbkami.

 Oj, jak mnie boli ząb

 Jak pielęgnować zęby

 Jak szczotkować zęby

 Czyściochowo - Królik Higienek kontra Ząbiaki

 

2. „Pietruszka” – poszerzanie wiedzy przyrodniczej na podstawie wiersza. Rodzic trzyma w ręku pietruszkę z nacią i recytuje wiersz.

 

„Pietruszka” (Dorota Gellner)                                      

Chodź tu do mnie,

pietruszko!

Opowiem ci coś na uszko

o tym

jak byłaś mała,

jak w nasionku

zmieściłaś się cała,

jak cię mama posadziła

w ogródku,

jak rosłaś powolutku …

Opowiem ci o tym na uszko,

biało-zielona pietruszko.

I jeszcze na dodatek

zawiążę ci wstążkę

na liściach,

żebyś była taka ładna

jak kwiatek!

Rodzic prosi dziecko, by opowiedziało historię pietruszki: Jaka pietruszka była na początku?; Co się działo z pietruszką, że wygląda teraz tak pięknie i okazale?.

Dziecko siadają i bierze klocki. Rodzic prosi dziecko, aby uważnie posłuchało, ile ziaren posadzi gospodarz w ogrodzie. Uderza w bębenek/klaszcze, liczba uderzeń w zakresie 1–6. Dziecko cicho przeliczaj. Układa przed sobą tyle klocków, ile było uderzeń. Przelicza klocki, dotykając po kolei każdy z nich. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.

3. „Zjawiska atmosferyczne” – rozwijanie i uwrażliwianie słuchu fizycznego poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych. Poznanie zjawisk atmosferycznych występujących w czasie burzy.

Rodzic rozkłada piktogramy przedstawiające zjawiska atmosferyczne, prosi o ciszę, ponieważ, burza. Dziecko odgaduje zagadki – słucha uważnie nagrania, w czasie pauzy podaje rozwiązanie, wskazuje symbol danego zjawiska. Potem wraz z rodzicem rozmawia o zjawiskach atmosferycznych. Odpowiada na pytania: Jaką pogodę lubi najbardziej i dlaczego?; A jaka pogoda według Ciebie jest niebezpieczna i dlaczego?.

Wiatr

 Deszcz 

Burza 

Śpiewanie piosenki Razem z latem. Razem z latem

Rodzic pokazuje dziecku fotografie związane z burzą: chmury burzowe, pioruny, zniszczenia powstałe w wyniku uderzenia pioruna.

Opowiada, że wiosną i latem często zdarzają się burze. Mówi, jak zachować się w czasie burzy: należy słuchać komunikatów dotyczących pogody i jeśli są ostrzeżenia przed burzą, lepiej zostać w domu; jeśli burza rozpocznie się, gdy będziemy na spacerze, trzeba schować się do jakiegokolwiek budynku, np. sklepu. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie można biegać, lepiej chodzić małymi kroczkami albo trzymać nogi złączone i przykucnąć. Niebezpiecznie jest chować się na placu zabaw pod zabawkami, jeśli te mają metalowe elementy, nie wolno stawać pod drzewami lub słupami.

4. „Burza” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Zrozumienie podstawowej zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy – chowanie się do budynku.

Dziecko otrzymuje szarfy, poduszki, kartki – to domki, kładzie je w dowolnie wybranych przez siebie miejscach. Podczas piosenki Razem z latem dziecko biega swobodnie, a na hasło: Burza blisko wraca blisko swojego domku. Na hasło: Burza wchodzi do najbliższego domku.

5. „Piorun” – malowanie zygzaków na dużej powierzchni.

Dziecko ogląda zdjęcia piorunów, mówi, do czego piorun jest podobny. Rodzic wyjaśnia, że piorun to wyładowanie elektryczne o bardzo dużej mocy – może złamać drzewo, zapalić je, zniszczyć dom. Rodzic wyjaśnia, że pioruny biegną od chmury do ziemi. Dziecko w pozycji stojącej ćwiczy rysowanie piorunów w powietrzu. Następnie dziecko otrzymuje żółtą kredkę i na czarną kartkę kreśli zygzaki z góry do dołu.

6. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym– „Złap mój cień” – zabawa integracyjna w ogrodzie.

Dziecko wraz z rodzicem obserwują w ogrodzie nasłonecznione miejsca, zwracają uwagę na cienie. Rodzic prosi, aby dziecko stanęło naprzeciwko i zauważyło cień rodzica. Zabawa polega na dotknięciu cienia drugiej osoby stopą.

7. „Wąż” – zabawa usprawniająca rozwój mowy, wydłużanie fazy wydechowej, utrwalanie nawyku mówienia na wydechu, usprawnianie warg i czubka języka, utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski s.

Dziecko trzyma w rękach skakankę, sznurek, ciągnie ją za sobą po linii prostej, falistej, zygzakowatej. Rodzic informuje dziecko, że skakanka, sznurek to ich węże, będziemy syczeć jak te zwierzęta.

Syk węża (Ewa Małgorzata Skorek)

 Idzie sobie mały wąż.

Idzie i tak syczy wciąż.

s//s, s//s*

Idzie sobie tenże wąż

W stronę lasu, sycząc wciąż.

s//s, s//s*

Syczy, syczy wężyk mały.

W syku jego urok cały.

s//s, s//s*

Nikt nie syczy pięknie tak,

Ani krowa, ani szpak.

s//s, s//s*

           Nie potrafi tak ropucha,

           Nawet ta brzęcząca mucha.

             s//s, s//s*

Twe syczenie, wężu mój,

Też podziwia pszczółek rój.

s//s, s//s*

W miejscach oznaczonych gwiazdką (*) dziecko powtarza za rodzicem, naśladuje syk węża – jak najdłużej na jednym wydechu dwukrotnie wypowiadają z jednakowym natężeniem głosu głoskę s, robiąc jedną pauzę (//), w czasie której na chwilę wstrzymuje oddech.

8. Czterolatki:

„Jak się zachować w czasie upalnego dnia i w czasie burzy” – praca z Karty Pracy część 2 strona 48. Dziecko omawia ilustracje z KP2.48.Wybiera ilustracje przedstawiające właściwe zachowania i je koloruje.

 

Bezpieczne wakacje

Zbliżają się wakacje, czas odpoczynku i beztroski. Ale pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, aby we wrześniu wrócić cali i zdrowi do przedszkola i znów się spotkać z koleżankami i kolegami, aby wspólnie się bawić.

W dzisiejszym dniu będzie o burzy i zachowaniu podczas burzy.

 Bezpieczne wakacje

PZU Niestraszki: Burzliwa przygoda – audiobook Burzliwa przygoda

Hocus i Lotus - odc. 3 - Burza – bajki dla dzieci Burza

Jak powstaje burza - film Jak powstaje burza

 Dźwięk burzy

Jak zachować się podczas burzy

Burza Doświadczenie

Skąd się biorą burze- bajka dla dzieci (audiobook)

Strefa Dzieci Burza - piosenka

Burza - piosenka

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 22.06.2020

Witajcie moje przedszkolaki po weekendzie na pewno odpoczęliście i nabraliście siły na nowe ćwiczenia i zabawy.

W tym tygodniu będziemy poszerzać wiedzę przyrodniczą, przypomnimy sobie jakie znamy zjawiska atmosferyczne oraz poznamy nowe – burzę oraz jakie środki bezpieczeństwa zachować podczas burzy, poeksperymentujemy z kolorami, oraz coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy również o środkach bezpieczeństwa związanych z epidemią wywołaną korona wirusem.

Pozdrawiam Was kochane przedszkolaki

Wasza pani Blanka

Tematyka dnia: Kolory lata

 1.„Razem z latem” – zapoznanie z piosenką Razem z latem

Razem z latem

Chodzi złote lato

w kapeluszu z kwiatów,

w rękach ma latawiec,

biega z nim po trawie.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

Czasem dla ochłody

lato zjada lody.

Zajada je powoli,

gardło go nie boli.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

 

2. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych Nawyki higieniczne.

3. „Ziarenko” – poszerzanie wiedzy przyrodniczej, wzrost rośliny.

Rodzic pokazuje dziecku ziarenko fasoli i mówi: To małe ziarenko fasoli. Spróbuj się zamienić w tak malutkie ziarenko. Dziecko zwija się w kłębuszek, stara się zwinąć jak najciaśniej. Rodzic mówi: Posłuchaj historii o ziarenku Historia ziarenka.

Małe Ziarenko spało mocno, głęboko pod ziemią. Pewnego razu otworzyło jedno oko, ale wokół było bardzo ciemno i zimno.

– Eee… Brrrr… Nic ciekawego – poszło spać dalej.

Pewnego wiosennego dnia Ziarenko poczuło, że wokół niego robi się coraz cieplej. Nie wiedziało,

skąd to uczucie, ale było ono bardzo miłe. Kolejnego dnia Ziarenko poczuło, że coś je obmywa, a ziemia wokół jest coraz cieplejsza. Zapragnęło więcej i więcej obmywania i ciepła, zaczęło poszukiwać. Wysunęło jedną rękę, a tam brrrrrr zimno, wysunęło drugą rękę w przeciwnym

kierunku.

– Ojej, ciepło, tak bardzo chce mi się pić, dużo pić, jeszcze i jeszcze – Ziarenko wyciągało rękę do ciepła i wody, aż nagle… stało się wokół bardzo jasno. Ziarenko zapłakało.

– Co się stało? Nic nie widzę!

– Przyzwyczaisz się do mego światła – pogłaskało je Słonko swym promykiem.

– Pomożemy ci – szepnął szumiący, ciepły Deszczyk.

Rodzic zachęca dziecko, aby słuchając muzyki wyprostowały swoje ciała, wyciągnęły ręce do góry i na boki. Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat opowiadania, rozdziela treści fikcyjne (uczucia ziarenka)

od rzeczywistych (pomoc deszczu i słońca we wzroście rośliny).

Rodzic daje dziecku zamknięte pojemniczki, np. z jajek niespodzianek. Wewnątrz są nasiona i zwinięte

ruloniki z wizerunkami owoców. Dziecko nie otwiera pojemników, potrząsa nimi, ogląda pod światło, zgaduje, co się może mieścić w środku. Ostrożnie wysypuje na plastikowe talerzyki/białe kartki przed sobą, ogląda, rozwija ruloniki z papieru, stara się powiązać obrazki z nasionami (nasiona rzodkiewki, marchewki, aksamitki, maciejki, sosny, ogórka i inne – Wasz wybór można inne jakie są dla Was dostępne). Opisuje swoje obserwacje: nasiona są bardzo małe; nasiona nie przypominają roślin, które z nich wyrosną; nasiona przypominają drobne kamyczki w różnych kształtach; nasiona mają różne kolory itp.

4. Trzylatki:

Praca z Karty Pracy część 2 strona 37 – poszerzanie wiedzy przyrodniczej, zachęcanie do prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

Czterolatki:

„Malowanie kolorów lata” – praca z Karty Pracy część 2 strona 47.

Dziecko wykonuje KP2.47.Następnie dziecko maluje utworzonymi przez siebie kolorami z barw podstawowych przyrody latem (na dodatkowej kartce).

„Rośliny w okolicach przedszkola” – zajęcia terenowe z Karty Pracy część 2 strona 46. – zajęcia do wykonania w dowolny dzień tygodnia.

Rodzic opowiada dziecku, w jaki sposób stosuje się daną roślinę. Przypomina, że liście akacji są trujące. Rodzic mówi: Żadnych samodzielnie zerwanych roślin (kwiatów, liści, owoców) nie należy wkładać do ust bez zgody dorosłych!

5. Zabawy w ogrodzie/ na balkonie – sadzenie rzodkiewki – aktywne poznawanie świata przyrodniczego w ogrodzie/na balkonie. Rodzic prezentuje dziecku nasiona rzodkiewki umieszczone na papierowej taśmie/białej kartce. Pokazuje, jak posadzić rzodkiewkę w plastikowym kubeczku. Dziecko nakłada do kubeczka ziemię, kładzie kawałek taśmy z nasionkiem, przysypuje ziemią, podlewa. Rodzic pyta dzieci: Jakie warunki trzeba zapewnić, aby z nasiona wyrosła roślina?. Dziecko odpowiada: „Musi świecić słońce i padać deszcz”.

6. „Omiń kałużę” – zabawa ruchowa z elementem równowagi.

Rozkładamy krążki/kartki/gazety/małe poduszki, dziecko spaceruje w rytm muzyki Muzyka do spacerowania, śpiewają zapamiętane fragmenty piosenki Razem z latem, omija krążki/kartki/gazety/małe poduszki, przechodząc nad nimi. Podczas pauzy dziecko się prostuje, wspina na palce, wystawia twarz do słońca.

7. „Promyki słońca” – ćwiczenie wyprostne, usprawnianie małej motoryki poprzez rysowanie linii.

Dziecko układa kartkę pionowo, na górze przykleja słońce – żółte kółko, na dole kartki rysuje ziarenka według własnego pomysłu, a następnie rysuje promyki od słońca do ziarenka. Rodzic zwraca uwagę na kierunek kreślenia: z góry do dołu.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 19.06.2020

1.„Święto taty" – utrwalanie wiersza Doroty Gellner

Święto taty (Dorota Gellner)

Dziś jak tylko

z łóżka wstałam/wstałem

zaraz TATĘ

uściskałam!/uściskałem!

Uściskałam/uściskałem

z całej siły

i wrzasnęłam:/wrzasnąłem

– TATO, miły!

Nos do góry! Uszy też!

Dziś jest ŚWIĘTO TATY, wiesz?

Każdy TATA je obchodzi,

ty też obchodź!

Co ci szkodzi?

A jeżeli nie dasz rady

zjeść tej całej czekolady,

tortu, lodów i piernika –

znajdziesz we mnie pomocnika!

2.„Kocham Ciebie tato” – nauka piosenki. Kocham Ciebie, tato

Kocham Ciebie tato

O jak ja się cieszę.

kiedy już od rana.

weźmie mnie mój tato.

na swoje kolana.

ref: Czy to jesień zima.

wiosna albo lato,

bardzo Ciebie .

kocham tato.

Dużo od tatusia.

ja się znowu dowiem.

i jak on ciekawie.

wszystko mi opowie.

3. „Wspólny dzień taty z dzieckiem” – zabawa ruchowa.

Zadanie polega na odwzorowanie ruchem czynności, o których mówi rodzic, np.: Tata czesze dziecku włosy. Tata karmi dziecko. Tata śpiewa dziecku kołysankę. Tata uczy dziecko kroić warzywa.

4. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych według Bożeny Formy: Marsz dzieci, Do mamy i taty, Błoto, Kajakowy spływ, Rowery, Ćwiczenie z elementem czworakowania, Gąsienica.

Marsz. Dziecko maszeruje unosząc kolana, dorosły idzie na palcach. Na sygnał zmiana ról.

Do mamy i taty - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Rodzice stoi. W rytm tamburyna dziecko bawią się - przemieszcza w podskokach. Na mocniejsze uderzenie tamburyna i hasło "do taty" staje przed swoim rodzicem.

Błoto - zabawa z elementem skrętu.
Dziecko i rodzic  ustawiają się w parach - najpierw dziecko w lekkim rozkroku (ręce na biodrach), za nim rodzic w większej odległości. Dziecko wpadło do "błota" i boi się poruszyć. Wykonuje skręty tułowia "szuka rodzica".

Kajakowy spływ - ćwiczenie z elementem skłonu. Siad w rozkroku, jedno za drugim rodzic, dziecko. Dziecko trzyma rodzica w pasie. Wspólnie pochylają się w tym samym rytmie równocześnie w przód i tył. Rodzic naśladuje ruchy wiosłem.

Rowery - zabawa wzmacniająca mięśnie brzucha i nóg. W parach leżenie tyłem, stopy przylegają do siebie. Ręce wzdłuż tułowia. Równoczesne uniesienie nóg, naśladowanie jazdy na rowerze.

Ćwiczenie z elementem czworakowania. Rodzic stoi w rozkroku, dziecko przechodzi na czworakach między nogami raz w jedną, raz w drugą stronę. 

Gąsienica - ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Rodzic i dziecko widzą gąsienicę. Próbują iść tak jak ona (stopy przylegają do podłoża, podciąganie palców, przesuwanie stóp).

5. „Zabawy z balonami” – zabawa ruchowa ćwiczenie rzutów i chwytów.

6. Zabawy z balonami – rzuty, chwyty – samodzielnie i w parze, taniec z balonem.

7. „Serca dlataty” – ćwiczenie graficzne. Rysowanie serduszek różnej wielkości po wykropkowanym śladzie, bez odrywania ręki.

8. „Połącz w pary” – zabawa dydaktyczna. Rodzic rozkłada na stoliku obrazki. Zadaniem dziecka jest połączyć je w pary i uzasadnić swój wybór. Przykłady par obrazków: żelazko – koszula, kot – mysz, pies – buda, widelec – łyżka, pszczoła – słoik miodu. Dziecko może tworzyć z zaproponowanych obrazków inne pary, najważniejsze jest logiczne uzasadnienie.

9. „Kwiatuszki” – zabawa logopedyczna. Dziecko podrzuca kwiatki wycięte z krepiny i dmucha na nie, próbuje utrzymać je jak najdłużej w powietrzu. Regulowanie siły i długości wydechu.

10. „Tajemniczy przedmiot” – zabawa sensoryczna – doświadczenia dotyków. Rodzic przygotowuje pudełko z otworami na ręce i wkłada do niego różne przedmioty (np.: samochodzik, krawat, długopis, książkę, telefon komórkowy). Dziecko odgaduje za pomocą dotyku, co zostało ukryte w pudełku. Następnie układa zdanie z wyrazem tata i z nazwą odgadniętego przedmiotu. Rodzic zwraca uwagę na poprawność gramatyczną tworzonych zdań.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 18.06.2020

 

Tematyka dnia: Latem bawimy się z tatą.

1.„Wybieramy się z tatą na ryby” – zabawa pantmimiczna.

Dziecko ilustruje ruchem słowa rodzica:

Pewnego dnia tata zaproponował dzieciom wyprawę na ryby. Wcześnie rano wsiedli do samochodu i pojechali. (dziecko staje za rodzicem – tatą kierowcą i naśladuje odgłos silnika: brum, brum, brum)

Po chwili byli już nad jeziorem.(dziecko udaje, że odpina pasy i wysiada z samochodu)

Wszyscy poszli na pomost i zarzucili wędki. (dziecko na sygnał rodzica wykonuje zamach, udając, że zarzuca wędkę)

W ciszy i skupieniu czekali, aż jakaś ryba złapie się na haczyk. (dziecko chwilę stoi w ciszy, bez ruchu)

Po niedługim czasie wędki zaczęły się ruszać. (dziecko udaje, że trzyma w dłoni wędkę się rusza)

Szybkim ruchem poderwali je do góry, ściągnęli ryby z haczyków i włożyli je do wiaderek. (dziecko naśladuje wszystkie czynności).

2. „Ile ryb złowiłeś?” –   zabawa matematyczna – przeliczanie elementów, pwnywanie liczebności.

Rodzic daje dziecku pewną liczbę rybek wykonanych z kolorowego bloku technicznego i wydaje polecenia: Policz, ile rybek mamy. Sprawdź, jakiego są koloru. Kto ma 2 rybki? Kto ma 4 rybki? Kto ma więcej rybek Ja czy Ty? Kto złowił 2 rybki zielone? Kto ma wśród swoich rybek 1 rybkę czerwoną? (Wszystkie polecenia rodzic dostosowuje do możliwości i umiejętności dziecka). Przeliczanie elementów, porównywanie ich liczby.

3.„Łowimy ryby” –   zabawa dydaktyczna – segregowanie elementów.

Rodzic zbiera wszystkie rybki i rozkłada je na dywanie-jeziorze. Obok dywanu kładzie 4 kolorowe szarfy-wiaderka. Zadaniem dziecka jest wyławiać rybki zgodnie z poleceniami rodzica np.: Złów wszystkie rybki żółte i włóż je do żółtego wiaderka. Złów wszystkie rybki czerwone i włóż je do czerwonego wiaderka. Złów wszystkie rybki zielone i włóż je do zielonego wiaderka. Jakiego koloru rybki pływają jeszcze w jeziorze? Jakiego koloru wiaderko jest puste? Ile jest rybek niebieskich? Włóż je do niebieskiego wiaderka. (Wszystkie polecenia rodzic dostosowuje do możliwości i umiejętności dziecka).

4. „Łowimyryby” – zabawa zręcznościwa.

Rodzic daje dziecku laskę do ćwiczeń gimnastycznych (patyk, kołek), na którym końcu zawiązuje kolorową wstążkę (np. z krepiny) o szerokości około 2 cm. Dziecko podchodzi do znajdującego się przed nim kubeczku z wodą. Zadaniem dziecka jest trafić wstążką do kubeczka, zamoczyć jej koniec w wodzie i wyjąć.

5. „Wycieczka” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Dziecko porusza się zgodnie z instrukcjami rodzica np.: Szybko! Wolno! Stop! Szybko - wolno - stop

Szybko - wolno - STOP

6. „Święto taty – utrwalanie wiersza Doroty Gellner

 

Święto taty (Dorota Gellner)

Dziś jak tylko

z łóżka wstałam/wstałem

zaraz TATĘ

uściskałam!/uściskałem!

Uściskałam/uściskałem

z całej siły

i wrzasnęłam:/wrzasnąłem

– TATO, miły!

Nos do góry! Uszy też!

Dziś jest ŚWIĘTO TATY, wiesz?

Każdy TATA je obchodzi,

ty też obchodź!

Co ci szkodzi?

A jeżeli nie dasz rady

zjeść tej całej czekolady,

tortu, lodów i piernika –

znajdziesz we mnie pomocnika!

7. „Kocham Ciebie tato” – nauka piosenki. Kocham Ciebie, tato

Kocham Ciebie tato

O jak ja się cieszę.

kiedy już od rana.

weźmie mnie mój tato.

na swoje kolana.

ref: Czy to jesień zima.

wiosna albo lato ,

bardzo Ciebie .

kocham tato.

Dużo od tatusia.

ja się znowu dowiem.

i jak on ciekawie.

wszystko mi opowie.

8. „Co dalej –kontynuwanie rytmów z figur gemetrycznych.

Kontynuowanie rytmów ułożonych z figur geometrycznych, np.: koło, trójkąt, kwadrat, koło…

Stopniowanie trudności. Dostrzeganie regularności, utrwalanie nazw i wyglądu figur geometrycznych.

9. .„Lody dla ochłody” – zabawa

Rodzic pokazuje 3 szablony wafli do lodów o długości 15 cm oraz koła na wzór kulek lodów o średnicy 4 cm, w kolorach: czerwonym, żółtym i białym. Układa szablony w miejscu widocznym i dostępnym dla dziecka. Rodzic mówi, że kółka czerwone to kulki lodów truskawkowych, kółka żółte – cytrynowych, a białe – śmietankowych. Dziecko segreguje kółka zgodnie z ich kolorami. Następnie rodzic wymienia smaki lodów, np. truskawkowo-śmietankowe lub cytrynowo-truskawkowe. Dziecko układa nad szablonem wafla kółka w odpowiednim kolorze.

10. „Domy” – układanie sylwet domów od najniższego do najwyższego, przeliczanie. 

Układanie sylwet domów od najniższego do najwyższego, przeliczanie pięter. Doskonalenie umiejętności porównywania wielkości, stosowanie pojęć: wysoki, niski, wyższy, niższy, najniższy, najwyższy, posługiwania się liczebnikami głównymi.

 

 

 

 

J. ANGIELSKI

ZOO animals/Zwierzęta z zoo

Zbliża się czas wakacyjnego odpoczynku . To również czas wycieczek. Być może niektórzy z Was będą chcieli odwiedzić zoo. Warto zapoznać się z nazwami zwierzątek mieszkających w zoo po angielsku.

1.Zaśpiewajcie piosenkę na powitanie, w której będziecie pokazywać różne emocje.

Hello 

2. Zapoznaj się z nazwami zwierząt oraz wydawanymi przez nie dźwiękami na podstawie piosenek:

Wild animals 

Who's In the Zoo 

3. Zatańcz wesoło tak, jak zwierzątka w piosence:

Let's Go To The Zoo 

Zabawy :

"Telescope song" - Co widzisz? 

"The wheels on the bus" 

P. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 17.06.2020

1. „Prezent dlataty” – rozwiązywanie zagadek słownych.

Te piękne rośliny

różne barwy mają.

Kwitną wiosną, latem,

świat nam upiększają. (kwiaty)

 

Długi kijek, haczyk

i żyłka do tego,

gdy idziesz na ryby,

weź ją, mój kolego. (wędka)

 

Wytniesz ją z papieru

i przykleisz kwiaty,

umieść jeszcze serce,

to prezent dla taty. (laurka)

 

Kartki zamknięte w okładce,

na tych kartkach – ilustracje,

bajki, wiersze, opowieści.

Tyle treści się w nich zmieści! (książki)

2. „Rakieta dla taty” – praca plastyczna.

Rodzic daje dziecku plastikową butelkę. Zadaniem przedszkolaka jest ozdobienie jej kolorowym papierem, bibułą i skrawkami materiałów tak, by powstała rakieta. Wspólne sprzątanie

3. „Święto taty – utrwalanie wiersza Doroty Geller

 Święto taty (Dorota Gellner) 

Dziś jak tylko

z łóżka wstałam/wstałem

zaraz TATĘ

uściskałam!/uściskałem!

Uściskałam/uściskałem

z całej siły

i wrzasnęłam:/wrzasnąłem

– TATO, miły!

Nos do góry! Uszy też!

Dziś jest ŚWIĘTO TATY, wiesz?

Każdy TATA je obchodzi,

ty też obchodź!

Co ci szkodzi?

A jeżeli nie dasz rady

zjeść tej całej czekolady,

tortu, lodów i piernika –

znajdziesz we mnie pomocnika!

4. „Kocham Ciebie tato” – nauka piosenki.

Kocham Ciebie tato

O jak ja się cieszę.

kiedy już od rana.

weźmie mnie mój tato.

na swoje kolana.

ref: Czy to jesień zima.

wiosna albo lato ,

bardzo Ciebie .

kocham tato.

Dużo od tatusia.

ja się znowu dowiem.

i jak on ciekawie.

wszystko mi opowie.

5. „Naprawiamy zabawki” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Rodzic rozkłada zabawki na dywanie. Dziecko przemieszcza się między nimi. Kiedy rodzic powie hasło: Naprawiamy zabawki!, przedszkolak zatrzymuje się przy dowolnej zabawce i udają, że ją naprawia (np.: przykręca śrubki, zszywa, klei). Gdy rodzic klaśnie w dłonie, dziecko kontynuuje spacer między zabawkami.

6. „Ramka do portretu taty” – praca plastyczna techniką kolaż.

Wykonanie ozdobnej ramki do portretu. Naklejanie dookoła kartki elementów wyciętych z kolorowego papieru (serduszek, kwiatków, kółeczek) według pomysłów dzieci. Doskonalenie techniki klejenia, rozwijanie wrażliwości estetycznej. W środek wkleić portret taty wykonany na wtorkowych zajęciach.

7. „Przybijamy gwoździe” – zabawa ruchowa.

Dziecko spaceruje, na hasło: Przybijamy gwoździe przykuca i uderza lekko pięścią w podłogę.

8. „Kolorowe krawaty” – praca plastyczna – wykonanie upominku dla taty.

Dziecko smaruje klejem sylwetę krawatu wyciętą z bloku technicznego. Nakleja na nią kawałki materiałów tak, żeby zakryć całą powierzchnię krawata z obydwu stron. Następnie przyczepia do krawatu gumki/wstążkę/sznurek(przy pomocy rodzica).

9. „Kim jest tata?” – zabawaruchowo – naśladowcza.

Naśladowanie ruchem czynności, nazywanie zawodów. Rodzic pokazuje dziecku ilustrację, np.: strażaka, informatyka, policjanta, piłkarza, fryzjera. Dziecko ilustruje ruchem czynności kojarzące się z danym zawodem.

10. „Róbcieto,coja”– zabawanaśladowanie pokazywanych czynności.

Dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który pokazuje różne ćwiczenia, np. podskoki obunóż, nadymanie policzków i wypuszczanie powietrza ustami, klaskanie w dłonie za sobą i przed sobą. Zadaniem dziecka jest je powtarzać.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 16.06.2020

 

Tematyka dnia: Razem jest wesoło.

1.„Męskie fryzury i nakrycia głowy” – zabawa usprawniająca motorykę małą. Dziecko rysuje na kartkach męskie fryzury i nakrycia głowy.

2.Na starych gazetach pięknie gram – zabawa muzyczno – ruchowa.

Rodzic wręcza dziecku po 1 karcie gazety. Dziecko oddziera jej fragment, wsłuchując się w odgłos dartej kartki. Następnie rodzic podaje sygnały na grzechotkach i dziecko oddziera kolejne fragmenty gazety. Zabawa trwa tak długo, aż cała kartka zostanie podarta.

3.„Kocham Ciebie tato” – nauka piosenki. Kocham Ciebie, tato

Kocham Ciebie tato

O jak ja się cieszę.

kiedy już od rana.

weźmie mnie mój tato.

na swoje kolana.

ref: Czy to jesień zima.

wiosna albo lato ,

bardzo Ciebie .

kocham tato..

Dużo od tatusia.

ja się znowu dowiem.

i jak on ciekawie.

wszystko mi opowie.

4. „Tak jak tata” – zabawa naśladowcza.

Dziecko wciela się w rolę taty: prezentuje ruchem czynności kojarzone z tatą, np.: wbijanie gwoździ, jazda samochodem, noszenie ciężkich walizek, granie w piłkę nożną.

5. „Prtretmjegotaty”–malwanie farbami.

Przypomnienie znaczenia słowa portret. Opisywanie wyglądu taty, zwracanie uwagi na szczegóły. Doskonalenie umiejętności posługiwania się pędzlem, rozplanowania pracy na kartce.

6. „Święto taty – utrwalanie wiersza Doroty Gellner

 

Święto taty (Dorota Gellner)

Dziś jak tylko

z łóżka wstałam/wstałem

zaraz TATĘ

uściskałam!/uściskałem!

Uściskałam/uściskałem

z całej siły

i wrzasnęłam:/wrzasnąłem

– TATO, miły!

Nos do góry! Uszy też!

Dziś jest ŚWIĘTO TATY, wiesz?

Każdy TATA je obchodzi,

ty też obchodź!

Co ci szkodzi?

A jeżeli nie dasz rady

zjeść tej całej czekolady,

tortu, lodów i piernika –

znajdziesz we mnie pomocnika!

7. „Lornetka” – pracatechniczno – plastyczna.

Rodzic daje 2 rolki po papierze toaletowym. Dziecko smaruje klejem każdą rolkę z jednej strony i skleja je, tworząc lornetkę. Następnie odkładają prace, aż klej wyschnie.

8. „Tata” – zabawa słowna.

Dziecko wspólnie z rodzicem szukają rymów do wyrazu tata (np.: mata, armata, lata, zamiata, łopata, chata, brata). Mogą to być również słowa wymyślone przez dziecko.

9. „Lornetka” – praca techniczno – plastyczna cd.

Dziecko ozdabia swoją lornetkę kawałkami kolorowego papieru. Rodzic wykonuje z boku każdej roli dziurkę dziurkaczem. Dziecko przewleka przez nie sznureczek.

10. „Obserwatorzy” – zabawa obserwacyjna. Dziecko patrzy przez swoją lornetkę i opowiada, co przez nią widzi.

11. „Zróbmy to razem” – ćwiczenia lateralizacji.

Dziecko i tata stają naprzeciwko siebie i wykonują naprzemienne ruchy zgodnie z poleceniem, np. Prawą ręką dotykamy lewego kolana lub Prawą ręką dotykamy lewego ucha itp.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 15.06.2020

Tematyka dnia: Laurka dla taty.

1. „Spacer tatusiów z dziećmi” – zabawa ruchowa.

Gdy rodzic gra na tamburynie, wszyscy swobodnie spacerują. Gdy rodzic zaczyna grać na trójkącie, dziecko podbiega do tatusia i zaczyna spacerować w parach. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

2. W podskokach. Dźwięki wysokie i niskie – zestaw zabaw muzyczno ruchowych.

 

3. „Echo”–powtarzaniezdań zróżnym natężeniem głosu,wróżnym tempie i rytmie.

Dziecko powtarza za rodzicem zdania z różnym natężeniem głosu (cicho, głośno, umiarkowanym głosem), w różnym tempie i rytmie. Przykłady zdań: Tata lubi lody. Mama gotuje zupę. Idziemy do kina. Tata czyta bajkę.

4. „Dla taty” – praca plastyczna – wykonanie laurki dla taty. Wykonanie pracy dowolną techniką i dowolnymi materiałami. Wykazanie się pomysłowością i kreatywnością.

 

5. „Dzień z tatą” – zabawa usprawniająca narządy mowy. Dziecko wykonuje ćwiczenia według wskazówek:

Rano całujemy tatę na powitanie (cmokanie).

Uśmiechamy się do niego (uśmiech z pokazywaniem zębów i z zamkniętymi ustami).

Wspólnie bawimy się z tatą. Gramy w piłkę (wypychanie językiem policzków).

Bawimy się w chowanego (wysuwanie i chowanie języka).

Teraz czas na pyszne lody (naśladowanie czynności lizania lodów).

Jest już późno, wracamy do domu. Myjemy zęby (oblizywanie zębów językiem przy szeroko otwartej buzi).

Idziemy spać, zasypiamy (naśladowanie odgłosu chrapania).

 

6. „Święto taty” – wysłuchanie wiersza Doroty Gellner. Rozmowa kierowana na temat wiersza. Omówienie treści wiersza. Próba nauki na pamięć wiersza.

Święto taty (Dorota Gellner)

Dziś jak tylko

z łóżka wstałam/wstałem

zaraz TATĘ

uściskałam!/uściskałem!

Uściskałam/uściskałem

z całej siły

i wrzasnęłam:/wrzasnąłem

– TATO, miły!

Nos do góry! Uszy też!

Dziś jest ŚWIĘTO TATY, wiesz?

Każdy TATA je obchodzi,

ty też obchodź!

Co ci szkodzi?

A jeżeli nie dasz rady

zjeść tej całej czekolady,

tortu, lodów i piernika –

znajdziesz we mnie pomocnika!

Omówienie treści wiersza. Co zrobiła dziewczynka/chłopiec, jak tylko rano wstała/wstał? Co dostał tata w dniu swojego święta? W czym dziewczynka/chłopiec chciała/chciał pomóc tacie?

7. „Dla taty” – zabawa ruchowa.

Dziecko otrzymuje pociętą na kawałki sylwetę serca, a tata – kawałki kwiatka. Dziecko z tatą poruszają się w rytm skocznej muzyki Muzyka skoczna. Na przerwę w nagraniu układają obrazki na podłodze. Gdy oba są już gotowe, dziecko z tatą wymieniają się obrazkami i zabawę powtarzamy.

8. „Buduję z tatą” – budowanie z różnych rodzajów klocków.

9. „Śmiech mamy i taty” – ćwiczenia oddechowe.

Dziecko naśladuje śmiech rodziców: mamy – cha, cha, cha; taty – ho, ho, ho.

 

 

 

J. ANGIELSKI

VEHICLES /Pojazdy

Dziś zabawy, dzięki którym poznamy i utrwalimy sobie nazwy pojazdów w języku angielskim.

1.Przywitajmy się wesołą piosenką:

HELLO 

2. Powtarzajcie za panem nazwy pojazdów oraz liczcie:
I can clap

3. Zaśpiewajcie piosenkę o autobusie naśladując ruchy:
Wheels on the Bus

4. Zabawa STOP

Każde dziecko może przygotować dla siebie znak stopu lub pokazywać rączką STOP. Wykonujemy czynności o których mowa w piosence, na hasło stop pokazujemy swój znak i zastygamy w bezruchu.

Stop 

ZABAWY:

Naśladujcie, jak prowadzi się dane pojazdy:
Let's Be Planes   

Zapraszam na krótką wycieczkę różnymi pojazdami:
Vehicles

Pozdrawiam Was

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 10.06.2020

Tematyka dnia: Lewa strona

1.„Pszczoły i ule” – zabawa

Dziecko – pszczoła biega swobodnie po wyznaczonym terenie. Na hasło rodzica: Pszczoły do ula! dziecko szuka swojego ula – obręczy.

2. „Pszczółki” – zabawa plastyczna

Dziecko otrzymuje kartkę A4. Na środku kartki rysuje kredkami duży tułów pszczoły oraz główkę z czułkami. Następnie odwraca kartkę tak, żeby główka pszczoły była na dole. Pędzelkiem maluje żółtą farbą wewnętrzną część jednej, a potem drugiej dłoni i odciska je po obu stronach pszczółki tak, żeby powstały skrzydełka (palce powinny być złączone).

3. „Skojarzenia” – zabawa słowna

Przed dzieckiem znajduje się pudełko, w którym są różne małe przedmioty (np.: ołówek, gumka do włosów, pasta do zębów, grzebień, łyżeczka). Dziecko wyjmuje z pudełka 1 przedmiot, nazywa go i mówi, z czym mu się kojarzy, np. ołówek – kartka.

4. „Liczymypaluszki” – zabawa matematyczna

Dziecko liczy palce prawej i lewej dłoni, ustala, że jest ich po tyle samo. Kolejno łączy palce obu dłoni: kciuk z kciukiem, wskazujący ze wskazującym itd. Następnie rozłącza je, również po kolei.

5. .„Lewastrona” – zabawy dydaktyczne

Rodzic prosi, aby dziecko podniosło prawą rękę i pomachało nią.

Rodzic ustala 3 gestodźwięki przyporządkowane do danej cyfry, np.: 1 – uderzenie dłońmi o uda, 2 – klaśnięcie w dłonie, 3 – klepnięcie skrzyżowanymi dłońmi o ramiona. Dziecko porusza się po pokoju przy akompaniamencie skocznej muzyki. Rodzic mówi cyfry w dowolnej kolejności (np.: 1–3–2 lub 2–3–1). Dziecko zapamiętuje kolejność wypowiedzianych cyfr i zgodnie z nią wykonuje odpowiednie czynności. Wesoła zabawa

6. „Bawimy się zcieniem” – zabawa badawcza

Dziecko ustawia się na tle oświetlonej ściany. Podnosi ręce do góry i zaczyna manipulować paluszkami. Rodzic pokazuje, jak ułożyć dłonie, aby powstało zwierzątko. Dziecko naśladuje sposób ułożenia dłoni, następnie wymyśla własne układy.

Zabawa z cieniem

Zabawa z cieniem1

Zabawa z cieniem2

Zabawa z cieniem3

7. „Cienie” – dopasowanie cienia do obrazka – karty pracy

8. „Lewa ręka” – zabawa orientacji przestrzennej

Dziecko lewą ręką dotyka poszczególnych części ciała. Rodzic mówi: Lewa ręka wita się z naszym brzuchem (dziecko masuje brzuszek), głową, piętą, czołem itp.

 9. „Noga lewa, noga prawa” – zajęcia umuzykalniające Prawa noga, lewa noga

10. Zabawy swobodne z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego (huśtawek, drabinek, zjeżdżalni), przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.

 

To tyle na dzisiaj. Życzę Wam spokojnego weekendu.

Odpoczywajcie najlepiej na świeżym powietrzu i pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa.

Do poniedziałku,  Pani Blanka

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 09.06.2020

 

Tematyka dnia: Niżej, wyżej, a może między

1.„Układamy – zabawa dydaktyczna

Dziecko dostaje kolorowankę pociętą na 6 elementów. Przelicza wszystkie elementy, następnie układa z niej obrazek, nakleja go na kartkę i koloruje. Opowiada, co znajduje się na jego obrazku.

2. „Gimnastyka Rączek” – zabawa z pokazywaniem Gimnastyka rączek

3.„Układamyzdania” – zabawa słowna

Rodzic rozkłada obrazki przedstawiające różne kolorowe przedmioty, np.: czerwony parasol, żółtą kredkę, zielony samochód. Następnie rozpoczyna zdanie, a dziecko je kończy, sugerując się wybranym rysunkiem, np.: Kiedy pada deszcz, zabieram ze sobą… (czerwony parasol). Słońce pokoloruję … (żółtą kredką). Na urodziny dostałem…(zielony samochód). Zbuduję wieże z… (niebieskich klocków).

4.„Niżej,wyżej,amoże między” – zajęcia matematyczne

Rodzic układa 2 obrazki (jeden po prawej, a drugi po lewej stronie) o tematyce letniej, przedstawiające np. plażę z kąpieliskiem i łąkę. Dziecko opisuje obrazek wiszący po prawej stronie. Rodzic zachęca, aby używało określeń: między, wyżej, niżej, bliżej, dalej. Zadaje pytania: Gdzie stoi wieżyczka ratownika? Który parawan jest najbliżej wody? Kto wypłynął najdalej?

W podobny sposób dziecko opisuje drugi obrazek. Rodzic zadaje pytania pomocnicze, np.: Ile chmur widzisz na obrazku? Jakiego koloru kwiatek urósł najwyżej? Jaki najniżej? Gdzie znajduje się różowy kwiatek?

Rodzic rozkłada sylwety 3 motyli (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Dziecko podchodzi do obrazków i układa sylwety zgodnie z poleceniami: Na środku przyczep motyla czerwonego. Wyżej przyczep zielonego. Niebieski motyl powinien być przyczepiony najniżej.

5. „Tu płynie rzeczka” – zabawa – masażyk. Dziecko siedzi tyłem rodzica, a rodzic wykonuje czynności na plecach dziecka i mówi tekst:

Tu płynie rzeczka (rysowanie palcem linii falistej wzdłuż kręgosłupa),

Tędy przeszła pani na szpileczkach (szybkie dotykanie pleców opuszkami palców wskazujących).

Tu stąpały słonie (klepanie otwartą dłonią)

i biegały konie (delikatne stukanie piąstkami).

Wtem przemknęła szczypaweczka (leciutkie szczypanie),

zaświeciły dwa słoneczka (zataczanie kół dwiema dłońmi),

spadł drobniutki deszczyk (lekkie stukanie wszystkimi palcami).

Czy cię przeszedł dreszczyk? (delikatne uszczypnięcie w kark).

 

Następnie następuje zamiana dziecko wykonuje masażyk rodzicowi.

(Opis masażyku na podstawie: Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, oprac. Marta Bogdanowicz, Wydawnictwo Harmonia).

6. „Taniec wywijaniec” – zabawy ruchowe przy piosence Taniec wywijaniec

7. Zabawy swobodne z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego (huśtawek, drabinek, zjeżdżalni), przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.

7„ Naśladujemyowadyiptaki” – zabawa orientacyjno – porządkowa

Dziecko biega swobodnie po wyznaczonym terenie. Na dźwięk trójkąta naśladuje fruwające w ogrodzie owady (ramiona wzdłuż tułowia, dziecko porusza tylko dłońmi). Na dźwięk kołatki naśladuje fruwające ptaki – rozkłada szeroko ramiona i porusza nimi w górę i w dół.

8. „Prawa Lewa” – zabawy z pokazywanie przy piosence Prawa lewa

9. „Ukryty skarb” – zabawa tropiąca. Rodzic w kilku miejscach w ogrodzie zostawia kartki ze wskazówkami prowadzącymi do skarbu.

Dziecko zaczyna swoje poszukiwania od miejsca wskazanego przez rodzica. Tu odnajduje pierwszą wskazówkę, kartkę z informacją, którą odczytuje rodzic: Idź 5 kroków w prawo, tam ukryta jest następna wskazówka. W ten sposób podchodzi do kolejnych: Idź przed siebie 4 kroki. Zrób 6 kroków w lewą stronę. Cofnij się 2 kroki itp. Na końcu dziecko odnajduje pudełko i list: Gratulacje! Dotarłeś do celu. Rozróżniasz już prawą i lewą rękę. Otwórz pudełko i sprawdź, co tam jest. (W pudełku powinna się znajdować niespodzianka, np. nowa piłka, foremki do piasku lub skakanki).

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 08.06.2020

Tematyka dnia: Potrafię wskazać prawą rękę

1. „Powitanie” – zabawa –odróżnianieprawej ręki

Rodzic zwraca się do dziecka: Dotknij prawą ręką głowy (brzucha, prawego kolana). A teraz przywitajcie się ze mną, podając prawą dłoń.

2. „W ogrodzie” - zabawa teatralna – rozwijanie percepcji słuchowo – ruchowej.

Dziecko stoi przodem do rodzica. Ruchem ciała i gestami ilustruje treść opowiadania:

Jesteśmy w ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów. Jakie kwiaty rosną w ogrodzie? (Dziecko podaje nazwy różnych kwiatów). Wybieramy się do babci w odwiedziny i chcemy zrobić dla niej piękny bukiet. Spacerujemy między grządkami, rozglądamy się i szukamy czerwonego kwiatka. Zrywamy go. Przydałby się jeszcze jeden w takim kolorze. Rozglądamy się, szukamy drugiego. O, jest. Trzeba go zerwać. Chodzimy wokół następnej grządki i zrywamy kwiatki, które nam się podobają.

Siadamy teraz na trawniku, rozkładamy kwiaty przed sobą i liczymy, ile ich zerwaliśmy. Teraz układamy z nich piękny bukiet dla babci.

3. „Wdech i wydech” – zabawa artykulacyjna

Dziecko siedzi i wdycha powietrze nosem, a wydycha ustami. Następnie podczas wydechu mówi głoskę a, później kolejne samogłoski.

4. „Obrazekzguzików” – zabawa dydaktyczna

Dziecko układa z guzików obrazek według wzoru podanego przez rodzica.

5. „Potrafię wskazać prawąrękę” – zabawy dydaktyczne

Rodzic daje dziecku frotkę. Dziecko samodzielnie nakłada ją sobie na prawy nadgarstek. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.

Rodzic układa 6 konturowych obrazków przedstawiających biedronki: 3 z prawej i 3 z lewej strony. Pyta dziecko: Ile jest wszystkich biedronek? Ile biedronek widzi po prawej stronie? Czy po drugiej stronie jest ich tyle samo?.

Zabawa z piłeczką. Dziecko otrzymuje małą, miękką piłeczkę. Chwilę bawi się nią w dowolny sposób. Podrzuca i chwyta piłkę oburącz. Następnie podrzuca ją prawą dłonią, a chwyta oburącz.

Dziecko turla piłkę prawą ręką między woreczkami (4 woreczki ułożone w rzędzie, co 40 cm).

Dziecko odkłada piłkę na wyznaczone miejsce. Następnie wykonuje polecenia rodzica, np.: Pomachaj do mnie prawą ręką. Tupnij prawą nogą. Prawą ręką dotknij: prawego kolana, brzucha, głowy.

6. „Kropeczki biedroneczki” – zabawa matematyczna

Dziecko rzuca kostką do gry. Liczy, ile oczek wypadło na kostce i rysuje flamastrem na prawym skrzydełku pierwszej biedronki tyle samo kropek. Zadanie powtarzamy do momentu, aż wszystkie biedronki będą miały kropki na prawych skrzydełkach.

7. „Moja dłoń” – zabawa manualna

Dziecko na kartce odrysowuje swoją dłoń, następnie ją koloruje.

8. „Motylki” – zabawa słuchowo – ruchowa

Rodzic rozkłada krążki, dziecko porusza się swobodnie po wyznaczonym terenie w rytm tamburynu. Gdy instrument milknie, siadają na kwiatku – krążku. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

9. Zabawy swobodne z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego (huśtawek, drabinek, zjeżdżalni), przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.

10. „Motyle” – zajęciaplastyczne – malowanie na cukrze

Dziecko odgaduje zagadkę czytaną przez rodzica.

Kolorowy, piękny owad z dużymi skrzydłami.

Możesz spotkać go na łące, kiedy fruwa nad kwiatami. (motyl)

Rodzic omawia sposób wykonania pracy. Dziecko wysypuje na tackę cukier, najlepiej gruboziarnisty. Wycina z brystolu konturowy rysunek motyla i dokładnie smaruje klejem całą jego powierzchnię. Następnie stroną posmarowaną klejem przykłada motyla do tacki z cukrem. (Może również posypywać cukrem szablon motyla). Pozostawia motyla do wyschnięcia.

Kiedy klej wyschnie, dziecko maluje farbami plakatowymi swojego motyla według własnego pomysłu.

Wspólne sprzątanie po skończonej pracy. Odłożenie pracy do wyschnięcia.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 05.06.2020

Tematyka dnia: Nieznajome zwierzę

1.„Jak się zachować?” – wdrażanie dziecka do korzystania z tablic informacyjnych, np. w parkach. Rodzic pyta: Co to znaczy, że zwierzę jest niebezpieczne?; Jak możemy się przed nim uchronić?. Rodzic opowiada dzieciom, że zwierzęta zwykle są płochliwe, nie atakują ludzi, żyją daleko od ludzkich domów. Zdarza się jednak, że są chore lub chronią swoje małe dzieci i wtedy bywają niebezpieczne. W niektórych miejscach są specjalne tablice informujące, jak należy się zachować, aby uniknąć spotkania z dzikim zwierzęciem. Rodzic prezentuje zdjęcie z tablicą informacyjną, np. z KPN na temat rysia.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.Zestaw ćwiczeń ruchowych – kształtowanie poczucia szybkiej reakcji ruchem na muzykę.

– „Wesołe powitanie jeża” – dziecko jest skulone – udaje śpiącego jeża. rodzic wyśpiewuje imię dziecka po. Gdy dziecko słyszy swoje imię, ma za zadanie wstać, przeciągając się i unieść ręce, jak najwyżej potrafi.

– „Ruszamy do zoo”– rodzic proponuje dziecku magiczną podróż do świata zwierząt. Informuje dziecko, że w domu zostały ukryte tabliczki z obrazkami zwierząt. Na hasło rodzica dziecko podchodzi do celu , rodzic pokazuje tabliczkę (wąż, koń, słoń, żaba, kot, ptak). Na poszczególnych stanowiskach dziecko musi zaprezentować ruchem chód zwierzęcia pokazanego przez rodzica.

– „Małpi gaj”– rodzic demonstruje rozłożony przed dzieckiem tor przeszkód. Dziecko ma zamienić się w małpkę, której ulubionym zajęciem jest wspinanie się po przeszkodach.

– „Uciekaj, myszko”– dziecko wcielają się w rolę myszek. rodzic rozkłada szarfy. Szarfy są domkami myszek. Gdy muzyka gra, dziecko, omija szarfy, porusza się w sposób zgodny z poleceniem rodzica: Chodzenie na palcach / Głośne tupanie / Unoszenie wysoko rąk / Chodzenie na czworakach. Gdy muzyka przestaje grać, dziecko musi szybko odnaleźć dla siebie szarfę (domek) i stanąć w niej, gdyż zbliża się duży kot.

4. „Groźny pies” – zajęcia ruchowe połączone z nauką postawy obronnej podczas ataku psa.

Rodzic proponuje, by dziecko udawało wyjście na spacer do parku. Dziecko chodzi, biega, podskakuj. Na hasło: Uwaga, groźny pies! Robimy żółwika dziecko przyjmuje tzw. pozycję „żółwika”. Wcześniej rodzic prezentuje układ ciała: klęk, oparcie pupy na piętach, przyciągnięcie brzucha do kolan, nakrycie karku i uszu splecionymi dłońmi – udawanie żółwia w skorupie. Po usłyszeniu klaśnięcia dziecko ponownie chodzi, biega. Na hasło: Uwaga, groźny pies! Bądź jak drzewo dziecko przyjmuje inną pozę polecaną podczas ataku psa – ustawiają się bokiem do rodzica (docelowo – bokiem do psa), stoi sztywno i nieruchomo, ręce trzyma je blisko ciała.

5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego.

Usprawnianie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy.

6. „Zaczarowane okienko” – ćwiczenie grafomotoryczne, uzyskiwanie ciekawych efektów plastycznych poprzez eksperymentowanie.

Dziecko siada przy stoliku, ma przed sobą kartkę, nakłada na nią kartony z otworem kwadratowym lub w kształcie koła. Z pomocą wybranego narzędzia zapełnia przestrzeń (zamalowuje, rysuje tylko obwód, wypełnia kropkami, kółkami, kreskami), przesuwa szablon, zmienia narzędzie. Czynność powtarza kilka razy. Na końcu podziwia efekt plastyczny

7. Czterolatki:

„Co to za zwierzę?” – praca z KP2.43

Przed wykonaniem karty rodzic rozmawia z dzieckiem na temat tego, jak poruszają się różne zwierzę­ta (pełzają, latają, biegają na czterech nogach). Po skończonej rozmowie dziecko wykonują KP2.43.

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 04.06.2020

1.„Gdzie jest kotek?” – zabawa słuchowa, uwrażliwianie słuchu fizycznego, określanie kierunku, skąd dochodzi dźwięk, doskonalenie sprawności grafomotorycznej.

Dziecko siada na krzesełku i ma zasłonięte oczy, rodzic miauczy cicho. Zadaniem dziecka siedzącego na krzesełku jest określenie, z której strony dochodzi dźwięk kota. Rodzic ma przed sobą kartkę i ołówek.

Portret kota (Beata Kamińska)

Rysowanie kota,

Dla chętnego…

To nic trudnego!

Głowa okrągła jak słońce,

Dwa uszka sterczące,

Oczy najpiękniejsze w świecie.

Wąsiska dłuugie, najdłuższe przecież,

Jeszcze tylko trójkątny nosek,

Słodka mordeczka…

I już mam portret koteczka!

Dziecko otrzymuje kartkę, kredkę i próbuje samodzielnie narysować portret kotka. Koloruje według własnych pomysłów.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.„Koty i kotki” – poznanie żbika i rysia, określanie cech jakościowych i ćwiczenie umiejętności używania tych określeń. Kształtowanie umiejętności porządkowania elementów od najmniejszego do największego i odwrotnie.

Rodzic trzyma w ręku kotka – przytulankę i rozmawia z dzieckiem o kotkach: Jakie są kotki?; Za co je lubimy?; Jakie mają zwyczaje?; Jak miauczą?. Rodzic śpiewa dowolną piosenkę o kotku lub recytuje dowolny wierszyk, dziecko w przerwach mówi „miau”.

Rodzic rozkłada trzy obrazy kotów: kota domowego, żbika, rysia. Przedstawia dziecku zwierzęta i prosi, aby wskazało małego kota, większego i największego. Rodzic opowiada o tym, gdzie te koty mieszkają (żbik i ryś zamieszkują góry zwane Bieszczadami, żbiki mieszkają też w Beskidach, bardzo trudno jest je zaobserwować, bo są bardzo płochliwe. Rysie mieszkają również niedaleko nas, w Kampinosie). Rodzic pyta, czym się różnią te koty.

4.„Ułóż według wielkości” – kształtowanie umiejętności porządkowania elementów od najmniejszego do największego i odwrotnie.

– „Kotki, koty, kocury”– zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dziecko w pozycji na czworakach na hasło: Kotek naśladuje kocię; na hasło Kot naśladuje dorosłego kota; na hasło: Kocur naśladuje drapieżnika np. tygrysa, lwa.

– „Ułóż według wielkości”– rodzic daje dziecku kopertę. Koperta zawiera trzy obrazki tego samego obiektu w trzech wielkościach: mały, średni, duży, dziecko wykłada obrazki, układa je według własnych pomysłów. Rodzic proponuje dziecku, aby zrobiło z obrazkami porządek. Dziecko porządkuje według własnych pomysłów. Rodzic prosić dziecko: Powiedz mi, jak uporządkowałeś / -łaś obrazki: to mały grzebień, to większy grzebień, a to największy grzebień.

Dziecko układa, opisuje. Rodzic pyta: Jak możemy jeszcze inaczej uporządkować obrazki?. Dziecko podaje przykłady: duża lampa, mniejsza lampa, najmniejsza lampa.

5.„Tygrys” – utrwalenie wyglądu i miejsca zamieszkania tygrysów.

Trzylatki:

Praca z KP2.36– utrwalenie wyglądu i miejsca zamieszkania tygrysów, ćwiczenia małej motoryki poprzez pracę z plasteliną. Dziecko omawia obrazek na karcie, zwraca uwagę na wygląd tygrysa.

Utrwala wiedzę o tygrysach: bardzo niebezpieczne drapieżniki, zamieszkujące Azję, można je obejrzeć w zoo, są kuzynami naszych kotów, ale dużo większymi, mają piękne futro w żółto – czarne pasy. Rodzic prezentuje dziecku, jak z plasteliny uformować cienkie wałeczki i nakleić je na sylwetę tygrysa, motywuje dziecko do wykonania pracy w całości.

Czterolatek

„Od najmniejszego do największego” – praca z KP2.44.

Rodzic czyta polecenia, dziecko kolejno wykonuje zadania z karty. Podaje nazwy zwierząt widocznych na zdjęciach i obrazkach.

6.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego. Usprawnianie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy.

7.„Dziwne wędrowanie” – ćwiczenie wzmacniające mięsnie brzucha z elementem równowagi, wdrażanie do współpracy.

Dziecko z rodzicem tworzą parę. Kładą się na plecach na podłodze naprzeciwko siebie, unoszą nogi i dotykają stopami stopy dziecka naprzeciwko, zaczynają pedałować. Chwilę odpoczywają i ponownie pedałują.

Dziecko z rodzicem trzymają się za ręce, każde z nich jedną nogę wkłada do szarfy. Przesuwają się razem, starając się nie zgubić szarfy. W ćwiczeniu należy zmieniać nogę poprzez odwrócenie się.

8„Pingwin” – zabawa muzyczna, doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych poprzez konstruowanie obrazu z kół.

Na tacach leżą koła białe i czarne (origami, różne wielkości). Rodzic prosi, aby dziecko z kół skonstruowało pingwina. Jak on wygląda? Dziecko pracuje samodzielnie. Dzieci nakleja pingwina na kartkę.

 

 

 

 

J. ANGIELSKI

VERY HUNGRY CATERPILLAR / Bardzo głodna gąsiennica

1. Piosenka na powitanie - „Make a circle” 

Make a circle 

Make a circle, big big big.

Small small small.

Big big big.

Make a circle, small small small. 

Hello hello hello.

Make a circle, round and round. 

Round and round.

Round and round.

Make a circle, round and round.

Hello hello hello.

Make a circle, up up up.

Down down down.

Up up up.

Make a circle, down down down.

Now sit down. 

2. Czy pamiętacie głodną gąsienniczkę? Co zjadła ? Co się z nią stało?

Przypomnijmy sobie jej przygody:

The very Hungry Caterpillar 

3. Pobaw się przy wesołej piosence o gąsieniczce:

Hungry caterpillars 

4. A może spróbujesz zrobić własną gąsienniczkę:

Art & Craft - VERY HUNGRY CATERPILLAR MODELS 

Odbijamy rączki 

Lego 

5. Zabawa „Touch something …” -  utrwalanie kolorów. Dzieci poruszają się po pokoju w rytm wyklaskiwany przez Rodzica, a na pauzę słuchają polecenia:

touch something green ( zielony) - dotykają przedmiotu w tym kolorze

touch something red ( czerwony )

touch something blue ( niebieski )

touch something pink ( różowy )

touch something yellow ( żółty )

6. Linki do zabaw:

Baby shark 

One little fingers 

Head Shoulders Knees and Toes 

P. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 03.06.2020

Tematyka dnia: Gadający ptak – papuga

1.„Kolorowe papugi” – zapoznanie z wyglądem i zwyczajami papugi. Utrwalenie znajomości kolorów podstawowych.

Rodzic prezentuje dziecku zdjęcia wybranych papug: ary, nimfy, żako, kakadu, barabandy, papużki nierozłączki. Dziecko i rodzic prowadzą swobodną rozmowę o wyglądzie papug, zwracają uwagę na ich ubarwienie (dziecko stara się podawać nazwy kolorów), dzioby, naturalne miejsce zamieszkania.

Rodzic opowiada, że papugi, które żyją w naszych domach lub w zoo muszą być chronione w klatkach bądź zamkniętych pomieszczeniach, duże klatki nazywają się woliery. Rodzic wysypuje na dużą tacę pokarm dla papug. Rodzic podaje nazwy nasion, dziecko zalicza papugi do zwierząt roślinożernych.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.„Ara – porozmawiaj z nami zaraz” – wdrażanie do wyraźnego mówienia.

Rodzic zwraca dziecku uwagę na umiejętności papug. Rodzic z dzieckiem zastanawia się: Co potrafi robić papuga?. Odpowiedzi szukają w wierszyku J. Brzechwy.

Papuga (Jan Brzechwa)

„Papużko, papużko,

Powiedz mi coś na uszko.”

„Nic nie powiem, boś Ty plotkarz,

Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.”

Rozmowa na temat umiejętności papug. Rodzic proponuje dziecku zabawę. Do zabawy są potrzebne ilustracje różnych obiektów, których nazwy mają prostą budowę fonetyczną (nie posiadają grup spółgłoskowych, głosek rzędu szumiącego; sz, ż, cz, dż i r), np. wazon, koń, lama, telefon, ołówek, buty, oko, ucho, nos, las, lew, papuga, osioł, tukan, woda, taca, pies, kot, rogalik, sok, pani, pan, pędzel, kanapa, fotel.

4. „Papuga” – praca plastyczna z wykorzystaniem barw podstawowych, obserwowanie efektów plastycznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się pędzlem.

Dziecko otrzymuje kartkę z wyciętym konturem papugi (bez dzioba), przymocowanym do kartki spinaczami. Za pomocą pędzla posuwistym ruchem nanosi farbę od brzegu konturu do środka, kolory mogą się łączyć ze sobą, tworzyć efekty plastyczne. Rodzic delikatnie odpina spinacze, zdejmuje pierwszą kartkę, na drugiej prezentuje się kolorowa papuga, dziecko podziwia powstałe efekty kolorystyczne, przykleja swojej papudze dziób i oczy, rysuje flamastrem nogi.

5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego.

Usprawnianie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy.

6. „Idzie wąż” – zabawa ruchowa z elementem równowagi.

Dziecko przez całe ćwiczenie trzymają się za ręce z rodzicem, tworzą długiego węża. Rodzi prowadzi, wąż porusza się, przechodząc przez tor przeszkód: slalomem pomiędzy krążkami, przez miękki materac, nad leżącą skakanką, przez tunel pomiędzy dwoma skakankami.

7. „Wąż” – usprawnianie małej motoryki, kreślenie linii ciągłych nieregularnych. Rodzic recytuje wiersz L.J. Kerna.

Wąż (Ludwik Jerzy Kern)

Idzie wąż wąską dróżką.

Nie porusza żadną nóżką.

Poruszałby, gdyby mógł,

Lecz wąż przecież nie ma nóg.

Dziecko kreśli drogę węża palcem na różnych powierzchniach (po dywanie, podłodze, stole, regale, oknie). Otrzymuje papier pakowy przycięty w długie pasy, które są wąską dróżką węża. Rodzic prosi dziecko, by namalowało flamastrami, jak idzie wąż (linia falista, prosta, zygzak).

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 2.06.2020

1.„Masażyk zoo” – przełamywanie bariery dotyku, obdarzanie uwagą innych.

 

ZOO (Bolesław Kołodziejski)

 

Tutaj w ZOO jest wesoło,

 

Tutaj małpki skaczą w koło, (skoki dłonią po okręgu)

 

Tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskanie pleców wewnętrzną stroną dłoni)

 

Biegną zebry niczym konie, (lekkie stukanie dłońmi zwiniętymi w pięści)

 

Żółwie wolno ścieżką kłapią, (powolne lekkie przykładanie dłoni za dłonią do pleców)

 

W wodzie złote rybki chlapią, (pocieranie pleców raz wewnętrzną, raz zewnętrzną stroną dłoni)

 

Szop pracz, takie czyste zwierzę,

 

Ciągle sobie coś tam pierze. (pocieranie dłońmi pleców)

 

Struś dostojnie w koło chodzi,

 

Spieszyć mu się nie uchodzi, (powolne kroczenie po plecach dwoma palcami)

 

A w najdalszej części zoo,

 

Dwa leniwce się gramolą, (wolne przesuwanie dłoni z góry do dołu, z boku ku środkowi pleców)

 

Wolno wchodząc na dwa drzewa,

 

Gdzie się każdy z nich wygrzewa, (zatrzymanie dłoni)

 

I zapada w sen głęboki…

 

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.„Wirtualna wizyta w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym” – W ogrodzie zoologicznym prezentacja multimedialna online. Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo. Rozwijanie kreatywności ruchowej poprzez naśladowanie gestem i ruchem wybranych zwierząt. Oglądanie zdjęć zwierząt, poznanie ciekawostek na temat ich życia: zwyczajów, pokarmu, wielkości, historii.

4.„Parada zwierząt” – rozwijanie kreatywności ruchowej poprzez naśladowanie gestem i ruchem wybranych zwierząt. Dziecko wyliczanką wybiera zwierzę, które będą naśladować z rodzicem. Wyliczanka (dziecko wylicza, skandując i dotykając po kolei ilustracji zwierząt):

Na me oczy.

Na me uszy.

Teraz w sali się poruszy… słoń, osioł itd.

Dziecko proponuje sposoby naśladowania zwierząt.

5. „Grzywa” – usprawnianie małej motoryki, napięcia mięśni dłoni, koordynacji wzrokowo – ruchowej. Dziecko otrzymuje pięć klamerek, prawą ręką przyczepia klamerki do rękawa lewej ręki i odwrotnie. Tworzy grzywę konia, porusza ręką, sprawdza, jak grzywa się rusza.

6.Trzylatki:

„Lew” – praca konstrukcyjna z wykorzystaniem Wyprawka strona 41.

Dziecko wypycha elementy lwa, nakleja włóczkę (grzywa, ogon) oraz łączy poszczególne elementy. Rodzic pomaga w nacinaniu miejsc łączenia.

Czterolatek:

„Żmija” – praca z Wyprawka strona 54.

Dziecko ma rolkę po papierze toaletowym i Wyprawkę strona 54. Dziecko może zrobić jedną małą (z jednej rolki po papierze toaletowym) lub długą ( łącząc ze sobą kilka rolek za pomocą sznurka i doczepiając na początku głowę żmii, a na końcu jej ogon. Swobodna zabawa wykonanymi żmijami.

7.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego.

Usprawnianie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy

8.„Konie” – zabawa z elementem podskoku.

Dziecko łączy się w parę z rodzicem, para ma skakankę. Para tworzy zaprzęg (skakanka wokół klatki piersiowej, pod pachami dziecka). Zaprzęg rusza, woźnica kieruje jazdą konia, reguluje jej szybkość: wio, prrr. Później następuje zamiana ról. Skakanki rozłożone są na podłodze, konie poruszają się, kląskając. Omijają skakanki, unosząc wysoko kolana, na uderzenie bębenka pokonują skokiem przeszkodę – skakankę. Mp3 – 24 Zabawa: Marsz, bieg, podskoki.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 01.06.2020

Dzień dobry kochane dzieci, dzień dobry rodzice!

Kochani dziś jest 1 czerwca – to bardzo ważna data w kalendarzu. Wiecie dlaczego? Jest to szczególny dzień, ponieważ właśnie dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Czy wiecie co oznacza słowo „międzynarodowy” ? To znaczy, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie swoje święto obchodzą dziś wszystkie dzieci.

Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Wszyscy śmieją się od rana
Każda buzia roześmiana
Czar zabawy dziś panuje
Każde serce się raduje.

Drogie przedszkolaki! może i Dzień Dziecka nie będzie wyglądał tak, jak zawsze w naszym przedszkolu, ale nie martwmy się tym!

Dzisiaj waszym zadaniem jest być uśmiechniętym od samego rana i bawić się radośnie przez cały dzień!!! Wszystkim Paniom z przedszkola jest dziś smutno, że nie możemy bawić się wspólnie.

Ale przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

1. Zacznijmy wesołą piosenką pt. „To jest nasz dzień”; zapraszam do tańca i zachęcam do zaśpiewania fragmentu refrenu, dołączając odpowiednie ruchy:

Jeden i dwa, jeden, dwa, trzy (klaszczemy)

W prawo i w lewo – baw się i Ty (skok w prawą stronę, w lewą)

Jeden i dwa, jeden, dwa, trzy (klaszczemy)

W górę i w dół, tylko śmiej się dziś (przykucamy, skok w górę)

To jest nasz dzień 

2. Teraz zapraszamy na film pt. „Domowe przedszkole – niespodzianki dla dzieci”

Niespodzianki dla dzieci

3. Możecie się teraz ponownie zabawić przy muzyce z piosenką:

Maskotki - kółeczko zabawa taneczna dla dzieci

4. Czy lubicie puszczać bańki mydlane? Podamy dziś przepis na płyn do puszczania baniek, możecie się dziś pobawić wspólnie z rodzicami. To przecież proste wystarczą zaledwie 3 składniki i zabawa gotowa. Kto z nas nie próbował puszczać baniek mydlanych? Obserwowanie ich jak unoszą się w powietrzu, wirują  się nad nami, mieniąc się tysiącem barw a potem rozpadają się na miliony cząstek. Takie doświadczenie jest wspaniałą zabawą. 

Składniki do zrobienia płynu do baniek: płyn do naczyń, woda i gliceryna (nadaje bańkom połysk i odporność na pękanie) Najważniejsze są proporcje.   Należy pamiętać  o zachowaniu odpowiednich proporcji przy robieniu  płynu do baniek mydlanych. Proponuję 1 część płynu do naczyń na 10 części wody plus  na koniec ok.10 kropel gliceryny na litr płynu.

Powstałą miksturę bardzo delikatnie, starając się nie robić piany mieszamy i dodajemy jeszcze  kilka kropel gliceryny. Warto dodawać ją stopniowo i sprawdzać efekty naszych prób, można jej dodać więcej. Proporcje jednak mogą ulec zmianie w zależności od płynu do naczyń jaki mamy. Jeszcze potrzebujemy słomki i możemy zaczynać zabawę.

5. Przygotowaliśmy dla Was jeszcze kilka propozycji na dzisiejszy dzień. Poczytajcie i ustalcie wspólnie z rodzicami, co chcielibyście obejrzeć, w co się pobawić:

 • Spektakl "Ja, Maluch i morze" w reż. Marka Zákostelecký'ego, który możecie obejrzeć w swoich domach w w Dzień Dziecka. Jeśli tęsknicie za latem, podróżami i wakacyjnymi przygodami, koniecznie musicie zobaczyć bajowe przedstawienie. Przedstawienie będzie dostępne dla widzów bezpłatnie na stronie internetowej Teatru Baj 1 czerwca w godzinach 10:00-12:00.

        Bezpośredni link do spektaklu:
        "Ja, maluch i morze"

 • Spektakl "Pchła szachrajka", będący adaptacją jednej z najbardziej znanych bajek Jana Brzechwy. To wspaniałe wydarzenie, w czasie którego będziecie mogli przenieść się w kolorowy świat bajek, który dostarczy Wam wielu emocji i powodów do uśmiechu.  Zatem, 1 czerwca o godzinie 16:00 usiądźcie wygodnie w swoim ulubionym fotelu i zajrzyjcie na stronę www oraz facebook Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu. Tam będziecie mogli połączyć się bohaterką tego widowiska - Pchłą Szachrajką i jej towarzyszami, którzy specjalnie wystąpią dla Was na scenie Sali Widowiskowej; strona www: www.mok-orzesze.pl
 • Spektakl słowno – muzyczny „Bajki o zwierzętach”, który można obejrzeć 1 czerwca o godz 17.00 na: 

         profilu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na:

         kanale Youtube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biuro Wojewody

 • Spotkanie z humorystycznym pokazem iluzjonistycznym Pana Nochala. Zupełnie za darmo!
  Spotkajmy się online w poniedziałek 1.06 o godz 18.00
  Baza Zabawy - pokaz iluzji
 • Dzień Dziecka u Nietoperzy – bezpłatny koncert online. Jak nasza ulubiona para nietoperzy świętuje Dzień Dziecka? Wspominając zabawy, piosenki i kreskówki z dzieciństwa:) Zapraszamy na spotkanie z Emilką i Cypisem. Będzie muzycznie, zagadkowo i interaktywnie.

       Koncert odbędzie się na kanale YouTube:
        Dzień Dziecka u nietoperzy
        Link aktywny będzie do 10 czerwca, zatem możecie oglądać dowolną ilość razy o dowolnej porze. Koncert            jest bezpłatny - jest prezentem na Dzień Dziecka od Art Bonsai dla wszystkich dzieci, które lubią śledzić losy             Nietoperzy.

 • A może wybierzecie się na: Wirtualny spacer po ZOO?

        Wirtualny spacer po ZOO

 • A jeśli jesteście ciekawi świata oraz chęci zrozumienia go, to zapraszamy na zabawy badawcze z projektu „Domowe Centrum nauki EC1”

        Domowe Centrum Nauki i Techniki

Kochani, mamy nadzieję, że każde dziecko znajdzie coś ciekawego dla siebie wśród tych propozycji.

 

NA ZAKOŃCZENIE NIESPODZIANKA J

Czy dzisiaj jest Dzień Dziecka?

 

A na koniec piosenki, przy których możecie pobawić się wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem:

Skaczemy, biegniemy

Jesteśmy dziećmi

Wspaniałej zabawy, do jutra…

Pani Blanka

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 29.05.2020 DZIEŃ SPORTU

W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Sportu. Zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu z całą rodziną. Przygotujcie wygodny strój, różnokolorowe klocki i małe poduszki, bo będą nam potrzebne do ćwiczeń i zaczynamy.

Do wspólnych zabaw gimnastycznych zapraszamy całą rodzinę. Spędźmy aktywnie ten dzień. Przygotujmy sobie butelkę wody i przewietrzmy mieszkanie. Nie zapominajmy też o spacerach i zabawie na świeżym powietrzu.

1. Rozpoczynamy zajęcia piosenką Skaczemy, biegniemy, ćwiczymy, tańczymy

Na słowa zwrotek stańcie w lekkim rozkroku, ręce na biodrach, wykonujcie kręty tułowia w prawą i lewą stronę.

Słów refrenu się nauczcie: Skaczemy, biegniemy, ćwiczymy, oooo,
aby śpiewać razem z dziećmi. Pokazujcie też jak skaczecie, biegniecie w miejscu, ćwiczycie, tańczycie.

2. Zapraszamy Was do rozgrzewki z Lulisią i Lulitulisiami. Wykonujcie ćwiczenia razem z prowadzącą Trening fitness dla dzieci

3. „Piramida” – do tej zabawy będą Wam potrzebne klocki w różnych kolorach (ewentualnie większe dla młodszych dzieci, np. klocki duplo, drewniane, typu cegła). Musimy je pogrupować według kolorów (kolorów musi być tyle ilu jest ćwiczących). Ustalamy tor, po którym będziemy się poruszać. Wyznaczmy go np. sznurkiem, wstążką (dla starszych dzieci możemy zrobić slalom ustawiając butelki plastikowe, kładąc poduszki). Biegniemy, przenosząc klocki swojego koloru na drugi koniec toru. Układamy z nich piramidę. Drugi raz rozpoczynamy z końca, na którym uzbieraliśmy pierwszą piramidę.

Ze starszymi dziećmi możemy urządzić przy tej zabawie wyścigi. Kto pierwszy ten lepszy.

4. Zabawa przy muzyce Muzyczne stop. Jest to zabawa pobudzająco – hamująca, gdzie musicie się w pewnym momencie zatrzymać.

Idziemy, idziemy, idziemy, idziemy i STOP. (3x)

To nasz muzyczny krok.

Skaczemy, skaczemy, skaczemy, skaczemy i STOP (3x)

To nasz muzyczny krok.

Biegniemy, biegniemy, biegniemy, biegniemy i STOP. (3x)

To nasz muzyczny krok.(3x)

5. Przygotujcie teraz małe poduszki, bo będą nam potrzebne do zabaw:

„Podajemy worki z mąką” – przekazywanie poduszek na różne sposoby:

– siad płaski jedno za drugim – podawanie poduszek górą,

– stanie w lekkim rozkroku – podawanie poduszek dołem, między nogami

– w siadzie skrzyżnym – wykonując skręty tułowia, podajemy poduszkę bokiem z lewej i z prawej strony,

- siłowanie – siadamy naprzeciwko siebie, poduszkę trzymamy oburącz (dziecko z jednej strony, rodzic z drugiej strony) przeciągamy poduszkę na swoją stronę jednocześnie przechylając się do przodu i tak na zmianę kilka razy

- rzucamy – stajemy naprzeciwko siebie w niewielkiej odległości, będziemy podawać sobie poduszkę tym razem rzucając

- równowaga – poduszkę kładziemy na głowie, plecy wyprostowane, chodzimy po pokoju starając się, by poduszka nie spadła nam z głowy

- dżdżownica – leżąc na brzuchu trzymamy poduszkę obiema rękami, czołgamy się po pokoju. Ze starszakami można zrobić wyścigi.

,,Skoki przez worki” – skoki przez poduszki – każdy ćwiczący przeskakuje obunóż przez swoją poduszkę.

,,Transport worków z mąką” – czworakowanie z poduszką na plecach.

Każde ćwiczenie wykonujcie kilkakrotnie.

6. Lulisię już znacie. Zapraszamy więc do treningu fitness razem z Lulitulisiami. Trening fitness część 2 Ćwiczcie razem z nimi. 

7. A teraz zabawa „Na ziemi zostaje”. Piosenka Wam z pewnością doskonale znana i lubiana. Wyginam śmiało ciało Kiedy będziecie słyszeć piosenkę, wyginacie śmiało ciało. A kiedy rodzic zatrzyma w pewnym momencie muzykę powie: NA ZIEMI ZOSTAJE pupa (a więc musicie tak usiąść, żeby na podłodze została tylko pupa). Przy piosence dalej ćwiczycie. Na kolejną przerwę w muzyce rodzic podaje hasło: NA ZIEMI ZOSTAJE ręka i noga. Muzyka gra dalej, wy ćwiczycie. Kolejne hasła: NA ZIEMI ZOSTAJĄ NOGI, NA ZIEMI ZOSTAJĄ PLECY, NA ZIEMI ZOSTAJE BRZUCH. 

8. Ostatnią zabawą w dniu dzisiejszym będzie zabawa Głowa, ramiona, kolana, pięty Wykonujemy czynności, o których mowa w piosence:

Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.

Gimnastyka dobra sprawa.

Dla nas dzieci to zabawa.

Ręce w górę, w przód i w bok.

Skłon do przodu, przysiad, skok.

9. A na zakończenie dzisiejszego dnia sportu, zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego Ruch to zdrowie Dowiecie się z niego jak ważną sprawą jest uprawianie sportu i aktywny wypoczynek.

 

Po tak wyczerpującym dniu należy Wam się odpoczynek.

Życzę udanego weekendu Pani Blanka

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 28.05.2020

 

Tematyka dnia: Nasze marzenia

1.„Walka na kulki” – przestrzeganie zasad zabawy, rozróżnianie uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych, ćwiczenia rozmachowe rąk. Rodzic i dziecko stoją w zaznaczonym miejscu. Każdy ma gazety pocięte na format A5 (dużo, np. 50 sztuk). Zadaniem jest ugniatanie kulek i rzucanie w kierunku drugiej osoby, za linię oznaczoną skakanką. Nie wolno podnosić gotowych kulek, które dotarły w pobliże uczestników zabawy, za każdym razem trzeba ugnieść nową kulkę z gazety.

Wygrywa ta osoba, której udało się wrzucić więcej kulek za skakankę przeciwnika. Po skończonej zabawie dziecko zbiera kulki i wrzuca do worka, kulki przydadzą się do innych zajęć.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

3.„Dyzio marzyciel” – swobodne wypowiedzi dziecka o marzeniach Dyzia oraz własnych.

Rodzic prosi dziecko, aby położyło się na dywanie na plecach i wysłuchało wiersza.

Dyzio marzyciel (Julian Tuwim)

Położył się Dyzio na łące,

Przygląda niebu błękitnemu

I marzy…

Jaka szkoda, że te obłoczki płynące

Nie są z waniliowego kremu…

A te różowe, że to nie lody malinowe.

A te złociste pierzaste, że to nie stosy ciastek…

I szkoda, że całe niebo

Nie jest z tortu czekoladowego…

Jaki piękny byłby wtedy świat.

Leżałbym sobie, jak leżę,

Na tej murawie świeżej,

Wyciągnąłbym tylko rękę

I jadł… i jadł… i jadł…

Dziecko wygodnie siada i dzieli się spostrzeżeniami na temat wiersza. Odpowiada na pytania: Co robił Dyzio na łące?; O czym marzył?; Co innego mogą przypominać chmury?.

Rodzic zaprasza dziecko, aby ponownie ułożyło się na dywanie w wygodnej pozycji i podczas słuchania muzyki relaksacyjnej pomyślało o swoich marzeniach. Po ćwiczeniu rodzic cicho prosi dziecko, aby usiadło. Zaprasza do podzielenia się swoimi marzeniami.

Dziecko otrzymuje watę i niebieską kartkę. Rodzic prosi dziecko, aby ułożyło marzenia z waty jak chmury na niebie.

4.„Poszukiwacze skarbów” – uwrażliwianie zmysłu dotyku, tworzenie pojęć nadrzędnych.

Dziecko otrzymuje pudełko (po butach) wypełnione kulkami z gazety, wśród kulek ukryte są skarby (np. przybory do malowania: pędzel gruby i cienki, farba w zamkniętym kubeczku, farba w tubce, warzywa: marchew, buraczek, pietruszka; przybory do mycia: mydło w kostce, szczoteczka do zębów, pasta, drobne zabawki: samochodziki, klocki, mały pluszaczek, zabawkowe przybory kuchenne, owoce, zabawkowe sztućce). Zadaniem dziecka jest odszukanie skarbów w pudełku, nie można wysypywać gazetowych kulek. Dziecko próbuje podać nazwy przedmiotów pojęciem nadrzędnym.

5.Trzylatki:

Praca z KP2.34 – usprawnianie małej motoryki poprzez samodzielne rysowanie. Dziecko rysuje w chmurze wybrane marzenie Dyzia (na podstawie wcześniej wysłuchanego wiersza). •

Czterolatki:

„Przeplatanka” – praca z W.53.

Dziecko opowiada, co przedstawia ilustracja. Wypycha i przeplata sznurowadło/sznurek przez otwory tak, aby powstała bujawka.

6.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego.

Usprawnienie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy, hulajnogi, rowerka.

7.„Parking” – zabawa bieżna.

Dziecko otrzymuje krążek/kółko, swobodnie biega. Na hasło: Parking powoli porusza się do tyłu, ustawia się wzdłuż ściany. Zabawę należy powtórzyć.

8„Cztery lale” – stosowanie poprawnej formy gramatycznej liczebników porządkowych.

(Zabawa według: I. Dudzińska, T. Fiutowska, W co i jak się bawić?, Wydawnictwo Didasko, Warszawa 1998).

Rodzic prezentuje dziecku sylwety lalek: lala w sukience w kropki, lala w białej bluzce, lala w czarnych bucikach, lala w sweterku na guziki. Sylwety mogą być prezentowane od lewej strony do prawej (z punktu widzenia dziecka).

Siedzą lale na tapczanie,

każda inne ma ubranie.

Pierwsza – sukienkę w kropki całą.

Druga ma bluzeczkę białą.

Trzecia ma czarne buciki.

Czwarta – sweter na guziki.

Dziecko na polecenie rodzica pokazuje i określa pierwszą, drugą, trzecią i czwartą lalkę, mówi, ile jest lalek. Rodzic zmienia układ lalek.

Siedzą lale na tapczanie,

każda inne ma ubranie.

Pierwsza – ma czarne buciki.

Druga sweter na guziki.

Trzecia ma bluzeczkę białą.

Czwarta – sukienkę w kropki całą.

Dziecko na polecenie rodzica pokazuje i określa pierwszą, drugą, trzecią i czwartą lalkę, mówi, ile jest lalek. Rodzic zmienia układ lalek.

Siedzą lale na tapczanie,

każda inne ma ubranie.

Pierwsza – ma bluzeczkę białą.

Druga sukienkę w kropki całą.

Trzecia sweter na guziki.

Czwarta czarne ma buciki.

Niezależnie od układu liczba lal nie zmienia się. Dziecko pokazuje lalkę, która ma sukienkę w kropki.

Która to lalka na tapczanie? – druga. Która lala ma czarne buciki? – czwarta. Która lala ma białą bluzkę? – pierwsza. Która ma sweter na guziki? – trzecia.

 

 

Język angielski

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki i zabawy J

Rainbow 

Five little monkeys 

Daddy Finger                             

Baby shark

Hokey pokey

Five little ducks

A może posłuchacie bajki o trzech świnkach:

Three Little Pigs 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 27.05.2020

 

Tematyka dnia: Wspólnie się bawimy.

1. „Plac zabaw” – zabawa ruchowa przy piosence, rozwijanie kreatywności ruchowej, usprawnianie rytmicznego poruszania się.

Plac zabaw (sł. Małgorzata Ostojewska, muz. Irena Bogucka)

I

Już w oczach radość, bo słońce świeci,

na spacer pora iść.

Na placu zabaw jest dużo dzieci,

bawić się chodźmy dziś!

Ref.: Plac zabaw, plac zabaw,

tu z kolegami poznasz zabaw sto.

Plac zabaw, plac zabaw,

w słoneczne dni odwiedzasz go!

II

Są tu drabinki i karuzela,

każdy się kręcić chce!

A w piaskownicy z mokrego piasku

babki zrobimy dwie.

III

Miło jest huśtać się na huśtawce,

wszyscy lubimy to, że hej!

Możemy puszczać barwne latawce.

Wietrzyku dla nich wiej!

IV

Ciekawi świata zawsze jesteśmy,

uczyć się każdy chce!

Bawić się świetnie na placu zabaw

możemy całe dnie!

2. .„Brzydkie zwierzę” – praca malarska inspirowana wierszem. Rodzic recytuje wiersz.

Brzydkie zwierzę (Danuta Wawiłow)

Jak mi ciocia albo wujek

Piękne farby podaruje,

Namaluję na papierze

Takie brzydkie, brzydkie zwierzę…

To jest pomysł do niczego!

Lepiej maluj coś ładnego!

Nie chcesz?... Czemu?... Nie rozumiem…

Bo ładnego ja nie umiem!

Rodzic pyta: Jakie zwierzę namaluje bohater wiersza?; Jak może wyglądać brzydkie zwierzę?; Co może myśleć o sobie brzydkie zwierzę?. Po rozmowie rodzic zaprasza do wspólnego namalowania brzydkiego zwierzęcia. Na stoliku przygotowane są farby, pędzel i woda w kubku/słoiku, taśmą przytwierdzona jest kartka formatu A2 (może to być szary papier). Przy stoliku dziecko wspólnie z rodzicem malują jedno brzydkie zwierzę.

3. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

4. .„Obrazy malowane wodą” – zabawa kreatywna w ogrodzie.

Dziecko otrzymuje duży pędzel i kubeczki z wodą. Rodzic prosi dziecko, aby namalowało wodne obrazy w ogrodzie (ściana budynku, parkan, chodniki). Rodzic tłumaczy, jak się zachowuje woda na płaszczyznach pionowych, a jak na poziomych, zwraca uwagę na parowanie wody w miejscach nasłonecznionych. Zachęca do tworzenia wspólnych, dużych obrazów. Utrwala wodne obrazy aparatem fotograficznym.

5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego. Usprawnienie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy, hulajnogi, rowerka.

7.„Zburzymy wieżę” – zabawa z elementem rzutu do celu i konstruowania.

Najpierw dziecko buduje wieżę z kartonów (pudełka po butach)/klocków. Przy budowaniu dziecko powtarza rymowankę:

Pudełko pod,

pudełko nad,

będzie wieża

na sto dwa.

Na sygnał Start rzuca celując w wieżę woreczkami/piłkami.

8. „Wzory” – zabawa sensoryczna, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Dziecko otrzymuje tacę z kaszą manną, na stoliku leżą wzory do odwzorowania, np. linia pozioma, pionowa, ukośna, dwie linie poziome, pionowe, ukośne, krzyżyk, V, O, U, T, A, C. Dziecko wskazującym palcem rysuje wzór,

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 26.05.2020

Laurka Dzień Mamy - MiniMini+

Witajcie kochani, dzisiaj jest 26 maj święto wszystkich mam,

ponieważ 26 maja obchodzimy Dzień Matki.

Ucałujcie i mocno przytulcie swoje mamusie.

Powtórzcie za mną :

Mamusiu!

Choć jestem jeszcze dzieckiem,

Nie wszystko rozumiem,

Kocham Cię tak mocno,

Jak tylko kochać umiem.

Z Tobą nie jest straszny świat,

Żyj, mamusiu ma, sto lat!

W tym wyjątkowym dniu życzę Waszym Mamusiom miłego,

rodzinnego spędzenia czasu w atmosferze  miłości,

dobroci i wielkiej radości.

Pozdrawiam Pani Blanka

 

Tematyka dnia: Nasze obowiązki.

1.„Gdybym” – zabawy parateatralne na podstawie wiersza.

Gdybym (Agata Widzowska-Pasiak)

Gdybym była żyrafą,

śpiewałabym za szafą.

Gdybym była kotkiem,

bób zmieniłabym w szprotki.

Gdybym była lwicą,

warczałabym za donicą.

Gdybym była barankiem,

dzwoniłabym pod gankiem.

Gdybym była kangurem,

w kieszeni miałabym dziurę.

Gdybym była słoniem,

trąbiłabym na balkonie.

A gdybym była sobą,

byłabym fajną osobą!

Rodzic pyta: Kto jest bohaterem wiersza?; Kto mówi „gdybym”?; Jakie postaci mógłby naśladować bohater i co wtedy by robił?Rodzic kładzie przed sobą ilustracje przedstawiające: psa, konia, lwa, rybę, krowę, kota, węża (obrazkami do dołu). Dziecko losuje obrazek i, nie pokazując go, naśladuje wylosowane zwierzę według własnego pomysłu. Rodzic kładzie przed sobą ilustracje przedstawiające: mycie włosów, zębów, śpiewanie, taniec, rysowanie, bieganie, zamiatanie. Dziecko losuje obrazek i, nie pokazując go, prezentuje wybraną czynność ruchem, rodzic odgadują.

2.„Moja dzisiejsza zabawa to…” – kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru według własnych zainteresowań.

Rodzic proponuje, aby dziecko wybrało samodzielnie zabawę i się w nią pobawiło. Rodzaj zabawy przedstawiają plansze: lepienie z ciasto liny/plasteliny, malowanie farbami, układanie klocków, zabawa lalkami/samochodami, gry i układanki. Dziecko podchodzi do plansz i wybiera jedną czynność. Dziecko bawi się. Rodzic umawia się z nim, że zabawa zostanie przerwana dzwoneczkiem lub umówionym wspólnie sygnałem i dziecko skończy zabawę.

3. .„Nasze obowiązki” – kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków.

Rodzic prosi, aby dziecko zrobiło lornetkę z dłoni, przyłożyło ją do oczu i rozejrzało się wokół.. Pyta: Jakie zmiany w pokoju można zauważyć?. Dziecko dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Rodzic przypomina, że odkładanie zabawek po skończonej zabawie to jest jego obowiązek. Następnie pyta: Co to jest obowiązek?;

Jakie masz jeszcze obowiązki?; Jakie masz obowiązki w domu?. Rodzic prosi dziecko, aby zaśpiewało zaśpiewankę – zachęcankę do sprzątania zabawek.

Na porządek sposób mam,

Lalki tu, klocki tam. (x 2)

Jest to sposób doskonały,

Kłaść je tam, gdzie wcześniej stały.

Na porządek sposób mam

Lalki tu, klocki tam!

Dziecko sprząta po skończonej zabawie.

4.Trzylatki:

Praca z KP2.33 – rozumienie pojęć: krótki, długi, przeliczanie w zakresie 1–3, poszerzanie zakresu liczenia. Rodzic prosi, aby dziecko wskazało balony z długimi i krótkimi sznurkami. Dziecko odpowiednio koloruje balony i przelicza te z krótkimi sznurami, te z długimi oraz wszystkie.

Czterolatki:

„Klocki” – praca z KP2.42.

5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – bezpieczne zabawy z użyciem sprzętu ogrodowego. Usprawnianie równowagi podczas korzystania z rowerków – biegaczy, hulajnogi, rowerka.

6. .„Wesołe i smutne dzieci” – zabawa orientacyjno – porządkowa, reagowanie na nastrój w muzyce, wyrażanie nastroju muzycznego ruchem i mimiką.

Rodzic opowiada dziecku, że muzyka podpowie mu, kiedy ma poruszać się, wyrażać ruchem i miną radość, wesoły nastrój, a kiedy smutek. Przed rozpoczęciem zabawy dziecko opowiada na podstawie swoich doświadczeń, jak poruszają się ludzie weseli, a jak smutni, jakie mają miny.

7.„Skacząca piłka” – utrwalanie nawyku mówienia na wydechu, kształtowanie słuchu mownego, usprawnianie czubka języka, utrwalanie prawidłowej wymowy głosek l, a..

Skacząca piłka (Ewa Małgorzata Skorek)

Mała Ala piłkę ma. (dziecko naśladuje skaczącą piłkę, powtarzając za rodzicem zgłoskę „la”)

Piłka skacze:

La, la, la,

La, la, la.

Ala Ani piłkę da.

Piłka skoczy:

La, la, la,

La, la, la.

Ładnie fika piłka ta.

Piłka tańczy:

La, la, la,

La, la, la.

Piłkę łapie mała Ala.

Piłka skacze:

La, la, la, la,

La, la, la, la.

Czy ktoś wdzięku więcej ma

Od tej piłki:

La, la, la?

La, la, la.

Dziecko w lusterku obserwuje, jak układa się język w wymowie głoski l, a jak w wymowie a, dzieli się swoimi doświadczeniami. Po raz kolejny naśladuje piłkę podczas czytania wiersza przez rodzica. Zwraca uwagę na prawidłowy układ języka, zwłaszcza podczas jego pionizacji.

Rodzic daje dziecku kartki z rysunkiem piłki w kropki lub paski. Zadaniem dziecka jest starannie i kolorowo pokolorować piłkę.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 25.05.2020

Kochani w tym tygodniu zaczynamy przygotowania do jakże ważnego Święta, Waszego święta, czyli Dnia Dziecka. Poznamy wierszyki i piosenki na tą okazję, przybliżymy sobie prawa i obowiązki Wasze, poznamy Wasze marzenia, zapoznamy się z dziećmi na świecie oraz pobawimy wspólnie z rodzicami.

Życzę, aby ten tydzień sprawiła Wam dużo przyjemności, aby na twarzach dzieci gościł uśmiech.

Pozdrawiam Pani Blanka

Tematyka dnia: Nasze prawa.

1. „Nasze zabawki” – kształtowanie umiejętności klasyfikowania ze względu na jedną lub dwie cechy.

– „Zabawki”– zabawa ruchowa naśladowcza.

Rodzic mówi:

Co to za zabawka:

kół ma bez liku

i pędzi jak na wyścigu. (dziecko naśladuje samochód, swobodny bieg, ręce ułożone tak, jakby trzyma kierownice);

Co to za zabawka:

choć nie płacze wcale,

raz zakładasz jej pieluszkę, a raz korale. (dziecko naśladuje lalkę – marsz na sztywnych nogach);

Co to za zabawka:

lubi grać w nogę, lubi grać w rękę,

gdy chcesz ją złapać, ucieka prędko. (dziecko naśladuje piłeczkę: podskoki obunóż, uginanie kolan).

 

– „Nasze zabawki”– rodzic prosi dziecko, aby wzięło kilka dowolnych zabawek i usiadło z nimi.

Dziecko opowiada o jednej wybranej zabawce. Rodzic kładzie obręcz: Zapraszam do domku – obręczy zabawki:

(jedna cecha) w kolorze czerwonym / duże / małe / te, które mają głowę / do układania;

(dwie cechy) małe i z kołami / małe do układania / duże i plastikowe / miękkie i brązowe.

Dziecko za każdym razem odkłada zabawkę do obręczy, zwracając uwagę, czy zabawka spełniła kryteria wymienione przez rodzica.

2. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

 

3.„Zabawa – nasze prawo” – zapoznanie z wierszem W. Szwajkowskiego, poznawanie swoich praw.

Zabawa – nasze prawo (Witold Szwajkowski)

Dzieci mają różne prawa,

ale głównym jest zabawa,

więc popatrzmy w lewo, w prawo,

jaką zająć się zabawą.

Z kolegami albo sami,

bez zabawek, z zabawkami,

czy w mieszkaniu, czy na dworze,

każde z nas się bawić może.

Kto się bawi, ten przyznaje,

że zabawa radość daje,

i czas przy niej szybko leci,

więc się lubią bawić dzieci.

Rodzic pyta: Co dziecko lubi robić?; Czym jest zabawa?; W co Ty lubisz się bawić?; Z kim lubisz się bawić?.

Rodzic mówi: Każde dziecko ma swoje prawa. Co to znaczy mieć prawo do zabawy? (burza mózgów).

Co to są prawa dziecka? Janusz Korczak powiedział kiedyś: „Nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda.

„Dziecko to także człowiek, tylko że jeszcze mały...”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności.

Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30 Prawa dziecka 

Rodzic mówi: Oto Twoje prawa. Pokazuje dziecku planszę lub tworzy planszę razem z dzieckiem, naklejając obrazki przedstawiające: rodzinę, zabawę, wizytę u lekarza, serce, uczące się dziecko, grupę zaprzyjaźnionych dzieci. Dziecko opowiada o swoich prawach na podstawie ilustracji.

 

4.„Moja zabawa” – zabawa rytmiczna z tekstem.

Dzieci mają różne prawa,

ale głównym jest zabawa,

więc popatrzmy w lewo, w prawo,

jaką zająć się zabawą.

Dziecko wyklaskuje tekst, wytupuje, idąc w kole, mówi tekst cicho i głośno, szybko i wolno, na wydechu, z pozycji kucznej, zaczyna cicho, powoli wstaje, kończy w pełnym wyproście głośno.

5.„Tomek zaprasza do zabawy” – kształtowanie postaw koleżeńskich, czerpanie radości z uczestnictwa w zabawach.

„Cześć, Przedszkolaki,

dobrze znowu być troszkę z Wami, bardzo lubię zabawy z Wami, np. fajne są kolorowe, duże klocki, z których można postawić wielki mur, albo układanka z samochodem, trochę tam za dużo elementów, ale na pudełku samochód jest dla mistrza. Dzisiaj jest Wasze święto, życzę Wam, abyście zawsze radośnie się bawili. Z okazji Dnia Dziecka mam dla Was kilka pomysłów na zabawę, wszystko przekazałem Waszej Pani. Bawcie się wesoło.

Machaczki łapaczki

Tomek”

„A ja Wasza Pani przekazuję tych kilka pomysłów Waszym rodzicom, abyście się wspólnie zabawili w nie w domu.

Pozdrawiam Was moje Słoneczka

Papa buziaków 102.

Wasza Pani Blanka”

 

Rodzic zaprasza dzieci do zabaw:

– „Kostka lodu”– dziecko i rodzic otrzymuje plastikowy kubeczek z kostką lodu, zabawę wygrywa ta osoba, która poprzez swe kreatywne działania sprawi, że jego kostka rozpuści się najszybciej.

– „Wyścigi w kartonowych butach”– dziecko i rodzic mają na nogach kartonowe pudełka (pudełka po butach, ich dolna część z nacięciem, przez które można wsunąć stopę). Zabawa polega na pokonaniu toru przeszkód: slalom, przejście po krążkach, przejście nad linkami. Zabawa odbywa się w parach lub pojedynczo.

– „Bączki z guzików”– dziecko i rodzic otrzymuje duży guzik. Na twardej powierzchni wprawiają guzik w ruch obrotowy – tak jak bączki. Wygrywa ta osoba, której guzik najdłużej się kręcił.

– „Łaskotki”– dziecko w parze z rodzicem, każde z nich ma piórko w prawej ręce. Trzymając się za lewe ręce, łaskoczą się wzajemnie po twarzach. Zwracamy uwagę na delikatność w zabawie.

– „Banieczki z pięści”– dziecko zanurza dłoń w płynie do baniek, zwija dłoń w luźną pięść i dmucha.

– „Obrazy z baniek”– rodzic przyczepia do ściany duże kartony, płyn do baniek rozdziela do trzech pojemników i zabarwia barwnikami spożywczymi. Dziecko zanurza słomki w płynie, dmucha bańki tak, aby rozprysły się na kartonie.

Zabawy można przeprowadzić w ogrodzie.

6. „Kotki i piłeczki” – zabawa z elementem czworakowania.

Dziecko otrzymuje miękką piłeczkę, dziecko naśladuje kota: w pozycji na czworakach bawi się piłką, toczy ją przed sobą; kładzie się na grzbiecie, toczy piłkę pomiędzy łapkami; wykonuje koci grzbiet, gdy piłka jest pod nim, przeciąga się; siedzi na piętach, opiera dłonie o piłkę, przesuwa piłkę jak najdalej od siebie, ciągle ją trzymając.

7. „Co do czego pasuje?” – tworzenie własnych kolekcji, klasyfikowanie według podanej cechy.

Rodzic rozkłada bardzo dużo obrazków przedstawiających artykuły spożywcze, ubrania i zwierzęta. I prosi dziecko, aby wybrało obrazki, które do siebie pasują (minimum trzy). Przeznaczony czas na zabawę to 3-5 minut. Dziecko prezentuje swoje wybory i opowiada o swoich kolekcjach.

Rodzic rozkłada trzy obręcze na dywanie, przy jednej jest przymocowany obrazek talerza, przy drugiej – szafy, przy trzeciej – napis zoo. Mówi: Popatrz na swoje obrazki: gdzie one będą pasowały?. Dziecko tworzy kolekcje w oparciu o pojęcia nadrzędne: coś do jedzenia, ubrania, zwierzęta.

 

 

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PIĄTEK 22.05.2020

Tematyka dnia: Zabawy z mamą.

1.„Dzień Matki” – utrwalanie wiersza Bożeny Formy

Dzień Matki (Bożena Forma)

Piękne kwiaty w moim ogrodzie
kwitną dzisiaj od rana.
Wspaniały bukiet przez nas zrobiony
dostanie kochana mama.
Stokrotki, konwalie, róże, żonkile,
bratki, bez, bławatki
w olbrzymim wazonie świeże, pachnące,
będą na Święto Matki.

2. Utrwalanie piosenki Kochana mamo

„Kochana mamo”

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

małpeczkę z podróży.

Długim ogonkiem

to zwinne zwierzę

będzie za Ciebie

zmywać talerze.

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

wielbłąda z podróży.

Na jego grzbiecie

wygodnie siądziesz,

aby do pracy

mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

tłum zwierząt z podróży.

Niech wszystkie mówią

ze mną to samo,

że bardzo Ciebie

kochamy, Mamo!

3. „Wspólny dzień mamy z dzieckiem” – zabawa ruchowa

Zadanie polega na odwzorowanie ruchem czynności, o których mówi rodzic, np.: Mama czesze dziecku włosy. Mama karmi dziecko. Mama śpiewa dziecku kołysankę. Mama uczy dziecko kroić warzywa.

4. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [017] według Bożeny Formy:

mamy, Błoto, Kajakowy spływ,  Rowery, Ćwiczenie z elementem czworakowania, Gąsienica.

Ćwiczenia w parach – rodzic i dziecko.

1. Marsz. Dziecko maszeruje unosząc kolana, dorosły idzie na palcach. Na sygnał zmiana ról.

2. Do mamy i taty - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Rodzice stoi. W rytm tamburyna dziecko bawią się - przemieszcza w podskokach. Na mocniejsze uderzenie tamburyna i hasło "do mamy" staje przed swoim rodzicem.

3. Błoto - zabawa z elementem skrętu.
Dziecko i rodzic  ustawiają się w parach - najpierw dziecko w lekkim rozkroku (ręce na biodrach), za nim rodzic w większej odległości. Dziecko wpadło do "błota" i boi się poruszyć. Wykonuje skręty tułowia "szuka rodzica".

4. Kajakowy spływ - ćwiczenie z elementem skłonu.
Siad w rozkroku, jedno za drugim rodzic, dziecko. Dziecko trzyma rodzica w pasie. Wspólnie pochylają się w tym samym rytmie równocześnie w przód i tył. Rodzic naśladuje ruchy wiosłem.

5. zabawa wzmacniająca mięśnie brzucha i nóg.

W parach leżenie tyłem, stopy przylegają do siebie. Ręce wzdłuż tułowia. Równoczesne uniesienie nóg, naśladowanie jazdy na rowerze.

6. Ćwiczenie z elementem czworakowania.

Rodzic stoi w rozkroku, dziecko przechodzi na czworakach między nogami raz w jedną, raz w drugą stronę.

7. Gąsienica - ćwiczenie przeciw płaskostopiu.

Rodzic i dzieck" widzą gąsienicę. Próbują iść tak jak ona (stopy przylegają do podłoża, podciąganie palców, przesuwanie stóp).

8. „Droga do mamy” – zabawa skoczna

Dziecko układa szarfy po przekątnej, tworząc drogę, następnie pokonuje ją, przeskakując szarfy obunóż. Zamiast szarf mogą to być grubsze paski papieru, gazet, sznurek, tasiemka itp.

9. „Głosy” – zabawa artykulacyjna

Rodzic naśladuje odgłosy: szurania (szur, szur), szumu (szu, szu), syczenia (ssy, ssy). Dziecko powtarza odgłosy. Ćwiczenia prawidłowej artykulacji.

10. „Niesiemy z mamą zakupy” – zabawa muzyczno – ruchowa

Dziecko spaceruje w różnych kierunkach na przy dźwiękach dowolnego nagrania rytmicznej muzyki. W pewnym momencie rodzic przycisza nagranie i mówi: Mama niesie zakupy. Dziecko z rodzicem dobierają się w pary, biorą się za obie ręce i wykonują 2 przysiady. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 21.05.2020

1. „Do ciebie” – zabawa ćwicząca koordynację wzrokowo – ruchową

Dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie w niewielkiej odległości i turlają piłkę.

2. „Guziki” – zabawa z klasyfikowaniem

Rodzic rozsypuje na podłodze guziki/kółka/klocki/koraliki. Dziecko klasyfikuje je według kolorów. Następnie odlicza dla siebie cztery guziki/kółka/klocki/koraliki w jednym kolorze, dwa w drugim i jeden w trzecim.

3. „Uśmiech” – zabawa ćwicząca koordynację wzrokowo – ruchową

Z wybranych w poprzednim zadaniu guzików/kółek/klocków/koralików dziecko układa uśmiechniętą twarz – oczy, nos i usta.

4. Zabawy z mozaiką geometryczną – układanie obrazków z figur geometrycznych według wzoru i pomysłów dziecka (serce, kwiatek, słońce, dom).

5. „Dzień Matki” – utrwalanie wiersza Bożeny Formy

Dzień Matki (Bożena Forma)

Piękne kwiaty w moim ogrodzie
kwitną dzisiaj od rana.
Wspaniały bukiet przez nas zrobiony
dostanie kochana mama.
Stokrotki, konwalie, róże, żonkile,
bratki, bez, bławatki
w olbrzymim wazonie świeże, pachnące,
będą na Święto Matki.

6. Utrwalanie piosenki Kochana mamo

„Kochana mamo”

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

małpeczkę z podróży.

Długim ogonkiem

to zwinne zwierzę

będzie za Ciebie

zmywać talerze.

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

wielbłąda z podróży.

Na jego grzbiecie

wygodnie siądziesz,

aby do pracy

mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

tłum zwierząt z podróży.

Niech wszystkie mówią

ze mną to samo,

że bardzo Ciebie

kochamy, Mamo!

7. „Co dalej?” - zabawa dydaktyczna,   kontynuwanie rytmu

Kontynuowanie rytmu ułożonego z sylwet różnokolorowych kwiatów oraz z kwiatów o różnej liczbie płatków, np.: kwiat czerwony, fioletowy, żółty, czerwony…; kwiat z 3 płatkami, z 4 płatkami, z 5 płatkami, z 3 płatkami…

Stopniowanie trudności. Rytm rozpoczyna rodzic, a dziecko go kontynuuje. Dostrzeganie regularności, doskonalenie umiejętności kontynuowania rytmu.

 

 

 

 

 

J. ANGIELSKI

MY FAMILY/ Moja rodzina

1.Przywitajmy się wesołą piosenką:

HELLO 

2. Obejrzyj obrazek przestawiający rodzinę:

Family 

Wspólnie z rodzicem spróbuj nazywać poszczególnych jej członków. Podczas utrwalania słownictwa dzieci mogą powtarzać słówka w różny sposób. Najpierw powtarzamy normalnym tonem głosu, później głośno, cicho, szybko, wolno.

3. Spróbujcie teraz zrobić pacynki na palce. Możemy również wykorzystać kolorowe pisaki i sami narysować na palcach członków rodziny. 

Pomogą wam w tym zdjęcia i filmik:

Fingers                    

Fingers 2 

Fingers 3 

Finger family - papierowa rodzinka 

4. Kiedy pacynki są już gotowe śpiewamy piosenkę The Finger Family i pokazujemy paluszkami poszczególne osoby. Dziecko śpiewa poszczególne cześć piosenki : daddy finger, mommy finger, brother finger, sister finger, baby finger Here I am, here I am how do you do (bądź dzieli się z rodzicem na role). 

Family                         

Daddy Finger                             

5. Piosenki do zabawy:

Baby shark

The wheels on the

If you're happy

Five little ducks  

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 20.05.2020

Tematyka dnia: Bukiet dla mamy.

1.„Moja mama” – zabawa naśladowcza

Rodzic prezentuje ruchy kojarzone z czynnościami wykonywanymi przez mamę, np.: gotowanie, robienie makijażu, czytanie książki, pieczenie ciasta, malowanie paznokci. Dziecko powtarza zaprezentowane ruchy. Następnie jest zamiana ról dziecko pokazuje ruchy, a rodzic odgaduje.

2.„Wazonik dla mamy” – praca plastyczna

Dziecko ozdabia wazon dowolnym materiałem (kredki, farby, plastelina, nasiona, papier, gazety, bibuła, materiał, i czym tylko chce).

3.„Dzień Matki” – utrwalanie wiersza Bożeny Formy

Dzień Matki (Bożena Forma)

Piękne kwiaty w moim ogrodzie
kwitną dzisiaj od rana.
Wspaniały bukiet przez nas zrobiony
dostanie kochana mama.
Stokrotki, konwalie, róże, żonkile,
bratki, bez, bławatki
w olbrzymim wazonie świeże, pachnące,
będą na Święto Matki.

4. .Utrwalanie piosenki Kochana mamo

„Kochana mamo”

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

małpeczkę z podróży.

Długim ogonkiem

to zwinne zwierzę

będzie za Ciebie

zmywać talerze.

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

wielbłąda z podróży.

Na jego grzbiecie

wygodnie siądziesz,

aby do pracy

mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

tłum zwierząt z podróży.

Niech wszystkie mówią

ze mną to samo,

że bardzo Ciebie

kochamy, Mamo!

5.„Nie deptać stokrotek” – zabawa ruchowa

Rodzic rozkłada na trawie woreczki z grochem, klocki, kółka, ¼ strony gazety lub kartki, które będą stokrotkami. Dziecko biega między woreczkami, klockami, kółkami, ¼ stronami gazety lub kartek . Kiedy rodzic uderzy w drewienka, dziecko zatrzymuje się i 3 razy klaszcze nad głową.

6.„Bukiet dla mamy” – praca plastyczna. Sprzątanie po skończonej pracy.

Dziecko otrzymuje wycięte koło z zaznaczonym na środku małym kółkiem, od którego odchodzą promienie. Dziecko rozcina koło wzdłuż promieni, tworząc paseczki (środek zostaje nienacięty); może je pomalować farbami. Środek kwiatka dziecko wyklejają żółtą bibułą/plasteliną/kartką. Następnie otrzymuje jeden pasek z tektury, który maluje na zielono i przykleja do kwiatka – powstanie z niego łodyga. Na koniec wycina z zielonego papieru kolorowego liście i przykleja je do łodygi. Kiedy kwiatek wyschnie przykleja go do wcześniej zrobionego wazonu.

Uwaga! Wspólnie z dzieckiem sprzątamy po skończonej pracy.

7.„Pokaż, co mama robi w domu” – zabawa ruchowo – naśladowcza

Dziecko naśladuje czynności, które mama wykonuje w domu, np.: odkurza, gotuje, pierze, tuli dziecko do snu, czyta książkę, podlewa kwiaty.

8. Puszczanie baniek mydlanych - rozwijanie pojemności płuc, regulowania siły i długości wydechu.

Przepisy na bańki mydlane:

1. Szybki przepis

Do szklanki wody, dodaj 1-2 łyżeczki gliceryny oraz 4-5 łyżek płynu do mycia naczyń. Wymieszaj dobrze wszystkie składniki i gotowe.

2. Przepis bez gliceryny

Do szklanki wody dodaj wcześniej przygotowany gęsty syrop zrobiony z wody i cukru, dodaj 5 łyżek płynu do naczyń, wymieszaj i do dzieła!

3. Świecące bańki

Chcesz robić bańki w ciemnościach? Do płynu przygotowanego według przepisu nr 1 dodaj fluorescencyjnej farby plakatowej (w ilości pół na pół). Użyj ulubionego koloru. Nam najbardziej podobają się bańki żółte.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 19.05.2020

Tematyka dnia: Portret mamy.

1.„Kwiaty dla mamy” – zabawa ruchowa

Rodzic rozkłada na podłodze sylwety kwiatów. Dziecko porusza się po pokoju w rytm skocznej muzyki Skoczna muzyka. Na przerwę w nagraniu zaczyna zbierać kwiaty, przelicza je i wręcza mamie, wykonując ukłon.

2.„Co robi mama?” - zagadki pantomimiczne

Rodzic za pomocą ruchu prezentuje dowolną czynność, np.: gotowanie, pranie, czytanie książki, podlewanie kwiatów, a zadaniem dziecka jest odgadnąć co pokazuje rodzic. Następnie role można odwrócić i dziecko pokazuje czynności wykonywane przez mamę, a rodzic odgaduje.

3.„Łapiemy motyle” – zabawa muzyczno – ruchowa Łapiemy motyle

Dziecko porusza się przy piosence i wykonuje czynności wskazane przez rodzica: Motyle latają! – bieg na palcach z jednoczesnym poruszaniem rękami, imitującym ruchy skrzydeł; Motyle siadają na kwiatku! – kucnięcie w wyznaczonym miejscu; Motyle spijają nektar z kwiatka! – imitowanie zlizywania nektaru z kwiatka; Motyle chowają się przed deszczem! – kucnięcie i wystawienie dłoni ponad głowę, imitujące schronienie się pod liściem.

4. „Kochana mamo” – nauka piosenki Kochana mamo

„Kochana mamo”

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

małpeczkę z podróży.

Długim ogonkiem

to zwinne zwierzę

będzie za Ciebie

zmywać talerze.

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

wielbłąda z podróży.

Na jego grzbiecie

wygodnie siądziesz,

aby do pracy

mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo,

gdy będę duży,

to Ci przywiozę

tłum zwierząt z podróży.

Niech wszystkie mówią

ze mną to samo,

że bardzo Ciebie

kochamy, Mamo!

5. „Skojarzenia” – zabawa językowo – dydaktyczna

Rodzic rzuca do dziecka piłkę, mówiąc: mama. Dziecko łapie piłkę, podaje skojarzenie, jakie przychodzi mu na myśl i odrzuca piłkę do rodzica. Następnie rodzic rzuca piłkę i mówi hasła: rodzina, dom, prezent.

6. „Portret mamy” – praca plastyczno – techniczna

Za zadanie dziecko ma zrobić portret mamy dowolną techniką i dowolnymi materiałami.

7. „Dzień Matki” – utrwalanie wiersza Bożeny Formy

Dzień Matki (Bożena Forma)

Piękne kwiaty w moim ogrodzie
kwitną dzisiaj od rana.
Wspaniały bukiet przez nas zrobiony
dostanie kochana mama.
Stokrotki, konwalie, róże, żonkile,
bratki, bez, bławatki
w olbrzymim wazonie świeże, pachnące,
będą na Święto Matki.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 18.05.2020

Kochani w tym tygodniu zaczynamy przygotowania do jakże ważnego święta jakim jest Dzień Matki. Poznamy wierszyki i piosenki na tą okazję, przybliżymy sobie czynności jakie Wasze mamy wykonują co dzień, oraz przygotujemy dla Nich laurki. A najważniejsze – spędzimy z mamami wspólnie czas podczas zabaw.

Życzę, aby ten tydzień sprawiła dużo przyjemności dzieciom oraz mamą, aby na Waszych twarzach gościł uśmiech.

Pozdrawiam Pani Blanka

 

 

Dziś tematyka związana z obchodami Dnia Matki, ale dla Nas i dla naszych przedszkolaków to również dzień szczególny ponieważ dziś obchodzimy 100 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II – patrona Naszego przedszkola. I dlatego z tej okazji chciałabym Wam zadać kilka zajęć dodatkowych.

1.Przybliżcie dzieciom proszę postać Jana Pawła II – kim był, skąd pochodził, jaką przeszedł drogę aby zostać papieżem.

O życiu Jana Pawła II

Życie Jana Pawła II

Życie Jana Pawła II (1)

Życie Jana Pawła II (2)

Życie Jana Pawła II (3)

Życie Jana Pawła II (4)

Życie Jana Pawła II (5)

Życie Jana Pawła II (6)

Życie Jana Pawła II (7)

2.Następnie posłuchajcie wraz z dziećmi ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki”

Barka

 

3.Pokolorujcie obrazek z wizerunkiem Jana Pawła II.

4.A o 15:00 dołączcie do wspólnego odśpiewania hymnu przedszkolnego.

 

Tematyka dnia: Laurka dla mamy.

1. „Kwiatki na łące” – zabawa ruchowa.

Rodzic rozkłada na podłodze labirynt z szarf (kółka, poduszki, talerzyki), które będą służyć za rabatki. Dziecko chodzi pomiędzy nimi. Na hasło: Zbieramy kwiaty! dziecko pochyla się nad rabatkami i naśladuje zrywanie kwiatów.

2.„Mamo!” – wysłuchanie wiersza Danuty Gellnerowej. Rozmowa kierowana na temat wiersza.

Mamo! (Danuta Gellner)

Mamo!

Dam ci dziś piękny kwiatek

i wstążkę na dodatek.

Dam ci złoty pierścionek,

na górce mały domek,

ogródek malowany,

ławkę po wielkim kasztanem.

Dam ci słońce nad domem,

słońce – złotą koronę.

I dam ci księżyc, wiesz?

I jeszcze… co tylko chcesz.

Bo jestem bardzo bogaty,

dostałem kredki od taty.

Rozmowa kierowana na temat wiersza. Co chłopiec chciał dać mamie? Skąd może wziąć te wszystkie rzeczy? Od kogo dostał kredki? Co wy chcielibyście dać swoim mamom?

3.Zestaw zabaw muzyczno ruchowych W podskokach. Dźwięki wysokie i niskie

4. „Uśmiech” – ćwiczenie mięśni twarzy.

Na polecenie rodzica dziecko robi miny – uśmiecha się szeroko, robi smutną minę, wystawia język itp.

5. „Dla mamy” – praca plastyczna – wykonanie laurki dla mamy.

Wykonanie laurki dowolną techniką oraz dowolnymi materiałami (liczę na Wasze pomysły i kreatywność)

6. „Zajęcia mamy” – zabawa pantomimiczna.

Mama pokazuje zajęcia które wykonuje na co dzień, np. gotowanie, malowanie się, smarowanie się kremem, szycie. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jaka czynność jest prezentowana.

7. „Wiosenna melodia” – zabawa muzyczno – ruchowa.

Rodzic włącza nagranie fragmentu utworu A. Vivaldiego Wiosna. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach i klaszcze w rytm muzyki (w razie potrzeby rodzic pomaga dziecku klaskać w rytmie). Rodzic reguluje natężenie głośności melodii. Przy cichych dźwiękach dziecko klaszcze cicho, przy głośnych – głośno.

8. „Dzień Matki” - wysłuchanie wiersza Bożeny Formy. Rozmowa kierowana na temat wiersza. Omówienie treści wiersza. Próba nauki na pamięć wiersza.

Dzień Matki (Bożena Forma)

Piękne kwiaty w moim ogrodzie
kwitną dzisiaj od rana.
Wspaniały bukiet przez nas zrobiony
dostanie kochana mama.
Stokrotki, konwalie, róże, żonkile,
bratki, bez, bławatki
w olbrzymim wazonie świeże, pachnące,
będą na Święto Matki.

Rodzic pokazuje dziecku obrazki przedstawiające kwiatki. Dziecko podaje nazwy oglądanych kwiatków. Omówienie wiersza. Rodzic zadaje pytania: Co kwitło w ogrodzie? Co dzieci zrobiły z kwiatów? Dla kogo dzieci zrobiły bukiet? Jakie kwiaty ułożyły w bukiecie? Gdzie włożyły bukiet?. Rodzic uczy dziecko wiersza na pamięć. Recytuje po jednym wersie, a dziecko powtarza każdy z nich 2 razy. Dziecko wspólnie z rodzicem recytuje wiersz.

 

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 15.05.2020

Tematyka dnia: Czyje to ubranko?

1.„Taniec motyli” – improwizacja ruchowa do muzyki klasycznej

Rodzic odtwarza fragment utworu. Dziecko słucha. Rodzic proponuje, aby dziecko – motyl fruwał (tańczyły) w rytm muzyki. Proponuje określone ruchy w czasie improwizacji bądź pozostawia swobodę ruchową. Dziecko może biegać na palcach i machać rękami (skrzydłami), wirować czy na chwilę kucać (jak motyle, które siadają ma kwiatach).

2.„Motyle” – słuchanie wiersza M. Kownackiej, rozmowa kierowana na temat motyli, poznanie ich nazw i wyglądu. Rodzic czyta wiersz. Dziecko jest skupione przed miejscem, gdzie są obrazki kolorowych motyli: czerwieńczyk, żeglarz, modraszek, pawie oczko, paź królowej, cytrynek. Rodzic prowadzi rozmowę kierowaną. Przykładowe pytania:

– Jak nazywają się różne gatunki motyli?

– Czy są kolorowe?

– Co jedzą, co piją?

– Dlaczego nie można łapać motyli?

Następnie rodzic kieruje uwagę dziecka na obrazki motyli i nazywa je po kolei. Dziecko powtarza nazwy motyli i wypowiada się na temat wyglądu każdego z nich.

3.„Wiosenny walczyk” – utrwalenie piosenki i tańca

Pierwsza zwrotka, na słowa:

Już mocno grzeje wiosenne słońce, (dziecko trzyma ręce na biodrach)

z lasu na łąkę wyszły zające. (trzyma wyprostowane dłonie przy uszach, wykonuje dwa podskoki w miejscu)

Refren: dziecko kołysze się z nogi na nogę z rękami położonymi na biodrach.

Druga zwrotka, na słowa:

Piękne motyle tańczą walczyka, (obraca się dookoła, wolno porusza rękami jak skrzydłami motyla)

pszczółka do pary prosi świerszczyka. (wykonuje ukłon w stronę rodzica który tworzy z nim parę)

Refren: dziecko z rodzicem tańczą parami w małych kółeczkach. W powtórce refrenu zmiana kierunku.

Trzecia zwrotka, na słowa:

Żabka na żabkę wesoło zerka: (spoglądają w oczy rodzica)

chodź, droga żabko, pobaw się w berka! (kiwają na siebie palcem lub dłonią)

Refren: dziecko z rodzicem tańczą w parze w małych kółeczkach. W powtórce refrenu zmiana kierunku.

Czwarta zwrotka: para trzyma się za ręce i kołysze się z nogi na nogę.

Refren: jak po drugiej i trzeciej zwrotce.

 

4. „Zwierzęta na łące” – zabawa ruchowa

Rodzic ustala z dzieckiem, który instrument będzie naśladować odgłos mieszkańca łąki. Dziecko zapamiętuje i kojarzy dźwięk instrumentu z nazwą zwierzęcia, np. dźwięki trójkąta – motyle (niezbyt szybki akompaniament), dźwięki bębenka – żabki (rytm punktowany, do podskoków), dźwięki grzechotki – pszczoły (ciągłe grzechotanie), dźwięki klawesów – bocian (rytm dostosowany do tempa klaskania rękami kle – kle – kle). Rodzic gra na różnych instrumentach, dzieckoi rozpoznaje dźwięki instrumentu i przypisane do niego zwierzę i stara się poruszać jak ono.

5. „Żabki” – powtórzenie piosenki i tańca

Piosenka rozpoczyna się od refrenu. Dziecko śpiewa refren w postawie stojącej. Na słowach: kum – kłapie obiema dłońmi przy ustach, naśladując szeroki uśmiech żaby.

Pierwsza zwrotka, na słowa:

W ogródku skaczą żabki, (dziecko wykonuje podskoki obunóż w miejscu, trzymają ręce na biodrach)

klaszczą w zielone łapki. (miarowo klaszcze)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladuje spadające krople deszczu).

Druga zwrotka, na słowa:

A podczas wielkiej burzy (stoi z rękami ułożonymi na biodrach)

wskakują do kałuży. (wykonuje jeden skok w przód)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladują spadające krople deszczu).

Trzecia zwrotka: marsz po obwodzie koła.

6. „Wszystkie żabki grają w łapki” – zabawa zręcznościowa

Dziecko stoi w parze z rodzicem naprzeciwko siebie i grają w łapki, tj. klaszczą w dłonie, klaszczą w dłonie na ukos – raz prawa, raz lewa, klaszczą w swoje dłonie, klaszczą o uda.

7. „Re-re, kum-kum” – zabawa artykulacyjna, naśladowanie odgłosów zwierząt mieszkających na łące (żaba, świerszcz, pszczoła)

Rodzic kolejno pokazuje sylwety zwierząt zamieszkujących łąkę. Dziecko określa, jakie dźwięki wydaje zwierzę z obrazka, np. bocian – kle, kle, żaba – kum, kum, pszczoła – bzz, bzz, konik polny – cyt, cyt, biedronka – trr, trr.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 14.05.2020

Tematyka dnia: Kto tu mieszka?

1.„Mróweczki” – zabawa z czworakowaniem

Rodzic sznurkiem oznacza teren „mrowiska”. „Mrówka” jest skupiona w „mrowisku”. Na hasło: Mrówka wychodzi na spacer! – „mrówka” chodzi na czworaka po całym pokoju. A na hasło: Mrówka do mrowiska! – dziecko na czworaka wraca na teren „mrowiska”.

2. „Mrówka” – wiersz J. Brzechwy, zapoznanie dziecka z humorystycznym teatrzykiem sylwetkowym, oglądanie mrówek i mrowiska na obrazkach i fotografiach.

Rodzic czyta wiersz i jednocześnie ilustruje go sylwetkami zwierząt występujących w wierszu: wół, osioł, kozioł, baran, pies, kot, jeż, szczur, mysz, żaba, jaszczurka, chrabąszcz, mucha i mrówka.

Uwaga! Sylwety zwierząt powinny w przybliżeniu zachować proporcje, aby podczas umieszczania ich kolejno od największego do najmniejszego wykazać, że mrówka jest w tym łańcuchu najmniejsza. Następnie rodzic proponuje dziecku obejrzenie obrazków i zdjęć mrowiska i mrówek oraz zachęca dziecko do swobodnych wypowiedzi na ich temat.

3. „Wiosenny walczyk” – nauka piosenki i tańca z zabawą ortofoniczno-emisyjną na podstawie piosenki (śpiewanie refrenu głosem zwierząt).

Dziecko ustala, jakie dźwięki wydają z siebie różni mieszkańcy łąki: żaba – re, re kum, kum, pszczoła – bzz, bzz, bzz, bocian – kle, kle, kle, konik polny – cyt, cyt, cyt. Ustala też, że łąkę zamieszkują także zwierzęta, które nie wydają odgłosów, np. motyl, biedronka. Dziecko siedzi w kole i śpiewa piosenkę. Rodzic trzyma przed sobą ilustracje mieszkańców łąki. Podczas refrenu rodzic pokazuje dziecku ilustracje zwierząt, a dziecko przechodzi ze śpiewu na sylabie la na śpiew odgłosem zwierzęcia, które widzi na ilustracji. Jeżeli widzi zwierzę, które nie wydaje dźwięków, dziecko kładzie palec na ustach i nie śpiewa aż do następnej ilustracji ze zwierzęciem. Rodzic może zmieniać ilustracje kilka razy podczas śpiewania refrenu.

4.„Dobieramy do pary” – poznanie najbardziej charakterystycznych zwierząt łąkowych, zabawa z wykorzystaniem kart do memory.

Dziecko rozpoznaje i nazywa znane mu gatunki zwierząt żyjących na łące. Układa kartoniki w pary. Nadaje imiona i wymyślają rozmowy między mieszkańcami łąki.

5.„Koniki polne” – zabawa ruchowa z elementem podskoku.

Rodzic daje dziecku opaskę na głowę z konikiem polnym. Mówi: Jesteś konikiem polnym na łące i poskaczesz jak on. Dziecko podskakuje w rytm bębenka, naśladując konika. Na przerwę w muzyce „konik” kuca i pociera szybko dłonią o dłoń. Słucha powstałego efektu dźwiękowego.

6. „O ślimaku dziwaku” – opowiadanie H. Bechlerowej, rozmowa kierowana na temat ślimaków, oglądanie albumów przyrodniczych, przybliżenie podstawowych informacji o ślimakach.

Rodzic kładzie na podłodze dwa identyczne ślimaki z muszelkami. Czytając opowiadanie, do jednej ilustracji ślimaka dokłada kolejno okno, a obok ważkę, firankę, a obok pająka, komin, a obok jaskółkę, światełko, a obok świetlika. Po przeczytaniu opowiadania dziecko obserwuje na podłodze zwykłego ślimaka, ślimaka – cudaka oraz innych mieszkańców łąki.

Rodzic prowadzi rozmowę o ślimaku. Przykładowe pytania:

– Gdzie mieszkają ślimaki?

– Jak nazywa się ich domek?

– Czy ślimakowi potrzebne jest okienko z firankami, komin i światełko?

– Czy ślimak byłby szczęśliwy w takim domku?

– Czego najbardziej potrzebuje ślimak?

– Kto jeszcze mieszkał w sąsiedztwie ślimaka?

Następnie rodzic pokazuje różne ilustracje ukazujące życie i zwyczaje ślimaka.

7.„Ślimaczek” – formowanie z plasteliny postaci ślimaka Rodzic pokazuje ilustracje ślimaka i przypomina, jak on wygląda, gdzie jest umieszczony jego domek. Dzieci formują wałeczki i skręcają w spirale.

 

 

J. ANGIELSKI

Numbers / Liczby

Witam Was! Czy jesteście chętni i gotowi na nowe wyzwania w tym tygodniu? Zachęcam Was do powtórzenia  i utrwalenia liczb.

1.Przywitajmy się wesoła piosenką:

Hello            

2. Przypomnijmy sobie nazwy kolorów, które poznaliśmy.

Zabawa „ Touch green „- potrzebne będą: przedmioty codziennego użytku w różnych kolorach. To prosta gra na poznanie kolorów. Mówimy “touch’” i podajemy konkretny kolor (np. “green”) a zadaniem dziecka jest znalezienie przedmiotu w wymienionym przez nas kolorze. ( Touch green, touch yellow, touch red, touch blue, touch pink, touch orange )

2. Posłuchajcie piosenki piosenek, spróbujcie liczyć w trakcie ich trwania.

Five little ducks 

Five little monkeys 

3. Zabawa One little finger- wstańcie i zabawcie się z piosenką:

One little finger 

4. Utrwalanie przeliczania- zabawa z rodzicem – rodzic pokazuje dziecku jakąś ilość palców od 1 - 5 (ważne aby to nie było po kolei) i zadajemy pytanie "How many fingers?" - dziecko zgaduje cyfrę.                              

Po wykonanym zadaniu przybij piątkę "Give me five" .

5. Piosenki do zabawy :

Baby shark

Hokey pokey

If you're happy

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 13.05.2020

Tematyka dnia: Łąka kwiatów pełna.

1.„Podlewamy kwiatki” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Rodzic układa na podłodze krążki gimnastyczne/kółka – kwiaty. Dziecko spaceruje wśród nich. Na słowa: Kwiaty zwiędły! – dziecko naśladuje podlewanie z konewki. „Podlewa” najbliższy „kwiatek”.

2.„Wąchamy kwiaty” – ćwiczenie oddechowe.

Rodzic daje dziecku chusteczki jednorazowe aromatyzowane kwiatowymi zapachami, a potem mówi: To są chusteczki, ale pachną jak kwiaty. Powąchamy je. Przykładamy chusteczkę do nosa, zamykamy usta i wciągamy powietrze nosem. Następnie dziecko wącha, a rodzic sprawdza prawidłowość wykonania zadania.

3.„Wiosenny walczyk” – nauka piosenki, zabawa taneczna przy piosence.

Pierwsza zwrotka, na słowa:

Już mocno grzeje wiosenne słońce, (dziecko trzyma ręce na biodrach)

z lasu na łąkę wyszły zające. (trzyma wyprostowane dłonie przy uszach, wykonuje dwa podskoki w miejscu)

Refren: dziecko kołysze się z nogi na nogę z rękami położonymi na biodrach.

Druga zwrotka, na słowa:

Piękne motyle tańczą walczyka, (obraca się dookoła, wolno porusza rękami jak skrzydłami motyla)

pszczółka do pary prosi świerszczyka. (wykonuje ukłon w stronę rodzica który tworzy z nim parę)

Refren: dziecko z rodzicem tańczą parami w małych kółeczkach. W powtórce refrenu zmiana kierunku.

Trzecia zwrotka, na słowa:

Żabka na żabkę wesoło zerka: (spoglądają w oczy rodzica)

– chodź, droga żabko, pobaw się w berka! (kiwają na siebie palcem lub dłonią)

Refren: dziecko z rodzicem tańczą w parze w małych kółeczkach. W powtórce refrenu zmiana kierunku.

Czwarta zwrotka: para trzyma się za ręce i kołysze się z nogi na nogę.

Refren: jak po drugiej i trzeciej zwrotce.

4. „Łąka” – twórcza praca plastyczna, rytmiczne kreślenie kreski, formowanie z plasteliny na płasko kwiatów (maków, dzwonków, stokrotek, rumianków).

Rodzic przygotowuje stanowiska pracy dla dziecka, układając na stoliku kartkę z bloku technicznego, zielone kredki w różnych odcieniach oraz plastelinę.

Rodzic pokazuje po kolei wszystkie czynności, tj. kreślenie łodyg i liści, sposób tworzenia i umieszczania kwiatów z kuleczek plasteliny. Propozycje, jakie powstaną kwiaty i z jakich kolorów plasteliny, będą pochodziły od dziecka. Następnie dzieci. Po skończonej pracy dziecko porządkują miejsce pracy.

5. „Żabki” – utrwalenie piosenki i zabawy ruchowej.

Piosenka rozpoczyna się od refrenu. Dziecko śpiewa refren w postawie stojącej. Na słowach: kum – kłapie obiema dłońmi przy ustach, naśladując szeroki uśmiech żaby.

Pierwsza zwrotka, na słowa:

W ogródku skaczą żabki, (dziecko wykonuje podskoki obunóż w miejscu, trzymają ręce na biodrach)

klaszczą w zielone łapki. (miarowo klaszcze)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladuje spadające krople deszczu).

Druga zwrotka, na słowa:

A podczas wielkiej burzy (stoi z rękami ułożonymi na biodrach)

wskakują do kałuży. (wykonuje jeden skok w przód)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladują spadające krople deszczu).

Trzecia zwrotka: marsz po obwodzie koła.

6. „Zbieramy kwiatki” – zabawa naśladowcza

Rodzic rozsypuje paski kolorowego papieru – kwiaty. Dziecko biega swobodnie między „kwiatami”, a na dźwięk bębenka schyla się i zbierają „kwiaty”, gromadząc je w dłoni jak bukiet.

                      

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 12.05.2020

Tematyka dnia: Biedroneczko, leć do nieba!

1.„Biedroneczki lecą do nieba” – zabawa naśladowcza

Dziecko ze zgiętymi w łokciach rękoma blisko ciała. Muzyka oznacza, że biedronka lecą do nieba – dziecko biega i rękoma naśladuje ruch skrzydeł biedronki. Przerwa w muzyce oznacza, że „biedronka” ląduje – dziecko przykuca lub kładzie się na brzuchu. Zabawę powtarzamy.

2.„Panienki nie tylko w czerwonych sukienkach” – oglądanie fotografii biedronek w publikacjach o tematyce przyrodniczej, zwrócenie uwagi na różnorodność barw biedronek, rozmowa o zwyczajach żywieniowych. Rodzic daje czasopisma, ilustracje, zdjęcia, książki przyrodnicze dla dzieci i poleca odszukanie w nich biedronki. Na tej podstawie dziecko opisuje wygląd biedronki. Odpowiada na przykładowe pytania: Jakiego koloru jest biedronka na Twoim obrazku? Co ma na skrzydełkach? Ile ma kropek? Jest duża czy mała? Następnie rodzic pokazuje dziecku obrazek, na którym biedronka jest żółta. Pyta: Czy ten owad jest biedronką? Rozpoczyna się burza mózgów. Rodzic porządkuje wiedzę, stwierdzając, że: To jest biedronka. Jej skrzydełka mają inny kolor. Biedronki są nie tylko czerwone, mają też inne kolory. Rodzic zapoznaje dziecko ze środowiskiem życia i zwyczajami (odżywianie) biedronki. Zwraca też uwagę na pożyteczność tego owada.

3.„Wiosenny walczyk” – wysłuchanie i omówienie treści piosenki, zabawa ruchowo - muzyczna przy piosence.

W czasie powtórnego słuchania piosenki dziecko naśladuje ruchy zwierząt, które w niej występują. Na melodię refrenu dziecko zatrzymuje się i kołysze z nogi na nogę, trzymając ręce na biodrach. Rodzic zachęca dziecko do śpiewania refrenu.

4.„Jak biedronka zgubiła kropki” – opowiadanie nauczyciela połączone z zabawą matematyczną z odejmowaniem bez ustalania wyniku liczbowego .

Prowadzący opowiada o przygodach biedronki, jakie spotkały ją w ciągu tygodnia:

– w poniedziałek pierwsza kropka biedronki wpadła w siano,

– we wtorek drugą wiatr porwał nad jeziorem,

– w środę trzecią zabrały kosy do zabawy,

– w czwartek czwarta wyruszyła w podróż autostopem,

– w piątek piąta wpadła do studni,

– w sobotę szóstą zabrał kotek,

– w niedzielę siódma spadła z karuzeli.

Rodzic kładzie na podłodze dużą sylwetę biedronki z ruchomymi kropkami (w liczbie 7). Podczas opowiadania odejmuje po jednej kropce zgodnie z tekstem, i kładzie ją obok biedronki albo pod biedronką. Po odjęciu ostatniej kropki nauczyciel pyta: Ile kropek miała biedronka na początku tygodnia? Ile kropek ma biedronka teraz? Dziecko przelicza kropki lub ocenia na oko (dużo, mało, nie ma kropek).

5.„Biedroneczki są w kropeczki” – zabawa matematyczna, ustalanie wyniku odejmowania przez dopełnianie brakujących elementów.

Rodzic prosi, by dziecko przyjrzało się biedronkom na karcie pracy. Informuje, że każda biedronka powinna mieć pięć kropek. Zadaniem dziecka jest dorysowanie brakujących elementów.

Najpierw przelicza kropki na pierwszej biedronce. Sprawdza, ile kropek trzeba dorysować. Po dorysowaniu przelicza je i sprawdza, czy biedronka ma już odpowiednią ich liczbę. Jeśli kropek jest pięć, przechodzą do kolejnej biedronki. Na zakończenie można pokolorować wszystkie owady.

6.„Biedroneczka” – zabawa logorytmiczna z wykorzystaniem różnych schematów rytmicznych.

Rodzic proponuje recytację rymowanki w różnych rytmach (na początek rytm ósemkowy, potem ćwierćnutowy), a następnie zachęca, żeby dziecko samo wymyślało inne rytmy:

Piegowata biedroneczka

mruga oczkiem do słoneczka.

7.„Biedroneczki mają kropeczki” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa z liczeniem.

Rodzic daje dziecku biedronki z różną liczbą kropek (do trzech). Następnie w trzech miejscach pokoju kładzie po jednej biedronce: z jedną kropką, dwiema i trzema kropkami. Dziecko po kolei przelicza kropki na swojej biedronce, a później dziecko z rodzicem liczą kropki na biedronkach umieszczonych w pokoju. Dziecko – biedronka spacerują po pokoju, a na sygnał: Biedronka do mamy! – kierują się do położonej przez rodzica na podłodze biedronki o tej samej liczbie kropek. Możemy powtórzyć zabawę, wówczas zmieniamy dziecku biedronki z liczbą kropek.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 11.05.2020

Witajcie kochani wiosna w pełni, a my w tym tygodniu wybierzemy się na łąkę. Poznamy owady oraz zwierzęta żyjące pośród traw i kwiatów.

Spędzajcie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, ale pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, oraz zaostrzeniach Ministerstwa Zdrowia – maseczki, dystans, higiena. Aby zdrowo i bezpiecznie korzystać z wiosennej aury.

Miłej zabawy

Pozdrawiam i ściskam mocno Pani Blanka

 

Tematyka dnia: Zielona łąka

1.„Koszenie trawy” – zabawa ruchowo-naśladowcza.

Rodzic mówi: Zabawimy się w kosiarzy i będziemy dzisiaj kosić trawę. Dziecko naśladuje ruchem wymienioną czynność, używając przy tym określenia: Ciach!

2.„Żabki” – nauka piosenki, zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence.

Piosenka rozpoczyna się od refrenu. Dziecko śpiewa refren w postawie stojącej. Na słowach: kum – kłapie obiema dłońmi przy ustach, naśladując szeroki uśmiech żaby.

Pierwsza zwrotka, na słowa:

W ogródku skaczą żabki, (dziecko wykonuje podskoki obunóż w miejscu, trzymają ręce na biodrach)

klaszczą w zielone łapki. (miarowo klaszcze)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladuje spadające krople deszczu).

Druga zwrotka, na słowa:

A podczas wielkiej burzy (stoi z rękami ułożonymi na biodrach)

wskakują do kałuży. (wykonuje jeden skok w przód)

I cieszą się, i cieszą się, (chodzi w miejscu)

że pada deszcz. (opuszcza ręce i, poruszając palcami, naśladują spadające krople deszczu).

Trzecia zwrotka: marsz po obwodzie koła.

3.„Na zielonej łące” – spacer na łąkę (lub pobliski trawnik), obserwacje naturalnego środowiska, badanie kępki, źdźbła trawy, wyodrębnienie elementów budowy rośliny.

Uwaga! Należy wcześniej sprawdzić teren, czy spełnia wymogi pod względem bezpieczeństwa i higieny, tzn. należy usunąć kamienie, ostre przedmioty, szkło, odchody. Rodzic proponuje oglądanie trawnika. Dziecko ogląda trawę z użyciem lupy i bez. Następnie rodzic pokazuje dziecku roślinę z korzeniami. Dziecko poznaje elementy budowy rośliny: korzenie, łodygi, liście, kwiaty.

„Chodzenie na bosaka” – doświadczanie miękkości trawy.

Rodzic zachęca dziecko do badania łąki przy użyciu innych zmysłów, tzn. dotyku i węchu. Dziecko dotyka, zrywa i wącha pojedyncze źdźbła trawy. Turla się i chodzi po trawie na bosaka, doświadczając miękkości trawy.

4.„Żabki i bocian” – uważne słuchanie utworu muzycznego.

Rodzic prosi, by dziecko spróbowało wskazać w utworze ten fragment, który może kojarzyć się z żabkami (wysokie dźwięki), i ten, który może kojarzyć się z bocianem (niskie dźwięki). Przy powtórnym wysłuchaniu podczas słuchania fragmentu w wyższym rejestrze dziecko skacze jak żabka. Podczas fragmentu w niższym rejestrze dziecko maszeruje, podnosząc wysoko kolana, a ruchami wyprostowanych rąk naśladuje kłapiący dziób bociana.

5. „Wysoka trawa” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Dziecko naśladuje chodzenie po wysokiej trawie, wysoko podnosząc kolana, lub naśladuje przedzieranie się przez gąszcz.

6.„Odgłosy łąki” – słuchanie i rozpoznawanie odgłosów zwierząt (żaba, świerszcz, pszczoła).

Rodzic pokazuje ilustracje zwierząt żyjących na łące: świerszcza, biedronki, pszczoły, żaby, bociana, myszy. Dziecko rozróżnia i nazywa je. Następnie rodzic proponuje wysłuchanie odgłosów, jakie wydają te zwierzęta, i zachęca dziecko do naśladowania, np. żaba – kum, kum, ropucha – rech, rech, pszczoła – bzz, bzz, świerszcz – cyt, cyt, bocian – kle, kle.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 08.05.2020

Tematyka dnia: Szafirowy błękit.

1. „Niebieski’’ – słuchanie wiersza Z. Staneckiej wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu i w pamięci wszystkiego, co wiąże się z niebieskim kolorem, nagradzanie dziecka znaczkiem „chmurka”. Rodzic zakłada niebieskie okulary i czyta wiersz.

Następnie rozpoczyna rozmowę i nawiązuje do wiersza pytaniami:

– O czym był wierszyk?

– W jakim kolorze był balonik?

– Co w wierszu było niebieskie?

– A co jest niebieskie w naszym domu/Twoim pokoju?

Dziecko rozgląda się, obserwuje i wylicza niebieskie przedmioty w otoczeniu. Prawidłowe odpowiedzi rodzic nagradza znaczkiem „chmurka”.

2. „Chmurka” – zabawa logorytmiczna z akcentami.

Dziecko recytuje rymowankę w równym tempie, akcentując co drugą sylabę przez tupnięcie nogą, klaskanie, uderzanie dłonią w podłogę. Następnie dziecko akcentuje te sylaby przez modulację głosu: cicho – głośno, cicho – głośno. Na koniec całą rymowankę mówi różnymi głosami: cicho (jak sekret), głośno (gniewnie), smutno i ze zdziwieniem:

Zachmurzona mała chmurka nie chce niebieskiego piórka.

3. „Baloniki” – nauka piosenki i tańca.

4. „Tęcza na błękitnym niebie” – praca plastyczna malowanie farbami akwarelowymi techniką mokre w mokre na pojedynczej karcie pracy.

5. „Jak chmurka” – improwizacja taneczna z szyfonowymi chustkami do utworów muzyki poważnej.

Dziecko stoi z kolorowymi chustkami. Rodzic odtwarza fragment nagrania. Dziecko słucha. Następnie rodzic proponuje, by podczas słuchania improwizować ruchem ciała i chusteczką ruch do utworu muzycznego. Można podrzucać chusteczkę, dmuchać na nią, wirować z nią wokół własnej osi lub machać. Można improwizować ruch do muzyki według własnego pomysłu.

 6. „Burza” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Dziecko biegają po pokoju. Kiedy rodzic pokaże obrazek burzowej chmury, przykuca i robi z dłoni daszek. Kiedy rodzic pokaże rysunek słońca, spaceruje. Zabawę powtarzamy.

7. „Tęczowy deserek” – wspólnie przygotowanie kolorowych deserów z galaretek oraz owoców w kolorach tęczy.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 07.05.2020

Tematyka dnia: Szmaragdowa zieleń.

1. „Konik polny” – zabawa ruchowa z elementami podskoku.

Rodzic mówi: Jesteśmy na łące. Wokół nas rośnie mnóstwo kolorowych kwiatów. Wśród nich jest mnóstwo kolorowych owadów: tu żółte motyle, a tam czerwone biedronki. A gdzie zielone koniki polne? My będziemy konikami i poskaczemy tak jak one. Rodzic gra rytmicznie na tamburynie, a dziecko skacze, naśladując konika polnego. Na pauzę w muzyce – kuca.

2. „Zielony’’ – słuchanie wiersza Z. Staneckiej wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu i w pamięci wszystkiego, co wiąże się z zielonym kolorem, nagradzanie dziecko znaczkiem „koniczynka”. Rodzic zakłada zielony kapelusz i czyta wiersz, a następnie prowadzi rozmowę na jego temat.

Przykładowe pytania:

– Gdzie siedzi żaba?

– Jakiego jest koloru?

– Co jeszcze jest zielone?

Dziecko rozgląda się dookoła i wymienia nazwy przedmiotów, zabawek i innych rzeczy w kolorze zielonym. Poprawne odpowiedzi są nagradzane znaczkiem zielonej „koniczynki”.

3. „Żaby” – zabawa logorytmiczna z gestodźwiękami.

Dzieci recytują rymowankę z rytmizowaniem słów. Powtarzają wierszyk z towarzyszeniem gestodźwięków (klaskanie, tupanie, klepanie w podłogę):

W trawie dziś hałasu wiele: żaby proszą na wesele.

4. „Baloniki” – nauka piosenki i tańca.

Pierwsza zwrotka: dziecko kołysze się z nogi na nogę, trzymając ręce na biodrach.

Refren: tanecznym krokiem maszeruje, w połowie refrenu następuje zmiana kierunku ruchu.

Druga zwrotka, na słowa:

Cztery malutkie, małe balony (dziecko robi cztery kroki do przodu)

o pomoc wiatr poprosiły, (cofa się cztery kroki)

on mocno dmuchnął, okno otworzył, (obraca się dookoła własnej osi, trzymając ręce na biodrach)

w świat baloniki ruszyły. (podaje ręce rodzicowi).

Trzecia zwrotka, na słowa:

Cztery malutkie, małe balony (kołysze się z nogi na nogę, trzymając ręce na biodrach)

jak wolne ptaki latają, (powoli porusza rękami jak ptaki)

w lesie zbierają słodkie poziomki, (naśladuje zbieranie poziomek)

dzieciom piosenki śpiewają. (podaje ręce rodzicowi)

5. „Zielona żabka” – wysłuchanie wiersza K. Pileckiej jako inspiracja i zachęta do poznania ciekawego gatunku zwierząt.

Po wysłuchaniu wiersza rodzic pokazuje obrazki, fotografie przedstawiające różne gatunki żab. Zachęca dziecko do dokładnego oglądania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyglądu żab.

6. „Jedzenie w kolorach tęczy” – rozpuszczanie kolorowych owocowych galaretek, przygotowanie półproduktów do działań zaplanowanych następnego dnia.

 

 

J. ANGIELSKI

Colours/ Kolory

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „Colours”.

1. Obejrzyj film o Hogim. Posłuchaj i powtarzaj nazwy kolorów w języku angielskim:                                              

Learn Colors with Hogi 

Rainbow colors

Colors 

2. Posłuchaj teraz piosenki i spróbuj rozwiązać zagadki :

What colour is it? 

3. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem.

The Colors Song 

What's Your Favorite Color? 

Rainbow 

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 06.05.2020

Tematyka dnia: Słoneczny żółty.

1. „Odszukaj swój kolor” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Rodzic daje dziecku szarfę w jednym kolorze i sam bierze w drugim. Przy akompaniamencie bębenka poruszają się po całym pokoju. Na sygnał dźwiękowy rozbiegają się w dowolnych kierunkach, a na polecenie: Odszukaj swój kolor – szukają koła w kolorze swojej szarfy. Zabawę powtarzamy (możemy zmieniać kolory, zmieniać miejsca kół na podłodze).

2. „Żółty” – słuchanie wiersza Z. Staneckiej i wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu i w pamięci wszystkiego, co wiąże się z żółtym kolorem, nagradzanie dziecko znaczkiem „słoneczko”. Rodzic zawiązuje na szyi żółtą apaszkę i czyta wiersz. Następnie rozpoczyna rozmowę na temat wiersza.

Przykładowe pytania:

– O jakim kolorze jest mowa w wierszu?

– Jakiego koloru jest słońce i słonecznik?

– Czy piasek i cytryny są żółte?

– Rozejrzjy się dookoła i powiedz, co jest żółte w naszym domu/Twoim pokoju.

Dziecko wyszukuje wszystko, co jest żółte, i wypowiada nazwę przedmiotu, rzeczy, zabawki, ubrania.

Za prawidłową odpowiedź dostaje nagrodę – żółte słoneczko.

3. „Baloniki” – nauka piosenki i tańca.

Pierwsza zwrotka: dziecko kołysze się z nogi na nogę, trzymając ręce na biodrach.

Refren: tanecznym krokiem maszeruje, w połowie refrenu następuje zmiana kierunku ruchu.

Druga zwrotka, na słowa:

Cztery malutkie, małe balony (dziecko robi cztery kroki do przodu)

o pomoc wiatr poprosiły, (cofa się cztery kroki)

on mocno dmuchnął, okno otworzył, (obraca się dookoła własnej osi, trzymając ręce na biodrach)

w świat baloniki ruszyły. (podaje ręce rodzicowi).

Trzecia zwrotka, na słowa:

Cztery malutkie, małe balony (kołysze się z nogi na nogę, trzymając ręce na biodrach)

jak wolne ptaki latają, (powoli porusza rękami jak ptaki)

w lesie zbierają słodkie poziomki, (naśladuje zbieranie poziomek)

dzieciom piosenki śpiewają. (podaje ręce rodzicowi)

4. „Żółte mlecze” – ćwiczenia grafomotoryczne kredą na chodniku (lub kredką na kartce), rytmiczne kreślenie wiązki z punktu.

5. „Do przodu, do tyłu” – zabawa ruchowa z elementem podskoku.

Dziecko z rodzicem stoją w dwóch rzędach naprzeciwko siebie w pewniej odległości. Rodzic zaznacza dwie linie równolegle do stojących. Na hasło: Do przodu! – dziecko i rodzic skaczą obunóż lub na jednej nodze do linii. Kiedy wszyscy dotrą do linii, pada hasło: Do tyłu!, wtedy wracają na pozycje wyjściowe, idąc tyłem.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 05.05.2020

Tematyka dnia: Karminowa czerwień.

1. „Deszczyk pada, słonko świeci” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Dziecko stoi w określonej części pokoju, np. pod ścianą. Na słowa: Słońce świeci! – spaceruje, podskakuje w rytm dźwięków tamburyna. Na słowa: Deszczyk pada! – przykuca i rączkami naśladuje daszek lub parasol. Zabawę powtarzamy.

2. „Czerwony” – słuchanie wierszyka Z. Staneckiej i wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu i w pamięci wszystkiego, co wiąże się z kolorem czerwonym, nagradzanie dziecka znaczkiem „serduszko”.

Rodzic zawiązuje na szyi czerwony szal (lub coś innego w kolorze czerwonym) i czyta wiersz. Następnie rozpoczyna rozmowę na temat wiersza.

Propozycje pytań:

– W jakim kolorze są: piłka, sukienka i kalosze?

– Czy poziomki i biedronka są czerwone?

– A co jest czerwone w naszym domu/w Twoim pokoju?

Dziecko rozgląda się i wymienia nazwy przedmiotów, zabawek, ubrań w kolorze czerwonym. Za prawidłową odpowiedź dziecko otrzymuje znaczek – czerwone serduszko.

3. „Baloniki” – wysłuchanie i omówienie treści piosenki.

Rodzic odtwarza nagranie piosenki i omawia jej treść. Dziecko stoi i kładzie ręce na biodrach. Rodzic prezentuje piosenkę. Podczas zwrotek dziecko kołysze się z nogi na nogę, starając się wykonywać to równo i zgodnie z pulsem muzyki. Przy refrenie maszeruje tanecznie w koło z rodzicem. Po dwóch wersach piosenki następuje zmiana kierunku marszu.

4. „Układamy klocki” – klasyfikowanie klocków według jednej cechy – koloru.

5. „Kolorowe zabawki” – doskonalenie klasyfikacji, klasyfikowanie elementów w zbiory pod względem jednej cechy, rozwijanie sprawności manualnej.

6. „Którędy do domu?” – opowieść ruchowa.

Rodzic układa ścieżki z szarf/ kartek w różnych kolorach, a dziecko, przechodziąc po nich, będzie wykonywać różne ruchy. Na przykład przechodząc po ścieżce zielonej – podnosić wysoko kolana jak przy chodzeniu po wysokiej trawie; po żółtej – czworakować jak w wąskim tunelu; po niebieskiej – naśladować brodzenie w płytkiej wodzie; czerwonej – podskakiwać jak po gorącej podłodze.

7. „Taniec czerwonego balonika” – zabawa ruchowa przy piosence.

Dziecko z rodzicem przy akompaniamencie piosenki odbijają do siebie balonik. Rodzic zwraca uwagę, żeby uderzało lekko, z wyczuciem, w takt muzyki oraz żeby balonik nie upadał na podłogę.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 04.05.2020

Tematyka dnia: Siedmio – barwny szlak na niebie.

1. „Kolorowy berek” – zabawa bieżna.

Dziecko biega w określonym miejscu w rytm tamburyna. Kiedy rodzic przestaje grać, dziecko zatrzymuje się, a rodzic pokazuje kartonik w określonym kolorze i mówi: Kto ma na sobie coś w tym kolorze, niech podejdzie do mnie. Dziecko podchodzi, a rodzic sprawdza. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie, za każdym razem rodzic pokazuje kartonik w innym kolorze.

2. „Tęcza” – wiersz M. Konopnickiej jako wstęp do rozmowy o zjawisku atmosferycznym, jakim jest tęcza, omówienie wyglądu i warunków powstawania, oglądanie ilustracji i fotografii przedstawiających tęczę.

Następnie rodzic prowadzi rozmowę na podstawie treści wiersza. Przykładowe pytania:

– Gdzie można zobaczyć tęczę?

– Jak wygląda tęcza?

– Jakie ma kolory?

– Kiedy powstaje tęcza?

Dziecko odpowiada na pytania, opierając się na informacjach zawartych w treści wiersza oraz wcześniej zdobytej wiedzy. Następnie rodzic wiesza pokazuje ilustrację przedstawiającą tęczę i mówi: Popatrz na obrazek. To jest tęcza. Namalowało ją słońce po deszczu, po burzy. Pożyczyło kolory od kwiatów z ogrodu. Jakie to były kolory? Dziecko określają kolory tęczy.

3. „Kolory” – rymowanka gamowa z chustą.

Rodzic rozkłada na podłodze chustę/kartkę, gazetę dziecko powtarza za rodzicem rymowankę:

Kolor bawi się z kolorem

pod tęczowym parasolem.

Następnie rodzic śpiewa wierszyk na melodię gamy (pierwszy wers – gama do góry, drugi wers – gama na dół). Dziecko bierze chustę, śpiewając pierwszy wers, podnosi ją. Podczas śpiewania drugiego wersu opuszcza chustę. Rodzic proponuje zmiany tempa: szybki śpiew jest sygnałem do szybkiego podnoszenia i opuszczania chusty, wolny śpiew – to wolniejsze tempo zabawy z chustą.

4. „Tęcza nad łąką” – słuchanie piosenki, zabawa taneczna przy piosence.

Po wysłuchaniu i omówieniu treści piosenki rodzic daje dziecku kolorową tarczę (krążek gimnastyczny, talerzyk, gazetę, kartkę). Dziecko i rodzic kładzie tarcze przed sobą na podłodze. Dziecko obserwuje i naśladuje gesty rodzica.

5. „Coś w pobliżu w kolorze…” – zabawa dydaktyczna, wyróżnianie i nazywanie kolorów w najbliższym otoczeniu z wykorzystaniem ilustracji (wyróżnianie kolorów z tła).

Rodzic układa na podłodze kolorowe kartoniki i nazywa kolejno ich kolory. Następnie podnosi każdy kartonik i pyta: Jaki to kolor? Dziecko przygląda się i określają kolor tego kartonika. Następnie rodzic pokazuje jakiś kartonik, a dziecko szuka w otoczeniu i wymienia nazwy przedmiotów w takim samym kolorze. Po tej zabawie rodzic układa na podłodze w różnych miejscach cztery koła/kartki w różnych kolorach. Dziecko ma przynieść do koła/na kartkę po jednym przedmiocie w kolorze przydzielonemu kołu/kartce. Następnie wspólnie sprawdzają prawidłowość wykonania zadania sprawdzenie kolorów.

Po zabawie dziecko odnosi przedmioty na miejsce.

6. „Tworzymy tęczę” – próba wywołania tęczy w kroplach wody z konewki na powietrzu.

Rodzic i dziecko gromadzą się w słonecznym miejscu w ogrodzie. Następnie rodzic napełnia wodą konewkę i, wylewając wodę w miejscu nasłonecznionym, stwarza dziecku okazję do zaobserwowania zjawiska tęczy w kroplach wody.

Uwaga! Można też użyć węża ogrodowego. Aby zwiększyć ciśnienie i rozproszyć drobniejsze cząsteczki wody, należy zacisnąć palcami końcówkę węża. Tęczowe plamy można też zaobserwować na bańkach mydlanych.

7. „Wstążki na wietrze” – zabawy ruchowe ze wstążkami na powietrzu z wymachami ramion.

Rodzic daje dziecku kolorowe wstążki i zaprasza do zabawy, wskazując określone ruchy ramion, np. zataczanie kół ramieniem w płaszczyźnie pionowej, poziomej, ruchy faliste. Muzyczny wariant zabawy utrwalający pojęcia „cicho – głośno”, „szybko – wolno”: dziecko, zwiększa lub ogranicza ruchy, reaguje na zmiany dynamiki (rodzic ma możliwość regulacji głośności muzyki na odtwarzaczu) lub tempa (rodzic może zmieniać tempo gry, akompaniując na instrumencie perkusyjnym, np. na trójkącie).

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 30.04.2020

Tematyka dnia: Symbole narodowe.

 

1. „Barwy ojczyste”– zapoznanie z wierszem Cz. Janczarskiego. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania symboli narodowych, rozumienie słowa flaga, zapoznanie z barwami flagi Polski. Rodzic wyjaśnia dziecku słowo flaga. Demonstruje dziecku flagę narodową. Omawia jej wygląd, zwraca uwagę na kolorystykę i ułożenie kolorów.

2. „Stolica Polski” – zabawa dydaktyczna, podawanie nazwy, kraju w którym mieszkamy, stolicy oraz

miejsc charakterystycznych dla danego miasta. Używanie nazwy Warszawa. Budowanie wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym.

3. „Wars i Sawa” – słuchanie legendy W. Chotomskiej oraz rozmowa na jej temat połączona z zabawą. Rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni. Rozmowa na temat legendy. Rodzic pyta: Jak miał na imię rybak?; Jak miała na imię dziewczyna, którą postanowił uratować rybak?; Jak wyglądała dziewczyna?; Co straszyło rybaka?; Co Wars dostałod dziewczyny?; Jakie miasto założyli Wars i Sawa?; Nad jaką rzeką powstało miasto Warszawa?.

 

4.Trzylatki: Praca z Karty Pracy część 2 strona 26 – kolorowanie flagi według wzoru. Doskonalenie sprawności manualnej, rozpoznawanie flagi Polski, utrwalenie nazwy ojczystego kraju.

Czterolatki: „Jak powstała Warszawa? – formułowanie odpowiedzi na pytanie na podstawie legendy „Wars i Sawa”. Praca z Karty Pracy część 2 strona 33. Kształtowanie umiejętności uważnego słu­chania i wypowiadania się na temat usłyszanej legendy. Dziecko wskazuje na obrazku, które elementy mogą być prawdziwe, a które – zmyślone.

5. „Znak”– słuchanie wiersza M. Łaszczuk oraz rozmowa na jego temat. Zapoznanie z godłem Polski, rozumienie pojęcia symbol narodowy. Rozmowa na temat przeczytanego wiersza. Rodzic wyjaśnia dziecku, co to jest symbol narodowy – znak Polski, którym jest orzeł biały. Rodzic prezentuje dziecku godło Polski. Dziecko opisuje, co na nim widzi. Poznaje nazwę ptaka na godle – orła białego.

6. Zestaw ćwiczeń ruchowych.

– „Kocham Cię, Polsko”– rodzic daje dziecku flagę Polski, włącza dowolną melodię (może to być wybrana pieśń patriotyczna). Dziecko faluje flagą w rytm muzyki, pląsa.

– „Zwiedzamy Polskę”– dziecko na kocyku rusza w podróż po Polsce. Rodzic wymienia miasta, do których dojeżdża.

– „Dom – ojczyzna”– dziecko z gąbkowych klocków buduje dom.

– „Biało–czerwoni”– zabawa w kolory. Dziecko siedzi na linii, rodzic rzuca piłkę i wymienia kolor. Dziecko łapie ją oburącz i odrzuca. Gdy rodzic wymienia kolor biały lub czerwony, dziecko nie łapie piłki.

7.Trzylatki: „Godło” – praca z wykorzystaniem Wyprawki strona 36. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej oraz sprawności manualnej. Rozpoznawanie godła jako symbolu narodowego. Dobieranie części obrazka do jego całości. Dziecko wycina obrazek przedstawiający godło Polski, rozcina na cztery części, układa według wzoru i nakleja na kartkę.

Czterolatki: „Polskie symbole narodowe – flaga i herb” – praca z Wyprawką strona 47. Rozwijanie sprawności manualnych. Dziecko wycina flagę, przymocowuję do niej plastikową rurkę. Wycina godło, podkleja je taśmą i przykleja do bluzki. Rodzic prosi, aby dziecko nosiło herb przez cały tydzień.

8. Zabawy na świeżym powietrzu – prowadzenie obserwacji przyrody.

9. „Białe orły” – zabawa ruchowa. Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał, uczestniczenie w zabawach rytmicznych. Dziecko biega przy skocznej muzyce, naśladując lot orła (ręce rozłożone w bok, porusza nimi jak skrzydłami). Gdy muzyka cichnie, na hasło: Orzeł ląduje dziecko zatrzymuje się i opuszcza ręce.

 

 

 

Język angielski 

Witajcie, proponuję, abyśmy w tym tygodniu przypomnieli sobie ulubione piosenki i zabawy J

The wheels on the

I am a music man

Baby shark

Hokey pokey

If you're happy

Five little ducks  

Teddy bear

Życzę Wam udanego odpoczynku i pozdrawiam.

p. Ludmiła

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 29.04.2020

Tematyka dnia: Polska to mój kraj.

 

1.„Mazurek Dąbrowskiego” – słuchanie hymnu Polski. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania hymnu Polski jako symbolu narodowego, rozwijanie umiejętności uważnego słuchania muzyki. Wyjaśnienie słowa hymn. Rozmowa o tym, dlaczego i kiedy go śpiewamy oraz jaką postawę należy wtedy przyjąć.

2.„Polska” – słuchanie wiersza R. Przymusa oraz rozmowa na jego temat. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i poprawnego wypowiadania się pod względem gramatycznym na określony temat. Kształtowanie tożsamości narodowej. Rodzic recytując wiersz, pokazuje dziecku mapę Polski.

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat wiersza, dziecko mówią, o jakim kraju była mowa w wierszu. Rodzic wyjaśnia słowa: ojczyzna, Wisła, kraina. Pyta: Co to znaczy, że jesteśmy Polakami i mówimy po polsku?. Pokazuje dziecku, gdzie na mapie są: morze, góry, rzeka Wisła.

3.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – prowadzenie obserwacji przyrody.

4.„Mapa Polski” – puzzle. Składanie w całość pociętych na cztery części konturów mapy Polski.

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej. Zapoznanie z określeniem mapa. Dziecko składa elementy mapy w całość i naklejają na kartkę.

5. Czterolatki:„Poznajemy bliżej mapę Polski – kolory na mapie” – praca z mapą i Karty Pracy część 2 strona 34. Kształ­cenie umiejętności odkodowywania i kodowania informacji.

Rodzic rozmawia z dzieckiem o tym, co przedstawia mapa z KP2.34. Niebieskimi liniami są zaznaczone rzeki: Wisła i Odra. W centralnej części kraju kolorem zielonym są zaznaczone niziny. Na północy – Morze Bałtyckie (dziecko odpowiada, że trzeba pomalować tę część na niebiesko), a na nim statek. Na południu – góry (dziecko odpowiada, że trzeba pokolorować je na brązowo). Rodzic pyta dziecko, w jakiej miejscowości jest ich przedszkole. Z pomocą rodzica zaznacza tę miejscowość na mapie. Po wykonaniu zadania z mapą dziecko koloruje flagę.

6.„Wędrówka po górach” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Rozwijanie motoryki dużej, nabywanie umiejętności poruszania się przy muzyce, dostrzeganie zmiany tempa muzyki.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 28.04.2020

Tematyka dnia: Moja miejscowość.

 

1. „Dymek”– słuchanie i nauka wierszyka E.M. Minczakiewicz. Rozwijanie umiejętności rozumienia wiersza poprzez rysunek oraz umiejętności liczenia.

2. „Moje miasto” – zabawa dydaktyczna. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, kształtowanie poczucia przynależności do miejsca zamieszkania.

3. „Kolorowe miasteczko” – słuchanie wiersza D. Gellnerowej oraz rozmowa na jego temat. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i odpowiadania na pytania.

Rodzic rozkłada pięć domków z figur geometrycznych: zielone kwadraty, ciemnoczerwone trójkąty, białe koła. Dziecko wraz z rodzicem może samodzielnie kolorować sylwety/elementy potrzebne do zilustrowania wiersza.

Rozmowa na temat wiersza. Rodzic zadaje pytania: Gdzie znajdowało się miasteczko?; Jakie kolory miały domy i ich dachy?; Jakie były tam zwierzęta?; Jakiego koloru były koty i psy?. Następnie prosi:

Policz, ile jest ułożonych domów nad rzeczką; Policzcie wszystkie dachy i okna; Opowiedzcie, jak wyglądałoby twoje wymarzone miasteczko.

4. Trzylatki: Praca z Karty Pracy część 2 strona 25 – próby podawania nazw figur geometrycznych, rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 1–5, rozwijanie pomysłowości i spostrzegawczości.

5. Zabawy na świeżym powietrzu – prowadzenie obserwacji przyrody.

6. „Droga do domu” – zabawa ruchowa z elementem zachowania równowagi.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 27.04.2020

Kochani w tym tygodniu na zajęciach będziemy mówić o Polsce. Poznamy symbole narodowe: flaga, godło, hymn. Dzieci zapoznają się z pojęciem ojczyzna i dowiedzą się, że Polak/Polka jest osobą, która mówi po polsku, a jego/jej krajem jest Polska. Będziecie wraz z dziećmi oglądać mapę i odnajdywać na niej morze, góry i Wisłę. Przedszkolaki dowiedzą się, czym są i jak wyglądają flaga i godło Polski – Orzeł Biały.

Dzieci dowiedzą się, że Warszawa jest stolicą Polski. Poznają legendę o Warsie i Sawie (według Wandy Chotomskiej.

Zajęcia przeprowadzone w tym tygodniu mają również na celu budowanie poczucia przynależności do rodziny. Porozmawiajcie o tym, czym jest dom, zbudujcie domki z klocków, oglądajcie zdjęcia. W miarę możliwości pokażcie dzieciom najbliższą okolicę. Podczas spaceru w pobliżu domu odczytujcie nazwy ulic, oglądajcie mijane budowle, sklepy, punkty usługowe i inne napotkane miejsca. Przypominajcie nazwę swojej miejscowości.

Życzę miłej zabawy.

Pozdrawiam serdecznie Pani Blanka

Tematyka dnia: Mój dom.

1. „Domy z klocków” – konstruowanie budowli z klocków. Rozmowa z dzieckiem na temat miejsca, w którym mieszka. Rozwijanie poczucia przynależności do rodziny. Dziecko podaje skojarzenia ze słowem dom. Następnie dziecko siada i układa dom z klocków.

2. „Dom” – słuchanie fragmentu wiersza A. Bernat. Rozmowa na temat utworu, rozwijanie poczucia przynależności do rodziny.

Rozmowa na temat wiersza. Dziecko opowiada, gdzie mogą być domy zwierząt. Wypowiada się także na temat swojego domu.

3. „Duży i mały dom” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Zachęcanie do uczestniczenia we wspólnych zabawach ruchowych, naśladowczych, rozwijanie motoryki dużej.

4. „Domy i domki” – zabawa dydaktyczna. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, dokonywania podziału wyrazów na sylaby, globalnego odczytywania prostych wyrazów.

Zabawy na świeżym powietrzu – prowadzenie obserwacji przyrody.

6. „Kolorowe domy” – zabawa ruchowa. Rozwijanie umiejętności klasyfikowania według koloru, zachęcanie do uczestniczenia w zabawach ruchowych.

7. „Nasze domy” – wspólne robienie makiety domów. Rozwijanie pomysłowości i twórczości poprzez zabawę. Dziecko wraz z rodzicem lepi z plasteliny domki. Następnie przyklejają domki na makietę i dorysowują kredkami np.: drzewa, kwiaty, drogi według własnych pomysłów.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 24.04.2020

Tematyka dnia: Lubię czytać – biblioteka

Lubimy czytać - biblioteka

1.„Dbamy o książki” – rozmowa tematyczna z dziećmi.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.„Kłopoty w bibliotece”– słuchanie wiersza M. Przewoźniaka.

4.Zestaw ćwiczeń ruchowych – rozwijanie sprawności koordynacyjnej (równowagi, orientacji wzrokowo-ruchowej): „Tajemnicza książka”, „W księgarni”, „Bajkowy przyjaciel”, „Baba Jaga patrzy”.

5.Trzylatki „W bibliotece” – praca z wykorzystaniem W.35.

Czterolatki „Memory” – gra pamięciowa z W.46.

6.Zabawy na świeżym powietrzu – pomoc przy pracach porządkowych.

7.„Krasnoludki w bibliotece” – zabawa ruchowa.

8.„Krasnoludki” – zabawa ruchowa.

9.„Każda książka na swoim miejscu” – porządkowanie i układanie książek na półkach.

 

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 23.04.2020

Tematyka dnia: W księgarni 

W księgarni

1.„Kup mi, mamo, książeczkę”– zapoznanie z treścią wiersza T. Kubiaka oraz rozmowa na temat utworu.

2.„Jesteśmy w księgarni” – zabawa matematyczna.

3.Trzylatki Praca z KP2.24 – otaczanie pętlami wybranych książek.

Czterolatki „Ile to sylab?” – dzielenie wyrazów na sylaby. Praca z KP2.31.

4.Zabawy dowolne na świeżym powietrzu.

5.„Książeczki z naszej biblioteczki” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

6.„O czym jest ta książka?” – zabawa ruchowa przy muzyce.

 

Język angielski

MY TOYS/ Moje zabawki

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „My Toys”. W serwisie youtube znajduje się wiele piosenek, dla dzieci w wieku przedszkolnym, które możemy wykorzystać podczas pracy z tym zagadnieniem.

1. Posłuchaj i powtarzaj słówka:                                              

Toy vocabulary

Toys Talking Flashcard 

Toys in English for kids 

2. Oto wybrane zabawki i ich nazwy w j. angielskim:

toys 

teddy bear 

blocks 

ball 

doll 

car 

3. Posłuchaj teraz piosenki i spróbuj rozwiązać zagadki:

What Is It? Song 

4. Mystery box - zabawa                                                                                                                      

Umieszczamy pudełku zabawki, które były na obrazkach. Dzieci kolejno wkładają ręce do pudełka i starają się po dotyku rozpoznać wylosowaną zabawkę. Możemy również śpiewać piosenkę Mystery box. Podczas przerwy w muzyce, dziecko podaje nazwę wylosowanej zabawki.

Mystery Box 

5. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem „ My toys”:

Teddy bear 

My toys 

p. Ludmiła

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 22.04.2020

Tematyka dnia: Kolorowe książeczki

Kolorowe książeczki

1.„Nasza biblioteczka” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyglądu książek.

2.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.

3.„Kot”– nauka wierszyka E.M. Skorek.

4.„Jaka to bajka?” – zabawa dydaktyczna.

5.„Czy kot chodzi w butach?” – zabawa badawcza.

6.Zabawy na świeżym powietrzu „Zabawy kotów” – zabawa ruchowa.

7.„Kot” – praca plastyczno – techniczna.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 21.04.2020

Tematyka dnia: Jak powstaje papier

Jak powstaje papier

1.„Las” – swobodna rozmowa z dziećmi o tym, co daje nam las.

2.„Skąd się bierze papier?” – pogadanka i oglądanie filmu

3. „Raz na sośnie siadła pliszka”– wysłuchanie wiersza W. Ścisłowskiego.6.„Jak powstaje papier ekologiczny?” – eksperyment.

4.Przykładowy opis kolejnych etapów powstawiania papieru.

5. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

6. „Papier jest...” – zabawa badawcza

7. „Bajeczki” – osłuchanie iinscenizacja do słów piosenki.

8. „Zabawy z papierem” – zabawa plastyczno – techniczna.

9. „Luneta” – praca plastyczno – techniczna.

10. Zabawy na świeżym powietrzu

11. „Jak powstaje papier?” – układanie historyjki.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 20.04.2020

Kochani w tym tygodniu na zajęciach poznacie jak powstaje papier i książka, czym się różni księgarnia od biblioteki, oraz jak należy obchodzić się z książkami. Również w tym tygodniu zajęcia będą zaprezentowane w innej formie. Będzie to multimedialna prezentacja, dostaniecie linka pod którym znajdują się wszystkie zajęcia oraz pomoce do nich.

     Życzę miłej zabawy.

Pozdrawiam serdecznie Pani Blanka

 Tematyka dnia: Moje ulubione książki 

Moje ulubione książki

1.„Moje książki”– słuchanie wiersza I. Salach oraz rozmowa na temat jego treści.

2.„Książki na miejsce!” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

3.„Jaka to książka?” – zabawa dydaktyczna.

4.Trzylatki Praca z KP2.23 – porządkowanie książek i zabawek, kolorowanie.

Czterolatki „Ja będę księżniczką, a ty rycerzem” – praca z W.44 i W.45.

5.„Czym się bawić w księżniczkę, a czym w rycerza?” – praca z KP2.30.

6.Zabawy na świeżym powietrzu – prowadzenie obserwacji przyrody.

7.„Czy znasz tę bajkę?” – zabawy ruchowe do poznanych bajek.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 17.04.2020

 

Tematyka dnia: Segregujemy odpady

1.„Posłuchajcie mojej prośby”– nauka wiersza W. Broniewskiego. połączona z zabawą ruchową. Rodzic czyta wiersz. Prosi, by dziecko poruszając się, mówiło wiersz. Ostatnie słowa w każdym wersie dzieli na sylaby.

Posłuchajcie mojej prośby

Jestem sobie kosz do śmieci.

Do mnie, do mnie chodźcie dzieci!

Stoję sobie przy tym świerku,

pełno chciałbym mieć papierków.

A ja jestem ławka szara.

Kto mnie lubi, niech się stara

nie podeptać mnie, nie pociąć,

bo cóż biedna mogę począć. (W. Broniewski)

 

2. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Ćwiczymy samodzielność w korzystaniu z toalety, myciu rąk i twarzy.

3.Zestaw ćwiczeń ruchowych:

– „Rakieta”– dziecko klaszcze wolno w ręce i tupie, jednocześnie pochylając się raz w lewą, raz w prawą stronę. Potem coraz bardziej przyspiesza tempo klaskania i tupania. Obracają się. Szybko uderza dłońmi w kolana. Prawą dłonią zatacza kółka przed nosem i jednocześnie „bzyczy”. Podskakuje, wyciąga ręce do góry z okrzykiem: Hura!!! (rakieta wystartowała). Zabawę można powtórzyć.

– „Planety”– dziecko rytmicznie porusza się do dowolnej melodii. Podczas przerwy w muzyce dziecko podchodzi do rodzica i wymyśla przyjazny gest powitalny.

– „Orbity”– tor przeszkód z elementami gimnastycznymi. Dziecko startuje z wyznaczonego miejsca w pozycji raczka, dochodzi do określonego punktu, wykonuje tam dwa przysiady z woreczkiem na głowie (lub jakimś małym przedmiotem, np. klockiem, książeczką), następnie zmierza na czworakach do mety.

– „Deszcz meteorytów”– rodzic daje pompony (bibułkę, kartki, apaszki, chusteczki). Dziecko potrząsa, wymachuje pomponami (bibułką, kartką, apaszką, chusteczką) w rytm dowolnej melodii. Najpierw trzyma pompony (bibułkę, kartki, apaszki, chusteczki) raz w jednej, raz w drugiej dłoni. Następnie wykonuje taniec cheerleaderek/cheerleaderów według własnych pomysłów.

– „Powrót na ziemię”– dziecko kładzie się na plecach i turla.

4.„Robimy porządki”– zapoznanie z treścią wiersza.

Robimy porządki

Wszystkie dzieci, nawet duże

posprzątają dziś podwórze.

A dorośli pomagają,

śmieci w workach wyrzucają.

Pierwszy worek jest zielony, (rodzic kładzie na dywanie zielony worek lub kartkę, a obok szklany przedmiot)

cały szkiełkiem wypełniony.

W żółtym worku jest bez liku (rodzic kładzie na dywanie żółty worek lub kartkę, a obok plastikowe butelki)

niepotrzebnych już plastików.

A niebieski worek – wiecie – (rodzic kładzie niebieski worek lub kartkę, a obok papierowe pojemniki)

papierowe zbiera śmieci.

My przyrodę szanujemy,

śmieci więc segregujemy.

Z ekologią za pan brat

mama, tata, siostra, brat.

Siostra, mama, tata, brat. (autor nieznany)

5.„Góra śmieci” – zabawa ruchowa. Rodzic przeprowadza z dzieckiem rozmowę. Pyta:

- Co to są śmieci?

- Co może być śmieciem?

- Czy śmieci wokół nas są potrzebne?

- Co należy zrobić ze śmieciami?

- Co to jest segregacja śmieci?.

Następnie rodzic wysypuje na środku: pudełka kartonowe po sokach lub opakowania po produktach spożywczych, papiery, plastikowe butelki, folie, pojemniki po jogurtach, serkach, kilka szklanych opakowań. Stawia trzy pojemniki: zielony – na szkło, niebieski – na papier, żółty – na plastik. Pojemniki mają przyklejone (narysowane) obrazki przedmiotów, które należy do nich wrzucać. Dziecko porusza się przy dźwiękach muzyki. Gdy muzyka cichnie, rodzic podnosi pojemnik w wybranym kolorze i mówi odpowiednie hasło: Szkło/Papier/Plastik. Dziecko zbiera rozsypane przedmioty i wrzuca je do pojemnika o odpowiednim kolorze.

6.Zabawy na świeżym powietrzu. –

7.„Kosze na śmieci” – praca plastyczno – techniczna.

Rodzic daje dziecku pojemniki i kolorowy papier. Zadaniem dziecka jest wykonanie kosza na śmieci: na papier w kolorze niebieskim, na plastik w kolorze żółtym i na szkło w kolorze zielonym. Dziecko okleja pojemniki papierami w odpowiednich kolorach

8.Czterolatki Praca z KP2.28 – ćwiczenie pamięci.

„Po co nam prąd?”– rozmowa na temat sposobów wykorzystania prądu na podstawie doświad­czeń dziecka oraz pierwszej części opowiadania Grzegorza Kasdepke „Pstryk” i KP2.28.

– Dziecko siedzi przy stoliku rodzic czyta opowiadanie.

„Pstryk” (Grzegorz Kasdepke)

– Uważaj, teraz będzie się działo – mruknął Dominik, włączając elektryczny czajnik. Zanim Junior zdążył podkulić ogon, w całym domu błysnęło, huknęło – a potem zapadła ciemność. I cisza. Przestało grać radio, przestały pracować lodówka i pralka, przestał działać komputer, i nawet Junior przestał sapać, choć nie był przecież na prąd. Widać, wszystko to zrobiło na nim spore wrażenie. Pierwsza odezwała się babcia Marysia. – Dominik! – zawołała z dużego pokoju.

– To twoja sprawka?! – Prowadzę wykład – odkrzyknął dyplomatycznie Dominik. – O czym?!

– Głos babci dochodził już z korytarza. – Nie mów, że o elektryczności! – Mogę nie mówić... – mruknął Dominik. – Hau! – dodał mu otuchy Junior. Zza drzwi dobiegł ich szelest, trzask, odgłosy majstrowania przy elektrycznych korkach – i naraz z głośnika radia popłynęła muzyka, a lodówka wzdrygnęła się, jak po przebudzeniu z krótkiej drzemki, i znowu zaczęła pracować. Dominik i Junior zmrużyli oczy. – Przecież tata ci mówił – zasapała babcia, wchodząc do kuch­ni – żebyś nie włączał tego czajnika, gdy pracuje pralka, tak?! Jutro przyjdą elektrycy i wszystko naprawią! A na razie trzeba uważać! Bo przewody elektryczne w tym mieszkaniu są za słabe, i to dlatego! Chcesz wywołać pożar?! – Hau! – uspokoił ją Junior. Ale babcia Marysia nie była uspokojona; zakazała Dominikowi zabaw w kuchni, przez co dalsza część wykładu musiała odbyć się w łazience.

– Praca z KP2.28 – ćwiczenie pamięci.

Dziecko koloruje elementy, które wystąpiły w opowiadaniu Grzegorza Kasdepke „Pstryk”(czajnik elek­tryczny, radio) i dorysowuje jeszcze dwa (pralka, lodówka). Liczy, ile jest teraz urządzeń na obrazku i rysuje tyle samo kresek w ramce.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 16.04.2020

Tematyka dnia: Czysta rzeka

1.„Chora rzeka” – słuchanie wiersza J. Papuzińskiej połączone z rozmową na temat utworu. Słuchanie wiersza recytowanego przez rodzica, rozmowa kierowana o tym, że brudno może być wszędzie.

Chora rzeka

Śniła się kotkowi rzeka,

wielka rzeka, pełna mleka…

Tutaj płynie biała rzeka..

Jak tu pusto!

Drzewo uschło…

Cicho tak –

ani ptak,

ani ważka, ani komar, ani bąk,

ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,

ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,

nikt już nie żyje tutaj,

bo rzeka jest zatruta.

Sterczy napis: „zakaz kąpieli”.

Mętny opar nad wodą się bieli.

Chora rzeka

nie narzeka

tylko czeka, czeka, czeka… (Joanna Papuzińska)

 

Przykładowe pytania do rozmowy:

- Jak wyglądała rzeka opisana w wierszu?

- Dlaczego rzeka była zatruta?

- Jak myślisz, na co czeka rzeka?

- Co śniło się kotkowi?

- Jakie zwierzęta mieszkają w wodzie?

- Dlaczego wszystkie zwierzęta i rośliny wyprowadziły się z rzeki?.

- O której rzece był wiersz?

- O co może prosić rzeka?. Np.: Nie zanieczyszczaj mnie; Nie wrzucaj butelek i worków do wody; Nie zostawiaj śmieci na brzegu rzeki.

Rodzic zwraca uwagę na to, że nie tylko trzeba szanować wodę w rzekach czy jeziorach, lecz także nie wolno zanieczyszczać lasów, gdyż są one źródłem czystego powietrza, miejscem życia wielu roślin i zwierząt.

2.„Czysta i brudna woda” – zabawa badawcza z wykorzystaniem wody.

Rodzic stawia na stole przezroczysty pojemnik z czystą wodą. Rozmawia z dzieckiem na temat koloru wody i jej czystości. Dziecko wlewa do wody substancje (płyn do mycia naczyń, barwnik spożywczy, niebieską farbę). Obserwuje, co dzieje się pod wpływem substancji i starają się wyciągnąć wnioski, jak zmienia się woda. Następnie rodzic wkłada do tego pojemnika z brudną wodą seler. Dziecko przez cały dzień obserwuje, co się stanie z rośliną pod wpływem działania substancji, które wlało do wody.

Podsumowanie eksperymentu. Rodzic prowadzi rozmowę kierowaną z dzieckiem na temat tego, co się stanie, gdy rośliny napiją się brudnej wody w rzece. Nawet bardzo mała ilość, wylanych substancji i wyrzuconych śmieci sprawia, że cała woda jest zanieczyszczona.

3. „Rady na odpady” – zabawa dydaktyczna, uświadomienie konieczności segregowania odpadów ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane; klasyfikowanie według jednej cechy (plastik, szkło, metal, papier).

Rodzic ustawia plastikowe kosze lub pudła, oznaczone napisami: plastik, szkło, papier, puszki. Odczytuje kolejno napisy, wskazując pojemniki, dziecko zapamiętuje ich ustawienie. Rodzic informuje dziecko, że będzie teraz segregować odpady. Z dużego worka dziecko wyjmuje po jednym przedmiocie, określa, z jakiego materiału każda rzecz jest zrobiona, i wkłada ją do odpowiedniego pojemnika. Zabawa trwa do momentu opróżnienia całego worka.

4. Trzylatki Praca z KP2.22 – klasyfikowanie odpadów.

Zadaniem dziecka jest połączenie niebieskimi liniami przedmiotów papierowych z niebieskim koszem, a zielonymi liniami przedmiotów szklanych z zielonym koszem. Dziecko określa, który śmieć nie pasuje do żadnego kosza i dlaczego.

Czterolatki „Segregacja śmieci”– wypychanie, dopasowywanie – praca z W.43.

Dziecko wypycha pojemniki do segregowania śmieci oraz same śmieci i dopasowuje surowce do odpowiednich pojemników na zasadzie puzzli.

5. Zabawy na świeżym powietrzu – prowadzenie obserwacji przyrody.

6.„Kropelki wody” – zabawa ruchowa.

Rodzic rozkłada na dywanie szarfy/ kartki/ gazety, które będą kałużami. Dziecko jest kropelką wody. Dziecko biega, na hasło: Kropelka do kałuży – dziecko zatrzymuje się przed kałużą i wskakuje do niej obunóż.

7.„Czysta rzeczka” – ćwiczenia grafomotoryczne, kreślenie na ograniczonej powierzchni linii falistych. Na kartkach różnej wielkości dziecko rysuje linie faliste – obrazujące fale na rzece. Rodzic zachęca, aby fale były różnej wysokości i szerokości. Zwraca też uwagę, że podczas rysowania nie można odrywać ręki od kartki, aż do końca strony. Podczas rysowania dziecko mogą słuchać spokojnej muzyki.

8. Duszki leśne  nauka piosenki, zabawa taneczna. Słucha piosenki i śpiewa.

Pierwsza zwrotka: podczas śpiewu dziecko w parze z rodzicem kręcą się w koło w lewo potem w prawo.

Refren: wykonuje znane z poprzednich zajęć gesty, zgodnie ze słowami piosenki.

Druga zwrotka – na słowach:

Piorą liście, myją szyszki, aż do koła wszystko błyszczy. (naśladuje pranie odzieży)

Muchomorom piorą groszki… (układa ręce nad głową w czapeczki i obraca się dookoła własnej osi).

Trzecia zwrotka – na słowach:

Gdy ktoś czasem w lesie śmieci, (maszeruje w miejscu)

zaraz za nim duszek leci, (macha rękami)

zaraz siada mu na ręce, (jedną dłonią przykrywa wierzch drugiej)

grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej! (grozi palcem)

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 15.04.2020

Tematyka dnia: Ekoprzyjaciele

1. „Papierowe kule” – gniecenie gazet/papieru w kulki, rozwijanie i ponowne gniecenie.

Dziecko otrzymuje dużą kartkę z gazety/papieru, którą musi zgnieść w kulę. Rodzic zwraca uwagę, aby gazetę/papier ugniatać dokładnie, dwoma rękoma. Następnie dziecko rozkłada kulę delikatnie, żeby gazeta/papier się nie podarła. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

2. „Papierowe kule” – zabawa ruchowa z zachowaniem równowagi.

Wykorzystujemy gazetowe/papierowe kulki z poprzedniego zadania. Zadaniem dziecka jest ułożenie ścieżki z gazetowych/papierowych kulek, po której dojdzie do lasu. Następnie dziecko przechodzi po ścieżce stopa za stopą.

3. „Celowanie do kosza” – zabawa ruchowa z elementami rzutu i celowania.

Do zabawy dziecko wykorzystuje zrobione wcześniej kule z gazet/papieru. Dziecko rzuca kulami do kosza. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Dla utrudnienia można powiększyć odległość od kosza. Po skończonej zabawie wszystkie kule powinny się znaleźć w koszu.

4. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych. Ćwiczymy samodzielność w korzystaniu z toalety, myciu rąk i twarzy.

5. „Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa.

Rodzic mówi: Jedziemy na wycieczkę do lasu, by dowiedzieć się, co to takiego ekologia. Znam pewną sowę (inne zwierzę – maskotkę), która może nam wyjaśnić, co to takiego i czy to jest ważne. Dziecko z rodzicem ustawiają się w pociąg. Poruszając się śpiewają piosenkę na melodię Jedzie pociąg z daleka (autor nieznany).

Jedzie pociąg

Jedzie pociąg z daleka,

na nikogo nie czeka.

Konduktorze łaskawy

zawieź nas do lasu,

nie zrobimy hałasu.

Chcemy, chcemy

do sowy, do sowy

mądrej głowy.

Ciuch , ciuch, ciuch, ciuch... (Dorota Augsburg)

Gdy rodzic podniesie czerwone kółko, pociąg zatrzymuje się, a rodzic ogłasza nazwę stacji: Stacja czysty lasek. Dziecko spokojne maszeruje, tak jakby spacerowało po lesie. Rodzic prosi, by dziecko poszukały sowy (inne zwierzę – maskotkę), która wyjaśni im, co znaczy tajemnicze słowo ekologia. Dziecko szuka maskotki, którą rodzic wcześniej schował. Gdy dziecko odszuka sowę (inne zwierzę – maskotkę), siada.

6.„Co to jest ekologia?” – słuchanie wiersza D. Klimkiewicz i W. Drabika połączone z rozmową. Zapoznanie z określeniem ekologia.

Co to jest ekologia

Ekologia – mądre słowo,

a co znaczy? – powiedz, sowo!

Sowa chwilkę pomyślała

i odpowiedź taką dała:

To nauka o zwierzakach,

lasach, rzekach, ludziach, ptakach.

Mówiąc krótko, w paru zdaniach,

o wzajemnych powiązaniach

między nimi, bo to wszystko,

to jest nasze środowisko.

Masz je chronić i szanować

– powiedziała mądra sowa. (D. Klimkiewicz, W. Drabik)

 

Rodzic pyta dziecko:

- Co to jest ekologia?;

- Czy możemy niszczyć środowisko?.

7.„Ekoludek” – praca plastyczno – techniczna z surowców wtórnych.

Dziecko wykonuje ekoludka z różnych dostępnych materiałów, np.: rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, kolorowych gazet, pudełek po produktach spożywczych, włóczki, nakrętek plastikowych. Dzieci wykonują z pomocą rodzica ekoludka według własnego pomysłu.

8. Zabawy na świeżym powietrzu „Śmieciowe zabawy” – zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

1. Dziecko chodzi i wykonuje skłony w dół i wyprosty, bierze papierowe kulki i rzuca nimi raz lewą ręką, raz prawą.

2. W staniu na jednej nodze przekłada kulkę z ręki do ręki pod kolanem nogi uniesionej (po każdym przełożeniu unosi ramiona w bok).

3. Próbuje podrzucać wysoko kulki i złapać.

4. Kładzie swoje papierowe kulki daleko od siebie i biega, omijając je.

5. Staje przy kulce i przeskakuje ją obunóż w kierunku przód – tył, lewo – prawo.

6. Celuje papierowymi kulkami do kosza.

9. „Echo na instrumentach” – zabawa muzyczna.

Rodzic daje dziecku plastikową butelkę, groch lub ryż, albo kaszę. Dziecko przesypuje produkty do butelki z użyciem łyżki i lejka. Następnie z pomocą rodzica zakręca butelkę. Może ją ozdobić kawałkami kolorowego papieru. Po zrobieniu instrumentu dziecko siada. Rodzic wygrywa prosty rytm, który dziecko powtarza, używając swojego instrumentu.

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

FARM ANIMALS/zwierzęta z farmy

W tym tygodniu towarzyszy nam temat „Farm animals”. Temat bardzo lubiany przez wszystkie dzieci. W serwisie youtube znajduje się wiele piosenek, dla dzieci w wieku przedszkolnym, które możemy wykorzystać podczas pracy z tym zagadnieniem.

1. Obejrzyjcie filmy i zapoznajcie się z nazwami zwierząt mieszkających na wsi:

Farm animals

Learn Farm Animals for Kids 

2. Posłuchajcie teraz piosenki Old MacDonald had a farm i  The animals on the farm, podczas której możecie naśladować odgłosy zwierząt. Piosenkę śpiewamy coraz szybciej, co okazuje się nie takie proste.

The animals on the farm

Old MacDonald Had A Fam

3. Propozycje zabaw z dziećmi związane z tematem „ Farm animals”:

Old MacDonald had a fam

Fam Animals Song

What Do You Hear?

Five little ducks  

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 14.04.2020

Kochani w tym tygodniu na zajęciach poznacie jak możemy dbać o naszą planetę. Jak utrzymać porządek wokół siebie, oraz jak właściwie zachować się w lesie, co należy robić aby woda, las były czyste.

Dowiecie się czym jest przyroda, jakie zachowania wobec niej są właściwe, a jakie nie, i będziecie brały udział w zabawach związanych z przyrodą i dbaniem o nią oraz z wodą i rzeką. Nauczymy się dzielić odpady na papierowe i plastikowe i dowiemy się o tym, czym są śmieci oraz o konieczności ich segregacji.

 Życzę kreatywnych pomysłów i miłej zabawy.

Pozdrawiam serdecznie Pani Blanka

 

Tematyka dnia: Sprzątanie świata

 1.„Śmieciu precz”– wysłuchanie i analiza treści wiersza

„Śmieciu precz”

Gdy rano słońce świeci,

wybiegają na dwór dzieci.

Miotły, szczotki idą w ruch,

bo dokoła wielki brud.

Śmieci precz, brudzie precz!

Ład, porządek dobra rzecz!

Tu papierek od cukierka.

Tam po soku jest butelka.

Ówdzie puszka po napoju.

I pudełko może twoje.

Żyć nie można w bałaganie.

Więc się bierzmy za sprzątanie.

Zmykaj śmieciu do śmietnika.

Bałaganie, brudzie znikaj! (S. Karaszewski)

 

Rodzic omawia z dzieckiem treść przeczytanego wiersza.

2. „Śmieci wrzucamy do kosza” – zabawa z elementem celowania. Zadaniem dziecka jest celowanie do kosza kulkami z gazet/papieru.

3. „Sprzątanie świata” – zajęcia o emocjach.

Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być – wysłuchanie i analiza treści wiersza D. Niemiec.

 

Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być

Aby piękny był nasz świat,

nawet gdy masz mało lat,

żyj na co dzień ekologicznie,

wtedy wokół będzie ślicznie.

Śmieci segreguj, niech do kosza trafiają.

Uwaga! Ekolodzy po swym piesku sprzątają!

Zakręcaj kran, gdy woda z niego kapie.

Gdy posadzisz drzewko, będziesz fajnym dzieciakiem.

Latem, biegając po lesie, nie niszcz nigdy drzewek,

ptaki ci się odwdzięczą za to swoim śpiewem.

A wieczorem, gdy będziesz rozpalał z tatą ognisko,

pamiętaj, są do tego specjalne miejsca, ot i wszystko. (Dominika Niemiec)

 

Rozmowa z dzieckiem na podstawie treści utworu. 

- Czy podoba Ci się nasza ziemia, nasz świat?

- Jaki jest nasz świat?

- Co trzeba robić, by żyć ekologicznie

- Dlaczego warto troszczyć się o przyrodę?

- Jak się czujesz, gdy możesz bawić się tam, gdzie jest czysto?

- Jak czułbyś się, gdyby wokół nas było mnóstwo śmieci?

 

„Relaks w lesie”– zabawa relaksacyjna. Rodzic zaprasza dziecko do położenia się na dywanie. Prosi, aby zamknęło oczy, słuchało go i wykonywało z nim ćwiczenie. Włącza nagranie śpiewu ptaków (bądź leśną muzykę relaksacyjną z CD) i opowiada dziecku o lesie, w którym się znalazło. W tym samym czasie, przechadzając się koło dziecka, rozsypuje na dywanie śmieci – papiery, pudełka kartonowe, puszki, plastikowe butelki, folie itp.

Wyobraź sobie, że poszliśmy na spacer do lasu. Szliśmy przez jakiś czas, a ponieważ trochę

się zmęczyliśmy, postanowiliśmy się położyć na polanie i chwilę odpocząć. Leżysz na zielonym,

soczystym, miękkim mchu. Słońce przygrzewa. Jest Ci bardzo przyjemnie. Wokół słychać śpiew

ptaków, gdzieś z oddali dobiega pracowite stukanie dzięcioła. Jest spokojnie. Wiatr leciutko porusza

gałęziami pobliskich paproci i czujesz na twarzy przyjemny powiew niosący ze sobą słodką

woń kwiatów. Jeszcze chwilka i znów będziesz mógł wyruszyć w dalszą podróż i pospacerować

w głąb kniei. Twoje oczy są tak ciężkie, że nie chcą się otworzyć. Przeciągasz się jak kot i powoli

siadasz, wystawiając twarz do słońca. Powoli otwierasz oczy i rozglądasz się dookoła. Co to?

Czy to na pewno jest piękny las?

 

Rodzic angażuje dziecko do rozmowy o tym, jak się czuło „odpoczywając w lesie”. Dziecko buduje swobodne wypowiedzi. Rodzic zwraca uwagę dziecka na śmieci, które pojawiły się w lesie. Prosi dziecko, by się zastanowiło: Kto mógł naśmiecić w lesie?; Czy zachował się właściwie?; Jak wygląda las pełen śmieci?; Co trzeba zrobić, aby las znów był piękny?. Zabawa z wykorzystaniem KE – układanie buzi osoby, która jest zadowolona, chodząc po czystym lesie.

„Sprzątamy las”– zabawa dydaktyczna z elementem rywalizacji. Rodzic zaprasza dzieci do zabawy. Proponuje dziecku posprzątanie lasu (zebranie śmieci rozrzuconych w poprzednim ćwiczeniu).

Dziecko otrzymuje worek na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki. W tym miejscu rodzic zwraca uwagę dziecka na odpowiednie przygotowanie do sprzątania śmieci na dworze, w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Na hasło: Sprzątamy las dziecko zbiera śmieci.

4.Trzylatki „Segregacja śmieci w parku” – praca z KP2.21.

Dziecko prowadzi linię po właściwej drodze, a następnie umieszcza nalepki z kartonikami po sokach tam, gdzie powinny znaleźć się śmieci.

Czterolatki„Drzewo” – praca z KP2.27.

Przed wykonaniem zadania z KP2.27 rodzic powtarza z dzieckiem zdobyte wcześniej informacje na te­mat: Czego rośliny potrzebują do życia?

5. Duszki leśne wysłuchanie i omówienie treści piosenki, zabawa ilustracyjno – ruchowa. Rodzic prezentuje nagranie piosenki. Przy powtórnym słuchaniu dziecko ilustruje ruchem czynności wykonywane przez duszki (słowa refrenu):

Duszki, duszki,

duszki leśne (kucają, opierając całe dłonie o podłogę)

wstają co dzień

bardzo wcześnie. (wstają z pozycji kucznej)

I ziewając raz po raz, (przeciągają się, ziewając)

zaczynają sprzątać las! (naśladują machanie miotłą)

6. Zabawy na świeżym powietrzu „Porządki w lesie” – zabawa ruchowa.

Rodzic rozkłada opakowania po sokach, papierki po cukierkach, kawałki gazet oraz plastikowe butelki po wodzie i sokach. W dwóch miejscach umieszcza worki na śmieci i oznacza tak, aby dziecko wiedziało, do którego worka ma wrzucać papierowe opakowania, a do którego plastikowe butelki. Dziecko swobodnie maszeruje, omijając rozrzucone śmieci. Na znak, dziecko zbiera śmieci i wkłada do odpowiednio oznaczonych worków.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 10.04.2020

Tematyka dnia: Bajki pisankowe

1.„Kura i kurczaki” – zabawa ruchowa.

Dziecko swobodnie chodzi, naśladując kurczę. Rodzic jest kurą z czerwonym grzebieniem na opasce spaceruje w pobliżu dziecka. „Kura” chodzi, wysoko unosząc kolana. Na hasło „kury”: Kurczę do mamy! – dziecko przybiega pod rozłożone „skrzydła” swojej „mamy”, wołając: Pi, pi, pi.

2. „Pisanki” – słuchanie wiersza K. Różeckiej jako wstęp do oglądania zbioru pisanek, omawianie ich wyglądu.

Pisanki

Pisanki, pisanki,

jajka malowane,

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki,

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

Na każdej pisance

piękne opowiastki. (Krystyna Różecka)

Po przeczytaniu utworu rodzic prowadzi rozmowę z dzieckiem, rozpoczynając od pytań: Jak wyglądają pisanki? Jakie wzorki mają pisanki? Prowadzący pokazuje własną misę z pisankami i prosi dziecko o wybranie jednego jajka. Dziecko dokładnie je ogląda i próbuje opisać. Rodzic pomaga w charakterystyce, zadając pytania pomocnicze: Jakiego koloru jest Twoja pisanka? Jakie wzory ma Twoja pisanka? Jak myślisz, w jaki sposób została zrobiona?

3.„Świąteczne wyścigi” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych z czworakowaniem.

I.„Świąteczny poranek” – ćwiczenie wstępne. Rodzic „zmienia” dziecko w kotka i opowiada mu krótką historyjkę o tym, co robi kotek w świąteczny poranek: wstaje, przeciąga się, wygina grzbiet, wyciąga w różne strony łapki, spaceruje po kuchni, próbuje zajrzeć do pachnących od potraw mis itd. Dziecko ilustruje ruchem opowieść rodzica – naśladuje kota.

II. „Śniadanie” – ćwiczenie z czworakowaniem. „Kotek” – dziecko chce zjeść śniadanie, dlatego musi dojść do „miski” – obręczy, by napić się z niej mleka. Dziecko porusza się na czworakach, opierając się na całych dłoniach i na palcach stóp. Po wypiciu mleka „kotek” siada na piętach – odpoczywa.

III.„Świąteczne zabawy” – ćwiczenie w parach. Rodzic siedzi i tuż nad ziemią trzyma obręcz. Zadaniem dziecka jest przejście przez nią.

IV. „Świąteczne wyścigi” – zabawa z czworakowaniem oraz z elementem biegu. Rodzic ustawia Slalom. Zadaniem dziecka jest pokonanie na czworakach slalomu i jak najszybszy powrót w pozycji wyprostowanej.

V. „Kotki w słońcu” – ćwiczenie wyciszające. Dziecko – „kotek” leży na plecach, na podłodze. Odpoczywa. Wygrzewa brzuszek. Stara się równo, miarowo oddychać. Wykonuje wdech nosem, a wydech ustami i znów wdech nosem.

4.„Bajki pisankowe” – zapoznanie dzieci z różnymi technikami zdobienia jajek (malowanie, barwienie, skrobanie, naklejanie), wspólne barwienie jajek w wywarze z siana, cebulowych łusek i buraków.

Rodzic ponownie pokazuje dziecku pisanki zdobione za pomocą rożnych technik: barwienia, malowania, skrobania, naklejania. Jednocześnie demonstruje sposoby ich tworzenia, wyjaśnia, skąd pochodzą ich nazwy. Po krótkim pokazie prowadzący zachęca do wspólnego barwienia jaj za pomocą naturalnych składników, czyli takich, które możemy znaleźć w przyrodzie: sianem, łupiną cebuli, buraków. Wcześniej przy dziecku przygotowuje wywary i odstawia je do wystygnięcia. Następnie dziecko wkłada do wywarów ugotowane wcześniej na twardo jaja. Po ich wyjęciu dużą łyżką wycierają je papierowym ręcznikiem i układają na serwetce.

5.„Jajo na start” – zawody w turlaniu jajek.

Dziecko otrzymuje po jednej drewnianej pisance (piłka, kulka z gazety, papieru). Wraz z rodzicem stają na linii startu narysowanej, naklejonej, zaznaczonej sznurkiem. Na sygnał gwizdka każdy uczestnik popycha swoją pisankę tak, aby potoczyła się jak najdalej. Zabawę można powtarzać kilka razy.

6.Wielkanocne ćwiczenia

Wcześniej przygotowujemy sobie kolorowe obrazki z zadaniami do wykonania. Dziecko losuje z koszyczka obrazek (można na zasadzie wielkanocnej wyliczanki: „Wielkanocna wyliczanka królik, pisklak i pisanka, raz, dwa, trzy co w koszyczku niesiesz ty?” Autor: Agata Dziechciarczyk), po czym prezentuje go i wszyscy wykonują dane ćwiczenie. Kiedy dziecko będzie już wiedziało co i jak pokazywać, można pobawić się w kalambury.

7.Gimnastyczna ruletka – wykonywanie wylosowanych ćwiczeń

 

Kochani chciałam Wam

złożyć życzenia na Święta

 

aby były spokojne, zdrowe

i mimo tej całej sytuacji pogodne,

 

a z ust dzieci nie schodził uśmiech

i niech im słonko świeci.

Pani Blanka

 

 

J.ANGIELSKI

Zbliżają się Święta Wielkanocne, obejrzyjcie filmik i zapoznajcie się z nazwami symboli świątecznych:

 Zabawa What is it

A teraz powtarzajcie proszę  za króliczkiem:

The Way the Bunny Hops

Mam nadzieję, że poskakaliście wesoło jak króliczek. 

Proponuję abyście pobawili się przy znanych piosenkach:

 The wheels on the

 I am a music man

 Baby shark

p. Ludmiła

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 9.04.2020

Tematyka dnia: Pisanki, kraszanki malowane jaja

1.„Pisanki wielkanocne” – ćwiczenia w klasyfikacji i liczeniu.

Rodzic rozkłada sylwety jajek ozdobione kropkami i kreskami (trzy jajka ozdobione kropkami i trzy ozdobione kreskami). Zadaniem dziecka jest podzielenie jajek ze względu na wzór. Dziecko liczy jajka w kropki i w kreski. Określają, ile ich jest. Następnie rodzic rozdaje dziecku po trzy jajka żółte i po trzy niebieskie. Dziecko oddziela od siebie jajka według koloru. Liczy, ile jest jajek każdego koloru.

2.„Kurczaki i zające” – zabawa ruchowa z elementami skoku i czworakowania.

Rodzic jest kurczakiem, a dziecko zającem. Rozkłada szarfy na dywanie. Razem biegają przy dźwiękach muzyki. Rodzic - kurczak biega, podskakując, a dziecko-zając biega na czworakach. Gdy muzyka cichnie, wszyscy zatrzymują się przed szarfami i wskakują do nich obunóż.

3.„Gdzie jest pisanka?” – zabawa utrwalająca orientację w przestrzeni oraz określanie miejsca i kierunku.

Zabawa dydaktyczna doskonaląca znajomość schematu ciała oraz kierunków w przestrzeni – na, pod, obok, na górze, na dole, po prawej, po lewej; poprawne używanie określeń. Dziecko stoi wzdłuż linii. Trzyma w ręku drewnianą pisankę. Rodzic stoi plecami do dziecka. Kątem oka kontroluje wykonywanie ćwiczeń. Najpierw prosi, aby dziecko pokazało, co znajduje się przed nim, i poturlało przed siebie pisankę. Zanim dziecko podejdzie i podniesie pisankę, rodzic zwraca uwagę, że jajko jest przed nimi: jajko jest przed tobą, z przodu. Po podniesieniu pisanki dziecko unosi ją nad głowę. Tu rodzic również akcentuje, że jajko jest teraz na górze, a kiedy dziecko je opuszcza na wysokość kolan, to mocno podkreśla, że teraz znajduje się na dole. Następnie rodzic prosi, by dziecko położyło obie ręce na klatce piersiowej i wyczuło bijące serce, czyli wskazało lewą stronę ciała, i podniosło lewą rękę (można założyć dziecku frotkę), po czym wskazało lewą nogę, kolano, stopę i położyło pisankę po lewej stronie swojego ciała. Następnie dziecko pokazuje prawą rękę, podobnie jak wcześniej podnosi ją, wskazuje prawą nogę, kolano, stopę i kładzie pisankę po prawej stronie. Po kilkakrotnym wykonaniu poleceń dziecko siada i wskazuje, gdzie rodzic kładzie pisankę. Posługują się przy tym określeniami: na górze, na dole, obok, pod, na. Rodzic wcześniej przekłada pisankę, by dziecko przypomniało sobie określenia i sposób ich użycia.

Zamiast pisanki może mieć piłkę, kulkę z gazety lub papieru

4.„Wydmuszki na start” – ćwiczenia oddechowe, dmuchanie z różnym natężeniem.

Rodzic prowadzi zabawę, wyjaśnia, dziecko wykonuje polecenia. Dziecko otrzymuje „wydmuszkę”– piłeczkę (kulkę z papieru, gazety). Rodzic w parze z dzieckiem siada przy stole, po przeciwnych stronach. Dziecko kładzie piłeczkę blisko brzegu stołu, przy którym siedzi, a rodzic wykonuje tę samą czynność po swojej stronie stołu. Na hasło np.: Wydmuszki startują! – zaczynają dmuchać na piłeczkę w ten sposób, by zderzyła się z „wydmuszką” partnera.

Uwaga! Przy każdym ćwiczeniu należy przypomnieć dziecku o długim, spokojnym wdechu.

5.Dopasuj skorupki jajek.

Dziecko porusza się swobodnie przy melodii, na przerwie w muzyce szuka drugiej połówki jajka. W dopasowywanie skorupek można również bawić się podczas zabawy przy stoliku.

6.Od największego do najmniejszego. 

Dziecko ma za zadanie ułożyć jajka od największego do najmniejszego, albo odwrotnie.

7. Wielkanocne Memory. 

Dobieranie takich samych obrazków. 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 8.04.2020

Tematyka dnia: Śmigus-dyngus

1. „Świąteczne tradycje” – poznawanie tradycji związanych z Wielkanocą.

Rodzic krótko charakteryzuje najpopularniejsze tradycje wielkanocne. Prezentuje przedmioty związane z poszczególnymi tradycjami.

Palemki na szczęście. Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi miało zapewnić zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki. Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki, nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – „wymiatamy” z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Święconka. Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (albo wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę. Specjalnie dla dziewcząt. Uwaga, dziewczyny, jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!

Wielka Niedziela – dzień radości. W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka.

Lany poniedziałek. Lany poniedziałek, śmigus - dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania malowanym jajkiem – stąd każda panna starała się, by jej pisanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Szukanie zajączka. Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być, po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo. Króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy.

2.„Śmigus-dyngus” – wysłuchanie wiersza M. Terlikowskiej, poznanie tradycji związanej z drugim dniem świąt.

Śmigus-dyngus

Wie o tym i Tomek, i Ewa,

że w śmigus się wszystkich oblewa.

Ale czy trzeba Pawełka

oblewać z pełnego kubełka?

Wystarczy małym kubeczkiem

dla żartu,

dla śmiechu,

troszeczkę.

Bo może wiatr chmurę przywieje

i wszystkich was deszczem

poleje? (Maria Terlikowska)

 

– O czym przed chwilą usłyszeliście?

– W jaki sposób dzieci obchodzą dyngus?

– Kiedy jest obchodzony śmigus-dyngus?

– Jak inaczej mówimy na ten dzień?

 

Po krótkiej rozmowie rodzic opowiada o śmigusie-dyngusie, nazywanym również lanym, polewanym lub oblewanym poniedziałkiem, który obchodzi się w poniedziałek wielkanocny. Zwyczaj ten powstał dawno temu z połączenia śmigusa i dyngusa. W śmigus oblewano się wodą, co miało symbolizować wiosenne oczyszczenie. Dyngusowanie zaś to wiosenne odwiedzanie znajomych, od których dostawało się smakołyki na drogę. I tak śmigus, czyli oblewanie wodą, połączył się z dyngusowaniem, od którego można się wykupić pisankami lub słodkimi pysznościami. Rodzic zwraca uwagę dziecku na kulturalne obchodzenie dyngusa, który ma być zabawą dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy polewają innych.

3.„Kolorowe pisanki i kraszanki” – praca plastyczna.

Dziecko otrzymuje sylwetę jaja w kolorach np.: żółtym, czerwonym, zielonym oraz elementy do ozdobienia, np.: paski, kropki, kwiatki. Zadaniem dziecka jest ozdobienie sylwet jaj tak, by powstały pisanki. Następnie rodzic daje sylwety jajek oraz farby plakatowe. Dziecko maluje na nich palcami. Tak powstają kraszanki.

4.„Rzuć do mnie piłkę” – zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania.

Dziecko stoi naprzeciw rodzica i rzuca oburącz do niego piłkę. Zadaniem dziecka jest jej złapanie i odrzucenie z powrotem do rodzica. Im dziecko lepiej łapie, tym szybciej rodzic może rzucać piłkę.

5.„Dyngus” – zabawa taneczna, swobodna improwizacja ruchowa do piosenek o tematyce

6. „Pisanki” – ćwiczenia grafomotoryczne, kreślenie wzorów, kompozycji pasowych na ograniczonej powierzchni, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Dziecko siedzi przy stoliku, na których leżą kartki w kształcie dużych jaj oraz kredki i ołówki. Rodzic prosi dziecko o ozdobienie jaj tak, by powstały z nich barwne pisanki. Najpierw wspólnie wymyślają przykłady różnych wzorów pasowych. Rodzic rysuje je na swojej kartce, a dziecko wybiera z nich kilka i wykorzystuje do ozdobienia swoich jaj.

7. Zajączek czy kurczaczek – wykonanie zajączka lub kurczaczka z rolki papieru po papierze

Rolkę po papierze toaletowym malujemy lub oklejamy papierem toaletowym (szarym – zajączek, żółtym – kurczaczek), malujemy oczy, przyklejamy uszy – zajączek, skrzydełka i grzebień kurczaczek, rysujemy pyszczek z wąsami – zajączek, przyklejamy dziubek – kurczaczek.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 7.04.2020

Tematyka dnia: Jajo w roli głównej

1.„Turlam jajeczko” – zabawa ruchowa z piłkami.

Nauczyciel układa z klockow uliczkę o szerokości małego kroku, a długości około pięciu krokow dziecka. Zadaniem dzieci jest przetoczenie „jajeczka” (piłki) po wąskim stole (uliczce) i włożenie go do dużego kosza. Jeśli komuś „jajko” wypadnie z toru i stłucze się, dziecko musi zacząć turlanie od nowa.

2.„Pisanki” – osłuchanie z piosenką.

I. Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

II.Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

III.Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

IV.Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

na każdej pisance

piękne opowiastki.

3.„Gotowane czy surowe?” – zapoznanie dzieci ze sposobami sprawdzenia stanu, w jakim jest jajko.

Rodzic pokazuje dziecku dwa jajka i mówi: Mam dwa jaja. Jedno jest surowe, a drugie ugotowane na twardo. Niestety, nie wiem, które jest które. Czy znasz jakiś sposób, by sprawdzić bez rozbijania skorupki, które jajko jest ugotowane, a które surowe? Czeka chwilę, a jeśli dziecko nie wie, jak to sprawdzić, kontynuuje: Mam pewien pomysł. Prawdopodobnie surowe jaja kręcą się powoli, a ugotowane – szybko jak bączek. Spróbujemy zakręcić jajkami… (dziecko kręci). Czy widzi różnicę? Które kręci się szybko, a które powoli? Sprawdźmy… Rodzic rozbija jaja nad miseczką i sprawdza, które jajko jest surowe, a które ugotowane. Na koniec rodzic wyjmuje jeszcze dwa jaja i pokazuje, jak sprawdzić, czy jajko nie jest zepsute, nie rozbijając go. Świeże jajo będzie tonęło w naczyniu z wodą, zepsute będzie unosić się na powierzchni, gdyż środek (białko i żołtko) wysechł.

4.„Tajemnica jajeczka” – zabawa badawcza, poznanie budowy jajka oraz historyjka obrazkowa wykluwaniu się kurczaczka.

Rodzic przygotowuje jajko kurze. Rozbija je do miseczki. Dziecko ogląda surowe jako, poznaje jego budowę, nazywa i wskazuję: żółtko, białko, błonę, skorupkę. Jeśli szybko wskaże części jaja, może z nim poeksperymentować, np. ubić trzepaczką pianę z białek lub zrobić kogel-mogel. Po zabawie badawczej rodzic prezentuje krotką historyjkę obrazkową składającą się z czterech ilustracji przedstawiających proces wykluwania się kurczaczka z jaja.

Rodzic: Spójrz na ilustracje.

Na pierwszej kura siedzi na jajku, czyli wysiaduje je, ogrzewa swoimi piórkami.

Po pewnym czasie jajo zaczyna pękać – to widać na drugiej ilustracji.

Na kolejnej z jaja wygląda głowa kurczaczka…

A na ostatniej stoi żółty kurczaczek, który się wykluł z jaja.

Uwaga, przyjrzyj się ilustracjom, bo za chwilę je pomieszam i będziesz musiał/a je sam/a poukładać… Rodzic miesza ilustracje. Dziecko układa obrazki według właściwej kolejności i opowiada historyjkę.

5.„Jajeczka” – zabawa ruchowa.

Rodzic delikatnie, cicho gra rytm. Dziecko turla się po podłodze. Na akcent (jedno mocne uderzenie instrumentem w dłoń) jajko pęka – dziecko kładzie się na plecach, swobodnie rozrzuca ręce na boki. Jest to jednocześnie chwila relaksu. Dziecko, leży, powinno wytrzymać tak długo, jak długo trwa cisza (przerwa w grze).

6.„Taniec kurcząt w skorupkach” – zabawa orientacyjno – przestrzenna do muzyki M. Musorgskiego

Podczas słuchania utworu dzieci – kurczaki biegają na palcach, machając rękami. W pewnej chwili nauczyciel zatrzymuje muzykę i głośno uderza w talerze. Oznacza to, że nadciągnęła burza i „kurczęta” muszą schronić się przed deszczem. Jeśli w grupie jest osoba do pomocy wychowawcy, wowczas staje w dowolnym miejscu Sali i rozkłada parasol. Dzieci chowają się pod parasolem. Podczas każdego zatrzymania muzyki osoba z parasolem staje w innym miejscu. Jeśli nauczyciel jest sam, wyznacza miejsce, gdzie jest kurnik, w ktorym chowają się kurczęta, np. w rogu sali.

7. Eksperymenty z jajem (do wyboru)

Jajko w butelce

Rodzic obiera ugotowane jajko ze skorupki. Wybiera butelkę, której otwór jest mniejszy od jajka. Zapala zapałkę i umieszcza ją w butelce, której otwór szybko zatyka jajkiem.

Zapałka ogrzewa cząsteczki powietrza w butelce, przez co odsuwają się od siebie i nieco powietrza uchodzi z butelki. Gdy płomień gaśnie, cząsteczki powietrza się ochładzają i zbliżają do siebie. W normalnych warunkach powietrze z zewnątrz dopełniłoby butelkę, jednak na przeszkodzie stoi jajko. Ciśnienie powietrza na zewnątrz butelki jest tak duże, że wciska jajko do wewnątrz.

Jajko w solance

Dziecko wkłada jako do wody i jajko tonie, rodzic proponuje aby do wody dosypać soli. Razem z dzieckiem dosypuje soli, aż do momentu gdy jajko uniesie się na wodzie.

Co łączy jajko i zęby?

Zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty czy kawy, zanurzcie w podanych płynach surowe jajko. Po dwudziestoczterogodzinnym namaczaniu zobaczycie efekt!

Jajko w occie

Zanurzcie jajko w occie. Po 24 godzinach, uzyskacie efekt na jakim nam zależy! Pozbędziecie się skorupki! Teraz mali badacze mogą spokojnie przyjrzeć się wnętrzu surowego jaja, a nawet trochę nim porzucać.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 6.04.2020

Tematyka dnia: Wielkanocny stół

1.„Wielkanocne zajączki” – zabawa ruchowa.

Rodzic z dzieckiem stają po dwóch stronach pokoju. Dziecko to zajączek wielkanocny idący z wizytą, rodzic to zajączek czekający na odwiedziny. Rodzic mówi wierszyk, a „zajączek” naśladuje ruchami słowa wierszyka:

Pan/Pani zajączek myje łapki,

bo są jeszcze nie umyte.

Myje pyszczek, myje szyję,

bo wybiera się z wizytą.

Lecz najdłużej myje uszy,

bo ma uszy bardzo długie:

wodą, mydłem, mydłem, wodą,

najpierw jedno, potem drugie.

Po zakończonej toalecie „zajączek” susami idzi z wielkanocną wizytą do swojego rodzica, wita się z nim i zamienia się miejscami. Rodzic powtarza wierszyk, by druga strona mogła również przygotować się do odwiedzin.

Uwaga! Rodzic bardzo powoli wypowiada słowa, by dziecko zdążyło wykonać czynności.

 

2.„Wielkanocny stół” – wysłuchanie wiersza E. Skarżyńskiej, wyodrębnienie istotnych akcentów dotyczących Wielkanocy, wyszukanie świątecznych elementów, przybliżenie wielkanocnej tradycji.

Wielkanocny stół

Nasz stół wielkanocny

haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni

listeczków skrzydlatych

lukrowana baba

rozpycha się na nim,

a przy babie –

mazurek w owoce przybrany.

Palmy – pachną jak łąka

w samym środku lata.

Siada mama przy stole,

a przy mamie – tata.

I my.

Wiosna na nas

zza firanek zerka,

a pstrokate pisanki

chcą tańczyć oberka.

Wpuścimy wiosnę,

niech słońcem

zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie

jak wiosna wesołe.  (Ewa Skarżyńska)

Po przeczytaniu wiersza i odegraniu scenki rodzic wyjaśnia dziecku niezrozumiałe dla niego słowa i wyrażenia, takie jak np. „oberek”, „haftowany w kwiaty”, „w borówkowej zieleni”, „mazurek” jako ciasto, a następnie zadaje pytania:

– Co leżało na wielkanocnym stole?

– Kto usiadł przy wielkanocnym stole?

– Co chciały robić pisanki na stole?

– Kogo można wpuścić do domu?

– Jakie jest wielkanocne świętowanie?

Następnie rodzic rozmawia z dziećmi na temat wielkanocnych tradycji. Pokazuje ilustracje przedstawiające

charakterystyczne motywy świąt: kurczaczki, baranka, pisanki, zajączki. Prezentuje stół wielkanocny, na którym powinny się znaleźć charakterystyczne ozdoby: zajączki, kurczaczki oraz potrawy, takie jak: żurek lub barszcz biały, jaja, baby, mazurki. Podkreśla, że Wielkanoc to bardzo wesołe i uroczyste święto rodzinne, w czasie którego wszyscy wspólnie jedzą nie tylko wielkanocne śniadanie, lecz także razem spędzają czas.

Uwaga! Jeśli jest taka możliwość, dzieci powinny spróbować kilku wielkanocnych potraw.

3.„Zanieś koszyczek” – zabawa równoważna.

Rodzic zaznacza dwie linie w odległości 5-6 kroków. Między nimi przykleja taśmą czarne kartki – kamienie w odległości nieprzekraczającej kroku dziecka. Na jednej linii stoi dziecko, a na drugiej stoi stolik przykryty serwetą. Dziecko musi przejść po „kamieniach” do stolika i położyć na nim pisankę, którą będzie niósł w koszyczku. Jeśli pisanka wypadnie po drodze, to musi wrócić na linię startu i powtórzyć ćwiczenie.

 

4.Trzylatki : Praca z KP2.17 – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej.

Uzupełnianie obrazka brakującymi fragmentami, kolorowanie kurczaczka. Rozmowa na temat wyglądu stołu wielkanocnego.

Czterolatki: „Stół wielkanocny” – praca z KP2.24.

Przed wykonaniem zadania z KP2.24 dziecko opisuje, co jest na ilustracji. Dziecko podaje także nazwy poszczególnych figur geometrycznych.

5. „Kurczątko” – zabawa z wierszykiem. Rodzic powoli recytuje wierszyk, wykonując ruchy ilustrujące wypowiadane słowa. Po każdym wersie robi krótką pauzę, by dziecko mogło powtórzyć jego ruch lub dźwięk. Przy kolejnym powtórzeniu dziecko może włączać się do recytacji.

"Kurczątko"

Kurczątko z jajeczka się urodziło,

(dzieci kucają w obręczach)

główkę najpierw wychyliło,

(podnoszą głowy)

na dwie nóżki wyskoczyło,

(energicznie się podnoszą)

czarne oczka otworzyło,

(podnoszą ręce z zaciśniętymi piąstkami)

dziobek mały rozchyliło,

(układają dłonie w kształcie dziobka)

że jest głodne zakwiliło…

(naśladują pisklę: pi, pi, piii!) (Wanda Szumanówna)

 

6. Historyjka obrazkowa „Zajączki malują jajka".

Przed dzieckiem umieszczamy 4 obrazki:

Rodzic odsłania

I obrazek i mówi:

„Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosły jajka. Kto je zliczy? (dziecko liczy). Każda z kurek chciała, aby jej jajko kolorową było pisanką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo - taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się Szaraczki.”

II obrazek i mówi: Zajączek wiezie pomalowane jajka czyli pisanki na taczce, by oddać je kurom.

III obrazek i mówi:Nagle (rodzic odsłania trzeci obrazek):

- Kto opowie co dalej się wydarzyło?

- Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?

- Co odczuwał zajączek?

IV obrazek i mówi:Jednak to nie koniec przygody, bo oto (rodzic odsłania czwarty

obrazek)

- Co się stało?

- A co teraz przeżywał zajączek?

- Czy wiecie, co to jest pisanka?

Każdy obrazek jest odsłaniany po kolej, dziecko opisuje obrazki i odpowiada na zadane pytania.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PIĄTEK 3.04.2020

Tematyka dnia: Dzieci chorują

1.„Hop, hop, do góry!” – zabawa z podskokami

Rodzic opowiada, a dziecko próbuje ilustrować tę opowieść ruchem: Kiedy jesteś zdrowy, to jesteś szczęśliwy i skaczesz wysoko hop, hop, do góry, lecz gdy dopada Cie choroba, mina robi się smutna, masz gorączkę i odpływa z Ciebie cała siła. Najpierw odpływa z głowy (dziecko opuszcza głowę), potem z rąk (opuszcza bezwładnie ręce) i na koniec z nóg (kładzie się). A gdy mama da Ci lekarstwo, zaczynasz zdrowieć i wraca siła nóżkom (wstaje), rączkom (podnosi ręce), głowie (podnosi głowę), wraca uśmiech i znów możesz skakać wysoko hop, hop, do góry (podskakuje).

2.„Grypa” – wysłuchanie wiersza M. Strzałkowskiej i rozmowa kierowana na temat dziecięcych chorób, wymienianie nazw znanych dzieciom i objawów chorobowych im towarzyszących.

Grypa

Straszna grypa łazi po mnie,

kaszląc przy tym nieprzytomnie.

Łazi po mnie – ale po co?

O coś chodzi jej – lecz o co?

Jak pragnienie spełnić grypy?

Dać sok z malin? Napar z lipy?

Lub tabletkę aspiryny?

Może lubi witaminy?…

Chowam głowę pod poduchę –

łazi mi za lewym uchem

i po czole wściekle tupie,

aż mi strasznie w głowie łupie!

Od jej chuchu drga powietrze

i rtęć kipi w termometrze.

Bez pytania, bez pukania,

choć stanowczo jej zabraniam,

wciąż uparcie po mnie łazi!

Chyba nie chce mnie zarazić?! (Małgorzata Strzałkowska)

Przykładowe pytania do rozmowy:

– Jakie są objawy grypy?

– Czym mama leczy grypę?

– Czy znacie nazwy innych chorób? Jak rozpoznać te choroby?

3. „Bieg po zdrowie” – zestaw zabaw i ćwiczeń ruchowych w ogrodzie

Rodzic uświadamia dziecku, że jednym ze sposobów dbania o zdrowie jest zabawa na świeżym powietrzu. Pokazuje im przybory i ustala, jak można je wykorzystać. Wspólnie wychodzą na podwórko i układają tor przeszkód z przyniesionych przyborów, np. włożenie ubrania (przełożenie szarfy z góry na dół), założenie czapki (bieg z woreczkiem na głowie do chorągiewki), rzut czapką (woreczkiem) do pojemnika, przeskoki po kamieniach (małe obręcze poukładane w różnych odstępach), przejście przez mostek (noga za nogą po rozłożonej skakance), powrót slalomem wśród kałuż (rozłożonych szarf), rozebranie się (przełożenie szarfy z dołu na górę).

4. „Chusteczka do nosa” – przypomnienie techniki wydmuchiwania nosa w chusteczkę (ćwiczenia oddechowe)

5. „Lekarz i pacjent” – zabawa relaksacyjna, masażyk w parach.

Dziecko jest pacjentem, rodzic – lekarzem. „Pacjent” leży na podłodze. Rodzic odtwarza nagranie muzyki relaksacyjnej i spokojnym głosem wymienia nazwy części ciała. „Lekarz” delikatnie masuje „pacjentowi” tę część ciała. Podczas zabawy zamieniamy się rolami.

 

PROPOZYCJE ZABAW NA CZWARTEK 2.04.2020

 

Tematyka dnia: Bandażujemy misia

1.„Niedźwiadki” – zabawa ruchowa z czworakowaniem

Rodzic rozkłada koc, który będzie gawrą niedźwiadka. Dziecko to niedźwiadek, który porusza się na czworakach, spacerują po „lesie”. Na hasło prowadzącego: Niedźwiadek do domu! – dziecko chowa się pod kocem (gawra). Na hasło: Niedźwiadek na spacer! – dziecko wychodzi z spod koca i spaceruje (czworakują) po „lesie”.

2.„Chory miś” – wysłuchanie wiersza S. Kossuth; rozmowa na temat chorób.

Chory miś

Chory jestem dziś

chory jest mój Miś:

poszliśmy do lasu, w góry,

wróciliśmy – zmokłe kury!

Chorujemy dziś...

Przyszedł do nas kot,

zwie się – Mądry Prot,

– O, Jędrusiu, tak nie można,

to wyprawa nieostrożna!

To wam mówi kot!

Cicho, Procie... sza!

Miś gorączkę ma,

zachorować ciężko może...

Bardzo przesiąkł dzisiaj w borze!

Śpi Misiulek – sza! (Stefania Kossuth)

Prowadzący rozmawia z dzieckiem na temat wiersza. Zwraca uwagę dziecka na sytuacje mogące decydować o zachorowaniu. Dziecko, wykorzystując zdobytą wiedzę i indywidualne doświadczenia, opowiadają o swoich przypadkach zachorowań oraz analizują ich okoliczności (przegrzanie lub wychłodzenie, brak odpowiedniej odzieży, zbyt zimne napoje, infekcja).

3.„W drodze do lekarza” – zabawa dydaktyczna, wg scenariusza E. Gruszczyk-

Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, wykazywanie się świadomością schematu własnego ciała podczas wykonywania poleceń, poruszanie się w przestrzeni według podanej instrukcji.

 

Budowanie toru przeszkód:

Rodzic stawia sprzęty w kolejności: sznurki , koc, stolik, krzesełko.

Pierwsze próby pokonania toru przeszkód:

Dziecko idzie za rodzicem pokonują tor przeszkód:

– wstają i idą między sznurkami stopa za stopą,

– turlają się po kocu,

– wchodzą na czworakach pod stolik,

– dochodzą do krzesełka, obchodzą je,

– wracają pod ścianę i siadają w siadzie skrzyżnym.

Dziecko pomaga misiowi pokonać tor przeszkód (w drodze do lekarza):

Dziecko zasłania misiowi oczy, zawiązując na nich chusteczki (misia boli głowa). Zadaniem dziecka jest pomóc misiowi pokonać tor przeszkód (dotrzeć do lekarza). Miś ma zawiązane oczy i oczywiście niczego nie widzi. To czy i jak pokona tor przeszkód (dotrze do lekarza) zależy od dziecka. Ponieważ jest to trudne zadanie, rodzic pokazuje, jak dziecko ma się zachować, pomagając misiowi. Bierze swojego misia, pokonuje razem z nim tor przeszkód, mówiąc:

– Misiu, wejdziemy pod stół. Pochyl głowę, żebyś się nie uderzył…

– Tu jest koc. Będziemy się turlać. Trzymaj się mnie mocno…

– Są dwa sznurki. Idziemy równiutko – stopa za stopą…

– Tu jest krzesełko. Usiądź na nim, a ja obejdę krzesełko dwa razy…

– Koniec. Dotarliśmy do lekarza. Zaraz wracamy na miejsce.

Można ułożyć inny tor przeszkód, łatwiejszy lub trudniejszy. Zależy to od możliwości wykonawczych dziecka i przyrządów jakie posiadamy.

W tej zabawie najważniejsza jest słowna instrukcja, jej zrozumienie i realizacja. Gdy obserwuje się dziecko,

pomagające misiowi wędrować przez tor przeszkód, widać jak na dłoni, w jakim zakresie dziecko zrozumiało

instrukcję i ją zapamiętało. Zabawę warto powtarzać na nieco innych torach przeszkód.

4.„Bandażujemy misia” – ćwiczenia usprawniające motorykę dłoni i koordynację

wzrokowo-ruchową

5.„Chory miś, zdrowy miś” – zabawa ruchowo-naśladowcza

Dziecko to niedźwiadek. „Niedźwiadek” chodzi „lesie”. Na hasło: Chory miś – pokazuje, co mu dolega, i podchodzi do rodzica – mamy niedźwiedzicy, która dotknięciem leczy „niedźwiadka”. Następnie zdrowy „niedźwiadek” może wrócić do swoich zabaw.

  

PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 1.04.2020

Tematyka dnia: Chronimy się przed chorobami

1.„Omiń wirusa!” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami równowagi (slalom)

2.„Ta brzydka bakteria, ten okropny wirus” – twórcza realizacja wyobrażeń na temat

wyglądu bakterii i wirusów, łączenie technik plastycznych: wydzieranka, wypełnianie plasteliną, malowanie, przyklejanie fragmentów włóczki, sznurka itp.

3.„A – psik!” – zabawa ruchowa

Rodzic do zabawy akompaniuje na bębenku. Zależnie od rodzaju akompaniamentu dziecko maszeruje, biega lub podskakuje. Na krótką przerwę w muzyce zatrzymuje się i jeden raz mówią głośno:

A – psik!, zakrywając łokciem usta.

4.„Magiczny plaster do zadań specjalnych” – zabawa badawcza, poznawanie właściwości i zastosowania plastra opatrunkowego

 

PROPOZYCJE ZABAW NA WTOREK 31.03.2020

Tematyka dnia: Zdrowie na talerzu

1.„Witaminki” – osłuchanie z piosenką (dostępna na kanale youtube)

„Witaminki”

Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
Słaby, mizerny, ponura mina,
A inni chłopcy silni jak słonie,
Każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.

Dlaczego Jasio wciąż mizernieje?
Bo to głuptasek i witamin nie je!

Witaminki, witaminki,
Dla chłopczyka i dziewczynki,
Wszyscy mamy dziarskie minki,
Bo zjadamy witaminki.

Witaminki, witaminki,
Dla chłopczyka i dziewczynki,
Wszyscy mamy dziarskie minki,
Bo zjadamy witaminki.

Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
Gruszka, pietruszka i kalarepka,
Kwaśne porzeczki, słodkie maliny,
To wszystko właśnie są witaminy.

Kto chce być silny i zdrowy jak ryba,
Musi owoce jeść i warzywa!

Witaminki, witaminki,
Dla chłopczyka i dziewczynki,
Wszyscy mamy dziarskie minki,
Bo zjadamy witaminki.

Witaminki, witaminki,
Dla chłopczyka i dziewczynki,
Wszyscy mamy dziarskie minki,
Bo zjadamy witaminki.
Bo zjadamy witaminki.

Mniam! Mniam!

2.„Chory kotek” – wysłuchanie inscenizowanego sylwetami wiersza S. Jachowicza jako zachęta do rozmowy na temat zdrowego odżywiania się.

"Chory kotek"

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,

I przyszedł kot doktor: „Jak się masz, koteczku?”

„Źle bardzo…” − i łapkę wyciągnął do niego.

Wziął za puls pan doktor poważnie chorego,

I dziwy mu prawi: „Zanadto się jadło,

Co gorsza nie myszki, lecz szynki i sadło,

Źle bardzo… gorączka! Źle bardzo, koteczku!

Oj! długo ty, długo poleżysz w łóżeczku.

I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta.

Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!”

„A myszki nie można?” − zapytał koteczek.

„Broń Boże! Pijawki i dieta ścisła!

Od tego pomyślność w leczeniu zawisła”.

I leżał koteczek: kiełbaski i kiszki

Nietknięte, z daleka pachniały mu myszki.

Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę,

Musiał więc, nieboraczek, srogą ponieść karę.

Tak się i z wami dziateczki stać może:

Od łakomstwa strzeż was Boże! (Stanisław Jachowicz)

 

Przykładowe pytania do rozmowy:

– Co spotkało kotka?

– Dlaczego zachorował?

– Co mu dolegało?

– Co musiał jeść, żeby wyzdrowieć?

– A Wy, co najbardziej lubicie jeść? Czy to jest zdrowe?

3.„Zdrowie na talerzach” – ustalenie zdrowej, optymalnej diety dla dzieci na podstawie zaleceń instytutu żywienia (piramida żywienia)

4.„Zdrowe jedzenie” – zabawa orientacyjno - przestrzenna z piłeczkami

Dziecko wraz z rodzicem przypisują różnym kolorom piłeczek nazwy zdrowych warzyw i owoców, np. piłki żółte to cytryny, czerwone – pomidory, pomarańczowe – marchewki, zielone – kapusty. Dziecko losuje piłki i mówi głośno, jaki owoc lub warzywo wylosowało. Podczas słuchania muzyki dzieci tańczą.

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA PONIEDZIAŁEK 30.03.2020

Tematyka dnia: Ząbek z dziurką

1.„Myjemy zęby” – przypomnienie techniki mycia zębów

2.„Co lubią zdrowe zęby?” – wspólne rozważania na temat pożądanych i niepożądanych dla zębów

 

czynników i działań

3.„Zdrowy – zdrowszy – najzdrowszy” – zabawa słownikowa, tworzenie przymiotników w stopniu

 

wyższym i najwyższym.

4.„Chory pajac – zdrowy pajac” – zabawa ruchowa z elementami pantomimy

 

Rodzic stoi przodem do dziecka.

 

Przy muzyce opowiada o pajacyku i jednocześnie naśladuje jego ruchy, a dzieci je powtarzają.

 

– Znam pewnego pajacyka, który kiedy jest zdrowy, jest mu bardzo wesoło i wysoko podskakuje, klaszcząc w dłonie

 

(rodzic i dziecko wykonują kilka podskoków – pajacyków, klaszcząc nad głową).

 

– Ale czasami pajacyk nie czuje się dobrze i wtedy dobry humor go opuszcza. Najpierw opuszcza ręce (ręce opadają,

 

ale ramiona nadal uniesione), potem ramiona (rodzic i dziecko opuszczają ramiona), następnie humor

 

wychodzi z głowy (opuszczają głowy), z pleców i brzucha (wszyscy pochylają się w pasie z rękami do dołu),

 

do samych stóp (wszyscy kucają przy podłodze). Nie wygląda dobrze (rodzic i dziecko robią smutne miny),

 

jest słaby i może zachorować. Ale nie poddaje się, wypija sok z malin (bawiący się naśladują ruch podnoszenia szklanki do ust i picia) i dobry humor wraz ze zdrowiem powraca. Po kolei, do całego ciała, najpierw do nóg

 

(prostowanie nóg w kolanach), potem do pleców (wyprostowanie ciała), a potem do ramion i rąk (wyciąganie

 

ramion i dłoni do góry ze wspięciem na palce). Pajac znowu jest zdrowy i wesoły (wszyscy skaczą „pajacyki”,

 

klaszcząc w dłonie nad głową).

5.„Nitkowanie” – nauka techniki nitkowania zębów

 

Rodzic przykleja na duże klocki plastelinę. Wyjaśnia dziecku, w jaki sposób można usunąć plastelinę spomiędzy ząbków klocka. Podobnie możemy wyciągać resztki jedzenia z naszych zębów. W prawdziwym nitkowaniu pomagają dzieciom dorośli. Przedszkolaki przy pomocy nitki próbują w zabawie usunąć plastelinę.

6.„Zapamiętujemy zasady mycia zębów”– powtarzanie głośno rymowanej zasady – zaklęcia.

 

Zapamiętujemy zasady

 

Nauczyciel powtarza głośno razem z dziećmi rymowane zasady – zaklęcia:

 

Pomidor, pomidor, dwa kalafiory, myję zęby ranki i wieczory.

 

Pomidor, pomidor, duży rydz, zęby codziennie trzeba myć.

 

Pomidor, pomidor, czerwone koguty, myję zęby 3 minuty.

 

Pomidor, pomidor, chwila wysiłku, myję zęby 15 minut po posiłku.

Pani Blanka